I Autokoning koopt POORTERS nieuwe boerderijen HIITENLANDSCH VERZICHT WOLLEN DEKENS Het proefbedrijf mm „Achtergeest" te Sint Pancras Alkmaarsche Kaasmarkt Kantongerecht te Alkmaar r ii KERSTNIS 1938. Overal op de wereld vieren twist en tweedracht hoogtij. De vol keren lijden, de geest kwijnt. Gaan we een nieuwe lente tege moet? Het is Kerstmis. En het is er een. zooals we dat sedert jaren niet hebben beleefd, een echt ouder- R-etsch Kerstfeest, Binnenshuis aal de be kende gezellige sfeer hangen en de mensch zal, gelijk hij dat ieder jaar doet, de bede laten oprijzen: Vrede op aarde! In menschen een welbehagen! Vrede op aarde! We weten het, het is een nimmer bereikbaar ideaal. Zoolang er menschen zijn geweest, zijn er omstandig heden geweest, waardoor ze van elkander werden gescheiden. D.at begon in het Pa radijs en dat is heden nog steeds niet an ders. Het hoogst bereikbare is betrekke lijke vrede, misschien een vrede, die af en toe eens door een periode van ongenoegen, van onrust wordt afgewisseld. Maar het kan met de twist en de tweedracht, met de oorlog en de strijd te erg worden. Daar om is het goed, dat ieder jaar om dezen tijd het feest van den vrede wordt gevierd. Het is als een aanmaning aan den mensch om tot inkeer te komen, om zich te bezin nen en althans een poging te doen de onderlinge geschillen een oogenblik te ver gelen. Ieder jaar keert het Kerstfeest terug en ieder jaar schijnen de Kerstklokken te ver geefs te hebben geluid. Maar toch, ieder jaar wordt daardoor de vredesgedachte even in de mensch wakker gemaakt en al blijft de invloed schijnbaar achterwege, al gaan zo zich spoedig weer aan nieuwe twisten te buiten, iets er van hebben ze in zich op genomen. En zoo is er niet den minsten twijfel aan of het telken jare wederkeerend Kerstfeest werkt als een rem. Indien het ooit voor de menschen nuttig en noodig is geweest oen oogenblik stil te staan en zich bij het schijnsel der Kerst lichtjes te bezinnen op hun daden, dan is het nu. Het is de vraag of de tweedracht ooit groot^r is geweost dan vandaag aan don dag. Zelfs gedurende den wereldoorlog was het nauwelijks erger. Do Japansch-Chi- necsche strijd doet aan omvang en wreed heid nauwelijks onder voor de uitbarsting, die nu twintig jaar geleden in Europa is beëindigd. Daarbij heerscht in de overige Wereld een verdeeldheid, die reeds eenige, malen tot een ontploffing (dreigde te leidon. Dé bewapeningswedloop is feller en hevi ger dan ooit. Het tempo is zóó moordend, dat het er naar uitziet, dat sommige landen aanstonds hun toevlucht moeten nemen tot een gewa pend optreden of van uitputting zullen in éénzinken. De autarkie, gebaseerd op natio naal egoisme, wordt krachtig nagestreeft en blijft de volkeren verdeeld houden. Daartus- schcndoor wordt een mentaliteit aan den dag gelegd, die haar hoogste bevrediging schijnt te vinden in de beleediging van andere vol keren. Van andere, volkeren, die ook hun eer hebben! Internationale trouw schiint niet meer te bestaan. Met een gemakkelijkheid, die slechts het ergste kan doen vreezen, wordt het gegeven woord gebroken, worden verdragen geschonden of eenzijdig ongezegd Het doorslaggevend argument daarbij is het eigenbelang. De opvatting schijnt te zijn ge worden, dat iedere overeenkomst mag wor den ongezegd, wanneer die als strijd'g wordt geoordeeld met de belangen van de eigen natie, op een bepaald oogenblik. Op een manier, die met recht af schuw mag verwekken, worden de zwakkeren voor de leeuwen gewor pen, en worden aan de sterkeren ei- schen gesteld in de hoop dat ze zich niet sterk genoeg gevoelen om een gruwelijke oorlog te riskeeren. Zoo ziet het er uit in de internationale samenleving op Kerstmis 1938. „Kleinighe den" als de. Spaansche burgeroorlog, waar het jongste offensief van Franco wegens vor- raad geen voortgang schiint te hebben kun nen vinden, laten we daarbij buiten be schouwing. Niettegenstaande de alom hoogtij vierende ikzucht, lijden de volkeren. Hoe kan het an ders? De staat eischt alles voor zich op om naar buiten respect te kunnen afdwingen. Aan de kracht dor natie wordt alles opge offerd en in de eerste plaats komen daar- De kaasmarkt stond zwaar onder den druk van de heerschende koude. De aanvoer was zeer klein, wellicht een 15-000 a 20-000 k.g. geringer dan de vorige week. In totaal zal hij een 35.000 k.g. hebben bedragen. Niette genstaande dit geringe aanbod was de kooplust gering. Transportmoei lijkheden en vrees voor bederf als gevolg van de koude zullen daarbij wel de overheerschende factoren z?i - geweest. Enkele koopers bleken bo vendien te zijn weggebleven. Zoo waren dc prijzen dus lager dan Vrijdag j.I. De hoogste markt lag met f 22.50 een halve gulden beneden de vorige week. Ook de gang was min der. Een achttal stapels brachten prijzen op van f 20.— tot f 21. eenigszins afwijkende kwaliteit no teerde f 19.50 f 20. óm in aanmerking het leven en het bezit der eigen burgers. Wel wordt soms getracht een deel van het volk dat deel, waarvan sommige ras- of bloedrechten zijn toegekend te sparen, door een andere categorie 'extra zwaar te treffen, zooals we dat onlangs in Duitsch- Land hebben kunnen aanschouwen, zulke handelingen vormen echter een uitstel van executie. De nog resteerende welstand van het volk komt aan dc beurt, daaraan be hoeft geen mensch te twijfelen. Japan heeft door zijn militairisme het eigen volk tot volslagen armoede gebracht in hét reusachtige China heerscht nood en ellende in de verwoeste en platgebrande gebieden. In Duitschland is de sehaarschte grooter dan ooit, in Spanje tracht Franco het regee- ringsgetrouwe gebied uit te hongeren. En de rest van de wereld ondervindt den nood der tijden door steeds hooger wordende be lastingen, steeds dalende wolstand. De vrijheid van gedachte, het hooge men- schelijke bezit, gaat verloren omdat hét een gevaar dreigt, te worden voor de naties, voor de Staat, welke dienaar maar geen gebieder der volkeren behoort te zijn. Alles wodirt op geofferd voor volk en vaderland. Het is een triest beeld, dat de mcnsche- lijke samenleving ons lagt zien op Kerstmis 193S. En ieder jaar hopen we opnieuw. Ieder jaar, wanneer de Kerstklokken weerklinken, voelen we even het vertrouwen herrijzen, weten we, dat het eenmaal beter zal gaan. Slechter dan het nu is, kan het bijna niet worden. Daarin zit een troostvolle gedachte. Zooals in de natuur, moet ook in onze menschcnmaatschappij eens het licht de duisternis bedwingen. Moge met het licht, dat vanaf heden lede ren dag weer langer onze aarde bestraalt, ook het geestelijk licht steeds helderder gaan schijnen. (zitting van Vrijdag 23 December) W ieringen. TE KRAP GEPASSEERD. Terecht moet staan D. P. wonende te Wie- ringen, die in de Beemster op den Purme- rendschen weg met z'n auto een aanrijding hoeft veroorzaakt mot oen andere auto, door deze te krap te passeeren. Verd. merkt op, dat de bestuurder van de andere auto zijn rechter richtingaanwijzer had uitgestoken. Dc Kantonrechter Mr. Boemgtor vraagt verd. óf deze niet heeft gezien, dat de an- cfe're automobilist een fiets passeerde? Verd.: Dat heb ik niet kunnen zien. De ambt. van het O. M. Mi', de Brucys Tack wil van verd. weten of er rechts een zij weg was? Verd.: Nee, maar later hoorde ik, dat de aanstaande schoonvader van den bestuurder van de andere auto daar rechts aan den weg woonde. Kant.: Kon u niet meer naar links? Verd.: Nee, daar stonden boomen. Ik had geen keus. Get. D. L., arbeider uit Lutjebroek komt verklaren, dat hij een fietsrijder passeerde en later weer naar rechts is gegaan om naar liet huis van zijn a.s. schoonvader te gaan. Maar toen had de aanrijding al plaats ge had. Verd.: Ik dacht dat deze gct. achter de fietser zou blijven. Ambt O. M. Dat moet u niet denken, het is heel logisch, dat de auto die fietser pas seerde. De ambt. van het O. M. wil de zaak aan houden tot Vrijdag 6 Januari, om nog een ge tuige te hooren. De Kantonrechter kan zich hiermee ver een igen. Oudkarspel. KLEURENBLIND Dan moet terecht staan N. H., chauffeur te Oudkarspel, die ervan wordt beschuldigd op 6 November te Harenkarspel met een auto te hebben gereden, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Verd. erkent het feit, doch zegt dat hij geen rijbewijs kan krijgen, omdat hij kleu renblind is. Uit den Haag heeft hij alle pa pieren gekregen. Ambt. O. M.: En kunt u wel goed rijden? Verd.: Ja zeker, ik reed de auto a. in- en uit het huis toen ik elf jaar was. Kant.: In en uit het huis?.Wat zul dat huis er dan uitgezien hebben. Mr. Boerrig- ter raadt verd. aan eens aan den burgemees ter té vragen hoe dat nu verder moet? Ambt. O. M.: Wie heeft het examen afge nomen? Verd.: Do zoon van notaris van den Bergh uit Schagen. Ambt O. M.: Kunt u geen groen van rood onderscheiden? Verd.: Niet altijd. Ambt. O. M. Dat is 's avonds wel gevaar lijk. Mr. de Brueys Tack vordering nemend, acht het t.enlaste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischt f 4.— boete, subs 3 dagen hechtenis, in afwachting van den verderen loop dezer zaak. Conform den eisch van den ambtenaar wordt verd. door den Kantonrechter veroor deeld. Bergen. MOS WEGGEHAALD. Vervolgens moet terecht staan P. L. R. te Bergen woonachtig, die een hoeveelheid mos zou hebben weggehaald, toebehoorende aan den heer van Reenen, aldaar. Verd. erkent het feit, doch zegt dat hij vergunning had. Alleen voor het hoekje niet! Kant.: Ja, maar er wordt meer over ge klaagd. De Ambt. van het O. M. vordering ne mend eischt f 4— boete subs 4 dagen. Verd. vindt d't veel. Mr. Boerrigter - moordeelt dan verd. tol f 2,— boete subs 1 dag hechtenis, Wagens bet vergevorderde seizoen zijn we door de iabriek ln staat ge steld om onze bekende ZWARE WOELEN DEKENS maat 1H X 230 h 111.75 te verkoopen. De 1ste i f 16.75 en de 2de gelijktij dig gekoekt voer halt geld, das voor t 5.3714. Koop des beden. TAPIJT- Bil MEUBELHANDEL SCHADEN. TEL. 87. Een voorstel van 5 leden, dat 10 leden der vereeniging het recht hebben bij een eventueele bestuursverkiezing de voor dracht van het bestuur met een schrifte lijke en onderteekende candidaatstelling aan te vullen, werd goedgevonden. Een voorstel om de aftredende bestuurs leden behalve voorzitter, secretaris en pen ningmeester niet terstond herkiesbaar te stellen, werd verworpen, daar dit niet in het belang van de schoolvereeniging werd geacht. Een voorstel om aan het desbetreffende artikel van het huish. reglement toe te voegen, dat genomen besluiten door een al- gemeene vergadering bindend zijn, werd niet noodzakelijk geacht, daar dit reeds voor zich zelf spreekt. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Leelijke vaL Tijdons het sleeën kwam de 18-jarige J. Kostelijk zoodanig met één zijner ellebogen op het ijs te vallen, dat na geneeskundig onderzoek overbrenging naar het Zieken huis noodzakelijk werd geacht, daar het lichaamsdeel verbrijzeld was en operatief ingrijpen noodig werd geoordeeld. WIERJNGERMEER HENRY FORDS JONGE BOEREN HADDEN EEN GOEDEN OOGST. HET EXPERIMENT TEN GUNSTE DER WERKLOOZEN ZAL WOR DEN VOORTGEZET. DETROIT, Dec. 1938. Op grond van de uitstekende oog sten, die op den modelfarm van Henry Ford binnengehaald konden worden, heeft de autokoning het besluit genomen, nog een aantal boerderijen aan te koopen. Ook daar zuilen eeb aantal jonge werk- loozen arbeid en brood kunnen vinden. Reeds dikwijls genoeg is er over de ver wonderlijke verandering in Henry Ford's leven, ,de „terugkeer naar de natuur" ge sproken fin het voor cn tegen daarvan afgewogen. In het voorjaar van 1938 vatte Ford bet plan op, een 400 morgen groote farm aan te koopen en hierop jonge werk loozen te werk te stellen. Het agrarische werk zou de jonge menschen niet ver plichten, hun geheéle leven op een farm te slijten. Veeleer was de bedoeling, de jongens, die zich het intelligentst en ij ve rliest betoonden, naar de automobiel industrie over te hevelen. Een zuivere winst dollar. van 6030 Na bestrijding van alle onkosten voor het werkkamp en na aftrek van het loon, dat voor iederen arbeider twee dollar per dag bedraagt, heeft het „Camp Legion" zoo heet dc eerste farm van Ilenrv Ford een zuivere winst van 6000 dollar gemaakt Van de zeventig jonge arbeiders, die in het voorjaar werden aangenomen, verlieten er slechts elf voor hun tijd het hedriif. Dat w-as moestal een gevolg van familie omstandigheden, b.v. het vertrek van de ouders- naar een andere plaats. Degenen echter, die het goheele halve jaar op hun post waren gebleven en zieh goed hadden gedragen, kregen ieder 96 dollar extra uit betaald. Henry Ford schept zelf veel genoegen in zijn farnpobject. Dikwijls was hij dc gast van het „Camp Legion" en stelde zich dan van den stand der werkzaamheden nauw keurig op de hoogte. De oogst bleek na het gunstige .weer van dit jaar uitstekend ie zijn. Er werden 6000 schepels graan, 2000 pond sojahoonen, 1100 schepels tomaten 1130 schepels aardappelen en groote hoeveelhe den tuinvruchten geoogst en verkocht. Henry Ford riep dc jonge menschen na het binnen halen van de oogst bijeen, overhandigde hun genoemde belooning en bood hun een plaats in zijn automobielfabrieken aan, waar zij nu den geheclen winter kunnen werken. Degenen, die echter nog jonger dan achttien jaar ziin, heeft hij voorloo- pig naar een nijverheidsschool gezonden die bij zijn automobielfabrieken behoort. Uitbreiding van het plan. De goede oogsten van dezen eersten farm zijn voor Henry Ford aanleiding geweest om ni'mwe boerderijen aan te koopen, die reeds het volgend voorjaar in exploitatie zullen worden genomen. Ook hier zullen in de eerste plaats jontre menschen te werk worden gesteld, die dan na een jaar naar de automobielindustrie kunnen overgaan. Natuurlijk hooft men bij het tcrug-naar-de- natuur-plan van Henry Ford niet te doen met een dweperij of een stokpaardje, dat een vermogend man zich „veroorloofd" zelfs wanneer dit economisch niet te verant woorden is. Daarvoor is Ford nu eenmaal te veel zakenman. Hij gebruikt een flink deel van de agrarische, producten voor zijn automobielindustrie. I-Iij spaart dus grond stoffen, die hij anders zou moeten hebben koopen. De deurknoppen en stuurwielen van zijn auto's worden ten deele reeds uit de grondstof „veldproduct" vervaardigd. Uit onze omgeving LANGENUIJK BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering Chr. Schoolvereen. Donderdagavond kwam de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs in vergade ring bijeen onder leiding van den heer H. Glas. Een voorstel van het bestuur om de inning der schoolgelden over te dragen aan het gemeentebestuur tot meerdere ze kerheid der voldoening daarvan door de wanbetalers, werd aangenomen. SLOOTDORP ZES MENSCHEN DOOR HET IJS GEZAKT. Ondanks de vrij hevigon sneeuwval van de laatstie dagen wordt te Slootdorp nog druk op de schaats gereden. Dat deze win tersport niet altijd zonder ongelukken ver loopt, blijkt wel uit het feit, dat wij van 6 personen vernomen hebben, dat zij door het ijs zijn gezakt. Enkelen ervan konden zich ternauwernood redden. De oorzaak hier van is. dat verschillende gasbronnen in de kanalen het iis onbetrouwbaar maken. Door de sneeuwval zijn deze plaatsen onzichtbaar geworden, zoodat daardoor het gevaar nog vergroot is. Men zij dus voorzichtig! Naar wij vernemen zal hedenmiddag te 2 uur een hardrijderij gehouden worden voor arbeiders en werkloozen uit Slootdorp. Ver moedelijk zal de animo hiervoor wel groot zijn. Men loopt met lijsten om de bonoodigde gelden bijeen te krijgen. Bij inzage van één der lijsten bleek ons, dat er flink geteekend is, zoodat het waarschijnlijk wel een ge slaagde dag zal worden. De prijzen zullen bestaan uit eetwaren, voornamelijk worsten, spek enz. Z1JPE Politie. Gevonden: Oliejas met pijpen; damespan toffel. Hoewel de grasland gebruiker, welke ver trouwd is met de- nieuwere gebruiksmetho- den, zich nu al gaat bezig houden met plan non voor 't komende jaar, ie er ook nog tijd om aandacht te schenken aan hetgeen dit jaar is gepasseerd. Van ons demonstratiebedrijf zijn gege vens verzameld uit de weideperiode, die hieronder worden medegedeeld. Iloewel niet te klagen viel over de pro ductiviteit in de geheele periode, mag niet onvernield blijven dat da droge Augustus maand ook hier schadelijk is geweest voor de melkopbrengsten. Daarnaast heeft het vocbcslag in zeer ernstige, miate geleden door de tweede Mond- en Klauwzeer epide mie. Geen enkel dier bleef vrij van deze aantasting. Vanaf begin October tot kort voor de staltijd heeft de ziekte zich laten gelden en het behoeft geen betoog dat momenteel nog nadeelige gevolgen optre den. Bij de toediening van kracht voeder is er dan ook op gerekend dat extra gevoe derd moet worden om de dieren in de go-" wenschte conditie te krijgen. Hoewel nu al enkele jaren een behoorlijk intensieve bemesting is toegediend, bleek bet voor 1938 noodzakelijk de stikstofbemes ting nog iets op te voeren, waardoor in het afgeloopcn seizoen in totaal 80 ba hm van 100 kg. kaikammonsalpeter zijn verbruikt (anders gemiddeld 70 balen). Dank zij deze hulpmeststof was het nu ook mogelijk de zware veebezetting aan te houden en, wat belangrijker is, over voldoende gras te beschikken. Bij het uitbreken van het mond- en klauwzeer moest, noodgedwongen, wat extra gevoederd worden. Het is van zelfsprekend dat dit zoo rationeel mogelijk is geschied. In de maand Augustus is nog pl.m. 10.000 kg. hooi van prima kwaliteit gewonnen en nog 30.000 kg. kuilgras. Teneinde het verloop van het bedrijf in groote lijnen nog eens te laten zien, volger bier enkele gegevens over de proefjaren: GEGEVENS IN VERBAND MET DE MELKOPBRENGSTEN GEDURENDE DE WEIDE PERIODEN. 1935 1936 1937 Aantal melkkoeien 27 28 33 Begin Weidegang 23 April 21 April 13 April Melkproductie vóór 1 Mei 1476 L. 3991 L. 6692 L. Melkprod. 1 Mei-1 Nov. 52.975 L. 60.725 L. 76.800 L. Totaio melkproductie tot 1 November 54.451 L. 64.743 L. 83.792 L. Hooi productie 80.000 k.g. 96.000 k.g. 51.600 k.g. Kuilgras 100 M3. 120 M3. 85 M3. x) behalve deze opbrengst is er nog 10.000 k.g. hooi uit 1937. 21 April 4557 L. 76.8S8 L. 81.445 L. 58.300 k.g.x) 100 M3. Ondanks dc iels groot-ere veedichtheid is dc totale melkproductie toch iets lager. Zoo als reeds werd opgemerkt was de mond- en klauwzeer-aantasting deze keer ook van ernstige aard. Een van de hoste melkkoeien is dc gevolgen van rlc ziekte ook niet te hoven gekomen. Werden in 1937 in de maand October nog ruim moff) 1. me"- m- wonnen. die bedroeg in 1938 slechts 6700 L. Al het gewonnen kuil-ras is geënsilecrd volgens de A.I.V.-methode. De nu geopende s-ilo levert een uitstekend product. De zuurgraad komt overeen met een pil van 3,7. Het kuilgras is nagenoeg reukloos en de dieren nemen het graag op. De ensilage is zoo goed gelukt dat er totaal geen af val is! Een aandachtig lezer zal ook opmerken, dat de totale hooimassa in den loop dor jaren niet is vergroot. Dit is echter wel het geval met de kwaliteit, Onderstaande ana lyse cijfers mogen dit duidelijk maken: Jaar: droge ruw stof. eiwit 1935 83.3 11,4 1936 81,2 11,- 1937 83,3 12,7 1938 80,6 11,6 HOOI ANALYSEN. verteerb. zetmeel- ruwe asch- ruw eiwit acht. stof celstof bestandd. 6,S 32,6 30,5 7.2 7,5 33,1 27,6 8- 8,3 41,7 34,8 8.8 8,4 34,2 27,3 7,5 Dit zijn gemiddelde cijfers van-3 tot 5 analysen per jaar! Medo op grond van de opgedane ervaringen meen ik hieruit te mogen concludeeren, dat er op het punt van beter hooiwinning nog wel was valt te doen. En wat meer zegt, de mogelijkheden om beter hooi te winnen zijn zeer goed voor iedere hoer te verwezenlijken! Tengevolge van de goede kwaliteit hooi en het prima kuilgras is het volgens het oordeel van den Rijksvootooltconsulent mo gelijk. het vee in goede conditie te houden met 10 kg. hooi en 20 kg. kuilgras bij een melkgift van 15 1. per dag! Om duidelijk te maken wat eoed hoo> dient men te weten, dat z.g. ge middelde kwaliteit hooi niet meer dan 5 verteerbaar ruw eiwit bevat in de droge 6tof! Omdat in de zgn. ruwvoeders zooveel ei» wit beschikbaar is. moet het krachtvoedcr ei—'farm ge^o-'-t - worden. De droge koe'en ontvalleen momenteel alleen hooi en kuilgras en krijgen dan zelfs wat overmaat aan eiwitten! De die ren welke tot 15 L. melk geven krijgen hetzelfde rantsoen. De meer producecronde koeien ontvan gen krachtvoeder dat als volgt is samenge steld: 20 maïsmeel 20 roggemeel 10 vetrijk zetmeel 10 suikerpulp. Koeien welke 20 1. melk geven krijgen ner dag IX kg. van het genoemde meng sel en 1 kg. lijnkoek. De koeien met 25 I,. melk ontvangen 2 kg. meel en 2 kg. lijnkoek Naast het kuilgras worden mineralen ge voederd. De toediening van lijnkoek is wat ruim berekend om het vee sneller over do vol gen van het mond- en klauwzeer heen te helpen. Over het verloop va-n de staiperiode zullen t.z.t. resultaten worden medegedeeld. De Rijkslandbomvronsulenf voor Noordholland, G. LIENESCll.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7