Overdracht vanBritsch gebied uitgesloten Groote Reclame-wedstrijd de SCHAGER COURANT flOOO.- aan prijzen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Ruim f 9 millioen voor Defensie aangevraagd Franco- offensief op komst? Auto middendoor gereden Bommenwerpers naar Nieuw Guinea Met jachtmes doorstoken Ondersteunt Duitschland de Italiaansche eischen? worden in contanten uitgekeerd Laan. Schagen Tel. 20. pOffDCHDAG 8 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 19747. jtt KV. Uitg.-Mif. „VloHcmd, Moofderkwortier" Een verklaring van den Brit- schen minister van koloniën. JOHERPE MOTIE verworpen. Geen uitbreiding van Er is geen sprake van, verklaarde de Britsche minister van Dominions en Koloniën, gisteren in het Lager huis, dat de Engelsche regeering van zins zou zijn overdracht van Britsche koloniën of mandaatsge- bieden zelfs maar te overwegen. Aan leiding voor deze verklaring was een nlotie der labourpartij, waarin ge zegd werd, dat geen herverdeeling der koloniën zal mogen plaatsvinden zonder toestemming der bewoners. Met voldoening ontvangen. )e parlementaire correspondent van Reu- Ier bericht., dat over het algemeen de verkla ag Van MacDonald in het Lagerhuis met pdoening is ontvangen door aile partijen, een duidelijke uiteenzetting van de hou- jng der regeering inzake mandaatgebieden, iommige aanhangers van de regeering leenden evenwel, dat de minister niet ver inoeg was gegaan en dat een nog duide- ijker verklaring afgelegd móet worden. Een van de leden van het parlement serkte op, dat „de deur op een klein kier tje is gelaten". Anderzijds was men van oordeel, dat Mac Donald niet verder kon gaan, aangezien peen enkele regeering in kan staan voor felgeen haar opvolgsters zullen doen. Scherpe taal der Labourfractie. Dg motie van Labour, welke aanleiding ui\ot de verklaring der regeering, bevatte veil scherpe uitlatingen aan het adres der Waringen van de totalitaire staten. On danks de algeheele afkeer der volkeren van den oorlog, zoo zeide Noel Baker, die na wens de arbeiderspartij de motie toelichtte, Jebben in de afgcloopen drie jaren drie re- peeringen weloverwogen een aanvalsoorlog ingezet tegen hun buren. Zij zijn niet alleen schuldig aan agressie, doch zij hebben den oorlog verheerlijkt, zooals in geen 1500 jaar is gebeurd. Zij hebben het interna tionale recht belachelijk gemaakt en de wereld gedwongen tot den ver- schrikkelijksten bewapeningswed loop, welke er ooit is geweest. In dit licht moet de koloniale eisch van Hitier worden beschouwd. Echter, bij artikel 119 van het verdrag van Versa.illes heeft Duitschland aan de geallieerde en verbonden mogendheden al zijn 'rechten en aanspraken op zijn overzee- sclie bezittingen afgestaan en dat artikel n absoluut beslissend (kreten van goed keuring) en ik moet hier aan toevoegen, dat bet niet aan de overweldigers van Oosten- riik en de overwinnaars van München, die 'eilig de moraliteit kunnen tarten, past te iepalen waarop deze is gebaseerd. Van Afrika zou Duitschland maken, wat Europa thans is, n.1. een vulkaan van vrees, beroering cn onrust en het begin van de vorming van groote legers van kleurlingen, waardoor de geheele geschiede- ais van liet vaste land van Europa kan wor tel gewijzigd, vervolge Baker. MACDONALD AAN 'T WOORD. &e minister van koloniën verklaarde daar- CP onder luide toejuichingen, dat noch be sproken, noch overwogen wordt gebieden at te staan. Men kan de bevolking der man- daatsgebieden niet beschouwen als goederen en veestapels, welke aan anderen kunnen worden overgedaan. Wij hebben de verantwoordelijkheden voor deze volken. Wij moeten rekening hou den met hun wenschen en de wenschen der verschillende bevolkingsgroepen in die ge bieden. Voor zoover het Britsche mandaat gebieden betreft, gaat het niet alleen om een ^oote inheemsclie bevolking. Op sommige plaatsen zijn ook Europeesche kolonisten, die al hetgeen zij bezitten in deze gebieden hebben belegd cn een groote rol hebben ge speeld bij de ontwikkeling dezer gebieden in de laatste twintig jaren. In sommige stre ken zijn belangrijke Indische gemeenschap pen. Wij moeten het recht van deze bevol king erkennen haar meening uit te spreken over een kwestie, welke voor baar van het allergrootste belang is. Onder treon omstandigheden .zou het mo gelijk zijn voor dc regecring in deze aange legenheid iets te doen zonder dat dit huis op de moest volledige wijze gelegenheid neeit gehad zich er over uit te spreken. mets kan worden gedaan zonder positie v® goedkeuring van het parlement. Het tweede deel der labourmotie, waarin werd aangedrongen op uitbreiding van het mandaatstelsel tot alle koloniën, welke rijp zijn voor zelfbestuur, achtte de minister on aanvaardbaar. Ook achtte de regeering het niet juist, dat in de motie wordt gezegd: het eerste doel der koloniale politiek moet zijn welvaart te brengen aan de Inheemsche bewoners. Waarom alleen aan dc Inheem- schen? vroeg MacDonald. Er zijn ook an dere bewoners: Europeanen. Indiërs, Ara bieren en anderen. Juister zou zijn geweest te zeggen, dat het eerste doel der koloniale politiek is welvaart voor alle bewoners dei- koloniale gebieden. Groot Brittannië heeft tientallen jaren geleden de politiek aan vaard de belangen van alle volken der kolo niën te bevorderen! De labourmotie word tenslotte met 253 tegen 127 stemmen verworpen. Graanschip bestemd voor Neder land, vrijgelaten. Men heeft opgemerkt, dat sedert 24 uur veel minder menschen dan anders over de internationale brug te Ilendaye uit het door Franco bcheerschte Spanje Frankrijk bin nenkomen. Vreemdelingen en Spanjaarden mogen echter Spanje binnengaan. Men acht het niet onmogelijk, dat een groot offensief van Franco verwacht moet worden. Fransche schepen lastig gevallen. Het Fransche stoomschip .Grandquevilly" op weg van Oran naar Frankrijk, is in de Straat van Gibraltar door treilers van Fran co aangehouden. Het schip zou worden op gebracht, naar Ceuta, doch ,toen de Fran sche torpedojager „Basque" verscheen, werd het schip onmiddellijk losgelaten. In de laatste twaalf dagen zijn reeds zes Fransche schepen lastig gevallen. Franco laat graanschip vrij. De „Garoufaleia", het met 7000 ton Rus sisch graan, bestemd voor Rotterdamsche graanimporteurs, geladen Grieksche stoom schip, dat begin November op weg van Zuid-Rusland naar Rotterdam in de Middel- landsche Zee door de Franco-rogccring in be slag werd genomen, is, naar de Tel. meldt blijkens een bij de reederij te Londen inge komen telegram, vrijgelaten. De „Garoufaleia" zal waarschijnlijk de reis naar Rotterdam voortzetten. Minister verdedigt zijn belastingplannen Couponbelasting gerechtvaar digd zegt hij. Wat de bezwaren tegen de handhaving van de belasting van de doode hand betreft, merkt de minister in de memorie van toe lichting bij het wetsontwerp voor de dekking der rijksuitgaven op, dat de heffing van de ze belasting slechts met een jaar verlengd wordt. Dat de voortzetting van de heffing van de couponbelasting zou beteekenen een vooruitloopen op de aangekondigde natio nale inkomsten- en winstbelasting, is den minister niet duidelijk. Veeleer zou hij kun nen begrijpen, dat het uitzonderen van de couponbelasting van de algemeene verlen ging als zulk een vooruitloopen werd opge vat. Ten behoeve der leger-reorgani- satie. De „reiskosten" van oor logsbodems. In de memorie van toelichting, behoorend bij het wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van de Defensicbegrooting voor 1938, deelde de minister mede, dat de gelden, be- noodigd voor de uitvoering van maatregelen als gevolg van de door de regeering geno men beslissing tot verlenging van den duur der eerste oefening van de onbereden dienst plichtigen der lichting 1938 en de daarme de verband houdende reorganisatie en dislo catie van het leger, nader zouden worden aangevraagd. Tot dit doel strekt een thans ingediend wetsontwerp, waarin tevens zijn opgenomen de gelden benoodigd voor verschillende voor zieningen van materieelen aard, die met be trekking tot de strategische beveiliging moesten worden getroffen. Voorts is het noodzakelijk gebleken, in ver band met een nieuwe kostenverdeeling voor de zeemacht welke ln afwachting van de -definieve vaststelling, sedert 1 Januari 1938 voorloopig reeds toepassing vindt de op ecnige artikelen uitgetrokken bedragen te verhoogen. Deze verhooging betreft in hoofd zaak de uitgaven voor de uitreis naar Ne- derlandsch-Indië van H. Ms. kruiser „Java" en de terugreis in dit jaar van H. Ms. „Su- matra", waarmede bij de raming van de defensiebegrooting 1938 geen rekening kon worden gehouden. Naar wij vernemen is mede in voorberei ding een wetsontwerp tot verhooging van het bedrag van f53.4 millioen, vermeld in de wet van den 27en Maart 1936 tot instelling van een Defensiefonds. In hoofdzaak is deze verhooging een gevolg van de door de rcgce- ring in 1936 genomen monetaire maatregelen waardoor het bedrag voor den ten laste van genoemd fonds komenden aanbouw van oor logsvaartuigen ontoereikend is geworden. Bij het onderhavige wetsontwerp is op den gewonen dienst voor 1938 f9.39 millioen aan gevraagd. Na dubbele botsing. Eén doode, twee gewonden. Gistermiddag half vijf kwam op den Rijks weg tusschen Ypenburg en* de Wielerbaan uit de richting Rotterdam een personenauto met zeer groote snelheid bij het inhalen van een anderen auto, op het linkerwegge^ deelte. Eerstgenoemde auto botste daarbij met een hevigen slag op een uit Den Haag komenden vrachtauto, waarvan door de bot sing het onderstel werd weggeslagen. Dc personenauto slingerde nog een eind verder en botste vervolgens tegen een tweeden vrachtauto, die eveneens uit Den Haag was genaderd. De kracht van deze tweede aan rijding was nog zoo hevig, dat de personen auto midden door brak, hoewel de vracht auto een kalmen gang had. De bestuurder van den personenauto, de 26-jarige M. H. uit Rotterdam werd zoo ern stig getroffen, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis St. Antoniushove aan de be komen verwondingen is bezweken. De chauf feur van den tweeden vrachtauto, de 38- jarige J. L. uit Den Haag werrl licht ge wond, terwijl de bestuurder van den eersten vrachtauto, de 28-jarige van G. uit Rotter dam, behoudens ecnige onbeteekenende ver wondingen, met den schrik vrij kwam. De drie auto's, waarvan de personenwa gen geheel is vernield zijn naar de garage van het politiebureau te Rijswijk gesleept. Een groote oefentocht. Binnenkort gaat een eskader leger- bommenwerpers op een grooten oe fentocht naar Nieuw-Guinea. De aankoop van Glenn Martins voor de Luchtvaart-afdecling van het Iv.N.I.-leger heeft aan dit onderdeel een groote bewege lijkheid op verre afstanden van de basis, Bandoeng, gegeven. Reeds werden, aldus de Tel., zeer geslaagde oefenreizen gehouden naar Borneo, naar Celebes en zelfs naar Aruba, als regel met een eskadrille van 3 toestellen. Daarbij werden per dag uitgestrek te trajecten gevlogen, wat aantoonde, dat deze fraaie bommenwerpers een mooie aan winst voor de defensie waren. Thans staat Nieuw-Guinea op het programma, welke tocht al eenigen tijd in voorbereiding is. Niet zeker is of men ginds op Babo zal lan den het zoo bekende vliegveld van den kartceringsarboid. Het schijnt dat men een nieuw terrein in den Vogelkop tijdig in ge reedheid heeft weten te brengen. Dc ingebruikstelling van ons nieuwe gebouw en de snelle, zeer groote stijging van ons abonnementental waren redenen welke ons deden besluiten tot het orgamseeren van een Alles wel aan boord van de Reiger Succesvol verloop van de Din< gaanvlucht. Te Napels had de Reiger tijdens zijn Din- gaanvlucht een prettig oponthoud. Een har telijke ontvangst wachtte daar de beman ning; verschillende leden der Nederlandsche kolonie cn ook de Nederlandsche gezant te Rome waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. De gezant nam deel aan het diner dat des avonds de passagiers en bemanning vereenigde. Gisterochtend om kwart over zes vertrok de Reiger uit Napels, en maak te reeds vóór half twaalf (plaatselijke tijd) een tusschenlanding te Athene, nadat de 'passagiers ruimschoots in de gelegenheid waren gesteld van de lucht uit Acropolis te zien. Na de lunch vloog het toestel naar Cairo door, waar het, om 14.37 uur (Ned. tijd) landde. Gezagvoerder Scholte meldde, dat alles wel is aan boord en dat de stemming, mede dank zij het prachtige weer, uitstekend is. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT i Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, geen regèn van beteekenis, kouder dan gisteren. Onze Oost Wanhopig vaar beraamt wan hoopsdaad. Te Loemadjang is een moord gepleegd door een zekeren Kneefel, daggelder bij de irrigatie. Het slachtoffer was een juffrouw Herta Schreiner, die inwoonde bij een be jaard man, Westerling genaamd, die geen beroep uitoefende. Kneefel had juist als daggelder ontslag genomen. In den loop van den avond was hij nog wezen wandelen met het slachtoffer. Daar na kwam hij naar het huis van het meisje en doorstak haar met een jachtmes. Het wapen trof Herta Schreiner in de hart streek. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Hierna poogde Kneefel zelfmoord te ple gen, de man is in zorgwekkende toestand naar het hospitaal te Soerabaja vervoerd, Het slachtoffer is gistermiddag te Loe madjang begraven onder groote deelne ming, meldt de N.R.Crt Men meent dat beide jongelui de wanhoopsdaad in een vlaag van depressie samen hebben beraamd van ELKE ADVERTENTIE IS IN HET VERVOLG EEN BON EN HEEFT WAARDE. Begint daarom reeds vandaag met het uitknippen van de advertenties en let op de nadere mededeelingen in ons nummer van morgen. Reeds Zaterdag 17 December vallen de volgende prijzen: Een premie van f 25.één van f 5.en tien prijzen van f 1.alles in contanten uit te betalen. Ook Duitschers nemen te Rome deel aan de anti-Fransche betoo gingen. Contra-betoogingen te Straatsburg. Ciaao spreekt met den Duitschen gezant Een vraag, die steeds klemmender wordt is: Wat zal Duitschland doen, als het conflict tusschen Frankrijk en Italië in een stadium komt, dat gewapend ingrijpen noodzakelijk wordt. Zal het den dienst terugbeta len, welke Mussolini heeft bewezen in de Septemberdagen, door te mobi- liseeren? De betoogingen in Italië duren voort, in Rome zegt men, dat ook Duitsche passagiers van Duitsche schepen, welke door de Middelland- sche Zee kruisen, er aan deelnemen. Met de Italianen trokken zij naar het Fransche consulaat, dat door troepen be waakt werd. Zingend en schreeuwend gin gen zij daarop naar de prefectuur en het bu reau der fascistische partij, waar zij zich na nieuwe betoogingen eindelijk verspreidden. Een merkwaardige contrabetoo- ging. Een merkwaardige contrabetooging heeft te Strassbourg plaats gevonden. Deze stad in de Elzas welke geruimen tijd tot Duitsch land heelt behoord (de vesting Strassburg!) telt vele studenten uit den Elzas onder haar inwoners. Deze trokken gisteren in optocht door de straten der stad, roepende: „Wij wil len Sardinië, wij willen Sicilië" (deelen van Italië) en zongen de „Marseillaise". De politie verspreidde de betoogers, zon der dat het tot incidenten kwam. Vervolgens zonden de studenten aan Da- ladier het volgende telegram: „Studenten van den Elzas beantwoordden de Italiaan sche anti-Fransche demonstraties, geven met den meesten nadruk uiting aan hun verontwaardiging en verzekeren hun inni ge gehechtheid aan Frankrijk". Voorts heeft de Fransche regeering een betuiging van aanhankelijkheid der Tune sische Joden ontvangen. Relletjes in Tunis. Omtrent de betooging van de spoorweg arbeiders voor de Italiaansche legatie wordt nader gemeld, dat flesschen roode en blau we inkt tegen het gebouw werden gewor pen, waardoor in korten tijd het gebouw prijkte met de Fransche kleuren, rood-wit- blauw, het wit werd gevormd door de witte steen van het gebouw. Enkele flesschen inkt vlogen door de ruiten. Overal in de stad hoort men thans de „Marseillaise" fluiten^ ook door de Arabieren. De politie bewaakt thans de Italiaansche winkels en officieele gebouwen, ten einde nieuwe incidenten te voorkomen. Kwajongens in actie. Studenten en leerlingen van middelbare schalen te Genua en Palermo hebben hun nerzijds weer tegen de anti-Italiaansche in cidenten in Tunis en Corsica betoogd. Zij drongen samen voor de consulaatsgebou wen van Frankrijk, welke een extra bewa king genoten, riepen „Duce", „Fascisme" en zongen de „Giovinezza". Te Lecce, waar reeds twee straten verdoopt zijn in „Corsica" en „Nizza" gingen de be toogers naar het gemeentehuis en eischten dat een derde straat „Tunis" genoemd zou worden. De burgemeester zegde toe, hier aan te zullen voldoen. En wat moet Duitschland doen? In Duitsche kringen te Rome geeft men toe, dat de Duitsche ambassadeur Maandag oen onderhoud met Ciano heeft gehad, waarhij de betooging in de Italiaansche ka mer ter sprake is gekomen. Men verwacht, dat deze week nog verdere besprekingen zullen worden gevoerd. Ciano heeft den Duitschen gezant te Rome, Von Mackensen. meege deeld, aldus het Vk., dat Italië een parallel trekt tusschen het Tsjechi sche en het Tunesische conflict. Ita lië was ook niet rechtstreeks geïn teresseerd bij het Tsjechische con flict, maar het mobiliseerde toch om Duitschland te helpen en Duit»- land moet zich thans tot een der gelijke handelswijze gebonden ach ten. Tn Duitsche kringen zou de neiging be- -taan Italië te helpen, daar de meening snel ve-ld wint, dat de bevrediging van Duitschland's eigen eischen naar kolon:;^ nooit tot stand zal komen door vreedza*,,rt middelen en onderhandelingen, maar uit sluitend door wapengeweld, en geslaagde actie van Italië in diezelfde richting zou een uitstekend voorbeeld vormen. Andere waarnemers meenen te weten, dat Duitschland voorstander is van een schikking op den grondslag van een recht vaardige regeling der verlangens.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1