ROODKAPJE MEMODEN Belte. jongeni en tneilj&l! Nog een paar dagen en het is Sinterklaas. Dat wil zeggen, dat er weer een milde Spaanse bisschop in het land komt die die genen onder jullie, die het niet al te bont gemaakt hebben, zal belonen en de anderen... nu, ja, een beetje minder beloont. Het is een jnooie tijd. Eerst het Sinterklaasfeest, dan weer de Kerstdagen en tenslotte Oud en Nieuw. Donkere dagen, maar die je in huis o zo gezellig kunt doormaken. Heerlijk onder elkaar, met de gekregen cadeaux. Er zullen er natuurlijk wel onder jullie zijn, die niet zo veel krijgen en misschien wel een enkele waar de Sint helemaal niet komt. Die moeten dan maar niet teveel treuren. Ikzelf heb ook wel eens op 5 Decem ber een lege schoen gehad, maar heb dan altyd maar gedacht: volgend jaar beter. In ieder geval wens ik jullie allemaal, zonder uitzondering, fijne dagen. De gelukkige die het boek won is deze week: AJfNIE WEGGEMANS, LUTJEWINKEL. En nu de briefjes: Henk Stammes, Anna Paulowna. Leuk Henk dat die meester van jou zo mooi ver tellen kan. Hoe heet hij Schrijf me dat eens in je volgend briefje. En nu ik het daar toch over heb... maak het dan iets groter. Dat kan zeker wel, Henk? Tarzan is spannend. Dat ben ik met je eens, en het lijkt wel of het nog maar steeds spannender, wordt. Bets Tysen, Anna Paulowna. Ja, Sinter klaas is vroeger ook wel eens bij me ge weest. Ik weet nog goed die keer dat ik vreselijk ondeugend was geweest. Toen had ik twintig ruitjes ingegooid met aardappelen en m'n vader moest de schade betalen. Het was net 3 Decmeber en je kunt je zeker wel indenken, dat de Sint me niet bijzonder vet bedeelde. Dat kwam er van. Dag Bets! Trien Tysen, Anna Paulowna. Ja Trien, je poezie-album heb ik ontvangen en ik zal er een versje inschrijven. Kom het aan het einde van de week maar even van het bureau halen. Dan zullen de dames het je wel geven. Wat een verbazend aardig postpapier heeft je moeder je voor je verjaardag gegeven Trien. Wees er zuinig op hoor! Kees v. d. Gragt, Diemen. Zo zie je maar Kees hoe die Schager Courant oude vriendschapsbanden weer verstevigen kan. Jouw vader las de naam van een puzzle- vriend en schreef toen aan diens vader. Dat is aardig hoor. Ik dank je hartelijk voor die mooie gekleurde tekening. Dat heb je kranig gedaan hoor! Geri Dekker, Schagerbrug. Wat ik aan Sinterklaas vraagNu, teneerste een paar handschoenen, een vulpotlood en een pop taai-taai. Houd jij daar ook van? Ik ben er stapel op! Jij hebt me dus gezien met keuveltjesavond? En weet je dat zo, zo zeker GeriNu, als het waar is heb ben we samen een geheimpje. Agatha Swager, Noord Scharwoude. Een nieuwe gezicht. Welkom Agatha, ik hoop dat je een heel lange tijd met ons mee zult doen. Nog wel bedankt voor je goede wensen in verband met m'n ziekte. Nu, die ben ik al weer haast vergeten hoor! Dag. Trijnle van Loenen, Noord Scharwoude. En hier is Trijnie, Agatha's vriendinnetje. Of ik van lekkere dingen houd! Och Trijnie, ik heb er altyd trek in, overdag en 's-nachts. Ik verheug me nu al op al die taai-taai, speculaasjes, banket, suikergoed en marse pein. Ik hoop dat m'n Sint maar meevalt. En jij? Kees Tuinman, Anna Paulowna. Ik heb Vroeger ook in Schagen gekeuveld, maar het grootste bedrag dat ik ophaalde was 2 cent, een zak met taai en wat suikerbeesten. Dus jij slaat het record met je' 41 centen en een zal vol lekkernijen. Wat een spanning in die voetballerij met Schagen en B.K.C. hè? Ennie Bos, Noord Scharwoude. Ja Ennie, als je met je vriendinnen aan het spelen bent kun je prettige uren beleven, dat merk ik weer aan jou. Maar je moeder vond die vuile schoenen zeker niets leuk? Dat doet me aan m'n eigen jonge jaren terug denken, toen ik met m'n rechtervoet tussen twee palen van een hek gezeten had. Ik schreeuwde moord en brand en trok... en trok... en de hele schoen bleef achter het hek zitten en scheurde af. Voor straf heeft m'n moeder me toen een week lang met twee linkerschoenen laten lopen. M'n rechter voet is er nog een'beetje scheef van... of geloof je dat niet? Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Dus jij hebt een vriendin in Frankrijk Jeltje, dat is een eind weg, m'n kind. Dan moet je eerst heel Nederland doorreizen, dan België (het land van Koning Leopold) en dan pas krijg je Frankrijk. Het is een prachtig land, met leuke mensen. Zou je er niet eens heen willen Stynie Hemke, Noord Scharwoude. Ik hoop dat je veel voor je Sinterklaas krijgt Stynie. Dat al je wensen in vervulling gaan. Dat hoop ik voor mezelf ook en dat doen we eigenlijk allemaal. Schrijf je me wat je in je schoen gevonden hebt? En op het nieuwe postpapier Alex en Bram Pranger, Breezand. Dat was een heel avontuur Alex en Bram, daar in de sloot op het vlotje dat zonk. En ik lees dat jullie tot aan je middel in het water gezakt bent! Ik zou maar oppassen, want een volgende maal kon dat wel eens minder goed aflopen, wat jullie! Tinyy Snooy, Hippolytushoef. Ik lees dat Tiny, Maandags nooit erg in haar hum is omdat ze dan moet handwerken op school en steeds de boel weer uit de war moet halen. Kom, kom, Tiny, ik geloof er niets van dat een zo vrolijk en aardig vrien dinnetje als jij daar, met en zuur gezicht op Wieringen rondloopt. Nee, ik geloof er niets van! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Nu, ik vind het leuk dat jullie weer blij zijn dat ik beter ben. Ik voel me puik in orde hoor en heb niets uit die influenza overge houden. Alleen een vreselijke eet-zin... Hebben jullie moed op de Sint Nellie en Kees? Ik wel! Dag. Gerrit v. d. Sluys, St. Maartensvlotbrug. Als ik je een goeie raad mag geven Gerrit, zorg dan vooral dat het hooi voor de schim mel van de Sint altijd vers is, want daar houdt hij van. Ik vermoed dat Japie, die al zoo lief ta ta ta ta kan zeggen niet ver geten wordt. Let maar eens op. Jan Jonker, Eenigenburg. Ik heb veel aan gymnastiek gedaan Jan, en houd er nog wel van. Jammer, dat ik er bijna nooit meer aan toe kom. En ik geloof dat ik nu een gek figuur zou slaan bij al die sportieve jonge, mensen in Noord Holland. Maar m'n ochtendgymnastiek vergeet ik nooit. Dan moest je me eens zien. Cornelia Zwaan, Schoorldam. Dat was een grote brief Cornelia, zo groot heb ik er geloof ik nog nooit van je gehad. En wat was hij keurig geschreven- Kranig hoor. Van die feestavond van Olympia heb ik gehoord. Ik had er graag zelf even heengegaan, maar... was niet in Schagen. Dag! Win Westdorp. Waal en Brug (Texel.). Nou, of j ij een boffer was Wim, de eerste maal dat je inzond en... meteen al een boek. Ja. ja, je moet maar geluk in het leven hebben. Die anderen, die al een jaar mee doen en nog nooit iets wonnen zullen wel denken..# Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Jij vertelt me dat je moeder in het boek Wil lem Roda zat te lezen, je vader in de Scha ger Courant en je broer ook, en jij zelf schreef. Nu, dat is dan net zo stil als bij ons thuis, als ik tenminste niet weg ben. Daar lezen ze ook allemaal. Dan horen wij alleen Lodewijk. Weet je wie Lodewijk is? Dat is onze huismuis. Die hoort ook bij de familie. Annie Kademaker, Petten. Jij hebt net als Hendricus Peetoom een prachtig rapport ge had, lees ik. Wel gefeliciteerd hoor! Die hond Bob, van jullie, lijkt me een aardig beest. Maar. je moest onze Djoek kennen. Die springt boven de tafel uit als ik thuis kom, zo blij is hij dan en als ik hem dan een zakdoek aan z'n staart bindt is hij hele maal niet te houden. Ja, honden zijn aardige beesten. Piet Bakker, Sint Maartensvlotbrug. Wat je zegt, Piet, er staat net een serie feesten voor de deur. Sinterklaas, Kerst, Oud-en- Nieuw, het kan gewoon niet op. En wat zul len we een massa lekkere dingen kunnen eten, Piet. We komen vast allemaal een paar pond aan, denk ik. Jan Stöve, Schagerbrug. In de eerste plaats nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Jan. Wat heb je allemaal gekre gen? En in de tweede plaats begrijp ik heus niet hoe het komt dat jouw naam al in geen vier weken in de krant gestaan heeft. Nee, dat kan ik niet indenken als het raadsel goed was. Maaike van de Radio (Freddie Groot) Schagen. Haaaaeindelijk weer eens een briefje van Maaike van de Radio. Ik dacht af en toe al eens: waarom schrijft Maaike me nooit meer, maar nu spreken we af, dat we elkaar iedere week gaan schrijven. Ja, wat dom van ons Daaike, om daar ziek te worden. Jij met de bof en ik met m'n in fluenza. Maar gelukkig zyn we beiden weer uit de lappemand gekropen en... zullen ho pen er uit te blijven. Tct volgende week. Pietje de Vet, Schagen. Heerlijk, dat je zusje weer uit Nunspeet thuis gekomen is, Pietje en is ze ponden aangekomen? Nu, dat is heerlijk kerel. Laten we hopen, dat het goed blijft gaan. Vader dobbert al weer op zee hè? Is hij een lange reis maken? Jack van de Cappelle, Schagen. Ja, Jack, het is zoals je schrijft, bij meneer Trapman staan ze allemaal vroeg op, daar kunnen ze geen langslapers gebruiken; dat gaat nu eenmaal in het krantenvak niet. Maar jij bent geloof ik, ook geen luiaard, niet...?? Pietje en Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Ja, dat vind ik vreselijk dom van jullie om de brief aan de Kindervriend op het post kantoor in de bus te doen. En er stond na tuurlijk geen adres op. Ik denk, dat je dat wel niet meer overkomen zult, want nu had je geen kans meer dë prijs te winnen. Dag Piet en Sjaantje! Bep v. d. Hoven, Schagen. Ik heb gehoord, dat die film van de Nederlandse Redding maatschappij op school bij jullie zou komen. Heb je hem niet prachtig gevonden? Wat een dappere kerels zijn dat, hè, die in hun kleine bootjes den storm ingaan om het leven van andere mensen, die in gevaar zijn, te redden. Het zijn echte helden. Rika, Keyzer, Schagen. Ja, de brief was korter dan gewoonlijk Rika, maar dat is ook haast, bij al die lange, die je me schrijft, niet anders mogelijk. Wat een drukte in Amsterdam met dat bezoek van Koning Leopold, hè? Nu, dat is geen wonder, want onze Koningin en Koning Leopold zijn zeer op elkaar gesteld. Tot volgende week Rika. Jan Brommer, Barsingerhom. Zo, dus jij wil inderdaad sportjournalist worden, Jan? Dat heb ik altijd wel gedacht. Doe dus goed je best kerel, zorg dat je de Nederlandse taal zonder fouten schrijft en dat je ver stand krijgt van allerlei soorten sport. En wie weet hoe later dan nog eens dat dub beltje rolt. Ma rietje Mosch, .Moerbeek. Ja hoor, Ma- rietje mag ook meedoen met de andere raad selvrienden en -vriendinnen. Volgende week verwacht ik het eerste briefje en wie weet hoe spoedig je al in aanmerking komt voor een boek of4e taart. Wie weet Klaas Borst Keins. Ja, die winkels zijn op het ogenblik verleidelijker dan ooit, Klaas. Ik moet dikwijls 's avonds maar vlug er langs lopen, omdat het water me uit de mond loopt. Zo heerlijk ziet dat alles er uit. Maar 5 December nadert geluk kig Aagje Borst, Keins. Ook Aagje zit in spanning wat goede Sint voor haar in petto heeft. Ik weet het niet, maar ik geloof, dat Aagje van dit jaar goed opgepast heeft en, dat weet de Sint ook. Zo jongens en meisjes, dat was ook het laatste briefje. Tot de volgende week. KLEIN JANTJE. Op Moeders schoot zit kleine Jantje, In elke zak een mollig handje. Hij heeft heel rode wangen. Daar moet hij ook menige kus op vangen. Als kleine Jan naar bed toe gaat, En ieder nog even met hem praat, Dan lacht de kleine man heel luid. En roept: mog-ochtend komt Jan er weer uit 's Morgens vroeg om zeven uur, als is aangemaakt het vuur. Vraagt de kleine dikke man. Of, hij al uit bedje kan. Moeder zegt: ...Nog even wachten. Je moogt er uit om kwart voor achten. En even later komt dan Jan. Met nog z'n klein piama an. J. L. Boogaards, Schorweg 26, Breezand. Kin.detM.Und Oplossing raadsel vorige week De appel valt niet ver van de boom. Wie van jullie kent het sprookje van Roodkapje niet? Dat kent iedereen toch ze ker! Jullie weten, dat Roodkapjes groot moeder ziek was en dat Roodkapje met haar mandje naar haar toeging om haar wat lekkers te brengen. Toen ze door het bos liep, kwam ze een wolf tegen. Het was een boze wolf en hij vroeg aan Roodkapje: „Waar ga je naar toe?" „Naar mijn groot moeder", antwoordde ze. Ze vertelde den wolf, dat haar grootmoeder ziek was en dat ze haar nu ging bezoeken. Toen bedacht de wolf een lelijk plan. Hij zou vlug naar het huis van de grootmoeder hollen, haar opeten en dan in haar bed gaan liggen, tot Roodkapje kwam. Hij ging dus weg en liep zó hard, dat hij er lang voor Roodkapje was. En toen zij bij het huisje aankwam en naar binnen ging, zag ze den wolf in bed liggen, met het mutsje van haar grootmoeder op. Ze schrok wel erg en ze zei: „Grootmoeder, wat heb je een grote oren!" *,Dat is", zei de wolf, ,om goed te kunnen horen!" En Rood kapje zei, dat grootmoeder zo'n diepe stem had en zulke grote ogen! De wolf gaf over al antwoord op Hoe het sprookje verder liep, weten jul lie allemaal wel en ook, dat het gelukkig allemaal toch nog goed eindigde. Hier zien jullie nu een plaatje van Roodkapje in het huis van haar grootmoeder, waar de wolf in bed ligt. Probeer het maar eens mooi te kleuren! Goede oplossingen ontvangen van: Freddie G., Schagen; Klaas B., Schagen; Wim W., Texel; Jan B„ Barsingerhom; Jan v. d. H., Alkmaar; Ben v. d. H., Schagen; Rika Kl, Schagen; Piet en Sjaantje Z., Scha gerbrug; Klaartje D., Schagerwnard; Jack v/d C., Schagen; Pietje de V., Schagen; Gerrit v. d. S., St. Maartensvlotbrug; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Jan J., Eenigenburg; Corn. ZSchoorldam; Trien T., Anna Paulowna; Henk S., Anna Paulowna; Geri D., Schager brug; Bets T., Anna Paulowna; Kees T., Anna Paulowna; Agatha S„ Trynie v. L., Ennie B., Jeltje P., Stynie H., allen Noord Schar woude; Alex en Bram F., Breezand; Tiny S., Wieringen; Hendricus F., Keinsmerbrug; Annie R., Petten; P. B., St. Maartensvlot brug; Annie, Hennie, Fokkie Johan W., Lutjewinkel; Jan S., Schagerbrug. Wetenswaardigheden Nieuwe Raadsels Als je ergens vlug moet wezen, Ben ik altijd bij de hand; Zonder stoom en zonder motor Breng ik je door 't hele land. 'k Vraag geen eten en geen drinken Waar een mens of dier van leeft; Ik voldoe aan al je wensen, Als je maar steeds lucht mij geeft. Als ik soms gewond mocht raken Door een spijker of stuk glas; Plak je op de wond een pleister. Dan doe ik myn plicht weêr ras. Zorg vooral ook, dat mijn ogen Altijd zijn in goede staat; Dan voorkom je ongelukken Als je mij gebruiken gaat. Wie ben ik? Wat vindt men op een lege zolder.? De klokkencontroleur. In het Westminster-palace te Londen zijn alles met elkaar 266 klokken. Er is iemand speciaal voor aangesteld om al die klokken te controleren en te zorgen, dat ze lopen en ook werkelijk goed lopen. Ander werk heeft deze man niet en hij is er dan ook de hele dag mee bezig. In Woodstock in Engeland kreeg een pauw een ongeluk en brak zijn poot. Het kon niet meer goed worden en daarom moest de poot afgezet worden. Toen maak te een dokter een houten poot voor hem en het dier schijnt zich daar heel goed mee op zijn gemak te voelen, want hij is net zo vrolijk, als hij voor zijn ongeluk was. In Pennsylvanië heeft een architect L. Gieringer een heel dorp van hout, oude potten en pannen en platen blik gebouwd. Er zijn 150 gebouwen in het dorp en er wonen 1220 mensen in. In Nieuw Zeeland stierf een ponny, die 43 jaar oud was geworden. Het dier had hoofdzakelijk geleefd van bananen, die hij met schil en al at, en van brood met jam! Bij een vliegtuigongeluk in Frans-Aequa- toriaal-Afrika in het Unbangi-Shari dis trict kon geen hulp verleend worden aan de passagiers en de bemanning, omdat deze door een ontzaglijke grote bijenzwerm wer den aangevallen. Pas diep in de nacht ge lukte het een beetje dichter bij hen te ko men, doordat andere vliegtuigen levens middelen en dekens naar beneden hadden gegooid. i DOOR EDGAR R!CE j BURRO'JGHS 40. De koning van de jungle snelde door het bos. Het was een wedstrijd met de maan en met de dood. Als de maan zijn hoogste punt in de wolken bereikte, zcu zouden de maan zieke apen, hij wist het, zich op Magra wer pen en haar doodslaan. De maan was bijna in haar zenith, toen Tarzan in een boom boven het vreselijke toneel aankwam. De apen wa ren gek van opwinding. In zulk een toestand waren ze dapper en zonder vrees. Tarzan liet zich naar beneden vallen, terwijl hij schreeuwe om de troep te verscl rikken. Ter wijl hij op de grond terecht kwam, uitte hij de waarschuwingskreet der apen. „Kreegah!" De reusachtige beesten keken verbaasd naar den indringer, die daar plotseling tussen hen opdook, en hun eigen taal sprak. Maar ze waren niet bang, want hij was alleen en zij waren met velenZooals de gewoonte was2 sprak de koning tot den ordeverstoorder. „Hij sloeg zich op zijn brede borst en gromde: ,,Ik ben Ungo, ik dood!" Daarna sloeg de koning van de jungle zich op de borst en antwoordde: „Ik ben Tarzan van de Apen, de machtige 'ager, de sterke vechter, ik dood!"

Schager Courant | 1938 | | pagina 11