C'o ii I itakingsbevel in 'rankrijk gehandhaafd DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Deftige titel op een koopje lorgenochtend begint de groote strijd Japanscb offensief op komst Polen beeft 'f niet tegen Duitschland „Edda"-kousen verboden Duitsch bewapeningsplan in voorbereiding Waarom zoo n hooge bankgarantie? Een financieringsplan voor kolonisatie Laan. Schapen. Tel. 20. jflSDAG 29 NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10739. fa HV. Uitg.-Mif. „Vtollnnd» Noorderkwartier" ONVERZOENLIJK STAAN DA- LADIER EN DE VAKBONDEN TEGENOVER ELKAAR. - AUTO BUSDIENSTEN EN ONDER- GRONDSCHE SPOORWEGEN DOOR DE REGEERING OPGE- EISCHT. Elk nar stijgt de spanning in Frankrijk. Daladier en het vakver bond worden steeds onverzoenlij ker. De regeering is vastbesloten strijd te leveren en de bonden hand haven het stakingsparool. Daladier meent steun te vinden |n de veronderstelling dat ook on- ler de arbeiders weinig eenstemmig- teid heerscht en de regeering con stateert zelfs een toenemend verzet egen de stakingsplannen. Het C.G.T. leeft een open brief aan Daladier lezonden, waarin het zijn „algemee- ne mobilisatie" als onnoodig veroor deelt. De staking berust zeggen Jouhaux en de zijnen, niet op politie ke gronden, maar op zuiver econo mische, nml. verzet tegen den aan- ral op de 40-uren-week. srigens is het nop niet te voorzien, wei invloed de waarschuwende redevoerin- an Daladier en de Monzie op de massa n uitoefenen. Kr wordt in de laatste 24 7.eer veel pressie uitgeoefend om nog 'n !K te zoeken, waardoor staking kan en vermeden. Echter, het bestuur van het Fran- te vakverbond, dat in den namid- ag in vergadering bijeen is ge feest, heeft echter besloten het te- >n 30 November uitgegeven sta- ingsbevel te handhaven. Ernstige waarschuwing van oud minister Frossard. zeer ernstige waarschuwing is door oud-minister van arbeid, Frossard, den van de socialistische en radicale welke zeer nauw verwant is aan de listen, uitgesproken, waarin hij gezegd dat, indien het Woensdag een nieuwe trüari wordt, thans van links, het ge- is met het regiem. Hij zegt geen oogen- te kunnen gelooven, dat de staking lapen. Metro- en autobusdiensten opge- eischt. regeering neemt geen halve maatrege- letro- en ondergrondsclie spoorweg- autobusdienstcn zijn opgeeischt. zullen geen troepen worden gebruikt e staking te breken, doch de autobus os zullen zwaar worden bewaakt en op on afstand zullen cordons worden ge ld ter beschouwing van de werkwilli- Tevens zullen sterke afdeelingon mo- garde patrouilleoren langs alle be- 'ijke autobusroutes. De sleutelstations de Metro zullen eveneens zwaar be kt worden. Mogelijk zullen eenige klei- tations worden gesloten. Van betrouwbare zijde wordt ge raamd dat thans 12.000 man beschik baar zijn te Parijs en in de onmid dellijke omgeving voor de handha ving van de orde. Deze manschap pen hehooren tot de mobiele garde erwijl voorts politie in burger aan wezig is, republikeinsche gardetroe- n en gewone troepen. Voor en tegen. aantal organisaties heeft bekend gc- t dat zij vijandig staan tegenover het beeld van een algemeene staking op 'ovember. O.a. de Nationale bond van ta- iverkoopers. welke meer dan 15000 le- telt en de radicale bond van ainbtena- gepensionneerden. bond van musici en qrlieslen te Parijs 't verklaard deel te zullen nemen a^n &lgemeene staking. bond van spoorwegpersoneel heeft aan- 0|)fligd, dat de spoorwegarbeiders de vei- en de orde zullen handhaven. De orwegovergangen zullen bewaakt wor- De „intransigeant" bericht, dat slechts procent van de si>oorwe.garbeiders hot 'ingsi>arool zullen nakomen en dat de oen loop vrijwel normaal zal zijn. e nationale vereeniging van onderwij- heeft besloten het. parool der algemoe- slaking op te volgen. Zij plaatst zich •bis op het terrein van strijd tegen de Meereien en wil aan haar actie geen lel politiek karakter toekennen. )p scholen zullen gesloten zijn, schrijft I syndicaat, „Neen," zegt de minister II 0Qderwijs, zonder uitzondering gaan de scholen Woensdag open. Ook al strijd over de ruggen der schoolkinderen dus! Postmenschen staken! In een oproep aan de leden deelt het be stuur van den nationalcn bond van post-, telefoon- en telcgaafpersoneel mede, dat Woensdag de diensten niet zullen function- nceren, wat de minister van P.T.T. ook mag denken en zeggen. In een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parijsche bladen is een stemmig besloten, dat van Dinsdagavond tot Woensdagavond gestaakt zal worden en dat de bladen Woensdag niet zullen ver schijnen. Renault ontslaat alle 28000 ar beiders. De directie der Renault-fabriekcn heeft een schrijven gezonden aan elk der 28.000 ar- beiders der fabrieken, waarin met name wordt verklaard. „Door op Donderdag 24 November het werk neer te leggen, hebt gij de overeenkomst ver broken, welke u met onze Maatschappij ver bindt. Wij kunnen van deze daad slechts acte nemen, zooals wij u op 21 November door aan plakbrieven in en bij de fabriek heb ben. medegedeeld. Indien gij wenscht te sol- liciteeren naar een betrekking bij onze maat schappij, zoudt gij er wel aan doen in den ingesloten omslag het hierbij gevoegde ver zoek in te zenden. Dit zal ons in staat stel- nieuwen werkkring aan te bieden". Groote instellingen open. De groote magazijnen, de banken, crcdiet- instellingen en verzekeringsmaatschappijen, zullen Woensdag den gelieelen dag in geheel Frankrijk geopend zijn. Hun normale werk zaamheden zullen verzekerd worden. Uitstel tot 6 December? De „Union socialiste et republicaine" waar van Paul-Boncour voorzitter is, tracht Dela- dier te bewege, het parlement op 6 December bijeen te roepen en de C.G.T. de algemeene staking tot dien datum uit tc stellen. Daladier waarschuwt de autori teiten. De minister-president heeft een telegram gezonden aan de prefecten cn alle chefs van dienst, waarin hij er aan herinnert, dat de neerlegging van het werk een ernstige fout zou beteekenen, welke den ambtenaar, die er zich aan schuldig maakt, voor ontslag in aanmerking zou doen komen. Daladier verzoekt ten slotte in het bijzon der melding tc maken van „iedere propa ganda, welke beoogt do stopzetting van het werk uit te lokken". Hier en daar de proefstakingen opgeheven. Alle stakers in het district van Rijsscl zijn weer aan liet werk gegaan. Verwacht wordt dat heden de toestand in het district van Va- lenciennes normaal zal zijn. In het Scheldebekken blijft de toestand verbeteren, de bijna 21.000 arbeiders van An- zin, Doughy, Vicoigne en Crespin hebben het werk hervat. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Een Engelsche persstem. In Engeland ziet men algemeen de Fran- sche gebeurtenissen als koren op den molen van de dictatuurstaten. Het is goed te we ien, dat Daladier een krachtige houding aanneemt. Reeds heeft deze houding niet nagelaten een kalmeerenden invloed uit te oefenen. Woensdag ligl nog 24 uur van ons af en intusschen zal misschien het gezond verstand de overhand krijgen. Dit is de hoop, die de vrienden van Frankrijk zullen koesteren zegt men. De „Times' schrijft, dat, als de regcering om de dringende staking te voorkomen zou aftreden of de eenmaal aanvaarde politiek zou prijsgeven, dit zou neerkomen op ver raad aan de rechten van het parlement "en de kiezers. CHINEEZEN BEREIDEN ZICH VOOR. Schenen de laatste dagen de Japanners met allerlei tegenslagen te kampen te heb ben, thans blijkt uit Chineesche berichten, dat de Japanneezen het voornemen hebben een offensief te ontketenen op alle fronten, troepen worden daartoe samengetrokken, niet alleen nabij Hankau en Kanton, maar ook in andere centra. Teneinde de militaire operaties te ver gemakkelijken, richt het Chineesche opper commando twee hoofdkwartieren te velde in, een aan den Noordelijken oever van r'| .Tangtse, en een aan den Zuidelijken oever. Momenteel wordt slechts hier en daar ge vochten. Volgens een bericht uit Tokio, heb ben de Japanneezen de zuiveringsoperaties langs de Cbineesch-Britsche grens van Hon- kong voltooid. Het gros der troepen is op het oogenblik op weg naar Kanton. De Chineezen lieten duizend dooden op het ter rein achter. Voorts hebben de Japansche troepen de dorpen Tsjoemtsjoen aan den weg HongkongKanton, en Sjatau ten Noorden van Kauloen bezet. Begeerlijke buit: de antimoon- mijnen. Volgens berichten van gezaghebbende Ja pansche zijde is Japan voornemens, door te dringen tot de antimoonmijnen in Zuid-Chi- na en, wanneer deze mijnen in bezit geno men zijn, een Japansch antimoonmonopolie in te stellen. Het grootste deel van de Chi neesche antimoon komt uit de provincie Moe- nan. Het metaal komt ook in geringe hoe veelheden voor in Kwangsi en Yoennan. De strijd aan de grens van Hong kong. De kaart geeft de operatics weer der Japan ners op welke wijze zij met behulp van hun oorlogsbodems hun landingstroepen verdeeld hadden om het grensgebied bij de Britsche Kroonkolonie van Chineesche troepen te zuiveren. De zuiveringsacties zijn ten zuiden van Tsckloeng nog in vollen gang, aan de Brit sche grens zijn deze echter geëindigd. De Britten hebben de handen vol om de vluch telingen verder naar Santin, Sjoengtsjoe en Kauloen te vervoeren. Do Japanners schon den de grens van het schiereiland Kauloen dat deel uitmaakt van de Britsche kroonko lonie Hongkong. Op de kaart is dit gebied gearceerd aange geven, terwijl met zwarte blokjes de grens overschrijdingen zijn aangegeven. Duitsche pers ziet in Poolsch Russische toenadering een forma liteit. „De PoolschRussische verklaring over de wederzijdsche betrekkingen wordt in Duitsche politieke kringen slechts weinig besproken. Men ziet er in hoofdzaak in een bevestiging van de verdragsverplichtingen, die beide staten tot dusverre jegens elkaar hadden. In overeenstemming met het beken de Duitsche standpunt, dats treeft naar be vordering van elke poging tot handhaving van den vrede, schijnt men hier over deze verklaring, waarin men een vermindering van het oorlogsgevaar ziet, niet onvoldaan zijn De gissingen in 'n deel der builenland- sche pers, volgens welke de verklaring als moeten worden, worden in Duitsche politie ke kringen ongegrond geacht." De pers spreekt in gelijken zin. Het Ham burger Fremdenblatt verbergt echter zijn sar casme niet. Het schrijft: Van Poolsche zijde schijnt het de bedoeling te zijn van Moskou de verzekering te krijgen, dat de Sovjets zich zullen othouden van iedere propaganda der komintern. Wat een dergelijke verzeke ring waard is, weet men." Reorganisatie Duitsche Evangelische kerk Lecken-Synode komt binnenkort bijeen. Het staat, naar de Berlijnsche corr. van het Hsb. verneemt, thans vast, dat binnen kort de leeken-svnode van dc Duitsche Evan gelische kerk zal bijeenkomen, met het doel tot een volledige reorganisatie van deze kerk te besluiten. Geruchten over door mi nister Kerrl uit te vaardigen disciplinaire strafmaatregelen, tegen predikanten, die den eed op Hitier niet hebben willen afleg gen, worden niet bevestigd. Misplaatste populariteit door het gebruik van den naam van Goe- ring's dochtertje. Op officieel verlangen zal men in Duisch- land naar een anderen naam moeten om zien voor de „Edda"-kouscn, genoemd naar liet dochtertje van gcneraal-veldmaarschalk Goering. Bij de geboorte van Edda adver teerden twee zaken, óén te Berlijn cn éen te Hagen in Westfalen, onmiddellijk den verkoop van „Edda'kousen. Laatstgenoem de zaak ging zelfs zoo ver om dit artikel tc adverteeren als „Edda, de kwaliteits kous". Het is beiden zaken thans verboden het handelsmerk „Edda" te gebruiken, omdat „de Duitsche natie niet wenscht, dat haar hoogste historische symbolen misbruikt worden voor Inng-hij den-grondsche reclame, en weigert artikelen een misplaatste popula riteit te geven door het gebruik van den naain van Goerings doehterje Edda". Zijn eigen bewapening het ma ximum, dat andere landen niet mogen overschrijden. Dc „Observer" verklaart de volgen de bijzonderheden te hebben verno men omtrent voorstellen tot be perking der bewapening, welke Duitschland in het voorjaar zou willen doen. De bewapeningsbeperking, aldus het blad, staat thans boven aan de lijst der aan de orde zijnde problemen. Dit is het paradoxa le resultaat van den tegenslag, ondervonden, bij de toepassing van het accoord van Mun- chen, als gevolg van de wijze, waarop Duitschland de Joden behandelt en den te rugslag, dien deze handelwijze op deopen- bare mecning in Groot Brittannië en Frank rijk heeft. Bij hun besprekingen met Dala dier en Bonnet hebben Chamberlain en Ha- lifax er zich rekenschap van kunnen geven dat de omstandigheden niet zeer gunstig zijn voor een algemeene regeling en zij waren dus genoodzaakt hun besprekingen over de pariteit van de Duitsche bewapening met de Fransche en de Britsche strijdkrachten te land en in de lucht, aanzienlijk te beperken. Volgens het blad was het bekend, dat Duitschland een nieuwe poli tiek in zake de bewapening over woog en het voornemen had vol gend voorjaar een voorstel te doen tot het in evenwicht brengen der bewapeningen. Duitschland zou dan zijn eigen bewape ning willen beschouwen als een maximum, dat door geen der vier Westersche groote mogendheden zou worden overschreden, zegt het Hsb. Het zou zich verbinden, zijn eigen bewapening niet op te voeren en zou er mede accoord gaan, dat de drie overige landen hun strijdkrachten daannede op gelijken voet brachten. Ten slotte zou Duitschland een algeineenen politicken vre de willen voorstellen op voorwaarde, dat men het een aanbod doet in zake de kolo niën. Dit nummer bevat 8 pagina's Engelsche Koninklijke Familie naar Roemenië Volgens berichten in de Roemecnsche bla den zal het Engelsche Koninklijke Paar in Juni 1939 het bezoek van koning Karei aan Londen beantwoorden. Uitbreiding der K.L.M.-vloot „Ijsvogel" en „Sperwer" worden vervangen. Naar het Hsb. verneemt, heeft de K.L.M. bij Fokker, Europeesch vertegenwoordiger van de Douglasfabrieken, drie nieuwe D.C. 3's besteld, zulks ter aanvulling van de K. L.M.-vloot, welke eenige gevoelige verliezen leed door de ongelukken van de „Ijsvogel" en de „Sperwer". De nieuwe D.C. 3's zullen het aanstaande voorjaar geleverd moeten worden, teneinde opgenomen te kunnen worden in de zomer- dienstregcling van 1939. Ministers beantwoorden Kamer lid inzake het vluchtelingen vraagstuk. Op dc vragen van het Tweede Kamerlid Donker (S.D.A.P.), luidende: Is het waar, dat do regeering alleen be reid is een beperkt getal Duitsche vluchte lingen toe te laten, wanneer door particu liere bijdragen de kosten te voren zijn ge dekt, cn dat dientengevolge van het Protes- tantsch hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „nict-arischc" Christenen, door de regeering en bankgaran tie van f 150.000 gevraagd wordt? Is de minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zijn van een bankgaran tie tot een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzamelingsactie van gemeld comité in vol len gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan f30.000 zijn in gekomen? hebben de minister van justitie en van binnenlandsclie zaken het volgende geant woord.. Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden wijl op last van den minister van justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duitsche vluchte lingen in ons land zijn loegelaten. Aan het Protestantsch hulpcomité, evenals aan het r.k. vluchtelingscornité is door den minister van binnenlandsclie zaken de eisch gesteld, dat een zeker bedrag zou worden gestort als garantie voor dc verzorging van niet bij eigen familie onder te brengen Piotestant- sclie en R.K. vluchtelingen, teneinde te voor komen, dat dezen ten laste zouden komen van het door liet Joodsch comité samengc bracht en verder nog aan te vullen fonds. DE BILT SEINTi Verwachting: Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, af en toe regen weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Surnumerair-onderwijzersvoor vijftien gulden in de week? Het tweede Kamerlid, de heer Tilanus (C.H.) bepleit in een amen dement op de onderwijs begrooting de aanstelling van surnumerair-on derwijzers. Hij heeft den naam „surnumerair-onder wijzer" gekozen, omdat deze naam, zeker beter dan „kweekeling met akte", uitdrukt wat deze onderwijzers in feite zijn. Hij heeft gemeend te mogen voorstellen rijksver goeding te verleenen voor een surnumeraire leerkracht, tegen een salaris van f 0.60 per maand, voor die scholen, die een zoodanig aantal leerlingen tellen, dat zij geacht kun nen worden in moeilijkheden te geraken. Hij heeft daarbij zooveel mogelijk de be staande schaal gevolgd, telkens iets blij- vens beneden den in artikel 28 der wet aangegeven bovenkant van de schaal. Hij stelt voor de benoeming tot surnumerair onderwijzers" alleen mogelijk te maken voor jonge akte- bezitters, met een maximum leef tijd van 25 jaar. Uiteraard geldt dit voorstel opgenomen in de begroo ting voor 1939 slechts voor een jaar. Voor 1940 kan het vraagstuk van de leerlingenschaal nader wor den bezien. De heer Tilanus meent, dat door dit voor stel geen, of althans geen aanzienlijke ver meerdering van kosten wordt veroorzaakt. Slechts wordt bereikt, dat meer leerkrach ten zij het ook als surnumeraire onder wijzers met minder salaris worden te werk gesteld. Iin de toelichting zegt de voorzitter, dat hij heeft gezocht naar een oplossing, waar bij met strikte handhaving van het door de grondwet geëischte beginsel der financi- eele gelijkstelling van het openbaar en bij zonder lager onderwijs, en zonder directe wijziging van de leerlingenschaal in de wet en zonder de rijksbegrooting te verhoogen, jonge aktebczitters te werk kunnen worden gesteld, en waarmede zoowel de scholen als deze jonge onderwijzers worden gebaat. Donderdag gewichtige besprekin gen in den Haag. Naar vernomen wordt zal een groot plan tot financiering van de emigratie en koloni satie van vluchtelingen, die op grond van ras of religie verdreven zijn. Donderdag a s. in Den Haag besproken worden. De bespre king zal plaats hebben tusschen Nederland- sclie en Amerikaansche financieelc groepen. De heer Louis J. Ruskin uit Chicago is als vertegenwoordiger van de Amerikaan sche groep uitgenoodigd in Nederland te komen, na zijn herhaalde besprekingen in Londen en Parijs. Men verwacht in Parijs, dat uit deze confe rentie in Den Haag belangrijke resultaten zullen voortkomen, daar het plan gesteund wordt door vooraanstaande financiers in Amerika, Engeland, Nederland en Frank rijk. Het zou in het voornemen liggen, een groot programma ten uitvoer tcleggen, dat uit drie stadia bestaat: eerst de emigratie van de bedreigden uit de betreffende streken, dan de opleiding der emigré's voor hun toe komstig bedrijf en daarop de overbrenging naar nog ,open" gebieden onder souvereini- teit van die landen, die mee willen werken. Men verwacht, aldus de Tel. "met eenige waarschijnlijkheid, dat een permanente com missie voor do coördinatie van het werk zal worden geslicht en dat deze eventueel in Den Hang zitting zal hebben,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1