Spanje's schuld aan Duitschland Ntderlandsehe vrijwilligers uit Spanje terug DE WERELD De ontvoerde generaal De messensteker van Halifax Tarief verlaging busritten Onze zuiveluitvoer naar Duitschland Uitvoering crisiswetten is duurl Poslvluchteo op Indië Inan*s»«. ÉR in in WCinig woorden Waarheid en fantasie over rooden en witten Wat Jef Last soldaten zongen... Arnold Meyer, „een vertegen woordiger van het waardige Holland"., Hoe ontzettend lastig het dikwijls is de waarheid te weten te komen omtrent con flicten, weten wij journalisten heter dan bij na wie ook, aldus schrijft G. Nij pels in de N. R. Crt. Maar zelfs na een zeer lange er varing op dat gebied, komt. men nog telkens .voor nieuwe verrassingen te staan. Wie zich bijvoorbeeld een denkbeeld wil vormen van wat. er in Spanje gebeurde, en nog steeds voorvalt, kan er langzamerhand al bergen literatuur over vinden. Hij zal bij liet doorworstelen eclitcr al spoedig tot de overtuiging moeten komen, dat er nog zel den zooveel onbetrouwbaar geschreven is als juist over dezen burgeroorlog. En als men meent, dat men, door zelf naar Spanje te gaan, wel precies achter de waarheid kan komen vergist men zich schromelijk. Openbare meening beïnvloed. Om den lezer maar eens een voorbeeld te geven van de moeilijkheden, die de waar heidzoeker ook daar ondervindt.: In een stad in Spanje had ik een kennis, van wien ik verwachten kon, dat deze genoeg vertrou wen in mij had om nu eens, zonder ge vaar te duchten daardoor ooit in moeilijkhe den te geraken, precies te zeggen wat hij o\er Franco en diens regiem wist en dacht. Ik was verwonderd ook in deze grootcn en kundigen zakenman, die vroeger nooit over de Spaansche generaals te spreken was ge weest, een volbloed aanhanger en overtuigd bewonderaar van Franco tc vinden uiterst tevreden over diens politiek en regcermetho- den. Dat maakte toen indruk op me. Onlangs ontmoette hij een mijner vrienden, nadat het hem gelukt was Span je te. verlaten. Hij stort te bij die gelegenheid ook zijn hart uit. over het „witte" Spanje en verklaarde o.a., dat hij liever ergens onder de negers of Eskimo's zijn verder leven zou slijten dan in zijn toch zoo geliefde vaderland, indien dat oo'it on der het. wan- en schrikbewind van de gene raals en der Falangé zou blijven... De hulp uit Italië. In Franco-Spanje heeft me ook iedereen precies uitgelegd en voorgerekend dat Fran co zijn burgeroorlog voerde zonder financiee- le hulp uit het buitenland; dat alle oorlogs materiaal en alle hulp van piloten en des kundigen geleverd door Duitschland reeds geheel in natura was betaald en dat de Iia- liaansche hulp vrijwel verrekend was. Se- dertkort weet ik echter uit absoluut be trouwbare brond, dat het niet juist is; dat wel zeer veel in ertsen en levensmiddelen werd voldaan, maar dat er toch een zeer aanzienlijke, en nog dagelijks groeiende schuld aan het Derde Rijk gemaakt moest worden. Zoodat Spanje, zelfs als het Franco al gauw gelukken zou geheel het land te veroveren, niet alleen met een totaal ledige schatkist en een staatsbank zonder ecnige dekking met verwoeste steden en dorpen en een ontzettenden last aan pensioe nen, maar ook nog met een tot nu toe geheim gehouden, maar in ieder geval zéér hooge buitenlandsche schuld zal blijven zitten. En nog wel een aan Duitschland hetgeen voor de buurman aan de Pyreneeën en voor degenen, die verder belang hebben bij een onbedreigde vaart langs de Spaansche kus ten, eilanden en bezittingen, een minder prettig vooruitzicht moet wezen. Queipo de Llano kan niet dron ken zljnl Tn den laatsten tijd is weer heel wat ver schenen, dat er aanspraak op maakt de buitenwereld voor te lichten over de toestan den in Spanje. O.m. heeft Jef Last, eens vrij williger en tot kapitein opgeklommen, in een der communistische internationale bri gades der republikeinen maar die daar thans niet meer gewenscht is, omdat de re geering van Negrin zich steeds meer tracht te ontdoen van anarchistische, trotekistische of daarvoor doorgaande elementen zijn brieven van het front opgenomen in een boek „De Spaansche Tragedie", waarin de repu blikeinen haast allen brave vrijheidshelden en sympathieke menschcn zijn, en de Fran co-aanhangers een stel wreede bandieten. Ook hier is dc objectiviteit natuurlijk ver zoek. Van den bevelhebber van Franco's le gers in Andalusië spreekt Last bijv. rustig als van „den dronken Queipo de Llano" of schoon deze, om zijn radiopraat jes en terecht stellingen van tegenstanders berucht gewor den bedwinger van Sevilla en Andalusië ge heelonthouder is. Men zal in dit boek menige aardige en gevoelvolle vertelde episode uit dezen bur geroorlog gezien van den „rooden" kant vinden. Ook een beetje dwaze dingen, zooals bijv. het lied. dat zijn soldaten voor hem zongen op marscli: En de molens van zijn Holland draaien, draaien zonder rust; en zij vragen met de winden: waar is toch onze Jef Last? Maar wij antwoorden hun: hij is bezig den oorlog te winnen aan het front van Las Rosas; en dat ze hem kapitein gemaakt. hebben... De houding van Rusland. "Wie dit boek over Spanje koopt, krijgt, aldus G. N.. naast veel dal hem de lange serie tegenslagen der republikeinen ver klaarbaar zal maken, neg een heeleboel wijsheid over Rusland, het verwaterende communisme en het Stalinisme op den koop toe. Maar ten slotte is het, ook met het oog op de toekomstmogelijkheden in Span ie, en gezien al wat de Franco-propa gandisten over die communistische hulp weten te vertellen, van belang nog eens te vernemen wat Rusland werkelijk voor dit land deed en waarom bet daar slechts zoo aarzelend en mondjes maat daaren boven slechts tegen contante betaling in goud, en op voorwaarde, dat de anarchis ten en Trotzkisten er niets van kregen hulp verleende. Wat kon er den tegen woor- digen lieeren in Moskou ook aan gelegen ligen, dat in Spanje anarchisten of Trotz kisten aan de macht zouden komcu? Arnold Meijer over Spanje. Van den anderen kant der Spaansche bar ricades heeft. Arnold Meyer zijn indrukken gebundeld over „Vier weken Spanje". Dit is wel met veel minder talent ge schreven dan het boek van Last! Het grap pigst lijkt me. eigenlijk het onderschrift, dat generaal Queipo de Llano onder het uortret schreef, dat hij den schrijver ver eerde: „Aan den heer Arnold Meyer, leider van „Zwarte Vlag" bedoeld zal wel ge weest zijn „Zwart Front"), werkelijk ver legen woordiger van het waardige Holland, wien ik een maximum aan succes en een gunstige gelegenheid wensch, opdat hij zijn vaderland redde v. d. communistische infamie." Wat moet dien góeden Spaan- schen generaal wel over ons arme vader land verteld zijn! Van objectiviteit gesproken Er staan in dit boekje ook vele afbeel dingen van slachtoffers van wreedheden der republikeinen. Zooals dezen er soortgelijke in even groot aantal hebben kunnen publi- ceeren over hun tegenstanders. De schrijver geeft wel toe, dat ook in Franco-Spanje veel nicnschen terechtgesteld werden. Maar dat gebeurde dan steeds, zooals hij verze- Affaire-Miller begonnen. Mevrouw Skoblin kan haar man niet meer beschuldigen. Gistermiddag te twee uur is voor het As- sierenhof van de Seine 'n aanvang gemaakt' met de behandeling van de zaak tegen Nadina Skoblin, gezegd Plcvitzkaja, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan vrijlieidsberooving en geweldpleging in de zaak van den Russischen ex-generaal Mil- ler, die op 22 September 1937 op geheim zinnige wijze is verdwenen. Generaal Sko blin die voortvluchtig is, zal bij verstek te rechtstaan. De Russische generaal Miller. De president van het hof begon met uit een te zetten, dat na het verdwijnen van ge neraal Koctjepof in Januari 1930 generaal Miller aan het hoofd kwam te staan van de geheime organisatie, waarvan ook generaal Skoblin lid was. In December 1936 werd generaal Miller medegedeeld, dat Skoblin een dubbele rol speelde; hij zou boven zijn finaucieelc draagkracht leven. Op een vraag van den president antwoord de beklaagde dat zij evenals baar echtge noot, een aanhangster was van de Wit-Rus- sischc partij. Mevrouw Skoblins medeplich tigheid. Vervolgens besprak de president het ver dwijnen van generaal Miller en hij wees er op, dat dit verdwijnen niet kan worden ver klaard door een liefdesgeschiedenis, noch door een tekort in dc kas van de Russische oudstrijders. Er kan alleen sprake zijn van ccn afschuwelijke misdaad. Indien sprake was van een dor beide eerste gevallen zou niets bet tegelijk verdwijnen van generaal Skoblin verklaren. Skoblin moet de hand hebben gehad in de ontvoering cn zijn echt- genootc is medeplichtig, want zij heeft ge tracht door ccn reeks van leugens, welke dc president opsomde, haar echtgenoot te red den en een alibi te verschaffen. De beklaagde antwoordde hierop, dat zij niets wist van de ontvoering van generaal Miller en dat zij zich niet bemoeide tnet het geen haar echtgenoot deed. De president ver klaarde zich er over te verwonderen, dat Skoblin zijn eclitgenoote nooit heeft goschrc- ven. Het geheimzinnige schip. De president herinnerde er verder aan, dat ten tijde van het verdwijnen van gene raal Miller, te Havre de aanwezigheid van een Sovjet-Russisch schip werd opgemerkt, dat tegen alle gebruiken ter zee in, d<*or mid del van een kortcgolfzender opdracht kreeg op een bepaalde plaats te blijven. Men kan niet nalaten hierin een merkwaardige sa menloop van omstandigheden te zien. Ook wees de president op de groote uitgaven van het huishouden-Skoblin en Icn.slotte re sumeerde bij als volgt de aanklacht: „In overeenstemming met haar echtgenoot heeft de beklaagde zich schuldig gemaakt aan medeplichtigheid aan de misdaad van ontvoering, welke door haar echtgenoot is begaan", kert: „na een uitvoerige rechtspraak met recht van verdediging, dus niet op de wij ze der rooden, die des nachts de menschen uit hun huizen haalden en ze zonder eenigen vorm van proces buiten de stad neerknalden." Dit één staaltje van juiste berichtgeving en objectiviteit moge vol» doende zijn. Sprookjes over het terugtrekken van Itallaansche vrijwilliger». Het is werkelijk of de schrijvers van der gelijke propaganda-geschriften hun lezers niet meer au sérieux nemen. Zoo stuurde me dezer dagen het offici- eele Spaansche Informatie-agentschap, dat te Parijs gevestigd is, een nieuwe brochu re, getiteld „Médiation en Espagne?", waar uit ik maar één zin, als staaltje van be trouwbare informatie, zal aanhalen: „Want, terwijl de rooden met veel geschetter plech tigheden orgniseeren ter gelegenheid van het vertrek van vrijwilligers, dat tot nu to slechts bestaan heeft in het evacuecren over de grens der Pyreneeën van een paar dozijn gewonden en invaliden, heef de Na tionale Spaansche regeering besloten tot. en ook volbracht, het terugtrekken der ïtali- aansche vrijwilligereNiet „van" Itali- aanschc vrijwilligere, maar ,der"! Het is werkelijk bedroevend en beangsti gend hoe alles gedaan wordt om de men schen tegen elkaar op te hitsen slechts den tegenstander van alles de schuld te geven en hem in dc afgrijselijkste kleuren te schilderen. Hoe moet het publiek zoo ooit een juist oordeel kunnen vellen? Met scherpe stem, legde vervolgens beklaagde in het Russisch de volgen de verklaring af: „Ik ben nooit op de hoogte van de zaken van mijn echtgenoot geweest, ik kan hem niet beschuldigen, het was een zeer goed man". De advocaat van de civiele partij vroeg hierna beklaagde, waarom zij op den avond van het verdwijnen door Parijs rondzwierf cn er niet aan dacht mevrouw Miller te te- lefoneeren, waarop beklaagde antwoordde, dat zij slechts aan haar echtgenoot dacht en dat zij zeer van streek was. Hierna werden nog enkele getuigen en po liticmannen gehoord, waarna het debat tot heden werd verdaagd. Een op groote schaal georgani seerde jacht leverde geen resul taat op. Terwijl duizend man in de straten van Halifax in Yorks op zoek waren naar den messensteker, die zooals wij gemeld hebben, een ware paniek gezaaid heeft onder de vrou welijke inwoners van deze plaats, werd de twee en twintigjarige mej Mary Sutcliffc die tot tweemaal toe het slachtoffer van den man was geworden, ondervraagd door een inspecteur van Scotland Yard. Mej. Sutcliffe was het eerste slachtoffer van den messensteker en geen dag daarna werd zij voor de tweede maal door den man aangevallen. De duizend menschen die probeerden den man te vangen, verdeelden zich in groepjes cn daar het donker was, droegen zij lan taarns en waren met dikke stokken gewa pend. Bij elke telefooncel bevonden zich twee auto's met acht gewapende mannen er in. Op den grintweg, nabij het politiebureau, stonden honderd wagens geparkeerd en 250 man bevonden zich er bij, om dadelijk uit te rukken, als dc man werd gesignaleerd. In de wagens bevonden zich hocky-slokken; golfstokken en cricket-bats. Maar de jacht was tevergeefs cn tot nu toe heeft micn van de bruut niets kunnen be merken. Ook iii andere plaatsen heeft zegt de Daily Express de messensteker reeds z'n werk gedaan. Voor houders van spoorabonnementen. Op verzoek van den minister van Waterstaat heeft de inspecteur-ge neraal van het verkeer contact ge zocht met de geconcessionneerde busdiensthouders in Nederland en daarmede een regeling tot stand ge bracht, die er toe zal bijdragen, dat de houders van de algcmccne abonnementskaarten op de Ncder- landsche Spoorwegen goedltooper zullen kunnen reizen op de bus diensten welke aansluiten op de spoorwegen, en van de verkeersinspec tie een concessie hebben gekregen. De inspecteur stelde den bond voor, de abonnementshouders der Nederlandsche Spoorwegen voor 1 cent per kilometei" te vervoeren. Na eenig overleg heeft de bond, aldus de Tel., hierin toegestemd. Hij heeft zich niet uit naam van al zijn leden of uit naam van de geconcessionneerde busdien sten kunnen verbinden, doch toegezegd, hij zijn leden te zullen aandringen op het aanvaarden van deze regeling. Men verwacht, dat de regeling circa half December van kracht zal zijn geworden. Reeds ongeveer S0 geconcessionneerde bus diensten iiebl>en te kennen gegeven, dat zij bereid zijn toe te treden en daar uiteraard ook de A.T.O. zal meedoen, bcteckent, dit. dat voor de houders van abonnementskaar ten op dc spoorwegen een vrijwel algemeene verlaging van de tarieven der bussen is bereikt. Regeering biedt een warmen maaltijd aan! Nederlandsche brigade was een legeronder deel, waarop men kon bouwen Met den trein, die te 14,42 uur uit Frankrijk te Roosendaal arriveert, zijn gistermiddag 115 Nederlandsche vrijwilligere, die aan de zijde van de Spaansche Regeering hebben ge streden, voor het meerendeel tus- schen 20 en 25 jaar, op Nederland- schen bodem teruggekeerd. Om demonstraties 'te voorkomen waren van overheidswege strenge maatregelen ge nomen. De belangstellenden werden op verren afstand gehouden. Na de passericontrole, welke geruimen td in beslag nam, werden de aangeko- menen gevisiteerd. Na afloop dezer forma liteiten werd aan ieder van hen medege deeld, welke maatregelen de regeering te hunnen opzichte had genomen, n.1., dat zij niet van steun zuilen zijn uitgesloten, niet zullen worden belemmerd in het zoeken naar een werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staatsburgerschap en bijgevolg zich van elke politieke activiteit moeten onthouden. In een eerste klasse-restauratie werd hen van regeeringswege een warmen maaltijd aangeboden. De mannen, die slecht gekleed waren, zeiden het te betreuren Spanje te moeten verlaten, al waren zijn dan ook verheugd vrienden en kennissen weer te kunnen ont moeten. Volgens hen bevinden zich nog 118 Nederlanders in Spanje. Ook deze zullen lerugkecren. Vier Nederlanders waren met zware verwondingen achter gebleven, zij worden in één der hospitalen van Rarcelo- na verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jon gelieden groepsgewijze naar hun onderschei den woonplaatsen. Van een ontvangst, die in dui gen viel. Te Rotterdam stond aan station D.P., een groote menigte, voorzien van bloemen en geschenken, om hun familie-leden af te halen en eerst, toen de trein van 6.04, die pas om tien voor half zeven het per- ren binnenreed, weer vertrokken was, vernamen wij, dat de 13 Rot terdammers op het laatste oogenbldk order hadden gekregen an de Beurs uit te stappen. Op dit station waren ö.m'. enkele be stuursleden van de communistische partij Nederland aanwezig. Eén van de Rotterdammers verhaalde van zijn verblijf in Spanje. Ondanks de trieste achtergrond, kwam meermalen een opge wekt eleimcnt naar voren: de Nederlandsche brigade was een legeronderdeel, waarop men kon bouwen cn waarin de geest voor treffelijk was. De indruk, die de mannen mee naar Ne derland hebben genomen is, dat het repu- blikeinsche Spanje van geen wijken weet, het volksleger is uitmuntend georganiseerd- Als bewijs van de groote dankbaarheid kreeg ieder vertrekkend lid van de inter nationale brigade een som van frs. 300. mee. Niet langer een positie I uitzonderings in een nota over het Nederlandsch-Duitsch goederenverdrag d.rl. 19 Maart jl. meldt de regeering aan de Tweede Kamer o.m. het volgende: Dat in het nieuwe handelsverdrag de ver deeling van den export van zuivelproducten en eieren aan Nederlandsche zijde, is ver vallen en in handen van de Duitsche autori teiten gelegd is, moet beschouwd worden als 'n conseuentie van 't Duitsche streven naar gelijkvormigheid in de regeling der handelsbetrekkingen met andere landen. Het was voor Duitschland uit marktpoli- tieke overwegingen niet langer mogelijk Nederland nog langer in een uitzonderings positie te laten. Een effectieve controle van Nederlandsche zijde op den uitvoer blijft mogelijk. Wat zijn teeltcontracten? Onder teeltconlracten moeten worden ver staan overeenkomsten op grond waarvan Duitsch stamzaad gezonden wordt aan een Ncderlandschen teler, die dit hier te lande uitzaait en de opbrengst wederom naar Duitschland terugzendt. Overeenkomsten met Duitsche telers zijn contracten krachtens welke door de „Reichs- naehrstand" tot het verkeer toegelaten zaad soorten aan Duitsche afnemers geleverd wor den. De vrijdom van invoerrechten geldt ook voor contracten, welke nog gesloten moesten worden, Economische zaken heeft meer geld noodlg. Ingediend is een wetsontwerp houdende wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. De uitgaven, voortvloeiende uit de veel omvattende bemoeiingen van het departe ment van den minister op economisch ge bied, zijn ook voor liet jaar 1937 weder zoo hoog geweest, dat verhooging van het arti kel met f 75.000 onvermijdelijk is gebleken. fherareis) lSinKa0' 5 Dec' (heenreis) |lodhp. 5 D^e. Valk (terugreis) Bagd. 5 Dec. Zilverreiger - D (heenreis) |Alex" Uec' Nandoe L 5 Dec. (terugreis) Athene l'odhiu^ KORT NUnfj VAN OVtm, Walvischvaarder vergaan. Reuter meldtt Kaapstad, dat de tot de expeditie Thon, hammer hchoorende walvischvaarw „Thorgaut" in botsing is gekomen mn een ijsberg en gezonken. Men gelooft dat. de uit 13 koppen bestaande beman ning gered is. Het schip is verloren ge gaan. Japan heeft millioenen noodig. In de onv geving van den Japanschen minister van financiën gelooft men, dat buitengewone Icgcrbegrooting voor de periode van Februari 1939 tot Maart 1940 350 milii. oen pond zal bedragen, waarvan wj) millioen als militaire uitgaven aan fet ministerie van oorlog zullen worden b* gewezen, tegen slechts 190 millioen p&i in het loopcnde jaar. Anti-semietisme dringt tot in Grlekenlavj door. Duitsche en Italiaansche firma's ij Griekenland heblien van hun hooli- kantoren opdracht gekregen alle per» non, die niet van zuiver arische afkomst zijn, uit hun dienst te ontslaan. Duitscher uitgewezen. De Duitscher Malt is uit het. kanton St. Gallen (Zwitser- land uitgewezen wegens nat. socialisti sche agitatie. Koning Carol naar Italië. Volgens welin, gelichte kringen te Boekarest, zal koning Carol, vermoedelijk in Februari 1939, een officieel bezoek aan Italië brengen. Kleur bij kleur! Bij de verkiezingen in Sik detenland hebben de Tsjechen op groene biljetten moeien stemmen. Een en "ander is streng geheim gehouden, daar hier door de waarde van de stemuitslag sterk' wordt verkleind. Televisieconferentie. Te Londen,..wordt, thaw eeri internationale televisieconferentie gehouden, waaraan ook Nederlandsche te lefoondeskundigen deelnemen. De Paus maakt het goed. Geruchten omtrent weer minder goede gezondheidstoestand van den Paus worden uit het Vaticaan tegengesproken. De H. Vader maakt het naar omstandigheden redelijk zegt. men. De radiopaniek in Amerika. Er zullen goes speciale maatregelen worden genomen te gen de verwekkers van de paniek in Ame rika door het al te natuurgetrouw weer#; ven van de gebeurtenissen uit een boei van Wells, waarbij een inval op aarde va: Marsbewoners werd gesuggereerd. Hertog van Kent naar Noorwegen. Gislff morgen is de Hertog van Kent naar Noot- wegen vertrokken voor de begrafenis va: Koningin Mand. Luchtlijn BerlijnBangkok? De Duitscha Lufthansa overweegt, een dienst te openen van Berlijn naar Bangkok, de hoofdstad van Siam. Arrestatie van Cedillo gelast. De federale rechtbank van Brownsville (V. S.) heeft de arrestatie van den opstandigen Mexi- caanschen generaal Cedillo gelast. Britsche vrijwilligers verlaten Spanje. Van-» daag vertrekken .302'Engelschen, die deel hebben uitgemaakt, van de ontbonden In ternationale brigade. Fr zijn dan nog slechts gewonden en zieken over. Hertog van Windsor blijvend in Engeland. Do Ilcrtog van Kent heeft aan een jonrna- I/st medegedeeld dat de Hertog van Wind; sor, de afgetreden Britsche Koning zich binnenkort blijvend in Engeland zal ves tigen. België zoekt bii Frankrijk economische toe* nadering. Te Parijs worden tusschen Bel gië en Frankrijk economische onderhan delingen gevoerd welke vooral landbouw aangelegenheden betreffen, Kwestie Sandys aan de orde. De hetrelkw de commissie heeft in hot Britsche Lager huis verklaard, dat zeker niet bedoeld e Sandijs te dreigen. Een nieuwe, commis sie is benoemd om een onderzoek ia stellen naar de toepasjeijlkheid der xvet op de staatsgeheimen van parlementsle den. Verhooging van het artikel betreffen® kosten, voorivloeiende uit. de uitvoering v®n de crisisinvoer- en uitvoer-wetten niet dee tig duizend gulden (van welk artikel de uiv gaven niet met eenige zekerheid zijn té ra* men) is wederom noodig gebleken. De kosten ter bestrijding van de ^esn1v! lelijke veeziekten zijn in 1937 ver boven a begroeting uitgegaan doordat in dat jaar het mond- en klauwzeer in zeer hevige ma - cn op huitengewoon uitgebreide schaal nee gewoed. Het betreffende begrootingsartiKe wordt mét f 155.000 verhoogd. Ten gevolge van de voorgpsteldp v'iz'P'" gen wordt het eindcijfer (gewone diens't? P saldo verhoogd met f 46.347, welk ben intusschen door daartegenover staande n deleno.pbrengst wordt gedekt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2