Nood op Wieringen ten top gestegen Woensdag 14 December 1938 Vierde blad Nogmaals beroep op de regeering 700 REGELMATIG ONDERSTEUNDEN OP EEN BEVOLKING VAN ROND 1600 GE ZINNEN EN ALLEENWONENDEN. De begrooting 1939: een triest beeld JS DE TIJD NOG NIET GEKOMEN VOOR STICHTING MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON EN STICHTING UL.O.-SCHOOL? VRAAGT DE S.D.A.P.-FRACTIE. De Raad vergaderde gistermiddag onder Jeiding van burgemeester Kolff; secretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig de heer Boersen. Na opening volgt vaststelling der notulen, jer laatste twee vergaderingen- De heer Lont heeft echter een aanmerking Hij heeft in de laatste raadsvergadering gezegd, dat er owdiercoaumissies bestaan, waarvan de leden voeling hebben met het onderwijzend personeel; dat er op de verga deringen dier oudercommissies een en ander besproken is. heeft spr. niet gezegd. Zal in dezen geest veranderd worden. Ook de lieer Hulsebos maakt een opmer king en wel oyor een uitlating mn den heer Lont, welke verkeerd zou zijn genotu leerd. Men kan het hierover echter niet eens worden en wijziging van de notulen brengt deze opmerking niet met zich mede. Ontslag onderwijzeressen. Ingekomen is o.a.: Van Mej. M. Veenstra een verzoek tot ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School te Oosterland (wegens huwelijk); B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen met ingang yan een nader door hen te bepalen datum. Goedgevonden. Van Mej. M. M. Seelemeijer een verzoek tot ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland. B. en W. stellen ,voor liet onlslag eervol te verleenen tegen een nader door hen te bepalen datum. Als voren. Vaststelling rekeningen. Voorloopig vastgesteld wordt de rekening Hér zeegrasexploitatie over het dienstjaar 1937—1938. Rekening 1937. Het. onderzoek dier gemeenterekening ihecff, tot geen opmerkingen aanleiding ge neven, zoodat de rekening voorloopig wordt Tastgesteld, zooals zij is aangeboden. De totale ontvangsten bedragen f 409513.79, de Uitgaven f 423306,84, zoodait de rekening wat betreft de' gewone dienst sluit nuet een nadeelig slot van f 13793.05. De ontvangsten van' de kapitaal dienst bedragen f 519060.89 ile uitgayen f 510359.36, zoodat de kapitaal- dienst sluit mot een batig slot van f 8701.53 Den leden der financieels commissie wordt dank gebracht voor hun bemoeiingen. DE MOEILIJKE FINANCIEELE POSITIE. Nogmaals een beroep op de re geering. B. 'cn W. deelen mede, dat de gemeente- bcgrooting voor den dienst 1938 van Ged. Staten is terugontvangen, met een nota van opmerkingen. Indien de Raad bereid is ver schillende bezuinigingsmaatregelen te ne men en bereid is de algemeene en bijzon dere voorwaarden voor het verkrijgen van Rijkssteun te aanvaarden, zal aan de ge meente een bijdrage in de kosten van de huishouding worden toegekend .van ten hoogste f59000.—. B. en W. maken hiervan met waardeering melding, doch blijven het onbillijk vinden, dat de gemeen te Wieringen op denzelfden voet wordt behandeld, als andere nood lijdende gemeenten, daar de oor zaak, dat Wieringen zich zelf niet weet te redden, uitsluitend is gele gen in het feit, dat het Rijk hier de bekende qroote werken heeft uitge voerd. Reeds meerdere malen is hierop bij bevoegde instanties ge wezen, doch zonder resultaat. Weliswaar erkende de minister de moeilij ke financicelo positie der gemeente, doch eenige weken later werd niettemin ver langd, dat het toch al hooge schoolgeld'ta- rief nog verder zou worden opgevoerd. B. en W. stellen voor, nogmaals een be roep te doen op de regeering om de ge meente uit haar finan. moeilijkheden te redden cn indien dit niet mocht baten, de toestand uiteen te zetten in een adres aan .de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zij merken daarbij op dat de tegenwoor dige toestand niet langer bestendigd kan blijven, daar de gemeente hoe langer ho8 meer verarmt. Het aantal regelmatig onder steunden geeft daarvan een treilend beeld. Er zijn nl. 350 werkloozen, 95 armlastigen die door de gemeente zelf worden onder steund, en 270 steuntrekkers ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Op een bevolking van rond 1600 gezinnen en alle mwonenden ztjn bier dus meer dan 700 regelmatig onder steunden. Daarnaast zijn nog de bijzondere gevallen. Ook den Minister is hierop gewe zen. Van alle werkloosheidsuitgaven krijgt dej gemeente zeer weinig terug, want voor een dergelijk groot aantal werkloozen kunnen binnen dc gemeente geen werkverschaffings objecten worden gevonden. Van de hon derdduizenden guldens, die aan, yterkloozen- zorg zijn besteed, is slechts f 13000.— m to taal verwerkt aan objecten die voor de ge meente eenige waarde hebben. Vrijwel al les komt ten goede aan het Rijksgebied, de Wieringermeer, voor het verlichten van de cultuurwerkzaamheden, voor verfraaien van dat gebied, door den aanleg van een bosch van 400 ha. en het beplanten van wegen. Hiervoor moeten de niet-armla^tige bewo ners van Wieringen hun belasting betalen tot de maximum-bedragen. Het bedrag dat het Rijk zich voorstelt bij te dragen in de huishouding der gemeente is echter niet ten volle noodig. Wedérom zal de gemeente een uitkeering ontvangen we gens opcenten op de dividend- en tantième belasting en wel tot een bedrag van f43161.91. B. en W. betreuren het, dat de gemeente zelf van al deze uitkeeringen geen enkel voordeel heeft, daar alles is en wordt ver bruikt tot dekking van de groote tekorten ontstaan door de armlastigheid der bevol king. De begrooting is thans zooveel moge lijk in overeenstemming gebracht met de bedragen die, naar verwacht kan worden, werkelijk zullen worden ontvangen en uit gegeven. Daarbij is zooveel mogelijk vol daan aan de wenschen van Ged. Staten. In verband met een en ander stellen B. en W. voor tot: le. Intrekking van het subsidie aan de stichting „Het Noordhollandsch Land schap, groot f 5.(verleend op 15 Oct. 1937). 2e. Opzegging lidmaatschap Ver. van Zui- derzeegemeenten 3e. Aanvaarding van de algemeene en bijzondere voorwaarden tot verkrijging van steun uit 's Rijks kas. Voorts adviseeren zij nog: le. Het gemeentebestuur te machtigen be zwaar te maken tegen de door Ged. Staten gevraagde intrekking van het subsidie aan het Hoofdbestuur der N.H. Ver. „Het Witte Kruis", voor den ontemettingsdienst en te gen de halveering van de bijdrage voor de schoolbibliotheken, aangezien dit zeer onge- wenscht wordt geacht. 2e. Nogmaals een adres te richten tot de Regeering en eventueel tot de Tweede Ka mer, waarin de toestand der gemeente wordt uiteengezet en een afdoende hulpver leening wordt gevraagd. De heer Hulsebos vraagt, \viat nuet sub. 3 bedoeld wordt (aanvaarding van den alg. en bijzondere voorwaarden tot verkrijging van steun uit 's Rijks kas.) De voorzitter licht een en ander toe. De heer Hulsebos zou niet aan de wen schen van Ged. Staten willen voldoen. De Voorzitter verwacht daarvan geen re sultaat. De heer Lont, moet het afraden aan het verlangen van den heer Hulsebos te vol doen. Daarmede maakt men de za/aik niet beter. De heer Bosker zegt, dat men posten, die niet te verdedigen zijn, ook niet verdedigen moet. Doet men dat wel, dian verzwakt man zijn positie. De voor van B. en Wl wordlen daar na aangenomen- Het sluitingsuur op Zaterdag en Zondag. De afdeeling Schagen en Omstreken van de Ned. Bond van Hotel- Koffiehuis Restau- ranitibouders en Sluiters verzoekt het slui tingsuur voor tapperijen in deze gemieente op Zaterdag en Zondag te wijzigen van 10 uur in 11 uur namiddags. B. en W. meenen te moeten adviseeren aan het verzoek te voldoen, op grond van de volgende overwegingen. „Wieringen is niet meer wat het vroeger was, het geisoleerd liggende eiland. Het vreemdelingenverkeer is sterk toegenomen en de behoeften zijn veranderd. Bovendien kan aan de voorheen gerezen bezwaren geen groote beteeken is meer worden toegekend nu reeds geruimen tijd in den zomertijd ge durende de geheele week, ook een sluitings uur van 11 uur geldt." B. en W. stellen voor, voor den Zaterdag en Zondag het sluitingsuur te bepalen op elf uur en de algemeene politieverordening daarmede in overeenstemming te brengen. Overigens blijft de regeling dezelfde. Op andere dagen moeten de cafés om 10 uur sluiten, doch gedurende den zomertijd mo gen zij tot 11 uur geopend blijven. Mevr. Wit-Slikker zegt, dat het standpunt van haar fractie bekend is. Zij is niet van het noodzakelijke van het voorstel overtuigd. Haar fractie is tegen het voorstel.^ Zij geeft in overweging met de publieke opinie reke ning te houden. Ook sommige kasteleins zijn er niet eens voor het sluitingsuur te verlaten. De heer Koorn is het volkomen met de SDAP-fractie eens. De menschen kun nen beter hun centen in hun zak houden. De Voorzitter zegt, dat er voor zoover hem bekend is, slechts één kastelein voor den maatregel is. De heer Lont begrijpt dat niet. De heer Bosker, gehoord de besprekingen, zou het voorstel willen aanhouden. De Voorzitter herinnert er aan, dat voor de late reizigers, die langs den Betonweg trekken, een regeling is getroffen. Besloten wordt, het voorstel aan te hou den. Nog een voorstel aangehouden. De raad besloot op 19 Sept. aan den heer J. Kuipers alhier onderhands een stuk je bouwterrein te verkoopen gelegen aan die Elft nabij de school. De raad ver bond hieraan echter, op voorstel van B. en W., de voorwaarde dat het terreintje niet mocht worden bebouwd of beplant. Men deed dit uit een oogpunt van veiligheid voor het verkeer op het Kruispunt van den Slin gerweg en den Betonweg. De heer Kuipers kon zich echter met de gestelde voorwaar den niet vereenigen, omdat het terrein voor hem dan geenerïei waarde had. Bij nadere onderhandelingen bleek dat de voorwaarden niet gehandhaafd behoefden te blijven indien de afronding van de hoek van het terrein wat ruimer genomen werd. De heer Kuipers ging hiermede ac- cooixL B. en W. stedlen thans voor het yerbod van bebouwing en beplanting te doen ver vallen en een terrein groot 457 c.a. aan den heer Kuipers te verkoopen a f 1.50 per c.a. De heer Doves zegt. dat z.i. den hoek lang niet ver genoeg is afgenomen. Er zal maar eenige meters zicht zijn, wat voor het snel verkeer groot gevaar oplevert. Spr. wil den hoek veel ruimer nemen. De heer Bosker licht aan de hand van een schetskakartje de situatie toe. Spr. moet den heer Doves gelijk geven; de uitzetting is foutief. Ook dit voorstel wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Behandeld worden vervolgens pl.m. 400 ver zoeken om ontheffing en bezwaarschriften inzake reinigingsrechten. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. De heer Lont zegt. dat men overal in het dorp kleine mestvaaltjes krijgt en spr. wil hieraan paal en perk stellen. De Voorzitter merkt op, dat men aan de eischen moet voldoen. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor bij de N.V. Bank voor Nederlandsohe Gemeenten een kas geldleening te sluiten van f 125000.in gaande 1 Januari 1939, voor den tijd van 3 maanden, tegen een rente van M peil jaar. Goedgevonden. Begrooting zeegras-exploitatie. Aan de orde is dan de vaststelling van de begroot in g der zeegras-exploitatie voor het dienstjaar 19381939, Z, h. s. goedgekeurd. GEMEENTEBEGROOTING 1939. Vervolgens wordt behandeld die gemeeritebe- grooting 1939. De totaalcijfers zijn voor den gewonen dienst, in ontvangst en uitgaaf f 471.360.77 en voor den kapitaal di enst f 28.138.44. Als voornaamste posten noemen we bij de ontvangsten: uitkeering per inwoner volgens de wet cup de financieel© verhouding f 20.161.94, gewone bijdrage werk loosheids- subsidie fonds werkloozenzorg f 150.110, extra bijdrage als vorein f 24.724.belas ting-bijdrage f 17.511.15 en bijdrage van liet Rijk in de kosten der genueentehuishouding f 79.503.62 Bij de uitgaven: kosten ziekenver pleging armlastigen f 12.000.verpleging armlastige krankzinnigen f6000.onder- stieuniing behoeftigen iin geld f 25.000. idem in natura f 5.000.kosten huisves ting behoeftigen f2500.— bijdrage contribu ties ziekenfondsen f 3500.— kosten centrale werkverschaffing f 145.000.werkloozen steun f 32.500.B-steun werkloozen f 1590 steun ver leening kleine boeren f 1560. spaar regeling B-steun f 2795, kosten verplaatsen werklooze arbeiders f 1500.subsidies work- loozenkassen f 3500.arbeidsbemiddeling f 1000.De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f 4000. De lieer Bontkcs (S.D.A.P.) spreekt bij de algemeene beschouwingen namens zijn frac tie. Spr. gewaagt van dp slechte toestanden op het eiland. De werkloozen en armlastigen verkeeren in grooten nood. Ook de midden stand heeft het zwaar te verduren. Bij de kleine boeren en visschers is de toestand eveneens bedroevend. Spr. steekt de draak met de versoberingspolitiek der gemeente. De Volkshuisvesting vormt nog steeds een zwarte bladzijde. Wel is er een begin met de verbetering gemaakV, maar dit is de deur, die toegang geeft tot het gebouw. Ook aan woningbouw en uitvoering van werken in de gemeente moet groote aan dacht worden besteed. De fractie vraagt, of niet de tijd gekomen is voor stichting van Maat schappelijk Hulpbetoon en voor de stichting van een U.L.O. school in onze gemeente. Door den aanleg van een begraafplaats is in een groote behoefte voorzien. Plaatsing der werkloozen in een hoogere steunklasse zij het streven. De heer Bosker zegt, dat men weliswaar in het gereol moet loopen, maar aan alle eischen van bovenaf zou spr. niet willen vol doen. Anders zou men de gemeente gaan be schouwen als een andere normale noodlij dende gemeente. Ook spr. onderwerpt de toe standen aan een beschouwing. Voor vele groepen der bevolking is er geen toekomst. De noodlijdendheid vindt zijn oorzaak in de groote werkloosheid. Voor onze werkloozen was er geen plaats bij het werk in den Noord Oost Polder. De nieuwe werken vinden we bovendien meer en meer in het Zuiden. Spr, gelooft dat het tijdverspillen is om zijn klachten kenbaar te maken. Men stuurt ons van den een naar den ander. Zijn fractie zou zich het liefst direct tot de Tweede Kamer wenden. We blijven in de noodlijdendheid, als we op deze wijze voortgaan. De belastingen zijn hoog opgeschroefd. Rijp en groen moet be talen. Onredelijk zitten we in de misère. Kunnen we dat namens B. en W. niet doen, dan wil spr. maar een klacht laten hooren namens den Raad, namens de bevolking! De Heer Bontkes zegt, dat zijn fractie ten volle instemt met een adres aan de regee ring al is men te voren van nul op het re- quest overtuigd. Spr. kan er ook mee instem men om zich tot de leden der Tweede Ka mer te wenden. Het kan zoo niet blijven, dat is spr. ten volle met den heer Bosker eens. De Voorzitter heeft een algemeene onte vredenheid beluisterd en spr. moet 't daar mede eens zijn. Wij hebben gedaan' wat wij doen konden en dat heeft ook veelal succes gehad. Vele niet-ingezetenen, aldus spr. zijn naar hier getrokken, omdat op Wieringen de ar menzorg zoo goed behartigd wordt, b.v. werkloozen uit de Wieringermeer. Dit ver ergert den nood niet weinig, Spr. zou stappen willen doen hij de regeering, opdat Wieringen wordt geholpen. Er zijn echter plannen aanhangig de gemeenten nueer zelf standigheid te geven en spr. zou daarom een en ander even willen afwachten. Stichting van Maatsch'. Hulpbetoon zal in B. en W. worden besproken, wat betreft de stichting van een ULO. school, zal men onderzoeken hoeveel ULO-leerlingen er zijn op schfliea ia aadere gemeenten. Er zal verder worden gegaan met uitwer king dier plannen voor de ruilverkaveling. Mocht dit gelukken dan zijn die werkloozen twee jaar onderdak. Eenige werkloosheid zal men altijd houden. Volgt de artikeisgewijze behan deling der begrooting. Opmer kingen van belang worden daar bij niet gemaakt; de begrooting wordt vervolgens aldus zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Het bedrag per leerling. De Raad moet jaarlijks, tegelijk nuet het vaststellen van de genueentebegrooting, het bedrag bepalen, dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon lager on derwijs wordt beschikbaar gesteld ter be strijding van de kosten genoemd in art. 55 e tot en met 1 en o van de L.O. wet 1920. Het bedrag van deze kosten per leerling is dc grondslag waarop de gemeentelijke vergoeding in de explotatiokosten dier bij zondere scholen is gebaseerd. B. en W. deelen mede dat voor 1939, vol gens de voorgedragen begrooting deze kos ten zijn geraamd op totaal f 7713.84. Op grond van de ..Algemeene voorwaar den, verbonden aan de toekenning v. Rijks- steun aan noodlijdende gemeenten" mag het bedrag der kosten per leerling niet worden vastgesteld, voordat Ged. Staten verklaard hebben hiertegen geen bezwaren te heb ben. Dit laatste is wel het geval. Volgens Ged. Staten dienen de uitgaven nader te worden bepaald op f 7178.34. Het. gemid deld aantal leerlingen over 1938 bedraagt 575. B. en W. stellen voor bet beschikbare bedrag per leerling voor 1939 vast te stel len op f 12.47 vermeerderd met f 0.50 voor adm in ist ra tiekosten. Goedgevonden. Aan- en verbouw school. Bij de rondvraag worden eenige opmer kingen gemaakt over plaatsing van licht punten. De heer Hulsebos vraagt B. en W. voor de school te Den Oever waar vier leer krachten zijn spoedig met plannen te komen voor den bouw van een vierde lo kaal en eventueel een vijfde lokaal, dat voorloopig als gymnastieklokaal gebruikt zou kunnen worden. De Voorzitter zou niet te bard van stapel willen loopen; B. en W. zullen overleg ple gen met den inspecteur. De lieer Bosker zegt, dat de school te Wes terland in desolaten toestand verkeert. Voorzitter merkt op, dat de inspecteur en een bouwkundige van het Rijk de school hebben opgenomen. B. en W. zullen de zaak moeten bekijken en dan met voorstel len komen. De bedoeling is de twee lokalen aan den weg tot een gymnastieklokaal sa men te voegen en achteraan een lokaal bij te bouwen. De Raad verleent daarop B. en W. mach tiging te komen met voorstellen tot verbou wing van deze school. Hierna sluiting. Uit onze Omgeving ZIJPE SCHAGERBRUG. Boerderijbrand. Gistermiddag omstreeks kwart over een brak er brand uit in de boerderij bewoond door den heer Schoen aan de Groote Sloot, en eigendom van den heer D. Jimimink te Bergen. Reeds enkele oogenblikken later waren wij ter plaatse en het was een angstwekkend gezicht, de toen reeds geweldige vuurzee tegen den loodgrijzen hemel te zien afste ken. De motorspoit weigerde, na enkele slagen gegeven te hebben en eerst om tien minuten voor twee konden de waterstralen hun dienst doen, wat toen natuurlijk reeds te laat was. Naar men ons van betrouwbare zijde vertelde, had de brandweer in geruimen tijd niet met de spuit geoefend. De oorzaak is onbekend. De vrouw en een zoontje van vier jaar hadden juist met den knecht de middagpot gebruikt en de vrouw, die wegens een ziek te 's middags nog rusten moet, had zich naar bed begeven, Plotseling brak volgens den knecht op den dorsch de brand uit en het vuur baande zich ontzettend snel een uitweg naar boven. Radeloos liep hij heen en weer, terwijl de vrouw in nachtgewaad angstig om haar zoontje liep te roepen. Ge lukkig had een voorbijganger zijn positie ven niet verloren en begon met de vrouw naar de buren te brengen. Het kind was reeds buiten. Intusschen waren er meer menschen bij gekomen en gezamenlijk begon men het ang stig loeiende vee naar buiten te brengen. Het was een heel werk de onrustige die ren, t.w. 11 koeien en 8 gras- en 1 nuchter kalf in het land te krijgen en bij het naar buiten brengen van de laatste beesten, kre gen de redders reeds brokken, vuur in hun hals. Aan den heer W. J. van Loenen, die het vee met behulp van een zakmes had weten los te snijden, is het te danken, dat de bees ten niet in de vlammen zijn omgekomen. Om kwart voor twee stortte het dak en de schoorsteen met een donderend geraas in en toen men met brandhaken de voorste muren nog omver gehaald had, bleef er van de flinke plaats weinig meer dan een r'oo- kende puinhoop over. Alleen de belendende schuur is behouden. De boer was naar de markt te Purme- rend en had ongetwijfeld geen prettige thuiskomst. Alles was verzekerd. De hooiberg, welke middenin de vuurzee als 'n haard stond te gloeien, zal nog wel eenige dagen werk geven. De ooi-zaak van den brand is nog niet bekend. Het vermoeden werd uitgesproken, dat liet zoontje met vuur zou hebben ge speeld. Er is echter niet uit den kleinen baas te halen. Enkele militaire vliegers kwamen nog even kijken en cirkelden een paar maal laag boven den brand. Vormeiden wij nog. dat de burgemeester, alsmede eenige raadsleden er was juist raadsvergadering op liet terrein van den brand aanwezig waren. WIERTN&EN fleoiaagd. De Heer H. Hogetoorn, ambtenaar ter se cretarie te dezer gemeente Haagde op het Dinsdag j.1. te Den Haag gehouden examen voor de akte staatsinrichting M. O. Loop der bevolking (Nov.) Ingekomen: P. W. Reen uit Sneek, W. A. Herder uit Utrecht; G. Huige uit Wisseker- ke, J. W. Bergman uit Zijpe; G. Visser uit Kollumerland; Mw. Wed. S. Langes-Oosthof uit Rotterdam; A. W. de Waard en geain uit Lemsterland; J. van Ellen uit Wierin germeer; H. B. J. Woerde uit Mijdrecht; Mw. W. Hartman uit Amsterdam; J. Wolzak uit Alkmaar; G. Kooij uit Anna Paulowna; R. Verwoerd en gezin uit Lemsterland; E. Brinksnia uit Leeuwardoradool; Mw. T. Brinksma van der Meulen uit Lemsterland; J. Beets uit Velsen; Vertrokken: Mw. F. Brouwer nr. Den Hel der; J. Sclmrer nr. Heerenveen; Mw. A. J. Groen nr. Noordscharwoude; J. Wit en ge zin nr. Vollcnhove; L. Slippens nr. Gaaster- land: A. J. de Rijk nr. Ede; J. A. KJemkerk nr. Alkmaar; W. Woortinan nr. Ermelo; A. M. Rotgans nr. Harenkarspel; C. H. Steig- stra en gezin nr. Ysselmuiden; A. Doves en gezin nr. Alkmaar; D. Jongsma nr. Beek bergen; Mw. R. van Dijk nr. Bussum; W. Blok en gezin nr. Anna Paulowna. Bloembollen voor den begraaf plaats.: De stichting Bloembollen Surplusfonds te Haarlem heeft ten behoeve van dc nieuwe algemeene begraafplaats nabij Hippolytus- hoef 5000 hyacinthen en 3750 tulpen gratis ter beschikking van het gemeentebestuur ge steld. Sleutel nieuwe begraafplaats Tot sleutelbewaarder van de nieuwe al gemeene begraafplaats op Noordburen is aangewezen de heer Jb. Kuit, LANGEND1JK PLAATSELIJKE RAAD. De plaatselijke raad uit S.D.A.P. en NVV heeft in de Maandagavond gehouden yergar dering besluiten genomen omtrent de Kerst- vergadering. Na een breedvoerige bespreking besloot men, die plaatselijke raad te reorganiseetm. DE WERKVERSCHAFFING. In den Westelijken Proefpolder zijn ge durende verschillende maanden van dit jaar tal van arbeiders aan het werk ge weest. Het is er echter wel wat andere ge- loopcn, dan aanvankelijk werd gedacht' en anders dan de opzet was. Bedoeling toch was, dat alleen arbeiders uit het Geeeimea* Ambacht daar werk zouden mogien ver richten. Er zijn er echter verschillende uit Alkmaar geweest. Als er in liet- Geeskmieir Ambacht ten slotte geen arbeiders unieer zijn, dan is daar weinig tegen te zeggen: bet werk nioet toch go regel den voortgang kunnen hebben. Maar als de arbeiders van hier naar de Wieringermeer zouden moe ten worden gedirigeerd, waarvan dezer da gen sprake was, dan zou het rechtsgevoel daar tegen opkomen. Daarvoor komen toch - de Alkmaarschc arbeiders het eerste aan de beurt. De werkverschaffing in de gemeenten Zuidscharwoude cn Broek op Langendijk kon geen gemeentelijke werkverschaffing worden, omdat in die gemeenten zelf niet voldoende arbeidskrachten beschikbaar wa ren. Hetzelfde was het geval met het egali- seeren van landerijen in de gemeente Hugo- waard t. b. v. Zuidscharwoude. Het baggeren is de laatste week weer wat toegenomen. Er kwamen van de. zijde der tuinders meer aanvragen dan er arbeiders voor beschikbaar waren. Door de gemeenten is dit jaar aanmer kelijk minder voor steunverlecning, uitge geven dan vorige jaren. Voor werkverschaf fing zijn de uitgaven echter hooger. Daar volgt uit, dat er dit jaar meer werkver schaffingsobjecten waren. Het ziet er naar uit, dat voor vrij langen tijd werk voor de arbeiders gevonden zal kunnen worden. In de kringen der arbei ders, wier inkomsten ook bij werkverschaf fing toch veel te laag blijven, zou men het ten zeerste toejuichen, dat de wachtweek, die moet worden doorgemaakt, kwam te vervallen, HARENKARSPEL Burgerlijke stand over de maand November 1938. Johannes Petrus, zoon van Cornelis Dek ker en Agatha Veldman; Johannes Louren- tius, zoon van Jacobus Bvter en Gunrtje van Duin; Kornelis Maarten Reinder, zoon van Klaas Gootjes en Ludewee Veldman; Corne- lia, dochter van Adrianus Hoek en Jantje Jonker. Ondertrouwd en gehuwd: Bernard Willem de Vet, 24 jaren, te Bergen N.H. en Bregje Burger, 23 jaren, te Harenkarspel: Gijsbcrt de Leeuw, 65 jaren, predikant te Harenkar spel en Maria Arrictta van der Graaf, 66 ja ren, te Apeldoorn. Overleden: Evert Pieter Kamminga, 84 jaren, weduwnaar van Marijke Hendriks van Kootcn; Pieter Bruin, oud 52 *jaren, cchtge- noote van Elisabeth Blokdijk, (overl. te Alk maar). Ingekomen personen. Cornelia Kuiper, van Zijpe, naar Dirks- horn B 112; Jacoba van Laar, van Den Hel der, naar Dirkshorn B 55; Arie Eriks van St. Maarten naar Dirkshorn B 108; Pieter Smit, van Zuilen, naar Dirkshorn B 79; Jan Tijm, van Warmenhuizen, naar Tuitjenhorn H 18; Albert van der Walle. van Haarlem mermeer, naar Dirkshorn B 885; Guurtje Kliffen, van Schagen naar Dirkshorn B 98; Adriaan M. Rotgans, van Wieringen, naar Dirkshorn B 141; Cornelis Spaanscn, van Zuidscharwoude naar Kerkebuurt A 16. Vertrokken personen. Jan Gecrtsema naar Winkel, Westein 143; Dirk Nierop naar Schagen, Loet E 1 Jannes J. Hamelink, naar Terneuzen, Bei - denweg no. 1; Bregje Biuger, naar Bergen, Dorpsstr. 10; Jolianncs A. Kemper naar War menhuizen, Dorpsstr. 196; Engelina W. Hof, naar Alkmaar van Everdingestr. 18; Geertje Sieriks, naar Alkmaar, Geestersingel 2(5; Cathariiiia Slik, naar Haarlem. Leidschevaart 134.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11