Veelt de tuinbouw ii Nederland toekomst? Ho! TOMATtNSOBP! Arrondissements rechtbank te Alkmaar (en't is zoo gezond!) \Voensdag 30 November 1938 Viefdè blad Vergadering van den Nederland- schen tuindersbond. VOORZITTER VAN KAMPEN PREDIKT DE ORDENINGSGEDACHTEN VAN IR. DIJT. Heeft de tuinbouw nog toekomst in Nederland? Deze brandende kwestie I besprak gistermiddag de Heer W. J. van Kampen, voorzitter van den Ne- derlandschen tuindersbond tijdens een provinciale vergadering in de Harmonie te Alkmaar. Evenals het middel is gevonden tegen de pest, zal een geneesmiddel voor den zie ken tuinbouw moeten worden gevon den, meende de Heer van Kampen. Ook de Heeren Kaan (Oudkarspel) en Keesen (Aalsmeer) spraken. Uit hun redevoeringen bleek wel zeer sterk, dat de tuinbouwers nog niet aan het einde van den lijdensweg zijn. Voorzitter was de Heer A. Schermer, voor ster van het district N. Holland. Spr. herinnerde aan de opkomst van den [K, T. B., en de oorzaken, welke deze oprich ting tot gevolg hadden. Uitvoerig ging voor- litter de geschiedenis van den bond na, her innerde aan verschillende feiten uit den ou- „neutralen hond" en eindigde nuet de hoop uit te spreken dat de tuindersstand, over alle onderlinge verschillen heen, voor lijn rechten zal weten op te komen. Hierna sprak de heer J. Keessen te Aals neer over; DE TOESTAND IN DE BLOEMISTERIJ. 'Spr. gaf een beeld van 'den toestand in de bloemisterij, welk bedrijf wel het zwaarst met schulden is heiast, Spr. schat deze schul den wel op f 100.000 per H. A. staand glas. zal het aanstonds gaan in deze zeer ver waarloosde bedrijven? Hoe tot. verbetering te bomen? Spr. noemde eenige mogelijkheden* Medewerking der Regeering om de pro ductie tegen een loonende prijs mogelijk Ie maken. De geheele agrarische bevolking zal in staat, worden gesteld voor een lage prijs te producecrcn. Het is jammer dat daarmee zoo lang is gewacht, daar het nu veel meer geld zal kosten. Noodig is de wettelijke saneering van de bedrijven, met oprichting van een staatshy- jotheekbank en rente verlaging over de ge- ïeele linie. De lieer N. Kaan, Oudkarspel, sprak over Aanvullende steun. De 'tuinbouwsteun had eigenlijk voldoen de moeten zijn, om de tuinbouw in stand te houden, aldus spr. Dit i£ niet het ge- yal geweest.. Er waren wei eens tuinders die een stoot je konden verdragen, maar dat mag geen maatstaf zijn. Toch gelooft spr. dat er bij de vaststelling van de iuimbouwsteun wel een beetje rekening is gehouden met het verschil in bezit der tuinders. Bij de vast stelling der tuinbouwsteun heeft men niet ver genoeg in de toekomst gekeken in ver band met de internationale omstandigheden Spr. herinnerde aan het begin van de cri sis toen reeds vele der tuinders, waarvan het grootste deel zichzelf opgewerkt heb bende arbeiders was, naar het Burg. Arm bestuur moest gaan. De tuinbouwsteun is gebaseerd op een normale oogst, welke ech ter nimmer wordt gehaald. Om de tuinbouw in stand te houden, heeft de regeering de tuinbouwsteun in het leven geroepen, doch men stelde een vast bedrag beschikbaar, het geen aanleiding was, om aan te dringen, deze limiet los te laten. Tevergeefs. Door de tuinbouw uit de put te helpen, zal nu diep in de beurs moeten worden getast! Spr. schetste de toestand, waarin vele binders zullen komen te verkeeren. Zij zul len van het tooneel moeten verdwijnen. En toch, zcide spr., een natie, die zijn tuinbouw laat ondergaan, zal zelf niet lang meer leven! Een aanvullende steun zal noo dig zijn om het platteland van het paupe risme te redden. De hulp der Overheid kan niet gemist Worden. Als zij doordrongen is van den nood in den tuinbouw, dan zal zij een rege ling weten te treffen, waardoor de tuinders met hard werken een sober bestaan hebben! De heer W. J. van Kampen, voorzitter van 'den Ned. Tuindersbond, sprak over het on derwerp: „Heeft die tuinbouw nog toekomst in Nederland?" Dit Is een der vragen, die aller denken Vervult, waarop het moeilijk is, een ant woord te geven. Het is moeilijk te zeggen, hoe de toekomst zich zal ontwikkelen. Toch 'zal spr. probeeren om de aanwezigen te in- Ipireeren tot nog groot ere krachtsinspan ning dan tot nu toe. Spr. ziet de ontwik keling der maatschappij logisch. Het is een proces, waarin duizenden krachten woelen. Wij zijn allen bezig te zoeken naar midde len van zelfbescherming. Dat gevoelen moet worden omgezet in maatschappijgevoel, het inzicht, dat men behoort tot deze samenle ving, waarbij het eigen ik op den achter grond moet worden gesteld. De liberale economie, bet vrije stelsel der maatschappelijke krachten, is niet meer van dezen tijd. Met de stijging der productie moet de koopkracht ook verhoogd worden. Ge schiedt dit niet, dan ontstaat er een hiaat. Deze factoren hebben zich niet gelijkelijk ontwikkeld, waardoor de crisis is ontstaan. Dat is de ondergang van het bestaande stelsel en een overgang naar een ander systeem van de verdceling van de productie. Hat nieuwe systeem is nog niet gevonden. Evenals het geneesmiddel tegen de pest is gevonden, moet worden ge vonden het geneesmiddel voor dezen toestand, hoewel spr. eerbied heeft voor hen, die troost brengen in den vorm van steun, enz. Spr. besprak de moeilijkheden en de klachten welke wel eens tot het bestuur over de or ganisatie worden geuit. Hebben de leden wel naar het geneesmiddel van dezen toe stand gezocht? Zoo kan't niet. langer- Wij zijn niet meegegaan met den tijd. Het is jam mer dat het samenlevingsgevoel niet verder is ontwikkeld. Spr. wees op het nut van een stevige organisatie van den tuinbouw, de arbeidersorganisaties als evenbeeld stel lende. Wij hebben 50 jaren in te halen om gelijk te komen met de andere groepen, meende spr. De Heer van Kampen behandelde vervol gens verschillende internationale problemen waarbij de tuinbouw direct of indirect be trokken is. Het hoogste begrip in de wereld moet zijn de welvaart van de gemeenschap op te voeren. Zou er in de laatste acht jaar iets te bereiken zijn geweest als er eens met Duitschland was gesproken". De ordenings gedachte moet overwinnen. Er moet orde ning in de perfectie komen en Centralisatie. Er is plaats voor onze producten! Het is niet de schuld der Regeering. De Regeering kan men daarvan geen ver wijt maken. Wij moeten niet meer schelden maar zelf den eersten steen leggen voor de betere maatschappij vorm! De tuinbouw behoeft een nationale erken ning en mag geen slachtoffer worden. De afwisseling in de bedrijven het prijsverschil enz., de romantiek van het bedrijfsleven laat spr. gaarne over aan hen die er zooveel over spreken. Dit zijn meestal menschen uit een beschut bedrijf. De overgang zal van ons zelf moeten uitgaan. Wij willen geen steuntrek kers zijn maar gewaardeerd als menschen!. Moge het ons gelukken, besloot de heer Van Kampen, de verwezenlijking van deze idéé mede te maken, moge ons nageslacht er de vruchten van plukken. Daarna hebben nog verscheidene heeren het woord gevoerd, waarbij de nooden dei- verschillende tuindersgroepen tot uiting kwamen, MIDDAGZITTING. Nadat 'de ochtendzitting om half twee was geschorst, werd 's middags de zitting om half drie voortgezet. Bergen. VEROORZAKEN VAN ZWAAR LICHAME LIJK LETSEL. 'Allereerst werd behandeld de zaak tegen J. H., wonende te 's-Gravenhage, die ervan wordt beschuldigd op 2S Augustus j.1. te Bergen op den Kanaaldijk aan een zekeren A. J. K., zwaar lichamelijk letsel heeft toe gebracht, door dezen K. die per rijwiel reed en door verd. werd aangereden. Als get.-desk. werd gehoord dr. F. J. Ha verkamp, die K. in het Centraal Ziekenhuis heeft verpleegd. De dokter constateerde zwaar lichamelijk letsel. Pres.: En kon u constateeren, dat deze kwetsuren oorzaken waren van een aanrij ding? Get.-desk.: Ja zeker. Het verhoor van verd. wijst uit, dat verd. een vierwielig motorrijtuig bestuurde, en daarmede een vrachtauto inhaalde. Pres.: U heeft herhaaldelijk getracht de vrachtwagen in te halen, nietwaar? Verd.: De bestuurder van de vrachtauto heeft mij steeds belemmerd voorbij te gaan, ofschoon er ruimte genoeg was. Pres.: Toen u er voorbij wilde, moet u toch gezien hebben, dat er zich voor u wiel rijders op den weg bevonden? Verd.: Toen ik ging passeeren, zag ik, dat er in de verte wielrijders aankwamen. Verschillende getuigen leggen bezwarende verklaringen af, anderen trachten de schuld van dezen bestuurder te verkleinen. De verdediger van verd., mr. Buiskool Jr., vraagt of de get. k décharge gezien heeft, dat de meisjes in de vrachtauto een langen neus trokken tegen verd. als hij wilde pas seeren. Get. k décharge: Ja zeker! De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, meent dat een gebrek aan een rij wielpad daar ter plaatse feitelijk de oor zaak is van dit ongeluk. De manoeuvre van verd. was absoluut onnoodig geweest. Dc man was niet verzekerd en het is toch wel erg, dat de vader van tien jongen alle kos ten dragen moet. Het ten laste gelegde acht mr. v. d. Feen de Lille wettig en overtuigend bewezen en eischt een hechtenisstraf voor den tijd van een maand en ontzegging om een motorrij tuig te besturen voor don tijd van één jaar. De verdediger mr. Buiskool Jr. acht het een zware taak om deze verdachte te ver dedigen, omdat z'n cliënt de schuld is van het ongeval. Het is intusschen wel plausi bel dat de verdachte de vrachtauto heeft willen passeeren. Hij heeft gemeend, op dat moment de vrachtauto te kunnen voor bij komen. Pleiter wijst erop, dat verd. al twintig jaren rijdt en dus niet onervaren kan worden genoemd. Pleiter vraagt een voorwaarde!ijke hechtenisstraf en verzoekt het rijbewijs niet in te trekken, omdat daardoor de verd. broodeloos zou worden gemaakt. De uitspraak in deze zaak wordt dan be paald op heden over acht dagen, des mor gens tien uur. Bergen. EEN TRAMBOTSING. De volgende zaak is die tegen S. M. wo nende te Alkmaar, conducteur bij de N.S. die ervan wordt beschuldigd onder de ge meente Bergen door onoplettendheid cn roekeloosheid een trambotsing te hebben veroorzaakt, waardoor twee passagiers wer den gewond. De eerste getuige is J. W. B. ambtenaar bij de Spoorwegen, die inlichtingen geeft over de voorzorgsmaatregelen bij de krui sing van de trams Alkmaar-Warmenhuizen en Alkmaar—Bergen op het kruispunt te Koedijk. De pres. vraagt verd. of hij met de be Uit zoo'n blik touratensoep*meTiTTjst komt een summum aan pittigen smaak, een weelde aan vitaminen cn gezondheid te voorschijn! Voor achttien cent heeft U nn minstens vier kloeke borden krachtige soep! Kant en klaar bereid door meesterkoks nït de gaafste JHfolhtndsche tomaten! Maak het bord tomatensoep nu tot een vaste gewoonte in Uw gezin! Het zorgt voor eetlust en gezondheid! En steeds hoort U op getogen uitroepen a c e n t"r a a l v AN_hET\ii_NjjioTn^ nT'd'ê r la NP tAclamealdeeling; Javasiraot 80. Den Haag palingen van het Reglement bekend was? Verd.: Ja zeker. Pres.: U wist dus, dat U bij Koedijk een andere tram moest kruisen, toen hij uit Bei-gen vertrok. Verd. ik kan niet andere zeggen, dan dat ik me heb vergist. De Officier van Justitie nieemt daarna requisitoir en zegt, dat door de Spoorwegen zoo goed mogelijk wordt gezorgd voor de veiligheid op hot traject Alkmaar—Koedijk (Zuid), waar enkel spoor is. Verdachte heeft zich vergist en deze vergissing is hem noodlottig geworden. Verdachte erkent hét feit, hij heeft 19 jaren dienst gedaan en nooit iets gehad. Spr gelooft niet, dat hier een vrijheidsstraf be hoeft te worden gevraagd en eischt een geldboete van f 80.subs. 40 dagen hechte nis. Verd. merkt op, dat hij van de Maatschap pij inhouding van z'n loon heeft gehad ge durende 4 dagen. De verdediger van verd. mr. Waslander uit Amsterdam, is het met den Officier van Justitie eens en vraagt clementie voor z'n cliënt. Uitspraak heden over acht dagen. SCHAGEN PROPAGANDA-AVOND VOOR HET LANDBOUWTUIGPAARD. In Hotel Vredelust werd gisteravond een propaganda- en filmavond voor het land- bouwtuigpaard gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Geheel gevuld met bezoekers uit Schagen en verren omtrek is de bioscoopzaal, als de heer Rèmpt, veearts te Nieuwe Niedorp, de bijeenkomst opent. Met een kort woord leidt deze den spreker, den heer Kistemaker uit Hoofddorp, Inspecteur voor Noordholland van de Nationale Vereeniging tot bevorde ring van de Paardenfokkerij in Nederland in. De heer Kistemaker houdt dan een boeien de causerie over het onderwerp: de geschie denis der paardenfokkerij in den loop der ecuwen. En zoo vernemen we, dat reeds heel vroeg aan afstamming en exterieur eischen worden gesteld. Romcinsche keizers hadden al een vasten paardenarts! Bij verschillende perioden staat spr. lan ger stil. We noteeren b.v., dat in de middel eeuwen de Nedcrlandsche fokkerij van in ternationale beteekenis was. Groote markten in Groningen en Dx-ente bestonden toen reeds. Spi'. schetst de beteekenis van graaf An- ton Günther van Oldenburg voor de fokke rij; deze gi'aaf is de grondlegger van de te genwoordige Oldenburgsche fokkerij geweest. In de 17e en 18c eeuw geraakte de fokkerij in ons land in verval; de goede dieren wer den verkocht, de minderwaardige voor den fok gebruikt. In het begin van de 19e eeuw ons land stond toen onder Franschen in vloed trachtte men door middel van re- geeringsmaatregelen verbetering in den toe stand te brengen, maar de uitwerking was averechts. Na de bevrijding van hét Fransche luk, kregen de provinciën reglementen op de paardenfokkerij. Van toen af is men zich in Friesland op den fok van het, landras gaan toeleggen, dat is het eenige inheexn- sche ras, dat wij kennen. In de andere pro vinciën is door kruising het warmbloed ont staan, zooals wij dat nu nog kennen. Spi'. gaat vervolgens de stichting van de stamboeken na. 1 Januari 1912 werd de Na tionale geboren; enkele maanden geleden is tusschen deze Nationale en het Geldersche Stamboek een fusie tot stand gekomen. In het volgende gedeelte van zijn inleiding betoogt spr., dat nog altijd duizenden paar- den worden gefokt en gebruikt. We moeten aantoonen, dat bet paard voorziet in een eco nomische behoefte van het bedrijf en wijzen op den veelzijdigen arbeid, die men van het paard kan vragen bij ooi-deel kundig gebruik. In het paard ziet spr. meer dan een „hooi- motor" van 1 P. K., het is de trouwe arbeids kameraad, een stuk bedrijfspoëzie. En zou het paard mechanisch zijn te vervangen, dan zou het in zijn ondergang onafwendbaar met zich mede sleuren een brok cultuur van het boerenland. Daarom moeten wij het paard eenxeerlijke kans geven. Spi-ekcnde over de koudbloedfokkerij zegt spi-. daarvoor alle respect te hebben. Op grond van persoonlijke ervaringen geeft spr. evenwel den voorkeur aan het warm bloed. Kosten van onderhoud zijn bij het koudbloed grooter, de levensduur is korter. De warmbloedfokkerij gaat in verschillen de richtingen, men heeft de Groninger zware Oldenburger, de minder zware Oldenburger en het paard met scheuten bloed De zwa re Oldenburger is het akkerbouw paard bij uitnemendheid, vooral voor de klei. Voor de Veluwe lijkt spr. een lichtere Ol denburger meer geëigend. Ook het paard met temperament heeft ten slotte zijn aantrekkelijkheden. Van fokkers- en gebruikszijde kan voor het warmbloed goede reclame uitgaan door demonstratie. Landelijke rijverecnigingen zijn in verband hiermede niet te ontberen. Overigens moeten wij er onze volle aandacht aan schenken op welke wijze het paard het hoogste ren dement geeft. In Hollands Noorderkwartier zijn groote kansen en mogelijkheden voor het warm bloed aanwezig, maar alleen door eensge zind samen te werken is er iets te berei ken. De oprichting van een hengstenvereeni- ging in deze streek is de eerste stap in de goede richting. Als deze bijeenkomst aan leiding is, om in principe tot die oprichting te besluiten, dan is zij zoo eindigt de heer Kistemaker niet tevergeefs geweest (Applaus). Er worden vervolgens eenige films ge draaid, waarbij de heer Van Rooyen uit Naarden voor dc explicatie zorgt.. Het zijn voor de aanwezigen uit den aard der zaak allen „paardenmenschen" interessante beelden, die op het witte doek verschijnen en men is dan ook zeer enthousiast. Na de pauze zien we nog concours hippi- que te Baarn en paarden uit het land van Heusden en Altena. Tot slot een bijzonder goed geslaagd filmpje, dat de normale ver lossing der merrie in beeld brengt. Het is reeds half twaalf, als de heer Rempt tot sluiting overgaat. Het is een goed ge slaagde avond geweest, die voor de warm bloedfokkerij in den kop van Noordholland nog een bijzondere beteekenis kan krijgen. AUTO IN SLOOT. De auto van den heer Biesboer te Oud- karspel is gistermiddag te ongeveer kwart over twaalf, op den Nesdijk ter hoogte van de boerderij van den heer A. Marees in de sloot terecht gekomen. De bestuurder wilde den dam ndaar de boerderij oprijden, doch in plaats daarvan reed hij achteruit, met het gevolg, dat de wagen in de smalle, doch diepe sloot gleed. De bestuurder wist zich gemakkelijk te bevrijden, doch de auto, welke met het achtereinde in het natte ele ment en de koplampen in de lucht, een pot sierlijk effect maakte, was niet zoo gauw uit haar lastige positie verlost. De firma Blaauboer en Kossen wist het vehikel ten slotte op te takelen en daarmee was het avontuur van den Oudkarspelschen auto mobilist, dat wel eens leelijker had kunnen afloopen, ten einde. Uit onze omgeving CALLANTSOOG Hulp aan vervolgden om geloof en ras. Ook in deze gemeente 'is op initiatief van den burgemeester een comité gevormd voor inzameling van gelden ten behoeve van de Duitsche vluchtelingen. In de komende veertien dagen zullen lijsten ter teekening worden aangeboden. Offervaardig als men te Callantsoog en omgeving is, twijfelen wij er niet aan, of voor dit doel speciaal zal de opbrengst flink zijn. St. Nicolaas komt. Van het schoolhoofd, den heer Koerts, kregen wij de mededeeling, dat hij bericht van St. Nicolaas heeft ontvangen omtrent zijn a.s. bezoek aan Callantsoog. De goede Sint zal a.s. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur nam. in Hotel de Haan arrivé eren om de schoolkinderen op geschenken en lek kers te onthalen. Wat zullen de hartjes kloppen. ZIJPE BURGERBRUG. Aan mond- en klauwzeer ge storven. Bij den veehouder Jb. Struijf alhier is een koe aan mond- en klauwzeer gestorven. WARM ENHUIZEN RAADSVERGADERING. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad zal de begrooting 1939 worden vastgesteld. In verband hierme de doen B. en W. het voorstel, aan den Kroon te verzoeken een bijdrage in de ge meente-huishouding te verleenen ten bedra ge van f 30.000.alsmede een extra-belas- fingbijdrage en een extra-bijdrage uit het W'erkloosheidssubsidicfonds. BARS1NGERHORN KOLHORN. De heer de Mol blip. Naar wij vernemen is op verzoek van den heer G. L. M. de Mol door den Gemeen teraad van Amsterdam zijn benoeming bij het Openb. Onderwijs te Amsterdam inge trokken, zooda.t de heer De Mol onze ge meente yoorloopig nog niet zal verlaten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11