Afkeer van den Europeeschen geest Een onbegrepen matroos Wx>4n<bdaqAcAe ÏÏLLjtneüf Het gevecht met de crisisambtenaren Ambtenaar verduisterde f 4000.- Het verleidelijke pakje Tuinhoekje IWoensdag 14 December 1938 Derde bied Een eenheidsfront fusschen Noord- en Zuid-Amerika HET BEGIN IS ER Terwijl in het oude Europa de ver wikkelingen met den dag moeilijker fe overzien zijn, confereeren 21 Ame- rikaansche Staten in Peru om zich hechter aaneen te sluiten, In Lima, de Peruaansche hoofdstad, zijn een en twintig Amerikaansohe staten verte genwoordigd om daar deel te nemen aan de croote, door de Pan-Amerikaansche Unie ge organiseerde conferentie, welke tot 30 De cember a.s. gehouden wordt. Dit is de twee de conferentie van dien aard; de eerste werd ia 1930 in Buenos-Aires gehouden. En hoe jjtel belang Zuid- en Midden-Amerikaansche Wen aan deze bijeenkomst hechten, moge blijken uit het feit, dat zij twaalf ministers jan Buitenlandsche Zaken en evenveel voor malige ministers naar Lima hebben gezon den. Voorts moge de belangstelling van dc !„U.SA." nog blijken uit de omstandigheid dat de staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil als woordvoerder werd aangewezen van de Amerikaansche delega tie. Canada bleef thuis. Er is slechts één groot Amerikaansch land dat op de conferentie van Lima niet verte genwoordigd is en dat is Canada, maar de 'Cenadccsclie minister van Buitenlandsche Zaken Mackenzic King, heeft officieel ver klaard dat uitsluitend en niet anders dan formeclc overwegingen, voortvloeiend uit de Canadooschc situatie als Britsch Dominion het niet mogelijk maken actief deel te ne men aan de beraadslagingen te Lima, maar dat ook Ottawa b.v. groote belangstelling en sympathie koestert voor de bemoeiingen der Pan-Amerikaansche Unie. Het zullen onge twijfeld zeer inspannende en belangrijke we ken zijn, die dc delegaties der Amerikaan- sche naties daar in Lima zullen doorbrengen en reeds de eerste besprekingen tijdens het congres wezen er op dat er „spijkers met koppen geslagen zullen worden". Getuige de ■van Argentijnschc zijde voorgestelde motie om buitenlanders in de Amerikaansche sta ten te verbieden politieke rechten, uit te oefenen, getuige ook het klemmend betoog van don Amerikaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken zelf, toen deze zich richt te tegen elke inmenging in binnenlandsche .aangelegenheden van welk ander volk ook, Toor elke dag afzonderlijk werd 'n ochtend- «tting vastgesteld, terwijl het werkprogram ma in totaal 23 concrete vraagstukken be vat, voornamelijk op het gebied van econo mische samenwerking. Amerikanen te practisch voor Genèvel Uitdrukkelijk wil men vermijden, dat tij- 'dens de conferentie van Lima slechts schoo ns redevoeringen gehouden zouden worden, zonder dat die tot practische resultaten zou den leiden. Vandaar dat liet ook volkomen ongerechtvaardigd is om te spreken van. _'n soort Amerikaanschen Volkenbond die in Lima wordt gehouden. Reeds eerder b.v. hij de conferentie van Buenos Aires werd dc uitdrukking gebruikt en nam men er aan stoot aan. Betrekkelijk kort na elkander tra den negen Zuid-Amerikaansche republieken uit den Volkenbond, het laatst Venezuela en wel uitsluitend omdat de practische zin van 'den Amerikaan juist een belemmering vorm de om te blijven medewerken aan het Gc- neefsche instituut, zoolang daar slechts ge sproken en gesproken werd zonder dat eenig practisch resultaat geboekt kon worden. Daarbij komt natuurlijk nog heel iets anders, dat bovendien beslissend is voor de psychologische atmosfeer die er in Lima heerscht. Het is de duidelijk onderstreepte afwending van Europa, de bijna verachtelijke be- en veroordeeling der in Amerika als zonder succes en onvruchtbaar beschouwde bemoeiingen, beraadsla gingen en besprekingen om te trach ten orde te scheppen in het oude werelddeel. „We doen 1 zelf!" De stelling der Amerikanen is vrij eenvou dig: na den wereldoorlog zijn zij geestdrif tig geweest met uitzondering dan van de Vereenigde Staten -voor de Volkenbonds- godaclite van dc organisatie van een alge- mcenen wereldvrede. In de twintig jaren die sindsdien volgden hebben zij bij voortduring moeten vaststellen dat het volbrengen van die taak onmogelijk is onder Europeesche leiding. Zij besloten derhalve hun aangele genheden zelf op te lossen, zelf te ordenen ook waar dat noodig was en een der meest kenmerkende verschijnselen in dit opzicht was het feit, dat de Sjako-strijd, waarmee de Volkenbond zich tot in het oneindige maar zonder eenig succes bad bezig gehouden, iri de afgeloopen zomer werd bijgelegd en wel door oen scheidsrechterlijke uitspraak waar mee de Vereenigde Staten zoo goed als Ar gentinië, Brazilië, Peru, Chili en Argentinië genoegen namen en waarmee zoowel Bolivië als Paraguay zonder bezwaar accoord ging. Een nieuw bewustzijn. Deze hor-ordening van alle Amerikaansche vraagstukken in 't. kader van een groot-op gezette Pan-Amerikaansche politiek heeft een nieuw „continentaal bewustzijn" in het leven geroepen dat zoowel in Noord- als Zuid-Amerika sterk leeft. Daarbij gaat men voor alles uit van de stelling dat Amerika zich met zijn ontzaglijke grondrijkdonumien en grondstoffen, met zijn nog te bebouwen en te bewerken uitgestrekte terreinen en CORDELL HULL. streken en daarnaast met zijn In doorsnee niet al te dichte bevolking economisch zon der meer bedruipen kan. Ook al stuit men aan den anderen kant op autarkie-politiek, dan nog ziet men kans, althans genoeg voor bet land te bereiken door een hecht maatschappelijk en economisch sa mengaan van Noord- en Zuid-Ame rika. Het begin is er. Er werd een enorm aantal maatschappe lijke en handelsverdragen gesloten. De Ver eenigde Staten kennen dergelijke overeen komsten met staten als San Salvador, Costa- rica, Guatemala, Nicarague, Columbië, Bra zilië, Cuba en Equador en al deze verdragen kwamen door Cordell Huil tot stand volgens de „meest.begunstigingsclausule" en in weer wil van de bezwaren der vertegenwoordigers van het Amerikaansche protectionisme. Ge lijk bekend is sinds kort ook het handelsver drag tusschen Amerika en Engeland tot stand gekomen en men kan ervan op aan dat een dergelijke overeenkomst de sympa thie van alle Amerikanen heeft. Waar het om gaat. Men kan niet zeggen dat het politieke hoofd-motief dat van een politiek namelijk die op vriendschappelijke betrekkingen tus schen alle Amerikaansche staten gericht is, opzettelijk op den achtergrond staat; men kan met hetzelfde recht zeggen dat het ge mis aan redelijke nabuurschap en vriend schappelijke betrekkingen in Europa op den voorgrond staat. Zoo men na de ineenstor ting van den Volkenbond in Europa al moei lijk meer van collectieve veiligheid kan spre ken, dan beteekent dit nog geenszins dat dit ook voor Amerika geldt. En aangezien er geen enkele reden is om op Amerikaanschen grond eén gewapend conflict te duchten, kan collectieve veiligheid in dit verband alleen beteekenen dat men ook in Lima intensief de mogelijkheden onder het oog ziet, dat Amerika tegenover aanspraken of aanvallen van welken kant ook tijdig voorbereid moet zijn. En het is tenslotte geheel vanzelfspre kend dat die gedachte slechts verwezenlijkt kan worden en ook wordt in het licht van het denkbeeld en de atmosfeer der Demo cratie. Het Prinselijk Paar in het openbare leven Prinses woont vergadering van NatFonds voor Bijzondere Noo- den bij. H.K.H. Prinses Juliana heeft de gigter- ochtend gehouden vergadering van het da- gelijksch bestuur vaat het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. Het hoofdbestuur der Koninklijke Natio nale Vereeniging tot steun aan miliciens deelt mede, dat Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden het bescherm heerschap dezer vereeniging heeft willen aanvaarden. De genoemde vereeniging geniet reeds de hooge bescherming van H. M. de Koningin. Moeder en zoon misdadig Amsterdamsch gerechtshof wacht het verhoor van 10 getuigen aL Het Amsterdamsche gerechtshof wees gis teren een interlocutoir arrest in de straf zaak tegen een vrouw en haar zoon, ver dacht van brandstichting in drie wonin gen, waar zij achtereenvolgens hadden ge woond, n.1. in twee huizen te Amsterdam en een te IJmuiden. De rechtbank had het tweetal vrijge sproken doch de Officier van Justitie toe kende hooger beroep aan. De procureur-generaal vorderde tegen beide verdachten vier jaar gevangenisstraf. Het hof overwoog, dat het onderzoek niet volledig is geweest- Op 12 Januari a.s. zullen nog tien ge tuigen worden gehoord. Wegens dienstweigering en ver duistering voor het Hoog Mili tair Gerechtshof. De matroos le klasse J. R., die gisteren wegens verduistering en dienstweigering voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag moest terechtstaan, verklaarde tot deze feiten te zijn gekomen, doordat hij in groote financieele moeilijkheden was ge raakt Een hevige moreele depressie had zich van hom meester gemaakt .en hieruit was een groote onverschilligheid en geimis aan verantwoordelijkheidsgevoel tegenover zichzelf en tegenover anderen voortgespro ten. Wat de verduistering betreft, hij had een motor op afbetaling gekocht, die even wel niet goed liep. Toen kreeg hij zoolang een andere motor te leen, welke liij ergens achterhield, naar hij zcide, om als onder pand voor hot in reparatie zijnde motor rijwiel te dienen. Inmiddels was hij hoe langer hoe dieper in moeilijkheden geraakt en rijpte bij hem het plan tot dienstwei gering, omdat men hem aan boord ook al niet meer begreep. Hij wist, dat hij daar door in de cel zou terecht komen, zoodat hij ook niet meer bij machte zou zijn het motorrijwiel aan den rechtmatigen eige naar terug te geven- Het plan tot. dienstweigering bracht hij tot uitvoering. Op 9 Augustus van dit jaar, toen de luitenant ter zee hem gelastte zijn leergoed aan te trekken, weigerde hij, waarop hij werd ingesloten. Vonnis mild genoemd. De Zeekrijgsraad te Willemsoord had hem voor beide feiten tot een gevangenis- EEN-EN-ZESTIG! Het leven is één onafgebroken desillusie. Hoe hebben we ons altgd vermeid in de ge dachte, dat iedere Amerikaan een million- nair was! Want'al heb je dan zelf moeite om het einde van de maand te halen, het is altijd een troost te bedenken, dat er in een ander land menschen zijn die zelfs nog wat over houden. Zoo zijn we, nietwaar? Een Ameri kaansche millionnair leek ongeveer een pleonasme - zooiets als een „populaire" filmster, of een „radelooze" minister van financiën. Uit is de illusie. Want van een millionnair verwacht je, dat hij op z'n minst een millioen per jaar er bg verdiend wat blijft er anders van z'n millioenen óver! Die slinken weg als de Zwitsersche sneeuw waarop hij 's winters ski't voor de zon. En wat blijkt nu? In 1937 waren er in de Ver eenigde Staten 61 personen, zegge en schrij ve één en zestig personen, wier inkomen meer dan een millioen dollar bedroeg. Althans die dit aan de belastingadmi nistratie hebben opgegeven. Maar dan klopt het natuurlijk ook wel; waarom zou men voor de belasting verstoppertje spelen? Een-en-zestig. Alweer een legende naar de haaien. Voortaan weten we, dat de Ame rikanen net zoo'n stelletje armoedzaaiers zijn als wij. Je vraagt je af, wat het eigenlijk voor nut heeft, de wereld zoo te misleiden. Propagan da is toch 'n machtig ding. Wie heeft ooit 'n Amerikaan gesproken, die nief vertelde, dat hij in zijn huis voor ieder lid van het gezin een badkamer, een lift, een biljart, een vleu gel en vier ijskasten had Wie heeft niet ge dacht, dat een Amerikaansche cocktailfuif een orgie is, waarbij vergeleken de feesten der Bourbons in Versailles burgerlijke thee avondjes waren? Wie heeft niet gedacht, dat je in Amerika maar een speld hoeft op te rapen om door een croesus op den schou der te worden geklopt met de woorden: „Jongeman, jg bent juist degeen dien ik zoek. Treed in mijn dienst, word mijn com pagnon en werk mij er uit. „Zuinige lieden als jij zijn van onschatbare waarde?" Van cocktails gesproken onlangs kwam ik weer zoo'n stuk vleeschgeworden propa ganda tegen. Een.collega uit Chicago. Was zeer vermogend geworden niet door het geen hij schreef, maar door wat hij ver zweeg. Een vorm van journalistiek die wij hier als niet geheel comme il faut beschou wen! Enfin, we begonnen met cocktails, ble ven erbij en eindigden ermee. En toen begon hij in zijn breedgekauwde Amerikaansch te vertellen: „Ik gaf onlangs een verjaardagsfuifje. En na de dertigste cocktail kwam een collega op het onzinnige idee, een partijtje bridge te spelen. Ik kon nauwelijks uit mijn oogen kijken. Well boy, believe me or not, bij het eerste het beste spel krijg ik alle plaatjes tegelijk in handen. Schoppen: aas, heer, vrouw, boer. Harten: aas, heer, vrouw, boer. Ruiten: aas, heer, vrouw, boer. Klaveren: aas. Ik pijnig mijn hersens af, wat ik bieden moet, tot ik ineens begrijp wat ik in handen heb: zeven sans tout. Ik bied ze, word ge dubbeld, redubbel. Zeven down! Geen slag gemaakt. De tegenstrijd kwam uit in een groene kleur die ik nog nooit van m'n leven gezien had Een sterk verhaal niet waar? En een waarschuwing om nuchter aan de groene tafel te gaan zitten. Maar dat was nog niet alles. Hij had ook een verhaal over het dinertje dat daarop volgde. „Wij begonnen met een hors d'oeu- vre van nachtegalenharten, getruffeerd met pauwenlever. Er waren twaalf soepen. De eerste twee waren om je handen in te was- schen. De volgende twee stortten we uit over de hoofden van onze butlers. De nummers 5 en 6 werden aan de honden gegeven, 7 en 8 aan de katten, 9 en 10 werden voor heele- maal niets gebruikt. No. 11 werd wegge gooid, no. 12 werd opgezogen door een gou den pijp. Alles werd op deze schaal gedaan: je dronk maar één teug uit een glas, sloeg het daarna met een gouden hamer stuk en kreeg een nieuw. De gouden schalen werden na gebruik uit het raam gegooid en na af loop namen we met z'n veertigen een bad in champagne". Belachelijke leugenV Een-en-zestig men schen met een millioen inkomen. Het is om je dood te lachen! EEN VLIEGTUIG KOMT AAN DEK! Aan boord van hot Engelsche vHeg- tuigmoederschip „Arugs" worden thans proeven genomen, om de start dor vliegtuigen te versnellen Op onze foto ziet men, hoe een vliegtuig uit de diepte van het reusachtige schip door middel van een litf aan dek komt. straf van zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst, veroordeeld, van welke straf de advocaat-fiscaal mr, A. Brants, be vestiging oordeelde. Spr. noemde het von nis van den Zeekrijgsraad zeer mild gewe zen in verband met den ernst van de beide feiten. De verdediger, mr. Joan Muller, zeide dat de dienstweigering als een wanhoops daad van beklaagde is te beschouwen. De verduistering achte pleiter niet bewezen. Mr. Muller drong aan op een gevangenis straf gelijk aan de preventieve hechtenis zonder ontslag uit den militairen dienst, daar beklaagde van plan is zich aan te mel den bij de Koloniale Reserve te Nijmegen. Het Hof zal later uitspraak doem Veehouder tot VA jaar gevange nisstraf veroordeeld. Gisteren deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak inzake de schietpartij te Ru wiel. Men zal zich herinneren dat in dit dorp onlangs een vuurgevecht plaats had tus schen een boer, diens zoon en eenige cjtsis- ambtenaren, die de toegang tot die boer derij door den halsstanrigen boer geweigerd "word. De Officier van Justitie, had tegen dien 58-jarigen veehoudenf A. van M. bij de be handeling van deze vrijwel unieke straf zaak, rekening houdende met de omstan digheden daar bovendien doodslag met kon worden bewezen, een gevangenisstraf geëisc'bt van twee jaar. De verdediger, die betoogde, dat verdach te al zeer zwaar door de gevolgen van zijn onbezonnen verzot is gestraft, had de cle mentie van de rechtbank ingeroepen en oen onvoorwaardelijke gevangenisstraf verzocht van een tijd, gelijk aan dien van de pre ventieve hechtenis en voorts een voorwaar delijke veroordeeling. De rechtbank veroordeelde thans den veehouder tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. Zes maanden geëischt. Eenige maanden geleden werd bij den Provincialen Waterstaat een fraude ont dekt, welke gepleegd moest zijn door den inmiddels gepensionneerden bouwkundig ambtenaar H. F. P. Deze werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Gis ter had hij zich voor dit feit voor de straf kamer van de Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Het bleek, dat hij aan een groote firma, welke werken voor de provincie uitvoerde, een voorschot had gevraagd voor onvoorzie ne uitgaven. Het was gewoonte, dat derge lijke bedragen op de girorekening van den betreffenden ambtenaar worden gestort en zoo geschiedde het hier ook. P. heeft zich deze gelden evenwel toegeeigend en toen hij daardoor in moeilijkheden kwam, heeft hij een „slaat van meer en minder werk" ver- valscht door materialen hooger op te geven dan de waarde was. Bij de ontdekking van deze fraude bleek, dat hij vier jaar lang deze practijken heeft, bedreven en zich een bedrag van ongeveer f 4000.onrechtmatig heeft toegeëigend. Verdachte gaf de feiten volmondig toe. De officier van Justitie, eischte zes maan den gevangenisstraf. De verdediger drong op een voorwaarde lijke gevangenisstraf aan. Uitspraak 27 December. Oneerlijke postbeambte berecht. Wegens verduistering vam een postpak ket, dat aan hem was toevertrouwd, moest de 48-jarige R. W. K., besteller van P. T. T. gisteren voor de Haagsche rechtbank te recht staan. Hij was niet verschenen. Uit liet getuigenverhoor bleek, dat ver dachte zich een postpakket, da voor Rot terdam was bestemd en per abuis in Den Haag was terecht gekomen, had willen toe- éigenen Hij had het uit de postauto geno men, en het opzij gezet met het doel het later mede te nemen. Na eenige arazeling bekend'e de besteller volledig. De Officier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 27 December» Weer een steekpartij te Oss Eén vechtersbaas gearresteerd. Maandagavond laat is een café aan den Kruisstraat te Oss een vechtpartij voor gevallen tusschen twee mannen U. en C genaamd. De beide niannen kregen ruzie, die spoedig zoo hoog liep, dat U. zijn mes trok en daarmee C. te lijf wilde gaan. Een derde persoon, van E., probeerde dit te ver hinderen cn de vechtersbazon van elkander te scheiden. Bij deze pogingen liep hij ech ter zelf een ernstigen snijworid op aan een der handen, waardoor hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen, welke geschiedde door dokter Frank uit Oss. De gemeentepolitie en de marechaussee waren spoedig ter plaatse. Zij lieten het café ont ruimen, waarna zij arresteerden, die naar het politiebureau werd overgebracht, waar hij een bekentenis aflegde. TWEE BLOEIENDE KAMERPLANTEN VOOR HERFST EN WINTER. De Cyclamen. Zij houdt van een koele plaats. Men zet ze dus liefstin een onge stookte of even gestookte kamer. Natuurlijk moet die wel vorstvrij zijn. Geeft öp de koele plaats steeds warm water op t schoteltje. Laat de plant een half uur lang het noodige water opzuigen en gooit, wat er dan nog over is, weg. Geeft opnieuw water, zoodra de pot grond droog wordt. Wacht ge te lang met water geven, dan worden de bladeren en bloemen slap en moet ge direct den pot geheel in een teiltje met lauwwarm water zetten, opdat de potkluit flink water kan opnemen. Binnen een half uur staan dan bloemstelen en bladeren weer strak. Men moet er natuurlgk geen gewoonte van maken, de plant steeds te laten verdrogen, maar 't zou nog minder zijn, wannee.r men geregeld te veel water gaf. De Begonia. Deze vraagt een warmere plaats en vooral een gelijkmatig warme om geving. Als het 's winters erg koud is, 'dus 's nachts vooral, niet voor 't venster, maar meer binnen in de kameh 'n plaatsje geven. Overigens moet de Begonia vol in 't licht gezet worden. Staat de plant te donker of achter een tulen gordijn, dan vallen de bloemetjes af. Als 't niet vriest, kan men eiken dag de kamer luchten en dan de plant uit den tocht, b.v. midden in de kamer, op tafel zetten. Niet in de zon, matig water, de potaarde nooit droog, maar vooral ook niet nat. Even geheel in water doopen in nog de beste manier. Af en toe gedurende den bloei tijd een weinig voedsel geven in den vorm van vloeimest of kunstmest. De Hortensia in den winter. Allereerst moeten we bedenken, dat de Hortensia nu zijn bloemknop heeft gevormd aan 't einde van een tak, die dezen zomer is gegroeid. Niet alle takken hebben steeds een bloemknop aan hun eind. Als er echter een bloemknop is, bevindt ze zich alleen op deze plaats. Daaruit concludeeren we direct, dat we de takken voor den winter niet mogen inkorten. Ten tweede herinneren we ons, dat de Hortensia eigenlgk een gewone tuinstruik is en dus een plant, die 's winters in ru9t wil zijn en daarom zonder blad den winter wenscht door te brengen. Dus moet ook uw Hortensia, die 's winters in huis is, zijn blad verliezen. Van nu af geeft u meer water. Nooit moet men bij de kamerplanten, die rust door droogte wenschen, plotseling ophouden water te geven. Steeds langzamerhand gewennen aan den nieuwen toestand. Half December moet al 't blad weg zijn. Eventueel helpt u een beetje mee, maar als 't vanzelf gaat, is 't beter. Men houdt de plant koel en vorstvrij en alles droog. Midden Februari krijgt de plant langzamer hand weer water en komt in de warmte dicht bg 't licht. Als in Maart-April de zon fe! op 't venster schijnt, zult u in de middaguren de plant iéts tegen de zon moeten beschermen. Een tulen gordgn tusschen plant en glas is meestal vol doende; anders kan men de plant een tijdje uit de zon zetten. Wanneer de plant in 't voorjaar uitloopt, zult u bemerken, dat niet alle takken bloem knoppen ontwikkelen. De nlet-bloeiende tak ken snoeit u dan diep terug. De zich in den zomer daaruit ontwikke lende zijtakken moeten voor het daaroo volgend jaar de bloeitakken leveren. Na den bloei snoeit u de uitgebloeide takken weg of zeer ver terug, al naar u meer of minder ver takkingen noodig hebt. v. d. L.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9