I li 'n Uitkomst HJITENLANDSCH, VERZICHT BRAND" wonden Opticien Teriep KLOOSTERBALSEM 1 geen twee Brillen mammsmm te Alkmaar. Een hopeloos geval Voor Nuttige Geschenken Fa.Herm. de Raat U&eJ&at Saterdag 26 November 1938 Tweede blad I Ijn pnltschland niets nieuws. Een tansch—Duitsch „nooit-meer-oor- verdrag. Roethenië blijft een deen des aanstoots. De politiek pi Duitschland en Italië loopt »ds meer uitéén. Het is merkwaardig, hoe spoedig de men- rjien een bestaanden toestand, zelfs al unit die zeer scherp afgekeurd, als iets moons beginnen te beschouwen. Want itrent Duitschland kunnen we eigenlijk ilstaan met de mededeeling: „In Duitsch- nd niets nieuws". Men denkt er blijkbaar lover een eind te maken aan de Joden- prolgingr, Göbbels is zijn anti-semietis-che «sganda begonnen en Hit Ier heeft door l zwijgen zijn fiat gehecht aan het ge- gilc. Bisschen begint dit meer en meer zijn sipel te drukken op de buitenlandsche itjek. De Zuid-Afrikaansche minister Pi die deze week een bezoek bracht aan Derde Rijk, schijnt alleen daardoor s moeilijkheden te zullen krijgen. Zoo- de oppositie-groep als de regeerings- irtij hebben hun onverholen afkeuring [gedrukt over zijn Duitsche i'eis en het oet voor Hitier een eenigszïns wrange Kiaehte zijn, dat een staatsman thuis in oeiüjkheden kan komen, alleen omdat hij >n Duijschen Führer opzocht. Daarnaast hebben we het bezoek, dat von bbciïtrop dezer dagen aan Parijs zal bren- n en dat in de Fransche hoofdstad ook weer in bijzonder slechte aarde is geval- n. elialve enkele groepen, die sympathie festeren voor de autoritaire gedachte, ht men het oogenblik allerongelukkigst kozen en verschillende bladen steken niet ider stoelen of banken, dat de Duitsche sant het risico loopt getuige te zuilen zijn an aiïti-Duitsche demonstraties. Intusschcn laat zich denken, dat Daladier Jo „nooil-mcer-oorlog" overeenkomst met oitschland, dat tegenwoordig bijna twee- saai zooveel inwoners telt als Frankrijk, iet beide handen aangrijpt. Wamt de Fran- !lie regeering heeft het verre van gemak- slijk op het oogenblik. De door Daladier tworpen maatregelen om zijn land van n financieelcn ondergang te redden, zijn jr de socialisten en de communisten, die arlijk wel wat al te veel alleen aan bzelf denken, zeer slecht ontvangen. Er stakingen uitgebroken, waarbij op de ouds bekende wijze fabrieken werden De regeering is daartegen ditmaal eens krachtig opgetreden, zoodat het lat bezet houden zoo'n vaart niet In het parlement echter zijn de mee- voorloopig ook zeer verdeeld en het [ernstig de vraag of Daladier daar een dorheid bijeen zal kunnen houden, zulke omstandigheden geeft een re- ng er de voorkeur aan, zich naar bui- te dekken en het is verwonderlijk vast stellen, hoe iemand als Daladier toch Sjd nog schijnt te hechten aan een ver- ring zwart-op-wit. Verdragen, die, wan- —.r liet er op aankwam „vodjes papier" W iken te zijn, zijn er in den loop van den II 1 nu reeds zooveel geweest, dat zelfs aan kwalificatie „vodje papier" door de con- ictantcn nauwelijks meer aanstoot wordt nomen. En zoo schijnt Daladier er prijs te .stellen, de Duitsche handteekening ider de overeenkomst te zien gezet. Men moet bedenken, dat zulke ver dragen altijd in meer of mindere mate wortelen in de omstandighe den van het oogenblik. Deze nu zijn op het oogenblik zoodanige, dat Hitier het verstandigst doet geen moeilijkheden te zoeken met 't Wes ten. Zonder twijfel vindt men daar de krachtigste staten van Europa [en men zou zelfs de vraag kunnen itellen of de Duitsche regeering, na le jongste gebeurtenissen in het lijk, die naar meer en meer (lijkt door verreweg het grootste 'cel van het Duitsche volk sterk [orden afgekeurd, aan de eigen ij wapens zou durven uitle veren. vereischen onmiddellijk goede verzorging! Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER's Kloosterbalsem en... wèg is de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en is door zijn weetsel-herstellende werking een ware balsem voor brandwonden en brand blaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bij schaafwonden, ontvellingen, open huid. schrale huid. gesprongen handen, kloven, winterhanden, wintervoeten, winterooren. AKKER'S pot van 25 Gram f 62i/2, pot van 50 Gram f L04 Het lijkt inderdaad voor Hitier het beste voorloopig geen oorlog te riskeeren. Te meer niet, waar de kansen op succes in Midden- en Zuid-Oost-Europa veel betere zijn, omdat de tegenstanders daar aan merkelijk zwakker zijn. Zoo schijnt dus de „nooit-meer-oorlog" overeenkomst met Frankrijk te zijn gefun deerd in de werkelijkheid en edze gedach te is van meer beteekenis dan honderd ver dragen, die, wanneer het er op aankomt., toch niet worden gehouden. Zoo heel gemakkelijk heeft Duitschland het in Centraal-Europa in tusschen toch ook weer niet. Xog altijd, blijkt de act.ie in Hon garije, vooral echter in Polen, om te ko men tot een gemeenschappelijke Poolsch- Hongaarsche grens voortduren. Polen heeft daarvoor zeer goede motie ven. In de eerst plaats economische. Zooals een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaar- iraiiraiiiiM meer noodier. Eén paar glazen voor ver zien en lezen oer naar f 4.bi' te SCHAGEN. Ziekeniondsleverancier. sche grens een barrière zou beteekenen voor Duitschland, dat Tsjeoho-Slowakije meer en meer maakt tot een vazalstaat, zoo is een smalle strook van Tsjecho-Slowakije, zich uitstrekkend tusschen Polen en Hongarije, een hindernis voor Polen om zich econo misch in de richting van het Donaubckken en de Balkan te kunnen ontplooien. De Duitsche en de Poolsche belangen kruisen elkaar hier volkomen. Daarnaast schijnt men zich er in Polen ernstig ongerust over te maken, dat juist het strookje gebied, dat zich uitstrekt tus schen Polen en Hongarije zal worden tot een centrum van Ukraïnsche agitaties. Po len nu bezit enkele gebieden met belang rijke Ukraïnsche minderheden en ten einde alle moeilijkheden in de toekomst te vermij den, wil men niets liever dan dat iedere mogelijkheid tot agitatie den kop wordt ingedrukt. Zelf wenscht men het gebied niet, er wonen te weinig Polen. Daarom_ is het toegedacht aan Hongarije, dat er zich zeer sterk voor interesseert. Op het oogenblik zou het volgens sommi ge berichten reeds zoover zijn gekomen, dat belangrijke Poolsche troepencontingenten aan de grens zijn samengetrokken, ten ein dde aanstonds zoo noodig te nemen met de wapenen in de hand, wat niet goedschiks kan worden verkregen. ,Het Duitsche voorbeeld maakt school! Al zal Hitier met zulk een navolging wel niet zoo bijster in zijn schik zijn. Men dient hierbij te bedenken, dat Hit- Iers vriend Mussolini,. egenover zulk een grensverlegging vermoedelijk niet zeer on welwillend zal staan. Beide heer en mogen dan „asgenooten" zijn, nu het Engelsch— Italiaansche verdrag is tot stand gekomen, heeft de ,as" die voor een goed deel tegen Engeland was gericht voor Italië veel van haar aantrekkelijkheid verloren. Een Duit sche penetraties in Centraal-Europa en de Balkan moet Italië onaangenaam zijn en de gedachte door een aaneengeschakeld ItaliëHongarijePolen als het ware een dijk dwars door Europa te leggen, die de Duitsche vloedgolf kan tegenhouden, zou door den Duce wel eens graag kunnen wor den gekoesterd. Daarnaast gaat ook in ander opzicht de politiek der beide autoritaire landen in te genovergestelde richting. Terwijl Duitsch land een ovefeenkomst gaat sluiten met Frankrijk, blijft de verhouding tusschen Rome en Parijs ijzig koel. De reden daar van zal wel liggen aan de omstandigheid, dat we hier te doen hebben met twee mo gendheden. die beide in de Middellandsche Zee levensbelangen hebben liggen en die, zoo één van beide in deze zee dingt naar de suprematie gelijk met Italië het ge val was en stellig nog steeds het geval is steeds met elkaar in conflict zullen moeten komen. Zitting van Vrijdag 25 November. Z ij p e. EpN KOPPIGE JUFFROUW». Behandeld wordt eerst de aangehouden zaak tegen mej. C. R., wonende te Zijpe, die ervan wordt beschuldigd op den Helderschen weg,, nabij de Stolpervlotbrug, te hebben gereden., terwijl die weg voor rij wiel verkeer is afgesloten. Verd. had vroeger verklaard, dat zij niets anders had gedaan, dan den weg overste ken. Als getuige wordt nu gehoord T. Gr. te Den Helder woonachtig. v Deze zegt, dat hij bij de Stolpervlotbrug stond en dat deze juffrouw een heel eind over den rijweg heeft gefietst. Verd.: Er was daar niet direct een over gang. De Ambt. van het O. M., mr. de Brueys Tack merkt op, dat er wel degelijk een overgang is. De Rijksveldwachter Wagenaar zegt, dat de juffrouw minstens 90 XL op den rijweg reed. De kantonrechter-plaatsv., mr. Wynne, wijst er verd. op, dat behalve de Rijksveld wachter nu ook get. Gr. verklaard heeft, dat verd. een eind op den weg heeft gere den. Verd.: En toch is het niet waar. De Ambt. van het O. M., requisitoir ne mend meent, dat het ergerlijk is, dat deze verdachte maar koppig blijft volhouden, dat zij alleen maar den Rijksweg is over gestoken. Dat mag natuurlijk, maar het is het geval heclemaal niet geweest. De verd. heeft veel last veroorzaakt. De veldwachter moest tweemaal hierkomen en nu heeft ook de get. Gr. uit Den Helder moeten verschij nen. Dat geeft allemaal last en moeite voor niets. De Ambtenaar eischt dan f 15.boete, subs. 10 dagen hechtenis. Verd.: Daar neem ik geen genoegen mee. De kant.-plv. mr Wynne uitspraak doen de, veroordeelt verd. tot f 6.boete, subs. 4 dagen hechtenis. Verd.: Mag ik den brugwachter laten komen? Kant.-plv.: Wij hebben nu genoeg ge tuigen gehoord, die roept u maar op als u in hooger beroep gaat. Na deze aangehouden zaak neemt de Kantonrechter, mr. Boerrigter, de plaats van mr. Wynne in. Petten. JACHTGEWEER ZONDER VERGUNNING. Daarna komt voor verd. H. Br., wonende te Petten, die ervan wordt beschuldigd te Zijpe te hebben geloopen met een jachtge weer, waarvoor hij geen vergunning had. Verd. erkent het feit, doch zegt, dat het de bedoeling was vergunning te vragen, doch het is er bij gebleven. De Kant. vraagt, wat verd. met dat ge weer deed. Verd.: Jagen op schadelijke vogels. De Ambt. van het O. M. zegt in z'n requi sitoir, dat deze verdachte niet als een strooper bekend staat en eischt daarom f6 boete subs. 6 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het in beslag genomen geweer, De Kant. veroordeelt verdachte tot fl. boete sub. 1 dag en verbeurdverklaring van het geweer. S c h ag e n. DE GAST VAN DEN JAGER. De volgende verd. is J. K. te Schagen, die nabij Zijpe op een terrein heeft ge jaagd, zonder daartoe vergunning te heb ben. Ambt. O. M.: Had u wel een jachtacte? Verd.: Die hAd ik wel! Als get. a décharge wordt gehoord een zekere J. v. S., eveneens woonachtig te Schagen, die vergunning had op dat land te jagen. Kant.: U nam dus den verdachte mede? Get. a décharge: Ja zeker. De Ambt. van het O.M. is van oordeel, dat volgens de wet v. S. maar niet iemand mag meenemen om te jagen op een terrein, waarvoor hij vergunning heeft. Verd.: Ik heb niet beter geweten, anders zou ik toch niet zijn gaan jagen, vlak bij een opziener. Kant.: Toch mag het niet Mr. de Brueys Tack eischt f 10.— boete subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter zal rekening houden met verdacht-es verdediging en veroordeelt hem tot f 2.— boete subs. 2 dagen. Het was net half twaalf toen deze korte zitting was afgeloopen. is weer op komst, de tijd is dus ook aange broken voor: BANKETLETTERS - STAVEN en STUK JES BANKET SPECULAAS - GEVULDE SPECULAAS - PANAJJLLLE - TAAI-TAAL TAARTEN - HARTEN HAMMEN ZALM STAARTEN, enz. Ingekomen bestellingen worden door ons nauwgezet en volgens speciaal kaartsysteem afgewerkt, zoodat U alles (mits tijdig be steld) zoo versch mogelijk ontvangt. Er zijn inderdaad menschen met vreemde opvattingen en deze menschen hebben dan in den regel nog een niet te miskennen ge voel van eigenwaarde ook. Zoo was er voor den Kantonrechter een ar beider die zijn kind niet geregeld naar school stuurde en dus in ernstig conflict kwam met de Leerplichtwet. Dat is op zich zelf al erg genoeg, maar het ergste kwam nog. De goeie man vertelde van allerlei kwaaltjes welke de jongen had, als daar zijn: Kiespijn; oorpijn; pijn in de buik; pijn in de maag en welke pijnen er meer te be denken zijn. Een kwakkelkindje dus in opti- ma forma! En wat zegt de dokter daarvan? infor meerde belangstellend de Kantonrechter. Daar kennc ze gaan infornieere! kaatste de vader- handig terug Wie dan eigenlijk? wilde de nauwgezette ambtenaar weten. Wie...? en de mond van den man op het matje voor de groene tafel viel van verba zing wijd open. Nogal wiedes; die meester van me jonge natuurlijk, dat spreekt- Maar U draait de zaak om; trachtte mr. de Brueys Tack verdachte uit te leggen. U moet den meester aantooncn, dat Uw zoon niet op school kan komen, of U kunt de leden van de Commissie daarvan op de hoogte brengen. Mot ik dat doen; nou nog mooier vond verdachte. Ik werk van 's morgens vier tot 's aves zeve en dan heb ik geen puf meer om naar die heere t loope Zoo'n schoolmees ter begint om negen ure en is d'er om vier van af. Da's nog es een leve, zei de man, die het al heel slecht verdeeld vond in deze wereld vol onbillijkheden. We kunnen dan ook de Commissie voor schoolverzuim wel afschaffen; meende de ambtenaar. Waarom niet? vroeg de opstandige vader. Die heere docne toch niks andei's as pro- ce?=e-verbaal opmake. Als U Uw kind naar School had gestuurd had U geen proces-verbaal gehad; hield de ambtenaar koppig vol. As me kind ziek is; dan gaat 't niet naar een paar van die heerlijk warme PANTOFFELS. U voelt zich zoo behagelijk, 't staat zoo gezellig, wan neer men 's avonds die lichte, zachte pantoffels aan trekt. Wij hebben een groote keuze, in alle prijzen, zoowel voor Dames als voor Heeren, voor Uw Doch ter als voor Uw Zoon. LANGESTRAAT 80 ALKMAAR - TELEF. 3383. Vraagt onze Nov. attractie Waardebonnen. de school; blafte de liefhebbende vader te rug. En. als het kind dan dom blijft en er later de nadeelige gevolgen van onder vindt, is het Uw schuld, pareerde de amb tenaar handig in dit vermakelijke woorden duel. Alsof de mense die naar school benne ge weest zoo knap zijn! meende de vader en hij wierp daarbij venijnige blikken op de drie heeren in toga. De Kantonrechter zag het hopelooze van het geval in en veroordeelde den re- calcitranten vader tot een rijksdaalder boete of twee dagen achter de gesloten deuren. Billijkheid is d'er niet meer in de wereld mopperde verdachte en verliet de zaal. De heeren in toga lachten! K.N.V.B. Vierde klasse B. Bergen ontvangt Uitgeest. Op papier ont- loopen ze elkaar weinig. Een gelijk spel ligt voor de hand, maar daarnaast kan het ter reinvoordeel den doorslag geven ten gunste van de Duinbewoners. Verder allereerst de belangrijke wedstrijd I.V.V.—E.V.C., Sporters—Andijk en C.S.V.— Monnikendam. N.H.V.B. Eerste klasse A. Vrone gaat naar O.F.C. Aangezien de Oostzaners Zondag met 51 door Alkmaar werden geklopt en onttroond, zullen ze al les in-het werk stellen om niet verder af te zakken. We vreezen dat Vrone daarvan de dupe zal worden. Tweede klasse B. Ursem wint thuis van Akersloot. Mevo maakt een zware tocht naar Alkm. Boys 3, dat de punten waarschijnlijk beide thuis houdt. D.T.S. 2 is vrij. Tweede klasse F. Oudendijk is prachtig doorgebroken, doch desondanks moet ze uit tegen Strandvogels oppassen, om geen risico te loopen. Schagen 2 doet er goed aan, den moed niet op te geven. Men weet nooit hoe de kans terugkeert. Winnen in Hoorn van Hollandia 4 is dus geboden (10 uur) en mogelijk ook. In Schagen werd het n.1. 7 3 voor de thuisclub. V.C.L. krijgt Sporters 2 thuis (2 uur) waartegen in Hoorn met groote moeite een gelijk spel werd behaald. We stellen onze verwachtingen niet te hoog en zoudien ook nu een puntenverdeeling niet slecht vinden van de Langeredzers. N. Niedorp 2 onderneemt een zware tocht naar Hem. Het komt ons voor, dat de geel- kragen geen punt meekrijgen. Derde klasse D. (Dirkshom krijgt nu toch werkelijk heel mooie papieren. Zoo mooi om er heel goed op te passen. In het bijzonder is dat Zon dag vereischt, want Bergen 2 is in eigen hol (10 uur) tot sterken tegenstand in staat. We houden het intusschen op Dirkshorn. Vrone 2 en D.T.S. 3 ontloopen elkaar weinig. Vrone blijkt echter thuis op haar sterkst te zijn ook Dirkshom weet daar van en we geven D.T.S. 3 dus een kwade kans. Alkmaar 3 klopt thuis Schoorl 2, al zal het verschil klein zijn. Koedijk 2Oudorp 2 draait waarschijnlijk op een puntenverdeeling uit. Derde klasse E. Flevo moest er Zondag tegen Hauwert met 101 aan gelooven. Maar nu komt Hoogkarspel 2 op bezoek, de hekkesluiter, die nog geen wedstrijd won. Wellicht een kans voor Flevo! Derde klasse F. Aartswoud is vrij. Vierde klasse D. N. Niedorp 3 trekt naar Akersloot 2 (2 uur-. We rekenen op een overwinning van de Niedorpers, die thuis al met 10—0 won nen. Adsplranten. Afd. L: Vrone aMevo a (12.30) Afd. O: VCL aSporters b (12.30) .VCL 2 is vrij,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5