VON RIBBENTROP gast in de richting van oorlog DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nu is Italië boos! Spaak in conflict met eigen partij Een koning „gediplomeerd machinist" D. Kooijman treedt af als gedeputeerde Noodwetje voor de wilde bussen Laan, Schagen, Tel. jfSDAG 6 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10745. r N.V. Uitg.-Mij". „"Hollondt NoofderkwoHier^ i nj traJ KJl Dei ver- i' van m en den ar op -recht tdres- irden n is IE. 0direct resultaat der bespre kingen verwacht. 0iagisch gevolg van munchen. Jedenmiddag wordt tt pact geteekend Gisteravond om negen uur is de Duit sche rijksminister von Ribbentrop met zijn gevolg uit Berlijn vertrok ken voor zijn aangekondigd bezoek aan. Parijs. Hedenmiddag om half vier zal de onderteekening van het FranschDuitsche verdrag geschie den. Von Ribbentrop en Bonnet zul len voor de radio spreken. De vermoedelijke inhoud der ver klaring. wat in officieele kringen te vernemen is. dat de FranschDuitsche verklaring Jhhouden: Dc erkenning der onveranderlijkheid der grenzen tussclien Frankrijk en Duitsch- land. De bevestiging van hun goeden wil. De overeenkomst der beide naties elkan der te raadplegen in geval van geschil len. Deze overeenkomst zal echler onderhevig ja ann de voorwaarde, dat derden in de roorrechte positie zullen verkeeren eren- as te zullen worden geraadpleegd, d.w.z. a Duitschland Italië zou raadplegen en ion k rij k G roo t-B ri 11 a nn 1 Het feit evenwel, dat Gans van de afdeeling der Wilhelmstrasse welke zich vooral bezig houdt met het op stellen van overeenkomsten en wet ten tot het gevolg van von Ribben trop behoort, geeft aanleiding tot do veronderstelling, dat de besprekingen veel ruimer terrein zullen beslaan dan de wederzijdschc verzekering inzake nooit meer oorlog. Koloniën buiten beschouwing? Geen enkel onderwerp zal van de bespre kingen worden uitgesloten, behalve mis schien de Duitsche koloniale eischcn welke een te delicate kwestie worden geacht om bij dit eerste FranschDuitsche gesprek on der vier oogen behandeld te worden. Bij besprekingen over het Spaansche vraag stuk en de kwestie der toekenning van oor logsrechten aan Franco zal de Fransche re geering er ongetwijfeld op aandringen, dat zij in deze aangelegenheid, zoowel als in die der Italiaansche eischen de handhaving van den status quo in de Middellandsche zee zal eischen, Het is ook mogelijk dat gesproken zal worden over de kwestie der Fransch Duitsche overeenkomst inzake bewapenin gen en ten aanzien van het toegenomen ruilverkeer. Daar von Ribbentrop de reis naar Frank rijk niet zou maken als niet het teekenen van het niet aanvalspact vaststond, is het uitgesloten, dat von Ribbentrop als voor waarde zal worden gesteld voor de onder teekening door Frankrijk dat Duitschland iederen steun der eischen van de Italiaan sche partij, die streeft naar inlijving van ko loniën welke niet tot het Italiaansche ge bied hehooren op het continent, in de mid- dellandsche 'zee en in Afrika zal verwer pen. De verklaring, dat de Fransche grenzen onschendbaar zijn staat naar de opvatting van Fransche officieele kringen gelijk met te zeggen, dat dc Italiaansch eischen inza ke Tunis, Corsica en Nice niet door Duitsch land kunnen worden begunstigd. Niettemin worden in Frankrijk van de FranschDuitsche besprekingen geen direc te resultaten verwacht. Zij worden het lo gisch gevolg genoemd van de conferentie van Munchen. ZIJN AFTREDEN VERWACHT. Belgische arbeiderspartij neemt motie van afkeuring aan. VANDAAG MOET DE KAMER ZICH UITSPREKEN. De Belgische arbeiderspartij heeft minister president Spaak los gelaten- Een motie is op het congres aange nomen, waarin het voornemen een handelsvertegenwoordiger naar Bur gos te zenden wordt afgekeurd. Spaak zou desondanks heden voor de Kamer verschijnen. Pirow acht de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk vrij een voudig. Crisis zal in het voorjaar haar hoogtepunt bereiken. Pirow, de minister van oorlog der Unie 'an Zuid-Afrika, die teruggekeerd is van Mn reis naar Duitschland, Nederland., Bel- fië en Italië, heeft gisteravond te Londen «a verklaring afgelegd over den Europee- tchen toestand. Hij zeide, dat Europa in de rich ting van een oorlog drijft, een oor log, welke geen enkele natie wenscht, doch waarop iedere regeering zich voorbereidt. Tenzij er in de volgen de maanden een volledige wijziging komt in de vooruitzichten zal de internationale spanning volgens Pi row in het a.s. voorjaar haar hoog tepunt bereiken. Het tragische van den toestand is. dat sinds de rege ling der Tsjecho-Slowaaksche kwes tie geen vraagstuk aan de orde is, dat een oorlog zou verontschuldi gen, laat staan onvermijdelijk ma ken. Het drijven naar oorlog wordt volgens Pirow zuiver veroorzaakt door psychologische factoren. Het vluchtelingenvraagstuk. Zelfs het vluchtelingenvraagstuk is vol- den minister op betrekkelijk gemakke- tyie wijze te regelen. Voor zijn oplossing *'jn twee dingen noodig: 1. Geld om in de plaats te komen van tot bezit,dat den vluchtelingen niet wordt toegestaan mede te nemen. Dit zou kunnen Worden geregeld door een internationale n Jeening, waarvoor de landen, die zich van 'kin vluchtelingen wcnschten te ontdoen, ver antwoordelijk moeten zijn, doch welke ge waarborgd zal moeten worden door de an dere groote mogendheden. 2- liet land, waar de vluchtelingen, die Wen geld hebben of door immigratiewetten worden belemmerd, zich kunnen vestigen. |'-r is onbewoond gebied genoeg. Wat ont breekt is evenwel de bereidheid eenige wer kelijke opoffering te doen. Pirow voegde hieraan toe, dat de interna tionale houding ten aanzien van de vluch- tehngenkwestie op zichzelf geen reden is vor oorlog, doch rat zij symptomatisch is voor de geestesgesteldheid, welke niet bereid is werkelijke opofferingen te doen voor den vrede. Zoolang die geestesgesteldheid aan houdt, zal liet drijven naar oorlog een drijven met tocncmenden aandrang voortgaan, Incidenten in Metnelgebied Gevechten tusschen Littauers en Memel-Duitschers. Wegens de hcerschende onrustige stem ming, heeft het bestuur van het Memelge- bied besloten de politie op het platteland met honderd man te versterken. Deze hulp politie, welke in het burger gekleed gaat, en een witte band om den arm draagt, zal ingrijpen wanneer het noodig is. Op de hand staat in liet Duitscli en het Litausch „hulppolitie". Het Duitsche Nieuwsbureau maakt mel ding van verscheidene incidenten en vecht partij, welke zich tusschen Memel-Duitschers en Litauers hebcn afgespeeld. Het Lithausch Telegraaf Agentschap be richt, dat twee Lithausche postbeambten Zaterdag jl. op den weg tusschen Memel en Paeegiai zijn aangevallen en gewond. Zij verklaarden, dat hun aanvallers leden van den zoogenaamden „ordedienst" waren. Zondagavond hebben te Memel een aan tal personen een Litausch werkman zoo ernstig gewond, dat hij Maandagochtend is overleden. Koning Boris van Bulgarije. Een bijzondere delegatie van zeven ven leden van den bond van Joego slavische machinisten is naar de Bul- gaarsche hoofdstad gekomen om ko ning Boris het machinisten „diplo ma" aan te bieden. Tijdens 't laatst gehouden congres van den bond werd koning Boris n.L gekozen als eerelid. Zooals bekend heeft koning Boris groote liefhebberij voor locomotieven en doet hij niets liever dan een overall aantrekken en een proefrit maken met een nieuwe locomo tief. In 1934, toen een ontploffing ontstond op de locomotief van den koninklijken trein begaf de koning zich naar de machine, droeg den gewonden machinist naar het ko ninklijke rijtuig, en reed den trein zelf ver der naar de plaats van bestemming. SPAAK. Het kabinet, zeideJiij, werd grondwettelijk geboren, het zal op- dezelfde wijze moeten sterven. Betuigen de liberalen vanavond hun instemming met het voorgestelde nieuwe ministerie, dan zou de H°u\ve regeering morgen voor het parlement komen, zoo niet, dan zal het de oude regeering zijn. Word ik afgekeurd door de meerderheid van de ver schillende partijen, ook door de meerderheid in mijn eigen partij, dan zal ik aftreden. Spaak stelt de zaak dus hier op zuiver democratischen grondslag. In zijn verkla ring zal Spaak een uiteenzetting geven van den politieken toestand, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche als ten aanzien van de buitenlandsche politiek en met name ten aanzien van de kwestie Burgos. Voor de motie met groote meerderheid van stemmen in de B. W. P. werd aange nomen heeft Spaak een ernstige waarschu wing tot de partij gericht. Een regeerings- crisis, aldus Spaak, zou ernstige gevolgen voor de democratie met zich brengen en het is waarschijnlijk, dat men er door niet tot ontbinding zou komen. Door een en ander Schijnt echter hot lot van Spaak's regeering wel bezegeld. Men verwacht vandaag zijn aftreden. Hooge onderscheiding voor de Koningin H.M. de Koningin heeft gistermiddag kwart over vier op haar paleis Noordeinde te 's- Gravcnhage ontvangen den buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Bra zilië bij Hr. Ms. hof, den heer Pcdro de Moraes-Barros, ter overhandiging van het grootkruis in de Orde van de „Cruzeiro Do Sul" en van het daarbij bchoorend eigen handig schrijiven van den president van de Yerecnigde Staten van Brazilië. Zijn benoeming tot dijkgraaf van bet Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier zou vaststaan De heer D. Kooiman is voornemens af te treden als gedeputeerde van Noordholland, daar hij benoemd zal worden tot dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. Zooals bekend zal de heer C. Wijdenes Spaans Jr. als zoodanig in Juli aftreden. Volgens het Hsb., zal Mr. Slingcnherg, die waarschijnlijk weer als lid der Staten van Noordholland verkozen zal worden, d-en heer Kooiman als Gedeputeerde op volgen. De heer Kooiman, die van 1923 tot 1934 lid van Ged. Staten was, legde in dat laat ste jaar zijn ambt neer, omdat hij tot lid van de Tweede Kamer was benoemd. Hij werd opgevolgd door me. Slingenberg, di$ in 1936 weer aftrad, omdat hij minister van Sociale Zaken was geworden. De heer Kooi man was zijn opvolger als Gedeputeerde. Als nu mr. Slingeruberg den heer Kooiman weer opvolgt, zal hij voor de derde maal Gedeputeerde van Noordholland zijn. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT S EI NT t Verwachting Meest matige wind uit Westelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk en kele regenbuien, zelfde tem peratuur. Algemeene vooruitzichten Wind tusschen Z. en W., vrij zacht weer. Het arrest van den Hoogen Raad is te gunstig voor de exploitanten. De regceringspersdienst meldt: Nu bij arrest van den Hoogen Baad art 2 van het Reglement Autovervoer Personen onverbindend is verklaard, (zie elders in ons blad de rechtzaak Sommei ing), heeft de regeering opnieuw overwogen wat haar in dezen Ie doen stond. Zij stelt zich voor, ime tspoed de totstandkoming van een nood wetje te bevorderen, teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd worde nde vroegere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil in- tusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bus sen vanaf lieden ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdiensten zagen n.1. presi- dentieele vonnissen tegen zich uitgesproken uitvoerbaar bij voorraad en met den ster ken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, n.1. art. 1 van de Wet openbare vervoermiddelen, werden verboden. Nederlands offer voor de vluchtelingen Opbrengst der Nationale Col lecte op vier ton geschat. Waarschijnlijk heeft de Nationale Collec te ten bate van de vluchtelingen, welke Za terdag jl. werd gehouden, meer dan 4 ton opgebracht. Thans zijn de opbrengsten van' 100 ge meenten bekend, dezel iepen tot 'n bedrag van f200.000. Hieronder vallen Amsterdam met een halve ton, Rotterdam met f35000. Den Haag met f25000.Utrecht met f12000.en Groningen met f10.000. Men schat, dat de overige 800 gemeen ten tezamen f200.000 geofferd hebben. De tellingen zijn in vollen gang. Sportvliegtuig raakte hoogspanningskabel Toestel in het meer gestort. Tjipanoendjang- Het sportvliegtuig PKSAD, van de Ha- villand Moth, bestuurd door den chef van de afdeeling propaganda van de General Mo tors te Batavia den heer J. Th. van Buuren, raakte Zondagmorgen om 9.44 uur boven Pongalengan een hoogspanningskabel. De kabel brak hierdoor, terwijl het vliegtuig neerstortte in het Tjipanoendjang-mioer. De heer van Buuren werd gered door leden van de Bandoengsche Jacht Club. Hij bleef ongedeerd. Het verongelukte toestel was het eigen dom van de Bandoengsche Vliegclub. Door het luchtvaartbureau van het de partement van Verkeer en Waterstaat 'wordt een onderzoek naar de toedracht van het gebeurde ingesteld. Joodschc kolonisatie in onze Oost? Het Nws. en hét Bat, Nbl. midden, dat men in Joodsche kringen in Ned. Indië de mogelijkheid overweegt, kolonisalic van Joden in onze Oost te doen plaatshebben. Er wordt gedacht aan een landbouwkolonie in nog open te leggen buitengewesten, uiter aard op voorwaarden, welke overeenstem men met liet belang van Ned. Indië en zijn bevolking. FELLE PERSCAMPAGNE OVER DE OPSTOOTJES IN TUNIS. CHAMBERLAIN MEENT DAT DE STATUS QUO IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE IS GEWAARBORGD. Berlijn zou Rome ontactisch vinden Italië is thans op zijn beurt hevig verontwaardigd over de anti-Italiaan- sche betoogingen in Tunis en op Corsica. Een felle anti-Fransche pers campagne is er het gevolg van. In middels heeft Chamberlain ver klaard, dat blijkens het antwoord van Ciano aan Perth, de Italiaansche regeering zich niet aansluit bij de de monstratie en niet voornemens is af te wijken van de verplichtingen, die zij tegenover Engeland heeft aan vaard. Daladier gaat in Januari naar Corsica en Tunis. Hysterische straties Fransche demon zijn het, zegt de Lavoro Fascista. Het Ita liaansche blad verwondert zich er slechts over, dat dc „Italiaansche demonstraties na drie jaren van spanning met Frankrijk een zoo gematigd karakter gehad hebben". Ita lië heeft nooit van zijn rechten afstand ge daan. Volgens de Giornale d'Italia weigert Frankrijk kennis te nemen van de politieke en nationale argumenten van Italië, nog voor die nauwkeurig zijn uiteengezet. Dit werpt een noodlottigen slagboom tusschen Frankrijk en Italië en een taak, die behoor de te worden toevertrouwd aan het verstand en de verantwoordelijkheid der regeerenden, wordt overgelaten aan duister geweld. Maai de Fransche regeering kan er van overtuigd zijn, dat Italië zich nooit zal lat.cn afhouden van de bescherming zijner belangen en as piraties. Duitschland grenst niet alleen aan Italië maar ook aan Frankrijk en wel in een ge bied, waar drie en een half millioon Duil- schers onder Fransche souvereiniteit leven en dat rijk is aan ijzer- en kali mijn en Duitschland zwijgt nog Dat men in Duitschland niet of weinig over de Italiaansche aspiraitieis schrijft, moet men waarschijnlijk zoo uitleggen dal men te Berlijn zeer wel weet dat er althans voorloopig geen sprake van zal zijn dat Italië officieel afstand zal verlangen van Tunis, Corsica, enz. Doch de werkelijke eischen van Italië, wanneer die eenmaal zul len worden bekend gemaakt, zou Duitsch land wel degelijk steunen. Wat die werke lijke eischcn zullen zijn, kan men op dit oogenblik slechts vermoeden. Wij geloo- ven echter in de goede richting te gissen, zegt het I-Isb., wanneer wij denkon aan een verruiming van het statuut van Tunis in dien zin, dat de daar woonachtige Italianen als het ware onder de souvereiniteit van Italië zouden komen en dus als een soort nationale minderheid zouden worden be schouwd. Verder kan men ervan overtuigd zijn, dat een der voorwaarden voor het beginnen van besprekingen tusschen Frank rijk en Italië daarin zal böstaan, dat Italië de belligerente rechten voor Franco eischt, en die eisch zal Duitschland zeer zeker on dersteunen. Wat den spoorweg van Dzji- boeti naar Addis Abbcba betreft, deze zoo wel als het Suezkanaal staat natuurlijk op liet verlanglijstje. Men vergete niet dat een groot deel van dc aandeelen van het Suez kanaal in Fransche handen zijn, zoodat de Fransche invloed op de herziening van liet statuut van invloed kan zijn. STATUS QUO GEGARANDEERD. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft minister-president Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsch-Itali- aansche overeenkomst van 16 November op geen enkele wijze inbreuk maakt op de Britsche verplichtingen jegens Frankrijk. De minister verklaarde verder, dat Tunis, Corsica en Nice, hoewel niet met zooveel woorden genoemd bij de onderhandelingen, welke aan de overeenkomst voorafgingen, vallen onder het eerste aanhangsel dier over eenkomst, dat spreekt over de handhaving van den status quo in het Middellandsche zeegebied. Chamberlains verklaring werd met ge juich begroet. Egypte ongerust. Egypte is ongerust over Italië's vermoe delijke aanspraken op het Suez-kanaal. Elke poging tot verandering van het in ternationale statuut van het Suezkanaal zal door Egypte scherp in het oog worden ge houden, daar dit zou kunnen uitloopen op een gevaarlijke benadceling van de rechten van Egypte. Ontstemming te Berlijn. In Duitsche kringen is men van mecning dat de tijd voor deze plotselinge Italiaan sche campagne voor Tunis, Corsica en Sa- voie op zijn zachtst uitgedrukt slecht geko zen is. Alhoewel de Italiaansche regeering zich blijkbaar officieel van deze campagne terug trekt. Gisteren kon men in Wilhelmstrasse op merken, dat men daar verstoord is over de Fransch— Italiaansche spanning, die juist aan den vooravond Van de reis van von Rib bentrop naar Parijs, welke reis een concre te geste van vriendschap tusschen Duitsch land en Frankrijk beteekent, de internatio nale sfeer komt vertroebelen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1