E Fa UIITENLANDSCH VERZICHT AMILIE-LEVEtCj R <1 1 Kantoitgeiecht te Alkmaar. Alkmaarsche Kaasmarkt UIT HET Mooie handen PUROL^ Hc Huwelijksmisère voor den rechter DALADIER ALS KAMPRECHTER VOOR DE DEMOCRATIE DE BETEEKE- NIS VAN DEN STRIJD, DIE WOENS DAG J.L. IN FRANKRIJK IS UIT GEVOCHTEN. EEN NIEUW EUROPEESCH PROBLEEM OP HET TAPIJT GEBRACHT. GROOT- ITALIë RICHT HET OOG OP DEE- LEN VAN FRANKRIJK. In Frankrijk heeft Daladier de af- geloopen dagen vermoedelijk een weldaad bewezen aan de democratie Wanneer we nagaan, hoe Italië en Duitschland zijn gekomen aan hun fascisme en natlonaal-socialisme, dan lijkt het niet ongemotiveerd de oorzaak daarvan te zoeken in de slapheid en de tuchteloosheid, waar door de democratie in die landen zich kenmerkte. Stakingen en ordeverstoringen waren sche ring en inslag op een oogenblik, waarop de economische toestand van het volk ziender- oogen achteruit ging. Bezetting van fabrie ken, gelijk we die in Frankrijk hebben ge kend, kwam vermoedelijk niet voor, al doet de wijze, waarop in Italië het heft in handen werd genomen door fabrieksraden, daarvan wel even denken. Zoowel in Duitschland als Italië was men zeer bevreesd voor het com munisme, dat weliswaar niet beschikt over een meerderheid in de bestuurslichamen, dat echter in het dagelijksch leven steeds brutaler optrad. De minderheid trachtte de meerderheid te terroriseercn en, indien dit zou zijn gelukt, dan behoeft er nauwelijks twijfel aan te bestaan of de communisten zouden de altijd-aarzelende en nooit- tot- krachtig-optreden-bereid-zijnde regeering naar huis hebben gejaagd om zelf het heft in handen te nemen. Wanneer men nu de gebeurtenissen in Frankrijk van de laatste dagen onder de loupe neemt, dan zijn ze vermoedelijk ge heel te beschouwen in dit licht. Een andere bcteekenis kunnen ze trouwens niet heb ben gehad. Immers, zoowel communisten als socialisten hebben hun vertegenwoordi gers in de Fransche kamer. Daarmee is hun invloed bepaald. De actie van Jouhaux, de 24-uur-staking, kan geen ander doel hebben gehad, dan de aanwending van andere machtsmiddelen om de regeering Daladier murw te slaan en op die wijze te komen tot een grooter gezagsuitoefening, dan waarop beide partijen krachtens hun stemmenaan- tal recht hebben. Beziet men de zaak aldus, dan wordt het duidelijk waarom Daladier geen overleg wenscht te plegen, waarom hij den strijd moest aanvaarden. Hij moest bewijzen, dat de regeering machtiger en krachtiger was dan de tot terroriseeren geneigde minder heid. Dat hem dit is gelukt, dat hij den strijd volkomen heeft gewonnen en Jou haux een echec heeft doen lijden, zooals deze er in zijn leven vermoedelijk nog geen te verwerken heeft gekregen, is een feit, waarover Frankrijk zich mag verheugen. De kans is groot, dat als gevolg daarvan het vertrouwen in de regeering zal worden hersteld en dat een periode zal aanbreken van meerdere orde en rust dan we dat in de afgeloopen jaren gewend zijn geweest. Intusschen is het merkwaardig, dat deze groote strijd is gestreden tusschen den ra dicaal-socialist Daladier cn zijn vroegere volksfrontgenooten, de socialisten en de com munisten. De vergissing, die bij de oprich ting van dit volksfront werd begaan, was, dat daarin de communisten een plaats moes ten krijgen. Dit moet op den duur voeren tot explosie, want communisten zijn anti democraten. Ze zijn autoritair en houden er andere methoden op na. Ze zijn on- Fransch, waar ze hun instructies uit Mos kou ontvangen cn daarom anti-nationaal. Daarenboven bleek Blum, toen hij als mi nister-president het roer in handen had, te zwak om zich tegen de communisten be hoorlijk te doen gelden. Zijn beleid was er een van voortdurend aarzelen, ingegeven door de vrees, dat, indien hij de communis ten niet in voldoende mate tegemoet kwam de socialisten hun stemmen zouden verlie zen aan de uiterst-linkschen. Toen Daladier aan het bewind kwam, werd hem door velen geen langdurig beleid be schoren. Echter, men kan het soms zien ge beuren. dat een teer plantje uitgroeit, tot een krachtige stam. Iets dergelijks schijnt in Frankrijk het geval te zijn geweest. En zoo zien we het vertrouwen onder de bevolking terug keeren, een vertrouwen, dat nu al reeds tot uitdruking kwam, doordat onmid dellijk na den slag, naar Frankrijk goud begon terug te vloeien. Dat zegt misschien nog niet veel, maar toch wel iets. Voorloo- pig kan men Frankrijk gelukwenschen met het bezit van een krachtige regeering. Zelfs de socialisten, die aan de stakingsbeweging hebhen meegedaan, hebben reden zich over hun eigen nederlaag te verheugen, al zullen ze dit wel niet doen. Het zou n-1. kunnen zijn, dat ze daardoor gespaard zijn gebleven voor het communisme en het lijkt niet on waarschijnlijk. dat ze thans, voetje voor voet je een misschien iets betere toekomst tege moet zullen gaan. Dat Frankrijk inwendig tot rust komt, blijkt intusschen meer dan noodig ten aanzien van dezen internationalen toestand, waar we dingen zien gebeuren, die voldoende ziin om bij de Fransche regeering eenige be zorgdheid op te wekken. Reeds sedert lan gen tijd was de verkoeling tusschen Italië en Frankrijk van opvallendon aard. Men vroeg zich tevergeefs af, welke daarvan de oorzaak kon ziin. Wel was het de Spaan- sche kwestie, die tusschen de beide landen stond, men kreeg echter soms den indruk. I alsof er meer was, wat Frankrijk en Italië scheidde. De jongste gebeurtenissen te Rome, naar aanleiding van een door Ciano gehouden rede hebben eenig licht geworpen over deze aangelegenheid. Na afloop van deze rede, die werd gehouden in de Kamer, kwam het op straat tot manifestaties, waarbij werd geroepen om de aanhechting van Tunesië en Corsica bij Italië. De Italiaansche regee ring noemt deze demonstraties een „sponta ne". Wat dat wil zeggen in een fascistisch land, weten we te over uit de gebeurctnis- sen, welke onlangs in Duitschland hebben plaats gehad. „Spontaniteit" is geworden tot een nieuw soort drogreden, een uitvinding van Duilsch nationaal-socialistische geest, die ook Mussolini geschikt schijnt te oor- deelen voor pi actisch gebruik. De zaak heeft voor Frankrijk echter daar om een onaangenaam aspect, omdat in Tu nis meer Italianen schijnen te wonen dan Franschen, terwijl op Corsica Italiaansch wordt gesproken. En iemand, die Ilaliaansch spreekt, kan heel gemakelijk worden ver sleten voor een ras-Italiaan. Ook in het Zuid- Oostelijke hoekje, in de omgeving van Men ton, is Italiaansch de volkstaal. Zelfs Nizza wordt soms nog voor Italiaansch versleten en er zijn perioden geweest, waarin Italië een begeerig oog slpeg op dit gebied. Het „minderhedenvraagstuk" is geworden tot een kwestie, die in onze dagen de inter nationale politiek beheerscht. Het fanatisme kennende, waarmee de dic- tariale rijken hun stokpaardjes plegen te berijden, daarnaast rekening houdende met hun nooit verflauwende ijver om alles, wat maar cenigszins kan geleien als onderdaan, te vereenigen in één groot rijk, doet men er goed aan te verwachten, dat deze aangele genheid betreffende Tunesië, Corsica en Zuid-Oost, Frankrijk nog pas in een begin stadium verkeert. Blijkens de „spontane" manifestaties achtte de Italiaansche regee ring het odgenblik rijp de aangelegenheid op het tapijt te brengen. Anderzijds zal men hij Frankrijk stuiten op het grootst denkba re verzet waarmede een nieuw groot vraag stuk van internationale Europeesche poli tiek zijn intrede heeft gedaan. Ziting van Vrijdag 2 December. Z ij p e. EEN AANRIJDING. Terecht moet staan J. V., wonende te Amsterdam, die ervan wordt beschuldigd op 1 October j.1. te Zijpe met z'n auto tegen een aldaar stilstaanden truck te zijn opge reden. Verd. erkent het feit en zegt dat hij door onoplettendheid dit ongeluk heeft veroor zaakt. De Ambt. van het O.M., mr. de Brueys Tack, vindt het toch wel erg, dat iemand die met een auto stilstaat zoomaar par does wordt aangereden. Als getuige wordt gehoord J. P. V., woon achtig te Zijpe, die verdachte's auto niet heeft zien naderen, doch plotseling, een klap heeft gehoord. De kantonrechter, mr. Bocrrigter, wil weten, of de getuige veel schade had. Get.: Ja: honderd-vijf-cn-zeventig gulden. Kant.: En is die schade betaald? Get.: Ik ben d'r nog mee bezig met de verzekering. De Ambt. van het O.M., requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegd wettig en overtuigend bewezen en eischt f 20. boete subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelt verd. tot f 10.boete subs. 8 dagen. Z ij p e. HULLIE HAD GEZEGD, DAT HET MOCHT! Vervolgens moet terecht staan J. T.. wonende te Zijpe, die in de Wieringerwaard groenten en fruit had gevent, zonder in het bezit te zijn van een vergunning van de Nederl. Fruitcentrale. Verd. voert ter verdediging aan, dat hij de zaak had overgenomen en hullie had gezegd, dat het mocht. Kant.: Wie was die „hullie?" Verd.: Een zekere Broers, die dood war, gegaan. Voor ze dood nam ik het zaakje over. Ambt. O. M.: En ben je nu aangesloten? Verd.: Nee, nog niet. Ik heb wel geschre ven, maar nog geen antwoord gehad. Ambt. O. M.: En vent je nu nog? Verd.: Ja zeker. Als 't goed is, vent ik voor Deutekom. Ambt, O.M.: En als 't niet goed is? Verd.: Dat weet ik niet; ik draag het geld of aan Deutekom. Dus vent ik voor hem. De Ambt. van het O. M. vordering ne mend. acht het tenlaste gelegde wettig cn overtuigend bewezen en zegt, dat het niet aangaat, dat iemand maar gaat. venten zonder vergunning van de Nederl. Fruit centrale en eischt f 12.boete subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelt verd. tot fo.boete subs. 3 dagen. S c h o o rl. IN DEN NACHT AAN HET OEFENEN. Daarna komt voor de groene tafel J. O. N., wonende te Schoorl, die ervan wordt beschuldigd op den Duinweg aldaar op een motorrijwiel te hebben gereden, zonder daarvoor de vereischte vergunning te heb ben. De Kant, vraagt verd. of dit. juist is. Verd.: Ja zeker Edelachtbare. Kant.: Waarom deed je dat dan? Verd.: Om me te oefenen. Ambt. O. M.: Midden in den nacht? Verd.: Ja; als ik overdag oefen en in het dorp, dan pikt de politie me zoo. want ze kenne me allemaal. D'er is in Schoorl geen manege. Ambt. O M.: Maar in Alkmaar wel! Kant.: Of anders kunt u het leeren op de kermis op zoo'n steilwand. De Ambt. van het O. M. eischt f 6.boete subs. 6 daccn hechtenis. Verd.: Dat ken ik nooit betale. Mr. Boerrigter veroordeelt verd. tot f3. boete subs. 3 dagen hechtenis. De markt had, zooals te verwach ten was, te lijden onder de druk welke de maand December eigen pleegt te zijn. Toch was de gang van zaken niet onbevredigend. De hoog ste markt was met" f 23een gulden lager. De prijs voor kaas van goede kwaliteit was f 21.—, slechts twee stapels maakten f 21.50. Dat betee- kent weliswaar een terugslag van een halve D een heele galden, de ondermarkt echter was vaster dan Vrijdag j.L Afwijkende kwaliteit maakte vrijwel uniform f 20.50, voor lager ging slechts heel weinig. De prijs in Friesland ligt ongeveer op dezelfde hoogte als in Noord-Hol land. Voor de beste kaas wordt ook ginds f 21.gevraagd, waarbij men dan echter moet bedenken, dat deze dooreen genomen iets ouder is dan het product dat in het winterseizoen bij ons dikwijls wat al te Jong ter markt wordt gebracht. Dieps- en Moorsmeerpolder UITBREIDING DER BEMALING. In het lokaal van den heer J. Nieuwland te Koedijk, vergaderde Donderdag het bestuurden ingelanden van den Dieps- cn Moorsmccrpolder. Er was voor deze vergade ring heel wat belangstelling van de zijde der ingelanden, in verband met het hoofd punt der agenda, de bespreking van de uit breiding der bemalingsinrichting. De voorzitter, de heer K. Bekker Pz., open de en zeide dat deze vergadering een uit vloeisel was van den hoogen waterstand van September. De twee pompen welke men heeft, konden het water niet verwerken, zoo dat de waterstand steeds hoogcr werd. De machinist heeft 12 dagen en 12 nachten ach tereen gemalen, hetgeen door het bestuur is gecontroleerd. Den machinist treft dus geen blaam. Het bestuur heeft gemeend, dat een dorde pomp dient te worden aange schaft en naast do twee andere ge plaatst. Dan is men 't water beslist machtig, ook bij abnormalen regen val. Van Stork te Hengelo heeft men een aan bieding ontvangen voor een nieuwe Stork schroefpomp, tot een bedrag van f2760. Voor het bijkomende werk heeft de fa. J. Hcnselman en Zn. een opgave gedaan van pl.m. f630. Na voorlezing en vaststelling der notulen van den heer F. Moeijcs Fz., vroeg de heer P. Stam, of men reeds met de banne Oud karspel tot overeenstemming is gekomen over de inning van de bannelasten van die banne. Voorzitter zeide, dat de Banne niet wilde meewerken door de lasten zelf te innen. De heer Stam adviseerde, zich tot Ged. Sta ten te wenden. Dan is het zoo voor elkaar, daar de heffing op geen onkel reglement berust. Het ligt in de bedoeling van het be stuur, er het komende voorjaar over te schrijven aan het Prov. Bestuur. De secretaris deelde mede, dat geen goed keuring is ontvangen op het besluit tot con- vcrtcering daar Ged. Staten meenden, dat men het wel lager kon krijgen. Men heeft dit geprobeerd. Nu is verkregen, dat de rente steeds 3V2 pCt. zal zijn, terwijl do boete voor vervroegde aflossing van f88 tot. f 62. is verlaagd. Op dit besluit heeft men wel goedkeuring ontvangen. Het bestuursvoorstel, werd hierna weer in bespreking gebracht. De heer J. Bruin vroeg of de motor niet overbelast zal worden, als er een derde pomp bij komt. De Voorzitter antwoordde dat elke pomp een motor heeft. De heer P. Stam vroeg of al eenigszins in overleg is getreden met den Prov. Water staat. Voorzitter antwoordde, dat daar mee zal worden begonnen als de ingelandenvergade ring een besluit heeft genomen. De heer W. Visser gaf een toelichting van het bestuurs voorstel. Het zal slechts een bedrag van 2V2 cent per snees vorderen. En dat is het wel waard. De polder kan de goldleenine gemakkelijk opnemen. Het is de bedoeling, dat de onderbouw wordt gelegd, als de polder droog ligt. Dan heeft men geen last. met het water. Gevraagd werd wanneer de pomp komt. De secretaris antwoordde, dat de pomp geplaatst wordt binnen vijf maanden na be stelling. Ferst zal echter een- goedkeuring van den Prov. Waterstaat moeten zijn ver •kregen. Hierna werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Het bestuur stelde voor, voor deze motor een leening aan te gaan van maximum f 3500.—, af te lossen in 15 jaren. Men wilde de eerste aflossing op 1 Januari 1910 doen .vervallen, daar dan de nu nog loo- ponde leening is afgelost. Het zal, als hot niet meeloont, een las ten verhooging van f 0.50 per H.A. beteeke- nen. De heer C. Pranger vroeg of in den tijd, dat de polder droog staat, iets aan de Wa- ccmvegslooten kan worden gedaan door den bolder. Ze ziin zeer ondiep. Desnoods de kosten om te slaan over do ingelanden. De heer P. de Ruiter zou het weer wil len doen op de manier, welke de sluisver- oeniging indertijd heeft toeeenast. De voorzitter gevoelde niet veel voor het voor rekening van den polder uitdiepen der slooten. Voor de door den heer De Ruiter genoemde oplossing, waarbij de gebruikers zelf meehelpen om de sloot uit te diepen, gevoelde voorzitter wel. Het bestuur zal het werk op do door den lieer De Ruiter voorgestelde wijze aanvat ten. Daarna sluiting. OUDKARSPEL BURGERLIJKE STAND OVER NOV. 1938. Geboren: Jacob Jan, zoon van H. C. Era dus en van A, A. Hollander; Ondertrouwd: Hendrik Tijmes te Zaan dam en Dirkje Talsma, alhier. Getrouwd: Theodorus Cornelis Leek te Zuidscharwonde en Anthonia Molenaar, al hier; Hendrik Tijmes en Dirkje Talsma. Overleden: Matthijs Kroon, oud 94 jaar, echtgenoot van Trijntie Kromhout; Adria- nus Petrus Rijper, oud 15 jaren, .zoon van .T. .T. Rijper en van J. J. Wpestenburg; Ja cob Stet, oud 75 jaren, weduwnaar van M. Broersen: Cornelis Huiberts, oud 79 jaren, echtgenoot, van G. Koster; Oukes. Antje, oud 70 jaren, weduwe van P. Dekker. Ingekomen personen: F.lisabeth Marga- retha Mulder van Zuid-Scharwoude: Eliza- beth Bos van F.gmond-Binnen: Arie Schoen maker van Zuid-Scharwoude; Magdalena de Prée van Hoorn. Petrus Sneekes van Nieuwer-Amstel. Vertrokken personen: Anthonia Molenaar naar Noordseharwoude: Dirkje Talsma naar Zaandam; Margaretha Geertruida Stet naar Koedijk; Magdalena de Prée naar Winkel. SCHOORL BURGERLIJKE STAND OVER NOV. 193S. Geboren: Johanneis, zoon van Johannes Stam en Grietje Roozendaal: Cornelis, zoon van Johannes Cornelis Schotvanger en Anna Schouten; Jozef Adelbertus. zoon van Cornelis de Waard en Cornelia Kool. Huwelijksaangiften: Cornelis Roozing, 26 iaren. opz. b. d. Rijkswaterstaat wonende te Maarsscn en Johanna Kutterink, 27 ja ren, zonder beroep, wonende te Schoorl; Jacobus Johannes Krimp, 22 jaren, kleer maker en Maria Louter, 20 iaren, zonder beroep. lWden wonende te Schoorl. Gehuwd: Jac. Joh. Krimp, 22 jaren enz. en Maria Louter, 20 iaren, enz. Ovèrleden: Willem Tasche, 91 jaren, zon der beroep, wonende te Amsterdam, weduw naar van Maartje Deugd. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Reinder Veen. kleermaker, C. 125 van Amsterdam: Eliz. Bakker, dienstb., A 48 van Bergen: Corn. Breure, huish., D. 67 van Krommenie; Hendr. P. M. Hof, zon der beroep, A. 43 van Bergen; Jan Vreede en echtgen., zonder beroep, van Budapest; Reinier L. Groot, bakkersknecht. C 20 van Akersloot; Elizabeth Filmer, dienstb., B. 32 van Egmondbinnen; Hendricus Kneijns- berg cn echtgen., zonder beroep. E 28 van Haarlem: Jac. Raven, en echtgen., zonder beroep, C. 22G van 's-Gravenhage. Vertrokken: Tjeerd G. de Haan, en echt gen., zonder beroep, D. 4 naar Bergen; Jan Spaans en echtgen., grondarbcider, naar Avenhorn: Anna Wielenga, dienstbode, C. 03 naar Koedijk; Jan Struijf. arbeider, A. 80 naar Schagcn; Willem van der Oord, kapperbod., C. 65 naar Noordseharwoude; Pieter Maria Chr. Kuijs, zonder beroep, B 102 naar Bergen; Willem Greup en echtgen., boschwachter b.h. Staatsboschbeheer, B. 22 naar Noordwijk; Cornelia Tesselaar, dienstb. B 32 naar St. Maarten; Wilhelmina Zwa german, dienstb.. D 90, naar Haarlem: Adri- ana M. van der Molen, dienstb., C 79 naar Zijpe, Burgerbrug; Bern. Koortens, arbei der, C 124 naar Uitgeest; Picter Algra. ar beider N.S., C 187 naar Bergen; Wed. J. van Twuijver-Berkhouwcr, zonder beroep. B. 63 naar Beemster; Dirk Jongert, zonder beroep C 256 naar De Rijp; Anthonie van Egmond en echtgen., boomkweekic-r naar Utrecht, (D 41.) Uw handen blijven' ondanks guur weer en alle huishoude lijke arbeid gaaf, zacht en mooi door Beide in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drop. mijnhardt mmmt/mmmmm HOOGWOUD BURGERLIJKE STAND OVER NOV. 1938. Geboren: Margaretha Maria, dochter van Johannes Theodorus Niele en van Guurtje Wij te. Maria Hermina Alberta, dochter van Jan Kamps cn van Maria Jozefins Veld kamp. Meinsje, dochter van Simon Bakker en van Elisahcth Helder. Gerarda Maria, dochter van Gerrit Wever en van Aatje Groot. Catharina Maria, dochter van Petrus Oudcjans en van Alida Maria Smit; Wil helmus Gerardus. zoon van Adrianus van Duin en van Maria Wilhelmina Hunting; Jacobus, zoon van Simon Rinkel en van Catharia Maria Groen: Agatha Marie. doch ter van Albertus Maalman en van Anna Poel. Overleden: Ma rijtje Bransen echtgenootc van Johannes Kolken, oud 77 jaar; Simon Glas, weduwnaar van Trijntje Pijper, oud 77 jaar. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: geen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Johanna de Lange dienstbode, van Berkhout in Weere K 42; Jan Kieftenburg en echtgenootc, van Span broek in Kerkelaan C 50: F.lisabeth Blauw, dienstbode, van Snanbroek in Zuideinde D 11: Cornelia Vreijling. weduwe van A. B. Hermis, zonder beroep, van Schermerhorn in Pade B 7; Adriaantje Zwagerman, eeht- genoote van Willem de Ruiter, van Sijbc- karspel in Aartswoud F 16. Vertrokken personen: Pieter Jacob Bak ker, van Aartswoud G 7 naar Nieuwer Am- stel; Adrianus Verkuyl, tuinknecht, van Pade B 10 naar Apeldoorn; Dieuwertje Adri ana de Boer, echtgenoote van J. C.- van Leeuwen en zoon, van Koordeinde D 53 naar Eindhoven. I.ourens Bood. smidsknecht van Aarlswoud F 12 naar Wieringermeer; Aagje Neeltje Kort, dienstbode, van Aarts- J woud G 4 naar Hoorn; Jan Bood, \&t.. en echtgenoote, van Aartswoud G 'f!? Barsingerhorn; Roelof Groenink, O;' beider, en echtgenoote, van Langerejjii naar Vledder. WINKEL. Burgerlijken stand en loop l bevolking der gemeente Yfaw over de maand Nov. 1938, Geboorten: Jeanette Jacoba, dochter h. Kossen, Arie en Grootes, Dieuwertje Gri^ Adriaantje Tine, dochter van Geerte" Gerrit Jan en Berkhout, Anna w? Grietje Cornelia, dochter van Koorn, k nelis en Vader, Grietje. Ingekomen personen: Geertsema, Jan,^ Harenkarspel naar A 143; Zander, Pi^. Lieuwe. van Wieringerwaard naar A\ Vader, Grietje (wed. W. Claij), van gen naar A 165. van Dijk, Jan Jacob, b Den Helder naar A 178. Steen, Cornft van Schagen naar A 108. Raven, Aal| van Texel naar A 240. Wardenaar, Drrw van Beverwijk naar C 31; de Haan, Gerb«. van Zijpe naar C 14; de Jong. Obbe, Tietjerksteradeel naar C la; Slikker, Nee], tje Klasina en dochter, van Anna Paulow- na naar A 18. Douma, Rinze van Zijpe nag A 190. Vertrokken personen: Mienis, Pieter, y&> D 90 naar Barsingerhorn; Dreves, Aike, van A 208 naar Vlagtwedde: Louw, Maartj» van A 51 naar Alkmaar. Buikstra, Hcndrii cn gezin, van B 64 naar Smallingerlani Kaper, Cornelis en gezin, van B 86 naar Schagen; Kluijver, Dieuwertje van A naar Heiloo. ZIJPE. Burg. Stand van 25 Nov.—1 fa Geboren: Willem, zoon van Willem Evenj en Dieuwertje Wit. Marietje, dochtcf tu Arie Pool en Jannetje Braaf. Ondertrouwd: Frans Bakker, 29 jaar, ma teur, te Zaandam en Neeltje Marees, 22 jair, zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Bregtie de Heer, 72 jaar, wt van Cornelis Spierdijk. CORRESPONDENTIE. H. v. R., Barsingerhorn: Uw onderschrift bij uw ingezonden stuk is te vaag, omdat „lid der partij" niet aan geeft welke partij u bedoelt. Bovendien zou het niet juist zijn uw partij te melden, als uw Bestuur daar niet in wordt gekend. Wij kunnen uw stuk alleen plaatsen als dit met vollen naam is onderteekend. Red, Ambtenaar bedreigde zijn gewe zen vrouw met doodslag. „Ik had nooit gedacht, dat hij zoo ver zou gaan; als ik hem niet getrapt had, zou hij mij het mes in de borst hebben gesto ken", zeide de gescheiden vrouw van ecu gemeente-beambte, die gisteren voor d! Amsterdamsche rechtbank terecht stoei wegens poging tot doodslag op zijn vm gere echtgenoote. Het was een treurig verhaal, dat ik vrouw, die als hoofdgetuige tegen ha« man was opgeroepen, deed. Nadat zij na een mislukt huwelijksleveu gescheiden was, waren de kinderen haar toegewezen. De vrouw en de drie kinderen woonden aan de Prinsengracht; herhaalde lijk bedreigde de man haar en zij weigerde hem in haar woning toe te laten. Op 7 Sep tember verscheen de echtgenoot voor de woning, waar hij heen en weer bleef loo- pen. Toen een van de kinderen uitging om een boodschap te doen, maakte hij van de gelegenheid gebruik om binnen te komen. Op het portaal ontmoette hij de vrouw, die uitriep: „Ga weg, ik wil niets meer niet je te maken hebben". Na een korte woor denwisseling greep hij haar bij den en tot haar schrik zag zij, dat hij een groot broodmes trok, terwijl hij riep: „Nu ga je er aan." ïn doodsangst verdedigde zij zich en gaf den man een schop. De aanranfltf viel, de vrouw riep om hulp en op dat oogenblik scheen de man tot bezinning te komen. „Je gaat er tóch aan!" Hij ging weg en buiten gekomen hij nog eenigen tijd voor de woning heen en weer. Intusschen was de politie ge- waarschuwd en de man werd naar het posthuis gebracht. Onderweg riep hij nog tegen de vrouw, die hem volgde: ,<Je gaat er toch aan, als het vandaag niet ih dan morgen!" De man gaf de feiten toe, doch hij voerde aan, dat hij in zeer overspannen toestand had gehandeld en nooit had hij de bedoe ling gehad de vrouw te dooden. Pres.: „Waarom kocht u dan een dag of wat voor de vechtpartij een groot brood mes?" Verd.. Ik had het noodig Ook uit het rapport van den deskundige blijkt, dat verdachte overspannen en hoogst zenuwachtig is, zoodat hij reeds eenigen tiid zijn werk niet kon verrichten. Boven dien maakte verd. misbruik van sterken drank. Pres.: Had u dien ochtend ook al ge dronken? „Geen druppel" verklaarde verdachte. Requisitoir. De Officier van Justitie was van meo- ning, dat verd. wel degelijk den opzet had de vrouw te dooden. De drank is oorzaak van alle ellende in dit gezin. Wegens poging tot doodslag vorderde de officier een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van de voor- onpige hechtenis. De verdediger pleitte clementie. De rechtbank zal 16 December vonnis wijzen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14