De huldiging van onzen Notaris Het onderwijs M d< krijgt een knauw Een modern zwembad te Wieringerwaard WINKEL VOOR DEN AVOND BIJ LAAN ZIJN EIGENLIJK VIER WOORDEN GE NOEG: 't Was echt Van Leersum (Van onzen eigen verslaggever.) „Dat weet ik niet hoor", was Don derdagmorgen het bescheid van No taris van Leersum, toen we hem vroe gen, welke der vereenigingen in Winkel nu wel zijn lievelingskind was Wat wij wèl weten nu, is, dat Notaris van Leersum op zijn beurt het inderdaad eenigszins be daagde maar toch eeuwig jonge-lie- velingskind van élle vereenigingen is. „In Liefde Bloeiende", was de naam van een Amsterdamsche rederijkers kamer in de 17e eeuw, waarmede Vondel nogal veel van doen had. „In liefde bloeiende", zoo is óók de verhouding tusschen Notaris van Leersum en alle corporaties waarin hij zitting heeft! Dat is gisteravond tijdens de grootsche huldiging in de zaal van Laan wel ondubbelzinnig gebleken! Een grootsche hulde! cD groote tooneelzaal js aangekleed alsof het bruiloft gaat worden. Aan lange, feestelijk versierde en gedekte tafels zitten de zeer velen, die straks den jubilaris zullen gelukwenschen. We zien hier en daar, huiselijk tusschen de anderen min of meer „officieele" personen, als vriend van Notaris van Leersum aanwezig, oud- burgemeester Lovink is er met zijn echtge- noote, Ds. van de Kieboom, burgemeester Loggers, oud-burgemeester Haringhuizen, Dr. Broekens, verschillende raadsleden van Winkel en naburige gemeenten, notabelen en vooraanstaande figuren uit de omliggende polders. Geleidelijk loopt de zaal vol; op het podium zit de band van den heer Jan Kos, alles wacht op de dingen die komen zullen. Burgemeester Zwart, als voorzitter van het comité van huldiging spreekt het welkomst woord tot de aanwezigen en verzoekt allen, die deze avond zullen spreken of iets bijdra gen dit op te geven. Het is een ontzagwekkende rij sprekers die zich opgeeft... En dan is het groote oogenblik daar! De. muziek heft een vroolij- ke marsch aan alle aanwezigen staan op, de jubilaris en zijn echtgenoote worden bin nengeleid. Lang zal hij leven in de gloria! Hiep hiep hoera! weerklinkt luid, en dan nemen notaris van Leersum en zijn echtgenoote op de voor hen bestemde eerczetels plaats. Het feest is be gonnen. Op het podium staan fraaie bloem stukken. Zij zullen worden aangeboden na mens de Floraliacommissic, de Spaarbank, het Witte Kruis. Gemoedelijk als steeds gaat de notaris de lange rijen langs en drukt al len de hand. Steeds liooren wij zijn welge meend „Ik vind 't toch zóó aardig, dat u er óók is! Van het eerste „moeilijke halfuur" bij dergelijke huldigingen, als de officieele kilheid nog maar niet wil wijken is hier al heel weinig te bespeuren, hier .werden alle menschcn Brüder" en dat moet ook, de jubilaris die zoo dikwijls anderen befuifde, zou 't zeker érg taai gevonden heb ben, als 't anders was... Evenwel klinkt in de rede van den voorzitter, burgemeester Zwart een toon van ernst en diepe waardeering. als hij de groote verdien sten van den jubilaris in het licht stelt. Wel is er geen feest in Winkel compleet als de notaris daarbij niet aanwezig is, maar er zijn ook andere dingen dan feesten, en dat is het vele dat de jubilaris buiten zijn ambt voor de gemeenschap heeft gedaan! Notaris van Leersum is in Winkel onmisbaar ge worden, zegt spr., zijn groote werkkracht deed hem van zeer vele zaken de ziel zijn! Als stoffelijk blijk van waardeering biedt burgemeester Zwart een bureau ministre en een bureaustoel aan. Een orifineele hulde. De notaris en mevrouw nemen daarvoor op het podium plaats. Geheel in stijl leest de heer Porte als secretaris van het huldigingsco mité een „schenkingsacte" voor, ver vat in een fraai album, waarin, zoo als in een officieel stuk wordt opge somd wat de jubilaris is geweest! Een origineel idee, waarmede nota ris van Leersum zichtbaar is inge nomen. Smakelijk lacht de jubilaris, als in die acte reeds wordt aangekondigd dat „comparant ten eenre het ca deau op hoogen prijs stelt"! Dan wordt in tegenwoordigheid van na te noemen getuigen, de schenkings acte geteekend en de cadeaux op het podium gedragen. De jubilaris heeft maar écn woord: Schitterend en... dat Is het ook. dit present van alle vereenigingen, waarin de notaris zitting heeft. Dan richt spr. zich tot mevr. van Leersum, die haar man tot zoo groote steun is geweest. Haar wordt een bloemstuk aangeboden en een fraaie broodschaal. Spontaan klinkt weer: Zij leven hoog!" En dan wordt het vuur geopend! De heer P. Honing is de eerste spreker namens Winkels Harmonie, en dan volgen mevr. Keetman, de heer Keetman, da haeren Kant Broekens, Lovink, Komen, de Veer, Dekker Kamp, Haiïiighuizen, Beek Sindrain, mevr. Komen de heeren Span en J. de Veer. Hot zijn speeches waarin de hartelijke toon soms treffend is, het zijn bijdragen die do feestvreugde hóóg opschroeven, er worden herinneringen opgehaald, er wordt gepraat over dit, over dat, over alles waartoe het rijke leven van de jubilaris aanleiding geeft. Steeds hooren wij, dat liet was: „Ga maar even naar meneer van Leersum", of meneer van Leersum helpt ons wel." Het Nut benoemt dezen avond voort 't eerst een eerelid... Notaris van Leersum! Wijd, zeer wijd zijn de sluizen der wel sprekendheid geopend, verschillende aanwe zigen ontpoppen zich als humoristen van klasse, naarmate de avond vordert stijgt de stemming. Er worde ndiverse boekjes opengedaan zelfs uit de prille jeugd van den jubilaris Het is genoeglijk, uiterst genoeglijk en zoo zal liet blijven tot het uur van scheiden slaat. Maar voor het zoo ver is heeft ook de jubilaris zelf nog gelegenheid gehad op de hem eigen wijze, waarvan omschrijving overbodig is, omdat ieder wel weet hoe Notaris van Leersum dat kan, ieder te danken! Als wij dozen grootschen avond willen samenvatten, hébben wij eigenlijk aan vier woorden genoeg: ,,'t Was écht... van Leersum", en dat zegt alles!! RAAD OUDKARSPEL Onderwijs boventallig, dus eervol ontslag. Een mooi gebaar van Mej. Heuvel. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag middag om half vier in spoedeischende vergadering bijeen. Het eenige punt, dat de agenda vermeldde was het verleencn van eervol ontslag aan mej. T. Heuvel als onderwijzeres aan de O.L. school, met in- ang van 1 Jan. 1939, daar zij boventallige leerkracht is. De voorz. gaf een korte uiteenzetting van de oorzaken welke tot dit ontslag aan leiding geven. Het gemiddeld aantal leer lingen is gedaald tot 136. Voor een vierde leerkracht is een aantal van 131 vereischt. Voorzitter heeft een conferentie gehad met het hoofd der school en den. inspecteur van het L.O., waarna een verzoek tot den minister van onderwijs is gericht om art. 56 2e lid van de L.O.-wet toe te passen, waar gesproken wordt van een bijzonder geval. Wij imeeniden dat dit voor het onder wijs van belang zou zijn, daar wij maar 6 leerlingen minder dan het vereischte aan tal hebben. Voorz. deelde ook nog mede, dat de onderwijzeres 16 maanden wacht geld zal genieten, waarvan de eerste drie maanden, tot 1 April tot. aan haar volle salaris. Hedenmorgen is bericht van den minister ontvangen, dat hij voor inwilli ging van het verzoek vooralsnog geen ter men aanwezig acht. Door combinatie en splitsing van klas sen, zal, volgens den minister, het onder wijs mogelijk zijn zonder schade aan het onderwijs toe te brengen. Voorz. deokle mede, dat mej. Heuvel natuurlijk van plan is, weer te solliciteeren. Zij heeft dan een voorsprong als zij een klas heeft en daar zij zeer tegen haar zin van de goede klas, welke zij thans heeft, afscheid neemt, heeft zij zich bereid verklaard, tot April haar functie te blijven waarnemen, tenzij zij eérder elders benoemd zou worden. B. en W. en het Hoofd der School hebben ge meend, dit te moeten aanvaarden. Een woord van dank aan het adres van de on derwijzeres, voor de opvatting van haar taak, is hier wel op zijn plaats. Dank zij •deze toezegging zal het onderwijs er tot April niet onder lijden. Zij blijft als kwee- keling met akte aan de school verbonden. Vooralsnog geen termen aanwezig, staat er in den brief van den Minister. Voorz. had altijd nog een stille hoop gehad, dat de lecr- lingenschaal gewijzigd zou worden, doch toen gebleken was, dat hiervan niets zou komen, hebben B. en W. dit verzoek inge diend. Ook telefonisch heeft spr. nog met het departement gesproken. Hierbij is hem gebleken, dat er nog 600 aanvragen van an dere gemeenten lagen, waarvan er vele nog veel dichter bij het vereischte aantal leerlin gen waren dan Oudkarspel. De heer de Boer wenschte de onderwijze res dank te betuigen voor haar mooie stand punt. Spr. vindt het treurig, dat het onder wijs hieronder zal moeten lijden. De heer Kostelijk sloot zich bij deze woor den aan, evenals de andere raadsleden. Het voorstel om het. eervol ontslag te ver- lcenen, werd aangenomen. Voor de armen. Bij de hierna gehouden rondvraag vroeg de heer Borst, of er niet iets te doen was voor de armen dezer gemeente. Verhooging van brandstoffentoeslag is niet mogelijk, is gebleken. Kan er echter plaatselijk niet iets gedaan worden? De voorzitter zeide, den heer Borst op zijn schriftelijke vragen te hebben geantwoord, dat, in verband met de besprekingen in de Tweede Kamer, eenige kans op inwilliging van 't verzoek tot verhooging van dc brand stoffentoeslag niet bestaat Misschien dat in het nieuwe jaar bij aanhouden van 't kou de weer, iets kan worden gedaan, via het Maatsch. HulpbetQon. De heer De Boer had over hetzelfde willen spreken. Spr. vond het wel goed, dat he: via M. H. zou gaan, doch zou toch gaarne zien, dat het adressen regende in Den Haag. De voorz. meende dat nu de vertegenwoor digers van het geheele Ned. Volk in de Ka mer er over hebben gesproken, het niet zal geven, dat de raad van Oudkarspel aan den minister schrijft. Wij weten ook niet, hoe het er op het departement voorstaat. In elk ge val is de kolentoeslag in de koudste maan den reeds verhoogd tot f 1.30. Als het kouder blijft kan iets worden gedaan via M. H. Ook van andere zijde wordt reeds iels gedaan. De heer Borst vindt het goed, dat hierover eens gesproken wordt. Hij hcef( er niet over willen beginnen. Het is in de Kamer en ook in de gemeenteraden nog maar al te veel, dat gekeken wordt, van wien hqt uitgaat. Er wordt soms meer naar een politieke bedoe ling dan naar het goede doel gekeken. Het verheugde dat kort na de raadsvergadering volgens de Schager Courant, ook in de Raad van Wieringen over de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten is gespro ken en wel door een vrijz. democraat. Spr. vestigde er de aandacht op, dat men hier, in deze streek zeer lage loonen ver dient. De toezegging van dien voorz. heeft spr. 's sympathie. Voorzitter is het er mee eens, dat de brandstoffentoeslag verhoogd moet worden. Hij verwijst echter nogmaals naar die Tweede Kamer. De heer Rijper: Als die koude nog wat aanhoudt, mogen wij het dan niet van de gemeente doen? Voorzitter: Neen, maar wel via Maatsch. Hulpbetoon, hetgeen eigenlijk op hetzelfde neerkomt. Wethouder Bakker drukte zijn spijt er over uit, dat het zoo was geloopen in de Tweede Kamer. Als de geheele georgani seerde arbeidersbeweging geen resultaat krijgt dan is het voor ons vechten tegen windmolens. Spr. vestigde er de aandacht op, dat het M.H. nog heel wat meer menschcn heeft te helpen: er zijn veel arme menschep. De heer De Boer: Wel honderd. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring met den wensch 't.ot raadsleden en pers vertegenwoordigers dat zij een plezierig Kerstfeest, een goed uiteinde en een geluk kig 1939 mogen hebben. Wethouder Bakker darukte deai voorz. voor diens wenschen en wenschte den bur gemeester hetzelfde. Hij hoopt, dat in 1939 het wereldgeweten ontwaken moge, en dat de machten die ons bedreigen, verdwijnen zullen. langend1jk OUDKARSPEL, Slecht beloonde gastvrijheid. In den nacht van Zondag op Maandag tijdons den brand bij de families Kos en De Boer alhier, heeft een der buren, de heer A. S. degenen, die bij het, blusschen van den brand behulpzaam zijn geweest, een warme dronk geschonken. Na afloop van deze koffieschenkerij kwam de welwillende „kastelein" tot de onaange- Totstandkoming vrijwel verzekerd DE GEMEENTENAREN MOETEN NOG f 660,BIJEENBRENGEN. Op de agende van de algemeene vergadering, welke „Het Witte Kruis" Donderdagavond hield, stond slechts één punt vermeld. Maar dit was dan ook een zeer belangrijk punt, n.L regeling der overeenkomst met de gemeente betreffende regle menten en tarieven in verband met de stichting van een zweminrichting Na opening en voorlezing der notulen deed de voorzitter nog eens de revue pas- seeren, hetgeen er tot dusver is gedaan. Daarna werd een ontwerp-overeemkomst, bevattende 17 artikelen voorgelezen. In de ze overeenkomst worden de rechten van dc gemeente en Witte Kruis, alsmede de 'verplichtingen van de op te richten vcr- eeniging vastgesteld. Voorzitter deelde nog mede, dat het aan nemen van deze overeenkomst nog niet wil zeggen, dat de stichting definitief vast staat. Het wachten is ook nog op den in specteur van de Volksgezondheid, die een onderzoek zal instellen naar het water. By vendien zijn er nog meerdere zaken te re gelen. In één artikel der overeenkomst komt 't woordje „kan" voor, waarover een zeer breedvoerige discussie ontstond tusschen den Burgemeester en den Voorzitter. De Burgemeester wilde nl. namens het Dag. Bestuur der gemeente in overweging geven dit woordje te veranderen in „zal". Beide heeren verdedigden hun standpunt. Het slot was, dat de commissie van vier met Bur gemeester en Wethouders vooraf nog een onderhoud zal hebben om te trachten tot een compromis te komen. Daarna volgde de behandeling van een conceptreglement en de tarieven. De naam der stichting zal zijn „Vereeni- ging Wieringerwaard Natuur Zwembad". Het bestuur zal beslaan uit 7 leden, t. w. 3 uit, de op te richten vereenigimg; 2 uit het Witte Kruis en 2 uit het College van den Raad. Vooral over de tarieven werd zeer breedvoerig gesproken. Men moet vooraf zeker zijn, dat het geld (f 900.) waarvan de gemeente maximaal f 300 bijdragen, door aandeelen en leden bij een komt. De gemeen ten aren moeten dus zorgen voor f 000. Eerder gaat er geen spade in den grond Enkelen gaven te kennen dat dit nog niet zal meevallen. De bedoeling is om leden te werven. De contributie zal bedragen f 1.50 en f 2.50 en verder wil men aandeelen plaatsen van f 10. De heer Jb. Kaan was in deze zeer opti mistisch. Hij zou erg teleurgesteld zijn, wanneer een en ander in een dorp als Wie ringerwaard niet tot stand kon komen. Waar zou dan de mentaliteit der ingezete nen blijven. Ten slotte werd besloten een propaganda- commissie samen te stellen, waarin ook enkele dames zitting kunnen nemen. Hierna sluiting. (Vermelden wij nog, dat in 'de bestuurs vergadering, welke de ledenvergadering voorafging de lieer Hofsté gekozen werd als vice-voorzitter, terwijl in de plaats van den heer D. Sleutel, die bedankt heeft als secretaris-penningmeester werd gekozen de heer Daan Kaan.) name ontdekking, dat drie zilveren thee. lepeltjes, welke door de brandblusschers bruikt waren, verdwenen waren. Deze gastvrijheid werd dus wel met on dank beloond. Het lijkt ons toe, dat dit gee- aanmoediging is, om bij voorkomende gel? genheden de behulpzainen op de koffie t nooden, maar 't is te hopen, dat de dieve toch nog eens „op de koffie komen", zij dan in anderen zin! Uitkeering B-steun Vrijdagavond is alhier een ujtkeering ge daan van den z.g. B-steun. Voor deze uit keering, welke bestond uit kleedingstuk ken, schoeisel enz., kwamen een 70-tal zinnen in aanmerking. Deze uitdeeling ^1 den menschcn ongetwijfeld goed te pas ko, men in deze koude dagen. Nog een Kerstgeschenk, Naar wij vernemen is door een aantal pg ticulieren aan ongeveer 100 arme gezinuj een hoeveelheid eierkolen geschonken, j Een sympathiek gebaat Door de fa. Hart en Co., zuurkoolfabr. alhia is in verband met den winter en ook rnp; de a.s. feestdagen aan al haar personeel eei bon verstrekt ter waarde van f 2.50. Deze boi mag besteed worden bij de in deze gemeentt wonende slagers. In de vele gezinnen is deze sympathiekt daad met vreugde begroet. NOORDSCHARWOUDE. Hardrijderij voor sohooifctoiem Op het Gortendiepjc werden gistermiddai wedstrijden gehouden voor schoolkinderen ii het hardrijden, waarvan de uitslagen als volgt waren: Jongens 810 jaar: 1. K. de Geus, 2. P Heijdsma, 3. C. v. d. Heerik. Jongens 1112 jaar: 1. P. Hemke, 2. Abr Hand, 3. J. Bakker. Jongens 1314 jaar: 1. J. Glas, 2. P. Ka! verdijk, 3. H. Piersma. Meisjes 810 jaar: l.G. van Nienes, 2. "W, Schuitemaker, 3. Tr. Bras. Meisjes 1112 jaar: 1. E. Slot, 2. St. Hemke, 3. J. Swager. Meisjes 1314 jaar: 1. A. Chattillon Annie de Boer, 3. Maart je Bouwens. LANGENDLJK, EEN GEVAL VAN OPLICHTING. Naar wij vernemen, heeft zich een geval van oplichting voorgedaan, door middel van een postchèque. Een der Langendijker groentenhandclaren verwachtte een che que van een zijner Amsterdamsche afno mers, doch de brief met het. waardepapier bleef maar uit. Bij nadere informatie bleek, dat de Amsterdamsche handelaar de che que wel verzonden had; in ieder geval, hij had de brief ter bezorging afgegeven aan iemand van zijn personeel, die weer een ander had verzocht, den briel te posten. Een dezer dagen nu werd de postchèque bij de Landbouwbank te Alkmaar aangebo den door iemand, die mededeelde, dat hij geld noodig had, een voorschot vroeg op cheque van f25.De bankbediende, die dit zeker een te gering bedrag vond op een clièque van f300,zeide, dat er wel f50. op kon worden verkregen. De aanbieder ging hiermede vanzelfsprekend accoord. Later bleek echter, dat de aanbieder niet de gerechtigde was, de chèque te ontvangen en dat de handteekening, welke op de chè que was geplaatst om haar over te dragen, valsch was. De politie stelt een onderzoek in naar den dader, die tot nu toe nog niet gevonden is. Voor de Landbouwbank was dit geen voor- deelige transactie geweest. ZIJPE EEN IJSBAAN VAN 13 KILOMETER. Op Initiatief van de IJsclub te Burgerbrug is men op t oogenblik bezig met bet maken van een ijsbaan op de Groote Sloot vanaf Burgerbrug naar Oudesinis. De IJsclubs te St. Maartensbrug en Scfeagerbrug hebben spontaan medewerking toegezegd en het re sultaat hiervan is, dat men Vrijdag reeds een goed berijdbare baan had van Burger- brug tot St. Maartensbrug (bocht) terwij! vandaag de baan wordt uitgebreid tot Keinsmerbrug. Wanneer men nn nog door gaat tot Oudesluis, dan zal men in de Zijpe een ijsbaan hebben ter lengte van niet mio der dan pLm. 13 K.M., hetgeen wel m unicum zal zijn. Een mooi bewijs van het< geen door samenwerking tot stand kan ko men. Werkloosheid. In de vorige week is het aantal werkloo- zen, dat in „zorg" is, vermeerderd van 79 tot 99 (waarvan 52 in de werkverschaffing waren geplaatst en 47 volgens dc Rijkssteun regeling werden geholpen). In de overeenkomstige week van het vorfi ge jaar bedroeg het aantal werkloozen 139. BURGERBRUG. VogelvergHnniag. De Minister van Economische Zaken heelt aan den veehouder-landbouwer Jn. Hooi land alhier een vogelvergunning verleend. schagerbrug GESLAAGD. Bij het te V Her togen bosc h gehouden exa men voor coupeuse slaagde ate zoodanig mej. Nel Schagen, alhier. harenkarspel DINS Uitgo> Dai gev (Var Om trokke onder wand, lichtki Het van di olie e eiland hingei vol h men Met. het N voor was, 1 of gCf was l meter nulpu O d G Li zoo niet kon de lag sen Z 5 trac niet het sch: leve de den WAARLAND. Dammen. De uitslag van den damwedstrijd. 9e ron de luidt: S. Groen Sz.—D. v. d. Gulik 1—1 Jb. SchramaC. Beemsterboer 11 G. Borst—A. Ruiter 2—0 R. Dekker Hz.J. Lantman 02 Nic. Volkers—Arie Bakkpr Dz. 2—0 J. Bruin Cz.—N. Bruin Sz. 0—2 W. Zwagerman—J. Bakker Pz. 1—1 C. Bakker Jz.—P. Dekker 0—2 A. Komen—G. Jonker 2—0 winkel POLITIE Geypnden oen gobroide rok. Inltch'tingen bij J. Haven. de ge te

Schager Courant | 1938 | | pagina 16