De Gpoe onder nieuwe leiding DE WEREL Steun gevraagd voor „kleine visschers" De fraude te Roswinkel Postvluchtcn op Indll in w eini woorde 1 Een gedeelte van den Duitschen Rijks autoweg, welke 3000 Kilometer lang moet worden, werd dezer dagen in gebruik genomen. Een opname van het ieestelijk versierde traject in de omgeving van Berlijn. Na den val van Jesjow WAT IS BERIJA'S TAAK? CONTROLE VAN HET NIEUWE BESTUURSAPPARAAT. Zooals wij dezer dagen meldden, is de GPOe-commissaris Jesjow van zijn functie als volkscommissaris van bin- nenlandsche zaken (d.i. de officieele naam van de GPOe) ontheven. Met den persoon van Jesjow, den kleinen man, met het gladde gezicht en de fa natieke uitdrukking in de oogen, steeds gekleed in de met goud be- stikte uniform van een commissaris- generaal van staatsveiligheid, zal steeds een eigenaardige periode in de geschiedenis der bolsjewistische heerschappij verbonden blijven. Toen Stalin op 26 September 1936,dus kort na het eerste Trotskistenproces togen Si- nowjef en Kanienef, Jesjow in de plaats van den later eveneens „geliquideerde»" Jagoda aan het hoofd van de GPOe stelde', was het reeds duidelijk, dat de toenmaals 41-jarige Jesjow, die tot od dat oogenblik weinig op den voorgrond getreden was, het gewillige instrument zou zijn, dat het Kremlin op dat moment ter vernietiging van zijn werkelijke en vermeende vijanden noodig had. Jesjow die in tegenstelling met zijn voorganger Ja goda nimmer blijk gaf van veel eigen initia- bleven de geruchten aanhouden, dat de nieu we man, die als een bijzondere gunsteling van Stalin geldt, Jesjow als leider van de GPOe zou opvolgen. Berija's taak. Natuurlijk is de vraag, welke beteckenis aan de nu ingetreden verandering gehecht moet worden, van niet geringe betcekenis. Men kan niet eenvoudig aannemen, dat met het heengaan van Jesjow een nieuw tijdperk in de Russische binncnlandsche politiek be gonnen is. Het „krachtdadig optreden" is in het rijk der Sovjets reeds zoozeer tot principe der regeering geworden, dat het bijna on denkbaar is, hoe het land zonder deze „be proefde" methode geregeerd zou worden. In- tusschen mag bij de verwijdering van Jesjow het streven voorgezeten hebben, het beangste apparaat der eigen bureaucratie gerust te stellen, vooral echter ook de organen der GPOe zelf, zoowel in de centrale als in dc provincie, weer eens aan een vernieuwing te onderwerpen. Dit heeft de nieuwe man, naar men hoort, reeds voor een groot deel gedaan en Stalin zal in de toekomst de vol doening hebben, naast Berija zelf nog een groot aantal van zijn Georgische landslieden op andere sleutelposities van zijn geheime politie te zien. Maar ook de nog voor Berija liggende taak zal zich van het programma onderscheiden, met welks uitvoering Jesjow twee jaren geleden belast werd. Voor Jesjow ging 't er om een „op ruiming" onder alle hooge partij- en staatsfunctionarissen te houden. Zijn activiteit zal de toekomstige ge schiedschrijver niet anders kunnen noemen dan de systematische vernie tiging van een geheele sociale klasse, namelijk de vele duizenden men- schen omvattende laag, clie in de eer ste twintig jaren der communistische heerschappij de groote en kleine posi ties in het apparaat van den staat, de partij, het economisch leven en het leger bezet had. Jesjow geheel in ongenade? Deze klasse heeft Jesjow onder de leuze: „liquidatie der volksvijanden" vernietigd. Nu hebben wel is waar nieuwe menschen de posities der „geliquideerde»" bezet, men schen, die voor een groot deel nog niet in hun nieuwe functies ingewerkt zijn en wier politieke houding meestal nog een onbe schreven blad is. De nieuwe taak van de politieke politie zal derhalve gedifferentieer der en moeilijker zijn. Zij zal in de eerste ilaats daarin bestaan dit nieuwe apparaat hjeen te houden en te controleeren. Jesjow is daarbij overbodig geworden. Zijn zware ziekte zal hem overigons ook veel van zijn energie ontnomen hebben. Of hij geheel in ongenade gevallen is, is niet duidelijk. In ieder geval heeft, hij voorloopig zijn hooge partij functies behouden. JESJOW. tief, maar zich met des te meer fanatisme en ijver van een hem opgedragen taak kweet, heeft in de twee jaren van zijn ambtstijd ge^ daan, wat men van hem verwachtte. Hij heeft spannende sensatieprocesscn georgani seerd, hij heeft bijna de geheele leiding van het Roode Leger uitgeroeid cn hij heeft tal rijke vroegere partijfuncionarissen naar de concentratiekampen geholpen of „geliqui deerd". „Vlammend zwaard der revolutie". En gedurende deze twee jaren stelden Sovjetpers en agitatie alles in het werk om Jesjow als een soort held te verheerlijken. Bolsjewiek uit het echte hout gesneden, sta len leider van de socialistische executieve apparaten, vlammend zwaard der revolutie, lieveling van het volk dat waren de attri buten, waarvan men Jesjow voorzag. Berija treedt op den voorgrond. Plotseling, ongeveer in den herfst van dit jaar, werd het steeds stiller om de persoon van Jesjow. Men voelde als het ware, dat de genade van het Kremlin zich langzaam van hem afkeerde, wijl een oogenblik genaderd was, waarop men moest vaststellen, dat de resultaten, welke men van Jesjows optreden verwacht had, uitbleven. Reeds in September wisten de geruchten te melden, dat een me dedinger van den „lieveling van het volk" zich in het gebouw aan de Locbljanka ge vestigd had, de Georgiër Lawrentij Pavlo- witsj Berija. Op 7 November van dit jaar, bij de gebruikelijke parade op het Roode Plein vertoonde Berija aan dc zijde van Jesjow zich voor de eerste maal in de uniform van een hoogen GPOe-functionaris, zij het ook nog zonder de gouden ster van den com missaris-generaal, in het openbaar. Sindsdien Landbouwersknecht pleegde meineed Tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De 45-jarige J. M., een landbouwers knecht uit Haaylcmmerliede, werd gisteren door de Haarlemsche rechtbank tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens meineed. De baas van verdachte was vervolgd wegens dierenmishandelinghij had een onwillig paard zoodanig met een stuk hout op' den kop geslagen, dat het dier was ge storven. Niettegenstaande eenige getuigen den landbouwer hadden zien slaan, hield de knecht de onschuld van zijn patroon vol. Tweede Kamer Werkloosheidszorg is niet alleen RijkstaakI Begrootingen Econo mische Zaken en Landbouwcri sisfonds aangenomen- Deelname aan de New York- sche tentoonstelling een dure re clame! De Tweede Kamer hechtte gisteren in haar vergadering, welke des morgens te 11 uur aanving -zonder h. st. goedkeuring aan dc begrooting van het Werklooshei dssubsidie- fonds 1939. Van liberale en soc.-dem. zijde wordt er den minister op gewezen, dat de werkloosheidszorg door de regeering te veel als een gemeentelijke aangelegenheid wordt beschouwd; diep gaan de gemeenten onder deze zorg gehukt. Van de beloofde uitbrei ding der werkverschaffing met 50 is wei nig terecht gekomen. Minister de Wilde verwierp echter de stel ling dat de werkloosheidszorg alleen Rijks taak is. Voortgezet wordt de behandeling van de afd. Visscherij, der begrooting Landbouwcri sisfonds 1939. De heeren Kievit (s.d.), v. Lidth de Jcude (lib.) en Duymaer van Twist (a.r.) vestigen de aandacht op den slechten toestand van de zoetwater- en garnalenvisscherij. Om bevordering van den export, moderni seering der vloot en steun voor de „kleine visschers" wordt gevraagd. De heffing op bakolie noemt men één dei- oorzaken van het onvoldoende vischverbruik hier te lande. De minister van Economische Zaken, de heer Steen berghe, zegt, dat dc regeering al les doet om de exportmogelijkheden te be houden en uit te breiden. Het is moeilijk, het verbruik van zoctwatervisch te bevorderen. De heffing der bakolie kan spr. niet alleen van het standpunt der visschers bezien, ze is een onderdeel der geheele zuivelpolitick. Wat de garnalenvisscherij betreft, kan de Staat moeilijk de risico der crediteuren over nemen. Spr. betwijfelt voorloopig of voor de kleine visschers een regeling als voor kleine boeren en tuinders geëigend is. Het rapport over de moderniseering der visschersvloot kan spr. niet pu- bliceeren, daar dit tal van gegevens over de bedrijven zelf bevat. Spr. wil de visscherij zooveel mogelijk helpen via den handel. Nadat eenige kleinere wetsontwerpen, waaronder eenige bekrachtigingen van contin-genteeringsbeskiiben, zijn afgehan deld, heeft de Kamer de hegrooting van het departement van Economische Zaken en die van liet Landbouwcrisisfonds zonder hoofdelijke stemimin-g aangenomen met aanteekening „tegen" van de N.S.B.; tegen Economische Zaken stemmen eveneens de communisten. Pluimveeteeltbeperking. Bij de hieraan voorafgaan-de besprekingen zegt minister Steenberglie in antwoord op van verschillende zijden ingebrachte be zwaren tegen de beperking der pluimvee teelt, dat het verzet toge.n deze regeling steeds vermindert cn thans niet groot: meer is. We moeten er naar streven, dat we hier op den duur niet meer met een; gesteund bedrijf te nnaken hebben. Daarom vooral in de bestaande dwang nog zeer op zijn plaats. Spr. ontkent, dat er tegen woordig vele slechte kuikens worden afge leverd. iy2 millioen voor reclame. Er komt dan een suppletoire hegrooting voor 1938 aan de orde waarbij gelden be schikbaar worden gesteld voor deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York. Dc heer Smeenk (a.r.) zeiet weinig econo misch nut in dit soort, tentoonstellingen en vond de Nederlandsche deelneming het groote bedrag (VA millioen) niet waard. De heer Thijssen (s.d.) laakt de bonding van den regacringscommissaris tegenover den tcntoonstcllingsraad en is hang, dat Nederland niet representatief voor den dag zou komen nu zooveel kunstenaars hun medewerking geweigerd hebben. De heer van der Putt (r.k.) vindt het juist mooi, dat Nederland nu zoo goed voor den dag schijnt te zullen konnen. De minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, acht het economisch nut van deze dure reclame op zijn minst dubi eus. Aan de tentoonstelling te New York echter heeft de regeering besloten mede te doen, in de eerste plaats wegens de be langrijkheid van onze handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten, in de tweede plaats om geen on vriendelij ken indruk te maken. Het. wetsontwerp wordt z. h. st. aangeno men met aanteekening „tegen" van den heer Smeeruk, van de N.S.B. en van de Staatk. Ger. Sociale Zaken. Daarna snijdt de Kamer de begrooting van Sociale Zaken aan. De heer Kuiper (r.k.) maakte het den minister niet moeilijk, zijn rede bevat niets dan lof voor den bewindsman. Mevr. BakkerNort (v.d.), verontrust als zij is over de berichten omtrent de onze delijkheid in fabrieken, acht een uitbrei ding van de vrouwelijke arbeidsinspectie noodig. De heer Kupcrs (s.d.) dringt aan op ratificatie van een aantal arbeidsconventio en op snellere instelling van hedrijfsraden. Het verlanglijstje van den heer Van Houten (chr. dcm.) is lang en bevat o.m. verkorting van arbeidstijd en uitbreiding van het bedrijfsradensysteem. Werktijden in den tuinbouw De heer Hilgcnga (s.d.) wijdt zijn be toog aan de belangen der landarbeiders, op wie hij een wettelijke regeling van den ar beidstijd zou willen zien toegepast. Ongeveer 250.000 mannelijke ar beiders zijn aldus spr., in dit bedrijf nog verstoken van een wettelijke be perking van den arbeidsduur. Ar beidsweken van 0072 uren zijn hier geen zeldzaamheid. De heer Amelink (a.r.) nodigt den mi nister uit om, ondank - een tegengesteld ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid, zijn wetsontwerp tegen den arbeid der gehuwde vrouw toch door te zetten. Ten slotte heeft dr. Vos (lib.) zich tegen de verordenende bevoegdheid, clie sommigen aan de hedrijfsraden willen toekennen, ver zet. en opleiding van dienstboden bepleit. De kamer ging voor eenige uren uiteen om zich des avonds weder aan het verkeers- fonds te wijden. Gisterochtend is te Roswinkel, ge meente Email en, bekend geworden, dat het tekort bij de Boerenleenbank, ver oorzaakt door frauduleuze handelingen van den directeur K. G., niet minder dan driehonderdvijftigduizend gulden bedraagt. Dit bericht heeft algemecne ontstem ming veroorzaakt bij de bevolking, die nog altijd in de hoop leefde, dat het aanvankelijk op een ton geschafte te kort zou meevallen en door de waarde van G.'s' bezittingen zou worden gedekt. Deze hoop is thans geheel vervlogen. G. is inmiddels door de rechtbank te Assen failliet verklaard. Hij bevindt zich nog steeds in arrest en schijnt me dedeeling over hetgeen hij met de middelen der bank gedaan heeft, te weigeren. Gistermorgen is het bestuur van de bank te Roswinkel bijeengekomen, in afwachting van nadere mededeelingen, clie, naar men meende, van de zijde van de justitie zouden worden gedaan. Ned. smokkelschip vastgehouden Hofmeester en eenige opvaren den in Duitschland gearresteerd Woensdag is te Emmerik het Nederandsch istVonnschip „Koningin Emma" door de commiezen in beslag genomen. Het perso neel van de „Koningin Emma" werd ver dacht van deviezen-smokkelarij. Na een onderzoek zijn de hofmeester en eenige opvarenden in arrest, gesteld. Het bleek, dat zij tienduizend rijksmark hadden gesmokkeld. De lading is vrijgegeven en op "een andere boot overgeladen. De „Koningin Emma" on derhoudt een geregelder! vracht- en passa- giersclienst tusschen Rotterdam en Mainz. Van de zijde van de Nederlandsche Stoom boot Reederij te Rotterdam, aan welke on derneming de „Koningin Emma" behoort, wordt ons medegedeeld, dat één der opva renden, een Duitscher, van boord is gehaald INBRAAK TIJDENS VERDUISTERINGS PROEF. Slager tot een jaar gevangenis straf veroordeeld; heler krijgt zes maanden. Tijdens een verduisteringsproef te Laren, brak de 34-jarige Amsterdamsche slager P. E. J. H. in in de woning van den Laren- schen uitgever Schoonderbeek. De buit be droeg ruim f 760. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de den slager wegens diefstal met inbraak tot één jaar gevangenisstraf. De timmer man F. M. W. uit Laren, die de inlichtin gen had verschaft aan den slager en clie 250 gulden belooning van hem had ont vangen, hoorde zich wegens heling tot zes maanden gevangenisstraf veroordeelen, Vertrek van Aankomst g| Pelikaan (heenreis) Rang. 15 Dec. jSingap. 151 Emoe (terugreis) Alex. 15 Dec. A'dam 15 Dr Valk (heenreis) Alex. 15 Dec. |Basra 15 Dei Oehoe (terugreis) Rang. 15 Dec. |jodhp. 15 Nandoe (heenreis) jA'dam 15 Dec. j Napels 15 D| Zilverreiger (terugreis) |Band. 15 Dec. |Medan 15 D OM VAST IN DE STEMMING TE KOMEN s Verkoopsters van een groot Londensch warenhuis begonnen dezer dagen hun arbeid met hei zingen van Kerstliederen, om in de juiste stemming te komen. Men ziet hier het win kelmeisjeskoor voor de toonbanken opgesteld, Arita zal de buitenlandsche pers ont' gen. De Japanschc minister van b| tenlandsche zaken, Arita, zal op 19 combcr a.s. de buitenlandsche correspi denten ontvangen. Verwacht wordt, dj hij hierbij een verklaring zal afleggi over de japansche politiek, in Oost-Azi Pauselijke nuntius in Poolsch Oekraïne. Mgr. Cortesi, de pauselijke nuntius Warschau heeft een bezoek gebracht Lemberg, de hoofdstad van de Poolse) Oekraïne, en een verklaring aan de pei overhandigd, waarin hij zegt door dr Paus belast te zijn, zijn vaderlijke bi zorgdlreid. te vertolken jegens de gr loovigen van dit gebied. Een Amerikaansche Volkenbond? De rn nister van buitenlandsche zaken var buitenlandsche zaken van Columhia heef te Lima een rede gehouden, waarin hij dr oprichting van een Amerikaanschcn Vol kcnibond voorstelde. Voorts wilde hij, dat de ministers van buitenlandsche za ken de Amerikaansche landen om de twee jaar zouden vergaderen, teneinde hun politiek gezamenlijk te bepalen. Voetbaltribune in vlammen opgegaan. - Naar de Daily Express meldt, is dc enor me tribune op het vootbalterrein van Swansea door onbekende oorzaak vlammen opgegaan, vlak voor den be langrijken wedstrijd tegen Newcastle Uni ted. De schade loopt derhalve in de dui zenden, De perscampagne van een groot OekrainscÜ Rijk. In den loop van twee gesprek* ken met den Tsjechische» minister van •buitenlandsche zaken, Chawlkowsky, heeft de Sovjetgezant te Praag 'er op ge wezen, dat de Sovjet Unie bepaalde campagnes in de Tsjech oslowaakscl» bladen voor een groot Oekrainsch rijk als onvriendelijk jegens de Sovjet Unie Ik- schouwt. Engelsche financieele steun aan China?<L Volgens de Financial Times zou de Br) sche regeering de mogelijkheid van 1 nancieelen steun aan China overwegei teneinde de door Japan genomen maa regelen, die in strijd zijn niet de door h< n cgenmogendh eden verdrag bekra chtigt politiek van de open deur, te doen mi iukken" De zetelverdeelinq in de nieuwe Joego-Slavi sche Kamer. Volgens de tot dusver be kende verkiezingsuitslagen zal Stodatil witsj in dc nieuwe kamer over 304 zetels beschikken cn de oppositie onder leidinj van Mat sjok over GS zetels. De positie van Jesof. Te Moskou ontkent mei dat Jesof de voormalige leider der G. P. Os gearresteerd zou zijn. Niemand twijfelt aan zijn trouw aan het bewind. De Britsche handel. Engeland is zeker vait plan fel stelling te nemen tegen de Duit- sche handelsmethoden. Sfaats-secretaris Iludson heeft aangekondigd dat Engeland dezelfde Duitsche methoden zal gaan toepassen. Luxe winkels in Rusland. Te Moskou dod het gerucht de ronde, dat dc regeering binnenkort luxe winkels zal openen, waar men tegen hooge prijzen eenige buitenland-! sche producten zal kunnen koopen. Sedert Munchen wenscht de Russische reJ geering klaarblijkelijk haar betrekkingen met haar naburen, die ook met Duitsch land in contact zijn of dicht bij Duitsclw land liggen, te verbeteren, cn handelsbe trekkingen aan te knoopen, waartoe dit een der middelen zou zijn. Ogesloten in een vuurtoren. Dc hooft vuurtorenwachter te Eddystone is ernstig ziek. Pogingen om hem met een reddings boot naar 't vasteland te vervoeren, zijn mislukt. Bij een dezer pogingen zijn eenige redders in den toren gekomen, maar even eens geïsoleerd, doordat de lijn van de red dingsboot brak. Russische vlieger omgekomen. De Ui? sische vlieger Chkalov, die in 1937 heet deelgenomen aan de vlucht van Moskoe via dc Noordpool, naar do Vereenigde St» len, is tijdens het invliegen van een nieiff vliegtuig omlaag gestort en om het levl gekomen. Finland heeft een schoone lei. Finish heeft, gisteren liet laatste restant van zij® oorlogsscliuld aan de Vereenigde State» betaald. Het bedrag was 232.935 dollar. Koning Alfonso weer Spaansch burger, ft ministerraad, die Donderdagavond onder1 voorzitterschap van generaal Franco bij een is gekomen, hoeft een decreet uitge vaardigd, w-aarbij ex-koning Alfonso vol ledig in zijn burgerrechten wordt hersteld Beneden Congo in staat van verdediging, ft gouverneur generaal van den Kongo beeft; tegenover een vertegenwoordiger van.'® Soir verklaard, dat beneden Kongo in staat van verdediging zal worden - gebracht. Er zal worden voorzien in een verdediging te gen aanvallen uit de lucht. Graan voor Spanje. De Spaanscho regeering heeft het aanbod van de rogeorinc der Ver eenigde Staten maandelijks 13.7000 ton graan te schenken aanvaard. Volgens mc- dedeeling van de Spaanscho regeering aan Huil, zal dc Spaanscho regeering de transportkosten voor haar rekening nomen Gedurende zes maanden zal het graan worden verstrekt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2