O Reclameprijsvraag SCHAGER COURANT RECLAMEKONINCr, l Fa. CH. H. TH. SCHMALIb ■KIITENLANDSCH VERZICHT a.s. I Eerste prijs f 25.- in contantej T. KOERTS 1 ie Alkmaar. BA RS1NGERHORN HABENKARSPE1 Mat m Jap Ho Pu te SCHAGE1| Re tot den eersten i1 Cc A 80 Callantsoo Tweede prijs 5.- in contanten Wed. P. KRAP RECLAMEKONING RUSTIGE DAGEN VOOR KERSTMIS. DUITSCHE GELDNOOD. DE NADEREN DE STRIJD TUSSCHEN NATIONAAL-SO- CIALISME EN KATHOLICISME. We naderen Kerstmis en, merk waardig, een eigenaardige rust schijnt zich te leggen over de inter nationale politiek. In Oost-Europa schijnt Duitschland in afwachting, de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk zijn voor een oogenblik verstomd. In China valt in de krijgsverrichtingen een adempauze waar te nemen. Als gevolg van het zachte weer, zoo heet het, waardoor •de Jangtse nog niet is toegevroren en de Japanneezen belemmerd zou den worden in hun aanvallen. In Spanje zou de rust zijn toe te schrij ven aan het verraadvan een aantal offi cieren van Franco, die de plannen voor een nieuw offensief zouden hebben over gebracht aan de reeeeringsnartii. Hoe dit alles echter ook zij, het. is rustig. Alleen woorden worden gehoord, maar daaraan blijft het dan ook niet onthreken. Veel nieuws komt daartiij niet naar voren. In Frankriiik. waar men zich wat ongerust gevoelt, deelde Bonnet mede, dat de ge- heele Fransche zee- en luchtmacht onmid dellijk en spontaan gereed staat voor Groot- Brittann'ë in geval van een niet uitgolokten aanval. Uit I.onden echter, waar men zich veiliger gevoelt en niet direct bedreigd, ko men voorzichtiger klanken, al neemt de oorlogsparaatheid er ontegenzeggelijk toe en al zal men er na de lessen van Septem ber wel zoover ziin gekomen, dat men be seft. dat Frankrijk onder geen omstandig heden mag worden opgeofferd. Door deze politiek heen spelen te allen tïkl^ de economische belangen. Het eigen- anrdiee daarvan is intussoben, dat men zich doorloonend het hoofd kan breken over de vraag, hoe het mogelijk is, dat, hoewel met zekerheid schiint vast te staan, dat in sommige landen nooit snrake is van ook maar bii benadering sluitende rekeningen, de toestand naar buiten zeer rooskleurig schijnt. Men kan daarbli bedenken, dat ook par ticuliere zaken, die in werkelijkheid reed* lang bankroet ziin, soms nog lang 't hoofd boven water bonden. Alles ziet er nog riik en florissant uit, totdat op een kwaden dag bet publiek met verbazing onmerkt, dat de deuren gesloten blijven. De bom Is gebar sten. Zoo zal bet ook gaan In de gemeenschap van een volk. De leiders, de ministers of wie bet ook moeen zijn. verdedigen zich tot het uiterste en eerst, wanneer totaal geen redding meer mogelijk is, zullen ze het hoofd buigen en het onvermijdelijke aan vaarden. En zoo worden de belastingen steeds hooger ongevoerd, in de hoop daardoor het wonder van het dempen van een bodemloos vat te volbrengen. Het eigenaardige, wat men in zulke lan den kan aanschouwen is. dat de bevolking zeer behoorlijke loonen verdient. Alleen wat deze loonen precies waard zijn, daar van heeft geen mensch een idée. De door snee-welstand is gedaald. Dit uit zich in het feit, dat verschillende goederen niet meer of nauwelijks meer te krijgen zijn. Aan 't loon echter valt deze achteruitgang stellig niet waar te nemen. Hoezeer het finantieele vraagstuk in Duitschland begint te overheerschen, bleek ©enigen tijd terug, toen de joden werden uitgeplunderd niet door de spontane woestelingen uit de burgerij, maar door het rijk op een wijze, die in de historie als eenig mag worden aangemerkt. De Duit- sche regeering heeft geen middelen onbenut gelaten om de wereld te doen weten, dat het allerminst te doen was om het geld. En wellicht heeft ze sommige weten te over tuigen. Echter, opvallend is het toch, dat nu al weer belastimrverhooeingen uit Duitschland worden aangekondigd. Belastingverhoogin- gen, die weliswaar door de regeering niet worden toegegeven, maar toch ook niet ge heel worden ontkend. Het milliard der Jo den is blijkbaar weinig meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. Wat gesis en de boel is verdampt. Nu is er nog één organisatie in Duitschland, die zich mag verheu gen in een betrekkelijken welstand, namelijk de Katholieke kerk. Men kan er zeker van zijn, dat deze rijkdom on het Duitsche bewind zal werken als een magneet dat doet op een stukje ijzer. En waar men zich er te Berlijn bovendien zeer wel van bewust is, dat rijkdom en macht veelal samengaan, zal men er over wegen, dat men de macht der ka tholieke kerk niet beter kan bre ken, dan door haar het bezit te ont nemen. De Duitsche regeering móet geld hebben. Ze neemt dit daar in Duitschland, waar ze het vindt en er is eenige naïviteit voor noo- dig om te durven veronderstellen, dat ze de katholieke kerk wel zal sparen. Ze zal dit zeker niet doen, want haar eigen bestaan staat on hét snel en wanneer ze zal heb ben te kiezen tusschen zichzelf of die kerk. dan is het resultaat van zulk een keuze allerminst twijfelachtig. Daarom is het vonnis der katholieke kerk in Duitschland bij voorbaat reeds geveld. De eenige kans, welke de kerk daarbij heeft, is gelegen in zelfverdediging. Een en ander geeft de gebeurtenissen in Duitschland een uiterst pikant tintje, waar van het belang uitgaat tot ver buiten de Duitsche grenzen. Welke kracht zal de katholieke kerk aan den dag weten te leggen? Dat wil zeggen: hoe krachtig zullen haar volgelingen achter haar staan? Zullen ze bereid zijn openlijk partij te kiezen vóór de kerk, dat wil zeg gen tégen den staat? Of zullen ze het hoofd huigen? Tot dusverre heeft de katholieke kerk zich al heel wat laten welgevallen, zonder dat ze in staat bleek, ernstig tegenstand te bieden. F,on opzegging van het concordaat tusschen kerk en staat schiint op til te zijn. We zullen afwachten. Of de Duitsche regeering zich daarbij zoo heel veel zal aantrekken van een ..witboek", waarvan de nuhlicatie door het Vaticaan zou zijn aan gekondigd, dat wagen we te hefwiifelen. Er is meer noodig om het nationaal-socia listisch bewind te intïmideeren. (zitting van Vrijdag 16 December) Noordscharwoude. HET BEVEL DER POLITIE NIET OPGEVOLGD. De eerste verdachte is J. W. wonende te Noordscharwoude, die ervan wordt beschul digd in den nacht van 22 op 23 Octoher te Broek op Langendijk met zijn auto te zijn doorgereden, ofschoon de politie hem een teeken gaf om te stoppen. Als getuige wordt gehoord de brigadier van de Rijksveldwacht L., die zegt onder een lantaarn te hebben gestaan en nog met een lantaarntje te hebben gezwaaid. De Ambtenaar van het O. M. wijst er verd. op, dat hij zoodanig onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat hij de groot ste ongelukken had kunnen maken. Verd.: Ik heb den veldwachter niet gezien. Get.: Dat is onmogelijk, ik hen nog iets naar het midden van den weg gegaan. Kant.: U hadt den veldwachter wel dood kunnen rijden. De Ambt. van het O. M. vraagt get. of zijn moeder nu werkelijk niet zou hebben ge weten, dat haar zoon thuis was? Dat heeft verd. beweerd. Get. Dat moet toch wel. De trap is er smal en als ie dan nog onder de olie bent, stommel je allicht. De Amht. van het O. M. vordering ne mend, acht bewezen, dat deze verd. niet op eerste vorderinc van de politie heeft gestopt en eischt voor deze overtreding f 30.boe te suhs 20 dagen hechtenis. De Kantonrechter Mr. Boerrigter veroor deelt verd. tot f 20.— boete suhs. 20 dagen Broek op Langendijk. „KINDERACHTIG" ZEGT VERDACHTE. Dan moet terecht staan D. de B., wonende te Broek op Langendijk, van beroep schip per, die ervan wordt heschuldigd in het Noord-Hollandsch kanaal te hebben gevaren met een schip dat een ander sleepte, waarop zich geen persoon bevond. Verd. zegt dat de persoon er steeds op stond, maar even eraf was gegaan om naar den motor te kijken. Het was een moment van een paar minuten en het politiebootje had ik allang gezien. De ambt. van het O. M. Mr. de Brueys Tack merkt op, dat verd. ook is bekeurd, omdat de naam van het schip er niet op geschilderd was. Verd.: Die stond er niet op; de naam staat er altiid op, maar die moest worden over- geverfd. De Ambt. van het O. M. vordering nemend eischt twee geldboeten, elk van f 4.subs 2x4 dagen hechtenis. Verd. vindt het kinderachtig om voor zul ke futiliteiten on de bon te moeten gaan. De kantonrechter vonnis wijzende, ver oordeelt verd voor het eerste feit tot 50 ets. boete, suhs één dag en voor het niet voe ren van den naam op zijn schin tot één gul den boete, subs 1 dag hechtenis. Sint Pan cras. DE BOCHT LINKS GENOMEN. Vervolgens komt voor den Kantonrechter een zekere A. Kr., die terecht moet staan omdat hij te Alkmaar d^ bocht Kanaalkade Nieuwesloot per rijwiel de bocht links heeft genomen. Verd. zegt, dat het juist is, maar dat hij haast had om naar den trein te komen. De Amht. van het O. M. eischt f 6.hoe- te suhs 6 dagen: waarna verd. door den Kan tonrechter wordt veroordeeld tot f 4.boe te subs 2 dagen hechtenis. LPt onze omgeving Na eenige aardige liedjes van Tholen en van Lier zien we een leuke scène met een propagandistische tendenz voor de W. I. C. getiteld ,Opa Jansen 100 jaar". Hierbij ver loot Opa Jansen 3 W. 1. C. dagreizen langs de Rijn, welke gewonnen werden door mej. A. Lont, mej. J. Scheltus en den heer Th. Grijze Deze gelukkigen kunen dus voorniets W. I. C. reizen. Na de pauze zagen we weer verschillende aardige nummers waarbij vooral Antonini nu met zijn pop August als buikspreker veel succes oogstte. Ook de laatste scène „In Mont Martre" had buitengewoon veel suc- 'S. Na een kort slotwoord werd overgegaan tot het bal, waarbij de W. I. C. band de dans muziek verzorgde. Nederl. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, De afd. Wieringen van bovengenoemden bond hield Donderdagavond j.1. een Kerst- bijeenkomst in hotel de Haan. Toen we te 8 uur de zaal betraden, ston den we versteld van de gezellige inrichting. De tafels waren in hoefijzervorm opgesteld bedekt met witte lakens, waarop tusschen groen verschillende aardige kandelaars stonden opgesteld, het kaarslicht flikkerde gezellig naast de mooie drijfschalen met roode en witte bloemen en schotels met heerlijk gebak. Te ruim acht uur heette mevr. Bakker— Kuut de aanwezigen welkom. Spr. zeide: dit té onze eerste kerstbijeenkomst, waarbij we eerst wel wat tegenslag hadden, daar mevr. Hoedemaker wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. Na samenzang werd door mevr. Molenaar verslag uitgebracht van de 16e vergadering te Utrecht gehouden, waaruit we ontlec- nen, dat dé hond 160 afdeelingen telt en 9541 leden. Na het keurige, uitgebreide verslag, weerklonk een applaus, waarna mevr. BakkerKuut dankte voor dit goede verslag. Onder ademlooze stilte las mevr. Everts— Koorn een mooi gedeelte voor uit het boek „Kerstklokje" en oogstte hiermede ook veel succe§. Verschillende kerstliederen werden nog gezamenlijk door de dames gezongen, waar bij mej. G. Bosker op de piano begeleidde. Mevr. de HaanBosker las een heel mooie passage voor uit het boek „Kinderstem men" van Mien Labberton en wel „Wat 't kind miste". In de pauze werden verschillende voor werpen bezichtigd van de Vereeniging tot Opvoedins van het Kind. Zuster Tobi gaf ons daarbij uitleg van het een en ander. Er werden nog eenige zakelijke bespre kingen gevoerd, waarna de dames Cornelis- senPranger en Koornde Beurs met veel succes eenige lied°ren zongen. Er werd nog wat gezellig gekout en toen was de tiid alweer daar, dat de presidente het slotwoord sprak van dezen eersten tot in alle punten goedgeslaagden kerstbijeen komst. Zij nog vermeld, dat de versieringen en de bloemrane-schikking verzorgd was door mej. Gr. Bosker Jd., waarvoor ons compli ment zeer zeker niet misplaatst is. WIERINGEN W. L C. avond. Donderdagavond had in Cinema De Haan een W. I. C. (West Fricsche Inkoop Centrale) avond plaats. Als te ruim 8 uur de heer N. Stapel, secr. het openingswoord spreekt is de zaal bijna geheel gevuld. Waarna al dadelijk de vier van Tholen en van Lifr optreden met een geheel nieuw re pertoire. The Two Hodlars de bekende harmonica virtuoozen gaven eenige nummers ten bes te en wel die welke zij de vorige week voor de A.V.R.O. microfoon gespeeld hebben. Ook zien we nog een aardige vischscène. Het is vooral Antonini de goochelaar die met z'n kunsten veel succes heeft, vooral de laatste truc waarmede het publiek met hun zakdoe ken zelf mee goochelde was een groot suc cesnummer. KAAGPOLDER. Vergaderingen stemgerechtigde Ingelan den van den Kaagpoldcr op Vrijdag 16 De cember 1938 des voorm. 10 uur ten huize van den heer de Graaf te Barsingerhom. Aanwezig 7 Ingelanden. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van rle vergaderingen van 23 Mrt., 16 April en 5 Octoher 1938 worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen wordt meegedeeld, dat de eerste stappen zijn ge daan om tot verkoop van de windmotor te geraken. De kasgeldleening groot f 8000 voor 1938 is gesloten tegen 1 met een afsluitpremie van Va Voorzitter brengt in bespreking het ver lengen van de kasgeldleening voor 1939, nu tot een bedrag van ten hoogste f 15000.— Goedgekeurd. In verhand met een ingekomen schrijven van Ged. Staten wordt besloten tot wijziging van het Ambtenarenreglement. Rondvraag. De heer Schoorl zegt dat de Provinciale sloot niet in al te besten staat verkeert van af het gemaal tot aan den Mieldijk. Spr. ad viseert die sloot «it te keuren. Voorzitter antwoordt dat het de aandacht van het Bestuur heeft. Voorzitter deelt tenslotte nog mee, dat het slootwerk waarmee is aangevangen, tot op heden naar wensch verloopt. Spreker hoopt daarhif on de medewerking van de Ingelan den. Er is aldus spr. wel reeds eenige op merking gemaakt over de diepte van de ge spete slooten. Voorzitter acht echter deze diepte abso luut noodzakelijk is. Voorts wijst spr. op de opgeschoten bagger. Het is niet altijd even gemakkelijk iedere Tngeland de helft van de specie te geven: ook hierbij hoopt spreker op de volle medewerking. Het speten wordt beschouwd als een al gemeen polderhplang en als zoodanig moe ten wij dat ook opvatten. Critiek is gemak kelijk, doch met dergelijk werk moeten wij wat door de vingers willen zien. Voorzitter sluit vervolgens onder dank zegging de vergadering. Molenaar benoemd- Door het Bestuur van den Hooelandspol der werd tot molenaar benoemd de heer .T. de Graaf, thans molenaar in den Braakpol der, onder de gemeente Winkel. De benoeming is geschied met ingang van 14 Fcbr. 1939. WAARLAND. Dammen. De uitslagen van de damwedstrijden ge spceld in de achtste ronde der competitie luiden: R. DekkerC. Komen 02 A. Bakker Dz.-C. Beemsterboer Jbz. 11 G. Borst Jz.P. Dekker 20 KL Volkers Pz.W. Zwagerman 20 G. Jonker—J. Lantman 1—1 S. Groen Sz.—P. Beemsterboer 20 Jb. Schrama— J. Bruin Cz. 0—2 K. KomenC. Bakker Jz. 11 J. Kooij—A. Ruiter 20 J. Bakker Pz.—G. Kramer 0—2 Met overweldigende meerderheid kozen onze lezers de welke firma daarmede welverdiend met de eerepalm gaat strijkt Zij is immers een levend voorbeeld, hoe mede door geregeld advi teeren steeds weder nieuwe levenssappen aan een zaak worden ty gevoerd en daardoor een gestadige groei verzekerd wordt. De gouden regen van deze eerste week daalde op de volgende gek) kigen neder: „WlNï ZOND/ kende Oudesluis D 19 In de Zaalor Entree Heer Plaats En vervolgens 10 troostprijzen, elk van 11.in contanten aan: C. MAREES, Nesdijk H 33, Schagen. 6. VENEMA, Kanaalstraat 5, Middenmeer. R. BIJPOST, Valkoog, gem. St. Maarten. M. v. LOENEN, Dirkshorn F 66. J. HEIDE, Verlaat, Oude Niedorp. KLAAS ROOS, Hoep B 202, Schagen. D. RUS Jbzn., Groenveld, St. Maarten. TINE KLANT, Corn. Bokstraat C 115, Schagen. H. DE GRAAF Hzn., Schagerbrug. J. BOSMAN, Westerweg, Nieuwe Niedorp. En thans op zoek naar een nieuwen De firma Schmalz is nu voor 6 weken uitgeschakeld. Men kan na tnurlijk wel de advertenties van deze firma opsparen, maar niet vós' einde Januari 1939 inzenden. Nu komen anderen weer aan de beurt l Als speciale Kerstattractie krijgt ieder die (apart per briefkaart tl vla onze agenten) één of meer nieuwe abonné's op de Schager Coc rant opgeeft, honderd punten extra voor elke nieuw aangeworven lezer, waardoor al direct een groote kans op den hoofdprijs ontstaat, welke ook deze week weer VIJF EN TWINTIG GULDEN bedraagt

Schager Courant | 1938 | | pagina 6