Alle onderwijzers op Wieringen S.DAP.-ers? Arrondissenients rechtbank te Alkmaar 'f Ingezonden Uit onze Omgeving CALLANTSOüG Tooneeluit voering „Voorwaarts"' Zondagavond bracht de tooneel vereeni ging „Voorwaarts" liet blijspel in drie be drijven getiteld „Jan Ongeluk" voor 't voet licht. Het was de eerste maal dat „Voor waarts" op de planken kwam en het was daarom jammer dat de zaal van de Haan slechts gedeeltelijk gevuld was. Het stuk stelde wel zware eischcri en het Komt ons voor dat de vereeniging misschien beter gedaan had met iets gemakkelijker te beginnen. Niettemin het is ons meegeval len. Enkele spelers konden ons minder be koren, doch er schuilen goede krachten on der de leden en onder goede leiding waar aan het naar het ons voorkwam heeft ont broken, zal er zeker wat te bereiken zijn. Het is ondoenlijk alle spelers te noemen en we zullen er dus mee volstaan te vermel den dat het een prettige avond is geworden. Erw erd met animo gespeeld en 't gegeven van het stuk is wel zoo dat men het met spanning volgt. In de pauze werd ten bate van de' Soc. Dem. Vrouwenclub een tombola gehouden. We hopen dat wc „Voorwaarts" nog vele malen voor het voetlicht zullen mogen zien en dat ons oordeel dan zal zijn dat de ver eeniging haar naam ten volle eer aandoet. St. Nicolaas op bezoek. Zaterdagmiddag heeft de Sint een bezoek gebracht aan de Callantsoogschc school jeugd. Onder leiding van het onderwijzend personeel en de commisie voor het feest waren de meisjes en jongens reeds vroeg in de zaal van de Haan bijeengekomen. De tijd tot de komst van de verwachte bezoe ker werd gekort met het zingen van Sint Nicolaasversjes en zoo kwam de stemming er goed in. Daar kwam dan de groote kindervriend met zijn knecht. Uit de jonge kelen klonk jubelend het welkomstlied. Na een begroetingswoord verschenen verschil lende leerlingen ten tooneele. De een kreeg een vermanend woord, een ander een woord van lof. Hierna werden door don heer Cox een aantal films vertoond. Wat leefden de kinderen mee in de avonturen van Poppey, de Lange en de Dunne, enz. Tot slot kreeg ieder een pakje mee naar huis. Tijdens het feest zorgden de dames en heeren voor ver snaperingen Kortom het was een echt feest voor de kinderen en ook voor de aan wezige ouderen. Het was een genot de di verse gezichten te bestudeeren. BARSINGERHORN Opbrengst collcete. De o.,bi engst voor vervolgden wegens ge loof of ras heeft in dzee gemeente opge bracht f 95.33 Burgerlijke Stand. Geboren: Sjoerd, zoon van Hendrik Blouw en van Pietertje Dijkstra. Greta Gcertruida, dochter van Cornelis Klaas Waiboer en van Elisabeth Mostert. Ondertrouwd: Jacob Vleddcr, oud 24 jaren, fabrieksarbeider, wonende te Sijbekarspel en Nceltje Groet, oud 18 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Gerrit Grin, oud 31 jaren, veehouder, en Gecsje Schreudèrs, oud 17 jaren, zonder beroep, heiden wonende te Barsingerhorn. Jan Jansc, oud 31 jaren, landarbeider, wonende te Barsingerhorn en Maartje Visser, oud 25 jaren, zonder beroep, wonende te Hoorn. Getrouwd: Jacob Vledder en Nceltje Groet. Gerrit Grin en Geesje Schreuders. Overleden: Geene. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: Mej. A. L. Stobbe van Den Helder naar A 19b: P. Mienis van Winkel; Mej. M. Groot van Zijpe naar Haringhuizen D 42; Mej. M. Eriks van Nieuwe Niedorp naar C 6; B. Rcinders en gezin van Den Hel der naar Kolhorn F 104; echtg. R. Bil van Hoogwoud naar Haringhuizen D 24; D. Kooij en echtg. van Nieuwe Niedorp naar Kol horn F 107. Vertrokken: B. Otsen en echtg. naar Soest, Soestdijk, Beetslaan 50a; R. van Vondel en gezin naar Andijk, Geuzebuurt 282; G. Vis ser naar Wcesp, Ossenmarkt 20. LANGENDUK BROEK OP LANGENDIJK. Verkiezing ambtsdragers Gerei, kerk. Bij de op Zondag gehouden verkiezing voor ouderlingen en diakenen werden gekozen de heeren W. J. Balder en G. J. Witteveen tot ouderling en de heeren Jb. Glas—Slot en C. Kloosterboer tot diakenen. Burgerlijke stand over de maand November 1938. Geboren: Solita, d.v. Jan Bregman en Antje Hittema. Cornelia Marina d.v. Corne lis van 't Ricl en Leent je Stolze. Catharina d.v. Jan Mulder en Catharina Blom. Overleden: Aaltje Bruin, oud 66 jr. echt- genoote van Cornelis Kansen. Loop der bevolking. Ingekomen: van Koedijk: Afra Margaretha' van Etten, zonder beroep naar Dorpsstraat 425. Van Enkhuizen: Baukje Klompmaker, huishoudster, naar Dorpsstraat 269. Van Amsterdam: Johannes Amoldus Ooster- baan, predikant, naar Dorpsstraat 354. Van Hilversum: Rïcnkje de Boer, zonder be roep, gehuwd met C. Smit naar Dijk 598. Van Zuidscharwoude: Jannetje Huibers, dienstbode, naar Dorpsstraat 407. Van Zuid scharwoude: Ida Wclncr, zonder beroep, ge huwd met R. van Licncn naar Wilhelmina- straat 581. Vertrokken: Hendrika Arends, van Dijk 598 naar Beerta, Drieborg A 304a. Maartje van der Molen van Dijk 542 naar Ermelo Ac 212. NOORDSCHARWOUDE. Burg. Stand over de maand No- vomber 1938. Geboren: Gerrit Jan, zoon van Jan Kooij en van Everdina Bos; Theodorus Johan nes, zoon van Machiel Ooijevaar en van Pe- tronella Quax; Francisea Maria, dochter van Gerrit Kos en van IJda Kos; Margretha, dochter van Willem Roos on van Antje Zeeman; Wilco, zoon van Jacob Boonstra cn van Douwina Zandberg. Gehuwd: Geene. Overleden: Piet er Swager, oud 63 jaren, echtgenoot van Jansje Blaauboer. NOORDSCHARWOUDE. Kerkelijke verkiezing. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren H. Janssonius en S. Schuitemaker. St. Nicolaas op bezoek. Door Sint Nicolaas en Zwarte Piet werd gisteren een bezoek gebracht aan de R.K. Jongens- on Meisjesschool. De kinderen werden onthaald en kregen bovendien ieder nog een cadeautje. WIERINGEN Kerstgave werkloozen. De Min. v. Sociale Zaken heeft goedge keurd dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkee- ring een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 van het bedrag hetwelk de betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 Decem ber a.s. werkelijk aan uitkeering (daaronder begrepen eventueele brandstoffcmbijslag) ontvangen. Deze Kerstgave van 25 kan ook wor den toegekend over de extra-bijdrage, die aan meerderjarige inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Deze regeling geldt niet voor dc personen die in voormelde weck in de werkverschaf fing zijn tewerkgesteld geweest. Hierin wordt nader op andere wijze voorzien. Een speciale regeling geldt voor hen die een uitkeering uit hun werkloozcnkas ge nieten. De uitkeering gaat hier tot, het be drag dat zij aan kasuitkeering plus even tueele kasibijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toe gekend. Mond- en klauwzeer. Alles wijst er op dat de jongste mond- en klauwzeer-epidemie in dezegemeente thans sterk afneemt. In totaal werden 140 stallen besmet. De laatste weken kwamen spora disch nieuwe gevallen voor. Daarentegen deden reeds 81 veehouders opgave van her stel. ST. NICOLAAS TE HIPPOLYTUSHOEF. Evenals andere jaren bracht ook St. Ni colaas, vergezeld van zijn knecht Zwarte Piet, weer een bezoek aan Hippolytushoef 's Morgens werd allereerst een bezoek ge bracht aan de R. K. HenricusschooL waar de Sint in tegenwoordigheid van pastoor Muddc werd toegezongen. In beide lokalen sprak de Sint dc kinderen toe, deze beris pend of vermanend een ander prijzend. Na dat aan alle kinderen een geschenk cn lek kernijen werden gegeven strooide Piet nog eenmaal en het bezoek was weer ten einde. Hierna ging het naar de O. L. School, waai de Sint ook werd toegezongen, ook hier wer den lekkernijen cn geschenken uitgereikt. 's Middags had te 2 uur in Cinema De Haan het St. Nicolaasfeest van de Kleuter school plaats. Aan de wanden van dit mooie gebouw prijkten verschillende werkstukjes door dc leerlingen zelf vervaardigd. Door de kleinen werden verschillende spelletjes gedaan, gedanst en gezongen vooral „Dc Zeven muzikantjes" met dc aardige roode mutsjes was heel aardig. Ook deze kinderen werden op lekkernijen en geschenken ont haald, nog een lied en het jaarlijksche be zoek was weer ten einde. Het bestuur van de kleuterschool cn het onderwijzend personeel mevr. Ruitenburg en mej. Lont hebben dit jaar van het St. Nicolaasfeest iets bijzonders gemaakt, ge tuige ook de aardige aankleeding! Ze had den trouwens ook eer van hun werk. De heer J. N. Bruul verzorgde het muzika le gedeelte. Kiescollege Ned. Herv. Gem. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef c.a. vergaderde Zondag na den dienst in de kerkezaal, alwaar ver kiezing werd gehouden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Bosker, ouder ling en t). Blaauboer, diaken. Beide heeren werden mot groote meer derheid van stommen herkozen. DEN OEVER. Apollo-nieuws. Voor de kunstlievende leden van de mu- zickvereeniging Apollo staat het aanstaan de voorjaar wederom een mooie feestavond te wachten. Voor dezen avond wordt door den Directeur, den heer J. van Glabbeck, een revue geschreven. Verder heeft „Apollo" in studie het bekende „Ave Maria" van Schu- bert, waarbij als solist zal optreden de heer P. Gorter op tuba. Ook is in studie geno men de bekende polka „Die beide kleine Finken". Deze polka zal gespeeld worden met orkestbegeleiding. Als solisten zullen optreden twee pistonisten van genoemde vereeniging. Tevens vernamen we nog dat „Apollo" deel zal nemen aan het nationale concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, dat in Juli 1939 te Hoorn zal worden gehouden. Het St. Nicolaasfeest. Van het voornemen om den goeden Sint met zijn zwarten knecht van de boot te halen, moest in verband met het slechte weer afgezien worden. Daarom kwam hij per automobiel. Zijn eerste bezoek gold de O.L. school aan de Zwinstraat, waar hij dc kinderen tractcerde. Hierna begaf hij zich naar de zaal van den heer Lont, waar een groote schaar kleuters aanwezig was. Bij zijn binnentreden werd dc Sint hartelijk toegezongen, waarna met het programma werd aangevangen. Alles wat hier door de kleintjes vertoond werd. boeide een iedw. Leuke liedjes en aardige tooneeltjcs werden in een vlot tempo afgewerkt. Een compli ment aan mej. Kok met haar staf is zeker op zijn plaats. Het was al pikdonker, toen de kleintjes met hun cadeautjes van dit uitstekend geslaagde kinderfeest huiswaarts togen. SINT MAARTEN Collecte-opbrengst. De collecte voor de vluchtelingen heeft alhier in totaal opgebracht ruim f 35. Verkocht. De tuin, behoorende aan den heer Chris Hoogland uit Alkmaar, en gelegen alhier, is hij onderhandschen verkoop overgegaan op den heer G. Peetoom, alhier. RAAD WIERINGEN Onverkwikkelijk debat naar aan leiding van de benoeming van een onderwijzer. Vergadering van de Raad der gemeente. Wieringen op Maandag 5 December 1938, n.m. 3 uur. Het eerste en eenige punt is de benoeming van een onderwijzer. Door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is toestemming ver leend tot aanstelling van een vierde leer kracht aan de o. 1. schoot te Den Oever bo ven liet wettelijk vereischte aantal, in ver band met de toename van het aantal leer lingen aan genoemde school, onder voor waarde, dat, een keus zou worden gedaan uit de wachtgelders. B. eii W. hebben na ingenomen advies van den inspecteur van het 1. o. te Alk maai de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. F. Schutte te Purmerend; 2. J. J.. de Bruyne te Apeldoorn. 3. A. L. M. Thies te Veen. De heer Lont (v.d.) vraagt of er nog geinformeerd wordt naar de po litieke richting der sollicitanten, Spreker acht dit wel wenschclijk, omdat op Wieringen het overgrootc deel van het onderwijzend personeel tot de s.d.a.p. behoort. Dit komt niet overeen met de samenstelling dei- bevolking en spreker acht het wel gewenscht daar rekening mede te houden. Mw. Wit—Slikker (s.d.a.p.) vraagt hoe de heer Lont aan de wetenschap komt, dat het grootste gedeelte van het onderwijzend personeel tot do S. D. A. P. behoort. Spreek ster heeft regelmatig inzage van de leden lijst cn haar is nimmer gebleken, dat een onderwijzer lid is. De Voorzitter stelt voor het debat na de stemming voort te zetten. De heer C. F. Schutte wordt hierna met algemcene stemmen benoemd. De Voorzitter zegt, dat vroeger wel re kening werd gehouden met de politieke gezindheid, doch nadat hierover in den raad een opmerking is gemaakt, gebeurt dat niet meer. Spreker persoonlijk bemoeit, zich niet met politiek, het gaat er bij hem om een voor 100 pet. goede leerkracht te krijgen. De heer Lont is het met dit laatste eens, doch. er is hem meermalen gevraagd: zijn het hier allemaal s.d.a.p.-cr onderwijzers? Ook in de oudercommissic is deze vraag naar voren gekomen. Spreker z egt nog maals, dat dit de verhoudingen op Wierin gen niet weergeeft. Van haar kant zou de s.d.a.p. zich hiertegen ook verzetten. De Voorzitter zegt, dat er in deze ge meente een r.k. school is, doch dat er bij het openbaar onderwijs toch ook een r.k. onderwijzer is, die heel goed voldoet. Spr. vraagt den heer Lont of deze wel eens klachten heeft vernomen. De heer Lont antwoordt bevestigend. De Voorzitter zegt, dat indien hem klach ten bereiken, hiernaar onmiddellijk een on derzoek zal worden ingesteld. De heer Bontkes s.d.a.p.) wil met kracht opkomen tegen de bekrompen denkwijze van den heer Lont; deze gedachtengang behoort niet meer in de tegenwoordige maatschappij thuis. De heer Lont had eerst eens een behoorlijk onderzoek mofeten in stellen. Spreker zegt, dat geen enkele onderwijzer lid van de s.d.ap. is, wel zijn er 6 lid van den onderwijzersbond, welke is aangesloten bij het N.V.V. Het is verder heel logisch, dat de onderwijzers zich meer thuis gevoe len bij de s.d.a.p. dan bij de andere par tijen. Als dc heer Lont zegt, dat de onder wijzers en dc kinderen onder rooien invloed staan, dan is hier niets van waar. De heer Lont moet voortaan met argumenten ko men. De S. D. A. P. fractie protesteert hier ten sterkste tegen, bij de benoeming wordt en kel gelet op capaciteiten. De Voorzitter zegt, dat het als regel voor komt, dat no. 1 van de voordracht wordt, benoemd De voordracht wordt door B.cn W. opgemaakt ria advies van het hoofd der school en den inspecteur van het 1. o. die uit sluitend let op den besten leerkracht. Dc S. D. A. P. heeft door steeds op no. 1 te stemmen het bewijs geleverd. De heer Lont zegt, dat liet reeds herhaal delijk in den raad is gebleken, dat de stem mingen wel beinvlocd zijn. Dat deze in vloeden ook op de school inwerken blijkt, daar ook het Wilhelmus niet wordt g«- lccrd. Mw. Wit-Slikker zegt, dat haar het Wil helmus door een s.d.a.p.-onderwijzer is ge leerd. Den heer Lont is een geval ter oorc geko men van een kind dat het Wilhelmus zong en daarvoor door den onderwijzer werd ge straft. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP Het A.B.C. Cabaret voor het Nut. Zondagavond is het A.B.C Cabaret, onder leiding van Wim Kan voor het Nut alhier opgetreden. Ongeveer 400 personen vulden de toonecl- zaal van dc Prins Maurits. Een keurig programma werd correct cn vlug afgewerkt en wij weten niet wie van dc optredenden wij het meest zouden moeten roemen. Corric Vonk in een parodie op de kinder gedichtjes van Van Alphen was eenig, maar onbedaarlijk is ook gelachen toen zij optrad als de eeuwige straatjongen, een ongekend geestige creatie. Sterk trof ons ook haar dramatische kracht in het tragische stukje: ,,'t Konijn is dood!". Spel en mimiek van deze kleine kun- stenaresso zijn weergaloos. Mevr. Perin—Bouwmeester draagt prachtig voor en het fijne schetsje geschreven door Wim Kan: „De man is wat zijn moeder in hem ziet", werd onder ademlooze stilte aan gehoord. Maar ook uit andere voordrach ten, b.v.: „Hoe zijn de vrouwen en de han- PUBLICATIE ZOETWATERVISSCHERS EN DRIJF- WANTVISSCHERS. De Nederlandsche Visscherijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat visschers, die in aanmerking wenschen te komen voor steun krachtens de Crisis- Stcunbesehikking 1938 (Zoetwatervisscherij) cn krachtens de Crisis-Stcunbeschikking 1938 (Drijfwantvisscherij) over het 2e half jaar 1938, voor zoover zij dit nog niet heb ben gedaan, thans zoo spoedig mogelijk een desbetreffend verzoek moeten richten tot de Nederlandsche Visscherijcentrale. In het verzoek moeten naam, voornaam, adres en woonplaats, alsmede de geboortedatum van den aanvrager volledig worden ver meld. Aanvragen, welke na 15.Januari 1939 de Nederlandsche Visscherijcentrale berei ken, kunnen in geen. geval meer in behan deling worden genomen. 's Gravenhage, 5 Decembei 1938. (Adv.) den", bleek op welk hoog peil het spel van deze voordrachtkunstcnaresse staat. Wim Kan als conférencier, als voordra ger, als samenspeler met de bovengenoemde dames, in het bijzonder in fragmenten uit het leven van den heer cn mevr. Jansen en Menschen op Zondag, prachtig. Beuker en Denijs zijn ware piano-vurtio-- sen, die het publiek door hun spel in extase brachten. Het is een avond van fijn kunstgenot ge weest, waarvan alle aanwezigen ten volle hebben genoten. Toen dan ook de voorzitter van het Nut, Burgemeester Pluister, aan het einde van den avond, nadat het doek meermalen was gehaald, het toonecl betrad en in een kort, kernachtig spocchjc de spelers dank bracht en de dames Corry Vonk en Mevr. Perin Bouwmeester bloemen aanbood, brak eén schier oorverdoovend applaus los, als tee- ken van instemming met deze hulde. Een gezellig bal besloot den avond. COLLECTE JOODSCHE VLUCHTELINGEN Alhier is ingezameld voor de Joodsche vluchtelingen een bedrag van f 188.44. WINKEL ONDERHANDSCHE VERKOOP. Het perceel van den heer J. Brecbaart. Sz., eerder van G. Roos. is onderhands verkocht, aan de heeren G. Butter te Schagen en KI. Blokker te Winkel. POLITIE. Gevonden een dameshandschoen. Inlich tingen ter secretarie. COLLECTE. De opbrengst van de collecte ten behoeve van Joodsche vluchtelingen, welke Zater dag j.1. is gehouden, heeft in deze gemeente f 156.opgebracht. BOUWVERGUNNING. Door B. en W. is aai? den heer J. Broekens vergunning verleend tot het plaatsen van een septictank. GESLAAGD. Voor eerste coupeuse bij de 'Mode Acade mie Systeem „Whory zek" zijn geslaagd de dames A. Slijboom. A. Kant. te Winkel, J. Breed, D. v.d. Kreeke te Kolhorn. J. BiJ te Barsingerhorn en J. Kuiper te Schagen. welke dames allen zijn opgeleid door mej. M. Reetman alhier. Een mooi succes, aange zien alle leerlingen, door mej. Reetman op geleid, voor dit examen zijn geslaagd. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 5 December.- Den Burg. DEN BURGEMEESTER BELEEDIGD. Terecht moet staan A. D. van beroep win kelier, wonende te Den Burg die ervan wordt beschuldigd ind en nacht van 6 op 7 September j.1. bij het sluitingsuur der cafó's in café Texel te Den Burg den bur gemeester, mr. A. F. Kamp te hebbenN be leed igd, door hem te hebben toegevoegd, „die rotzak." Verd. weet het niet goed meer. hij was aan het feestvieren en had te veel gedron ken. De burgemeester mr. A. F. K. als getuige gchoo-rd. verklaart, dat het sluitingsuur der cafés was bepaald op 's avond twaalf uur. De politierechter, mr. Krabbe, vraagt get, of deze wel eens meer last van verd. heeft? Get.: Neen Edelachtbare. De tweede get. is D. J. L. gemeente-veld wachter, die de beleedigende woorden heeft gehoord. Politierechter tot verd.: Dat is niet netjes van je, je schijnt ook niet veel schaamtege voel te hebben? Verd.: Dat heb ik wel. Politierechter tot get.: U heeft geen pro ces-verbaal opgemaakt dit is slechts een rapport. De zaak wordt dan een oogenblik ge schorst om don veldwachter gelegenheid te geven een ambtsecdig proces-verbaal op te maken. Als de veldwachter het proces-verbaal overlegt en dit door don griffier is voorge lezen, neemt de Officier van Justitie mr. v. d. Fcen do Lille ziin requisitoir en oischt f 40.boete. subs. 20 dagen hechtenis. Conform dezen eisch wordt verdachte veroordeeld. Winkel VIEL LaRM UM NICIITS! P. V. van beroep schoenmakersknecht ie Winkel wordt ervon beschuldigd schoenana- kersleesten te hebben gestolen. Politierechter: U heeft bij dien Politie rechter een onverschillige houding aange nomen en U heeft gezegd: „Ik weet er niets van en 't kan me ook niets bommen." Verd.: Ik weet er ook niets van. De eerste getuige is P. K„ die verhuisde van Winkel naar Zijpe. Daar miste get. de leest. Politierechter: En U heeft niemand ver gunning gegeven die leest weg te nen? Get.: Neen. De tweede get. is C. K. boerenart» te Winkel. Deze is in dienst gewees een boerderij welke werd beheerd verd. Hij kreeg loe-n opdracht denn te ragen en vond daar de schoenloest. Politierechter: En wat zei de toen vj Get.: Die schoenloest is van mij; stop maar in een hoekje; K. heeft mij gegeven. Verd. merkt op, dat get. ruzie met heeft gehad en hem daarom bewaarde De laatste get C. K. te Winkel heefi K. verhuisd en zag de leest liggen, heeft toon de leest opgenomen en deze een kruiwagen gelegd en weggereden. Dc Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen Lille, vordering nemend, acht den die! wettig en overtuigend bewezen f30.boete, subs. 15 dagen hechtenis. Conform dezen eisch wordt verd. vero deeld. Schoorl. ALS TWEE ARTISTEN RUZIE MAK EX Dan moet terecht staan C. S„ van ben beeldhouwer en wonende te Schoorl. D» wordt er van verdacht op 19 Augustus een zekeren K. met een stukje ijzeren bi een slag op het hoofd gegeven te hebben. Verd. vertelt, dat hij op genoemden d per fiets op den Postweg reed, toen K. pl seling voor hem sprong. Verd. is toen ov het stuur van z'n fiets geslagen en tegi een boom opgevlogen. Hij werd toen ge wond. Politierechter: Toen heeft u K. ertoe prest mee naar uw huis te gaan, nietwaar Verd.: Dat is zoo. Politierechter: En daar heeft u woordei gehad met K. Deze heeft u bedreigd, waarni u hem met een stuk ijzer op het hoofd hee? geslagen en K. bloedend werd verwond, niet waar? Verd.: Dat is volkomen juist. Politierechter: Maar K. heeft u nogal b* dreigd, nietwaar? Verd.: Het is een hecle oude kwestie. Politierechter: -Daar hebben we hier niets mee té maken; dan moet u bij den bui meester zijn. Verd.: Dat heb is gedaan. G,ct.. K. vertelt, dat er zoo'n mishandelii ontstond, waardoor de ellepi.jp werd bescl digd en een lichte hersenschudding ontstonj Politierechter: En bent u onder dokter! handen geweest? Get.: Ik heb vier weken niet kunnen wet ken. De Officier van Justitie eischt, wegens dei ernst van het feit, 14 dagen gevangenisstra! Verd.: Ik wist niet wat ik deed, ik heb ei nu spijt van. Mr. Krabbe veroordeelt verd. tot f50 boete subs. 25 dagen hechtenis. uüj K ril W chiP" end Geachte Redactie. Zeer gaarne zou ondergetekende hél; vol gende als ingezonden stuk in Uw blad wil len zien opgenomen, waarvoor ik U hark: lijk dank. Hoogachtend, HENK CRDM,! We hebben het genoegen om tot ca Vriend van Daan Pool te worden gereken! en kénnen Daan in vele opvattingen, i tóch Geachte Lezers: wc zijn oen beetjj schoorvoetend naar dc Zaal van den Heeü Slikker gegaan, alwaar Daan j.1. Zaterdag optrad, want we hadden natuurlijk gelezen dat dc Burgemeester van Winkel één van Daan's nummers had verboden, en we wa ren eerlijk een beetje bang dat onze ziel zwart zou worden, want wél wisten cn weten we dat Daan niet Staatsgevaarlijk, noch onzedelijk is, en dns nooit i-n die rich ting iets zou brengen, maar als een op ace hoofd van een gemeente iets gaat verbieden, dan moet men op z'n minst aannemen dat het er niet mee ..doorkan..." Wii. en waan «chijnliik -velen mét ons. waren nieuwsgierig hoe. dat nummer zou zijn, en voordat Daan en zijn gezelschap ten tonele ve>-schocn, was onze aandacht toegespitst on dit num mer. en het pleit voor liet gezelschap, dat! na het eerste optreden, de spanning weg was. on wo enkel oor en oog voor de ven richtingen van dat aardige troepie hadden En, zonder dat we er erg in hadden, was daar dan het voor dé winkeler bevolking zo gevaarlijke stuk... Men kon een spold horen vallen toen Daan het nummer, „bracht" en dit deed on de hem bekends gevoelvolle wijze, die vele zakdoeken nodj maakten... 1 We waren gewoon, om het, maar eens met een geniete term te zeggen: ,.weg," on het bewjis daarvoor werd geleverd doordat men zich even moest realiseeren dat het werkelijk „uit" was. en hóe men het waar deerde, kon men begrijpen aan het donde rend annlaus dat Daan kreeg! En dan moet het ons van 't hart: we lieh- hen later, toen we de dingen eens nuchter1 en kalm hebben ove'-daeht. niet kunnen begrijpen wat bet motief dc# Rurgomoesters was om dit nummer te verbieden... Zeker: hef is een aanklacht tegen den oorlog, en wij niet ons Tekeobrein menen dat iemand die. een noging doet zijn medemensen het barhnarsche van den kriig t-e laten zien, opdat er toe worde bijgedragen dit als era gruwel aan te voelen, wij menen zeggen iffe dat zo'n poging hulde verdiend, temeer ock waar de eerste mannen van verschillende nationaliteiten, schier het. ónmogelijke hein* ben gedaan om een bloedbad van groten omvang te voorkomen, mét succes, en wij ziin mïSfehien nn een zeker punt on betamelijk nieuwsgierig, maar liet zou ons wat waard ziin als wc d-e juiste motieven ronden kunnen vernemen van Burgemeester Zwart uit Winkel, om een stuk. waarover wij het hier hebben, te verbieden!! Maar... die zal wel tot de vrome wensen blijven behoren, want een „Vader van Win kel" steekt natuurlijk gecsteliik zó toren hoog hoven ons uit dan dat wii dit zouden: mogen vernemen... Wij. en verder allen die Daan hebben gehoord in ziin anti-oorlogs stuk, hebben er met de hesten wil van do wereld niets slechts in kunnen ontdekken, zodat óf: wij Poldervolk allemaal gedegene reerd zijn, óf... Sinterklaas heeft in Winkel een vergissing begaan, en het Zwart in een verkeerde schoen laten glijden... Met vriendelijken dank voor de plaatsing, HENK CRUM, Anna Paulowna,

Schager Courant | 1938 | | pagina 6