w Naar wettelijke regeling van arbeidstijden in den landbouw ssssri»— DE WEREL Scherpe anti-Joodsche maatregelen in Italië Houdt Japan een pauze? Treinverkeer Amsterdam- Rotterdam in de war Noodwetje tegen de wilde bussen Werkgevers en dienstplicht Postvlucbten op li /9j in m we tni wootdi Tweede Kamer Minister Romme houdt vast aan ar. beidsverbod voor de gehuwde vrouw Exploiteert de Nederlandsche huis vrouw haar dienstbode? - Vacantie is een particuliere aangelegenheid- Bij de verdere beraadslagingen over de begrooting van Sociale Zaken voor 1939 in de Tweede Kamervergadering van gisteren, vestigde de heer Kievit (s.d.) de aandacht ou de lange werktijden, veelal in de trans port- en binnenscheepvaartbedrijven en den landbouw. De heer Roosjes (a.r.) bepleit een redelij ke beperking van den vrouwenarbeid. De heercn .Toekes (v.d.) en Andriessen (r.k.) wijzen on het nut van bedrijfsraden en op het geleidelijk invoeren, bedrijfsge- wijze, van verordenende bevoegdheid. Aan de verbindendverklaring van collectieve ar beidscontracten moet sneller worden ge werkt. Indien overleg Inzake een betere verdee ling van den beschikbaren arbeid niet spoedig genoeg vruchten afwerpt, dan heeft de regeering een taak t.a.v. verkorting van don arbeidsduur en vervroegde pensionnee- ring. De heer Bakker (c.h.) wenscht voorzich tigheid niet het toekennen van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden, ook in den landbouw. Mej. de Jong (s.d.) klaagt over wantoestanden op het gebied der werk tijden. In dit verband merkte spr. op, dat de Nederlandsche huisvrouw, de. goede niet te na gesproken, geneigd is, haar dienstbode te exploiteeren; ook hier dient een wettelijke rege ling te komen! De chr. hist. afgevaardigde, de heer Weit- karnp (c.h.) vreest, dat het beperken van den arbeidstijd hij don landbouw, nadeelig zou kunnon zijn; Mevr. de VriesBruins (s.d.) bestrijdt krachtig de arbeidsbeperking voor de gehuwde vrouw. De lieeren Cohcn (v.d.) en de Visser (comm.) steunen dit be toog, doch de r.k. vertegenwoordigers, de hoeren Loerakker on Kuiper vindon het „iets heel gewoons", dat de arbeid der ge huwde vrouw ter vermindering der werk loosheid beperkt wordt; „de vrouw behoort niet on de. plaats van den man", zoo zeg gen zij. Minister Romme aan 't woord. Do min'ster van Sooïale Zaken, de heer Rompie, deolt mede dat weldra een wets ontwerp zal" verschiinen tot ratificatie der conventie betreffende inheemsche werk krachten. Ten aanzien van de bedrijfsraden is spr. van meenin-r, dat do sociale bevoegd heid van dfo radon geleidelijk moet wor den uitgebreid; spr. is peen voorstander van dwang. Rij de verbindendverklaring dor colleofiove arbeidsovereenkomsten on het -tempo daarvan bedenke men, dat het hier een nieuwe materie betreft. De werktijden. De klaohton over de lange werktijden be antwoordend, zegt rlo minister, dat met betrekking tot do binnenscheepvaart een commissie tof stand is gekomen, welke met ■\onrf va rondheid zal werken. In liet transportbedrijf hoeft spr. zich niét afzijdig gehouden. Hot rijtijdenbesluit is in oen zo»r ver gevorderd stadium van voor bereiding. Een ontwerp betreffende de verkor ting van den arbeidstijd voor vrou wen en kinderen ten plattelande ligt klaar, doch wacht op een aan vulling betreffende den arbeid door mannen. Wat vervroegd ontslag van arbeiders be treft, in de typografie is iets in dien geest gaande, maar dan moet er een pensioen fonds als grondslag zijn. Spr. zal afwachten hoe dit gaat. Vacantie en overwerk. Tnzake een vacanHerczeling bliift spr. uitgaan van de grondgedachte dat hier voor liet particuliere bedrijfsleven een taak ligt. Komende tot de kwestie der overwerkver- gunniiTron. verklaart spr. dat aan de con trole der wet de noodiee aandacht wordt besteed, doch ook met de belangen van het bedrijfsleven rekening moet worden gehou den. Als bezwaar tegen minimumloonon voor landarbeiders voert spr. aan bevriezing der loon en op een laag peil. Op bet punt van het arbeidsver bod voor do gehuwde vrouw, kan het afwijzend advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid in 's minis ters principiëele opvatting geen wij ziging brengen. Spr. overweegt ech ter, of er een betere regeling is t«e treffen dan het voorontwerp behelst en hoopt tijdig tot een besluit te komen. Bij een en ander ©peelt het dienstbodenvraagst.uk door het a.s. vertrek van vele Duitsche dienstmeisjes zoo dringend gewor den, een rol. Spr. wil de opleiding van meisjes beneden 16 jaar zóó regelen, dat ze zich zullen wonden tot den huisarbeid. Een onderzoek van overheidswege, naai de zedelijkheid in de fabrieken acht spr. ondoenlijk. Sociale verzekering ook voor kleine zelfstandigen bepleit. De kamer is daarna doorgedrongen in de afdeeling arbeidersverzekering. Daarbij ver klaart de heer Kupers (s.d.) staatspensioen niet de afdoende oplossing van het probleem der ouderdomsvoorziening te. achten. Er zullen bedrijfsgewiize verzekeringen noodig zijn. Het laatste betoogt ook de heer Smeenk (a.r.). Dc lieeren van Houten (c.d.) en dr. Vos (lib.) pleiten voor premievrij staatspensioen. De heer Van den Tom-pel (s.d.) dient een motie in waarin de Kamer de wenschelijk beid van uitbreiding der sociale verzeke ringen over de kleine zelfstandigen uit spreekt en de regeering verzoekt een staats- commisie tol dit doel in te stellen. De lieer Woudenberg (n.s.h.) wil een stelsel van ouderdomsvoorziening ten laste der werkgemeenschappen, waarbij de staat ten laste der niet-werkenden bijdragen zou verschaffen. De minister zal Dinsdag antwoorden. Een gedeelte van hun onroeren de goederen zal door den staat worden beheerd. De Italiaansche ministerraad is gistermorgen bijeengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. Er werden belangrijke besluiten geno men, o.m. betreffende Italiaansche burgers van Joodschen bloede. De ministerraad besloot, dat deze bur gers al hun onroerend bezit en de ondernemingen, waarvan zij eige naar zijn, moeten aangeven. PUBLICATIE STEUNVERG0ED7NG ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt hekend. dat de stcunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 12 tot en met 17 December 1938, zal bedragen f 1.35 per 100 kg. voor groene erwten, welke dooi handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stan- daardmonster van kwaliteitsklasse C. en f 0.85 per 100 kg. voor voedererwtcn, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geloeid. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938. welke, voldoen aan de kwa- liteitseischen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal f2.c0 per 100 kg. bedragen. 's-Cravenhage, 16 Dec. 1938. (Adv.) Het geld raakt op... Het stilzwijgen van de Japansche re.geering over de objectieven van den oorlog in China na den val van Hankau geeft waarnemers te Tokio den indruk, dat de omstandig heden Japan dwingen tot een „pau ze," die eenige maanden zou kun nen duren. De redenen voor deze pauze zijn zoowel van binnenlandschen als van buitenland- schen aard. In binnenla.ndsch opzicht moe ten deze redenen gezocht worden in de overweging, dat uit een financieel oogpunt voorzichtigheid gewenscht is. -Naar de mee ning van bii uitstek bevoegde buitenland- sche waarnemers zal het economische en financieele bestel het nog gedurende 1939 uit kunnen houden zonder ineen te storten. Daarvoor is het echter noodig, dat het totaal der gewone en buitengewone uit gaven dat waarschijnlijk in de buurt van 10 milliard yen zal liggen, niet vermeerderd wordt door onvoorziene buitengewone be grootingen. Men neemt aan, dat de regeering nage noeg in geen andere militaire operaties zal kunnen voorzien dan de zuivering van de veroverde gebieden en wellicht een gedeel telijke actie in N.W. China, 45 nieuwe Enqelsche oorlogsschepen Tewaterlating in 19$0. In de Daily Telegraph and Morning Post schrijft de marinemedewerker, Hector C. Bywaler dat in don loop van het volgende jaar 45 nieuwe oorlogsschepen met een totale tonnage van 355.705 ton te water zul len worden gelaten.' n.1. vijf slagschepen, drie v 1 itigt11igmoederschepen5 groote krui sers, zeven kleine kruisers, elf torpedoboot- jagers, negen onderzeeërs en vijf aviso's. Hierbij zijn nog niet inbegrepen de op sta pel staande hulpsrbepen zooals motortor- pedobootcn, depotschepen en sleenschepen, die eveneens in 1939 te water zullen wor den gelaten. MUSSOLINI. Het deel der onroerende goederen, dat grooter is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzonderingsbepalingen besten, toe gestane limiet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder verwijl in het le ven zal worden geroepen en ten doel zal heb ben de genoemde onroerende goederen aan te koopen. te heheeron en geleidelijk te ver- koopen. De Joodschc eigenaars zullen in betaling voor dc waarde der uezittingen speciale effocten ontvangen, welke door de genoemde instelling zullen worden uitgege ven en die 4 procent rente zullen dragen. Het beheer van ondernemingen, die van belang zijn voor de defensie van den staat of waar honderd of meer personen werk zaam zijn, zal worden uitgeoefend onder speciaal toezicht. De ministerraad zal op 11 Maart opnieuw bijeen komen, vooral ter hestudeering van de hervorming der Italiaansche scholen. „Wij dw'ngcn niemand fe gaan" De terugroeping van Duitsche dienstmeisjes uit het buitenland Een ambtenaar van de Duitsche ambas sade te Londen heeft in verband met de terugroeping van Duitsche dienstmeisjes naar Duitschland tegenover een vertegen woordiger van de „Daily Jelegranh and Morningpost" een verklaring afgelegd van den volgenden inhoud: „Wij dwingen niemand te gaan. Verwacht wordt, dat meisjes haar betrokkingen op behooz-lijke wijze opzeggen. Wij hebben aan niemand individueel geschreven en stellen ons op het oogonblik niet voor da.t te doen. Het bevel is vnn toepassing op Duitsche en Oostenrijksche incisies, die werkzaam zijn als dienstboden in Engeland en. naar ik verneem, in ieder land van Europa, met l inbegrip van Nederland en Hongarije." Versterkt de banden met Duitschland Vraqen van het Kamerlid van Vessem. In een serie vragen aan den minister her innert het Eerste Kamerlid Van Vessem aan een conferentie tusschen Duilsche mi nisters en het gemeentebestuur van Ant werpen ter bevordering van de Belgisch- Duitsche handelsbelangen. Tenslotte vraagt de heer van Vessem Zijn de ministers niet van,, meening, dat tegenover de Belgische activiteit tot bevor dering der belangen van de Antwerpsche haven door. versterking, door-middel van een samenwerking der Belgische en Duit sche regeeringsinstantics. van de banden met de havens van Rijn- en Roergebied, een krachtige activiteit der Nederlandsche instanties van rijk 'en gemeente behoort te worden gesteld om het aandeel van Rot terdam in het. verkeer met zijn natuurlijk achterland te behouden? N.V.V. vraagt wettelijke minimumloonen Een adres aan de Tweede Kamer. Mét het oog op de behandeling van de hegrooting van Sociale Zaken in de Twee de Kamer heeft het bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen zich, in een adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal ge wend, waarin gezegd wordt, dat regeerings- ingrijpen op het terrein der loonvorming dringend noodzakelijk is. Het doeltreffendst ware dit regeeringsin- grijpen te regelen aldus adressant door de invoering van een mantel-wet, wel ke den minister van Sociale Zaken zou moeten machtigen, tot het instellen van minimum'oonen voor één of meer bedrijfs takken of onderdeden daarvan, over te gaan, na terzake tc zijn geadviseerd door een in te stellen loon-commissie. De Tweede Kamer wordt verzocht bij baar beraadslagingen ernstige aandacht aan dit'vraagstuk te wilden wijden. Onze Oost UITREIKING VAN GASMASKERS. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Soerabaja ontving 1300 gasmaskers, Ier wijl binnenkort nog '2000 zullen volgen. De eerste partij is, naar de N. R. Crt. meldt, toegewezen aan de politie te Grissee. Gepension. militair ges'eenigd De man was dronken en ver wondde een inlander. Eerst thans wordt gemeld, dat afgeloo- nen Dinsdag op het terrein van de suiker fabriek Ketcgan. te Sepandiang, (niet ver van Soerabaja gelegen 1. cpii gen^nsionneerd Europeesch militair. Wagens veld genaamd, door de bevolking is gesleenigd. Wagensveld was dronken en met een sa- hel gewapend, de straat ongerend. waar hij iedereen bedreigde. Hierbü werd een ver- koopor van tahoe (een Inheemsche lekker nij- zwaargewond. Er is toen op de tong long geslaeen, waarop dc bevolking tc hoon liep. Deze viel Wagensveld aan. Hij werd met sleonan gomoirl en mat stukken hout geslagen tot hij doedel'ik gewond was. Ook de Inheemsche tahoe-verkooper is overladen. De veldoolitie te Sidoardjo stelt thans, aldus de N.R.Crt, een nader onderzoek in. GROOT AANTAL REIZIGERS GEDUPEERD. Bovenleiding bij Den Haag de fect. Na reparatie opnieuw ge broken. Wegens het breken van een draad der bovenleiding bij Den Haag, is gis termiddag ernstige stagnatie ont staan in het treinverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag. Om onge veer drie uur ontstond het defect, zoodat van dat oogenblik af de trei nenloop totaal in de war geraakte. De montagewagen was zeer spoedig ter plaatse, doch de storing bleek ernstiger te zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Na eenigen tijd slaagde men erin één spoor vrij te maken. Men stond toen evenwel voor de moeilijkheid het drukke verkeer tusschen Rotterdam en Amsterdam v.v. althans ecni- germate voortgang te doen vinden. Een reis van Leiden naar Den Haag duurde echter nog 1 uur en 8 minuten, zoodat alle treinen uit Amsterdam eveneens werden opgehou den. Om vijf uur wordt hef. op de lijn het drukst, wanneer de forensen zich naar hun woonplaats begeven. Doch het defect was toen nog niet gerepareerd, hoewel enkele treinen heen en weer over een spoor konden worden geleid. Opnieuw gebroken. Om ongeveer half zeven meende men, dat men 't euvel voor goed had verholpen, doch kort daarop brak de bovenleiding opnieuw, zoodat de montagewagen wederom assis tentie moest verleenen. De tweede reparatie duurde tot ruim kwart over negen. Een groot aantal reizi gers is hierdoor gedupeerd, want de trei nen konden op de spitsuren slechts over één spoor worden geleid. Te half tien functionneerde de dienst wederom vrij normaal, hoewel vanzelfspre kend veel materiaal op een verkeerde plaats was terecht gekomen. Bij de Staten-Generaal is thans ingediend het aangekondigde „nood wetje" betreffende de autobussen. Hierbij wordt een wijziging voorge steld van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven. De Hooge Raad heeft 5 Dec. jl. heslist, dat het befaamde artikel 2 van het Regle ment Autovervoer Personen ruimer is dan de wet van 29 Nov. 1935, waarop het regle ment berust. Het noodwetje dient nu om overeenstem ming te brengen tusschen z-eglement en wet Dit geschiedt 'door de redactie van artikel 2 R.A P. over te nemen in de wet. Deze re dactie' luidt, als volgt: „Door ons kan worden verboden het her haaldelijk met een motorrijtuig tegen ver goeding vervoeren of doen vervoeren van personen of goederen, voorzoover dit ver voer niet geschiedt krachtens een vergun ning, door ons of een door ons aan te wij zen autoriteit verleend". In de toelichting tot. het ontwerp zegt de regeering. dat zij, nu handhaving van het Reglement, Autovervoer Personen in het verleden tot zooveel teleurstelling aanlei ding heeft gegeven, thans een oplossing rijgent te moeten kiezen, welke geen ruimte voor twijfel meer overlaat. De minister van Defensie beveelt de regeling bij een llaagsch dag blad ter navolging aan. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de verlenging van den duur der eerotie oefening voor de onbe reden d'ienstnlichtieen is door de directie van een der Haaesche dagbladen de volgen de regeling eptroffen ten aanzien van de werknemers die hun dienstplicht moeten vervullen. 1. Weder in dienst treding na beëindiging van d"n dienstnlichf is verzekerd. 2e. Gerlnrende het vervullen van den dienstplicht keert dc directie oen kleine toe Iot uit als aanvullend zakgeld. 3e. Aanwiizing voor de kaderopleiding wordt op priis gesteld. Bii het, verkrijgen van den rang van sergeant wordt door de directie een buitenmodel uniform beschiik- heer gesteld. D°ze pvaatroerei is door de directie geno men. omdat zii de ervaring heeft ongedaan, dat werknemers na het vervullen van hun dienstplicht, speciaal indien zij de ka- deronle'ding hebben doorloopen, voor het nartieuliere bedrijf van grootere waarde znn geworden. De minister van defensie spreekt de hoop uit, dat deze van zooveel belangstelling voor de weermacht getuigende daad een spoorslag moge zijn voor vele werkgevers om dit voorbeeld te volgen. Dui'sch dienstmeisje opgelicht Een Duitsche dienstbode te Amsterdam die niet meer on rechtmatige wijze een pas kon kriigen, klaagde haar nood aan een kantoorbediende met wien zij kortelings ken nis had gemaakt. Zii zou graag met Kerst mis; in de .Heimat" willen ziin... Daar wist deze meneer, een 24-iarige jon geman, wel raad on. Hij hing hot meisje een fraai verhaal on over invloedrijke re laties en hoe gemakkelijk het voor hem zou zijn haar aan de zoozeer gcwenschte pas te helpen. Alleen zou een en ander wel min of meer hooge onkosten met zich meebren gen. Het meisje echter had er wel een groot deel van haar spaargeld voor over en stelde den man hondrrdviifticr gulden ter hand. Toen muitje bij paaltje kwam was er natuurlijk noch pas, noch geld meer en hot teleurgestelde meisje deed van het geval aangifte bij de politie. Pelikaan (heenreis) Valk (heenreis) Oehoe (terugreis) Nandoe (heenreis) Vertrek ran Aankon Jsingap. 16 DecjBand. 16 jBasra 16 Dec. jjodhp. 1 |jodhp. 16 Dec. ]Basra 16 I Napels 16 Dec. Alex 16 I Nieuwe President van Zwitserland. - nieuwe Zwitsersche Bondspresident lippe Etter werd in 1891 geboren en] steeds een baanbrekend democraat weest. Jozef Schmidt mocht niet in 't Duitscb gen. Den bekenden Joodschen tenor zcf Schmidt moest worden verzocht op persbal te Brussel, niet in het Duitse!: zingen, omdat, anders dc Duitsche diplo ten zouden wegblijven. Schmidt had succes, maar de Italianen en Duitse! applaudiseerden niet. Mussolini eert de moeders. Mussolin Dinsdag persoonlijk 95 Italiaansche moed een prijs van 5000 lires uitreiken, moedi die zich wegens haar kinderrijkdom dicnstelijk hebben gemaakt voor 't ras de macht van het fascistische vaderla Zij hebben gemiddeld negen zoons. Papiergebrek in het linksche Spanje. gevolge van de papierscliaarschte zul de Madrileensche bladen „Castilla Lib (anarchistisch) en „Libcrfad" (onafhan lijk-republikeinsch) niet meer verschijn Duitschland krijgt geen helium. Duit land heeft gisteren verzocht de 200 cyl dors die het naar Amerika had gezoni om met heliumgas te worden gevuld, terug te sturen. In welingelichte kringi maakt men hieruit op, dat de Verecnig Staten definitief geweigerd hebben heliit aan Duitschland te leveren. Conferentie Oostzeestaten uitgesteld. conferentie van de staten der Baltische e tente, die van 19 tot -21 December te Ka nas zou worden gehouden, is op verzot van Litauen tot midden Januari uitgestel Geweldige brand te Kopenhagen. Een laatste oude touwslagerijen, die nog in Deensche hoofdstad hestonden, is in dl afgeloopen nacht door brand vernield. De schade bedraagt 2 niillioen kroi Portsmouth wordt luchthaven. Te Poj smouth (Engeland) zal een luchlhav worden gesticht, welk 11.& millioen poi sterling zal kosten. Dc haven zal als bas dienen voor de lijn op Afrika, Indi Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Deensche documenten gestolen. Uit 't hon kwartier van de sociaal-democratisch partij zijn vertrouwelijke documenten va het Deensche ministerie van buitenland schc zaken ontvreemd. De documentei waren uitgeleend aan een lid van het lement die zitting heeft in de commissi voor buitcnlandschc zaken. Een man gearresteerd. Het bezoek van groothertog Wladimir. tegenspraak met zekere geruchten, welk het. bezoek van groothertog Wladimir eoi der nazaten der Russische Czarenfamilie aan Duitschland politieke waarde to kennen wordt bericht dat dit. bezoek eci zuiver particulier karakter draagt. Cedillos rechterhand gearresteerd. Na p; verwoed gevecht is de voornaamste mede strijder van den Mexicaanschen rebellen generaal Cedillo gearresteerd. Men neeru aan, dat deze gevangenneming de onder werping van den generaal zal vergemakkt lijken. Spionnenorganisatie te Barcelona. Te Bt celona is een nest van Francospionnen on dekt. Tal van vooraanstaande personen die in naam de linksche regeering warei toegedaan, zijn ter dood veroordeeld, Entstof tegen pokken naar China. De Ch neesche regeering beeft, den volkenboni medegedeeld, dat zij dringend behoefti bad aan entstof tegen pokken, die zij nie: in voldoende hóeveelheid kon producet ren. De volkenbond heeft daarop in Inde China 4.006.000 doses ontstof op zijn rekf ning besteld. In verb voor de dijk, heb dezer ge inlicht inj ons gaai- Op on2 nog dien burgeme geen doo Waterstc fonds, di fing en steld. Daar iets geb staande vanzelf, Broek o den zijn mee ger Ten kunnen doordat ook doi zou ku der. Ei- ge re Vf gevolge .vaar we Ten jaar g dat de meer i op La geen v een gi öf zijn ten aa brengi Daa tot de het k, ligger ten b Heerl van cl ten v openi pol de ook kene: Dil lo. plan 2o. Gees met zegd 3o heef 4o Kan Alk eeni Koe avAf iorl T wei zal wo dll! sol- me 1 wc dit rij *1 Aardschokken in Turkije. Gistermiddag zijl tc Ankara vier zeer hevige aardschokken1 gevoeld, waardoor onder de bevolking een paniek ontstond. Omtrent slachtoffers of schade is nog niets bekend. Een wereldtentoonstelling te Rome. Tn* 1942 zal te Rome een Avereldtentoonstelling wor den gehouden. Hiervoor zal een obligatie- leening onder staatsgarantie uitgegeven worden ten bedrage van 450 milioen lire. Italiaansch vliegtuig verongelukt. Nabij Ce- sana in de Fomagna is een legervliegtuig omlaag gestort. Dc zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Défilé te Memel. Na het bekend worden van de definitieve uitslag van de verkiezingen: in Memel heeft de bevolking een défilé ge houden voor Neumann met brandende fakkels en wapperende vaandels. Belgische luchtverdedigings - maatregelen goedgekeurd. De Belgische kabinetsraad hoeft èen wetsontwerp goedgekeurd, waar hij een crediet van 600 milioen francs wordt verleend voor luchtverdediging. ig-

Schager Courant | 1938 | | pagina 2