CoiliMli Iet Memelgebied aan Duitschland? Oorlogsrisico buiten de Ongevallenwet? DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De „Reiger" te Johannesburg Chineezen hebben succes Ook Duitschland moet zijn prijs tot den wereldvrede betalen Door twee ondernemingen begraven Laan, Schagen, Tel. 20. 10DAG 12 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10750. der KV. Uitg.-Mii'. „Holland» NoofdefVwoflier1' Het overheerschend-Duitsche Me melgebied. krachtens interna tionaal statuut destijds Littauen toegewezen, zou den weg volgen van Oostenrijk en Sudetenland. jf een volksstemming „Terug naar het Duitsche rijk", aldus zal de eisch zijn, welke de Duitschers in het Memelgebied zul len stellen, zoodra zij bij de verkie zingen voor den autonomen landdag de meerderheid zullen hebben be haald. En daar schijnt veel kans op te zijn jOe speciale correspondent van Reuter lint, dat aan den vooravond dezer verkie- iifren den Duitschers de instructies gege- wm worden te ijveren voor een volksstem- jng voor de vereeniging met het. Duitsche i. De Duitschers zijn zeker van een groo- meerderheid. Zij hopen 27 van de 29 ze- Is te behalen en zij hebben positief ver- iard, dat zij voornemens zijn in het suwe jaar de aansluiting bij Duitschland eischen. Reeds zijn 450 Joodsche families t liet Memelgebied vertrokken uit vrees or 't Hitlerbewind. Bijna 1 millioen pond «rling belegd kapitaal zou zijn terugge- okken. Memel met het omliggende gebied. In de straten van Memel patrouilleerde fisteren de geüniformeerde lijfwacht van Dr. Neumann, den 50-jarigen veearts, wiens positie is te vergelijken met die van Hen- lein in het Sudetenland vóór de inlijving. Er zijn krachtige economische invloeden, velke normaal tegen een aansluiting bij Duitschland spreken. Ruim 80 procent van den Litauschcn buitenlandschen handel wat via het Memelgebied en groote doelen dar bevolking dreigen schade te ondervin den door het verlies van dit achterland. De uitslagen der verkiezingen zullen, we- gens haar gecompliceerd karakter, vermoe delijk pas over een week beleend zijn. Een onderhoud met Dr. Neumann. Dr. Neumann de leider der McmelduAt- Ihers ziet de toekomst rooskleurig in. Op de vraag hoe hij zich de ontwikkeling tan het Memel vraagstuk voors tolde, ant- woord de Neumann, dat dit op de eerste [plaats afhangt, van de regeering te Kau- flas. De Mem el duitschers zuilen geen voor stellen doen. De Litausche regeering moet thans na haar ij dele hoogmoed overgaan tot daden om haar verplichtingen na te lom en. d.w.z. de maatregelen opheffen, wel- ie nog bestaan en in strijd zijn met het statuut van autonomie, dat gegeven is. Hierbij is op de eerste plaats sprake van de staatspolitie, verder opheffen van de Beperkingen, welke de regeering van Li- tauen heeft gelegd op de vrije economische cn cultureèle ontwikkeling waarop de Me mel duitschers recht hebben. De M-emel- Duitschers verwachten, dat de regeering ten volledige autonomie zal geven, zoo- ils dit is voorzien bij het statuut. Tenslotte vroeg de vertegenwoprdiger van •ïavas of dr. Neumann niet van meening was, dat de ontwikkeling van de politiek in Memel voor een- groot deel afhankelijk i was van de betrekkingen tusschen Duitsch land en Lithauen. Neumann antwoordde' hierop, dat op het oogenblik de eischen slechts eischen van recht zijn. Hij kan niet, zeggen, wat later zal geschieden, dat zal veel van de binnen- en buitenlandsche om standigheden afhangen. Men kent evenwel het gevoelen van het geheele volk; dit is Duitsch en wil.Duitsch blijven. De stemming 's gisteren rustig verloopen. Op de wegen zal men veel veel auto's en vrachtwagens, vol meubelen, die Joden vervoerden, welke Klaipeda verlieten en naar het binnenland trokken uit vrees, dat een gelijk lot hen zal treffen als de Joden in Dantzig. Een Amerikaansch journalist schijnt mis handeld te zijn.-maar de officieele lezing luidt dat de man dronken en lastig was. Gisteravond om 8 uur had 95 pet. van 't aantal kiezers gestemd. Waarnemers deelen mede, dat over het al gemeen de bewoners zich op het standpunt stellen: Wij zijn naar den letter der wet Littausche burgers, maar naar den geest zijn en blijven wij Duitschers. Italiaansch gezant vertrekt. Reuter meldt verder uit Kaunas, dat daar verrassing is gewekt door het bericht, dat de Italiaansche gezant in Littauen besloten had met verlof te gaan. Dit bericht gaf aan leiding tot allerlei vermoedens, daar Italië tot de onderteekenaars van de Mcmelcon- ventie behoort. Als besprekingen tusschen Duitschland en Littauen tot overeenstemming zouden lei den, zou men de onderteekenaars, Engeland Frankrijk, Italië en Japan, vragen in de veranderingen toe te stemmen. De Duitsche gezant in Littauen, heeft zich naar Berlijn begeven om instructies te vragen. Duitsche gezant komt met voor stellen. Nader heeft, dr. Ernst Neumann, die lei der van het Kulturverband in Memel, aan een aantal buitenlandsche journalisten ver klaard, dat beslissing, welke een essentieele verandering zal bréngen in den toestand te Memel, niet genomen zal worden te Memel, doch te Berlijn, en het oogenblik, waarop de beslissing zal vallen, zal afhangen van den stand der betrekkingen tusschen de beide betrokken regeeringen. Dingaansvlucht volbracht Geestdriftige ontvangst. Na een reis van 6 dagen is de „Reiger" gisteren in Pretoria aan gekomen, vanwaar het na een kort oponthoud naar Johannesburg ^door gevlogen is. Een grooto menigte had zich op het vliegveld te Pretoria verzameld, om de „Reigei'" een feestelijke ontvangst te bereiden. Na een eererondje gemaakt te heb ben, streek het vliegtuig neer onder het geestdriftig gejuich der duizen den. Terwijl de passagiers en de be manning het vliegtuig verlieten, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door de aanwezigen werd mee gezongen. Bij de officieele ontvangst van jhr. mr. Bcelaerts van Blokland \yaren tal van auto riteiten aanwezig, waaronder vertegenwoor digers der regeering van Zuid-Afrika, en jhr. van Lennep, de Nedcrlandsche gezant. De offifcieele begroeting had een hijzonder hartelijk karakter, waarna de heer Bee- laerts en zijn zoon het vliegveld verlieten. De aanwezige troepen brachten hierbij eer bewijzen. Landing op militair vliegveldl Voor de landing te Pretoria, waar het mi litaire vliegveld voor dc burger luchtvaart is verboden, had de Zuid-Afrikaansche re geering een speciale toestemming verleend, gezien het bijzonder karakter van de missie van den heer Beelaerts. Nadat dc omvang rijke hoeveelheid post, welke de „Reiger" heeft meegenomen, naar Zuid-Afrika, was uitgeladen, werd de reis voortgezet naar Germiston het vliegveld van Johannesburg. Onderweg passeerde men het groote voor trekkerskamp, dat in de nabijheid van Pre toria werd ingericht, rond de plaals voor het monument, waarvan a.s. Woensdag, ter gelegenheid van de viering van Dingaans- clag, de eerste steen zal worden gelegd. In Germiston kende de geestdrift der duizenden, die voor de feestelijke ontvangst naar het vliegveld gekomen waren geen grenzen. Telkens weer stegen hoera's op en het kostte den burgemeester van Johamnes- burg geruimen tijd vóór hij de gelegenheid kreeg zijn welkomstwoord uit te spreken. TI ij getuigde van de groote vreugde, welke in geheel Zuid-Afrika was gewekt, door het feit, dat Nederland op deze wijze de oude banden met de Unie hernieuwde. Toen hij den wensch uitsprak, dat. hij nog dik wijls de vliegtuigen der K.L.M. in Johannes burg zou mogen begroeten, werd dit door de menigte met donderend gejuich onder streept. Boven de Victoria-waterval. De laatste étappe had een even vlot ver loop als de vorige. Een verrassing voor de passagiers was de Victoria-waterval, waar langs gezagvoerder Scholte de route had verlegd en waarboven hij de „Reiger" eeni- ge malen liet cirkelen. Heden en morgen zullen worden besteed aan excursies in de omstreken van Johan nesburg, waarbij men het Knigerpark be zoeken zal. Een der belangrijkste natuurre servaten der wereld. De eerste afvaart van het m. s. Oranje Naard e N. R. Crt. meldt, zal het nieuwe m.s. Oranje op 6 September 1939 voor de eerste reis van Amsterdam naar Batavia ver trekken. Het schip zal 4 Octolier te Batavia arriveeren, waarna het op 18 October de thuisreis zal aanvaarden. Over het traject GenuaSingapore zal 17 dagen worden ge- varen* De Nazi-dictator heeft werk te veel Hij weet niet wat of hij het eerst moet aanpakken, zegt Churchill. We weten niet, zeide Churchill gisteren tijdens een rede, welke stappen de Nazi- dictator verder wil doen in Oost-Europa. Vele wegen staan hem open. Hij weet niet wat het eerste te doen, ofwel Memel of Dan- zig, ofwel de Poolscbe Oekrainers ophitsen tegen Polen of de bevolking van Transsyl- vanie tegen Roemenië. Niemand maakt zich op om tegenstand te bieden aan de natio- naal-socialistische aanvallen! Churchill zeide verder, dat hij de aan spraken van Mussolini op het Suezkanaal had voorzien, deze moesten komen na de verovering van Abessinië. Het eenige mid del om tegenstand te bieden tegen de aan vallen der Nazidictatoren is eenheid in de democratische landen, en een opperste in ternationaal gerechtshof. Tenslotte verklaarde Churchill, dat door Tsjecho-Slowakije voor de wolven te wer pen, geen vrede, gegrondvest op hoop en vertrouwen was verkregen, doch slechts een uitstel, waarin allen hun herbewapenings pogingen verdubbelen. Waijoeng opnieuw door hen bezet. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat te Hongkong een nog niet bevestigd bericht is ontvangen volgens hetwelk de Chineesche troepen in Kwangtoen opnieuw Waijoeng hebben bezet. Deze stad ligt aan de Oost rivier op 120 k.m. ten oosten van Kanton. Pen Japanschen strijdkrachten zijn hevige verliezen toegebracht. Aan het Centrale front. Sinds twee dagen zijn de militaire opera ties in Noord Hoenan hervat. De Japan- sche troepen zijn niet geslaagd in hun po ging de Chineesche strijdkrachten op den Noordelijken oever van (ie rivier Hsintsjian- go op te drijven. De Cbimeesche troepen zijn er op den noordelijken oever niet alleen in geslaagd de Japansche aanvallen bij San- kangtsoei en Tsjinkangyi te doen misluk ken, doch zij zijn ook over een aanzienlijken afstand opgerukt en hebben Hsinkaitang, op 15 k.m. ten Z. O. van Votsjau heroverd. Droevig naspel Stoffelijke resten van „Ekster" slachtoffers vrijgegeven. Naar wij vernemen, zijn de stoffelijke res ten der slachtoffers van de „Ekster" door de Justitie te Haarlem vrijgegeven. Woensdag a.s. zullen de begrafenissen plaats vinden en wel die van de heeren A. van der Sijde en A. A. Becking op de be graafplaats Zorgvlied te Amsterdam des ochtends om 11 uur terwijl de piloot C. M. Schrey en de mecanicien K. L. H. Jaedicke op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam zullen worden ter aarde besteld. Nog meer boter naar België Invoercontingent wederom, ver hoogd. Naar het Hsb. verneemt, heeft België met het oog op de stijging der boterprijzen, het invoercontingent voor boter verhoogd en wei van 250.000 k.g. tot 350.000 k.g. Mochten de boterprijzen verder blijven stijgen, dan zal de regeering niet aarzelen de deur voor den invoer nog verder open te zetten. Er zij aan herinnerd, dat Nederland 27 van bovenbedoeld contingent levert. Liefde kan niet van één kant komen, zegt de Engelsche minis ter van handeL Oliver Stanley, de Britsche minister van handel, heeft in een te Wintermere gehou den toespraak verklaard: „Ik wensch uit een te zetten, dat hoewel, naar mijn mee ning een werkelijke overeenkomst niet Duitschland de grootste waarborg is voor den wereldvrede, deze overeenkomst toch niet eenzijdig moet zijn. Indien het Britsche volk bereid is een hoogen prijs voor den vrede te betalen, is dat, omdat vrede de grootste weldaad der beschaving is, maar het is gerechtvaardigd, wanneer wij in ruil daarvoor aan Duitsch land vragen ook zijn prijs te betalen." Spreker kantte zich tegen de door tota litaire staten gebruikte 1 ïandelsmiethoden. „Wij zijn vastbesloten, zeide hij, onzen han delslieden op cle neutrale wereldmarkten een rechtvaardige behandeling te doen deel achtiig worden. Indien dat niet niet vreed zame methoden of onder handel ingen verwe zenlijkt kan worden, zullen wij geen andere keuze hebben dan te strijden. En indien georganiseerde Britsche industrieën den strijd zouden moeten aanbinden tegen die van andere landen, bestaat er voor mij. al dus Stanley, geen twijfel hoe de afloop van den strijd zal zijn," Strijd tusschen particuliere en r.-katholieke onderneming te Breda. Dc begrafeniskwestie is te Breda nog steeds niet opgelost. Zaterdagmorgen bleek dit weer bij ccn uitvaart in de Kathedrale Kerk van St. Barbara, gevolgd door een ter aardebestelling op de r.k. begraafplaats te Zuylen. Het betrof hier, aldus de N. R. Ct., de uit vaart en begrafenis van een ouden man uit cle .Middellaan. wiens familie in betrekkelijk bekrompen omstandigheden leeft. Deze fa milie had de regeling van de begrafenis op gedragen aan een particuliere begrafenison derneming, welker tarieven aanzienlijk la ger zijn dan die van de kerkelijke begrafenis onderneming. En hoewel volgens de Begrafeniswet een ieder vrij is, voor het vervoeren van lijken naar de kerk en naar de begraafplaats, de middelen te kiezen, welke hij wil, blijkt dit te Breda slechts in beperkte mate mogelijk te zijn. Want wel kon niemand den particulieren begrafenisondernemer verbieden het stoffe lijk overschot van den ouden man over den openbaren weg te vervoeren, doch tot kerk en begraafplaats wordt hem nog steeds cle toegang geweigerd en daar moet hij de kist met. het stoffelijk overschot overgeven aan de dragers der kerkelijke begrafenison derneming. waarvoor de familie extra moet betalen, zoodat het voordeel van de lagere tarieven der particuliere onderneming ge heel verloren gaat. Zoowel aan de kerk als aan de begraafplaats werd dan ook Zater dagmorgen het stoffelijk overschot van den ouden man. dat door de particuliere onder neming tot aan de kerk en tot aan de be graafplaats was gebracht, overgenomen door 6 dragers der kerkelijke onderneming, terwijl het hek van de begraafplaats on middellijk nadat dc familieleden de be graafplaats hadden betreden met een hang slot met ketting werd gesloten en belang stellenden daarop niet werden toegelaten. Minister stelt voor, enkele nieu we categorieën werknemers van de Ongevallenwet te doen pro- fiteeren. Geen renten aan in concubinaat levende weduwen. Ingediend zijn twee wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet en van de Land- en Tuinbouw-onge- vallenwet. Opdat de ongevallenpremie in oorlogstijd niet et zwaar zou gaan drukken op de ver- zekeringsplichtige bedrijven, schijnt 't den minister noodig, dat de werking der beide ongevallenwetten wordt beperkt tot schaden ontstaan uit anderen hoofde dan uit geweld dadigheden, gepleegd in een gewapend con flict. Voorts wordt voorgesteld, dat personen, die aangenomen werk verrichten ten behoe ve van een publiekrechtelijk lichaam of van een natuurlijk of rechtspersoon, zullen wor den geacht te arbeiden in dienst van den- gene, van wien het werk is aangenomen. Deze laatste wordt voor de toepassing der Ongevallenwet als wetgever geschouwd. Zoodra de regeering het noodig acht maatregelen te treffen ten behoeve van cle strategische veiligheid, zullen in het grens gebied van ons land door burgers verschil lende werkzaamheden moeten worden, uit gevoerd, als de aanleg van verdedigings werken, enz. De billijkheid eisch.t, dat, zoolang cle staat van oorlog niet is afge kondigd, deze burgers ook van de Ongc- vallewot profiteeren. Minister houdt rekening met de werkloosheid. Zooals bekend, baseert mien de schadeloos stelling van den door een ongeval getrof fen werkman op het dagloon; thans is een nieuwe voorziening ontworpen, welke be oogt om bij de vaststelling van het dagloon uit te schakelen den invloed van de zoo sterk gedaalde arbeidsgelegenheid op den arbeidsduur. Deze voorziening geldt die werklieden, ten aanzien van wie aannemelijk is. dat zij zonder het bestaan van buitengewone werk loosheid hetzij geregeld in de onderneming., waarin het ongeval plaats vond, zouden heb ben gewerkt, het zij meer dagen in het zelfde bedrijf of in een soortgelijk bedrijf zouden hebben gewerkt dan het geval is gewee&t. Goed nieuws voor schippersl De minister stelt verder voor, een werk gever. die woont, aan boord van het door hem bevaren schip en die in een gemeente hier te lande in het bevolkingsregister staat ingeschreven, hier te lande is gevestigd. En daarmede komt dan de bemanning vam het schip ook gedurende hét verblijf van het schip in hot buitenland te vallen onder het bereik der ongevallenwet Ten slotte wordt voorgesteld een einde fe maken aan den ongewenschten toestand, dat een rentetrekkende weduwe in concubi naat leeft en niet wil hertrouwen, omdat haar rente alsdan vervalt De rente zal n. 1. niet worden uitgelaaid gedurende den tijd, dat de weduwe in concubinaat leeft Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT S EI NT t Verwachting voor het geheele land: Matige tot krachtige, meest Z.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, iets kouder. Zal Goering Ds. Niemöller helpen Op vrijlating vóór Kerstmis ge hoopt. Ondanks de reeds bekende omstandigheid, dat ds. Niemöller niet in vrijheid is gesteld, omdat hij (evenals bij vorige dergelijke ge legenheden) weigerde zich te verbinden om nooit meer als predikant op te treden, blij ven velen nog hopen, dat hij toch nog yóór Kerstmis uit het concentratiekamp zal wor den vrijgelaten en wel door middel van gene- raal-vêldmaarschalk Göring, van wien dan, naar de N. R. Ct. meldt, verwacht wordt, dat hij een formule zal kunnen vinden, wel ke zoowel voor ds. Niemöller als voor de staatspolitie aanvaardbaar zal wezen. Wielrijder door dieseltrein gegrepen Doodelijk ongeluk op ónbewaak- ten overweg te Best (X.Br.) Gisteravond ara vijf miinuiten over acht is de 28-jarige landbouwer L. vam de Ven uit Best, die per fiets den oivbewaaktem ovenveg nabij wachtpost 42 onder de ge meente Best (N.B.) wilde oversteken, door een dieseltrein gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer werd twintig meter verder in een sloot geslingerd, v. d. V. had vergezeld van een anderen wielrijder, bij den overweg gewacht op den trein, die uit de richting Eindhoven naderde, Toen deze gepasseerd was staken de mannen de rails over zonder aandacht te schenken aan clem trein die op hetzelfde oogenblik van den kant van Boxtel kwam. I>e andere per soon w'ist zich nog juist bijtijds in veiligheid te stellen. De trein had ruim drie kwartier •vertraging. „Zelfstandige Joodsche kracht" Een voorwaarde tot de oplossing van het Joodsche vraagstuk. Op een vergadering van den Nederland- schen Zionistenbond te Amsterdam, -heeft de voorzitter, mr. A. J. Herzberg, Zaterdagavond een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het Joodsche vraagstuk niet kan wor den opgelost zonder cle medewerking van de niet-Joodschc wereld. Met betrekking tot de pogroms merkte spr. op, dat de Joden in Duitschland niet zijn vervolgd, omdat zij zulke slechte, maar juist omdat zij zulke goede Duitschers zijn geweest. Tenslotte betoogde mr. Herzberg, dat voor een oplossing van het Joodsche probleem noodig is de vorming van zelfstand1 re Joodsche kracht, dat wil uiteindelijk zeggen, dc vorming van ccn Jodenstaat. Prof. Rro- detzki van de executieve van het Jewish Agencv hield vervolgens een toesoiv»' waarin hij. doelende op dc Palestijnsehe kwestie, uitriep: „Wij willen samenwerken, maar nooit zullon wij ons aan den wil dor Arabieren onderwerpen!" De „Walvisch" werd in brand gesfo' n Exploitant van den molen en twee arbeiders gearresteerd. De Schiedamsche politie is overgegaan tot de arrestatie van den heer H. G. J., lid van de firma G. J. en zoon aldaar, welke firma de molen „dc Walvisch" in huur had en waarin zij een maalderij en een drogerij had gevestigd. De molen brandde zooals wij meldden, dezer dagen bijna af, waardoor een schade van 25.000 gulden ontstond. Met den firmant zijn twee arbeiders, die op den dag van den brand nog in den mo len hadden gewerkt, gearresteerd. Allen hebben bekend zich schuldig te heb ben gemaakt aan brandstichting. Zij zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1