PintoL luiiVekt, geneest en Wttfutait de huid. Geen motorraces meer! firma G. DE WAARi „Kalasiris' k Het bewaren van kool DAMES! Uit Bergen Alleenverkoop :ec p INTERESSANTE LEZING DOOR IR. RIETSEMA. In het lokaal van den heer J. de Bakker werd gisteravond, uitgaande van de tuinbouwvereenigingen ,Tuin- bouwbelang" en „De Eendracht" een praatavond gehouden, waar de heer Ir. Rietsema, Rijkslandbouwconsu- lent te Hoorn, een inleiding hield over: „Het bewaren van kool". De belangstelling voor deze lezing was zeer groot. - De heer K. van Dijk, voorzitter van „Tuin- bouwbelang", opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot den spreker, den heer Van Houten, rijkslandbouwarchitect te Wageningen en de tuinbouwvakonderwijzcrs, die hier met hun leerlingen aanwezig zijn. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Rietsema. Kool kan, aldus spr., tijdens de bewaring blootstaan aan rotting, het losbreken van de bladeren van den stronk, barsten en uitdro gen. Rotting geschiedt door de werking van schimmels en wellicht bacteriën. Men kan haar tegengaan door de temperatuur en de •vochtigheid zoo laag mogelijk te houden. Het gelukt echter niet om haar geheel te voorkomen, zelfs niet in een koelhuis. Het verschijnsel, dat de onderste bladeren van den stronk loslaten is eigenlijk een rijp- heidsverschijnsel. Men acht het zeer nadeelig omdat zulke bladeren gemakkelijk gaan rotten en bij de aflevering in elk geval verwijderd moeten worden. Er moet den bouwers dus veel aan gelegen liggen om het verschijnsel te voor komen, waartoe, behalve het laag houden van de temperatuur, een tweetal middelen ten dienste slaan. In de eerste plaats kan men door selectie variëteiten kweeken, die lang doorgroeien, zoogenaamde taaie en in de tweede plaats kan men door de keuze van een grond met oude kracht, die ratio neel bemest en bewerkt wordt, het door groeien bevorderen. Roode kool geeft in dozen wegens haar ge voeligheid voor groeistoornissen de meeste zorg." De beste temperatuur wordt ongeveer 1° C. geacht; vorst is nadeelig; Témperatuursstijgingen kunnen op drie .#ïft»iieren in een koolschuur. worden ver oorzaakt. In de eerste plaats produceeron de kooien zelf warmte door hunne ademhaling. 'In de tweede plaats kan de warmte door ventilatie naar binnen komen bij het open zetten van ramen of deuren, wanneer liet buiten warmer is dan binnen. Het. is dus raadzaam om voor het ventilecrcn steeds de temperatuursverschillen te constateeren met thermometers. Een derde oorzaak voor het stijgen der temperatuur is, dat de warmte door de wan den van de schuur naar binnen dringt. De ze moeten daarom zoo goed mogelijk iso leerend worden opgetrokken, vooral aan de zuidzijde, die door de zon beschenen wordt. Vochtigheid van de lucht en aanslag op de kooien kan eveneens op verschillende wijzen ontstaan. Door verdamping en door ademhaling der kool en doordat men war mere buitenlucht naar binnen laat. Hierbij is'het gevaar groot, dat de damp neerslaat op de koudere kooien. In een gewone schuur worden de tempe ratuur en vochtigheid tezamen geregeld door venttlatie. De gebruikelijke koolschu- ren leenen zidli daarvoor echter slecht. Als regel moet men des nachts ventilee* ren, omdat speciaal dan de temperatuur buiten lager is dan binnen. Bij dag wordt alles gesloten gehouden. Wanneer men aldus zorgt steeds koudere lucht naar binnen te laten dan die zich reeds in de schuur be vindt, heeft men tevens nimmer last van het neerslaan van waterdamp. De fouten van de bestaande in richtingen zijn echter de volgende? De tochtramen bevinden: zich boven de walen. Ze dienen dus zoowel om de koude lucht naar binnen te laten als om de warme af te voeren. Het is echter veel ra- tiónecler om gebruik te maken van de omstandigheid dat warme lucht lichter is dan koude en om de eerste boven door luchtkokers tc laten ontsnappen en de koude lucht te laten binnen komen door afsluitbare roosters in de vloer of vlak •daarboven. Dit laatste kan men in een be staande schuur eenvoudig bereiken door boven de betonnen vloer een houten plan kier te maken met reten tusschen de planken. De roosters kunnen dan gemaakt worden tusschen de vloer en het plankier. Wanneer men aldus ventileert, heeft men tevens het voordeel, dat de koude lucht niet over de walen heen strijkt, maai er doorheen trekt en wanneer dit noodig mocht blijken kan men bovendien de voch ti'gheid van de lucht regelen door de be tonnen vloer al of niet nat te houden. Voor het bouwen van nieuwe schuren raden wij aan om tot voorbeeld te nemen de constructie van een moderne fruitbc- waarplaats, bijv. die van den lieer Veer man bij station Noordscharwoudc. De heer Kramer te Zuidscliarwoudc heeft stellingen gebouwd om een lossere stape ling te verkrijgen en de heer Bonnet hangt ze op aan ijzerdraden. De leidende gedach te is hier geweest, de ventilatie te verbe teren. Het systeem van Bonnet voldoet hieraan het best, doch er is een grootc schuur voor noodig en de stellingen zijn kostbaar, n.1. f 120 tot f 180 per wagon. De stellingen van Kramer hebben pijn. f 15 per wagon gekost. Ken geheel ander systeem van afkoeling wordt toegepast in koelhuizen. Het is daar geheel kunst matigen stellig kan men er de hoogste resultaten mede bereiken. De kosten gaan hier echter een zeer groote rol spelen. Intusschcn moet. men niet denken,, dat zulks nu heelemaal niets is voor den Langcwdijk, want men maakt tegenwoor dig koelhuizen in allerlei grootten en te genover de hooge installatiekosten staan in elk geval lage kosten voor arbeidsloon en een groote kans op betere prijzen in Maart en April, wanneer kool schaarsch wordt. Ook omtrent de isoleering der wanden cener koolschuur mogen hier eenige opmer kingen gemaakt worden. In de bestaande inrichtineen komt de zaak hierop neer, dat men halfsteensmuren heeft met een lam briseering tot aan de ramen. De ruimte tusschen do muur en de lam briseering wordt opgevuld met houtzaagsel of iets dergelijks. Een groote verbetering zal reeds kunnen worden verkregen dooi de ramen dicht te metselen, nadat men eerst hef ventilatiesysteem heeft verbeterd en vervolgens, door de lambriseoring op tc trekken tot aan don zolder. Desgowenscbt kan men een paar goed afsluitbare luiken laten bestaan voor hot in- en uitladen. Over de keuze van het beste isolccringsmatcriaal vrage men verder advies aan den Rijks- tuinbouwconsulent voor koclaan gelegen he den. Naarmate men een betere rege ling van de temperatuur en vochtig heid heeft, zal men meer kunnen, besparen op het omzetten en nazien van het product en zal men min der gewichtsverlies lijden. Bij de ophangmethode van de firma Bon net. wordt in den loop van den winter slechts een keer omgehangen, terwijl in een gewone schuur eens in de drie a vier weken wordt omgezet. Ten opzichte van het product heeft deze kwestie echter nog verschillende kanten. Door het afbladeren en omzetten der kooien worden eventueel aanwezige schim melsporen tot verstuiving gebracht en wor den de besmettingskansen door de geheele ruimte heen aanmerkelijk vergroot. Dit kan dus van groot nadeel zijn en wanneer men de ophangmethode volgt, zoodat de koo ien elkaar niet door aanraking besmetten is het stellig het beste ze stil te laten han gen. Deze rede, welke verduidelijkt werd door lantaarnplaatjes, werd met groote aan dacht gevolgd. De heer Van Houten gaf hierna nog een technische uiteenzetting van de verschil lende bewaarmethoden en aanwijzingen om tot verbetering van de bestaande schu ren te komen. Alkmaar De begrooting met algemeene stemmen aangenomen BIJ GEBREK AAN GROOTE LIJNEN EEN OVERVLOED VAN KLEINIGHEDEN. KATHOLIEKE CENSUUR. De a-s. verkiezingen werpen hun schaduw vooruit: De leden sub sidieeren om het hardst! De Alkmaarsche gemeenteraad profiteert op het oogenblik van de behandeling der be grooting. Jn den regel is dat. een zware kluif en een behoorlijke consumptie vereischt meestal twee dagen. Nu zag het er dit maal naar uit, dat. het wat vlugger zou gaan. Want wel zit dc gemeente in zware finan- ticcle zorgen, algemeen scheen langzamer hand de opvatting te zijn doorgedrongen, dat vooral rcgeeringsmaatregelen daaraan debet waren. En wat valt daartegen door een ge meenteraad veel te ageeren? Intusschen, de berekeningen omtrent een eventueelen korten duur der besprekingen waren er totaal naast. En, zoo wordt door sommigen althans gefluisterd, de naderende verkiezingen zijn daaraan niet geheel on schuldig. De lïcéren zouden zich geroepen gevoelen hun beste beentje voor te zetten, ten einde aanstonds als ware kampioenen opnieuw voor het kiezerscorps te kunnen verschijnen. Het finantieel beleid van het college Meestal is dit punt zoo niet de hoofdscho tel van het program, dan toch één daarvan. Ten aanzien van de finantiën echter valt niet alleen onder de heeren van 't collage, ook echter onder de leden van den Raad een zekere lusteloosheid waar te nemen. Men schijnt in tc zien, dat het beleid zwak is, zonder dat er echter veel op valt aan te mer ken. Het is correct, zekei Iedere cent wordt verantwoord. Maar succes bij hoogere re- geeringsinstanties kan nauwelijks worden aangetoond en de Raad is vermoedelijk van opvatting, dat veel praten noodeloös en nut teloos is, omdat de kracht van liet College er geen grein groot er door wordt. Enkele heeren, blijkbaar nog levend in de periode van enkele jaren terug, legden het aan op bezuinigingen. Het waren de hoeren Hoyting en Lcesbeig. Vooral dc eerste hield oen warm pleidooi, maar en daarop kwam het toch eigenlijk aan in het aanwijzen van posten waarop kon worden bezuinigd bleek bij, helaas, vrij zwak. En zoo bleek de wethouder met deze critick niet al te zeer in zijn maag te zitten. Het felst, was dc heer van Drunen, die het college er van beschuldigde de werke lijke toestand te verdoezelen ten einde eerst de verkiezingen te kunnen halen. Men dient daarbij te overwegen, dat. Alkmaar op het oogenblik nog juist een halve cent van de noodlijdcndhcid af is. Neo Malthusianisme en Katho lieke censunr. Voor cenigc stof tot debat hadden dc ka tholieken gezorgd en wt vragen ons af of de R-K. fractie door het stellen van vragen aan het college, welke zijn houding zal zijn bij eventueele propaganda door de Malthu- siaansche bond en of bet niet wenschelijk was een aantal bladen, waaronder „De Pro testant" niet meer in do leeszaal ter lezing te leggen wel verstandig heet gedaan. De heeren zullen zich in hun verdediging wel sterk hebben gevoeld en ze zullen er wel weinig verwonderd over zijn geweest, dat van allo zijden critie'c kwam. Zelfs zeer scherpe critick. Men gaf de heeren te ver staan, dat het heter was niet te streven naar zulk een censuur, omdat deze sterk deed denken aan datgene wat de R. K. kerk op het oogenblik in Duitschland beleeft en waaronder deze kerk zich allerminst beha- gelijk schijnt te gevoelen. Overigens schijnt ook de katholieke lectuur niet altijd even welwillend te zijn jegens andersdenkenden, zoodat beide partijen op zijn minst quitte kunnen worden geacht. Het Neo Malthusianisme stond evenzeer doorloopend in ieders belangstelling Dat dc nieuwe Malthusiaansche Bond zich schuldig zou maken aan oneerbaarheid in woord, daad of geschrift werd ernstig in twijfel getrokken en de heer v. d. Vall leg de de hoeren «de vraag voor. waarom dc theorieën van Ogino Knaus, die hetzelfde trachtte te schrijven op grond van statisti sche gegevens, dan wèl werden aanvaard. Maar, dat sprak vanzelf, overtuigen deden de heeren elkaar toch niet en daarom had een en ander werkelijk beter achterwege kunnen blij ven» De werkloosheid. De werkloosheid is in Alkmaar betrekke lijk zeer groot. De machteloosheid der ver gadering bleek intusschen uit het feit, dat men zich ten aanzien van deze zoo belang rijke kwestie in hoofdzaak beperkte tot op pervlakkigheden. Administratieve aangele genheden, wantoestanden bij het M. H. Mid delen, die zouden kunnen voeren tot een be langrijke beperking, werden niet aange voerd. Dit. zal blijkbaar de taak zijn van den vol genden Raad. Het aanblijven der raadsleden werd slechts zeer oppervlakkig aangevoerd. Over enkele maanden zijn de verkiezingen en men kreeg den indruk dat de heeren liet niet meer de moeite waard achten er veel woorden aan te wijden. Wel meenden we uit de woorden van wethouder Bonscma te bgrijpen, dat hij voornemens is van de kie zers een uitspraak te vragen. Het subsidie voor kindervoeding Hier was iets als een wedloop toch maar het eerst met een dcsbtereffewl voorstel te komen en zoo kwam dit hij de besprekin gen in eerste instantie reeds ter tafel. Voor gesteld werd het te verhoogen tot een be drag van f 4000.Een politiek lintje dus... Tallooze kwesties van onderge schikt belang. Doordien de groote vraagstukken niet die discussie konden uitlokkon. als wc dat wel eens gewend zijn geweest, bepaalde men zich in hoofdzaak tot kleine zaken, die op zich zelf gewichtig genoeg waren. Het betrof aangelegenheden als de kermis, de motorraces, kinderspeelplaatsen, de ver warming van de scholen, de verwarming van het politiebureau, informaties betreffende de bouw van het Gymnasium, de kazerne, de tunnel, betreffende vernieuwing van de Groote Kerk, subsidie voor weeshuis, zieken huis, burgerwacht en veel andere meer. De voorstellen. Behalve het voorstel betreffende kinder voeding krijgen we er een van de S.D.A.P. om dc contributie der radiodistributie te verlagen tot on f 1.50 pe'r maand, een re ductie van f 0.50. De heer Sietsma brengt een motie om een verificateur aan te stel len ter controle van de gemeentefinanciën en de heer Hoyting stelt voor de motorra ces niet meer op het sportpark te doen plaats hebben. Mr. Leesberg ten slotte stelt voor het kapitaal van gemeentewerken niet aan te tasten. Dat is alles. De motie ten aanzien van kindervoeding wordt door het. College overgenomen tot een bedrag van f 3650.waarmee de goe de bedoeling wordt getoond, terwijl de burgerwacht f 100.zal krijgen. Geen motorraces meer! Het voorstel omtrent de motorraces- wordt dan door den Raad aangenomen, zoodat deze niet meer op het Sportpark zullen worden gehouden. De motie Sietsma wordt eren gewijzigd door het college over te nemen, het subsi die voor kindervoeding wordt bepaald op f 4000, dc burgerwacht krijgt f 100, over een adres betreffende kindervoeding wordt zonder hoofdelijke stemming afwijzend be schikt. Er volgen dan de nummers, de begroo tingen der bedrijven, en van een 12-tal ver- ccnigingcn, die geen moeite plegen te ver oorzaken. Zoo ook nu niet. Met algemeene stemmen wordt de begroe ting ten slotte aangenomen. AANBESTEDINGSNIEUWS. Gunning van het onderhoud der werken tot verdediging van de Noordzeekust. De hoofdingenieur-directeur der Rijkswa terstaat te Haarlem heeft gisteren aanbe steed het onderhoud van de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de pro vincie Noordholland gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, in twe perceelen. Ra ming van het totaal f 50.000.— Laagste in schrijver: P. Daalders Aannemersbedrijf te Alkinaai: voor f 39.446. NEDERL. ROODE KRUIS. De begrooting sloot met een to taal aan ontvangsten en uitga ven van f 350.De heer C. van Wijk tot bestuurslid gekozen. In de Rustende Jager werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afd. Bergen en Schoorl van de Nederl. Vereeni- ging „Het Roode Kruis". Na opening door den voorzitter de heer Mr. A. M. Ledeboer las de secretaris, de heer Kop de notulen welke zonder op of aanmer kingen werden gearresteerd. Hierna was aan de orde de behandeling der begrooting over 1939. Aan contributie is geraamd f 250.en de collecte opbrengst is begroot op f 100. De ontvangsten en uitgaven sloten met 'n totaal van f 350. De sluitpost bedroeg f 160.om een fonds vorming te krijgen voor de transportcolonne en helpsterscolonne. De begrooting werd daarna z. h. st. aangenomen. In dc kascommissie voor het nazien der rekeningen werden gekozen de heer Crans en Taets van Amerongen. Door het. bedanken van den heer G. J. Grin als bestuurslid, werd als zoodanig be noemd de heer C. van Wijk uit Schoorl. Dc voorzitter deelde mede, dat zoowel de transportcolonne en de cursus voor de help sters in bloeiende omstandigheden verkeer de. Spr. noemde dit de beide kurken, waarop 't Ned. Roode Kruis drijft. Spr. zeide dat de verpleegcursus onder leiding van dr. Blok dit jaar met 27 leerlingen is aangevangen. Dr. Poot verklaarde'zich bereid een tweeden cursus te leiden, waaraan reeds 17 jonge mannen deelnemen. Spr. bracht dank aan dr. van Gelder voor zijn werk in dienst der afdeeling. De voorzitter zeide voorts, dat de verceni- ging getracht had in Schoorl vasten voet tc krijgen; omdat dit dorp een zeer belang rijk oord is. Dit is zeer wel gelukt en dat is zeer verheugend, omdat nu én op het strand én langs de wegen hulpposten zijn. De be langstelling voor het Roode Kruis is in Schoorl nu opgewekt. Hierna volgde sluiting der vergadering welke een goed half uur had geduurd. B.S.V. „BERGEN". Het eerste elftal gaat een zwaren tocht ondernemen. De reserves winnen en de adspiranten maken een mooie kans. Het valt geenszins te ontkennen, 'dat de tocht welke het eerste elftal Zondag naar Casfcricum gaat ondernemen, een zéér moeilijke tocht zal zijn. Want, al staat C. S.V. dan ook onder aan de ranglijst, op eigen terrein zijn de rood-zwarten niet voor de poes en er zal door de Bergenarcn van den beginne af aan duchtig dienen te wor den aangepakt, om met de beide punten uit Castricum terug te keeren. Als de blauwhemden dit goed beseffen, dan be staat er kans op succes. Maar ook dan al leen. Dc reserves die thuis spelen en met een goed elftal uitkomen, zullen naar onze meenïng wel in staat zijn Alkmaar 3 te kloppen, terwijl de a-adspirantcn er aan den Kerkedijk o.i. wel voor zorgen zuilen hun mooie kans op het kampioenschap te behouden, door van «Schoorl a te winnen. Doet je best jongens! NAAR HET PSYCHOPATENGESTICHT OVERGEBRACHT. Naar wij vernemen is de gewezen hakkers knecht J. J. uit Bergen, die in den nazomer van dit jaar tot tweemaal toe een poging tot inbraak heeft gedaan, de laatste zelfs met geweldpleging en die reeds maanden in voorarrest zit, thans van hot Huis van Bewaring te Alkmaar naar het Psychopa- tengesticht te Hciloo overgebracht. EEN AMATEUR-KUNSTSCHILDER. Zijn werk is zonder pretentie. Iedereen in ons dorp van groot tot klein kent Jan Bak. Maar niet iedereen weet, dat die zelfde Jan Bak, die eenvoudige mensch die door hard werken zijn brood moet verdienen, een amateur-kuustschilder is, die er zijn mag! O zeker, Bak is geen volgeling van dc Berger School en zijn werk is ook zonder eenige pretentie. Maar het feit alleen, dat Bak zonder eenige leiding in den tijd van oen half jaar goed werk laat zien, is dc aandacht ten volle waard. Wij denken hier aan z'n stemmige sneeuw landschap met de mooie lucht, waaruit straks de sneeuw in dichte vlokken weer zal nederdalen op het eenzame veld en de kale hoornen, die in wanhoop hun kale tak ken ten hemel heffen; wij staan stil hij een boschgezicht, zuiver van tint en met een fraai perspectief, om dan even te kijken voor een donkere pot met frisschc klap rozen gevuld, welke tc leven schijnen. Wie meer van Balc's werk wil -zien, melde zich eens aan zijn adres. Men zal zeker niet wor den teleurgesteld. TOONEELVEREENIGING „DE MASKER SPELERS". Liefdescapriolen, een vroolijke min nestrijd van Henk Bakker, door de Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer" uit Haarlem. Als „Drille im Bunde" voor den door onze plaatselijke tooaeelvereeniging „De Maa- kerspelersuitgeschreven tooneelwedstrijd, ter gelegenheid van haar zilveren jubileum trad in de Rustende Jager voor het voet licht de Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer" uit Haarlem. En het talrijk opgekomen publiek de groote zaal was stampvol! heeft kunnen genieten van een geheel ander genre stuk, dan de beide voorafgaande. Immers: Henk Bakker's „Liefdescaprio- lero", deze vroolijke minnestrijd in drie étappen, heeft de-zaal doen bulderen van den gullen lach. Niet slechts door den op zet van dit spel zelve, maar ook door de uitnemende vertolking ervan door deze amateurs» Aa WOENSDAG 21 DECEMBER van 1| tot 3.30 is Corsetière in onze zaak aanwei Een ieder, die op dit gebied moeilijkhei heeft, wordt zonder eenige verplichting bij uitstek vakkundig advies gegeven. Groote sorteering CORSETTEN BUIKBANDEN, enz. Leverantie Ziekenfonds A.A. Z.Ak. Het stuk staat en valt met de wij:, waarop het wordt gespeeld. Dat het is blij] ven staan; ja zich ver verheven heeft ven den beganen grond, vindt enkel alleen z'n oorzaak in de vlotte vertolking] waardoor de geestige dialogen en de niet minder geestige trouvailles tot het uiterst: werden toegespitst. Henk Bakker vervulde zelf een der hoofdrollen en hij was als de liefhebbende echtgenoot Bob Moerland schier onverbe terlij k. Leo Brandenburg was kostelijk fn mirniel en gebaren en beeldde de ietwat schuchte. re minnaar op voortreffelijke wijze uit, daarbij er voor zorgende niet in teveel charge te vervallen. Maar ook de trouwe huisvriend Hugo Huijser voelde z'n rol uit» nemend aan en wist hoewel vrijgezel zijnde do touwtjes, die zoo wreedaar dig waren stukgesneden weer netjes aan elkander 'te knoopen. Dat Bob's vrouw Kitty en Neljy Stein« beek eveneens het hare bijdroegen deza uitmuntende opvoering tot een succes te maken behoeft nauwelijks ie worden, ge zegd. Betty was een kostelijk type van een con servatieve dienstbode en Johan een model huisknecht. Alleen had de regie er zorg voor moeten dragen, dat oen knecht bij een, goed gesitueerd heer de theekopjes niet voor de menschen had neer te zetten, doch ze behoorlijk had moetien bedienen. Aan het slot barstte een ware ovatie los, en zeker was deze in alle opzichten ruim verdiend. Een gezellig bal tot vroeg in den morgen besloot ook dezen derden en o.i. wel meest geslaagden avond. Benoemd, Naar wij vernemen, is door B. en W. de zer gemeente tot enquctrice voor den B-steun' voor den tijd van 2 maanden benoemd, mej, T. van Wezel te Amsterdam. ANNA PAÜLOWNA Kerstuitvoering. Daar de Zaandamsche vereeniging „Rheto- rica" moest afzeggen, stond Hotel Vccrburg voor de lastige taak haar tooncellicvcnde be zoekers met iets anders tevreden te stellen. Veerburg trof het daarbij, dat dc bekenda vereeniging „Helmers" uit Amsterdam, op grond van de waardeering die zij in den kop van Noordholland en niet in het minst in Anna Paulowna ondervond, bereid was te komen, hoewel meerdere leden daarvoor huti uitgaansplannen moesten wijzigen. „Helmers komt met het meesterwerk „De Duivel", van Molnar, dat op 6 November j.1, in Nieuwe Niedorp voor een stampvolle Prins Mauritszaal werd gespeeld. Zie verder advert. BARSJNGERHORN. Zoc rast et i Z< De oor Do< iari and He ole e 1 eer' J v Ingebruikgeving schoollokaal B. en W. hebben aan het Instituut voor; Arbeidersontwikkeling te Kolhorn toestem ming verleend tot gebruikmaking van een.' lokaal der O. L. School aldaar voor een houden cursus. Toestemming verloting; Aan de afd. Kolhorn van den Bond vool* Staatspcnsionneering is door B. en W. veri gunning verleend tot het houden van eerï verloting. Werkloosheid, Bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier stonden als werkzoekenden in- j geschreven 83 landarbeiders, 1 bankwerker, 2 timmerlieden, 9 grondwerkers, 1 machi nist, 2 metselaars, 1 kantoorbediende, 3 schilders. Mond- en klauwzeer. Het mond- en Klauwzeer in deze gemeentel kan nagenoeg als geweken worden be schouwd. In de afgeloopcn week deden 14 veehouders aangifte van genezing van huil vee, zoodat thans nog slechts 6 gevallen staan ingeschreven, LAN GEN DIJK OUDKARSPEL, KLEINE LICHTSTRAAL IN DE DUISTERNIS. Een toeslag voor de B. en C.- tuinders. Naar men ons van officieele zijde mede deelt, is bij het gemeentebestuur van den' Minister van Sociale Zaken het bericht inge komen, dat op het verzoek van B. en W., om de tuinbouwers, vallende onder groep B of C een toeslag te mogen verstrekken tot het bedrag als in de circulaire van den Minister is aangegeven, gunstig is beschikt in zoo verre, dat aan deze tuinbouwers boven de ge wone uitkecring, een maximumtoeslag mag worden verstrekt van f 0.45 per week. Voor dc B en C tuinders een kleine licht straal in.de duistere tijden, daar deze toe slag zal worden verleend vanaf den aanvang van deze steunverleening, 1 Juni 1938. Aan de B-tuinders zal deze toeslag worden verstrekt in geld, aan de C-tuinders in na- tura. Beëedigd. De heer J. C. Bossen, ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente, die door den gemeente raad is benoemd tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, ingaande 1 Jan. 1939, is Donderdagmorgen in de burgerlijke zitting van de rechtbank te Alkmaar als zoo danig becedigdi

Schager Courant | 1938 | | pagina 16