Uw Gelukwensch 50 cent I tl Callantsoog werkt aan zijn vnoruitgang IUITENLANDSCH VERZICHT Arrondissements rechtbank te Alkmaar in het Oudejaars- nummer van de Schager Courant! In te zenden vóór 26 December a.s. Ingezonden Werkloozen zooveel mogelijk buiten de steunregeling Ver betering van wegen Uitbrei dingsplan Aanschaffing mo torspuit en vorming van Vrij willig brandweercorps Restau ratie van de secretarie. Vlotte behandeling der begrooting 1939 De Raad vergaderde gistermorgen onder leiding van burgemeester Rehorst. Afwezig is de heer Vries wegens ziekte. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stukken. O.a. een verzoek van G. Bos, Kolksluis in zake ontheffing schoolgeld. Zal nog worden onderzocht. Verder een reclame hondenbelasting van den heer Brussaard, welke wordt ingewil ligd. Vastgesteld wordt een suppletoir beheer hondenbelasting 1938 tot een bedrag van f 22.50. Ingekomen is nog een adres van den Landarbeidersbond en van den Bouwvakar beidersbond, waarbij voor de arbeiders ver schillende wen sc hen worden kenbaar ge maakt. Van de 9 gevraagde punten, zijn er echter al 8 verleend, zoodat voorzitter vraagt of men hiermede niet op de hoogte is. Al len nog niet verleend is de brandstoffenbij- slag boven de uitkeering uit de werkloozen- kas. Hierover is al eens gesproken. Voor de gemenbe finantiën is 't te bezwaarlijk hier aan te voldoen. Voorzitter zou willen, dat men zich beter van een cn ander op de hoogte stelde, alvorens een adres in te zen den. De heer Kooger denkt, dat men van mee ning is, dat verschillende maatregelen op nieuw moeten worden aangevraagd. Wat betreft de brandstoffen toeslag, deze zou de gemeente f 400 f 500 kosten en dit is in derdaad te bezwaarlijk voor de gemeente kas. Was de financieeie toestand echter gun stiger, dan zou spr. geen bezwaar hebben, deze toeslag te vcrleencn. Het adres wordt ten slotte voor kennis geving aangenomen. Benoeming leden werkloozen- commissie. Benoemd worden de heeren Rehorst, v. Wa- chendorf, Van Rijn, Daalder, Weij en Je- lierse. Nieuwe zomerwoningen-verorde ning. Aangehouden wordt het voorstel tot wij ziging der bouwverordening, terwijl de zo merwoningen-verordening opnieuw wordt vastgesteld. In de technische eischen zijn geen wijzigingen van belang aangebracht, de omschrijving alleen is uitvoeriger. De nieuwe verordening wordt voorgelezen, waarbij geen bezwaren worden gemaakt. BEGROOTING 1939. De begrooting sluit in ontvang sten en uitgaven tot een bedrag van f 39.480.68: de kapitaaldicnst tot een bedrag van f 6.636.06. De post onvoor zien is groot f 300.—. Batig slot vo rig dienstjaar f 405.87. Uit de reserve is voor het sluitend maken der be grooting benut f 1191.12. In totaal is dus uit de buitengewone middelen geput f 1596.99 (vorig jaar f 1335.28) De subsidie aan het Armbestuur be draagt f 2850.—. Bij de uitgaven is geraamd aan gemeen telijke werkverschaffing f 750.particu liere werkverschaffing f 3115 en steun f200. De subsidie uit het wcrkloosheidssubsidi0- fonds is geraamd op f 1065.54 (35.4 de bijdragen van particulieren in de kosten van werkverschaffing op f 855.—. De belasting opbrengst is geraamd op f 12.657.— (vorig jaar f 12.759.50). De geraamde garantie-uit- keering, welke in 6 jaar moet verdwijnen, bedraagt f 3405.De opbrengst der Perso- neele belasting is f 640.— lager, van de ge meentefondsbelasting f 200 hooger geraamd voor 1939/'40 dan voor 1938/'39. De reserve bedraagt thans f 5432.78. Het bekende be drag per leerling wordt vastgesteld op f 17.- Ten onzlchte van de werkverschaf fing willen B. en W. hun streven handhaven de werkloozen zooveel mogelijk buiten den steun te houden. Dank wordt in dit verhand gebracht aan de N. V. Het Zwanenwater voor de prachtige medewerking. Met de verbetering der wegen langs de zo merwoningen zal regelmatig worden voortgegaan. Het uitbreidingsplan is in beginsel geaccepteerd, ook n.a.v. dit uitbreidingsplan wordt de N.V. Zwanenwater dank gebracht. Door aanschaffing van een motorspuit zal verbetering der brandweer mogelijk zijn; reeds is er een vrijwillig corps gevormd. Verder zal de secretarie worden opgeknapt, o.a. zullen toi letten worden aangebracht, terwijl er buitenom zal worden geschilderd. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt geen ge bruik gemaakt. Bij de artikelsgewijze behandeling vraagt de heer Van Graas, of de wijkzuster, die te Julianadorp wordt gestationneerd, ook te lefonisch zal zijn aangesloten. Er kunnen zich spoedgevallen voordoen. Don voorzitter is dit niet bekend, de mo- ge'ijkheid bestaat natuurlijk, maar het aan tal gevallen, waarin men de zuster noodig zal hebben, zal uiterst klein zijn, een zus ter is ten slotte geen dokter. Overigens zal men in de speciale gevallen altijd nog iemand anders kunnen opbellen, die dan de zuster kan waarschuwen. De gemeente zal deze wijkverpleging f 500 kosten. Voor den cursus jeugdige werkloozen be staat weinig belangstelling, zegt de voor zitter. bij de onderhavige post. De heer Kruit dacht, dat er gebrek aan leiding was. De Voorzitter merkt op, dat op de mede werking van B. en W. altijd is te rekenen. De heer Kooger zegt, dat de leiding altijd van dezelfde moet komen. Spr. wijst op het nut van een cursus in de Nederlandsche taal, die door het hoofd der school zou kun nen worden gegeven. B. en W. zullen deze zaak nog eens onder ooeen zien. Voor steun aan kleine boeren kwam geen enkel geval in aanmerking, zoodat deze post nu memorie is geraamd. De heer Kooger vraagt of de post vergoe ding belooning van brandweerlieden ad f100.nog wel langer noodig is? De Voorzitter zou willen afwachten, hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen. Men heeft nog geen afgerond geheel. Een en an der moet voor het in den Raad komt, in B. en W. volledig worden afgehandeld. Overfgens worden geen opmerkin gen van Benig belang gemaakt; de begrooting wordt z. h. s. aldus vast gesteld, evenals de begrooting van het .Arm''"stuur. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer Kruit, van wie d"! grond is tusschen het gemeentehuis en de bakkerij van Brantcnaar. Voorzitter meent, dat deze grond van de gemeente is. De heer Kruit zou de steeg willen ver beteren, er staat soms veel water. Zelf heeft men er de materialen voor. De Voorzitter is van meening dat de af vloeiing niet goed is. B. en W. zullen het eens bekijken. Hierna sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER (Zitting van Dinsdag 13 December) UITSPRAKEN. Voordat de zitting een aanvang nam, deed de Rechtbank de navolgende uitspraken: T. W. H., thans gedetineerd te Zwolle we gens diefstal van juweelen te Alkmaar tot een gevangenisstraf van 3 jaar (conform den eisch). H. V., wonende te Den Helder, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel tot twee maanden hechtenis met ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van één jaar (de eisch luidde 3 maanden hechtenis en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar). J. H. W. woonachtig te Alkmaar, thans gedetineerd wegens diefstal van f 25.90 op een betalingsmandaat van de Rijksverzeke ringsbank en het stellen van een valsche handteckening, voor den tijd van één jaar, (conform den eisch). Texel. DIEFSTAL RIJWIELPLAATJES. De eerste verdachte is J. G. van beroep chauffeur en wonende te Texel. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op 18 September heeft weggenomen een belastingmerk, toebehoo- rende aan een zekeren C. M. v. H. Verd. erkent het feit. De president mr. Ledeboer» vraagt verd. of hij dien avond in een café was geweest? Verd.: Jawel Edelachtbare. Verd. zegt verder, den diefstal te hebben gepleegd omdat hij werkloos was. Als eerste getuige wordt gehoord C. M. v. H., arbeider, te Texel woonachtig. Deze vertelt op 18 September in een café te zijn geweest. Toen hij eruit ging en zijn fiets wou pakken, was het plaatje eraf. De tweede get. is D. J. L., gemeente veld wachter te Texel, die het plaatje in beslag heeft genomen. De Officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille neemt requisitoir en wijst erop, dat verd. geen onbekende is van de justitie. Het feit acht de Officier wettig en overtuigend bewezen. Schuldbesef acht spr. bij verd. ab soluut niet aanwezig en daarom is deze een gevaar voor de maatschappij. De Officier eischt daarom een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Uitspraak heden over acht dagen. voor een Nieuwjaarsgroet ter grootte van 5 regels. Geeft hem s.v.p. spoedig op Ook UW groet wordt onder de tal rijke Nieuwjaacsadvertenties gezocth De tweede verd. is W. A. R. arbeider van beroep en woonachtig te Texel, die zich eveneens heeft schuldig gemaakt aan dief stal van een rijwielplaatje ten nadeele van N. Z. wonende te Texel. Dit feit geschiedde op Zondag 4 Septem ber; Z. had z'n fiets neergezet voor een café Verd. erkent het hem ten laste gelegde. Ook in deze zaak wordt gehoord de ge meente veldwachter H. J. L. die op 18 Sep tember het plaatje op verd. heeft gevonden. De president vraagt dezen get. hoe ver dachte bekend staat? Get.: Ongunstig Edelachtbare. President: Jawel: hij heeft al een heel strafregister. De officier van Justitie eischt tegen de zen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden, omdat deze verdachte nog ongunstiger bekend staat dan de vorige. Ook in deze zaak wordt de uitspraak be paald'op heden over acht dagen. Den Helder. EEN FIETSENDIEF. De derde verdachte is W. K. monteur van beroep en wonende te Den Helder. Deze wordt ervan verdacht een fiets te hebben gestolen te Anna Paulowna en wel ten nadeele van een zekeren P. P. Verd. ontkent het feit en zegt, dat hij de fiets niet heeft gestolen, doch haar geruild heeft met de zijne van een zekere v. d. P. President: Heeft U dan nog bijbetaald?. Verd. Ja zeker: vijf gulden. De eerste get. is P. P. landarbeider te An na Paulowna; deze 'had de fiets van z'n broer geleend en ergens neergezet. Toen hij terugkwam was het rijwiel verdwenen. De getuige herkende de fiets die ter te rechtzitting aanwezig is als die van z'n broer Alleen er is een ander stuur op aange bracht. De laatste getuige Is J. H. v. d. P. van beroep schilder en wonende te Anna Pau lowna. President: Heeft u wel eens een fiets ge ruild met dezen verdachte? Get.: Nooit Edelachtbare. President: Maar hij beroept zich op U. Get.: Ik ken hem niet. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, acht hert tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Van een ruiling zooals verd. voorgeeft is hier geen sprake. Hier is het de oude truc van de onbekenden. Het is het mannetje in de maan of het Kerstmannetje, met of zonder baard, welke de officier naar het rijk der fantasie wil doen verhuizen. Maar deze verd. zal naar een andere plaats dienen te verhulzen, namelijk naar de gevangenis. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Verd.: Ik heb het niet gedaan. De verdediger mr. Thomas uit Hoorn re fereert zich aan het oordeel van de Recht bank en vraagt een mildere straf omdat de eigenaar het gestolene weer terug heeft en er dus geen materieele. schade is ont staan. Ook in deze zaak wordt de uitspraak be paald op heden over acht dagen. M. de R. In de Sch. Crt. d.d. 7 Dec. j.1. las ik een verslag betreffende een VARA avond op 6 Dec. bij het gesprokene door den VARA man F. A. Hof o.a. een voorstel van genoemden heer om 10.000 Duitsche Joden te importee ren en daarvoor in plaats 10.000 Ned. N.S.B.- ers te exporteeren naar Duitschland tenein de hun de zegen rijke regeering van den heer Hitier van nabij te laten gadeslaan. De Sch. Crt. noemde dit voorstel niet onorigb neel. Omtrent het bovenstaande ben ik zoo vrij eenige plaatsruimte in uw blad te vra gen. Originaliteit kan ik in het voorstel van den Heer H. niet zien. Het is n.1. bekend dat momenteel 40.000 Ned. arbeiders in Duitsch land werkzaam zijn, waarvan de helft in 1938 naar Duitschland gekomen is. Van de Ned. arbeiders die in de laatste tijd naar D. kwamen zijn er velen het Nat. Soc. toege daan. Dit is geen veronderstelling of ver moeden van mij, maar een feit dat ik vele malen kon constateeren. De export van het aantal dat de heer H. voorstelde is dus al geschied. Het feit van de Import is bezig zich te voltrekken. U ziet dus, origineel was dit voorstel geenszins. De heer H. kan dus voldaan zijn, zijn idee is al verwerkelijkt voor hij zelf blijk geeft dif te weten. Nu ech ter het resultaat: 20.000 Ned. arbeiders ver lieten dit jaar hun Heimat, hetzij vrijwillig, of onder pressie van vertegenwoordigers der Ned. regeering. Deze menschen verlichten de Ned. gemeenschap economisch niet on belangrijk, daar door hun vertrek het Ned. arbeidloozcn getal met 20.000 verminderd werd, wat tegen een steunuitkeering van f 14.per week, wat zeker niet te hoog geraamd is, op een totaal bedrag komt van 14i/2 millioen gulden. De Heer H. kan zijn getal dus nog opvoeren tot het dubbele, dan hebben de geëxporteerde Ned. arbeiders ten minste de voldoening, dat hun offer om in de vreemde te gaan, geheel ten goede komt aan het ideaal van den heer H. Wat de zegenrijke regeering van den heer Hitier betreft kan ik nog melden dat die 20000 Nederlanders in Duitschland hun brood kunnen verdienen. Door de overheid en regeering worden die menschen ten allen tijde zeer welwillend behandeld, zelfs al zijn zij geen N. S. B.ers, en wanneer betreffende Nederlanders nog onaangenaamheden ondervinden, dan is dit niet van de zijde der Duitsche overheid, tenzij zij hier zelf de schuld van zijn. Wil iemand hier nog iets nader over vernemen, dan ben ik tot zijn diénst. Het is niet mijn bedoeling te demonstree- ren dat de positie der Duitsche Joden niet penibel is, echter de stemming die voor eenige weken in de Ned. pers is op gewekt, lijkt mij zeer overdreven. Ook in de Sch. Crt. betreffende menschenhandel in Zeve naar. Eenige dagen nadien gaf de Sch. Crt. ook een tegenspraak weer van een minister die in het parlement verklaarde, dat van overdreven dramatische tooneelen aan de grens niets bekend was. Mijns inziens past het Ned. publiek en ook de Ned. regeering WINTERKOST Nu gaat iets kost'lij ks door ons hifc*,' Als smakelijk gebeuren, Nu spreidt het pruttelend fornuis Weer welbekende geuren. De winterkost houdt, kwiek en klaar, 't Verwachten hoog gespannen, We lichten met een stil gebaar De deksels van de pannen! Dan weten we, het is weer goed In deze winterdagen, We brengen dankbaar onzen groet, Hier valt niets meer te vragen! Als is dan ook de zomertijd Met o zoo veel verdwenen, Iets goeds staat dampend toebereid, De stamppot is verdwenen! Wie is het, die de winterfuif Met worst heeft uitgevonden? Of erwtensoep mot prima kluif, Heel innig saam verbonden? Wie heeft de klapstuk opgespoord. En deed ons hutspot eten, Of capucijners, enzoovoort? We zullen 't nimmer weten! Maar dit zegt duid'lijk on*e d&sch: 't Is weer een openbaring, De stamppot schrijft geschiedenis, Vol smaak'lijke ervaring! Da's een gezonde wintersport, Waardoor we sterker worden, Al gaat het niet om een record Van idem zóóveel borden! Gij, die Uw winterkost geniet, Wacht even met Uw eten, Er is nog iets, verzuim het niet, Dit moet ge toch nog weten! Ga ook den arme in Uw buurt Eens recht gelukkig maken, Wanneer ge hèm een portie stuurt, Dan zal 't U dubbel smaken!! December 1938. KROES (Nadruk verboden.) beter eenigszins een medeleven met die 40 duizend Ned. arbeiders die in Duitschland werkzaam zijn. Denkt u eens in de positie van een werft looze die geprest wordt in Duitschland an beid aan te nemen? Het is niet ieder ge geven zich in den vreemde thuis te gevoe len. Hij komt in een land welks taal hij niet verstaat, ziet dikwijls geen landgenoo- ten, nog minder bekenden, moet zich geheel aanpassen aan andere levenswijzen en te- rugkeeren is zeer moeilijk daar in dat ge val uitsluiting van steun hem wacht. Is dl positie van zoo iemand rooskleuriger als vat een Duitschen Jood? Maatregelen zooals van den burgemeester v. Rotterdam, die op z'n eigen houtje krijg gaat voeren nvt Duitschland en ook de hetze die een deel der Ned. pers voert tegen' Duitschland kunnen voor de Ned. arbeiders in Duitschland slechts moeilijkheden bren gen. 'Ook' wordt van den Ned. arbeider die naar Duitschland vertrekt, verlangd, zoo dit men gelijk is, diat hij zich een pas aanschaft, te gen betaling van f 7.waf im vergelijking met^ andere landen buitengewoon hoog is; dit is tengevolge van het afstemmen voor 'rf paar jaar geleden der reisbelasting door het parlement. Minister Oud heeft om zich te troosten, toen de kosten van een pas met meer dan 100 verhoogd, verlenging na twee jaar kost nog belangrijk meer. Mijn conclusie uit dit alles is dat de be- langen van die 40000 Ned. arbeiders, die de Ned. gemeenschap van een onberekenbare last helpen ontheffen, ten behoeve van een groep buitenlanders door middel van een stelselmatige propaganda door een groep z. g. ideaal humaan deukende lieden, nractisch' worden vertreden. Hetgeen het Ned. volk' mogelijk zal inzien, wanneer het te laat is. Mulheim Am Rur, 11 Dec. 1938. S. G. BOOYi TALRIJKE ENGELSCHE REDEVOERIN GEN. „OORLOG" WORDT DE ALLES- OVERHEERSCHENDE GEDACHTE. HET SUEZ KANAAL. DUITSCHLAND PAST DE STELREGEL „VERDEEL EN HEERSCH" TOE. Het afgeloopcn week-end was arm aan op windende gebeurtenissen. Men mag zeg gen: gelukkig. Want wanneer er tegenwoor dig in Europa wat gebeurt, is dit meestal niet iets, waarover men zich bovenmate kan verheugen. Het zijn in hoofdzaak re devoeringen en wel in het bijzonder uit anti-fascistisch en koker, die dus noch voor Hitlprj noch voor Mussolini veel verblij- dends inhouden. Voornamelijk zijn het Engelsche ministers, die zich doen hooren. Over het algemeen begint uit de taal dezer heeren een zelf bewuster toon te klinken, dan we tot dus verre gewend waren, terwijl met een zekere "emoedelijkhe'd en vanzelfsprekendheid het begrip „oorlog" wordt besproken. Zee scherp was de Engelsche minister Delawnrr, die weliswaar het departement van Onderwijs onder zich heeft, doch te Nottingham in een rede over de democratie dingen verkondigde, welke zijn naam (war oorlog) alle eer aandeden. De toestand, waarin de wereld is ge raakt, zcide hij, was voor een goed deel het gevolg van de zwakheden, begaan in hef verleden en van het niet tijdig onder oogen zien der werkelijkheid. Hij sprak ver der over de mobilisatie van Engelands hulpbronnen en democratie was ten slotte zijn onderwerp betoogde, dat de wereld slechts de keuze had tusschen het misschien niet in ieders oogen ideale sys teem der democratie en een andere, nog heel wat slechtere mogelijkheid, den toe stand namelijk, waarin de wereld enkele maanden geleden bleek te verkeeren, toen millioenen menschen tot de ontdekking kwamen, dat hun lot en hun leven in han den lagen van één man. Sir Auckland Geddes, voormalig ambassa deur in de Vereenlgde Staten, besprak in een interview de taak der Britsche indu strie bij een komenden oorlog, waarbijhij de overtuiging uitsprak, dat de oorlog der toe komst er een zou zijn tusschen de indu strieën, waarhij de Britsche zeker de over winning zou behalen. Het ergst trok intusschen Churchill van leer in een rede. gehouden voor zijn kiezers in het district Chingford. Door zijn.woorden wordt het duidelijk, waarom deze ex-minis ter zoozeer de verbolgenheid des Führers heeft opgewekt. „Terwijl de Middellapdsche Zee in onge rustheid wordt gehouden door de eischen van Italië', zoo zei hij ongeveer, „staat de r.azi-dictator op het punt nieuw plannen uit te voeren. Welke dit zullen zijn, weten we niet. aangezien hem, na de besprekingen van München en de vernietiging .van Tsje- cho-Slowakije zooveel wegen openstaan, dat hijzelf niet weet, welke hij het eerst moet kiezen." Hij zei, dat een spoedige hervatting der nationaal-socialistische agressie spoedig te verwachten was, hij wees op de nieuwe eischen, die gesteld werden onmiddellijk nadat de dictatoren hadden gezegd, bevre digd te zijn en verlangde tenslotte, dat al le partijen zouden samenwerken om te voor komen, dat Engeland nog langer het slacht offer zou kunnen zijn van een politiek van „chantage en van dreigende bombardemen ten uit de lucht". Indien de Engelsche re geering te uitgeput was, moest haar nieuw leven worden ingeblazen of ze moest wor den vervangen door een andere. Kortom, het spookte danig. Door Tsjecho- Slowakije voor de wolven te werpen, was geen ware vrede verkregen, doch slechts een uitstel, dat moest worden aangewend om te bewapenen en nog eens te bewape nen. Zulke redevoeringen geven de stemming in Engeland vrij duidelijk weer. Men begint er reken ine te houden miet oorlog. Cordell Huil, de Amierikaamsche minis ter van buitenlandsche zaken, het, woord voerend op de Pan-Amerikaansche conferen tie. drukte zich niet veel zachtzinniger uit. Wanneer hii verklaarde, dat die eerbied voor bet plechtig gen-even woord, de heiligheid der verdragsverplichtingen cn talrijke ande re grondbeginselen de regels behoorden te zijn. die het internationale recht beheersch- ten, dan beteekent dit in wezen, dat zoo iets thans niet bet geval is. Op tragische wiize, aldus d<" minister, zag de menschheid zich onnieuw geplaatst voor de keuze tusschen vrijheid en slavernij, orde en anarchie, vooruitgang en terugkeer tot barbarisme. En aan hot eind zijner rede voegde hi j er aan toe. d at hef een om uit-1 snrekelijke ramp zou zijn, wanneer in deze kritieke dagen een volk bleef doorgaan op den weg van geweld en militaire agressie. Blijkens zijn rede begonnen de schaduwen zioh ook samen te trekken boven Amerika. Men zou zich kunnen afvragen of ddf alles niet andere en beter was geweest, indien de Vereenlgde Staten zich wat eerder mot het geval hadden bemoeid en zich niet hadden teruggetrokken in een niét altijd verantwoordelijk isolement. Intusschen' kunnen wii ons in Europa af* vragen, welke gebeurtenissen ons voor da naaste toekomst boven he.t hoofd ha/neon. Ttalië bliift zich interessen rem voor gebie den van Frankrijk, waarbij tevens is «re zen de kwestie van een meerdere zetfflen- schap van Ttabë on hét Snezkanaail. Hoofdzaak zijn hierbij de hooge kanaal- gelden. Dit zou wellicht nog tot daaraan toe ziin. indien de aandeden maar in Itali- aansche handen waren. Dit echter is niét het geval. Gayda zegt, dat er in Italië geen enkel aandeel te vinden is, heto-oon ten deele zou kunnen wijzen on de berooidheid van het land, al werd dit natuurlijk niet doos b«m eo^egd. Zoo blijft dus Italië de boel op stelten zet- ♦en. Duitschland is on hét ooeenblik rustig De verkiezingen in Memeiland zullen op den duur wel voeren tot een aanhechting van dit gebiedje hij Duitschland. Deze streek is echter niét van zoodanig gewicht, dat men zich daarover ernstig ongerust be hoeft te maken. Van meer belang is de be weging. die onder de Oekrainers begint té ontstaan! Deze menschen beginnen na.n te dringen' on autonomie. Polen ondervindt daarvan reeds de nadoelen en men neemt aan, daf de drijfveer daarvoor wel te vinden is iiï Berlijn. Dit schijnt in Oost-F.urona de over heer sc hen de kwestie te worden, waarop we 'n den loop van den tijd nog wel meer dam eens zullen moeten terugkomen. Duitschland wil in Midden-Europa de boventoon voeren, waarbij het voornemens schijnt den stelregel toe 'te passen: „Verdeel en heersch,"

Schager Courant | 1938 | | pagina 10