WMtrAcLagScAe ÏÏUjme'Uj, Boer schoot op crisisambtenaren De moord op het woonwagenmeisje Een speciale rechtbank voor wilde bassen Onze provincie en de vliegveldkwestie Koppensnellen in het Himalaya gebied Woensdag 30 November 1938 Derde blad DE REQUISITIE VAN DE FRANSCHE FA BRIEKEN. Krachtig pakt Daladier, de fransche minister-president, de stakende ar beiders aan. Op ons plaatje ziet men den uittocht van een groep opstandige arbeiders uit een gummifabriek in de nabijheid van Valenciennes, nadat deze door den sterken arm ontruimd is. „Een tragische strijd tusschen maatschappij en individu". Officier neemt verzachtende om standigheden in aanmerking. In de maand Mei van dit jaar werd de landelijke omgeving van het dorpje Ru- wiel ter hoogte van Breukelen op ongeveer 4 K.M. ten westen van de spoorlijn Utrecht- Amsterdam gelegen, opgeschrikt door een kort doch hevig geweervuur. Bij onderzoek Week, dat op hevel van den Officier v. Jus titie te Utrecht met gewapend geweld de boerderij van den kleinen boer A. van Maanen was bestormd, waarbij de boer en zijn oudsten zoon ernstig werden gewond, zoodat zij per ziekenauto naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht moes ten worden overgebracht. De oorzaak van deze schietpartij was de weigering van den boer, crisisambtenaren, die een onderzoek naar het vee kwamen instellen, toe te laten. De boer- en zijn zoon be schoten de ambtenaren vanuit een naburige woning, waarna ook de veldwachters tot geweld overgingen, de deur van de boerderij insloegen, en tientallen schoten losten. Gistermorgen had de 60-jarige veehouder zich te verantwoorden voor de Utrechtsche rechtbank. Als getuigen waren verschenen de bij deze zaak betrokken crisis-ambtena ren en veldwachters. Hij wist niet meer wat hij deed. Verdachte zegt, dat de door hem geloste schoten slechts als waarschuwing bedoeld waren. Toen de crisisambtenaren op toegang tot de boerderij bleven aandringen, raakte verd. zoo overstuur, dat hij niet meer wist wat hij deed. Dokter van der Hoeven, als getuige ge boord, acht den verdachte minder toereke ningsvatbaar. Verdachte is volgens dezen deskundige, zeer bekrompen, tyrannisch en reageert typisch boersch. Hij is veel tekort geschoten ten' opzichte van zijn vrouw en kinderen. Burgemeester krijgt een standje. De burgemeester van Ruwiel, als getuige décharge gehoord, verklaart, dat van Maa- .nen bekend staat als een zonderling per soon. Hij gevoelt zich als heer en meester van zijn armzalig bedrijf. Reeds eerder wa ren moeilijkheden met verdachte voorgeko men, toen het ging om een aansluiting met de waterleiding. Op de vraag van den verdediger, of deze aansluiting tot stand was ge komen, moest de burgemeester ont kennend antwoorden. Hij zelf is van oordcel, dat de boer met rust gela ten moet worden en hij heeft er daarom verder gocn werk van ge maakt, hetgeen de algemeene ver bazing van de hecren rechters wek te. De burgemeester wordt gewe zen op zijn plicht om de wet te handhaven in zijn gemeente. Vervolgens wordt nog gehoord de zoon van den verdachte, die van het verschoo- ningsrecht evenwel gebruik maakt, doch <le gelegenheid aangrijpt de rechtbank te verzoeken, zijn vader zoo gauw mogelijk vrij te laten. Ook de vrouw van den ver dachte maakte van het verschooningsrecht gebruik. Het zien van deze beide getuigen schokt den man zoozeer, dat hij in snikken uitbarst, De Officier van Justitie had het primair ten laste gelegde, opzet om te dooden, val len. Wel acht hij weerspannigheid bewe zen. Spr. houdt er rekening mee, dat de boer gewend is dat. wat bij wil, gebeurt, gezien de kwestie met de waterleiding en de man in de waan verkeerde, dat er toeh niemand ingreep. Gezien deze omstandig- heden oisrht spr. twee iaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. Pleidooi. pe verdediger zegt, dat verdachte gebroken is door zijn daad. Dat de boer weerstand hood aan de regccringsmaatregelen, omdat hij zich zelf wenschte te bedruipen, zonder inmenging van boven af, valt gemakkelijk te begrijpen. Wij zien hier een tragischen strijd tusschen de maatschappij en het in dividu. Wij hebben lüer, aldus pl., te ma ken met een zielig mensch: Laat de recht bank genade met recht laten samen gaan. Spr. verzoekt een voorwaardelijke straf en een veroordeeling, gelijk aan de straf in voorloopige hechtenis doorgebracht- Uitspraak over veertien dagen. Humor in de rechtszaal Hoe kwam de korporaal op verboden terrein? Op 3 Juli van dit jaar des middags om half vier zag een sergeant-majoor van dc grenadiers op het terrein van de voormalige Stormschool te Wassenaar een jongeman met een meisje zitten. Dat het terrein voor onbevoegden niet toegankelijk was. was dui delijk aangegeven door verschillende bord jes met het opschrift: „Verboden toegang." De sergeant maakte proces-verbaal tegen de jongeman op, die bleek korporaal bij het korps politie-troepen te 's-Gravenhage te zijn. De zaak kwam voor den Krijgsraad en de korporaal, de 22jarige IT. A. van den B., werd tot een boete van f 5.subs 5 dagen hechtenis veroordeeld. Van deze lage boete kwam. hij in Tioogcr beroep bij het Hoog Militair Gerechtshof, omdat, naar hij beweerde, dc zaak een prin- cipiéele kant had. Men had hem n.1. wel op den verboden grond zien zitten, evenwel niet zien loopen en dat was ten laste gelegd. „Hoe ben je er dan gekomen?" vroeg dc president- Beklaagde wilde daar geen afdoend ant woord op geven. „Misschien ben ik er wel heen gedragen" zei hij. President: „Heb je daar nu geloopen of niet?" Beklaagde wilde daarop geen antwoord geven, maar voerde nog aan, dat verschei dene kantonrechters verdachte op deze gronden hebben vrijgesproken. De advocaat-fiskaal, zeidc, dat de vrije rechtshanteering in onze rechtspraak nog zoover reikt, dat iemand, die op een terrein wordt aangetroffen geacht wordt, daar heen te hebben geloopen. Spr. kan niet aannemen, dat het meisje dat in beklaagde's gezelschap was, hein daarheen had gedragen! De eisch luidde bevestiging van liet von nis van den Krijgsraad. Nadat de verdediger, zich aan het oordeel van den advocaat-fiskaal gerefereerd heeft veranderde beklaagde zijn houding. Hij ver klaart van deze kwestie een principieele zaak te hebben willen maken en daarmede in het belang van het publiek te handelen. Nu dat blijkbaar niet mogelijk is, bekent hij volmondig op het terrein geloopen te hebben. Het Hof zal nader uitspraak doen. De eerste groofe wegwedstrijd ia oas laad Snelheidsrit op S Juni a.s. om den prijs voor Zandvoort. Over het plan van de Koninklijke Neder- landsche Automobielclub oni begin Juni van het volgend jaar een grooten wegwed strijd voor autobielen op een Zand- voortsch circuit te houden zijn gisteroch tend eenige mededeel in gen gedaan door de hoeren jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen, voorzitter van de Automobielclub, H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort en G. J. van Wissevoort Crommelin, sportcom- missaris van de Automobielclub. De raad van de gemeente Zandvoort heeft in zijn jongste vergadering met algemeene stemmen dit voorstel van de K.N.A.C. aan genomen en naar de K.N.A.C. vertrouwt zal de regeering haar fiat aan dit plan zeker geven. De prijs van Zandvoort zal buiten de be bouwde kom van Zandvoort worden gereden op oen circuit van 2300 meter en grooten- deels 9 meter breed, waarvan het onder dek al bijna klaar is. Het bovendek zal uit stroef asphalt-beton bestaan. Dc deelnemers zullen door de KNAC. worden uitgenoodigd, na aanmelding bij de Automobielclub. Al leen Nederlanders komen in aanmerking. Verwacht wordte, dat ongeveer 100 automo bilisten zullen meedoen, verdeeld over 4 klassen naar den cylinderinhoud. Alleen serie- en sportwagens zullen kunnen deel nomen. De datum is voorloopig vastgesteld op Zaterdag 3 Juni. Op dien dag komen er vier wedstrijden: 2 des morgens en 2 des middags. Danderdag 1 en Vrijdag 2 Juni zullen vermoedelijk trainingsronden ver reden worden. DE DADER TOT TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VEROOR DEELD. De rechtbank te Almelo heelt den jeugdigen J. F. v. d. W-, die 't woon wagenmeisje Tetje Hof om het le ven heeft gebracht, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met ter be schikkingstelling van de regeering. De eisch was levenslange gevangenisstraf, omdat het O.M. moord met voorbedachten rade aannam. De rechtbank achtte dit evenwel niet bewezen en veroordeelde van de W. wegens doodslag, waarbij zij haar meening uitsprak, dat de dader in een zoo- danigen toestand van emotie heeft gehan deld, dat hij verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. 29 NOVEMBER. VOOR HET KIND. Vanaf 1 December staan in alle postkanto ren de loketten open voor de nieuwe serie kinderzcgels. Deze serie bestaat wederom uit 5 zegels, tezamen voor 38 cent. De ontwerper is erin geslaagd een postzegel te maken, die zeldzaam aantrekkelijk is en die in hooge mate zal helpen het beoogde doel: „Het Behoud van de Twee Ton" te berei ken. De Amsterdamsche president heeft een wit voetje hij de Spoorwegen. De stroom dagvaardingen tegen wilde autobusdiensten houdt nog steeds aan. Gisteren zijn er vijf gevallen behandeld voor den president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen. O.m. hadden de spoorwegen een zaak aanhangig gemaakt tegen de firma Koch die de Bussum-express exploiteert tusschen Amsterdam cn Bussum. Voor gedaagde Koch trad op mr. R. van Heeg, die zich afvroeg, waarom de Spoorwegen niet op de uitspraak van den Hoogen Raad d.d.. 12 Dec. konden wachten. Voorts betoogde pl., dat de Spoorwegen de zaak tegen zijn cli ënt, die in Den Haag woont, voor de recht bank te Amsterda m hebben aange bracht, omdat de president aldaar tot nu toe een voor de Spoorwegen gunstiger standpunt heeft ingenomen dan de Haag- sche president. Nu mag men zich afvraggy. waar gaan wij op deze wijze naar toe? Zoekt men hier in Nederland in autobus zaken naar een gunstigen president, zooals men in de Vcrecnigde Staten voor echt scheidingszaken een gunstigen staat en gunstige rechtbanken verkiest? aldus pl. De president zal in alle zaken later uit spraak doen. Uitnoodiging aan Ged. Sta ten, om bij de Tweede Kamer voor Schiphol te pleiten. Bij de behandeling der begroo ting voor 1939 der Prov. Staten van Noord-Holland hebben de heeren de Miranda (s.d.), Klaas de Vries (v.d.), Boissevain (lib.) Zeghers (comm.), de Jong Schou wenburg (c.li.) en Lambooy (r.k.) een motie ingediend, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd om zich namens de Provinciale Sta ten van Noord-Holland tot dc Tweede Kamer te wenden met het. verzoek, dat. de vlieghaven van Schiphol als centraal vlieg veld zal worden aangewezen. Onze Oost Kuikeos eo torreo reizea per K.N.I.L.M. Merkwaardige transporten door de lucht. Onder de goederen, die de Knilm vervoert, hebben ook eieren behoord, die van Sydnev naar Bangkok werden verzonden. Voorts zijn ook kuikentjes van enkele dagen ouder dom van Australië vervoerd. Een vreemde last waren voorts zendin gen torren, uit Indië naar Australië, be stemd voor de Fidji-eilanden. Bij aankomst in Australië worden deze torretjes met de grootste zorg na quaran taine in de Botanische tuinen van Sydnev zoo spoedig mogelijk doorgeznden n.d. Fidji- eilanden, waar zij hun oorlog aanvangen: ze zijn geboren verdelgers van huisvlicgcn en enkele andere soorten vliegen, waarvan de Fidji-eilanden er veel te veel hebben, terwijl de kleine zwarte torren op de Fidji-eilan den niet voorkwamen. Dc zwarte torren zijn in Indië inhccmsch cn worden, aldus de Java Bode, naar de Fidji-eilanden gezonden door den lieer H. W. Simmons van Cremorne, die allerwege zoekt naar insecten welke de neushoornke vers (klappertrren) en vliegen op de Fidji- eilanden en West-Samoa kunnen bestrijden. Men heeft het vliegtuig als vervoermiddel gekozen, omdat dit de gelegenheid schiep de torren snel en levend over te brengen. Lichamelijke opvoediog zij Overheidstaak Adres van onderiuijzers-oraanisa- ties. Tal van Ncderlandsche onderwijzers en leerarenorganisaties, hebben een adres ge richt aan den Raad van Ministers en de Eerste en Tweede Kamer der St.-gcneraal waarin zij verzoeken in het belang der lichamelijke opvoeding, die maatregelen te willen nemen of te doen nemen welke voe ren tot het volgende: Algemeene invoering der lichamelijke op voeding als verplicht leervak in alle school- Een verrassend initiatief Over tien jaar zullen vele goeie oude (en kwaaie oude) onderwijzers met zekere ner vositeit inzage vragen van een boek, dat op het oogenblik geschreven wordt en pas in 1948 mag worden gelezen. Het zal een boek zijn, dat hun de oogen zal openen voor hun kwaliteiten en voor hun feilen, dat hun een spiegel voorhoudt waarin zij hun beeltenis zóó zullen zien als zij het voorheen zeker nimmer zagen. Want kin deren en dronkaards zeggen de waarheid, en hier in dit boek zullen kinderen, vreugdedronken bovendien over de unieke kans die ze krijgen om stoom af te bla zen, onverhuld en onbewimpeld hun opinie mogen zeggen over hun onderwijzers. Het is een vermakelijk, echt Engelsch idee, ten uitvoer gebracht ter gelegenheid van een Schooltentoonstelling, die met Kerstmis a.s. in Londen wordt gehouden. In dat groote boek mogen de jeugdige be zoekers precies zeggen wat ze van hun meesters vinden; en aan alle mogelijkheden van „pesterij" als gevolg van hun open hartigheid wordt bij voorbij de kop inge drukt door dé verstandige bepaling, dat het boek zal worden verzegeld en pas over tien jaar geopend, wanneer naar men- schelijke berekening de openhartige leerlingen ruimschoots buiten schot kunnen zijn. Als ik het niet al wist, dan weet ik het nu: ik ben vijfendertig jaar te vroeg ge boren. Wat had ik graag met een veilig tienjarig bestand vóór mij! in dit be wonderenswaardige boek mijn hart gelucht. Ik word verteerd van jaloezie bij de ge dachte aan de kans, die door mijn ver vroegde verschijning in dit tranendal aan mijn neus voorbij is gegaan. Mijn vingers jeuken zóó, dat ik voel, ze niet in bedwang te kunnen houden. Daar heb je 't al ze voelen zich 35 jaar jonger, ze gaan het recht opeischen dat hun niet meer toe komtze gaan ook hün bijdragen leve ren voor het Londensche Boek der Open hartigheid; ze gaan verraden wat ik van m ij n meester heb gedacht: Mijnheer Prik (ik zal u maar bij uw bij naam noemen, ofschoon ik nooit geweten heb waarmee u dien verdiend hebt), op den dag dat mijn zusje geboren werd, was ik uitgelaten .verstrooid en waarschijnlijk lichtelijk onhandelbaar. Ieder verstandig mensch zal dat vergefelijk vinden. Maar u hebt mij dien dag laten schoolbüjven, een vol uur nog wel, en dat heele uur stond de beschuit met muisjes op mij te wachten, zoodat van het croquante der tractatie weinig meer over was. Maar zelfs afgezien van die culinaire bijzonderheid; dat u mij dien dag liet schoolblijven was dom en leelijk van u. Als men weet waó,r een kind lastig door is, moet men het door de vin gers kunnen zien, en een nieuw zusje is een heel ding. Tandjes, verjaardagen, ver huizingen en versche babies moeten voor een humanen onderwijzer verzachtende om standigheden vormen. Mijnheer de Puist (ik zal ook u maar bij uw pseudoniem aanspreken), u bent on eerlijk geweest. Ik was het beest van de klas toegegeven. Maar toen u uit het boetepotje van de laatkomers „Wilde Bob" kocht en dit verlootte, hebt u de klas een slecht voorbeeld gegeven. YVij moesten n.1. een cijfer onder de 100 raden; en wie er het dichtst bij kwam, zou het boek krijgen. Door een voor u ongelukkig toeval noemde ik op één na nauwkeurig uw getal maar u werd roöd, kneep uw oogjes van woede dicht, en hield tegen de heele klas in (kin deren zijn eerlijk!) vol, dat uw lievelinge tje Kees die stiekum ja knikte het cijfer op den kop af geraden had. Mijnheer de Puist, ik heb naderhand zeker nog véél mooiere boeken bezeten dah „Wilde Bob", maar ik wil u nu wel zeggen, dat ik over geen één boek zoo teleurgesteld ben ge weest als over dit ik heb het nooit meer willen lezen. Mijnheer Bes (wij noemden u zoo, omdat we uw Hugenotennaam toch niet konden uitspreken), voor u hebben wij respect ge had. Nadat wij de inkpotjes hadden volge stopt met carbid en de brandende kachel hadden bestrooid met stukjes vlakelastiek, hebt u, zonder een woord te zeggen, als wrekende gerechtigheid de ramen gesloten en u gehuld in den rook van een geurige sigaar. U hebt genoten van het narcotische kruid en aan het einde van den middag gingen zesendertig jongetjes met zesender tig bolletjes, die barstten van de hoofdpijn, berouwvol naar huis. We vonden u eer> fijnen vent en de legende van uw vernuf tige straf heeft zich als een loopend vuur tje door de heele school verspreid. U hebt geen kinderen meer aan ons gehad zoo als een goed paedagoog dan ook toekomt. typen te beginnen bij de lagere school t.m. de universiteit. Het onderwijs in de lichamelijke oefening ook in de lagere scholen toe te vertrouwen aan vakonderwijzers in de lichamelijke oefe» ning. Dit onderwijs geheel te doen zijn school taak en overheidstaak, zander afwenteling op buitenschoolsche instanties. Tevens maatregelen te treffen ter bevor dering van de lichamelijke opvoeding en oefening der jeugd in beroep en bedrijf, de werklooze jeugd daaronder begrepen. Parafyphus aaa boord vaa H. Ms. „Sumafra" ZEVEN OFFICIEREN OPGE NOMEN. Onder de officieren van H. Ms. kruiser „Sumafra", thans liggende te Tanger, heb ben zich eenige gevallen van paratyphus voorgedaan. De zeven patiënten zijn opgenomen in het Italiaansche hospitaal ter plaatse. Hun toe stand is gunstig. Hun naaste familiebetrek kingen zijn vanwege het departement van Defensie hiervan op de hoogte gesteld. Onder de overige bemanning hebben zich geen verschijnselen van genoemde ziekte vertoond. AFSCHUWELIJKE BELEVENISSEN VAN EEN ZWEED IN DE STAD TSANGRL EIGENAARDIGE BEHANDELING DER DOODEN. De mannen uit Scandinavië zijn als ontdekkingsreiziger onvermoeibare lieden. Zoo is de Zweed Peer Wester- land een bekende verschijning ïn het Himalava-gebergte. Momenteel be vindt hij zich daar en achtervolgt een bende koppensnellers, die zich nog ophouden in de voorgebergten van de Himalaya. Tsangri is een stad, die slechts aan wei nigen bekend is, maar zij is het middelpunt van de koppensnellers. De stad bestaat uit ongeveer 500 huizen en buitendien nog een aantal huizen, die bestemd zijn voor onge trouwde mannen cn jongemeisjes. Den blan ken is toegang tot deze geheimzinnige stad ten strengste verboden. Maar toch is de Zweed er in geslaagd dank zij zijn inland- sche vriend Koeboekoe, zich een uur op te houden in de verboden stad. De vreemden werden bij het binnenkomen door een schare grijnzende bewoners aange gaapt. Er was juist feest met andere woor den de ongunstigste tijd voor een bezoek, aangezien de inwoners in een roes tot alles in staat zijn. De hoofdman voerde de. vreem den door de „straten" van zijn residentie. Op een plaats zag de ontdekkingsreiziger meer dan veertig menschenhoofden opgesta peld, die allen het slachtoffer waren van den hoofdman, die door zijn stamgenooten ge vierd werd als een groot man. Een jonge ling droeg op een speer het afgehakte hoofd van een jong meisje. Een afschuwelijk schouwspel, maar de inboorlingen brengt het in vervoering. De jonge man had in den nacht een vijandig dtfrp overvallen en deze bloedige trophee meegebracht tot groo- 1e verrukking van zijn aanstaande vrouw. Geen meisje zal een man trouwen, wanneer hij baar als bruidsgeschenk niet tenminste een afgehakt hoofd brengt. Alleen de ooren ook voldoende. Koeboekoe vertelde den Zweed een tragi komische episode. Een jonge man van zijn eigen stam kon er maar niet toe komen, den wcnsch van zijn bruid te vervullen, daar hij zich hiervoor te beschaafd achtte. Maar lief de is vindingrijk, cn daarom besloot de af gewezen, maar smoorlijk verliefde vrijer, tot een compromis. Hij kwam op de idee. dat ook afgesneden ooren een voldoende bewijs zouden zijn van zijn bloedige daad. Derhalve overviel hij op zekeren dag een meisje en stelde zich er mede tevreden haar de ooren en niet het hoofd af te hakken. Nu legde hij zijn trotsche schoone de ooren voor en zij nam werkelijk genoegen met dit bewijs van zijn genegenheid voor haar. Maximaal drie vrouwen toegestaan. Merkwaardig zijn in vele opzichten de ze den en gewoonten dezer wilden, die leven in het gebied Naga Hills, ongeveer zoo groot als half Z\veden. De jonge menschen genieten een bijna onbeperkte vrijheid, die echter vol ledig ophoudt bij het sluiten van een hu welijk. Elke man heeft het recht er drie vrouwen op na te houden, echter op die voorwaarde, dat de hut zoo is ingericht, dat elke vrouw haar eigen kamer en keuken heeft. Zeer merkwaardig zijn de gebruiken bij den dood van een lid van den stam. Wan neer een inboorling op sterven ligt, wordt terstond een hond geslacht. De wilden geloo- ven namelijk, dat de geest van den hond den doodc den weg naar het paradijs zal wijzen en hem beschermt doör zijn geblaf, waardoor alle booze geesten van het hier-' namaals op de vlucht slaan. Bij vele stam men laat men den doode een jaar lang in den kring van de familie. Bij eiken maaltijd wordt den doode wat voedsel in den mond gestopt en aangezien men den doode regelmatig in de onmiddel lijke nabijheid van het vuur houdt, droogt het lijk volkomen uit. Een jaar later volgt het overbrengen naar de doodenstad. Deze bestaat uit vele hutten, waarin de uitge droogde lijken bewaard worden. Andere stammen begraven hun dooden echter en maken houten poppen, die getooid 'worden met de uitrusting van den overledene.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9