Beroep op het geweten der menschheid „Mussolini houdt Chamberlain voor den mal" Een Katholieken-pogrom in Dnitschland? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Open brief aan de regeeringen Frankrijk zal geen duimbreed gronds afstaan Ernstige treinramp in Brazilië München een mislukking Verbroedering tusschen de legers in Spanje i raat dein loei,- "eea vont 'aak P ïft •n h ïifrh de '"iedi iet. 1 go* ig te Wit Laan, Schagen, DINSDAG 20 DECEMBER 1938. Tel. 20. 83e Jaargang, No. 10757. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Viollonds Noorderkwortier" 5.0 be t on and De uneib lingfl tv elan- kien lij ke Negen en negentig faculteiten van universiteiten over heel de wereld doen een beroep op het geweten der menschheid. Zij protesteeren tegen de vervolgingen om geloof en ras, en schrijven hun regeeringen: De juridische faculteiten van de univer- liteiten hieronder vermeld, met droefheid en ontsteltenis constatee- rende, dat in sommige landen talloozen worden vervolgd en gekweld om reden van geloof, ras of overtuiging, en met name in de zoogenaamde concen tratiekampen onschuldig, zonder eenige ver oordeeling, zijn onderworpen aan een on- menschelijke behandeling, overwegende, dat hierdoor de grondbe ginselen van het recht op onduldbare wijze worden geschonden, PROTESTEEREN. steunende op hun roeping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht, TEGEN DEZE RECHTSSCHENNIS, DOEN EEN BEROEP OP HET GEWE TEN DER MENSCHHEID TER ONDER- tsjl STEUNING VAN DIT PROTEST! EN BESLUITEN DEZE RESOLUTIE 3PENBAAR TE MAKEN EN TER KENNIS TE BRENGEN VAN HARE REGEERINGEN En dan volgt de lange, lange lijst: Aabo (Finland); Abcrdeen; Amsterdam (Gcm. U.); Amsterdam (Vrije U.); Angers (R.K. Fac.); Arizona (Universiteit van Ari- zona Tuscon; Auckland (N. Zeeland); Austin (Main-University Texas); Batavia (Rechts- hoogeschool)Besancon; Bombay (Univ. van Bomhay te Poona; Brussel; Buffalo; Calcut- ta; Californië (Univ. v. Californië te Berke- Jey); Californië (Univ. van Zuid-Cal. te Los Angelos); Carolina (Univ.van Noord-Carol. te Chapel IIi 11Carolina (Univ. van Zuid- Carol. te Columbia); Catholieke Universiteit van Amerika, Washington; Chicago; Cleve- land (Ohio); Colorado (Bóulder)Columbia Universiteit Xew-York; Cork (Ierland); Cor- nell Univ. te Ithaca (X.Y.); Dacca (Benga len); Dakota (Universiteit van Noord-Da- kota—Gr. Forks); Detroit; Drake Universi teit te des Moincs (Iowa); Dublin; Duke Universiteit te Durham (X. Car.); Emory Univ. (Georgia); Exeter (Z.W. Engeland); Gent: Georgetown Univ. Washington; Geor gia Univ. Atlicns (Georgia); Grahamstown, Z.A. (Rhodes-Universiteit.)Grenoble; Gro- .,ningen; Huil; Idaho (Univ. v. Idaho te Mos cow, Idaho); Indiana (Univ. v. Indiana, te Bloomington); Iowa-Citv; Johanncsburg (Transvaal); Kentucky (univ. van Kentuckv, Lexing- ton), Liverpool (Engeland). Lousiana (univ. van Louisiana te Baton-Rouge), Lucknow (Br. Indië, Lvon (r.k. fac.), Malta, Manila (Phi lippijnen) universiteit v. d. II. Thomas, Michigan univ. van Michigan te Ann-Ar- bor), Minnesota (univ. van Minnesota te Minncapolis), Missisippi (univ. van Missi- sippi), Missouri (univ. van Missouri te Co- lumbia), Montpellicr, Natal (univ. van Na- tal te Durban, z.a.), Nebreska (univ. van Ne- braska (univ. van Nebraska te Lincoln), New York, Oklahoma (univ. van Oklahoma te Norman), Orogon (univ. 'van Oregon, te Eugenc), Parijs r.k. univ.), Patna (Br. In dië), Pittsburgh, Pretoria (z. a.), Rijssel (r. k. univ.), Saint Louis (miss.), Saskatchewan univ. van Saskatchewan te Saskatoon, Ca nada), Stanford Univ. Calif., Straatsburg., Sydney (Australië), Tulane univ. New Or- Gaat Göring naar Rome? Hij zou er Chamberlain ontmoe ten. Oflicieel niets bekend. Een speciale correspondent van de „Daily Ilerald" meldt, dat vcld-maarschalk Göring zich naar Italië zal begeven om er Chamber lain en Lord Ilalifax te ontmoeten, wanneer zij van 11 tot 14 Januari luin officieele bezoek aan Mussolini zullen brengen. De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht alhier dat in officieele kringen te Londen niets bekend is van een voornemen van Goering naar Rome te gaan om minis ter-president Chamberlain te ontmoeten. Evenmin is iets bekend van een voorne men van Chamberlain om een bezoek te brengen aan Hit Ier op zijn terugreis naar Rome, waaromtrent eveneens geruchten op doken. RECHTSGELEERDE FACUL TEITEN IN ALLE DEMOCRATI SCHE LANDEN DER WERELD PROTESTEEREN TEGEN DE VERVOLGINGEN OM GELOOF, RAS EN OVERTUIGING. leans, Utah univ. van Utah te Salt Lake city, VanderBilt univ. te Nashville (tenn.), Virginie (univ. van West Yirginie te Mor- gantown), Washington univ. te Saint Louis (miss.), Washington (univ. van Washing ton te Seattle), Wvoming (univ. van Wyo ming te Laramie), Yale univ. te New Ha ven (Conn.) De faculteiten dicir navolgende universi teiten kunnen, om redenen vain formeelen aard, deze resolutie niet als collectiviteit onderteekenen, maar hare individueele le den sluiten zich, hetzij allen, hetzij in meerderheid, van ganscher harte bij de re solutie aan. Agra (Britsch-Indië), Aix-cn-Province. Al- berta (Univ. van Alben-ba, Edmonion, Ca nada), Algiers, Belfast, Birmingham, Bos ton (Mass.), Cambridge (Engeland). Har- vard Universiteit te Cambridge (Mass.), Cincinnati (Ohio), Leiden, Londen Londen (school of economics). Melbourne (Austra lië) Montreal (mc. Gill Univ. Canada), Noord*-Westelijke Univ EvanstonChicago (111.), Parijs, Toulouse, Virginië (Univ, van Virginië te Charlottesville), Wisconsin (Univ. van Wisconsin te Madison). Zoo men ziet: Duitsche, Italiaansche en Japansche universiteiten komen op deze lijst niet voor. De Paus krijgt opnk'tw een hartaanval Z.H. reeds weder hersteld. Gisteren heeft Z.H. de Paus opnieuw een hartaanval gehad tengevolge van vermoeie nissen bij de openingsplechtigheid van het academisch jaar van de Pauselijke acade mie. Reuter seint echter, dat de Paus heden ochtend reeds weder hersteld was. Elke poging van Italië in die richting beteekent oorlog. In de Fransche Kamer heeft Minis ter Bonnet gisteren zijn verklaring herhaald, dat Frankrijk volledig kan steunen op den Engelschen bondge noot en dat men nitpmer ook maar een duimbreed gronds aan Italië zal afstaan. Iedere poging om aanspraken in dien zin te verwezenlijken zou slechts tot een gewa pend conflict kunnen leiden. Ik versta on der Tunis, Corsica, Savoie en alle Fransclïe bezittingen aan de kusten van Somaliland als Fransche grondgebied. Deze verklaring moet de bevolkingen ten volle genist stel len. (Applaus op alle banken) Dé Fransche regeering gelooft vooral aan een vrede in Europa, met wederzijdsche eerbiediging van de rechten van iedere na tie. Wanneer Frankrijk overeenstemming wenscht met alle naties, ongeacht haar re giem, staat het niet toe, dat men in derge lijke gevoelens een tecken van zwakheid ziet. Het is vastgesloten, het grondgebied van Frankrijk te verdedigen. Het zal de trou we bewaker blijven van zijn grootheid. (Ap plaus). VIJF EN DERTIG DOODEN. Bij een botsing tusschen een perso nentrein en een goederentrein zijn vijfendertig personen gedood en meer dan zestig gewond. Het is de erg ste treinramp, die ooit in Brazilië is voorgekomen. I-lavas deelt nader mede, dat de ramp zich heeft voorgedaan in den staat Minas Geraes, tusschen de stations Sito en Soao Ayres. Nader wordt nog omtrent de treinramp gemeld, dat alle tweede-klasrijtuigcn van den personentrein volkomen vernield zijn en dat alle inzittenden gedood of gewond werden. Daar verscheidene gewonden in levensgevaar verkeereib, vreest men, dat het doodental nog zal stijgen. Sinclair: Chamberlain blijft op zijn vredespolitiek vertrouwen De debatten in het Britsche Lager huis zijn gisteren weer zoo hoog ge- loopen, dat de arbeiderspartij een motie van wantrouwen heeft inge diend. Na veel strijd is deze echter met 340 tegen 143 stemmen verwor pen. Zeer fel is gediscussieerd! Kort en krachtig betoogde Sinclair, de leider der oppositie onder andere dat Mussolini Chamberlain voor den mal houdt! Ook Lloyd George sprak zeer fel. De eerste minister, aldus Lloyd George, toen eenige kwesties over de leening aan China en de toestand in het Memeiland wa ren besproken en de ingediende motie van wantrouwen in discussie kwam, heeft vier reizen naar het vasteland gemaakt Wat is het resultaat geweest? De overeenkomsten zijn verbroken en de betrekkingen tusschen Duitsch land, Italië, Frankrijk en Engeland zijn niet beter dan tevoren. Zijn de vooruitzichten op vrede iets beter? De wolken zijn duisterder geworden en komen lager te hangen. Neemt als voorbeeld die eischen betreffen de Tunis, Corsica en Nice, vergezeld van een stroom van scheldwoorden Die toestanden, in dien verergerden vorm, bestonden nooit te voren. Het is een fout om toe te geven, wan neer men met mannen van dat soort te maken heeft! Hun eischcn gaan steeds verder! Chamberlain is geen partij voor de sluwe dictatoren, dit listig en meedoogenloos zijn! De niet officieele woordvoerders van Mus solini hebben verklaard, dat het hun bedoe- doeling is Tunis, Corsica en Nico te herne men. Zal Chamberlain, voor hij een nieuw pact aangaat, do volledige toezegging heb ben, dat geen stappen ge.daan zullen wor den in een dezer plaatsen? Kinderen, vaders en moeders van Spanjaarden worden dezen winter door Italiaansche vliegtuigen uitge hongerd. Gaat de eerste minister, al dus besloot spr., de vriendenhand bieden uit naam van de grootste de mocratie ter wereld aan den man, die dien woesten oorlog voert te gen vrouwen en kinderen? aldus be sloot Lloyd George. Ook de leider der oppositie Sinclair wenschte wijziging der politiek, omdat hij vrede wil. Sinds Chamberlain de leiding der huitenlandsche politiek op zich genomen heeft is de vrede onzekerder en de oorlog waarschijnlijker geworden. Het schijnt, dat de premier een verkeerd begrip heeft van den wereldtoestand en van de psychologica v. d. twee onmecdoogende, geweldige dictatoren, waarmede hij te maken heeft!, zeide Sinclair. De grenzen van München zullen niet zoo lang duren als de grenzen van Versailles. Twee maanden geleden vroeg de premier ons Hitier te ver trouwen, maar de Duitsche inmen ging in Spanje gaat intensief verder en er schijnt geen reden te' zijn te twijfelen, dat Hitier Oostwaarts op wil trekken naar het Memelland en de Oekraine. Na den eersten minister er van te hebben beschuldigd een onhandigen koophandel te hebben gedreven met Italië, voegde spr. daaraan toe: ons wijken voor de Italiaansche chantage is een krachtige factor geweest tot aanmoediging van de Duitsche agressie in Midden-Europa. De oorlog gaat voort in Abcs- sinië en Spanje en er wordt openlijk mede gedreigd in Tunis. De eerste minister wordt nog steeds door Mussolini voor den gek ge houden en de openbare meening in Engeland heeft alle reden tot gealarmeerdheid bij het vooruitzicht van Chamberlains bezoek aan Rome! Behalve Lloyd George en Sinclair sprak ook Dalton voor de Labourpartij. Na te heb ben verwezen naar Tsjecho-Slowakije en Roe- theniö, vroeg spr. Chamberlain het Huis eenige inlichtingen te verschaffen betreffen de de voornemens der regeering ten aan De Duitsche kloosters zouden worden opgeheven. Naar het Engelsche katholieke weekblad „Catholic Herald" meldt, wordt in nat ionaal- socialistische kringen in Duitschland het plan overwogen, om tegen het einde van Januari 1939 alle kloosters en klooster-in stellingen te confiskeeren. De „Catholic He rald" ontving deze mededecling van een hooggeplaatst katholiek, wiens naam om be grijpelijke redenen geheim moet worden ge houden. In Londen worden volgens de Msb., voor zorgsmaatregelen getroffen, om kloosterlin gen, die Duitschland na de confiscatie zullen verlaten, te kunnen herbergen. Wegens de catastrophale ontwikkeling der aangelegenheden in Duitschland meent de .Catholic Herald" deze mededeeling niet aan zijn lezers te mogen onthouden. De toestand eischt een versterkte gebedsactie voor de Duitsche katholieken. De diplomatieke cor respondent van hetzelfde blad meldt, dat de plannen van Himmler om de kloosters te ge bruiken als schoolgebouwen voor S. S., staatsscholen en musea, reeds gereed liggen. Wegens tekort aan arbeidskrachten zul len priesters, monniken en kloosterbroeders onder de 58 jaar het Duitsche rijk niet mogen ■verlaten. Eenzelfde verbod geldt voor gees telijken onder de 65 jaar, die in den wereld oorlog officier waren, en voor geestelijken onder de 75 jaar, die den wereldoorlog als officier van den generalen staf hebben mee gemaakt. De confiscatie der kloosters zou de eerste stap zijn op den weg van een katholieken pogrom. De Romeinsche correspondent van de „Ca tholic Herald" meldt: Een Duitsche geeste lijke, die dezer dagen in audiëntie door den II. Vader werd ontvangen, verzekerde mij, dat de „dreigende gevaren", waarover de H. Vader onlangs gesproken heeft, bestonden in de maatregelen, welke Hitier tegen de Ka tholieke Kerk in Duitschland wil nemen. Het bericht, dat in vele Engelsche bladen is opgedoken, als zou Hitlcr door den II. Va der geëxcommuniceerd worden, wordt radi caal tegengesproken. Oit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT Voor het geheele land: Meest matige, tijdelijk nog krach tige, Oostelijke tot Noord- Oostelijke -wind, heldere nacht, overdag wellicht toe nemende bewolking, moge lijk plaatselijk lichte sneeuw .val, strenge vorst. Algemeene vooruitzichten: Aan houden der strenge vorst met matigën wind uit Oost. De „Daily Telegraph and Morning post" meldt uit Parijs dat Spaansche nationalisten en manschappen van de regeeringstroepen in „Niemands land" langs 't Spaansche front samen voetballen. Dagelijks neemt de ver broedering toe. Dit is reeds het ge val sinds den laatsten slag aan de Ebro. In Eite aldus de correspon dent, bestaat tusschen beide legers een wapenstilstand. Deze toestand doet de beteekenis uitko men" van een Zaterdag door een deputatie van Fransche oud-strijders tot de Fransche regeering gericht verzoek een bestand voor te stellen voor den duur van een maand ge durende den tijd, waarin Kerstmis en Nieuwjaar vallen. Kardinaal Verdicr, de aartsbisschop van Parijs, behoorde tot de deputatie, die hier voor door minister Bonnet is ontvangen. Hoewel een dergelijk bestand door de le gers te velde zou worden toegejuicht, ver wacht men, dat zoowel Burgos als Barcelo na het voorstel zullen verwerpen. zien van de zeer klaarblijkelijke en in het oog loopende pogingen, die thans door Duitschland ondernomen worden om verde re moeilijkheden op te woelen op onmetelijke schaal in Oost-Europa. ER ZIJN ER TWEE NOODIG VOOR EEN ACCOORD! en ik wacht op een teeken van hen, die voor het Duitsche volk spreken, dat zij ons verlangen deelen om sa men te werken, teneinde de oorlogs dreiging weg te nemen. Aldus was de kern van het betoog van Cham berlain, toen hij de taak had de oppositie te antwoorden. Vredeswil is geen zwakheid, zei- de de minister-president. Wat onze betrek kingen met Duitschland betreft. Zooals ik ze zou willen zien, wer den ze in de verklaring van Mün chen neergelegd. Met de bewoordin gen hiervan is iedereen vertrouwd. Doch ik zou gaarne iets meer hier omtrent zeggen. In den loop der ja ren is bij ons de erkenning doorge drongen van de groote hoedanighe den van het Duitsche volk en een krachtige wensch om het te zien deelnemen aan het herstel der Eu- ropeesche beschaving. Er heerscht hier geen geest van wraakzucht, geen wensch om de ontwikkeling van Dnitschland te verhinderen of zijn enorme nationale vitaliteit te brei delen. Integendeel. Wij bezitten de vaste overtuiging, dat er, als dit sterke en energieke volk er niet toe kan worden gebracht om, in deelge nootschap met anderen, den algemee- nen toestand te verbeteren, noch vre de noch vooruitgang in Europa zal zijn met betrekking tot de zaken die het leven de moeite waard maken. Indien ik, door eenig hier gespro ken woord, een verzekering, welke dieper gaat dan een formeel politie ke verklaring, kan geven, dat in ons land de ernstige en voortdurende wensch bestaat, dat de volken van Groot-Brittannië en Duitschland, te zamen met de andere landen van het Europeesche volkeren gezin, mid delen vinden om samen te werken., ten einde de oorlogsdreiging weg te nemen, dan geloof ik, dat ik niet al leen de tolk ben van onze gevoe lens, doch van die van vele andere landen in de geheele wereld, die naar ons opzien om hen uit hun moei lijkheden te leiden. „Ik ben geen verrader". Voortgaande zeide spr.: Ik betreur het uitermate, dat in dit land of elders gezegd is, dat de minister van huitenlandsche za ken en ik tevoren moeten worden gebonden door een verzekering, dat wij geen enkele zaak gaan verraden, geen enkel vitaal begin sel gaan laten varen en eenigcrlei belang rijke belangen, van dit land of een onzer vrienden, gaan opofferen. (Toejuichingen). Dergelijke beweringen zijn niet slechts een beleediging voor ons. maar het is ook hoogst onhoffelijk voor onze gas thee ren te veron derstellen, dat zij ons zouden uitnoodigen iets dergelijks te doen. (Hilariteit bij de op positie). Het is een poging om van te voren de atmosfeer onzer besprekingen te vergifti gen (luide toejuichingen van de minister- banken), hetgeen volkomen in strijd is met den geest, waarin wij de uitnoódiging der Italiaansche regeering hebben aangenomen. Wij gaan niet naar Rome met een vaste agenda of met de verwachting, dat een nieu we overeenkomst gesloten zal worden. Wij gaan van gedachten wisselen over alle za ken, die van gemeenschappelijk belang zijn. Wij gaan met den algemeenen wensch onze betrekkingen te verbeteren door een beter be grip van elkanders standpunten en om door persoonlijk contact het vertrouwen tusschen ons te versterken, hetgeen, wanneer het suc ces heeft, noodzakelijk moet bijdragen tot de algemeene stabiliteit in Europa en meer in 't bijzonder tot de stabiliteit van de landen die aan de Middellandsche Zee liggen! Ofschoon d*e rede liet beste wapen ter wereld is ter bestrijding van het geweld, heeft zij weinig kans zich te doen gelden, waar het ge weld het hoogste is. Hot zou een tragische fout zijn, wanneer men onze liefde voor den vrede en ons vermogen om compromissen te sluiten aanzag voor zwakheid! (Toe juichingen.) Het Verre Oosten. Ten aanzien van liet Verre Oosten ver klaarde Chamberlain, dat geen eisch en geen belang over hoofd zal worden geziecn. jlk zou mijn politiek niet wijzi gen" Zijn rede besluitende zeide Chamberlain dat hij als zijn overtuiging wilde herhalen dat de huitenlandsche politiek der regee ring gedurende de afgeloopen achttien maan den voortdurend juist is geweest (toejui chingen) en dat, wanneer hij die achttien maanden nog eenmaal zou moeten beleven, hij die politiek niet in het geringste zou wijzigen (toejuichingen). Of diie politiek ten slotte haar doel bereikt, moet afgewacht worden, maar dat is niet iets, dat van de Britsche regeering alleen afhangt. Zelfs wanneer zij mocht falen, zou spr. nog wil- nen zeggen, dat het goed was de poging te ondernomen, omdat het ©enige andere oor log was. Ik zou die vreeselijkc verantwoor delijkheid niet op mijn schouders willen nemien, besloot de premier tenzij zij mij opgedrongen werd door de krankzinnigheid van anderen!

Schager Courant | 1938 | | pagina 1