DE BEWEEGBARE OLIFANT KRUISWOORDRAADSEL fóeiie jonqeni en meilfel! Ziezo, daar zijn ze weer. Wat is het koud geweest van de week zeg! M'n vingers vroren die ene morgen, dat ik m'n handschoenen vergeten had, bijna aan het stuur van de fiets vast. De Ijs kegels hingen aan m'n neus. Maar dat geloven jullie natuurlijk niet! Wat zeg gen jullie wel van de wedstrijd met de advertenties? Ik kwam van de week een paar raadselvrienden tegen en die liepen al met een zak vol advertenties. Die vroegen of ze een kansje maakten. Tjéééadat heb ik natuurlijk niet kunnen zeggen. Maar wat een prijzen hè? Stel je voor, dat je zo'n hoop geld Ineens krijgt! Stel je het eens voor...!!! Enfin, jullie doen, dat merk lk ten- nimste uit de briefjes, vrijwel allemaal mee en dat is maar goed ook. De kans van je lever En nu nog wat anders. Er waren deze week niet minder dan vier (vier!) briefjes, waarop geen naam en adres stond. Ik stond paf! Dat hebben we nu nogal zo afgespro ken. Het gevolg is, dat die vier niet mee dingen naar de prijs en ook geen antwoord krijgen. Ik kan toch onbekenden niet gaan schrijven? Denken jullie er nog eens aan! De gelukkige winnaar van het boek is deze week: HILDA BESTEVAER, C. Bokstraat C 115, Schagen. En nu de briefjes: Kees Tuinman, Anna Paulowna. Kees, Kees, wat vind ik dat nu aardig van je. Daar krijg ik van de week een pakje, en wat zit er in? Een tablet fijne chocolade en een doos cigaretten. Nu, je begrijpt zeker wel, dat ik dolblij was Kees. De rokertjes zijn al bijna op, maar ze hebben me ge smaakt hoor! Hartelijk dank. Ik vond het erg aardig van je. Piet en Sjaantje Zee.oan. Nu, de Sint heeft jullie wel bedacht, Piet en Sjaantje. Fijn hoor. Vooral die Trixdozen zullen wel door jullie gebruikt worden denk ik. En... veel plezier op Wieringen met de Kerst dagen. Hoe lang ga je? Miek Leguit, Schagen. Miek gaat haar leven beteren. In weken heb ik geen brief van haar ontvangen en nu ineens... een ge weldig grote. Wat stond er een massa nieuws in Miek, haast net zoveel als anders in drie brieven. Hoe staat het met Prins Pauweveer. Ken je de rol al? Robert Keyzer. Robert... Robert... pas jij op kerel, met dat spelen op het hooi. Je vertelt me dat je op een blok beton geval len bent, maar dat het goed afliep. Stel je voor, dat je naar het ziekenhuis moest. Brrr. Klaas Borst, Keins. Klaas, die cigaret ten van jou zijn... bijna op. Wat waren ze fijn zeg! Iedere keer als ii er een opstak moest ik even aan jou denken en dan ging je de lucht in. Dat wil zeggen, de blauwe rook! Trijnie Dekker, Anna Paulowna, Dat boek van Stijfkopje ken is, Trijnie en ik heb het altijd heel mooi gevonden. Je zult er dan ook wel geweldig van genieten, denk ik. Ik lees dat je naar de Zondagsschool gaat. Daar zal het wel naar je zin zyn. Gerie Dekker, Schagerbrug. Geri heeft een nichtje in Amerika wonen, helemaal in Brits Columbia en dat heeft haar een brief geschreven. Dat is natuurlijk erg aardig, maar wat het leukste is, dat is wel het feit, dat er ook een pakje onderweg naar Holland is. Geri brandt van nieuwsgierigheid en... zouden wij dat allemaal niet doen?? Ik wel! Agatha Swager Pd., N.-Scharwoude. Die taart van Tryme was een fijne, hè? Je schrijft me, dat je een stukje er van geproefd hebt en je kunt er dus van meepraten Of ik veel voor n.'n Sinterklaas gekregen heb? Nu, dat schikt nog al. Ik was best in m'n sas hoor. Trijnie van Loenen, Noord-Scharwoude. En hier hebben wij de taart-jongedame zelf. Jij hebt vast een dik buikje gekregen van al die zoetigheid met de Sint, Trijnie. Of heb ik het mis? Wat zyn dat toch een fijne dagen, hè, zo aan het eind van het jaar. Lekker eten, veel vacantie, tjonge, ik wou dat ik nog zo jong was a's jij. Rika Keyzer, Schagen. Jou Pietje Puk staat in volle bloei schrijf je Rika, maar dan moest je de mijne zien. Het is gewoon gewel dig, zoals die plant gegroeid is. Hij neemt zo wat de helft van de vensterbank in beslag en wordt door alle mensen, die bij me thuis ko men, bewonderd. En ik zeg dan steeds: dat is nu die Pietje Puk vari Rika Keyzer. Ja. ja, jouw naam wordt nogal ons genoemd. Dat uitknippen van advertenties uit onze krant is verbazend aardig hè? Stel je voor dat je een prys wint, zeg. Delen we dan...?? Hilda Bestevaer, Schagen. Heb jij een pop gekregen, die kan huilen? Nu, ik vind dat moet ze toch maar niet te veel doen, Hilda, want zowel huilende kinderen als pop pen zyn niets gedaan. Dat zal Je wel met me eens zijn. Pietje de Vet, Schagen. Nee, dat was een klein briefje Pietje zeg dat wel. Dat ben ik van jou niet gewend. Maar er zal wel een goede reden voor geweest zijn, denk ik. Want anders ben ik altijd best over iou tevreden Pietje. Tot volgende week. Annie Kleimeer, Heer Hugowaard. Leuk, daar hebben we een nieuwe vriendin voor de club. Ze schrijft me dat ze ook meedoet met de advertentie-wedstrijd van de Schager Cou rant. Natuurlijk doet ze mee, wie doet dat niet, kun je beier vragen. Maar daar ze nog al afgelegen woont is het niet zo eenvoudig. Toch proberen, nieuwe vriendin. Je kunt nooit weten hoe een dubbeltje rolt... Jack v. d. Cappelle, Schagen. Sjonge, sjonge Jack, wat hebben zjou verwend, kerel. 5 boeken, een mecanodoos en nog meer. Nu, als ik nog jong was werd ik haast jaloers op je. Maar nu niet natuurlijk, want ik gun het je best. Doe je ook mee met onze advertentie-wedstrijd. Zou jij niet eens 25 gulden in je hand willen krijgen. Stel je toch voor Jack... stel je eens-voor... Jan Stöve, Schagerbrug. Nee, Sinter klaas is het huis vaa Jan Stöve niet voorbij gegaan, lang niet. Hi, heeft er een massa cadeautjes gebracht en Jan is in de wolken. Dat is te begrijpen. Jammer, dat het maar éénmaal per jaar Sinterklaas is hè? Trien Tijsen, Anna Paulowna. Wat heb jij een bijzonder aardig postpapier, Trien. Ik neem het mee naar huis, dan kunnen ze het daar ook eens bekijken. En wat was je briefje netjes geschreven, zeg. Werkelijk, je bent wat men noemt een schoonschrijfster. Doe je ook nog mee met de advertentie wedstrijd. En hoop je ook op een prijs?? Ik mag helaas niet meedoen, maar anders... nou...! Bets Tijsen, Anna Poulowna. Dinsdag ben je jarig hoor ik en wat zal je krijgen? Misschien krijg je wel niets, Bets, omdat het pas Sinterklaas geweest is.Nu, dat was dan niet zoo heel erg. Schrijf je me volgende week hoe het verjaardagsfeest geweest is? Kees v. d. Gragt, Diemen. Alsjeblieft, Kees heeft maar eventjes twee Sinterklaas feesten gevierd. Het ene in Diemen en het andere in Amsterdam. Geweldig is dat. Jam mer dat jij nu niet goed mee kan doen met de advertentiewedstrijd, Kees, omdat er in Dimen niet zo veel abonne's van de krant zijn. Tj&&&&... als ik jou was kwam ik maar weer bij ons in Schagen wonen, kerel! Vraag het eens aan je vader. Reitje Nieuwland, Schoorldam. Je postpapier is heel mooi Reitje, zodat ik me voorstellen kan dat je ineens weer zin kreeg om te gaan schrijven aan den Kindervriend. Maar... nu volhouden! Afgesproken? Grietje van Houten, Oosterkllef, Wierin gen. Jij hebt een oude grootmoeder Grietje en dat is fijn. Ik zelf heb niet een grootmoeder, noch een grootvader meer. Ik kan die van vaderszijde nog best voorstel len. Grootvader met een prachtige lange witte baard en grootmoeder met haar ka- pothoedje met lange linten. Lieve mensen waren het. Francientje de Witte, Kolhom. Ja hoor, nieuwe vriendin, je mag meedoen en ik hoop je iedere week tussen de andere briefjes te ontmoeten. Dat spreken we dus maar vast af. En... ga je grote brieven schrijven? Tot volgende week. Trijnie Ruig, Schagen. Ja hoor Trijnie, als jij het raadsel niet kunt oplossen mag je evengoed een briefje schrijven. Daar heb ik niets op tegen. Ik vind het zelfs leuk dan evengoed een blyk van belangstelling te ontvangen. Ennie Bos, Noord-Scharwoude. Wat heb jij een aardig Sinterklaasfeest gehad Ennie. daar had ik wel eens bij willen zijn. Maar helaas... dat ging natuurlijk niet. Je postpapier vind ik heel mooi hoor. Ik denk dat ik het nog wel dikwijls zal zien. Zo jongens en meisjes, dat was het laat ste briefje Tot volgende week. raadsel vorige week 1. Vruchtboom. 2. B. Goede oplossingen ontvangen van: Goede oplossingen ontvangen van: Miek L., Schagen; Ennie B., Noord- Scharwoude; Piet en Sjaantje Z.; Jeltje P., Noord-Scharwoude; Trijnie R., Schagen; Fracientje de W., Kolhorn; Bets T., Anna Paulowna; Trien Tijssen; Jan S., Schager brug; Jack v. d. C., Schagen: Hilda B., Schagen; Rika K., Schagen; Trijnie v. L„ Noordscharwoude; Agatha S., Noord- Scharwoude; Geri D., Schagerbrug; Trijnie D., Anna Paulowna; Kees Tuinman. Er was eens een sigarenkistje Het was een bijzonder mooi kistje en er zaten heel lekkere sigaren in. Eerst stond het in de winkel, maar toen kwam er een meneer en die nam het mee naar huis Hij zette het in een kast en zo nu en dan maakte hij het open en nam er een sigaar uit Die meneer had een zoon van 11 jaar Jan heette hij. Jan had al een paar maal naar het kistje gekeken en zei: „Vader, mag ik dat kistje hebben?" „Als het leeg is, jongen", antwoordde zijn vader. Jan kon bijna niet wachten tot het kistje leeg was Elke keer, als zijn vader 's avonds op zijn kamer zat te werken, ging hij naar hem toe en zei: „Vader, is het kistje al leeg?" Op het laatst begon zijn vader te lachen en zei: „Nee, meneertje on- Hier zien jullie een kruiswoordraadsel, waarvan de woorden allemaal 2 of 3 let ters hebben. Het is dan ook niet erf moei lijk, want het zijn allemaal -eenvoudige woorden. Horizontaal. I. is iets, dat goed kan rollen. 3. zit op ieder huis. 5. een ander woord voor: reedr. 7. een soort slee. 8 een jongensnaam. 10. een soort vis. II. een lidwoord. 12. heb je nodig om te wassen. 14. een soort groente. 15. een dier, dat vooral veel in Indië voorkomt. 18. een jongensnaam. 20. een voegwoord. 21. een meisjesnaam. 22. het eerste woord van veel sprookjes. 25. is in een kast of tafel. 27. een meisjesnaam. 28. is by bijna iedere buitendeur. Verticaal. 1. een dier met hoorns. 2. kan je iets in opbergen. 3. doctorstitel. 4. een dier, dat we allemaal kennen. 6. kan de naaister een jurk van maken. 7. een ander woord voor: indien. 9. een dier, dat ook wel eens voor een wagen wordt gespannen. 13. een familielid. 15. schrijven we op op school. 16. een afgekorte meisjesnaam. 17. is erg gezond en eten vooral kleine kinderen. 18. krijg je van den dokter. 19. de vierde naamval van een pers. voor naamwoord. 20. een telwoord. 23. is opgerold goed, papier enz. 24. een lengtemaat. 26. de beginletters van het alphabet. Hel ditrna heid Alkm bij in tende de ro 3-0 een c zulle: de m val. voor gelijl Hi P' id, het kistje is nog niet leeg, mau c t je het zo erg graag wilt hebben, zal ik -.e sigaren, die er nog inzitten, maar in een andere doos doen." Zo ging het kistje toen naar de kamer van Jan. Jan bekeek het van alle kanten, nam een potlood en begon er op te teke nen. Hij tekende het figuurtje, dat jullie hier zien afgebeeld. De romp van een oli fant, maar zonder de stippellijntjes, die op de tekening staan. Daarna tekende hij de voor- en achterpoten en de oren. Toen zaagde hij alles uit. Met een vijl en met schuurpapier maakte hij de kanten hele maal glad. Daarna boorde hij gaten in de romp en in de poten, zoals jullie ook op de tekening kunnen zien. Toen verfde hij de verschillende delen met witte verf en liet ze goed drogen. Diezelfde dag werden de delen niet meer droog, maar de volgende dag ging hij eraan verder. Hij verfde de ogen in de kop en beschilderde het hele dier. Toen dat klaar was, schroefde hij met een paar schroefjes de poten aan de romp vast en draaide aan de achterkant nog een paar moertjes om de schroeven Maar hij draaide de schroeven niet al te vast, want de poten en de staart moesten nog goed kunnen bewegen. Toen alles klaar was, maakte hij een staart van een koord en lijmde die aan de romp vast De schroevei staken aan de achterkant een beetje i uit en daarom kneep hij die stukken met een tang af. Zo was eindelijk uit het sigarenkistje de olifant gemaakt, die jullie op het plaatje zien staan. Het was een grappig dier ge worden. Jan keek er trots naar. Maar hij was nog niet tevreden. Hij wilde nu ook nog een olifant hebben, die zijn kop kon bewegen. Alleen de staart, oren en poten vond hij niet voldoende. Jullie moeten we ten, dat er een tentoonstelling op de school van Jan gehouden zou worden van alle maal dingen, die de jongens en meisjes zelf gemaakt hadden. Jan had al een paar aardige dingen ge maakt en hij had nog een plannetje, maar hij wilde ook een paar voorwerpen instu ren, die hij met zijn figuurzaag gemaakt had. Daarom maakte hij nu nog een andere olifant. Hij begon precies eender. Tekende de olifant op een dun plankje, maar deze keer tekende hij de kop apart en dan in de vorm, die jullie zien afgebeeld en die de onderste stippellijn volgt. De romp maakte hij nu twee maal en liet die van voren langs het bovenste stippellijntje lo pen. Nu kon hij de kop tussen de beide romphelften vastschroeven, met dezelfde schroef, die de poten vast hield. Daardoor kon de kop nu ook bewegen. Verder maak te hij deze olifant precies als de vorige. Hij gebruikte nu grijze emaillelak om te ver ven en beschilderde hem een beetje an ders. Maar iedereen kon toch wel zien, dat de olifanten broertjes waren! Toen ze allebei klaar waren, nam hij ze mee naar school en meneer zei, dat hij ze heel aardig vond en dat ze bij het andere werk van Jan kwamen te staan. d 3 H aM 1 ït DOOR EDGAR RICE BURROUGHS 55. Het kwam niet by Ogabi op om zyn speer midden in de kring van doodshoofden te gooien, die zo griezelig heen en weer zwaai den. Hy dacht, dat het bovennatuurlijke ver schijningen waren en dat een mens die geen kwaad kon doen. Ten slotte slaagde hfj er in een kreet te uiten: „Demonen!" klonk het uit zijn door angst dichtgeknepen keel. Doch zijn kreet drong in de hersens van Tarzan door, die ontwaakte. De spieren vhn den aap man waren gewend om dadelijk op gevaar te regeren, anders zou hij in de wildernis reeds lang de dood gevonden hebben. Hij sprong op, geheel wakker, om de rpol-.en te lijf te gaan. „Demonen!" herhaalde Ogabi, „wij kunnen hen niet doden, Bwana; laten wij om onze levens smeken". Het antwoord van Tarzan was een vlugge daad, zonder enige weife ling. Hij spTong op een van de grimmige verlichte doodshoofden af. Intussen waren ook de anderen wakker geworden door het geschreeuw van Ogabi De verlichte doods hoofden schenen plotseling dichter op hem toe te komen. Een ogenblik stonden allen ge schrokken stil, toen schoten Gregory en Lavac op een van de lichtende vlakken. Thetan hief zijn speer op. Toen, even snel als zij geko men waren, verdwenen de spoken, op het zelfde ogenblik, dat een vrouwengil boven het rumoer uitklonk.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14