Stichting vaneen los-en laadplaats voor auto's SCHUDT UW LEVER WAKKER Ingezonden Donderdag 15 December 1938 Tweede blad Lanqendijker Groenten Centrale Geen aanvoerregeling voor de winterkool Kennis is macht, ook voor den tuinder. De kwaliteitseischen en de krap pe controle aan crit'iek onder worpen. Een onderhoud met U.C. B. en N.G.T.C. wordt aange vraagd. Een motie aangenomen en een audiëntie bij den Minis- aangevraagd. In het lokaal van den lieer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk werd gistermiddag een buitengewone algemeene vergadering ge houden door de veilingsvereeniging „De Langendijker Groenten Centrale". Een groot aantal afgevaardigden was aan- Xvezig. De Voorzitter, de heer S. de Boer Kz. open de de vergadering met welkom, in het bij zonder tot de gasten, B. en W. van Broek op Langendijk, den betaalmeester der vei ling, den beer H. Pastoor, den keurmeester jen den opzichter, den heer J. M. de Jong. Een terugblik werpende op het. jaar 193S Constateerde voorz. dat over het algemeen de resultaten niet bevredigend waren geweest. Het zou wel goed zijn dat men trachtte te komen tot andere cultures. Dat kan men in m* den geheelen Nederlandschen tuinbouw be- joi speuren. Vooral zou dit. van belang zijn als men mocht komen tot herverkaveling van het Geestmer Ambacht. In de vaste bedrij- tó ven, welke men dan krijgt, zal het mogelijk I zijn, meerdere producten te telen, welke J0 thans moeilijk kunnen worden verbouwd. Maar daarvoor is wetenschap noodig! ii Wij kunnen dat niet. Daarvoor is meer jo noodig. Daarom wil spr. iets aanbevelen. Het is wel een beroerde tijd, doch in moei lijke tijden worden goede dingen geboden. D) Stuur uw kinderen naar de Tuin- :e bouwwinterschool te Hoorn. We heb- e ben wel een school gehad te Alk- e maar, maar die is opgeheven. Het is m wel beschamend, dat daar nooit één io Langendijker school gegaan heeft, r? Het onderwijs is echter van 't groot- 'u ste belang. De beste oefening, welke k' men zijn kinderen kan meegeven is het diploma van de R. T. W. S. -sr Voorz. beval de Bloembollenveiling der 6 L.G.C. bij de leden aan Medegedeeld werd, dat de penningmees ter bereid is op de ledenvergaderingen de Ftuinbouwvereenigingen aanwezig te zijn ,voor het geven van inlichtingen. Het bestuur van Sint Pancras heeft een onderzoek ingesteld naar de rekening van jinz de doorgedraaide producten, welke rekening L volgens den heer Jb. de Vries in orde was bevonden. De heer De Vries dankte den heer de Boer voor het vele wérk, aan de ad- ministratie van de doorgedraaide producten f~ besteed. De aanvoer van de winterkool. zeide, dat. „Groentencultuur" ook niet voor een regeling is. Maar wilde er maar niet over spreken. Is er wel een verschil in prijs? De handel moet ook koopen op de stille dagen. Dan komt de aanvoer vanzelf! De voorzitter zeide, dat de verschillen in de aanvoer zeer gering zijn geweest, vol gens een bijgehouden statistiek. Het. Dag. Bestuur wil gaarne een statistiek aanleggen over de prijsverschillen tusschen drukke en stille dagen. Spr. hoopt dat de tuinders evengoed op de stille dagen aanvoeren, ad is er op Maandag niet zooveel te plaatsen als op Dinsdag en Zaterdag. Öp de Vier bond vergadering'is ook terecht gezegd, dat de koopman er veel aan kan doen. door dezelfde prijzen te geven op de stille dagen. Dan komt de aanvoer ook wel. Als het niet geeft zullen wc ons product aanhouden op de dagen, waarop het het best te plaatsen is. Men ging accoord met de toelichting van het bestuur. Er zal een circulaire aan de leden worden gezonden, terwijl tevens de handel op een en ander zal worden gewe zen. Een los- en laadplaats voor auto's. Het bestuur stelt voor over te gaan tot het stichten van een 1 os- en laadplaas voor auto's enz. Het kan daarvoor een terrein krijgen direct bij de veiling (Bulleweid.) met een weg over het terrein van den heer Vijzelaar en de Dubbele buurt Deze zaak heeft reeds lang de aandacht van het bestuur en ook van de leden. Door het zeer toenemende autoverkeer, vooral voor goed eren ven'oer is er bij onze veilin g geen voldoende-ruimte of plaats, waar de auto's kunnen laden on lossen, waardoor het thans aan de veiling een onboudbaren toestand is, wat beslist schadelijk is voor den afzet van onze producten. Het bestuur is er van overtuigd dat groote auto's niet aan de veiling komen, omdat er geen vol doende laadruimte is. Het bestuur heeft reeds lang gezocht naar een geschikte plaats om daar afdoende ver betering in Ie krijgen. Dat is thans gelukt.. Een akker direct achter de veiling kan voor een billijken prijs gekocht worden, evenals het terrein noodig is voor den weg daar aan, die gaat over het terrein van Vijzelaar en de Dubbelebuurt. Door den opzichter is een bestek en tee- kening gemaakt- De kosten zullen globaal f 50.000 bedra gen. De terreinen kunnen worden gekocht voor f 15.500.—; de rest van het geraamde bedrag is noodig voor het maken van bruggen, toegangsweg en het terrein. Het terrein zal dan geschikt zijn voor het laden van pLm. 50 auto's. De gelden hiervoor zullen gevonden wor den uit het minimumprijzenfonds, waarvoor toestemming is verkregen. Het veilingsper centage zal niet verhoogd behoeven te wor den. Het bestuur is met schroom met dit voor stel gekomen, maar toch meent men het ten volle te kunnen aanbevelen, omdat ver bétering noodzakelijk is. Voorzitter voegde aan het- voorstel toe, dat de brug, welke eerst geprojecteerd was te laag was en een te nauwe doorvaart zou hebben. Hij wordt nu 2.10 M hoog en 5H m. breed. De begroeting word daardoor ongeveer f 2500 hooger, voorts is een drietal stort dammen geprojecteerd om de veilig heid der schuiten te waarborgen. Daardoor is de heele laadplaats veilig. Deze dammen zullen f 2000.kosten. De heer De Vries Sint Pancras, merkte op, dat men in zijn vereen, vreesde voor den ondergrond van bet terrein. Hij zou de Prov. Waterstaat willen verzoeken borin gen te verrichten om het te onderzoeken. Spr. is voor het plan, al kost het 10% meef. Zeker is zeker! Voorzitter zeide, dat een onderzoek zal worden ingesteld door een expert, om zoo safe mogelijk te zijn. De heer W. Muller, Zuïdscharwoude ver heugde zich over de miededeelingen van den voorzitter dat aan de verschillende ge uite wenschen zooveel mogelijk zal worden voldaan. „De Toekomst" is ook voor het toestaan der kosten van een stortdam. Nog secuurder. De heer Balder, Broek op Langendijk ziei- de, dat behalve de wenschen, welke reeds ziin geuit en welke vervullinsr is toesrezegd. „Groentencultuur" een technisch onderzoek wilde van het geheele plan. zoowel terrein als bruggen, de wegen en de inrit. Critiek op de Ned. Spoorwegen. De heer Zwetsmian, Koedijk, zeide dat ziin vereeniging sympathiek staat tegenover dit plan. Het heeft de aandacht getrokken, dat men door de houding van de directie der Ned. Spoorwegen nu f 50.000 moet uitgeven. Spr. wilde tegen deze houding van een open baar lichaam, dat door de Neder- landsche natie gesteund wordt pro testeeren. Spr. had hulde voor het plan van het bestuur. De voorzitter zeide, dat de N.S. aan zich bielden, het parkeergeld vast te stellen, dat eohter te laag zou worden, Het is on begrijpelijk dat de N.S. zoo tegen het auto vervoer ageert. Deze concurrentie moest men toch door eigen machtmiddelen wegwerken. Het nieu we plan komt ons echter nu veel beter voor dan bij het spoor, omdat ditd ichtbij de vei ling ligt. Het is evengoed in de weg naar het spoor. Voorz. vond, dat het door den heer Bal der gevraagde onderzoek voor den opzich ter, die te goeder naam en faam bekend staat, wel wat kleineerend is. Moet men een ander van buitenom wel ver trouwen? Het komt toch ook wel eens voor, dat bij een groot werk iets door een techni cus wordt gedaan, waarvan wij als leek zou den zeggen „dat is ook een ezel", (gelach). Als men cr aan vasthoudt, zal het bestuur er niet tegenin gaan. De oprit is wel steiler dan bij het parkeerterrein van den heer Weder. De heer Balder, Broek op Langendijk zei de, den opzichter niet te hebben willen klei neeren, doch in de vergadering zijner ver een. kwam naar voren, dat -het bedrag voor 2 bruggen wel wat laag was. Als het goed is, is bet voor den opzichter nog meer eer! Voorz. zeide dat het bestuur misschien wel accoord kan gaan met het technisch on derzoek. De opzichter de heer De Jong, zei de het zeer op prijs te stellen, dat het plan onderzocht wordt door een deskundiger, (applaus). De weg wordt het volgend jaar V/t meter verbreed, deelde spr. mede Wat de brug gen betreft, de veilingbrug heeft veel gekost, maar is die zooveel beter? Onder die brug is een heifundeering terwijl dat hier niet noodig zal zijn. De spanning van de nieuwe brug is veel kleiner dan die van de veilingbrug, hetgeen ook de kosten drukt. De heer De Vries vraagt boe het stond met de financiën. Hoe is het met het mini- mumprijzenfonds. Komt het geld weer Vi- rug in het. minimumprijzenfonds Voorz. herinnerde aan de stichting va.n het minimumprijzen fonds. Wanneer men ziet, hoeveel doorgedraaide producten er zijn, dan blijkt wel, dat het zeer moeilijk zal zijn, dit zelf te financieren. Dat zou alleen mogelijk zijn, wanneer het over het heele land ging en niet in een streek of provincie. Voel veilingen zijn buiten de re geling gebleven. Daardoor zijn er nog en kele, die wel een Fonds hebben. Wij ho pen, het later te kunnen beschouwen, als oen reservefonds. De heer Schelhaas, burgemeester, deelde mede, dat een ingenieur van 't Werkfonds gezegd heeft, dat het een heel mooi object was, waarvoor het Werkfonds wel geld zal verstrekken Dat is van belang, daar de ren te clan 2Yz pet., is. Wij zouden zelf 3Y2 en 4 pet. moeten geven. Spr. geloofde wel, dat als het met klem van redenen wordt gevraagd, het wordt toegestaan, daar het van belang is voor de heele streek. De heer Mulder, Koedijk, zou het op prijs stellen, dat de werkkrachten zooveel mo gelijk uit de verschillende gemeenten zul len worden genomen. Voorz. vond dit juist opgemerkt, maar we kunnen geen voorwaarden stellen. Het kan verzocht worden. Dat zal het bestuur doen. De vergadering nam onder applaus het voorstel aan. De voorz. dankte voor "de gevoerde bespre kingen, en het z. h. st. aangenomen besluit De burgemeester feliciteerde namens het dag. bestuur der gemeente de L.G.C. van harte met dit gewichtige besluit. Spr. hoopt dat men er nooit berouw van zou hebben en dat het in het belang van den afzet dei- producten mag zijn. (Applaus). Proefbedrijven. Na een kleine pauze deelde voorzitter me de, dat in den Westelijken proefpolder een bedrijf van 4 H.A. voor den groven tuin bouw zal worden ingericht. Gegadigden kunnen zich opgeven als pachter. Voorts, dat in de Westelijke proefpolder een proef bedrijf van 10 H.A. zal worden gesticht, voor het nemen van proeven van bemesting, grondbewerking, gewassenkeus en ziektcn- best rijding. Hiervoor zal ook een bedrijfs leider worden gezocht. Gegadigden kunnen zich opgeven bij het L.G.C.-bestuur. De. kooltelling werd hierna bekend gemaakt. De tuinbouwver. „De West" te Koedijk verzocht te mogen spreken over de vér gaande kwaliteitseischen en de keuring der producten. Daarbij wordt geen rekening ge houden met de natuur. De verstandhouding tusschen aanvoerders en eigen ambtenaren wordt daardoor niet verbeterd. Onze producten zullen wel de toets der critiek kunnen doorstaan met de andere veilingen door het serieuze toezicht van den heer Van Die. Nu gaan we gebukt onder de controle, waardoor de heer Van Die gedwongen wordt ons zoo krap na te eaan, dat men zegt: Daar komt de pluize- naar weer aan. We krijgen een hekel aan den man, die gedwongen wordt zóó zijn plicht te doen. We willen protesteeren tegen de eischen die gesteld worden, in verband met de verschillende ongemakken, waar mee men te kampen heeft. We weten niet meer wat we doen moeten. Als de eischcn niet naar verhouding van ens product worden gesteld, zal de ver houding die nu nog goed is, kunnen ver slechteren. Het vertrouwen moet blijven. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de vraag gesteld wordt: Zijn de ambtenaren er nog alleen om ons dwars te zitten? Dc vloed van controleurs is oorzaak, dat de menischcn gaan denken: we laten het maar gaan. Onze keurmeester weet het wel. We hebben die andere controle niet noodig. Voorzitter was blij dat dit ter sprake is gebracht. Wij denken ook dat het niet. goed eaat. Het kan eenvoudiger. De keuring is aan de veiling! De veiling wordt weer ge controleerd door de controleurs. Als het niet goed gaat, kunnen de controleurs den keur meester roepen. Alles wordt gedaan om dit te voorkomen. Wij kunnen echter niet toelaten, dat de controleurs als keurmeesters optreden. Daarom is een onderhoud aangevraagd niet den directeur van het U.C.B. en van de N. G.F.C. Bij de keuring van uien heeft men ook goede resultaten gehad door een be spreking. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. De heer De Vries, Sint Pancras, zeide, dat het bestuur niet gecontroleerd wordt, maar beconcurreerd. We hebben teveel contro leurs. Ze loopen elkaar in den weg en ze zoeken iets om rapporten aan Den Plaag te kunnen sturen. Wie heeft den controluer het recht, gegeven, om in het vaartuig te stappen? Spr. heeft moeite gehad, zijn han den thuis te houden, toen hem dit over kwam. Voorzitter zeide, dat men steeds heeft aangedrongen, dat de keur van de pro ducten aan de veiling blijft Dat is zoo, maar nu is de N.G.F.C. gekomen. Als er aanstonds eens 30 wagons worden geladen, kan dc keurmeester niet alles bekijken. De controleur zal, wanneer er iets is, mo gen vragen te stoppen, om den keurmeester te raadplegen. Wij gedoogen niet, dat de con troleurs aan het pluizen gaan. Wij houden vast aan „de keuring aan de veiling". De heer Wagenaar, Broek op Langendijk, zou wel eens willen weten, waar de grens is. Voorzitter antwoordde, dat dit niet ge makkelijk is. Men weet wel, hoe de keur meester en veilingleider optreden. Laat het aan den keurmeester over, liet practisch uit te voeren. De heer Wagenaar wilde niet wachten, maar een actie voeren en schouder aan schouder de verbetering trachten te krijgen. Het practische raakt weg. Voorzitter zeide, dat men moet zorgen de producten zoo goed mogelijk te maken. Actie wordt steeds gevoerd. Niemand heeft het te nemen, dat een controleur de producten keurt. Kom dan naar den veilingleider. De heer P. Hart, Koedijk, concludeerde, dat men zich aan de markt keuring moet houden, hetgeen de voorzitter onderschreef. We hoeven voor de controleurs niet meer angstig te zijn. De heer Jac. van Die, keurmeester, deed een beroep op de tuinders, mede te werken om de keuring zoo goed mogelijk te doen zijn. Het moet ook wel eens, dat spr. op de twee de laag kijkt. Men kan toch ook het zwakke product bovenop leggen. (Applaus.) De heer W. J. Balder, Broek op Langen dijk, drong nogmaals aan op practische keu ring. Men kan toch moeilijk met den brieven- weger naar den akker? De heer Zwetsman zou willen wijzen op de buitensporige eischen t.a.v. de wortelen, als die worden gesteld. Voorzitter vond, dat men niet overdrijven moest. De wortelen zijn altijd aan een ge- wichtsmaat onderhevig geweest. In het eerst is het wel wat lastig, doch men heeft er geen moeilijkheden meer mee. Het is wel uit te voeren. Het bestuur zal de toegezegde be sprekingen voeren. De „Toekomst" te Zuïdscharwoude diende een motie in voor een extra steun aan den tuinbouw, in verhand met den toestand in deze streek. Voorzitter herinnerde aan de besprekingen met den Regeeringscommissaris over de op neming van de afwijkende kool in den steun. De motie zal telegrafisch aan den Minister kenbaar worden gemaakt. De heer J. de Vries, St. Pancras wees op den noodtoestand in deze streek. Een groot deel van de producten is op den akker ge bleven. Wat moeten we doen? Spreker stelde voor, aan den Minister een audiëntie te vragen om een en ander persoonlijk met den Minister te bespreken en hem duidelijk te ma ken, hoe de toestand is. Het is geen landsbelang, dat de menschen aanstonds niet meer kunnen beginnen de productie op peil te brengen. De kostprijs der producten is veel hooger, dan ze is vast gesteld. De menschen zakken hoe langer hoe meer af naar Soc. Zaken. De heer Tromp, Hcerhugowaard,.-zeide te betreuren, dat er menschen zijn die de zaak verkeerd zien. De groote meerderheid van de kringvergadering van den L.T.B., heeft zich voor steun aan het afwijkend product uitgesproken in verhand met den toestand. De heer Groen heeft toegezegd, dit in de Tweede Kamer te zullen hespreken. De audiëntie zal worden aangevraagd. De heer De Groot, Schermerhórn, bracht de ruilverkaveling in den Eilandspolder, ter sprake. Geeft dit nadeel voor de aardappel teelt? Voorzitter zeide, dat het vele water wel de aardappelteelt bevordert. Het ingepolderde land zal aan de vroegste aardappelen nadeel berokkenen. De heer J. Smit, Sint Pancras, bepleitte de aanschaffing van kartonnen doozen voor het witlof. Voorzitter antwoordde, dat wanneer blijkt, dat de witlofteelt toeneemt, het fust aange schaft zal worden. Een toezegging van aan voer acht spr. echter gewenscht. Steun wordt op witlof nog niet verleend, deelde voorz. mede, naar aanleiding van ccn vraag van den heer De Groot. De heer Hoogland. St. Pancras, meende, dat. steun op het afwijkend product niet de heele oplossing zal geven, daar er veel kool niet in de huizen is gekomen. Zou daarvoor ook niet iets kunnen worden gedaan? Voorz. zeide, dat dit wel moeilijkheden zal geven. Er zitten zeer veel consequenties aan, is gebleken hij de conferentie met den Regeeringscommisaris. Bij onze producten is het echter zoo, dat de afwijkende kool eerst als goed in de schuur is gegaan. Om verder te gaan, daar gevoelt de regeering niet voor. De burgemeester sprak hierna nog de bes te wenschen uit voor het welslagen yan de in te stellen pogingen. De voorzitter deelde mede, dat met de werkzaamheden aan het parkeer terrein zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. Verder deelde voorzitter mede, dat de heer Vijzelaar de vaq hem benoodigde grond gratis aan de L.G.C. heeft afgestaan. (Ap plaus). Daarna volgde sluiting dezer vergadering die zich kenmerkte door een groote eens gezindheid. Schagen, 13 Dec. 1938. Waarde Redactie, Naar aanleiding van de verschillende vergaderingen van diverse ijsclubs, waar van uw blad verslag geeft., vraag ik be leefd de volgende vragen te stellen. Eerstens zij opgemerkt, dat ze overal met de handen in het haar zitten om de een voudige reden, dat er geen ijs is. Ik zou dus willen vragen, ligt hier nu geen vingerwijzing in voor Schagen als centrumplaats, om over te gaan tot het bou wen van een groote moderne kunstijsbaan? M.i. zal dit toch wanneer dit door ge meente aangepakt wordt, van geweldige beteekenis kunnen worden voor geheel Schagen. Men ziet nu dat ook al is er ijs toch al vele menschen naar de stad trekken, ook bemerkt men dat het streven van verschil lende ijsvereenigingen hier op is gericht. Laat dus deze zaak door belanghebbenden eens goed bekeken worden. Het zou tevens al direct een goed werkobject kunnen wezen voor Schagen, waar we hier op wachten. Dankend voor opname, P. DE MTJNCK mg Dit idéé verdient zeker overweging. H is buiten kijf, dat in deze streken veel, zet veel goede rijders(sters) zijn. De koeten zul-®* len echter wel een niét te overkomen be zwaar zijn. Als echter allen eens medewerk ten. Een kunstijsbaan in ons Noordenkwar tier. 't Is te mooi om waar te zijn. Uit onze Omgeving HARENKARSPEL D1RKSHORN DE HEER ALT MET EEN LEZING OVER „FAUST." Dinsdagavond heeft de heer A. Alt, toon kunstenaar te Bolsward, in het lokaal van den heer Pijper voor de Vereen, voor Ont wikkeling een lezing gehouden over de be roemde opera „Faust". In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer W. Kistemaker mede. een beetje beangst te zijn, en het eigenlijk een waagstuk te vinden, om een dergelijk werk hier te behandelen, want. zoo zeide voor zitter, „men" zet z'n radiotoestel al heel gauw af, als de muziek wat zwaar is, en oordeelt ,daar begrijp ik toch niks van", hij hoopte echter dat de heer Alt er in mocht slagen om zijn auditorium te boeien. Welnu, de heer Alt is hierin volkomen geslaagd, 't is een avond van groot succes geworden. Al dadelijk deed hij zich kennen als een voordrachtkunstenaar, die met. kennis van zaken zijn onderwerp behandelt. Niet alléén het gesprokene boeide, ook toonde hij een „eerste klas", pianist te zijn. Spr. schetste de bedoeling van Goethe, de groote dichter, van Faust", terwijl Gounod de onsterfelijke muziek van deze prachtige opera componeerde. De lezing werd toegelicht met lichtbeel den welke zeer scherp en duidelijk waren, trwijl één en ander ook muzikaal werd ge il lust ree rd door mooie gramophoon opna men, waarin wij fragmenten konden be luisteren, van de hoofdpersonen. Marga- ret.ha, Dr. Faust en Moefisto (de Satan.) Onder de grootste stilte en met onverdeel de aandacht werden de 5 acten gevolgd, en als tenslotte de laatste acte is behandeld, is men zoo onder den indruk dat men ver geet te danken, doch dit duurde maar een klem oogenblik, toen barstte het applaus los. De heer Alt heeft de aanwezigen een avond van „hooge kunst" bezorgt, en 't was voor den voorzitter een aangename taak om te sluiten. Met belangstelling zien wij *t volgende seizoen dezen kunstenaar terug. SINT MAARTEN Raadsvergadering. De Raad zal Dinsdag 2(1 December a.s. vergaderen. Op de agenda staat o.m. het voorstel tot vernieuwing van de straat in den Lutjevveg. Het zal een grondige verbe tering zijn, waarvoor B. en W. van plan zijn f 1200.— uit te trekken. Verder zal er een onderwijzeres worden benoemd; de voordracht luidt: 1. Mej. A. G. v. d. Tooren te Alkmaar, 2. Mej. E. Kramer te Oudendijk, 3. Mej. C. Langereis te Zaan dam. Tenslotte zal de begrooting 1939 der ge meente, alsmede die van het Armbestuur worden behandeld. ZIJPE SCHAGERBRUG. Een nieuwe dokter. Naar wij vernemen, zal zich weldra te Schagerbrug een nieuwe dokter vestigen. PETTEN. Onderhoud Pettenerzeewerir 1. De Rijkswaterstaat in dc directie Noori- Holland heeft na aanbesteding op 1 De cember 1.1. thans bestek no. 18, gegund aan den heer P. Broeken te Breda voor f26800. Dit werk betreft het onderhoud van de Pct- tener zeewering gedurende het jaar 1939. De raming bedroeg f28000. Het Bestuur stelt voor, een bespreking te houden over den aanvoer van de winterkool in de eerste vier maanden van het jaar, waarover een uitspraak van dc ledenver gadering gevraagd wordt. In de eerste vier maanden van het jaar, aldus de toelichting, de tijd voor het afzet ten van onze winterbewaarkool, is de dage- lijksche aanvoer al meer en meer onregel matig geworden. In hoofdzaak werd het laatste jaar aaneevoerd op 3 dagen in de week: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Op de andere drie dagen was de aanvoer zeer gering, zoo zelfs, dat er voor de kooplieden geen voldoende aanvoer was om handel te kunnen doen. Deze toestand acht ieder ongezond, maar vrijwillig schijnt daar geen verbetering in te kunnen komen. Op de laatstgehouden Vierbond-vergadering is dit punt weer ter sprake gebracht en is door den Noorder- marktbond voorgesteld, om in genoemd tijd vak, op de dagen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, vast één derde van den aanvoer niet te veilen en die aanvoerders te ver plichten den volgenden dag te veilen. Het bestuur van de veiling te V/armenhui zen ging hier gedeeltelijk mee accoord, maar uw bestuur kon geen toezegging doen en was ook niet overtuigd dat die regeling: ten eerste uitvoerbaar, en ten tweede billijk en afdoende zou ziin. Tn de vergadering van uw volle dag. bestuur werd voor het voor stel ook niet veel gevoeld, maar is nog ter sprake gekomen om iederen aanvoerder een vast nummer te geven en daarbij te beslui ten dat de even nummers gedurende een hiaand op de gezochte drie dagen zouden mogen veilen en de oneven nummers de volgende maand. Dit achtte men wel billij ker, maar het bestuur heeft hierover geer uitspraak gedaan. Als laatste middel is nog voorgesteld, aan eiken tuinder een circu laire te zenden waarin voorgesteld en ge vraagd wordt dat ieder zijn aanvoer zoo veel mogelijk zal verdeelen over de geheele week. Voorzitter herinnerde aan hetgeen reeds ïs gedaan. De getroffen regelingen hebben steeds weinig resultaat opgeleverd. Het. mooiste zou zijn, dat. dc tuinders gevolg zouden geven aan dc opwekking om ook op de tusschen dagen te veilen. De heer P. Zwetsman. Koedijk, zeide, dat de oorzaak is, dat dc nrijzen op die tusschen- dngen te laag zijn. Als er geen verschil in prijs was, zou men de geregelde aanvoer, welke thans bestaat, kunnen behouden. iSpr. zou dit aan Koonhandel willen schrij ven. Die hebben het in handen. De heer W. Muller, Zuklscliarwonde zei de, dat zijn vereen, niet svmpathiek stond 'tegenover de door de N.M.B. gestelde rege ling. De heer W. J. Balder, Broek op Langendijk

Schager Courant | 1938 | | pagina 5