Frankrijk zal met Uitroeiing der katholieke kerk in Duitschland? Rotterdam's transitoverkeer in gevaar? Wat doet Schacht te landen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER mM duikbooten antwoorden als Italië Tunis opeischt D Historisch schouwspel aan iet Scheveningsche strand De pers moet zich matigen Noord- tegeo Zuidholland Litaueo zal handelen naar omstandigheden vJJeerbericht ci'Coui'uii! Laan, Schagen, Tel. 20. DONDERDAG 15 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10753. Üitjdve cfer N.V. Uitg.-Mij: „Rpnonds Noorderkwartier" Zal Engeland belpen? Chamberlain uit zich niet Wat doet Engeland als Tunis wordt aangevallen? Aldus war kort en bon dig de vraag van den Liberaal Man del in het Lagerhuis. De Dinsdag afgelegde verklaring van Chamber lain, dat de Engelsche betrekkingen met Frankrijk verre uit gaan boven de zuivere wettelijke verplichtingen leek Wandel te vaag. Op zijn zeer concrete vraag gaf Chamberlain geen antwoord... Mandeis vraag wekte toejuichingen en in terpellaties. In antwoord op verdere vragen verklaarde Chamberlain (lat verandering van den status uo (dus de toestand-zooals ze thans is. Red.) in de Middellandsche zee bij Engeland ernstige bezorgdheid zou wek ken. Chamberlain voegde hieraan toe: wij kun nen echter niet de mogelijkheid onder oogen zien een aanval, zooals die gesuggereerd wordt in deze vragen (toejuichingen). Een andere vraag luidde, of met het oog op de gelijkheid van belangen, die, naar wordt toegegeven, bestaat tusschen de beide democratieën, de veiligheid van beide niet bevorderd zou worden door een volle dig en formeel defensief hondgenootschap. Ook hierop antwoordde Chamberlain niet. Een nieuw eischje van Italië. Bij Tunis, Corsica, Nico, Djiboeti heeft zich een nieuwe Italiaansche eisch gevoegd en wel ten aanzien van de Villa Medici, den zetel van de Fransche Kunstacademie te Rome, welke als zoodanig reeds meer dan een eeuw Fransch eigendom is. In een arti kel getiteld #Wettige Aanspraken tracht de Tribuna aan te toonen, dat om historische redenen, afgezien van stedelijke overwegin gen, Italië van Frankrijk het afstaan van dat prachtige gebouw mag eischen. „Frank rijk kan elders gemakkelijk een waardigen ze tol voor de Academie vinden, zonder dat onze natonale trots er door aangetast wordt" aldus de Tribuna. Fransche commentaren. Bonnet heeft in de kamercommissie van buitenlanasche zaken verklaard, geen al te groote waarde te hechten aan het negatie ve antwoord Dinsdag door Chamberlain ge geven. Wat Frankrijk zelf betreft., ook al zou de Italiaansche regeering de eischen officieel bekend maken, zou Frankrijk er niet aan denken een duim broed gronds af te staan. Tenslotte is Frankrijk geen taart, die men aansnijdt als men honger heeft be toogde Bonnet. Vliegtuigen en duikbooten is het eenige antwoord, dat in aanmerking zou komen Wiedemann te Parijs? In diplomatieke kringen te Parijs gaan hardnekkige geruchten dat Hitiers adjudant kapitein Wiedemann zich te Parijs zou be vinden om het antwoord van den Führer te brengen op eenige vragen welke Bonnet von Ribbentrop heeft gesteld over de Tunis- kwestie. H.M. de Koningin herdenkt met vele duizenden Nederlands onaf hankelijkheid. Gisteren is herdacht, dat 125 jaar geleden Neerland's onafhankelijkheid werd ingeluid bij den terugkeer uit Engelsche ballingschap van den Prins van Oranje. Deze landing van den Prins op het Sche veningsche strand, zijn enthousiaste „in- tomste" in Den Haag, waren het sein voor hei geheele volk om zich opnieuw onder de Oranjes te scharen. Gisteren is te Scheveningen deze landing f.nieuw in scène gezet; het onafhankelijk- heidsfeest, dateigenlijk op 30 Nov. geda teerd is, heeft men opzettelijk verlaat, om- lat de Scheveningsche visschersvloot op 30 Nov. jl. nog niet binnen was en men de vis- whers volop in de feestvreugde wilde doen deelon. Deze vreugde laaide te hooger op, nu H.M. de Koningin persoonlijk in. een blauwe calèche gezeten, vanaf den boule vard, het historisch tooneel gadesloeg. Vóór de kust ligt II. Ms. „Jan van Gent" voorstellende het Engelsche oorlogsschip „The Warrior", dat in 1813 den Prins naar jScheveningen bracht. Om ongeveer elf uur worden van „The Warrior" eenige sloepen uitgezet, door En- Bdsche mariniers geroeid en in één waar van de Prins gezeten is. Een in rood-wit-blauwe kleuren geschilder de wagen rijdt in zee en van der Duyne steekt Z. K. H. bij het overstappen de hand toe. Onder daverend gejuich van Schevenin- ?ers en Hagenaars, op strand en boulevard saamgedromd, komt de Prins aan land en omstuwd door burgers en burgeressen in costuums uit 1813, begeeft de vurig verbeide Rast zich naar het gebouw van de chr. Jon- Remannenvereeniging, waar ook een eeuw geleden toen was dit gebouw een pastorie de officieele verwelkoming plaats had. Het gebeuren uit 1813 wordt verder geco- Piëerd in défilé der bevolking, rijtoer van den Prins door overvolle, druk versierde straten, begroeting door den graaf van Lim burg Stirum, enz. Tot slot een Hollandsche koffietafel in ho tel de Promenade, welke de gepruikte en Bebaarde deelnemers zich uitstekend lieten smaken. Aldus het nat.-soc. Eerste Kamer lid, de heer v. Vessem - En de re geering moet de geste van mr. Oud openlijk afkeuren! Zooals bekend, heeft de minister-president „Eenheid door Democratie" gerustgesteld in zake het „Times"-gerucht over vermeenden Duitschen invloed op onze pers, doch bij deze gelegenheid tevens medegedeeld, dat hij (dr. Colijn) dezer dagen een conferentie met de Nederlandsche pers heeft gehad. Het nat.-socialistische Eerste Kamerlid, dc heer Van Vessem, heeft den minister van Staat en de ministers van Binncnlandsche en Buitènlandsche Zaken nu de vraag gesteld, of het juist is, dat deze persconferentie heeft plaats gevonden op Zaterdag 3 December jl., derhalve na het verbod door den burge meester van Rotterdam van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland? Verder wordt gevraagd of het niet méér in overeenstemming met 's lands belang en waardigheid zou zijn geweest, indien door de regeering een aanmaning tot matiging tot de pers zou zijn gericht vóór het verbod van den voetbalwedstrijd NederlandDuitsch land en vóór de eventueel ddor de Duitsche regeering gedane uiting over Nederlandsche persuitlatingen. Het nat.-soc. Kamerlid besluit zijn reeks vragen met het volgende: Zijn de ministers niet van meening. dat 's lands belang een openlijke afkeuring door de regeering eischt van de geste van den burgemeester van Rotterdam? Scherpe decreten zouden in voor bereiding zijn, omi. opzegging van het concordaat. Iai Vaticaansche kringen is men van oordeel, dat de toestand der Ka tholieke Kerk in Duitschland thans zóó ernstig is, dat ieder oogenblik de ergste katholiekenvervolging kan losbarsten. Deze meening berust op berichten, volgens welke in het derde rijk een wet in voorbereiding is, die zeer dra conische maatregelen tegen de Kerk zal inhouden. Die maatregelen zou den, aldus de Msb., zijn vervat in acht bepalingen waarvan de duide lijke strekking is de algeheele uit roeiing van 't katholieke leven in Duitschland. Ofschoon ter zake nog geen officieele be richten uit Duitschland voorhanden zijn ci teert de „Osservatore Romano' het blad „Luxemburger Wort", dat den inhoud van de wet zegt te hebben vernomen. In de krin gen van het Vaticaan wordt verklaard dat, ingeval een dergelijke wet werkelijk van kracht zou worden, er door den H. Stoel een witboek zal worden gepubliceerd, waarin de betrekkingen gedurende de laatste jaren tus schen het Vaticaan en het rijk, uiteengezet zullen zijn. Censuur op brieven van den Paus. De bepalingen der nieuwe wet komen op het volgende neer: opzegging van het Con cordaat van 1935, verbod van godsdienstige propaganda: de correspondentie tusschen Z. H. den Paus cn de Duitsche bisschoppen moet via (1e Duitsche regeering geschieden; religieuze orden komen in finantieel opzicht onder het kerkelijke ministerie; aan ker ken of orden zullen geen geldelijke bijdragen meer worden gegeven; priesters mogen geen joden meer doopen en niet-ariërs mogen geen priester meer worden; het lidmaatschap van de kerk moet verbonden zijn aan het staats burgerschap. OM SCHIPHOL.. e wet op de weerkorpsen Datnm van inwerkingtreding. ïw hét Staatsblad van gisteren is gepubli- ectrd het Koninklijk Besluit van 2 Decem- '|r 1938, waarbij wordt bepaald, dat de wet de weerkorpsen op 1 Februari 1939 in Tking zal treden. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben aan de Tweede Kamer der Statn-Generaal en aan de leden van de Tweede Kamer der Statem- Goneraal het volgende telegram ge richt: „Ter uitvoering van unaniem staten besluit! dringen Gede-mi|te«'*de Staten van Noord-Holland bij de Tweede Ka mer er op aan. Schiphol, Nederlands' voortreffelijk geouti Moerde, algemeen gebruikte en in het buitenland alom bekende vlieghaven, te behouden als centraal vliegveld." (w.g.) A. Röell, voorzitter, M. A. Stufkes, griffier. Wij herinneren er aan, dat de Prov. Zuid- Holland sterk gekant is tegen Schiphol als centraal vliegveld. Nog Dinsdag j.L hebben Prov. Staten van Zuid-Holland een motie aangenomen, waar in zij er bij Gedeputeerden op aandringen, al hun invloed bij de regeering aan te wenden, teneinde de Amslerdamsche lucht haven niet tot Nederlandsoh luchtvaart-cen trum te verhef Zinspelingen der Duitsche pers n.a.v. het verbieden van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland over een verplaatsing naar Antwerpen. België wil echter niet in troebel water visschen Te Antwerpen heeft men met in stemming kennis genomen van het HavaK-bericht uit Keulen, volgens hetwelk op de daar ter stede gehou den Hansa-conferentie op voorstel van burgemeester Huysmans werd besloten tot oprichting van een DuitschBelgisch comité voor het onderzoek van de economische be trekkingen tusschen de Belgische havens en de Duitsche Rijnhavens. Havas herinnerde er, volgens het Hsbl., in dit verband aan, dat het verbod van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland door den burgemeester van Rotterdam, de Duitsche pers aanleiding had gegeven om te zinspolen op de mogelijkheid, een gedeel te van het transitoverkeer, dat tot dusver over Rotterdam ging, af te leiden naar Ant werpen. Ook de Antwerpsche wethouder Baelde, die den heer Huysmans op zijn reis naar Keulen vergezelde, schijnt zich in een inter view met een Antwerpsch blad, eenigszins in denzelfden geest te hebben uitgelaten. Te gen deze vooi-stelling van zaken, teekent de „Gazet van Antwerpen" verontwaardigd protest aan: Wij meenen, dat wij het aan de eer van Antwerpen verplicht zijn," betoogt het blad, „niet den indruk te verwekken, alsof wij 't verbieden van de match Nederland-Dui'tsch land in ons voordeel hebben willen uitbui ten. De betrekkingen tusschen de havens moeten hoofdzakelijk door economische mo tieven geïnspireerd worden." Ook oud-minister Hoste houdt zich in een hoofdartikel in „Het Laatste Nieuws' met dc zaak bezig. Hij zou het betreuren, indien uit deze aangelegenheid nieuwe misverstan den mochten ontstaan, die de toenadering tusschen Nederland en België zouden be moeilijken, „Nederland en België hebben er inderdaad een levensbelang bij elkander goed te ver staan en dat kan des te beter het geval zijn, naarmate zij buiten de schaduw van elke groote mogendheid blijven. De kleine landen en voornamelijk Nederland en Bel gië, moeten er op aansturen, dat onddhks de politieke tegenstellingen, de internationa le samenwerking op economisch en handels gebied zooveel mogelijk hersteld worde. Wij begrijpen echter ook, dat indien groote mo gendheden erin mochten slagen hen te ver doelen, daaruit niets goeds kan voortsprui ten. noch voor hun politieke zelfstandig heid, noch voor de hehartiging van duur zarne economische belangen." Bereid zich op verschillende pun ten aan te sluiten bij de Duitsche uitlegging van het Memelstatuut. Interview met minister Urbsys Het wordt Duitschland al zeer ge makkelijk gemaakt met de Memel kwestie! Littauen, dat toch havenbe- langen bij Memel heeft en als achter land Memel feitelijk niet kan missen, heeft zich bij monde van minister Urbsys uitgelaten, dat het bereid is zich bij de Duitsche uitlegging van het Memelstatuut aan te sluiten. Urbsys antwoordde een verslaggever van Havas, dat hij hoopte, dat dc aangelegen heid geregeld zou kunnen worden in het ka der van het bestaande statuut, ecnigermale aangevuld door een snelle en doelmatige wijze van interpretatie, waarbij vóór de Duit sche meening plaats zou zijn. Duitschland heeft het vraagstuk trouwens nooit anders gesteld: het blijft eischen, dat het statuut volledig wordt toegepast. Daartegen verzet ook Littauen zich in het geheel niet, en als zich meeningsverschillen hebben voorgedaan, kwamen die voort uit een verschil in inter pretatie. De verslagg. stelde daarop de vraag hoe de Litausche regeering dacht te kunnen verhin deren. dat de Duitsche bevolking aanhech ting bij Duitschland zou eischen. De minis ter zeide daarop: „In het Memelgebied wonen niet alleen Duitschers. Ik geloof niet, dat mén een stemmig terugkeer tot Duitschland wenscht. Minstens de helft der bevolking is Litausch. Men moet echter rekening houden met de mogelijkheid, dat de tegen woordige leiders der Duitsche partij een separatistische beweging in het leven roepen. Een dergelijke bewe ging nu zou door de Littausche re geering slechts beschouwd kunnen worden als een middel voor een ac tie, gericht tegen territoriale on schendbaarheid van Littauen. In dat geval zou Littauen zich naar mogelijkheid verdedigen. Dan zou het recht op leven en bestaan van de kleine staten in het spel ko men". Maar, aldus vroeg de verslaggever, als de kwestie \an terugkeer tot Duitschland in een of anderen vorn gesteld zal worden, welke houding zal de regeering van Lit tauen dan aannemen? De middelen, waarvan de regeering zich dan zou kunnen bedienen zouden, zoo ant woordde de minister, afhankelijk zijn van den toestand, dien men onder oogen zou moeten zien. Dit nummer bevat 8 pagina's Stafofficieren van Franco loopen over Offensief moest worden uitgesteld De correspondent van de Daily Tele- graph and Morning Post te Barcelona seint, dat hoogc officieren van den staf van ge neraal Franco aan het Catalaansche front gedeserteerd 'zijn naar de regecringstroepen, volgens geruchten te Barcelona, en de plannen heben verraden van het groote rechtsche offensief, dat vijf dagen geleden zou hebben meoten aanvangen. Men is te Barcelona van meening, dat deze onthul lingen generaal Franco gedwongen hebben den aanval uit te stellen. Er is geen andere verklaring voor liet uitstel ontvangen. Een kruiser van 100 millioen dollar? Plannen van de Ver. Staten. Naar verluidt, bestudeert Roosevelt op het oogenblik de aanbeveling van den bouw van een kruiser ter waarde van honderd millioen dollar, ter grootte van 45.000 ton, bewapend met twaalf kanonnen vat# 16 inch. Het schip zou, aldus de Msb., een lengte hebben van 720 voet. De nationale verdedi gingscommissie dringt aan op goedkeuring van den president en het congres. Men verneemt, dat Roosevelt reeds beslo ten zou hebben, credieten aan te vragen voor den bouw van twee slagschepen binnen de limiet (35.000). Dit bericht vindt bevestiging in een tele gram van den correspondent van de „New York Herald Tribune" uit Washington, die dit plan in verband brengt met de meening die heerscht, dat Japan de grens der 35.000 ton overschrijdt. DE BILT SEINT) Verwachting: Zacht weer, neve lig tot zwaar bewolkt, ot betrokken, met plaatselijk eenige lichte regen, zwakke tot matige Zuidelijke wind. Ditmaal is het den Britten ernst om 'n handelsoorlog met Duitsch land te voeren! JODENVRAAGSTUK EEN VOOR- DEELIG ZAAKJE VOOR DUITSCHLAND. Het bezoek van Schacht, president van de Duitsche rijksbank aan Lon den is in meer dan een opzicht be langrijk. Verschillende ingewijden wijzen er op, dat hij moet trachten een handelsoorlog van ongekenden omvang tusschen Engeland en Duitschland te verhinderen. De door den Engelschen minister van Han del aangekondigde handelsoorlog, indien Duitschland niet tot overleg bereid is, zit Duitschland dwars. De Engelsche exportindustrie is bezig een strijd fonds te vormen door een heffing op den verkoop op de hinnenlandsche markt. Op welke wijze de middelen uit dit strijd- fonds gebruikt zullen worden, is nog niet bekend. De minister heeft in het Lagerhuis duidelii'k doen weten, dat het Duitsche voorbeeld om hooge prijzen te bieden aan de Balkanlandcn niet zal worden opgevolgd Waarschijnlijk zal de Engelsche industrie zijn producten goedkooper dan tot dusver re geschiedde ten verknop aanbieden en het verschil uit het strijdfonds worden bijge past. De Engelsche regeering is bereid, zegt het Vlk., bij dit alles de helpende hand te bieden Het departement voor de voedselvoor ziening heeft zoo juist 200.000 ton Roemeen- sche tarwe gekocht, waardoor Roemenië in de gelegenheid wordt gesteld zijn aankoo- pon in Engeland te vergrooten. De regee ring heeft verder een wetsontwerp ingediend tot vorhooging van de post voor exportcre- dietgaranties n.l. van 50 millioen tot 75 millioen pond sterling. Hiervan zal 10 mil lioen pond in het bijzonder worden gebruikt vor 't financieren van den concurrentiestrijd met Duitschland. Schacht over het Joodsche vraagstuk? De News Chronicle spreekt van een plan, dat Schacht mogelijk te Londen zal oppe ren. De landen, die zich bereid hebben ver klaard de emigratie van Duitcshe Joden te bevorderen, zullen meer Duitsche goede-' ren moeten koopen. De opbrengst in edel- valuta zal dan door Duitschland worden gereserveerd voor de emigreerende Joden. De Joden zullen deze deviezen kunnen verkrijgen t©£cn betaling van marken. Het buitenland zal zich verplichten voor de grootere invoer van Duitsche goederen niet een overeenkomstige meerwaarde aan goederen naar Duitschland te verkoopen. Dit alles zou dus beteekenen, dat Duitschland opnieuw zou profiteeren van de pogrom, welke het tegen de Joden heeft ontketend. De Duitsche Joden zijn grootendeels ontei- gend„ de Duitsche schatkist incasseert een milliard mark „boete", vermeerderd met de verzekeringsbedragen, welke de Duitsche ver zekeringsmaatschappijen aan het rijk moeten betalen voor de vernielde Joodsche winkels. En thans is de Duitsche exportindustrie als begunstigde aan (le beurt.. Wij verhalen, de pogrom is voor Duitsch land een winstgevende zaak, zegt het Vk. Noorwegen verbiedt groentenin voer Het land vreest overbrenging van mond- en klauwzeer. De Regeeringspersdienst meldt Blijkens uit Oslo ontvangen ambtelijke mededeelingen heeft de Noorsche regeering ter voorkoming van de overbrenging van mond- en klauwzeer uit de landen, waar deze ziekte voorkomt, de invoer verboden van versche groenten, levende planten en hees ters. Bovendien is voorgeschreven dat inge voerde zaden zeven weken in ouarantaine moeten blijven.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1