Sint Nicolaas 1938 IUITENLANDSCH VERZICHT Fa. G. de Waard IJmuiden Schagen Kantongerecht te Alkmaar Alkmaarsche Kaasmarkt r JJ JODENVERVOLGINGEN EN DE KOLO- LE KWESTIE. DALADIER ONDER ST MOEILIJKHEDEN. CHINA ZET f voOR DE ZOOVEELSTE MAAL DOOR. Over het algemeen kan de mensch nooit twee dingen tegelijkertijd goed doen. Wanneer hij dus bezig is zich te verbazen over de brutaliteit, wel ke dc Duitsche regeering aan den dag legt ten aanzien van het Joden vraagstuk, dan kan hij niet tevens zich met de politiek bezighouden. Zoo schijnt het een oogeniblik rus tig te zijn geweest. Intusschen is de eerste opwinding ver- erkt, geleidelijk aan geraakt de jodenver- llging zelf op den achtergrond, ai blijft ze jr invloed doen gelden op datgene, wat je nauwste toekomst zal geschieden. Bt den aard der zaak is er alleen sprake Jvloed, waar Duitschland in aanraking met het buitenland, waar Duitschland van het buitenland wil. En daarbij 't zich onmiddellijk naar voren de ko- JEle kwestie. Men kan gerust zeggen, dat Duitschland ich zijn vooruitzichten in dit opzicht voor- achen oopig grondig bedorven heeft. Frankrijk en een sti Ingeland, de twee landen, die dc vroegere e dakjs Duitsche koloniën feitelijk onder elkaar it de b ebben verdeeld, hebben van een aansnij den! den der koloniale kwestie nooit veel willen ïrde m weten. Wat begrijpelijk is. Ze voelden niets Gueri goor besprekingen, waarbij ze slechts kon- irium jen verliezen. Intusschen waren ze geleide- weerm lijk verder gezwicht voor de pressie, die orspeft vanuit Berlijn geregeld werd uitgeoefend, 't besta m we waren zoover gekomen, dat een af- 'en gesl stand van koloniaal gebied ten gunste van vik sto- luitschland allengs waarschijnlijker begon stond8 worden. Do Engelsche, zoowel als de i vloeist -ransche volksvertegenwoordiging waren 'de. illcsbehalve gerust en blijkens vragen, in Jij ope leiflc huizen tot de desbetreffende regccrin- ren gei gen gericht, vreesde men zelfs, dat het tot ïorspelli ifstand van gebied zou kunnen komen, zon der dat zelfs dc parlementen er behoorlijk in zouden worden gekend. ït meisj In hoeverre van zulk een gebieds- afstand sprake zou zijn geweest, wanneer de Duitsche regeering niet zijn pogroms had georganiseerd, mo gen we in het midden laten. Nie mand zal het ooit weten. Zeker is echter, dat dc Berlijnsche regeering voorloopig haar koloniale kansen wel kan afboeken. i zijn: lij Ier het s in :ier, n te jfowe.1 Parijs als tonden hebben het Duit- optreden tegen dc joden aangewend de koloniale kwestie naar den achter- id te schuiven. h weten niet, welke afspraken destijds Muenchen hieromtrent zijn gemaakt. Men sft wel eens den indruk gekregen, dat aan Hitier zekere toezeggingen zijn ge- van n mi sloot: een •erdi stroi i kon: afli waar aa ladshe °Jan- )mem De stemming onder het Engelsche, zoowel s plots ?'3 onder het Fransche publiek maakt het ïtte e ónmogelijk voor de regeerende staatslieden [lage ia'gene, wat misschien werd toegezegd, ge- ,n> ik stand te doen. Zoowel Chamberlain als Da- ïtaali Ixüof hebben moeten verklaren, dat ze niet netten dachten aan afstand van cenig gebied en ikeni Hitier, die zich zal herinneren, dat te Muen- ond.I chen in gezamenlijk overleg werd besloten yk vï de koloniale kwestie te regelen, zal zich kunnen prepareeren op een regeling, waar- lines bij aan Duitschland hoogstens enkele tege- vas li: rooetkomingen worden gedaan, waarbij het niet zelf koloniën ontvangt. Met iets derge lijks zal de Fuehrer stellig geen genoegen nemen en dus kan de diplomatieke strijd aj weer beginnen. Die heftiger zal zijn, naar der mate de beide tegenstanders er meer kracht goudi ac'l,cr kunnen zetten. De democratische roj leiders mogen dan de stemming onder hun tolk tot motief nemen, ze voelen zich zon der twijfel sterker, terwijl het zou kunnen dat dc positie van het nationaal-socia- ie, dat zich meer cn meer openbaart als dwang door een kleine groep aan een groote groep opgelegd, in Duitschland zwak ker schijnt te worden. Wanneer het getij verloopt, worden de bakens verzet. Intusschen vindt Daladier hij de doorvoe ring van zijn financieels hervormingen van de zijde der socialisten cn communisten de moeilijkheden, die men had kunnen ver wachten. Ze klampen zich vast, aan de voor deden, welke ze onder het kabinet-Blum hebben verworven, voordeelcn in den vorm van loonsverhooging en arbeidstijdverkor ting. Ze verliezen, daarbij uit het oog, dat desniettemin de welstand is gedaald en ze vergeten, dat alle goederen slechts kunnen worden verkregen door arbeid, terwijl voorts dezen arbeid te kunnen verrichten, de jBdewerking noodig is van het kapitaal. De door Daladier gevolgde redeneering, H wil de positie van Frankrijk verbeteren, Mdig is een verhooging van dc productie, dia slechts kan worden verkregen, door te breken met de 40-urige arbeidsweek die, gezien ook de bewapeningseischen, door ham als Ie kort wordt beoordeeld en door het vertrouwen van den kapitaalbezitter te Vergrooten, lijkt objectief beschouwd, juist. Zoowel de socialisten als de communisten schijnen voornemens te zijn de regeering al- je moeilijkheden in den weg te leggen, wel ke ze haar kunnen veroorzaken, in den vorm van werkstakingen en tegenstand in het parlement. Waar voorts de maatregelen van Daladier onherroepelijk bolastingver- hooging met zich meebrengen, zal de minis ter-president ook van andere groepen wol tegenwerking ondervinden en zoo ziet de toekomst er voor hem allerminst rooskleu- "K uit. Een val van het tegenwoordig be wind schijnt allerminst buitengesloten en men is stellig niet ver mis, wanneer men concludeert, dat zich voor de zoovcelste maal aonkcre wolken beginnen samen te pakken, hoven Frankrijk. De vraag, die de Japansche regeering stel- 'f? nad gehoopt bevestigend te mogen be antwoorden, namelijk of de val van Hankau en de verovering van Kanton het eind zou den bcteekenen van den Chineeschcn tegen stand, schijnt andermaal in voor Japan on- gunstigen zin te moeten worden beantwoord. Door het bezetten van Kanton rekende Ja pan den wapentoevoer naar China af te snij den. Blijkbaar heeft China zich daartegen echter tijdig kunnen dekken door den aan leg van een uitgebreid wegennet naar Fransch en Engelsch Achter-Indië, terwijl daarnaast de verbinding met Rusland in tact blijft. Tsjang Kai Sjek, kan zich dus, ook zon der Kanton, van wapenen blijven voorzien en de mededeeling, onlangs door hem ge daan en door velen wellicht met een kor reltje zout genomen, namelijk dat China, ondanks alles, zou doorzetten, schijnt voor de zooveelste maal weer te zijn bewaarheid. Althans, alles wijst er op, dat China den strijd krachtig doorzet, daarmee Japan ver plichtend, tot nieuwe krachtsinspanning. Het moet zijn langzamerhand enorm leger in China intact houden, ja, vermoedelijk nog vergrooten. Want het schijnt niet groot ge noeg voor de enorme taak, waarvoor het gesteld is. De berichten uit het Zuiden lui den allesbehalve gunstig voor Japan en zoo het juist is, wat de laatste dagen werd be richt, namelijk dat de Chincesche troepen reeds weer in Kanton staan, dan moeten wil dc Japansche actie niet in de beenen zakken met spoed nieuwe versterkingen worden aangevoerd. De groote fout. door Japan gemaakt, is geweest, dat het de Chinecsche weerstands kracht totaal verkeerd heeft beoordeeld. Het heeft zijn campagne steeds uitgebreid, in de hoop daardoor China volledig op de knieën te dwingen. Het heeft dit nog steeds niet kunnen bereiken en het wordt allengs twijfelachtiger of het hierin ooit zal slagen. Doet het dit echter niet dan zou het kun nen zijn, dat het terugzinkt tot een natie van de tweede orde. Vandaar vermoedelijk zijn enorme krachtsinspanning, die evenwel meer en meer begint te gelijken op zelf moord. De keuze is bij ons zeer gemakkelijk: een keurig OVERHEMD in correcte pasvorm en unieke dessins. - Een fijne DAS of HANDSCHOENEN - Een paar HAND SCHOENEN of SOKKEN - Een paar BRE TELS of SOKOPHOUDERS - Een SLIP- OVER of PULLOVER Een chique HOED of PET. Voor DAMES en KINDEREN: Een keurige JAPON, JURK of PAKJE uit onze schitterende BLEYI.E-COLLECTIE. - Een paar mooie wollen of zijden KOUSEN. Vele artikelen meer. U koopt hij ons en wij vergoeden de bus- kosten der attractie en geven A.S.N.A.- bonnen. Zitting van Vrijdag 18 November. K o e d ij k. K WAJONGENSGEDOE. Torecht moeten staan P. v. d. G. en J. Z. beiden wonende te Koedijk, die ervan wor den beschuldigd, in den avond van 21 Sep tember te Ou dorp met steenen te hebben ge worpen naar de woning van een zekeren H. v. W. aldaar. Verd. erkennen het hen ten laste gelegde. Get. v. W. wordt voorgeroepen en zegt, dat er verschillende jongens waren, of deze heide er bij zijn geweest, kan get. niet zeg- gen. De Ambt. van het O. M., rar; de Brucvs Tack vraagt verdachten, waarom ze dit nu gedaan hebben? Verd. Z. antwoordt, dat zij aan het sp> len waren geweest en toen met kleine steentjes naar het huis wierpen. Ambt. O. M.i Dat een jongen van acht jaar zooiets doet kan ik me voorstellen, maar jongens van 18 en 16 jaar zijn daar voor toch te oud! De kantonrechter, mr. Boerrigter, vraagt verd. v. W. of hij meer last heeft van bal dadigheden? Get.: Het komt wel meer voor. De Ambtenaar van het O.M., requisitoir nemend acht het ten laste gelegde wettig eno vertuigend bewezen. Mr. de Brueys Taok vindt het misselijk kinderspel voor groote kerels. Dc Ambtenaar eischt tegen verd. P. v. d. G. 12 boete subs. 10 dagen hechtenis en tegen verd. J. Z. f 12 boete subs. 1 week tuchtschool. De Kantonrechter, uitspraak doende, ver oordeelt verd. v. d. G. tot f 10 boete subs. 8 dagen en verd. J. F. tot f 7.50 boete subs. 2 weken tuchtschool. B e r g en OVERTREDING ARBEIDSWET. Daarna staat terecht G. J. M. K., van beroen kapper en wonende te Beieren, die op 12 November een kanster arbeid heeft doen verrichten, na gezetten tijd. Dc juffrouw moest om 9 uur ophouden met werken, doch werkte om kwart over 10 nog. Verd. «reeft een en ander toe, doch zegt niet te hebben geweten, dat de juf frouw niet na 9 uur mocht werken. Ambt. O. M.: Dat moet utoeh weten, het komt tegenwoordig in Bergen telkens voor. Mr. de Brueys Tack eischt f 6.boete subs. 6 dagen. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot f 2.50 boete subs. 2 dagen, hechtenis. Gezien den gang van zaken te Purmer- end, viel de markt mee. De aanvoer was wat grooter, omdat enkele fabrie ken kaas hadden aangevoerd, die ze Dinsdag op de kaasbeurs te Purmer- end niet hadden kunnen verkoopen. De hoogste markt daalde met f 1.op f24.de gang was echter zeker geen gulden lager. De doorsneeprijs is te stellen op 21.50 k 22.50, dus ongeveer een halve gulden heneden die van Vrijdag j.L Tegen f 23.gingen enkele stapels, tusschen f 23.en f 24.werd geen prijs betaald, terwijl één stapel f 24.opbracht. We naderen langzamerhand de maand December, die voor kaas altijd flauw is. De matige markt is wellicht een voor bode daarvan. Dooréén genomen, ook gezien de kwaliteit, mogen de tegen woordige prijzen niet onbevredigend worden genoemd. Uit onze Omgeving JULIANADORP DE AFDEELING DER HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERT. Donderdagavond werd in het oafé ..Prins- Hendrik" van den heer A. Doorn door de afd. Den Helder van den Hollandsche Maat schappij van Landbouw, een algemeene ver gadering gehouden. Als voorzitter fungeert de heer N. Hoorns man, die mededeelt dat door het vertrek van den heer I. J. Schroevers, die voorzitter was en door het bedanken van den heer A. Grin die vice-voorzitter was, hij vanavond presi deert. De secretaris dc heer C. J. Maters leest de notul'eai, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd bestuur over de verruiming van het aantal te houden kalveren. Dit bedroeg 518 in 1936 520 in 1937 en 525 in 1938 tot Mei. De uit breiding is dus slechts 7 stuks sinds 1936, cn van een uitbreiding sinds Mei j.1. is aan de vergadering niets bekend. Besproken wordt verder de Bindertouw- distributie. Het Noordhollandsche Veevoederbureau zond een circulaire over bevordering doel matige veevoedering. Voorts wordt mededeeling gedaan van gevoerde correspondentie over het bewaren van hooi binnen de bebouwde centra van den Helder enz. Het hooi moet op het land eerst uitbroei en, alvorens men het binnen de bebouwde kom mag opslaan. De politieverordening van den Helder schrijft zulks voor, maar er was, altijd nog ontheffing te krijgen door B. en W. Maar ook dat is nu ingetrok ken door den brand bij den heer Bonse- laar. Verder wordt voor het a.s. seizoen de sprekerslijst vastgesteld en wel als volgt: Akkerbouw door I. J. Schroevers, Rundvee- fokkerij door ir. de Vries, Grasland door ir. G. J. Lienesch. Verder zal door de Kali-Maatschappij nog een lezing worden gehouden. De te houden Landbouwwintercursus maakte ook deel van de besprekingen uit. De te benoemen Hoofdonderwijzer met land bouwacte, zal naar verteld wordt pas Ja nuari hier komen. Wanneer het zoolang moet duren is de cursus voor dezen winter op de flesch, doch men zal trachten een en ander nader te regelen en vooral te be spoedigen. Aangaande het Grondonderzoek zal ge- informeerd worden bij den Voorlichtings dienst en voor het collectief behandelen daar van zal men inlichtingen vragen aan het Hoofdbestuur. Verder bespreekt men het benoemen van afgevaardigden naar de Alg. Verg. te Den Haag, maar aangezien er geen geld be schikbaar is, zal men op eigen kosten moeten gaan. Bij de bestuursverkiezing worden in de vacatures Schroevers en Grin hiervoor ge noemd, gekozen de heeren S. Eriks Sz. en C. Maters Johz., die zulks aan vaardek. Bij de rondvraag zegt de heer J. J. Kis- temaker, dat op de laatste vergadering van de Maatschappij dc presentielijst door de afd. Den Helder niet is geteekend, om dat men door reisgelegenheid te missen, zeer laat ter vergadering kwam. Verder merkt hij op dat men zich zou verdedigen tegen monopolieheffing en dat is niet gebeurd. En voorts dat het ledental met 23 pet. is teruggeloopen. De heer C. Maters zou gaarne zien, dat de landbouwwintercursus doorgang vindt. De secretaris heeft toezegging van de Coöp. Zuivelfabriek „de Vooruitgang" al hier, omtrent de Runderhorzelbestrijding. Maar het moet algemeen gebeuren, anders geeft het niet. De heer N. Hoornsman zegt dat de La gere Landbouwschool nog steeds in de maak is. Spreker heeft zich heiast om met oen lijst rond te gaan om handteekenintren te verzamelen van veehouders en arbei ders, opdat men in de naaste toekomst zijn kinderen hier naar toe kan sturen om ken nis van alles wat met het bedrijf annex is, op te doen. De school zal één dag per week gehouden worden. Aan den heer A. Grin Pz. wordt dank gezegd voor alles wat hij in de periode van 30 iaren voor de afdeeline en zijn le den heeft helpen tot stand brengen. Den heer Schroevers heeft men bij het officiccle afscheid reeds dank gezegd. Hierna sluiting. HARENKAREPEL WAARLAND. UITSLAG DAMWEDSTRIJD 5c RONDE. A. Bakker Dz.J. Bakker Pz. 02 Corn. BeemsterboerJ. Bruin Cz. 20 G. Borst Jz.S. Groen Sz. 02 Nic. BruinW. Zwagerman 20 J. KooijR. Dekker Hz. 20 J. LantmanNic. Komen 11 P. Dekker Az.—G. Jonker 0—2 Nic. Volkers—C. Bakker Jzn. 0—2 G. Kramer—Corn. Komen 0—2 P. Beemsterboer—D. v. d. Gulik Dz. 2—0 DIRKSHORN CONCERT „ONDER ONS." Zondag a.s. zal de muziekvereeniging „Onder Ons" haar jaarlijksche uitvoering geven. Een keur van prachtige nummers staat op het programma, terwijl het bekende Duo-Wi-Jo voor aangename afwisseling zal zorgen. „Onder Ons", dat aan geen enkele festivi teit haar medewerking onthoudt, verdient werkelijk een volle zaal. Voor nadere bijzonderheid zie men de adv. in dit nr. Schaken. Uitslag van gespeelde partijen voor de competitie: Wit Zwart J. LevendigL. Meinema 10 P. TijsenA. van Dijk 10 P. Veter—H. Rijs 1—0 C. Schuit Az.P. Burger 01 WIERINGERMEER SLOOTDORP SINTERKLAAS NAAR DE KLEUTERS. Naar wij vernemen, is men van plan om aan de kleuterschool alhier den a.s. ver jaardag van Sint Nicolaas feestelijk Ie her denken. De Sint en zijn knecht zullen in persoon aanwezig zijn en men kan zich voor stellen dat de kleintjes verlangend, zij het ook een beet je beschroomd, naar 5 December uitzien. Wij twijfelen er niet aan, of Sinter klaas zal met gevulde handen verschijnen, daar het batig saldo van de versierings commissie alhier aan de Kleuterschool is geschonken, ter viering van het Sinterklaas feest. DE POLDER RIJK AAN WILD. Hebben wij reeds eenige malen kunnen constateeren dat de Polder nog zeer rijk is aan hazen, gezien den buit van de jagers in de laatste weken, gisteren zagen wij eenige jagers met een mooi aantal fazan ten. Gezien daarbij het feit dat de Polder meerdere malen per week bezocht wordt door jachtliefhebbers, is het wel te begrij pen dat er heel wat wild aanwezig is en dat de Polder nog steeds een Dorado is voor de zonen van Nimrod. GEREF. KERK. Naar wij vernemen zijn door den Kerke- raad der Gereformeerde kerken te Sloot- dorp op de nominatie voor onderling ge plaatst de heeren P. van der Zaag en J. Dam en voor diaken de heeren G. Klop en A. Wiegersma. CALLANTSOOG VOLKSONDERWIJS. Donderdagavond vergaderde de afd. Cal- lantsoog van Volksonderwijs in de openbare lagere school alhier. De voorzitter de heer Jb. van Scheijen, opende de vergadering en merkte daarna op hoe de afdeeling indertijd op losse schroe ven was opgericht, om te trachten de drie- mansschool voor Callantsoog te behouden. De poging is niet geslaagd, maar gelukkig heeft het gemeentebestuur een kweekeling met akte aangesteld, zoodat het onderwijs op onze school niet te lijden heeft. Degene die lijdt, is de kweekeling, die voor een geringe vergoeding zijn werk moet doen. De schuld van plm. f 300.die de afdee ling zich door het rijden van schoolkinderen op de hals gehaald heeft is gelukkig suc cessievelijk weggewerkt door het houden van verlotingen en de opvoering van een operette. Het gat is dus gestopt. De afdracht aan hot hoofdbestuur van Volksonderwijs is de afdeeling kwijtgescholden, wegens haar nood lijdendheid. We beginnen dus, al dus spreker, nu met 'n schoone lei, maar er zijn nog te weinig leden. Er zal een ac tie gevoerd moeten worden om meer leden te verkrijgen. Spreker stelt best uursuitbrei ding voor. De heer Koerts zegt voor 5 bestuursle den te voelen, waarmede de voorz. en de vergadering accoord gaan. Sprker vraagt zich af waarom de afdeeling nieuw leven ingeblazen moet worden en geeft daarop als antwoord, dat Volksonderwijs een ver- eeniging is naast de school, die voor de belangen dei' openbare school op de bres zal staan, indien dit noodig zal zijn. Volks onderwijs is dè vereeniging voor de openbare school. De heer van Scheijen en mej. List worden thans bij acclamatie herbenoemd. Als nieuwe bestuursleden worden gekozen mevr. Rehorst en de heeren T. Koérts en F. Daalder. De heer van Scheijen blijft voorzitter en mej. List secretaresse-pcn- ningmeesteresse. Besproken wordt dc wijze van propaganda voeren, als het doen houden van lezingen enz. Mevr. Rehorst merkt op dat de afdeeling Callantsoog ook als cultureele vereeniging goed werk zal kunnen doen bij gemis van een afdeeling van het Nut. Na nog enkele min of meer organisatori sche punten te hebhen besproken, sluit de voorzitter de vergadering. Raadsvergadering. In de Dinsdag a.s. te houden raadsverga dering zal do begrooting 1939 worden aange boden. Op de agenda staan verder een se rie benoemingen, voordrachten inzake ver huur van grond, subsidieaanvragen, een aanvrage toekenning vergoeding ex. art. 13 1. o.-wet 1920 enz. enz., cn de aanwijzing van een standplaats voor woonwagens. WIERINGEN Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hippolytushoef is -benoemd de heer A. Bosman, onderwijzer te Den Helder, ter vervanging van den heer H. de Jong, wien wegens familiomstandigheden verlof werd verleend. Fancy-Fair. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van de voetbalvereeniging „Succes" al hier in het voorjaar 1939 een groote fancy- fair te oreaniseeren, met daaraan verbon den verloting. Overdracht schip. Het visschersvaartuig van den heer A. Duijnker te 'Vestorland, is aangekocht door de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging te Rotterdam. Het schip zal tot pleziervaartuig worden omgebouwd. Een eervolle bestemming. Electrificatie van de Wieringermeer Vele boerderijen reeds bij het P.E.N. aangesloten. Zooals men weet, bestaat hét voornemen om langzamerhand den geheelen Polder aan te sluiten bij het P.E.N. van Noordhol land. Bij informatie bleek ons, dat de buiten leiding reeds overal gelegd is, dat vele boerderijen buiten de dorpen reeds zijn aangesloten en dat men in andere boerderij en reeds bezig is met de binnenleiding. Er wordt van dit nieuwe middel tot verwar ming en verlichting een druk gebruik ge maakt en niet alleen in den vorm van ver lichting. In vele gezinnen hebben electr. kooktoestellen, kachels en fornuizen hun intrede gedaan. Verduisteringsproef. Wij brengen nog even in herinnering dat Maandag a.s., des avonds tusschen 9 en 10 uur in deze gemeente de groote verduiste ringsproef wordt gehouden. Burgert. Stand van 12—18 Nov. 1938. Geboren: Cornelis Johannes, zoon van A. v. Eekelen en M. C. Mens. Jannetje Petro- nella, dochter van M. C. Hollander en G. W. Koorn. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Verl.: een rentekaart met zegels Gev.: een bril in étui. Inl. bij de gem.-bode. EVEN LACHEN. Het auto-ongeluk bij de Keins. In ons bericht over het, auto-ongeval van Zuster Meurs, is een correctiefout geslopen. Men zou er uit kunnen opmaken dat zuster Meurs een snede in het gelaat had gekregen. Dit is niet het geval. Onze verslaggever schreef: Zuster Meurs bonsde dooi4" den schok hevig met het hoofd tegen de voor ruit, welke een groote ster vertoonde. Het zetfoutenduiveltje veranderde „ster" in „sne de". Wij zouden van deze correctiefout geen melding maken, als niet het R.K. Schager Dagblad en de Alkmaarsche Courant even eens vermeldden dat zuster Meurs een sne de over het gelaat had hekomen. Uit deze berichten is zeer gemakkelijk de gevolgtrek king te maken dat beide bladen ons toe vallig foutieve bericht zonder bronver melding hebben overgenomen. Ook dc ge hate neutrale pers is toch wel voor één ding gemakkelijk, men kan zoo fijn van haar snelle berichtgeving en hard werken profi- teeren, zonder dat het een cent kost. Voor een blad met een zoo principieele inslag als het R.K. Schager Dagblad is deze metho de wel zéér bedenkelijk. En wat de Alkmaarsche Courant betreft, een blad, waarvan de hoofdredacteur lid is van liet hoofdbestuur van den Nederl. Jour nalistenkring en daarenboven iemand, die zich herhaaldelijk teweer stelt tegen beun hazerij op het gebied der journalistiek, dat blad moest liet voorbeeld geven een „gcntle- manlike" blijven, ook tegenover een erg lastige concurrent. LAN GEN DIJK DE HANZE VIERDE FEEST. Donderdagavond heeft de afd. Langendijk van „De Hanze" het Patroonsfeest op fees telijke wijze gevierd. De voorzitter, de heer H. Metselaar, open de de vergadering op de gebruikelijke wijze. De heer Mol, van het Centraal Bureau, hield een met overtuiging uitgesproken pro- pagandarede waarna ook de geestelijk advi senr een rede uitsprak. Als conferencier trad op de heer Jongkind uit Heerhugowaard. De heer A. Kramer uit Zuidscharwoude verzorgde de muzikale be geleiding. Verscheidene leden voerden het woord n.a.v.het feit, dat een der leden door „San tos" in een sanatorium kon worden opge nomen. Men besloot dat de afd. Langendijk in haar geheel als donateur der vereen, zou toetreden. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. BEDANKT. De bekende secretaris van den Ned. Tuin- dersbond, de heer A. Blom, de voortstuwen de kracht van dezen Bond, heeft: wegens het aanvaarden van een anderen werkkring als zoodanig bedankt. Hij was tevens lid van de Redactie-commissie. ZUIDSCHARWOUDE DAMMEN Bij den ten lokale van den heer Kramer gehouden damwedstrijd tusschen Damlust alhier en Voorwaarts te Alkmaar, was het resultaat 1622 in het voordeel van Voor waarts. NOORDSCHARWOUDE PROCES VERBAAL OPGEMAAKT. Tegen M. B. alhier is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal van eenige kloeten en een partijtje erwten. A.N.G.O.B. De afdeeling Langendijk van de A.N.G.O.B vergaderde ten huize van den heer G. Bak ker. Door den heer S. v. d. Neer werd ver slag uitgebracht van de gehouden verga dering van het L.D.C. De heer P. de Jong bracht verslag uit van de vergadering der N.H.P.C. In de rondvraag werd nog over het jaar feest gesproken. BARSINGERHORN Mond- en klauwzeer. In de afgeloopen week werden geen nieu we gevallen van mond- en klauwzeer aan gegeven. 6 Veehouders deden aangifte van genezing van hun vee. Het totaal aantal gevallen bedraagt thans nog 59. Arbeidsbemiddeling. Bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling stonden als werkzoekende ingeschreven 30 landarbeiders, 5 grondwerkers, 1 metse laar, 1 kantoorbediende cn 1 schilder. Verloting. Aan de Zangvereemging Kolhorn is door B. en W. toestemming verleend tot het hou den van een verloting.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15