jlioenen kostde Wieringermeer... De V.V.V. federatie laat Mr. Bosman niet los! Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden mi; raiirarraii AD VERTEEREN Schager Courant bijdag 25 November 1938 Tweede blad talen de vootbedvijven kort pacht ftlNGERMEERPACHTERS: INS UIT EEN GOED NEST". den loop van het jaar hebben ver schillende pachters, via een ver bouwd boekhoudbureau te Midden- neer, inlichtingen omtrent hun ver mogenstoestand, grootte en opbrengst hun bedrijven verstrekt aan de stichting voor het bevolkingsonder- mek in de drooggelegde Zuiderzee- jjlders. Bijster vlot ging een en an- in het begin niet, velen meen- regeering een onderzoek wil- i instellen om tot verhooging der jachtprijzen te komen. De waardevolle inlichtingen der pachters waren echter noodig voor ie studie van een der medewerkers van bovenscncDinde stichting, den heer Dr. F. van Heek, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam. De resultaten van deze studie zijn neergelegd in een dezer dagen te ver schijnen publicatie door Dr. Van Heek: „Economische en sociale pro blemen van de Wieringermeer". Door een bijzondere relatie zijn wij reeds thans in staat enkele indrukken uit dit streng wetenschappelijke, maar ook zeer merkwaardige werk weer ie geven. EEN GROOT BEDRIJFSECONOMISCH VERLIES, WAARTEGEN ECHTER GE WELDIGE SOCIALE BATEN STAAN. EEN ZEER BELANGRIJK BOEK VER SCHENEN. u «rkwaardig hierom. Dr. van Heek tracht «rekenen, wat cle Wieringermeer ons en wat zij opbrengt; met andere woor- hij gaat de rendabiliteit na, het ver- tusschen de opbrengst en de kosten lile drooglegging, ontginning en cultuur- bci'eiding. Als opbrengst beschouwt hij erkoopwaarde der gronden indien hun lurrijphcid is bereikt. Dr. van Heek's eindrekening is een jtweldig bedrijfseconomisch verlies, war daartegenover staan ook feweldige sociale voordeelen. Som- mige daarvan weet de schrijver in cijfers uit te drukken, van andere, feitelijk niet berekenbare sociale ba- tracht hij dit te doen. meloos leed, als bij de droogmaking van de Haarlemmermeer voorkomen. Niet geheel is Dr. van Heek het ech ter eens met het systeem om alleen behoorlijk gesitueerde boeren toe te laten. Hij waardeert het, dat dc ra- tioneele exploitatie in de eerste ja ren niet bemoeilijkt wordt door ver mogensgebrek, maar betreurt het, dat het advies van de commissie-Visse ring te nemen: „energieke, gezonde, bekwame" boeren niet steeds is op gevolgd. Geld had bijzaak moeten blijven. Juist onder de kleinere menschen van het platteland vindt men de meeste vlijt, spaarzaamheid en inzicht. Dr. Van Heek had het niet erg gevonden als de Staat, naast de reuzenbedragen voor het Zuiderzeefonds een gedeelte van de ge gadigden bedrijfsgarantie had willen ver strekken. De sociaal-biologische selectie acht Dr. Van Heek beter geslaagd, inderdaad zijn de pachters „zoons uit een goed nest", maar ten opzichte van de landarbeiders is strengere selectie nog gewenseht. Een zeer belangrijke kwestie, die door den schrijver, evenals al het andere in dit, wat wij gevoe gelijk standaardwerk kunnen noemen, „gründlich" wordt besproken, is die der groote of kleine bedrijven. Van groot belang acht Dr. van Heek het, als de kolonisten in de kleine bedrijven hun capaciteiten konden toonen zich maatschappelijk omhoog te werken. Daarbij geven kleine be drijven meer arbeid en meer arbeids intensiviteit. Bovendien overbruggen zij de perioden tusschen de oogsten van de extensieve grootbedrijven. Dr. Van Heek ontveinst zich niet, dat de regeering voor een moeilijk probleem staat. Eenerzijds zoo rendabel mogelijke grootbe drijven, anderzijds zooveel mogelijk boeren in het nieuwe land! DE PACHTEN. Wij geloovcn niet, dat de pachters 't met de volgende uitspraak van Dr. van Heek geheel eens zullen zijn De geleerde schrij- STAAT ALS ONDERNEMER iUKT jorop gesteld dat het nimmer de bedoe- is geweest een hoog vermogens-rende- 1e bereiken, komt de schrijver tot de rlusio, dat, wanneer dat wèl had voorge- n, de Staat als ondernemer grandioos zijn mislukt! De schrijver leidt uit zijn ulaties, waarin hij met alle conjunctuur- jnimelingen rekening heeft gehouden af, dat een bedrijfs-economisch verlies jis geleden van tusschen de 61 milli oen en 80 millioen, dat is per H.A. cultuurgrond van f3400.tot f4400. gekapita 1 iseerde belasting-in komsten te men vaak tegenover het bedrijfs-eco- liseh verlies stelt, maken maar een zeer gedeelte van dit enorme verlies uit. [wordt aangenomen dat de Wieringer- bocren gemiddeld 20 pet. van hun in- in aan de fiscus afdragen, ontvangt de 1 per jaar f270.000, gekapitaliseerd a i, zeven millioen zevenhonderd duizend den Een bagatel dus! SOCIALE BATEN. egenover dit verlies, staan de sociaal-eco- nischc baten. In dit verband merkt de schrijver op, (lat de vermindering van den agrari- schen bevolkingsdruk, (het doel van de inpoldering) niet is bereikt. Het voornaamste voordeel is de tijdelijke werkverschaffing. Daarnaast komen (Ie voordeelen van grooter onafhan kelijkheid in de voedselvoorziening, nieuw afzetgebied voor de industrie, de „reclame" van het droogleggings- Iwcrk voor het buitenland. let meetbaar voordeel van werkverschaf- berekent Dr. van Heek op ruim 16 mil- :ertpen. Ilct verschil van dit bedrag met het ai' straks genoemde bedrag van 61 tot 80 i'ioen, dus 45 tot 44 millioen is dan de '"post zijner begrooting: de kosten der niet 'ekenbare sociale voordeelen! voor Dr. van Heek zijn slotsom maakt, een 'tsorn, welke leidt naar een aanbeveling 1 (Iroogleggingswerk van de IJssclmeer- 'Iders voort te zetten, omdat het sociale •oi'deel-op-den-duur een economisch offer aai'd is, bespreekt hij verschillende pro ven uit het nieuwe land. Het bestek van 's artikel laat niet toe ziin wetenschappe ren arbeid, neergelegd in de achtereenvol- aado hoofdstukken op den voet te volgen; kunnen het bock helaas slechts in vogel- MCat behandelen, hi zijn historisch overzicht jet Dr. Van Heek uiteen, dat op grond van p maatschappelijke bandeloosheid bij vroe- Jei'° inPolderingcn, dc Staat wel ordenend moeten optreden. Door de preventie selectie van de landpachters is veel na- ver wenscht aanpassing der pacht aan de door de bedrijfsafmetingen veroorzaakte win sten. De grootere bedrijven zouden per bunder meer pacht moeten betalen dan de kleinere, indien zij ook ge regeld meer winst per bunder maken dan de kleinere. Deze methode is, al dus Dr. Van Heek, sociaal beschouwd, rechtvaardig, omdat de exploitanten van de grootere bedrijven bij de be staande werkloosheid grootendeels ten koste van de werkgelegenheid der gemeenschap hun hoogerc win sten maken, indien men uit bedrijfs economisch oogpunt tóch het groot bedrijf toepast. DE GLIJDENDE PACHTSCHAAL. Over de glijdende pachtschaal geeft Dr. van Heek geen volstrekt meening, men moet de resultaten afwachten, meent hij. Evenals Ir. Smeding steeds bij zijn inlei dingen betoogt, zegt ook Dr. van Ileek dat men het algemeen indexcijfer niet lokaal moet toepassen en dat al te veel correcties ongcwenscht zijn. Het is den schrijver op gevallen, dat gvasboeren over het alge meen tegen, akkerbouwers niet tegen de glijdende pachtschaal zijn. DE STAATSBEDRIJVEN. Dr. van Heek is niet erg te spreken over den „regeeringsboer". Als leider van een grootbedriji slechts oordeelt hij den boer- ambtenaar op zijn plaats. Achtte de com missie Vissering een voordeel van het staatsbedrijf, rationeler in- en verkoop, keuze uit de beste boeren van Nederland, en ook dat dc baten ten goede van het Ne- derlandsche volk komen, en een nadeel misschien starre bureaucratie, en mindere activiteit, dr. van Heek ziet het grootste nadeel in de mecha niseering. Is het machinepark het grootste bedrijfs economische vdordeel, het is het grootste sociale nadeel en beperkt de werkverschaf fing op den toch reeds agrarisch overbe- volkten Nederlandschen bodem. Dergelijke „kolchozen',' in den vorm van de Russi sche staatsbedrijven hebben, aldus Dr. van Heek een te groot nadeel voor de vele werk- looze jonge landbouwers, dan dat zij anders dan in een enkel proefbedrijf gehandhaafd behooren te blijven. o Er is nog veel te vertellen over dit hoogst interessante werk. Moge door een algemcene verdiende belangstelling de schrijver beloo ning vinden voor zijn geweldigen arbeid! „Economische en sociale problemen van de Wieringermeer. Een studie van een kolonisatiegebied in wor ding. Uitgave N. Samson N.V. Ver krijgbaar bockhandel Trapman, Schagen). op voorstel van den heer Zeiler inplaats van 000, 3000 exemplaren uit te geven, en de heele voorraad over 3 jaar te verdeelen. Bestuursverkiezing. Als bestuursleden worden luerkozen de heeren J. G. Bosschaart en J. J. Dinkelberg. DESNOODS STATUTENWIJZIGING. Een provinciale vereeniging? Onder presidium van den heer Mr. P. Breebaart, burgemeester van Zijpe, vergaderde gisteren het Algemeen Bestuur der Federatie van V.V.V.'s in Noordholland, boven het Noordzee kanaal in Hotel „De Oranjeboom" te Heemskerk. Onder de aanwezigen merkten wij op B. en W. van Callantsoog, wethou der van der Sluijs van Zijpe, den heer Mr. J. P. Bosman, burgemeester van Baar, Edam, den heer Mr. C. Broens en anderen. Als voornaam ste onderwerp in deze belangrijke vergadering werd besproken het voor en tegen van een provinciale vereeni ging in verband met 't provinciale subsidie. In zijn openingswoord heet voorzitter de genen die voor het eerst aanwezig zijn, spe ciaal welkom, o.a. burgemeester van Baar te Edam. Spr. hoopt dat de V.V.V. Volendam spoedig zal toetreden en roept daartoe de hulp van den heer Van Baar in. Voorzitter "herinnert dan aan de gebeurte nissen te Alkmaar, waardoor dc heer Mr. Bosman als federatie-secretaris automatisch aftreedt. De goede gewoonte volgend, wil spr zich niet mengen in de interne gebeurtenis sen te Alkmaar, alleen herinnerde hij aan het vele werk dat Mr Bosman gedurende 25 jaar heeft verricht. Hij is oprichter der federatie. Het is vaak dat men in kwaliteit van gemeenschapsmensch in het. openbare leven teleurstellingen ontmoet. Hoe het ook loopt in Alkmaar, de fe deratie laat Mr. Bosman niet los, des noods zal spr. statutenwijziging voor stellen. (Applaus.) Voorloopig neemt de federatie een afwach tende houding aan, en verzoekt Mr. Bosman voorloopig als federatie-secretaris aan te blijven. De heer Mr. Bosman willigt dit verzoek gaarne in. y De notulen der vergadering worden on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Eenigè berichten van verhindering zijn ontvangen, o.a. van de directie van den A.N.W.B.,, prov. bestuur van Noordholland, De burgemeester van Den Helder had be loofd te komen, is echter nog niet aanwezig. Voorzitter betreurt het, dat het gemeentebe stuur van Heemskerk niet aanwezig is. Het is nooit gebeurd, dat wanneer men ergens vergaderde, epn gemeentebestuur niet ver tegenwoordigd was! Van de gemeente Callantsoog is bericht van subsidieverlening van f5.ingekomen; Wieringen heeft verhoogd van f 5.— op f 10; óp de ontwerp-begrooting van Zijpe is een bedrag uitgetrokken. Texel verleent geen subsidie. Voorzitter doet mededeeling van zeer goede critieken op de nieuwe gids. Men wist niet dat Noordholland zoo mooi was! Ten aanzien van het plaatsen van tenten, welk onderwerp op de congresvergadering breedvoerig is behandeld, meent het Bestuur der federatie een afwachtende houding te moeten aannemen. De heer Mr. J. P. Bosman dankt voor de vriendelijke woorden en voor het vertrouwen hem in de federatie geschonken. Dit vergoedt ruimschoots het leed hem in Alkmaar aan gedaan. De zaak in Alkmaar is niet een spe ciale actie tegen hem persoonlijk, maar een uitvloeisel van allerlei andere omstandighe den. Prettig vindt spr. het ook dat het heele bestuur van Alcmaria achter hem stond en uit sympathie in zijn geheel aftrad. (Appl.), Parasietisme op een journalist? De heer Klomp is teleurgesteld in dc nieu we gids, niet wat de uitgave zelf betreft., maar wat de verspreiding aangaat. De gids was te laat. Ook heeft de journalist, die de gids verzorgde, geen belooning gehad, maar slechts als volontair gewerkt. Spr. doet een beroep op den uitgever Slrengholt, den re dacteur te belooncn en anders uit een oog punt van fatsoen hem namens de federatie een toelage te geven. Voorzitter: We zitten met een tekort van f350.waar moeten we het van betalen? De heer Mr. Bosman vraagt of het wel juist is om de gids in zoo'n groote oplage te ver spreiden, en het niet beter is er wat in re serve te houden. De kas is niet in staaft over een paar jaar een zoo groote uitgave weer te doen. Spr. wil verder het A.N.V.V. be wegen de gids in vreemde talen te laten overdrukken en in het buitenland als werk materiaal op beperkte schaal te laten ver- spreiden. Na eenige gedachtenwisseling besluit men Rekening. De rekening 1937 word't goedgekeurd. Als leden der commissie tot nazien der •ekening worden gekozen de hoeren Zeiler, Henneman en Winder. Finantieele toestand. Men leefde vorig jaar in de hoop dat de uitgave van de gids gefinancierd kon worden uit de opbrengst der te houden mo torwedstrijden. Deze opzet is mislukt, er waren geen geschikte terreinen te krijgen. Daarna is een conferentie gehouden met Ged. Staten, betreffende een provinciale subsidie. Waarschijnlijk zal echter de fl 1800 voor Noordholland uitgetrokken aan de algemeene vereeniging ten goede komen. Daartegen is geprotesteerd en kwam van Ged. Staten de opmerking dat er eerst een Provinciale vereeniging moest komen. Het tekort zou dan wel bijgepast kunnen wor den. A. s. Maandag zal een nieuwe confe rentie plaats vinden teneinde event. 'n prov. vereen, op te richten. We federatie kan nu verschillende wegen inslaan. Wat is eenvou diger: onze federatie uit te breiden, zegt voorzitter en haar bemoeiingen over de geheele provincie uit te strekken? Het zal echter de vraag zijn of dit vliegertje op gaat. Een andere mogelijkheid is de fede ratie te later bestaan en een federatie van federaties te vormen, die het geheel over koepelt. Een bepaald besluit kan de ver gadering niet nemen, maar in ieder geval kan men niet buiten provin ciale subsidie, Intensieve propaganda blijft noodig, maar daar moet geld voor zijn- De heer Snijders (Bestuur) wil over deze zaak voorloopig niets in de krant hebben. Voorzitter zegt dat er niets tegen open baarheid is, een besluit wordt toch niet genomen. De heer Zeiler is het met den heer Snij ders eens. Voorzitter laat gaarne aan de pers over de besprekingen zoo weer te geven, dat ze de zaak geen schade kunnen doen. Het voor cn_tegen van de kwestie wordt hierna uitvoerig besproken. Eenerzij wordt gewezen op de mogelijklïekl, dat bij de oprichting van een provinciale vereeni ging deze streek in verdrukking zou komen en in ieder geval Alkmaar de zetel va.n bestuur moet zijn. Voor een federatie van federaties voelt echter bijv. de V.V.V. Ber gen niets, ambtelijkheid en vergaderingen zonder tal zullen het gevolg zijn. Vrij alge meen is de vergadering van oordeel, dat zoowel Haarlem alsAmsterdam als be stuurszetel ongcwenscht zijn. Voorzitter meent dat het weinig uitmaakt waar het kantoor wordt gevestigd. Het Gooi en Haarlem blijven toch grooten invloed uitoefenen. Bovendien, als men eenmaai provinciale vereeniging is moet men ook het geheele provinciale belang voorstaan. Men zal-een middenweg moeten zoeken aan den eenen kant niet, streekchauvinis- tisch zijn, aan den andere kant het provin ciaal belang dienen. De heer Klomp wil het Bestuur opdracht geven naar bevinding te handelen. Men moet trachten de overheid bij te brengen, dat de V.V.V. welvaartspolitiek voert en een deel van de overheidszorg overneemt. Men moet eens breken met de gewoonte kleine bedragen te geven, nog steeds staat Nederland 'n poover figuur tegenover het buitenland. Van fl 1800.moest het fl 15000 worden, daar kan ook een provinciale ver eeniging behoorlijk werken. Spr. bewon dert den moed van den voorzitter zoo lang te zijn aangebleven in een organisatie die zoo weinig kan doen. Er zijn duiten in Noordholland, men komt immers met belastingverlaging. Bovendien heeft Noordholland zijn Alk- maarsche kaasmarkt, zijn marinehaven de Wiringermeerpolder, zijn natuurschoon, de provincie kan de belangen niet verwaarloo- zen! Nadat nog velschillende aanwezigen hun meening hebben gegeven, en o.a. de heer mr. Bosman heeft opgemerkt dat in geen geval do federatie een ziek kindje met twee lamme handjes mag blijven, komt de vergadering tot de conclusie, dat men de oprichting van een provinciale vereen, niet mag tegenhouden mits de belangen van de federatie niet wor den verwaarloosd. De heeren Bosman Breebaart krijgen vrij mandaat in de be spreking van Maandag naar bevind van za ken te handelen. Begrooting 1939. De begrooting 1939 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 802.— en wordt z. h. s. goedgekeurd. Plannen 1939. De heer Dinkelberg (bestuur) deelt hier omtrent een en ander mede. Spr. wil iets trachten te bereiken in den geest van de bekende 4-daagsche te Nijmegen. Voor fiet sers denkt spr. dan eerst een 3-daagsche, niet voor „renners", maar voor het fietsend publiek, geen wedstrijden maar toch ook geen al te gemakkelijke opgave. Het motto zou zijn „Drie dagen op het stalen ros". De voorbereidende kosten zal men trachten van de rijwielfabrieken betaald te krijgen.. De kosten zouden door de deelnemers zelf betaald moeten worden, een gedenkpen ning zou de belooning voor de deelnemers zijn. De vergadering gaat onder applaus met het voorstel accoord. Men zal zich van de medewerking van den A.N.W.B. verzekeren. V.V.V. Bergen zegt eventueel finantieelen steun toe en bepleit elk jaar ritten te hou den vanuit een vast centrum. De heer Van Baar verlaat de vergadering, na beloofd te hebben, de belangen van de V.V.V. in Edam en Volendam te bepleiten. De heer Henneman vraagt of getracht is motoraces op Texel te houden. Er waren terreinen. Zou er kans bestaan, d'e races thans in de provinciale duinen te doen plaats vinden? Voorzitter deelt mede, dat men bedoeld had eex-st de ritten in het Zuidelijk deel te houden en dan naar Texel te gaan. Gezien de tegenwerking in het Zuiden, heeft imen er maar van afgezien. Weg Heemskerk—Noorderbad. De afd. Heemswerk vraagt de mogelijk heid te bespreken van een tot standkomen van een weg naar zee Van de gemeente naar het Noorderbad. De vergadering besluit, op voorstel van het Bestuur, dit plaatselijk belang te steu nen, maar dan moet men- in de plaats en in het college van B. en W. zelf eensgezind zijn. Dat was hierbij niet het^ geval. Voorjaarsvergadéring Bergen. De afd. Bergen stelt voor de voorjaarsver gadering daar te houden. De vergade ring neemt dit aanbod gaarne aan. zoowel bij U zelf als hij Uw kinderen. Dan.po-verkoudheidsbalsem, hiermede's avonds keel. borst en ruK inwrijven dit lucht on füAnnrKCn!-1S, n vclkoudh"d weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons hij schorheid, pijnlijke keel en hoest Doos 2o ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hooid. Flacon met druppelspuitje 60 ct Uw Rondvraag. Burgemeester Rehorst dankt voor de uit- noodiging. Zijn voorbeeld wordt gevolgd) door den loco-burgemeester van Zijpe, den heer v. d. Sluis. Spr. vraagt of de federatie de plannen, wil steunen, die er bestaan om Petten uit zijn isolement te verlossen, door de ex ploitatie van de C.V. „Noordholland" van een zijlijntje. Wat gevraagd is, is niet ver kregen, de Wed. Spaans kreeg toestem ming, en gaat naar Alkmaar via een om weg. De aanvrage Noordholland werd niet ingewilligd, omdat men onderlinge ver binding onnoodig achtte. Voorzitter noemt deze beslissing zonderling. Echter, thans heeft de C.V. Noordholland de diensten van Spaans overgenomen en zal volgend jaar opnieuw wel concessie aanvragen. Spr. acht alle termen aanwezig, om federatief deze eventueele aanvrage te steunen. De vergadering neemt geen bepaald be.sluit, men zal de kwestie nader bestudeeren. Aan het slot dankt voorzitter speciaal de pers, wier medewerking hij op hoogen prijs stel en niet wil missen. Na afloop der vergadering vereenigen de aanwezigen zich aan een gemeenschappe lijke koffietafel. -Op het middagprogram; ma staat een bezoek aan de jeugdherberg Assumburg, waar een thee wordt aangebo-, den. Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheuma- tisehe pijnen Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken, of U hebt het toch w:eer zoo te pakken, omdat een rheu- matieklijder door de bij rheumatische aan doeningen optredende storing in de huid functie overgevoelig is voor koude, vocht, etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de af- voerorganen, als lever, nieren en ingewan den, waardoor afvalstoffen gelegenheid krij gen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroor zaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zul len Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.40, f0.75 en fl.GO (extra groot pak). De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig in de flSH! fllMÉMill llVJlllllMl !!iMll

Schager Courant | 1938 | | pagina 5