Vandaag Reclame- koning Raad Anna Paulowna „Mijnhardljes De gemeentebegrootiag 1939 goedgekeurd wordt beslist wie deze week Woensdag 14 December 1938 Tweede blad Het is zaak bij maanlichtavonden, als de straatverlichting niet brandt, voorzichtig te zijn. Worden de kosten van het Lager Onderwijs op zettelijk gedrukt? Wanneer krijgt Breezand een nieuwe school? De bnrgemeesterswoning kost nog steeds veel geld. School I moet een on derwijzer missen. De Molenkolk voor het nageslacht bewaard. De Raad vergaderde gistermiddag onder piesidium van burgemeester Mijnlaeff; se cretaris de heer C. Keijzer. De heer Kuiken was afwezig. Voorzitter merkte in zijn openingswoord p dat het een lange vergadering zou kun- jli worden, doch daarvoor is weinig slag ruimte daar er veel is opgelegd door Hoo- prhand. De heer Kuiken heeft bericht van verhin dering gezonden, daar hij onder behande ling is. De notulen werden aldus vastgesteld. Medegedeeld werd, dat door den minister i Financiën bericht is gezonden, dat bepaalde gevallen zal kunnen worden overgegaan tot hertaxatie van Landarbeiders plaatsjes. De daaruit voortvloeiende gevol gen zullen geheel voor rekening van het lijk worden genomen. De heer Kloosterman vroeg of alle plaats jes in aanmerking komen. Voorz. antwoordde bevestigend. Wethouder Keuris meende dat er een 60- !al zijn. Eenige andere leden meenden van oiet zoo veel. De Accountant J. J. de Vries te Scha- gen zond een rapport in over het beheer der comptabele ambtenaren. Alles was in orde. Ontvangen was een dankbetuiging van de Ver. v. Bloembollencultuur voor de beschik baarstelling van een z.g. ziekentuintje. BEGROOTING 1939. Aan de orde is dan de vaststelling dier gemeeritebegrooiting 1939 en do begrooting van het grondbedrijf. De penieentebegrooting sluit aan in komsten en uitgaven tot een bedrag van f 294.502,20, met een post onvoor zien van f 1500.Hierbij is gere kend op een rijksbijdrage in de kosten der gemeente-huishouding van f 9.475.83 (vorig jaar f 19.310.13) De begrooting werd puntsgewijs behandeld iEr komt een kapstok e heer Dekker" zeide bij de post onder- d en aankoop van meubelen, dat hij jiarne gelegenheid zag aangebracht in de hajl om kleercn op te hangen. Dat zou geen overtollige weelde zijn. Voorz. is het hiermee eens, doch zouden we dat niet bij suppl. begrooting regelen, nadat wij het eerst eens hebben bekeken. De heer Keuris: Laat ons het tot f 75. brengen, zooals het eerst was. Voorzitter: Zouden wij er met f 30 a f 35 komen? Dan is spr. er wel voor. De Heer Op 't Veld, meende, dat er nog een kapstok zou komen. Na nog eenige bespre kingen werd deze post op f 75.gebracht. Presentiegelden te laag. De post presentiegelden leden stembureau gaf den heer Dekker aanleiding, voor te stellen dezen post te verhoogen. Een arbei der-raadslid kan niet eens zijn arbeidsver zuim goedgemaakt krijgen. Spr. stelde voor de vergoeding tot f 3.50 verhoogd te krijgen. De vorige beantwoording onzer argumenten achtte spr. niet gelukkig. Wij kregen gelijk, maar de post bleef zooals ze was. De raad ging met dit voorstel accoord. De heer Kloosterman vroeg of ook de kos ten der secretaris woning bij deze post is begrepen. Dit komt later nog, deelde voorz. mede. Vergoeding aan oud-burgemeester Lovink voor geplante vruchtboo- men. De heer Dekker vond de post terugbete-, ling van f 100 voor den tuin van burge meester Lovink niet juist. De boomen, die de burgemeester zelf geplant heeft, hebben weinig nut opgeleverd. Voorz. antwoordde, dat de vruchtboomen vel onderhouden zijn, De andere boomen niet. Dat maakt verschil. De heer Lubbert zeide, dat indertijd, toen de boomen geplant zijn, is toegezegd, dat er bij het vertrek van den burgemeester een vergoeding voor zou worden gegeven. De vruchtboomen zijn wel goed onderhouden. Voorz. merkte op, dat de boomen in dit slechte fruitjaar nog een goede oogst heb ben opgeleverd. Het is slechts een tegemoet koming. Met f 100.— doet men niet veel in een boomgaard. De heer Dekker wilde er, gehoord de me- dedeelingen, niet verder op. ingaan. Den heer Kloosterman was de post kos ten secretariswoning niet sympathiek. De boompjes hadden toch niet verplant kun nen worden. We hebben heel veel vereen., die wij gaarne willen steunen en niet kun nen, En nu nog f 50 uittrekken voor boom pjes van don secretaris, uit een noodlijden de gemeente. Voorz. deelde mede, dat de secretaris er niet om gevraagd heeft. Het is van B. en W. uitgegaan. Het betreft hier geen oude boompjes, ze zijn eigenlijk gerooid zonder dat de secretaris het wist. De vergoeding acht voorz. gemotiveerd. De heer Dekker had minder bezwaar te gen deze post, dan die aan den burge meester. Voorzitter achtte het een moreele ver plichting, deze vergoeding te verleenen. Er Is den lieer Keijzer ook een deel van zijn tuin ontnomen. De heer Hooimeijer zeide. dat de hoo rnen zeer zeker verplant hadden kunnen worden. Hoeveel boomen waren er? De secretaris deelde mede, dat er min stens 15 waren. De heer Comelissen vond het zeer wel het te verleenen, daar de heer Keijzer ook zijn vruchtboomen daar heeft gehad. De heer Lubbert meende, dat de zaak heelemaal... De heer Kloosterman: niet zuiver is. Het is mij niet sympathiek. De overige raads leden waren het met B. eii W. eens. Bij maanlichtavonden is het le vensgevaarlijk op straat. De heer Kloosterman vestigde de aan dacht óp de verschrikkelijke donkerte van de Burgemeester Lovinkstraat, voorname lijk op den Viersprong bij de H.K. Kerk. Voorz.: Is dat bij maanlichte avonden? Dan breek je je nek zoo ongeveer op straat! De lieer Kloosterman gaf in overweging een zelfde verlichting aan te brengen als bij de H.K. Kerk in de Spoorbuurt. Voorzitter zegde toe, een onderzoek in te zullen stellen. Spr. hoeft reeds gevraagd, wat de opheffing van de uitschakeling van de maanlichte avonden meer zou kosten». De heer Dekker was het met dit laatste eens. Het is soms bij maanlichte avonden als het slecht weer is, nog donkerder dan andere avonden. Zouden wij de straatver lichting 's zomers geen paar maanden kunnen uitschakelen? De heer Dekker had bezwaar tegen den post Bijz. Vrijw. Landstorm, daar men cul- turcele vereeniging niet kan steunen. Voorz. wees er op, dat dit een nationaal belang was. De Regeering heeft betrouw bare krachten noodig voor eventueele ge vallen van nood. De heer Dekker meende, dat deze ele menten wel eens onbetrouwbaar zouden kunnen zijn. Voorz; zeide, dat er zeer strenge selectie is. De heer Kloosterman vroeg of de post en- op is gekomen door het geheele college. Voorzitter antwoordde bevestigend. Mevr. Borst Liefhebber was het niet. den heer Dekker eens, evenals de heer Comelis sen, De heer Hooimeijer verdedigde de bijz. vrijw. landstorm, dankte degenen dde deze instelling hebben opgelicht en verwonderde zich er over, dat van deze zijdie bezwaar wordt gemaakt. Tegen stemden mievr. Borst'Liefheb bei en de heeren Dekker en Corneiissen, Volgens reglement. De heer Dekker vroeg of het toegestaan ie bij zitten en opstaan te stem/men. Voorzitter gelooft niet dat het verboden is in de gemeentewet. De heer Dekker: In het regl. van orde staat dat niet: voor en tegen wordt ge stemd. De voorzitter zag' het na in het reglement waarbij bleek, dat de heet- Dekker gelijk had. Bij de hiernagehouden stemming vol gens het reglement van orde, was de stem verhouding dezelfde. De heer Dekker (die daoh't vervelend te worden, maar als Kuiken er is, is die hem steeds voor) had bezwaar tegen de post strooien van zand, welke te laag was om alles te voorzien van een veilig laagje zand. Spreker bepleitte alleen zand te strooien op bruggen en spoorwegovergangen. Daarvoor zou spr. verschil lende personen willen aan wijzen tegen een lage vergoeding. Betere afdekking van de zandbewaarplaatsen is gewenscht. Voorz. zeide, dat d'it laatste niet goedlkoo- per zou uitkomen. De heer Dekker: Dat niet. maar er zal toch meer in het algemeen belang gehan deld worden. Dit zal onderzocht worden. De heer Re zeiman vroeg naar de post van f 2000.voor de t.b.c. bestrijding. Voorzitter zeide, dat de voorgestelde f 2000 voldoende was, waarvoor men dit bedrag heeft voorgesteld. De heer Hooimeijer dacht dat het wel te verdedigen was, de post te verhoogen. Ver leden jaar is er door steun van het B. A. armenzorg van de t.b.c. bestrijding ge maakt. Geen handeltje ervan maken. Voorzitter wil in Haarlem duidelijk ma ken, dat men niet te veel vraagt. Het is gemakkelijk te zeggen men vraagt zóóveel, doe er maar wat af! Voorzitter zeide dat een tweetal verpleeg den wegens wangedrag ontslagen zijn uit een inrichting, waardoor men met de f 2000 toe zal kunnen. De heer Hooimeijer verwonderde zich daarover, hij had iets anders gehoord. De heer Dekker bevestigde de woorden .van. den voorzitter. Voorzitter las een brief voor, waarin een en ander stond vermeld. Wij hebben, aldus voorzitter, in het vo rige jaar geld uitgegeven, dat zeer slecht geapprecieerd is. We hebben stank voor dank gekregen. De patiënten eischten zelfs van de direc tie, dat deze personen uit het sanatorium verwijderd zouden worden. Niemand wilde hier nog meer over spre ken. De hr. Dekker bracht de onrendabele gebie den v. de waterleiding ter sprake Is daarnaar reeds eenonderzoek ingesteld? Spr. drong op spoed aan. Het is in het .belang der volksgezondheid en werkgelegenheid. Voorzitter deelde mede, dat reeds een onderzoek is ingesteld. Er is aan den heer Bel een verzoek om advies gezonden. Andere heeren hadden reeds iets van het onderzoek vernomen. De hr. Dekker zal het dus nu nog wat afwachten. Een stuk straat vergeten. D heer Dekker zeide, dat op Cérès veel verbeterd is door het teren van straten. Er is echter een klein stukje van de Tulpen- straat vergeten. Waarom is dat niet gedaan? Dat is toch ongewenschit. De heer Op 't Veld zeide dat die verbete ring reeds meer had gekast dan gedacht was. Men heeft dat gedeelite nu gebruikt voor opslag van materialen en grond. Men zou het volgende jaar nog eens zien. De heer Dekker zou gaarne zien dat er n u in werd voorzien. Zoo mooi is het niet. Het is toch geen onoverkomelijk bezwaar cm dat stukje m orde te brengen, 1 „Mijnhardtje" 5 ct - 12 „Mijnhardtjes" 50 et De heer Op 't Veld: Er moet nog een plaatsje gevonden worden voor de grond. De heer Lubbert: Anders moet het colle ge het maar besohikbaa.r stellen. Dan komt nnen er wel om. De heer Dekker dacht, dat het misschien nog bij het raadhuis kon worden gebruikt. Dreigt het schoolhoofd te Bree- zan weg te drijven? De Heer Dekker vond de post f 85.on derhoud schoolwoning Breezand overbodig daar er toch spoedig een nieuwe komt. De 'Voorzitter merkte op, dat de woning nog niet weg is. De H^er Dekker geloofde niet, dat het wa ter in huis stroomt. Voorzitter: Maar het is erg. We kunnen het schoolhoofd toch niet zijn woning uit laten spoelen. De noodige zuinigheid zal worden betracht. De Heer Hooimeijer: Hoe lang zal de wo ning nog staan? Voorzitter antwoordde, dit nog niet te we ten. Er zijn reeds weer een paar plannen on derhanden, doch we hebben het niet in on ze hand. Spoed wordt er zeer zeker betracht. Het zal nog wel een half jaar duren eer er een ander huis is, denkt weth. Op 't Veld. Voorzitter dacht, dat het wat de gemeente betreft niet zoo lang behoeft te duren. De Heer - Dekker: Als het maar geen 3 jaar duurt zooals het gemeentehuis. Voorzitter: Wij kunfien geen tijdstip noe men. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de boventallige onderwijzr van School I (de heer Bleeker) van de begrooting moet ver dwijnen. Daardoor moefen de cijfers veran derd worden. De Heer Hooimeijer vond de post onder houd school II buitengewoon laag. De toe stand is zeer slecht. Het gebouw is zoo onge veer dichtgeplakt met kranten. Is het reëel deze post zoo laag te maken? Spr. zou de kosten voor huisvesting der kin deren in deze post op te willen nemen. Spr. merkte op, dat door deze lage post het bijz. onderwijs f 1.- per leerling minder zou ont vangen. Voorz. vond dat er weinig te klagen was over de lage kosten per leerling, de O. L. scholen zijn zeer oud, terwijl de bijz. scho len zeer goed zijn. Hierdoor heeft steeds een bevoordeeling van de bijz. school plaats ge had, waaraan nu een einde wordt gemaakt. De Heer Hooimeijer vestigde er de aan dacht op, dat een der bijz. scholen ondanks de hooge vergoeding, niet toe kan. Spr. is er voor, dat de 0. L. scholen goed gehuisvest worden. De bedoeling van de wet is niet, de bijz. scholen te benadeelen. Voorz.: U zoudt toch niet willen, dat on- noodig kosten worden gemaakt, voor het bijz. onderwijs te bevoordeelen? De Heer Hooimeijer: In geen geval. De heer Hooimeijer vestigde er nogmaals de aandacht op, dat wanneer de kostenra ming nu niet verhoogd wordt maar later bij sup. begrooting, de vergoedingen-a. de bijz. scholen niet verhoogd kunnen worden. Die moeten daar dan vijf jaar op wachten. Er zullen belangrijke kosten bij komen, de huisvesting, welke B. en W. echter bij de nieuwbouw rekenen. Voorzitter: Natuurlijk. De gem. krijgt daarvan een onnatuur lijk voordeel, zeide de heer Hooimeijer. Voorzitter zeide, dat men niet kan weten, wanneer die huisvesting noodig zal zijn. De Heer van den Berg: Denken B. en W. dat de school nog een jaar kan worden on derhouden van deze post? Voorzitter: Inderdaad, tenzij de kinderen met z'n allen de ruiten gaan ingooien. De belooning der schoolsohoon- maaksters. Mevr. Borst besprak de belooning voor de schoolschoonmaakster voor school I welke t>e laag is. Er wordt wel f 0.25 p. uur ge rekend, doch-daaraan komen zij niet toe. Als de vrouwen iets beters kunnen krijgen, tip pelen zij, geloofde mevr. Borst. Dat is al meer gebeurd. Het kan wel eens zonder schoonmaakster komen te zitten. Weth. Keuris gaf eenige toelichting De schoonmaaksters hebben steeds te kort verdiend. Meerderen hebben er reeds voor bedankt. Mevr. Borst stelde voor, de post met f 30 te verhoogen. Dan houdt men deze werk sters wel. De Heer Kloosterman: Dan is het weer op het oude peil. De I-Ieer Dekker zeide, dat hij de verlaging is gewezen op het plaatselijk loonpeil. Dat is intusschen aanmerkelijk gestegen. Daar zou de aandacht op kunnen worden geves tigd. B. en W. zegden toe te zullen trachten, l hier yerhelering in aan te. brengen. Er moet gekrabd worden. De post schilderwerk voor school I f 150. moet over drie jaar verdeeld worden; dus moet de post op f 50.— worden gebracht. Het onderhoud scholen moet voorts „af- gebrabd" worden, zoodat er 175.van den post afgaat. De kosten van het O. L. onderwijs zullen hierdoor pl.m. f 11.per leerling bedragen. Een verzoek, dat niet van harte gedaan wordt. B. en W. stelden voor te vragen, de bijzon dere omstandigheden, waarin school III ver keert, bij de berekening van deze kosten bui ten beschouwing te laten, n.a.v. een verzoek van Ged. Staten. De heer Lubbert was daar tegen, daar het een bcnadeeling van het bijz. onderwijs zou beteekenen. Voorzitter geloofde, dat het niet zal geven als men er tegenin gaat. De heer Lubbert vond het zeer onredelijk! Voorzitter: Zoo onredelijk is het niet. De bevoordeeling van de bijz. scholen wordt er door verminderd. De heer Lubbert zeide, dat, toen de bijz. school 40 leerlingen had, de gemeente en Ged. Staten ook niet kwamen met een bijdrage. De Voorzitter wees op de zeer abnormale omstandigheden bij school II. Het is geen uitvinding van Ged. Staten. De L. O. wet schrijft het voor. Dat wordt ons door Ged. Staten opgelegd. Het is een bevel in den vorm van een aanwijzing. Als wij het niet aannemen, xvordt de begrooting niet goedgekeurd. Het bevredigde ook den heer Op 't Veld niet. De heer Kloosterman: Het is onjuist. De heer Lubbert: Zeer onjuist. Ergerlijk. Het verzoek zal worden gedaan, omdat men niet anders kan. De heer Hooijmeijer had een aanmerking op den post verlichting in de vergoeding van de kosten voor de instandhouding van de scholen. In de vorige vergadering is besloten 3/4 te berekenen voor de dagscholen en 1/4 zooals nu in de begrooting is vastgesteld. De kosten zijn hooger. Spr. stelde voor, ook thans de vergoeding op dit 3/4 gedeelte te bepalen. De heer Dekker gaat accoord met den heer Hooijmeijen Inderdaad is het verleden jaar zoo besloten. Aan den wensch van den heer Hooijmeijer werd voldaan. Het middenstandsborgstellings- ionds. De heer Rezelman vroeg naar de resulta ten van het Middenstandsborgstellingsfonds Hij had gedacht, dat de rente zeer laag zou zijn, doch hem is gebleken, dat 5 moet worden betaald, en een aflossing van 33 één derde pCt. per jaar. Voorzitter zegde een onderzoek toe. Wethouder Keuris vond de aflossing ook wat te hoog, hoewel er altijd van bijzondere nooden sprake is. Dat moet weer gauw af gewikkeld worden. Het is wel gewenscht aan het Middenstandsborgstellingsfonds te verzoeken, de aflossing soepeler te doen ge schieden.- Voorz. meende, dat de aflossing vastge steld wórdt aan dé hand van een ingesteld onderzoek. We hooren de zaak wel eens eenzijdig. Mén beschouwt het fonds wel eens als een gemakkelijke manier om aan geld te kómen. Zoo is het niet. Het was wel ge wenscht, dat men een beter inzicht kreeg van de werkwijze van het Fonds, door sa neering door middel van het Fonds zou dan veel menschen die hun zaken in de war hebben, gered kunnen worden bijv. door in richting van een goede administratie. Het is niet de bedoeling van het fonds winst te maken, doch de menschen te helpen. Weth. Keuris deelde mede, wie in de plaatselijke commissie zitten. Spr. is voor zitter en de heer Zon secretaris. Het grondbedrijf. De begrooting van het grondbedrijf lever de geen discussie op en werd vastgesteld. De gemeentebegrooting werd verder be handeld. Als extra bijdrage uit het Werk loosheidsfonds wordt een bedrag van f8833.50 geraamd. Op de gemecntefondsbelasting zullen weer 75 opcenten worden geheven. Het bedrag der rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding, hierboven reeds genoemd, wordt iets minder dan de ge raamde f 9475.83. Kleine en groote kwajongens De heer Dekker zeide nog iets t.a.v. het onderhoud straten en pleinen. Verbetering van de sloot bij Cérès is zeer noodig, doch niet alleen door een verbetering van de sloot, maar ook door het plaatsen van een scheidingshek, opdat daar niet alles kan ko- men. Voorzitter zeide, dat reeds in B. en W. hierover gesproken is. De heer Op 't Veld had eenige bezwaren. Het is meestal jongenswerk. Het prikkel draad zal men wel 2 M. hoog mogen maken. De heer Dekker: Maar ook van groote jongens! Opgemerkt werd, dat het eigenlijk geen toegangsweg is. Afsluiting zou niet zooveel nadeel geven, meende voorzitter. De heer Kloosterman was er voor, het maar geheel af te sluiten. Weth.. Keuris zou een pad willen laten, waardoor de menschen de gelegenheid be hielden om er langs te gaan. Na eenige bespreking besloot men B. en W. te machtigen, de noodige stappen te doen, om een oplossing te krijgen. De heer Lubbert dringt aan tot spoedige afwikkeling van het uitbreidingsplan te ko men. Voorzitter zeide, er stevig in te werken. Het ls echter een toer, den heer Wieger Bruin in beweging te krijgen. De begróoting werd aldus vastgesteld. Een akkerbouwvoorschot aan den heer Nuy werd afgewikkeld. Vastgesteld werd een suppletoire begroo ting 1938. Voorz. merkte op, dat de onkosten aan het huis van de burgemeester wel zeer hoog zijn. Het is het Huis der Zuchten, zeide weth. Keuris. Voorzitter: Er zal zeer zeker te weinig toezicht zijn geweest bij den houw van het huis, dat een bedrag heeft gekost, waarvan men een paleis kan bouwen We raken volgens den gem. opzichter ech ter door de ergste fouten heen. Boventallig onderwijzer ontslagen- Aan den hoer Bleeker werd per 1 Januari eervol ontslag verleend, als onderwijzer aan school I, omdat men geen gelden op de be- grooting heeft. De heer Dekker betreurde het zeer. Weth. Keuris: Vooral nu het midden in een leerjaar is. De heer Bleeker wordt wachtgelder voor de gemeente. Dus hij blijft geld kosten. De heer Keijzer moet op zijn nummer gezet. B. en W. stelden voor, voo-r de wijik, waar de secretaris woont, een huisnummering te ontwerpen. Bij den hoek van de Molenvaart Rijksweg wilden B. en W. de buurt den naam „Molenkolk" geven, zooals het vroe ger reeds was. De heer Lubbert: Zou 't Bosch je geen. betere naam zijn? Voorzitter achtte dit niet geheel juist. De heer Rezelman yond het een mooie naam, om de herinnering aan hetgeen het eertijds was. De heer Lubbert (zeer misprijzend): Kolk Weth. Op 't Veld: Wat is er nu tegen Molenkolk, als men wel Molenvaart heeft. De heer Lubbert stelde voor, een ande ren naam t.e zoeken. De heer Hooimeijer: 't Compromis-straat* je. (Gelach).- Voorzitter vond Molenkolk wel een goe de naam. Men kan er moeilijk een sc'hil- dersbuurtje van maken, of „t Mooie laan tje" of een anderen naam uit een boeit. De naam Molenkolk werd met de stem men van de heeren Lubbert en Klooster man tegen aangenomen, zoodat de heer Keijzer kan zeggen waar hij woont. Daarna sluiting. DEN HELDER OUDE N1EDORP DIEFSTAL TE ZIJDEWIND. Toen Dinsdagmorgen de heer C. Bakker, arbeider, zich tegen 7 uur naar zijn werk zou begeven, bleek zijn fiets, welke hij even. tevoren reeds buiten had gezet, te zijn ver dwenen. VELD. GESLAAGD. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Jac. Por- tegijs, thans wonende te Den Haag, die onlangs slaagde voor het praktijk-examen in het bakkerij bedrijf, behaalde dezer dagen het diploma vakbekwaamheid-theoretisch gedeelte. zal zijn. Reeds stroomen de brieven met uitgeknipte advertenties binnen. Zaterdag a s publiceeren wij het resultaat

Schager Courant | 1938 | | pagina 5