De staking in Frankrijk mislukt ;|f)nze grens zelfs niet op een kier DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Meer Nederlandsch geld voor de Indische weermacht? Petroleum in Nederland? Radiorede van Daladier mNmt Laan, Schagen Tel. 20. DERDAG 1 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10741. liuarr <fe' Uilg- Mif. „>lohondl Noorderkwortigf- stand gaat vóór* t hart! jUCRANTEN van middelbaren jflftijd een gevaar voor onze uddenstanders en arbeiders. 0 zware plicht rust op de joodsche gemeenschap. 2500 vervolgden toegelaten. De vorige week publiceerden wij van de hand van een onzer mede werkers een reportage, waaruit bleek, dat aan de Oostgrens des lands gedurende de laatste maand ontzettend geleden wordt. Als er daarbij ooit sprake was van een probleem, dan was dit thans wel het geval. Wat deed de regeering voor de gevluchte Joden, wat kan zij doen en wat zal er nog gedaan kunnen worden? Ziedaar vragen die vrijwel de geheele Nederland- sche pers zich stelt, en waarop tot heden nog geen afdoend antwoord door de regeering gegeven werd. Het was zeer juist gezien door het De- drtement van Buitenlandsche Zaken in «rband met deze klemmende vragen gis ten ten Departemenle een persconferentie i beleggen, alwaar door de woordvoerder t regeering, den secretaris-generaal bij 't {parlement van Justitie, mr. J. R. M. van ageren, een uiteenzetting is gegeven, en narover onze vertegenwoordiger het voi- sde bericht. Nederland trad terstond daad werkelijk op. Bwas de chef van den Regeeringspers- de heer A. J. Licvegoed, die de jour- en, de geheele Nederlandsche pers regenwoordigend, welkom heette en üma :t woord verleende aan Mr. van lieren. Deze vestigt er a priori de aandacht op, >i\ 't Nederland was, dat na dien fatalen 'een November, direct daadwerkelijk op- Wil, Het waren, in contrast met de andere inden, directe maatregelen. Helaas bleef de regeering pritiek, zelfs üherpo critiek, niet bespaard, maar daarbij aag: niet vergeten, worden, dat veelal «erder 't hart, dan 't verstand sprak. dat deel van 't Nederlandsche volk had tin wensch de overhand: „gooi de grens tpen", waarbij men zich echter niet af vroeg, wat er gebeuren zou, indien dit ge- kiiied was, als men aan 7 a 800.000 Duit- >:he Joden de gelegenheid geboden had ons iind binnen te .trekken. liet is wel zeer (iiidelijk dat een dergelijke immigratie wiastroplialc gevolgen zou hebben gehad. Regelmatig worden ook thans nog vluchte lingen toegelaten, ook kinderen. Maar de ïiiuatic is anders dan met eertijds de Duit se, Oostcnrijksche en Belgische kinderen. W gold het toch een t ij d e 1 ij k e maat- Mi, maar diegenen die thans naar Holland tóchten, b 1 ij v e n er. Het financieele bezwaar. De moeilijkheden van dit alles zijn legio. R'ie brengt al die menschen verder, wie zorgt voor hen, hoe verkrijgt men een ga- rantie, dat deze emigranten financieel ge holpen kunnen worden. Dit zijn slechts en- ïele der vragen, waarmede de Regeering «kening heeft te houden. Wat het openen der grens betreft, de finitief kan gezegd worden, dat deze niet geopend zal worden op geen „kier" zelfs, dan dit zon inplaats van een verbetering, een verslechtering beteekenen voor hen, die willen uit wijken; het anti-semietische zou er n.1. door worden aangewakkerd. Door die denkbeeldige kier zouden de vluchtelingen met autobussen vol aanstroo- men en de toevloed zou zoo groot zijn, dat de werkelijke noodgevallen geen kans meer kregen vroeg of laat Duitschland te verlaten. De kinderen. Na gewezen te hebben op de plicht der Joodsche familieleden in Holland jegens hun betrekkingen in Duitschland, die mo gen emigreeren, wijst de regceringswoord- voerder op de moeilijkheden inzake het on derbrengen der kinderen. Goeddeels is men thans op de beschikbaar gestelde instellingen aangewezen, daar het niet mogelijk is aan iedere aanvraag van particulieren te voldoen. Niet iedereen toch kan men deze verantwoor delijke taak opdragen; ook al verzoekt men dat. De praktijk leert dat het niet altijd fi lantropische motieven zijn die de menschen bewegen uitgeweken kinderen in huis te ne men. Het liefst zag de regcering dat familie leden in Holland zich over de kinderen ont fermden. Bij de anderen blijft altijd de mo gelijkheid bestaan dat ze na 2 of 3 maan den genoeg van hun naastenliefde hebben en de kinderen kwijt willen. En wat dan? De moeilijkste categorie der emigran- ten blijft die der menschen van mid delbaren leeftijd. Het is duidelijk, dat, laat men dezen zonder restrictie toe, hier een lang niet denkbeeldig gevaar schuilt o.m. voor middenstand en arbeidersklasse. In den sfeer van medelijden zegt men al gauw: „laat hen toe", maar hebben ze zich eenmaal verspreid over het geheele land, dan eerst zou de regeering het verwijt naar 't hoofd geslingerd krijgen, de reeds kale '">o- terham van velen nog kaler gemaakt te hebben. In uitersten nood. Wat de z.g. „uiterste noodgevallen1" be treft, diegenen dus die letterlijk en figuurlijk uitgeschud aan de Oostgrens des lands staan, de grens is gesloten, maar toch worden menschen toegelaten. Dit is een kwestie van directe „burenhulp". Men hoede zich echter voor al te veel „noodgevallen". Ieder geval op zichzelf dient uiterst nauwkeurig onder- zicht te worden, en hierover heeft de grens bewaking zeer precieze instructies. Er is in deze dagen op de departemen ten, aldus mr. van Angeren, veel en hard gearbeid. Er is ontzettend veel werk ver zet.. Tot diep in den nacht is men bezig de aanvragen stuk voor stuk te onderzoeken. Er waren dagen, dat er 300 Joodsche vluch telingen binnengelaten moesten worden. In totaal kwamen sedert den 7 November thans 2.500 Joden over de grens, alle z.g. noodgevallen, terwijl er over enkele dagen nog een 1000- tal verwacht kan worden. Wat de kinderen betreft, er zijn een 130- tal de Oostgrens gepasseerd en onderge bracht, waarbij men rekening houde met 't feit, dat dit allen verlaten kinderen waren, Niet dus kinderen, die van vaders, moeders of naaste familieleden vergezeld waren. Een Japansch soldaat voorziet een Engelsch handelsgebouw in Kanton van be schermende opschriften, welke een waarschuwing behelzen aan de Japan6che troepen, dit gebouw ongemoeid te laten. 4000 vluchtelingen kosten f2.2 millioen per jaar. Op de Joodsche gemeenschap in ons land drukt thans een zware last. Zij toch is moreel verplicht hier, ook en vooral finan- tieele hulp te verleenen. Een eenvoudige berekening leert, dat, in dien men de kosten van 1 uitgewekenen per dag stelt op f 1.50 (zeker geen te hoog bedrag) dit voor slechts 4000 menschen reeds f 2.200.000.per jaar beteekent. Een bedrag waarmede ernstig zeer ernstig, re kening gehouden dient te worden. De regeering heeft een verantwoordelijk heid te dragen, en dat beseft zij. Het is haat- plicht hier niet 't hart, maar allereerst -'t verstand te laten spreken, ondanks de vele beleid, protesten en de scherpe critiek op haar beleid. Ook de minister wees wat lief de en ouderplicht is, maar hij is ook... va derlander. Men hoopt dat het Nederlandsche volk de ze houding zal billijken. Journalisten vragen. Na deze uiteenzetting volgde een levendi ge gedachtenwisseling tusschen Mr. v. An geren eenerzijds en een aantal journalis ten anderzijds. Op een vraag hoe 't stond met de toelating van vreemdelingen vóór 7 November wordt geantwoord dat 't asylrecht toen breed werd toegepast. Dat blijkt wel uit de „Duitsche wijken" iu enkele hoofdsteden des lands. Buiten de 130 kinderen die reeds binnengelaten werden, zullen er méér vol gen. En dat zoo spoedig mogelijk. Het is opgevallen, dat na 7 Novem ber de druk op onze grenzen niet zoo sterk was als verwacht werd; dit vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat Duitschland niet graag de misère aan Nederland demon streert. Voor 't plan van prof. Bonger, om de grens voor 10.000 Duitsche Je den open te zetten voelt de regeering niets. De werkelijke nood gevallen zouden daarvan onherroepelijk de dupe worden. Voorts vernemen wij nog dat over ieder geval binnen 24 uur besloten wordt. Na nog enkele, van minder importantie zijnde vragen, sluit de heer Lievegoed de bijeenkomst. Japanners trekken van Hongkong terug „In een geest van vriendschappe lijke samenwerking." Volgens een bericht van gezaghebbende zijde trekken de Japansche troepen, die de zuiveringscampagne aan de grens van Hong kong (de Britschc Kroonkolonie) en China hebben voltooid, zich thans „in een geest van vriendschappelijke samenwerking" in noordelijke richting terug. Betere verdeeling van de defen- siekosten bepleit. Verscheidene Tweede Kamerleden, aldus het voorloopig verslag inzake wijziging be grooting 1938 van koloniën, achtten dc voorgestelde verdeeling van de kosten van het in Nederlandsch-Indië dienst doende deel van de staatsmarinc onredelijk ten op zichte van Nederiandsch-Indië en ook prin cipieel verouderd. Daarom betreurden zij te meer, dat de nieuwe regeling feitelijk reeds ten cleele wordt toegepast zonder nog door het parlement te zijn bekrachtigd. Nederland behoort zich er van te onthou den, de eigen, inderdaad ernstige financiee le moeilijkheden te verlichten ten koste van de reeds sterk verarmde volkshuis houding van Nederlandsch-Indië. Een principieel juistere verdeeling zou naar het oordeel dezer leden, kunnen wor den gevonden door middel van een regeling, waarbij, ten eerste: slechts ten hoogste een zeker percentage van de gewone Indische middelen voor de defcnsickosten zou mogen 'worden bestemd en ten tweede: Nederland op zich neemt jaarlijks ten minste een ze ker percentage van het totaal der Indische gewone militaire uitgaven voor zijn reke ning te nemen. Andere leden doen een nog concreter voorstel: zij willen dat Nederland ten min ste 25 van de bedrijfskosten der vloot in de Indische wateren draagt. Bataafsche Petroleum Mij. ont vangt toestemming, haar onder zoekingen voort te zetten. Ingediend is, aldus het Ilsb., een wetsont werp tot wijziging van de wet van den len November 1033 tot tijdelijke beperking van de vrijheid van opsporing van delfstoffen door boringen. Het opheffen van het verbod van boren diende om aan de N.V. de Bataafsche Pe troleum Maatschappij gelegenheid te ge ven, ongestoord een stelselmatige verken ning in de provinciën Groningen, Friesland, DU nummi ■t 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige, tij delijk krachtige, Z.W. tot W. wind, half tot zwaar be wolkt, of betrokken, regen buien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruil zichten: Buiig weer met krachtigen wind uit Westelijke richtingen. Drente, Overijssel en Gelderland te verrich ten naar de mogelijkheid van het voorko men van aardolie in ons land. De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft het onderzoek naar de gesteld heid van den dieperen ondergrond op voort varende wijze verricht en daarbij resulta ten verkregen, die de theoretische mogelijk heid aanduiden van het voorkomen van pe troleum in sommige gedeelten van Neder land. Dit onderzoek is echter nog in gee- nen deele ver genoeg gevorderd om tot digenlijke exploiratie diepboringen naar aardolie te kunnen besluiten. De maatschappij heeft thans me degedeeld, dat, hoewel de onderzoe kingen nog gaande zijn, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat hetgeen zij destijds ten aanzien van de noordelijke provincies verwachtte, wellicht zich ook zal voordoen in de provincies Zuidholland en Utrecht. Aangezien het toe te juichen is, dat een groote onderneming als de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, een der weinige, die zulk een kostbaar en omvangrijk onderzoek kan verrichten, daarvoor belangstelling toont, meent de minister van Waterstaat, dat er alle aanleiding is om het verzoek in te willigen. DALADIER OVERWINNAAR. Dala diers positie versterkt. Geen incidenten van beteekenis. „Men wordt door de Franschen begrepen, als men de taal van Frankrijk spreekt". Wat meer en meer scheen be waarheid te zullen worden: de groo te algemeene staking door he* ver bond van vakvereenigingen In Frankrijk geproclameerd, is mislukt. Daladiers positie is daardoor van zelfsprekend zeer versterkt, die der vakbonden, vooral wat de commu nistische invloed daarop betreft, sterk verzwakt. Tot middernacht, het uur, waarop vol gens het parool van de C.G.T. de staking moest eindigen, had zich te Parijs geen en- kei incident voorgedaan. De meeste mo biele garden en soldaten, die de orde be waarden. zijn in den middag naar hun ka zernes teruggekeerd. De prefectuur van politie heeft medege deeld, dat een honderdtal arrestaties, welke in den loop van den dag waren verricht, gehandhaafd zullen blijven. Een officieele mededeeling van de vakbonden. In een officieel communiqué tracht het C.G.T. althans de schijn nog te redden. Het zegt. Zonder twijfel is de kalmte welke de C.G.T. heeft gcwenscht, beinvloed door de krachtige maatregelen, welke dc Regeering heeft genomen. Niettegenstaande deze krachtsontplooiing is het stakingsparool, volgens de C.G.T., in groote mate opge volgd in de particuliere industrie, zoowel te Parijs als in de provincie. Bij de open bare diensten is de staking in belangrijke centra aanleiding eweest tot ernstige on derbrekingen. Geheel hebben gestaakt de mijnwerkers, zeelieden en havenarbeiders, terwijl niet werd gewerkt in de voornaam ste centra van dc metaalindustrie, de tex tielindustrie en in de leerindustrie door 75 tot 95 procent .van de .werklieden. Daladier overwinnaar Minister-President Daladier heeft gister avond om 8 uur een radiorede gehouden, waarin hij den dag van 30 November een historische» dag noemde. De vaderlandsliefde en het juiste inzicht van het Fransche volk zijn opnieuw op uit gesproken wijze door de gebeurtenissen van heden bevestigd, aldus de minister president. Men heeft gezegd, dat 30 Novem ber een historische dag moest zijn. Het ge heele nationale leven moest 24 uur lang wor den stilgelegd tot ironische vreugde van onze tegenstanders en tot verdriet van onze vrienden in de geheele wereld. Op den avond van dezen dag heb ik het recht te zeggen, dat 30 No vember inderdaad een historische dag zal blijven, want door het abso lute echec van de algemeene staking is bewezen, dat de natie besloten is vol vertrouwen met de regeering sa men te werken en door eerbied voor de wet het heil van Frankrijk te Yerzekeren." Daladier voegde er bij, dat alle vitale be drijven des lands volkomen ongestoord had den gefunctionncerd: de trainen, de post, de telefoon en de telegraaf, de Parijsche auto bussen en de metro. Zelfs in de particuliere industrie was de staking slechts gedeeltelijk. Ik was er zeker van, aldus Daladier, dat men altijd door de Franschen wordt begre pen, wanneer men de taal van Frankrijk tot hen spreekt. Ik had gezegd, dat men het gezag van den republikeinschen staat moest eerbiedigen en dit is geschied. Ik had gezegd, dat ik de stopzetting der open bare diensten niet zou dulden en zij werden niet stop gezet. Ik had vertrouwd op de ambtenaren en arbeiders om heden de overwinning te be halen op een voor het vaderland noodlot tige propaganda. Zij hebben aan mijn be roep beantwoord. Zij zelf wisten te over winnen, zij gevoelden zich gesteund door den wil der regeering en de wetten der re publiek. Dat was onze taak, dat was de taak, die ik heb willen aanvaarden! Een overzicht* Volgens de laatste berichten uit alle dee- len des lands is het percentage dergenen, die aan het stakingsparool gehoor gegeven heb ben, in de voornaamste bedrijven als volgt: Spoorwegen 1, wegvervoer 10, havenar beiders en zeelieden 40, mijnwerkers 45, ijzer en staalindustrie 75, machinefabrieken 40, winkels en magazijnen 1, dagbladbedrijf 40, gas- en waterleidingbedrijf nihil. Staking mislukt: goud terug Het ministerie van financien deelt mede, dat de mislukking der staking een aanmer kelijke terugkeer van goud tengevolge heeft gehad. Gisteren zijn verscheidene millioenen francs teruggestort. Hier en daar opstootjes. Hoewel nergens van ernstige ongeregeld heden gesproken kan worden, zijn er hier en daar opstootjes geweest, en daardoor arres taties verricht. Te Parijs werden vierhon derd personen gearresteerd, wegens het wei geren te gehoorzamen aan bevelen tot door- loopen, wegens het beleedigen van agenten, het weigeren van requisitie of de belemme ring van de vrijheid van arbeid. Tegen half drie werden duizend arbeiders uit de Hotchkiss-autofabrieken verwijderd. Ook elders in het land was het hier en daar onrustig, maar er zijn geen berichten over ernstige ongeregeldheden. Wederzijds kan bij deze staking van „fair play" gesproken worden. Jouhaux, de secretaris-generaal van het vakvereenigingsverbond, heeft gisteravond verklaard, toen hem werd gevraagd wat hij van plan was te doen na de staking, dat indien de regeering haar methode, we1'- sedert het keizerrijk niet is gezien, niet herroept en zich verheft op haar overwin ning, zij wel moet bedenken, dat in een overwinning vaak een nederlaag verscholen ligtl

Schager Courant | 1938 | | pagina 1