Krachtmeting tusschen de Polen opent de deur voor Rusland Fransche regcering vakvereenigingen.. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Hard tegen hard De strijd in Spanje Land tuinbouw en vissen-rij behoeven nog steun Concurrentie door buitenlanders Rijk zal particulier initiatief steunen Japanners hebben tegenslag Laan. Schapen Tel. 20. jIAANDAG 28 NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10738. llitgove rfer KV. UHg- Mif. „Rollondt Hoorderkwortier" fo m'nnt li de Het spoorwegnet ^requireerd „ARBEIDERS LEIDERS SPELEN MET DE BROODWINNING VAN DEN WERKMAN." Frankrijk staat thans op een twee sprong. De algemeene staking tegen Woensdag aanstaande door de vak vereenigingen aangekondigd, kan voor jaren de koers bepalen volgens welke de Fransche republiek gere geerd zal worden. Wint Daladier, dan is het mogelijk dat een periode van krachtig gezag is ingeluid. Zwicht hij echter voor den druk der vakbonden, dan zal dit zijn pres tige enorm schaden en zullen de communisten, die in feite slechts een kleine minderheid vormen, door hun krachtigen druk op de socialis ten bepalen hoe Frankrijk geregeerd zal worden. Dan zullen zij wellicht meehelpen den volgzamen Blum weer in den ministerszetel te doen plaats nemen en zal opnieuw een tijdperk komen waarin achter de I schermen Moskou aan de Fransche touwtjes trekt! Daladier houdt voet bij stukl Als men de stroom van berichten, welke lans uit Frankrijk komen, aandachtig be- adeert, dan wordt het duidelijk dat tegen- eter de zorgvuldige voorbereiding van de riking door de C.G.T. de regeering harer- t;ds krachtige tegen maatregelen beraamt. Eens en vooral wil Daladier blijk baar thans op de meest krachtige wijze de autoriteit van den staat stellen tegenover de invloed van de vakbonden. Het is alsof bij, met ze kere graagte, de handschoen op neemt, welke de C.G.T. hem heeft toegeworpen. DE SPOORWEGEN GEREQUIREERD. Gisteravond heeft de regeering aan den president der Republiek een decreet ter teekcning voorge legd, dat hedenochtend in het „Journal Official" zal verschijnen en dat met ingang van 27 Novem- ber de requisitie gelast van het ge- heeie spoorwegnet in Frankrijk. Deze maatregel is genomen op grond van de wetten van 3 Juli 1877 en 21 Januari 1935. Alle spoorwegbe ambten hebben zich dus met ingang van morgen als gemobiliseerd te beschouwen en een staking slaat in dat geval gelijk met dienstweigering. De meeste groote vakbonden hebben zich 'tusschen met het stakingsplan van de e C.G.T. vereen igd. Ook die van de ambte- k naren. Zoo is het niet zeker in welke mate '0| test- telegraaf en telefoon zullen werken. Ijs onderwijzers komen niet naar de scholen Jan het beurspersonecl en in de banken 'Hen velen staken. Aan de hallen denkt mede te doen zooals.ook in de groote lagazijnen van {levensmiddelen. Zelfs «orden pogingen gedaan om te maken dat wk een aantal kleine winkeliers in de voe- ainesmiddelenbranche hun winkels zullen guiten, omdat ook zij. zooals ieder an der door de wetsdecreten getroffen worden. Sussen en metrotreinen zullen er te Parijs Weinig zijn of niet zijn en waarschijnlijk fok slechts zeer enkele taxi's De regeering harerzijds is er vooral op u|t bij het volk de meening ingang te doen [Vinden, dat de arbeidersleiders spelen met belangen van den werkman. Momenteel schijnen haar kansen wel de beste te zijn, tear baar tot dusver krachtig optreden groote groepen arbeiders doet wankelen. EEN REDE VAN DALADIER. In een radioredevoering, gisteravond ge houden, heeft Daladier gezegd, dat' het be lachelijk is te spreken over een dictatuur °I fascisme, zooals sommigen doen. Het is Keen dictatuur bet. land te vragen, met in achtneming van de wettelijke vrijheden, of fers te brengen in het algemeen belang. In de huidige agitatie zag Daladier slechts een opdringen van den wil van een kleine hnndcrlieid aan een groote mêgrdjïlieid, De regcering is evenwel vastbesloten haar plicht te doen. Zij richt derhalve tot het ge zond verstand en het geweten van alle Fran- schcn en vraagt hen na te denken over de gevolgen van de wanorde Voor Frankrijk. Geen enkel arbeider kan voordeel verwach ten. In tegendeel, de arbeiders zullen het slachtoffer zijn, indien het land geen krach tig bewind krijgt. De man der decreten voor de microfoon. Ook Reynaud do minister van finantien, die met goedvinden van Daladier de decre ten in het leven riep, heeft voor de radio gesproken. Hij bestreedt dat de decreten de rijken ontlasten, de armen belasten. Slechts zijn de decreten betreffende toepassing van de 40-urige werkweek soepeler gemaakt. Het eenige'doel daarbij was, dat de machines moesten werken om aan allen rijkdom te brengen. Het ideaal van verkorting van den arbeidstijd blijft het ideaal der regeering. Maar kan dat thans geschieden, nu Frank rijk zich moet verheffen na acht jaar crisis, terwijl de wapening een extra last oplegt? Het doel is het bestaan van het volk en niet een benadeeling van de arbeidersklasse, zeide Reynaud. De lachende derde Ik kan niet toegeven, vervolgde hij, dat de wetten der Fransche republiek minder res pect verdienen dan die van Mussolini. Hit- Ier of Stalin. Het buitenland houdt het oog op ons gevestigd. Over onze verdeeldheid zijn onze vrienden ongerust, terwijl onze te genstanders zich in het geheim verheugen. Wanneer Frankrijk in gevaar verkeert, kan het eigenbelang niet aan het woord komen. Ondanks alle hindernissen zullen wij het land redden. Daarvoor hebben wij aller steun noodig, zelfs en vooral den steun van hen, die, voor zij de waarheid.kenden, zich tegen ons keerden. -Gij hebt niet het recht, Frank rijk dien steun te weigeren. Minister de Monziè heeft eveneens een ra dio-rede gehouden, welke in hoofdzaak een samenvatting was van die van de beide bo vengenoemde ministers. Wie wel en wie niet staken. De laatste berichten toonen een gunstige balans voor de regeering. Het gemeentepersoneel in Frankrijk zal niet staken. De P.T.T. zal eveneens normaal werken. De metaalbewerkers in Duinkerken leggen den arbeid neer. Mijnarbeiders heb ben aanzegging gekregen, dat zij bij staking ontslagen zullen .worden. De arbeiders van Renault, die betoogd hebben, zijn reeds ge vonnist. De meeste werden veroordeeld tot gevangenisstraf van 15 tot 60 dagen en klei ne boeten. Eenige andere betoogers hebben drie dagen uitstel gevraagd en gekregen. De nationale bond tot beroepsver- dediging van de spoorwegarbeiders heeft een beroep gedaan op het spoor wegpersoneel om op 30 November niet het economisch leven van het land lam te leggen. De bond aan vaardt evenwel de decreten niet. Namens den Bond van oud-strijders is een motie aan de regeering gezonden, waarin men zegt dat elk offer dat de oud-strijders zouden moeten brengen onrechtvaardig is. Wat Blum zegt. Leon Blum richt zich in de Populaire tegen de ministers. Hebt gij vergeten, zegt hij, dat uw land omringd is door gevaren van aller lei aard en dat alles, wat de massa tegen haar regeering zou opzetten, evenals alles wat de massa onderling verdeeld zou maken, natieschennis wordt? Zult gij dan ophou den?" De communistische partij blijft het aftre den van Daladier eischen. Tegenover deze stemmen staan echter tal loos anderen, ook uit alle kringen, die 't op treden der regeering toejuichen, terwijl ook de middenstand blijk van voldoening geeft over de meer krachtige wijze waarop het land bestuurd wordt. Francotroepen bombardeerden hun eigen stellingen Havas meldt van het Levant front, dat de rechtschc troepen, wier stellingen tijdens de aanvallen van 7 tot 9 November geschokt waren, gistermorgen getracht hebben op te dringen in de richting van den sector van Nules. Eenige elementen, die de prikkel draadversperringen hadden doorgesneden zijn na een gevecht van man tegen man er in geslaagd tot de regeeringslinies door te dringen. De regeeringstroepen hebben de rechtschen echter volledig teruggeslagen. In den sector van Alharracin heeft de rechtschc luchtmacht het dorp Torrebaja ten westen van Teruel gebombardeerd. On der de burgerbevolking vielen 12 dooden en 17 gewonden. In den sector van Camarena, 20 k.m. ten zuiden van Terne!waar de rechtschen al vijf maanden door de regeeringstroepen te gengehouden worden, heeft de rechtsche luchtmacht bij vergissing de eigen stellingen van El Estapar gebombardeerd. EEN NIET-AANVALSVERDRAG TUSSCHEN BEIDE LANDEN. DE HOUDING VA.N DUITSCH LAND TEGENOVER HET ROE- THEENSCHE VRAAGSTUK ZOU NIET VREEMD ZIJN AAN DE POOLSCHE WENDING NAAR DEN GROOTEN SOVJETBUUR. - Polen, dat lang geweifeld heeft tusschen een vriendschap met Rus land en Frankrijk, of een toenade ring tot Duitschland schijnt thans definitief voor de charmes van Mos kou bezweken te zijn. Na een reeks van besprekingen tusschen Litwi- noff en den Poolschen ambassadeur is tusschen beide landen opnieuw een niet-aanvalspact gesloten. Een en ander heeft in Tsjechoslowakije nogal sensatie gewekt. Dit is te verklaren hieruit, dat Polen als een soort wraak wegens de Duitsche tegen werking om Roethenië bij Hongarije te voegen en hierdoor een gezamenlijke Pool sche-Hongaarsche grens te vormen, een de monstratief verzoenend gebaar naar Duitsch lands grootstcn vijand Rusland maakt. De Duitsch-Poolsche betrekkingen zijn slechter geworden, niet alleen echter door dit Roetheensche vraagstuk, maar ook, door dat ten aanzien van het vraagstuk der uit Duitschland gezette Joden geen overeen stemming is bereikt F.cn derde bron van wrijving, die misschien ook een aanleiding tot Poolsch-Russische solidariteit zal zijn, is de iTQes yooc Puit§clie propaganda ten gunste van een onafhankelijke Oekraine. Het is bekend, dat de regeering te War schau zich eenige malen heeft beklaagd over Duitsche radio-uitzendingen in de Ockrainsche taal. Hoe de relaties geregeld zijn- Volgens het officieelc communiqué te Warschau gepubliceerd, is het volgende bereikt: le. Alle verdragen, die tusschen Polen en Sovjet-Rusland bestaan met inbegrip van het non-agressie-pact van 25 Juli 1932 blijven in geheel hun omvang de basis van de hetrpvitfngen tusschen heide landen, 'fet voor vijf laar gesloten non-agressie pact, dat on 5 Mei 1934 tot 31 December 1945 verlengd werd, biedt een genoegzaam breeden grondslag voor de garantie van de onaantastbaarheid van de vreedzame be trekkingen, tusschen beide landen. 2e. Beide regeeringen zijn voornemens een positieve houding aan te nemen ten aan zien van de uitbreiding van het handels verkeer tusschen beide landen. 3e. Beide regeeringen zijn het eens over de noodzakelijkheid, een positieve regeling te treffen voor een reeks van vraagstuk ken, die betrekking hebben op de contrac- tueele verplichtingen tusschen beide lan den en in het bijzonder voor de kwesties, die nog hangende zijn. Evenzeer zijn zij het eens omtrent de noodzakelijkheid, de jong ste grensincidenten te liquideeren." Het gerucht doet de ronde, dat na de be sprekingen tusschen Litwinof en Crybowski, den Poolschen ambassadeur, de Russische regeering binnenkort een nieuwen ambassa deur te, Warschau zou benoemen. De binnenlandsche politiek van Polen zal door het nieuwe vriendschapsverdrag met do Sovjets zeker beinvloed worden. Te Moskou verklaart men, dat de recente Poolsch-Russische gedachten wisselingen ge voerd zijn op initiatief van de Poolsche. re gcering, die den wenSch te kennen zou heb ben gegeven om de betrekkingen tusschen heide, landen op te helderen» Steun aan schippers en kleine zelfstandigen Wetsontwerp spoedig te ver wachten. De indiening van een wetsont werp tot het verleenen van steun aan schippers en kleine zelfstandi gen, zal spoedig het departement verlaten, aldus vernemen wij uit de Antwoordmemorie aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken 1939. Zoolang de afzet niet verbetert.... In de an (woord-memorie op het Tweede Kamerverslag over het Landbouwcrisis- fonds lezen wij o.m., dat de minister, in het belang der veehouderij nog niet tot ophef fing van de kalverteeltbeperking kan be sluiten. De minister is in principe bereid oon, indien de mogelijkheid daartoe blijkt, maat regelen te treffen, die er op gericht zijn, dat het schapenhouders- en fokkersbedrijf in Nederland op normale wijze kan worden voortgezet. Melk en zuivel. Het is inderdaad te betreuren, dat de verliezen, welke de boterexport medebrengt uit de opbrengst van de margarine-, olie- en vetheffingen moeien worden bestreden. De minister ziet echter geen andere mogelijk heid. Tuinbouw. Zoolang in den afzet van tuinbouw producten in binnen- en buitenland geen verbetering is te verkrijgen, zal met den steun aan den tuinbouw uit het Landbouw crisisfonds worden doorgegaan. Visscherij. Wat de zeevisscherij betreft, zal de mi nister met bet verleenen van toeslag op de besomming voortgaan, alsook met den steun aan de garnalenvisscherij. Ook voor de zoetwatervisscherij acht Zijne Excellentie voorshands steun nog dringend noodzake lijk. Uitgebreider toepassing te wach ten van de wet tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Naar aanleiding van een vraag uit de Tweede Kamer om te worden ingelicht om trent de resultaten van de toepassing van de wet tot regeling van het zelfstandig uitoefe nen van beroepen en bedrijven door vreem delingen, merkt de minister van Economi sche Zaken in een antwoordnota op, dat de gunstige werking van dergelijke maatregelen in het belang van het Nederlandsche be drijfsleven niet concreet is aan te geven. In de gevallen, waarin deze wet tot dusverre echter werd toegepast, was deze toepassing noodzakelijk om te voorkomen, dat het bui- tenlandsche element te veel concurreerende bedrijven stichtte, waardoor de bestaande Nederlandsche bedrijven in moeilijkheden zouden zijn gekomen. De minister kan mededeelen, dat het zijn voornemen is deze wet in de naaste toe komst in meer gevallen toe te passen. Ten behoeve van de uiföreiding van onzen export. Inderdaad staat de regeering op het standpunt, dat de pogingen, om tot uitbreiding van onzen export te komen, door het veroveren van nieu we en de herovering van verloren gegane markten, in de eerste plaats afhankelijk zijn van het particulier initiatief, aldus de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Economische 'Zaken, De regeering wil dit initiatief echter kracht dadig steunen met de haar ten dienste staan de middelen, aldus de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Economische 'Zaken. I-Iet ligt in de bedoeling van den minis ter hierbij ook gebruik te maken van de diensten van de rijkscommissie voor de werkverruiming. Op welke wijze dit meer in concreto zal geschieden, maakt nog een punt yan nader, onderzoek .uit, Dit nummer bevat 8 pagina's i EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Weste'lijke wind, aanvanke lijk zwaar bewolkt tot be trokken met regen, later ge deeltelijk opklarend, zachter Verdere vooruitzichten: Buiig weer. Onbemand schip gepraaid DOOR DE „HOLLAND" IN DE HAVEN VAN TERSCHELLING BINNEN GEBRACHT. Zooals wij Zaterdag nog juist voor het ter perse gaan van onze courant konden melden, is één der twee voor onze kust onbemand ronddrijvende vaartuigen, de „Gracion" gestrand bij Camperduin. Wij vernemen thans, dat ook het tweede schip Zaterdagmiddag is opgepikt. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen praaide de boot op de Noordzee, ten N.- West en van Terschelling. Met zeer veel moeite is de bemanning van de„Holland" er in geslaagd om in de zeer ruwe zee een verbinding tot stand te brengen. De sleepboot heeft het vaartuig de haven van Terschelling bipnen gebracht. Ook een paar IJmuidensche sleepbooten en de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co. te Rotterdam, bevonden zich in de na bijheid van het ronddobberende vaartuig. Beide gevonden schepen blijken Engelsche lichters te zijn cn aangezien deze niet zee waardig zijn, neemt men aan, dat zij wel licht gesleept werden en zijn losgeslagen, waardoor tevens verklaard wordt, dat zij onbemand waren. Aan boord van de „Gracion" waren de zeilen netjes aan de masten gebonden en aan boord was alles in orde. Chineezen veroveren belangrijke strategische punten. Hong kong in moeilijke positie. De Chineesche troepen in Ooste lijk I-Ioepeh hebben, naar het Chi neesche persbureau meldt, de stad Lotio, op 115 km. ten noordoosten van Hankau, welke de vorige week door de Japanneezen was bezet, her overd. Ook elders maken de-Chineezen melding van succes bij hun militaire actie. Sinds gisteren richten de Japanneezen hun aan vallen op Kengkau. 20 km. ten oosten van de spoorlijn Kanton-Hankau. Inmiddels wisten de Chineezen evenwel twee belangrij ke strategische punten ten Zuiden van Toengtsjeng in 'te nemen. Uit Hongkong wordt voorts gemeld, dat de vijandelijkheden de noordelijke grens van Hongkong steeds dichter naderen. Eenige duizenden Chinee sche vluchtelingen zijn reeds in Hongkong aangekomen. De Engelsche politie en Engel sche troepen zijn naar de grens der kroon kolonie gezonden, om de verdediging te ver sterken. Ondanks de krachtige aanvallen der Japanneezen zijn de Chineezen erin ge slaagd Mafag, aan den noordelijke oever, te behouden. De Japansche luchtmacht heeft weer verscheidene steden gebombardeerd, o.a. Kwangning war 100 slachtoffers vie len en 90 huizen vernield zijn. Moeilijkheden in Hongkong Tn den ochtend is de spanning aan de grens van Hongkong nog meer gestegen, toen gedesorganiseerde Chineesche troepen ter sterkte van een paar honderd man den Britschen poltepost te Sjataukok onder den voet trachtten te loopen. Zij werden even wel ontwapend en geinterneord. Intusschen maken de Britsche militaire uitkijkposten aan de grens bange uren door, daar de Japansche granaten in de onmiddel lijke nabijheid terecht komen. De wegen, die naar het Britsche gebied leiden, zijn wederom zwart van de vluchtelingen, die in de grootste verwarring een goed heen komen zoeken. Vredesonderhandelingen? Geruchten over vredesonderhandelingen worden door den woordvoerder der Chinee sche regeering tegenspreken. Volgens een bericht, dat in Chineesche kringen te Londen is ontvangen, zijn de Ja- nanneczen doende een regeering midden in China te vormen. Zij zullen later te Nanking een nationaal congres van het volk bijeen roepen. De bedoeling van dit congres is een Chineesche centrale regeering te vestigen, welke de regeeringen van Peiping, Nanking, Hankau en Kanton zal vereenigen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1