Jskoning regeert! Millioenenzwentlel in New York Keert het getij in China? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER duizenden op de schaats Een verrassend voorstel van Hitier op komst Frankrijk moet resoluut en rustig zijn! EERBERICHT Ongekend felle aanval tegen het fascisme Laan, Schagen, Tel. 20. AANDAG 19 DECEMBER 1938. 83e Jaargang. No. 10756. liljove der N.V. Uitg.-Mip „Rollonds Noorderkwartier" - IJselmeer en Waddenzee deeltelijk met ijs bedekt. Scheepvaart gestremd Werk verschaffing stop. Koning Winter regeert! Menig lief hebber van de ijssport had de laat ste jaren gevreesd, dat de witte vorst niet meer op zijn troon zou klimmen, doch vele armen in den lande daarentegen, voor wie de huis brand een zware last - beteekent, hóópten heimelijk, dat het uit zou zijn met de koude heerschappij van Zijne Majesteit Maar Zaterdag jl. werden hoop nóch vrees verwe zenlijkt. Een felle vorst trad in en gisteren bonden reeds velen de schaatsen on der, kropen anderen huiverend dich ter bij de kachel En wat de toekomst betreft, de Bilt voorspelt nog een belangrijk aantal graden onder nul Zoover het oog reikt is het Buiten IJ te msterdam en het IJselmeer thans bedekt et ijs. dat zich in den nacht van Zaterdag Zondag gezet heeft. De ijsvelden zijn voornamelijk aan de oord-Hollandsche kust te vinden. Door den Zuidoosten wind worden zij larheen gedreven en stapelen zich op el- inder. Het eiland Marken ligt reeds geheel ge deerd, de Gouwzee is één groot ijsveld. boot der N.Z.H.T.M. en de particuliere eerboot, die in normale omstandigheden verbinding onderhouden met den vasten al. zijn niet uitgevaren. Aangezien het ijs >g niet zoo sterk is, dat men er over kan ppen, is het dus op het oogenblik niet mo- Bijk het eiland te verlaten of te bereiken. IJspret Intusschen moeten de schaatsliefhebbers ich .geen illusies maken. Het ijs grond- is hier evenals elders op het IJsel- neer absoluut onberijdbaar. Op tal van slooten en plasser in Noord- lolland genoten honderden echter van dezen ersten ijs-Zondag. De echte liefhebbers laten zich niet tegen- louden door den snerpenden oostenwind en loor de sneeuwbultjes die zoo nu en dan uit en grootcndeels onbewolkten hemel neer- Kvarrclen en die 't wintervermaak noch de jsbanen, die in goede conditie zijn, scha len. Uit de hoofdstad bereikt ons het bericht, dat duizenden daar c.e schaats hebben on dergebonden. De Amsterda nische IJsclub Is opengesteld en ook andere banen rond de stad waren in goede conditie. Scheepvaart op het IJselmeer ge stremd. Wat voor de schaatsenrijders een pretje levert voor de schippers begrijpelijkerwijs s grootste last op! Het scheepvaartverkeer ondervindt enor- be stagnatie. Alle zeilverkeer ligt stil. Met ingang van heden is de veerdienst Enkhuizen-Stavoren in verband met den seang stopgezet. De „Groninger 3" van de HollandFries- land-Groningenlijn. raakte gisteravond in het ijs van de Oranjesluizen vast; de Gronin gen 1 heeft het ijs stukgevaren, waarna bei de schepen om kwart over tien de reis naar Amsterdam voortzetten. Van heden af zal de dienst over het Noord- hollandsch Kanaal via Nieuwediep en Korn- Werderzand worden onderhouden. Een schipper, die dezer dagen met zijn motorschip tengevolge van den mist nabij Muiderberg aan den grond raakte, kreeg een dusdanigen ijslast, dat zijn schip dreigde om tc slaan en te zinken. Het betreft hier het Schip „Aaltje", van Nigtevecht. Gisterochtend tegen twaalf uur is men er met een ijsvlet in geslaagd het motorschip bereiken. Schipper de Haan is van boord gehaald en veilig aan wal gebracht. Vier mannen uit Muiderberg vertrokken met de vlet naar het aan den grond geraakte vaar tuig, doch de twee, die de vlet voortduwden, zakten door het ijs. Aangezien het ter plaatse zeer ondiep is. kwamen zij er met een nat pak af. De twee anderen zetten met succes den moeilijken tocht naar de „Aaltje" voort. Men hoopt het schip na het intreden van den dooi te kun nen bergen. Waddenzee alles ijs. De Oostenwind, welke het water uit de Waddenzee heeft gestuwd is oorzaak, dat Zaterdag de postboot van Ameland niet naar de Friesche kust heeft kunnen oversteken. Daardoor heeft zich 'n hoeveelheid post in 2 dagen opgesteld en zijn ook de personen, die zich op reis wilden hegeven gedwongen ge- jyeost op het eiland te blijven. Enkele zee lieden dreigen, wanneer de lage waterstand neg lang het varen onmogelijk maakt, hun betrekking als matroos te verliezen. Voor zoover het oog in de Waddenzee reikt, is alles ijs. Stopzetting der werkverschaffing. De rijksinspecteur der werkver schaffing te Alkmaar deelt mede, dat met ingang van heden bij door vriezend weer de werkzaamheden der werkverschaffing, inspectie Alk maar, worden stopgezet. Ook in ver schillende andere districten In ons land zijn de werkverschaffingen stopgezet. Ongelukken, branden. In de Wagenstraat te Den Haag, is een jongeman, door koude bevangen, in elkaar gezakt. In de hoofdstad moest de gemeentelijke geneeskundige dienst tien maal uitrukken om menschen bij te staan, die op straat door de koude onwel werden. De Amsterdamsche brandweer was in het afgeloopen weekend niet minder dan vijftig maal present bij schoorsteen- en binnen brandjes. Niet alleen Nederland rilt I Op sommige plaatsen in Engeland is de temperatuur gedaald tot negen graden on der nul, terwijl de sterke wind hier en daar de snelheid van een storm kreeg. In Schot land en Yorkshire is een aanzienlijke hoe veelheid sneeuw gevallen. Te Camberwell bezweek een man door de koude. Ook te Parijs en in de omgeving is het buitengewoon koud. Gisterochtend daalde de temperatuur tot 8 graden onder nul en na een wat zachteren middag heerschte des avonds opnieuw een felle koude. In Polen zijn tengevolge van de strenge koude twee menschen om het leven geko men, terwijl een honderdtal in een zieken huis moest worden opgenomen. Ook over Duitschland giert de Ooster- storm, die de koude vanaf de Siberische vlakten naar het Westen jaagt. Een laffe truc In plaats van een Kerstpakket 50 ct. armer. Da laatste dagen is bij de politie van verschillende zijden aangifte gedaan, dat een net gekleed persoon zich bij menschen, die in behoeftige omstandigheden verkee- ren, aanmeldde met de mededeling, dat zij in aanmerking kwamen voor een Kerst pakket van een of andere liefdadige veree- niging. Hij beloofde daarbij voor het pak ket te zullen zorgdragen, dioch een klein be drag 50 a 60 ets. moest dan wegens expeditiekosten worden gestort Bij onderzoek bij de instellingen, welke de man had opgegeven, is evenwel geble ken, dat daaromtrent niets bekend was. Waarschijnlijk heeft men dus met een zeer laaghartig geval van oplichting te doen. Een schok gaat door Amerika Man met een dubbel leven pleegt zelfmoord. DE GEHEIMZINNIGE ZAKEN VAN DE GEBROEDERS MUSICA Een zelfmoord van een bekend Amerlkaansch bankmagnaat Donald Cos ter, president van de chemische fabrieken Mc. Kesson en Robbins, op het oogenblik dat de politie hem kwam arresteeren, schijnt het voor spel te zijn tot een drama, dat in Amerika groote sensatie weet te ver wekken. Een hooggeplaatst inwoner van New York blijkt een groot mis dadiger te zijn, beschuldigd van fi- nantieele zwendel, wellicht ook wa pensmokkelarij. Donald Coster, die eigenlijk Philip Musica heet is een van vier gebroeders, die stuk voor stuk ook bij de groote zwendelaffaire betrokken schijnen te zijn. Reeds in 1909 hebben de heeren mil- lioencn „zaken" bedreven. Zij werden gearresteerd, doch door omkooperij kwamen zij op vrije voeten. Zij ver dwenen in de branding van de we reldstad en doken jaren later onder anderen naam weer op. Weer deden zij fantastische zaken, vooral Philippe trad op den voorgrond. Zijn „artikel" werd: chemicaliën. Eerst leidde hij jarenlang de firma Girard and Cy. Maar dan slaat hij, in 1926, zijn grooten slag Hij weet een bedrag van een milliocn dollar te leenen en koopt daarmee het chemicaliën- concern McKesson and Robins, welks di recteur hij wordt en welks directeur hij tot zijn dramatisch einde gebleven is. Chineezen herwinnen hun zelfvertrouwen ONGEREGELDHEDEN IN MANDSJOEKWO. Het getij in China schijnt te keeren. De Chineezen herwinnen hun zelf vertrouwen, nu Japan kennelijk een pauze noodig heeft, om op adem te komen. Daarbij komt een ernstige opstand in Mandsjoekwo tegen Ja pan, terwijl ook de Amerikaansohe hulp den Chineezen een hart onder den riem heeft gestoken! EEN VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. Tsjang Kai Sjek heeft het woord gevoerd tijdens een vergadering, waaraan werd deelgenomen door Chineesche ambtenaren. Hij zeide: „De leeningen, die wij zoo juist van Engeland en de Vereenigde Staten heb ben gekregen, vormen de belooning voor den heldenmoed der Ghineesche soldaten. Het gedrag der burgers achter het front niet altijd zoo ingetogen als de omstandig heden eischen. Geen enkele moreele tekort koming zal geduld worden. Wij zullen sanc ties nemen, die tot de doodstraf toe kun nen gaan". Ernstige woelingen In Mand sjoekwo. De co i-respondent van de „Daily Herald" te Hongkong bericht zijn blad over ernstige ongeregeldheden in Mandsjoekwo. Uit Mandsjoekwo komen die buitenlanders, zoo schrijft de correspondent, malcen mel ding van voortdurende oneenigheid tusschen de Japansche en Mandsjoekwosche ambte naren. Bijna lederen dag wordt er gefluis terd over een nieuwen opstand of over muiterij onder de troepen en elk verzet wordt onderdrukt met massale slachtpartij en. Vele doelen van dien staat zijn volko men verboden voor de vreemdelingen. Men is het erover eens, aldus de correspondent, dat een groote opstand tegen die Japannee- zen in Mandsjoekwo vrijwel onvermijdelijk is, als de oorlog in China nog veel langer duurt. China In gunstige positie. Het nieuwe Chineesche dagblad „Leftiisit" publiceert, naar het Chineesche telegraaf- agentschap meldt, een exclusief interview met den president der wetgevende Joean, Soenfo, waarin deze verklaarde, dat hét oorlogsgetij keert.. In Zinidchma, zoo zeide hij, bevinden de Japanneezen zich thans in een passieve positie, niet in staat om op te rukken. In centraal China zijn de Japan neezen in het defensief, zij zijn hier niet in staat op te rukken naar Naratsjang of Tsjangsja, twee strategische provinciale hoofdsteden. Sprekende over de diplomatieke perspec tieven van China zeide Soenfo, dat het tot dankbaarheid stemt, dat Engeland en de Vereenigde Staten financieelen steun verlee nen aan China en stappen doen om Japan te beteugelen. De Fransche houding jegens het verre Oosten wordt beinvloed door En geland en de Vereenigde Staten. Er is geen twijfel aan, of Rusland zal voortgaan met het verleenen van hulp aan China. Kabinetsmoeilijkheden in Japan? Het gerucht doet de ronde, dat zich in het Japansche kabinet moeilijkheden voordoen. De financieele toestand en de vertraging der krijgsverrichtingen in China zouden aan die crisis niet vreemd zijn. Men zegt, dat minister-president Konoje zóu willen aftre den: hij zou mogelijk langer aanblijven, om dat men moeilijk een geschikt opvolger kan vinden. In den loop van de volgende week zou een beslissing verwacht kunnen wor den. Oit nummer bevat 8 pagina's HIJ ZOU EEN VERDRAG VAN VIER WILLEN SLUITEN. De „Snnday Dispatch" bericht, dat Adolf Hitier voor het volgend jaar een verrassing voorbereidt. Hij zou voorstellen een ontwape- nings-conferentie te houden. Volgens de di plomatieke redacteur van het blad zou Hitier aan Frankrijk, Engeland en Italiëwillen voorstellen een verdrag van vier te sluiten, waarbij o.a. een quantitatieve beperking van de bewapening is te voorzien. Het blad voegt hieraan toe, dat sommige leiders der nationaal-socialisten een nieuwe stap In Oost-Europa zouden verlangen, doch de Fuehrer zelf zou eerst Frankrijk en Enge land willen polsen en zich verzekeren, dat de herbewapening van Engeland zuiver defen sief en niet offensief Is. Kapitein Wiede- mann, die In begin Januari naar Londen zal komen, moet onderzoeken hoe de voorstellen van Duitschland ontvangen zouden worden. De krach. Een zaak, die 105 jaar met een goede re putatie bestaan had, stortte volkomen ineen op den dag, dat Frank Donald Coster in staat van beschuldiging werd gesteld we gens het verstrekken van onjuiste mededee- lingen aan de New Yorksche beurs. Hij had de bezittingen van zijn concern opgegeven als 87.5 millioen dollar, maar de boekhou ding had ontdekt, dat daar 18 millioen aan ontbrak... Men ziet, het waren geen gerin ge- zaken, waarmee Musica-Coster zich be zig hield. Was hij er in 1930 niet nog in geslaagd, een leening van 16 millioen te sluiten? Ecnige dagen geleden was Coster in hech tenis genomen, maar tegen borgtocht weer op vrije voeten gesteld. Men nam echter, zooals gebruikelijk is, zijn vingerafdrukken en deze zijn het ten slotte geweest, die zijn lot hebben bezegeld. Want men bevond, dat die vingerafdrukken precies dezelfde waren als de afdrukken, die al meer dan een kwart eeuw bewaard werden in het oude archef van een Sheriff van New York En zoo trokken dan de G-mem naar „Oosters" landhuis te Fairfield (Connec- ticut). Na 25 jaar klopte Justitia weer eens aan Philip Musica's deur. Op dat moment klonk er oen schot in zijn badkamer. Er was een einde gemaakt aan een dubbel le ven... Ook wapenhandelaars? In verband met het onderzoek naar de handelingen van de gebroeders Musica wordt ook een onderzoek ingesteld naar de inkoopagenten van oorlogvoeren de landen, waarbij men ook uitgaaf van het vermoe den, dat ook andere bedienden van de fir ma Mc. Kesson and Robinson van de wa pen fransacties hebben geweten. Een in ver band met de zwendelarij in petrol cumef- fecten in Connecticut gearresteerde Johan Kantor, die zich manager noemde, heeft den autoriteiten in New York medegedeeld, dat een agent der firma hem 250.000 dol lar heeft aangeboden. De autoriteiten on derzoeken in dit verband ook hét bericht, dat de firma een voormalig federaal arse naal zou hebben aangekocht. Intusschen zijn nieuwe redenen van ver denking opgedoken, volgens welke de ge broeders Musica ook op groote schaal dia manten zouden hebben gesmokkeld. Voorts zou nog een vijfde broeder der Mucica's be staan! Waarsohuwende woorden van Flan- din. Openhartig praten, vindt de Times. Op het jaarcongres van de vereeniging der Fransche democratische pers, heeft de oud-premier Flandin, voorzitter van de Al- liance Democratique, o.a. gezegd: Indien sommige nabuurlanden aan Frankrijk on aanvaardbare eischen stellen, loopt Frank rijk geen enkel risico, indien het deze eischen resoluut en rustig van de hand wijst. Zij, die meenen Frankrijk te kunnen intimideeren, vergissen zich deerlijk. Zon der aarzeling of voorbehoud zal Frankrijk geweld moeten gebruiken zoodra het erom gaat datgene te verdedigen, dat onze vade ren veroverd hebben en dat onze zonen standvastig zullen bewaken en aan nie mand zullen afstaan. Laat men het zich voor gezegd houden, en laat men ons he vige problemen besparen, want deze ziin als exportartikel voor ons doel niet bruik baar. Openhartig, zegt de Times. Bij de behandeling dier Italiaansche ei schen is hot. een allereerste eisch, dat de gewettigde bezwaren tegen den status quo ge scheiden worden van de dwingelandij voor gebiedsuitbreiding. Vooral in Afrika, waar de toekomst van groote inheemsche volken op het snel staat, za.1 men bii het verzet tegen zulke eischen veel en veel sterker staan als kwesties als die van de Suez-ka- naal rechten en den Djiboeli-spoorweg openhartig onder de oogen gezien en be spreken worden. Egypte wil mee praten. Met betrekking tot de Suez-kanaal'kwes- tie dieelt men in welingelichte kringen mede, dat Egypte tot dusver slechts een stap te Londen heeft gedaan: die Egyptische ambassadeur heeft het Forelgn Office er aan herinnerd, dat het onafhankelijke Egypte onaantastbare rechten op het bezit van het kanaal laat gelden en dat het der halve deel wensch te nemen aan alle be sprekingen of onderhandelingen betreffen de het statuut van het kanaal. DE BILT SEINT. Verwachting voor het geheele land: Meest krachtige O. tot N.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer strenge tot matige vorst. Algemeene vooruitzichten: Aan houden der strenge tot ma tige vorst. Vergelijking met de middel eeuwen een beleediging voor de middeleeuwen. De Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft voor de Zionistische vereeniging te Cleveland een rede gehouden, die wordt beschouwd als een der felste aanvallen, ooit door een minister der Vereenigde Staten op het fascis me gedaan. Ickes zeide, dat het een beleediging voor de middeleeuwen is, wanneer men het mo derne totalitarisme vergelijkt met de om standigheden van dien tijd, „Om een goede vergelijking te vinden aldus zeide hij moeten wij teruggaan tot den tijd, dat de mensch onbeschaafd, onwetend en dierlijk was. Zekere doelen van Europa maken het tegenwoordig den geleerden mogelijk den primitieven mcnsch te bcstudeeren zonder reconstructie van de sociale orde uit een menschelijke kakebeen of eenige lang gele den gebruikte gereedschappen. Het ver stand en de beschaving van een menschelijk volk zijn spoorloos verzonken in de dichte duisternis van voorhistorische tijden. IN EEN PINDA GESTIKT. Gistermiddag heeft het driejarig zoontje van den rijwielhandelaar R. de Weerd een pinda te Berlijn in de luchtpijp gekregen. Hoewel de vader zich onmiddellijk met het kind naar den dokter spoedde, kon medi sche hulp niet meer baten; de kleine is gestikt» MINISTER ICKES. Toovenartj op den troon. De toovenarij is op den troon geko men en de moderne dictatoren heb ben zichzelf geproclameerd als hooge- priesters van een tweede en meer verfijnd „voodooisme'". Als een god- mensch, heerscher over een stam, neemt de dictator een vorm aan, die eiken student in de primitieve be schaving bekend is". Ickes verweet Henry Ford en Kolonel Lindbergh, dat zij decoraties van Hitier heb ben aangenomen. „Hoe kan een Amerikaan, aldus Ickes, dlie zich christen noemt, een decoratie aannemen uit de handen van een ruwen dictator, die met dezelfde handen dui zenden van zijn medemqnschen kwellingen aandoet? Misschien willen Ford en Lind- berg daarop antwoorden". Tenslotte "verklaarde Ickes, dat het fas cisme een steeds bestaande bedreiging te gen de Vereenigde Staten is, zooals het dat ook is tegen Frankrijk en Engeland, „de moeder der democratie". Niet belangrijk zegt Berlijn. In politieke kringen heeft men, naar aan leiding van Ickes' rede, tegenover Reuter verklaard: ..Ickes behoorde orde in zijn eigen huis te scheppen, alvorens hij zich bezig ging houden met dc aangelegenheden van andere volken. \\'ij hebben geen bijzonder groote achting voor de topstanden en de be schaving in Amerika, doch tot dusverre hebben we daarover geen openbare redevoe ringen gehouden. Wij lezen altijd van lynch partijen, kinderontvoeringen en gangsters. Waarom besteedt Ickes zijn tijd niet met het vernietigen van die elementen? Als men in Amerika zooveel medelijden met de Joden heeft, waarom neemt men dan de Duitsche Joden niet. over? Men kan ze krijgen wan neer men wil en Amerika is groot genoeg om hun plaats te geven. In ierier geval be schouwen wij de opmerkingen van Ickes niet ais zeer belangrijk en we weten genoeg van dc Amerikaansche methoden om aan zijn oordeel te twijfelen"

Schager Courant | 1938 | | pagina 1