Hei£e fon^etvi en metijei! Daar zijn we weer, vrienden en vrien dinnen, en het is ditmaal voor de laat ste maal, dat we in het jaar 1938 elkaar schrijven. Ik zal dan ook maar beginnen met jullie allemaal, ook zij, die me nu niet direct altijd even trouw schrijven, een recht gelukkig 1939 toe te wensen, een jaar met goede rapporten, met veel werklust en... met prijzen in de kinder rubriek en bij de wedstrijden van onze krant, waarin dezer dagen een onzer vrienden een prijs won. We spreken natuurlijk af in het vol gend jaar weer net zulke goede kame raden te blijven als we tot nu toe ge weest zijn en dat ik iedere week dikke brieven ontvang. Maar daar twijfel ik niet aan. Ook de beste wensen voor jullie broertjes en zusjes, ofschoon ik ze niet allemaal Van naam en gezicht ken, en tenslotte... een gezellige Oudejaars avond. Maar... niet te veel snoepen hoor!! En nu de verrassing. Ik ben naar de directie geweest en heb die gevraagd of het goed was, dat ik in verband met de Oudejaarsavond een taart verlootte. Nu, er was geen bezwaar, zodat een van jullie een geweldige buitenkans heeft. Het is: GREETJE 3 JT! NT JE WERF W<L, Oudesluis. Die we natuurlijk hartelijk feliciteeren. En nu de briefjes: Annie Rademaker, Petten. Als ik jouw brief lees, Annie, meen ik wel te mo gen geloven, dat jij en je broertje Gerrit het in Heiloo naar je zin gehad hebben. En ik kan me ook best indenken, dat die opoe zal zeggen,., als Jullie weg gaat: „ziezo, die twee spektakels zgn weg!" Maar of ze dat werkelijk meent... dat weet ik nog zo nét niet... Bets Tijsen, Anna Paulowna. Je nieu we postpapier vind ik bijzonder leuk. Wat een alleraardigst meisje staat er bovenaan. Ik zou er maar zeer zumig op zijn. Jan Langedijk heb ik ook op het Oude Veer zien rijden. Wat is hg toch een kraan, hè? Daar zou ik wel een hele dag naar kunnen kijken! Trien Tijsen, Anna Paulovna. En hier hebben we nu Tijsentje no. twee. Die schrijft voor mij de cijfers van haar rapport over en ik kan niet anders zeggen, dan dat het er prima, prima uitziet. Goed gedaan, Trien, zo volhouden en je zwaait van school af als een bolleboos. Bram Borst, Keins. O Brammetje... o Brammetje... wat krijg ik me daar van jou een klein briefje. Nu, dat ben ik wel eens anders van jou gewend geweest. Maar ik denk, dat het komt van het Kerstfeest en van het komend Oud- en Nieuw. Is dat niet zo? Maar volgende week Bram... dan vier kantjes, hoor. Afgesproken? Jannie Borst, Keins. Wat een aller aardigst postpapier heb jij gekregen, Jan nie. Dat zal, denk ik, wel erg duur zgn. Ik geef je gelijk dat je h%t niet voor ieder briefje aan den Kindervriend gebruikt. Alleen op Zon- en feestdagèn, hè? Heb je fijn geschaatst? Maar hoe kan ik dat vra gen aan jou, met je nieuwe schaatsen? Jan Brommer, Barsingerhorn. HéA&&, daar zie ik weer een brief van m'n vriend Jan Brommer, onze sportverslaggever. Nu, de sport komt er ditmaal een beetje mager af, maar hoe kan dat ook anders als er alleen maar geschaatst is! Ik vind het leuk, dat je met de wedstrijd van onze krant meedoet, Jan. Ik l.eb zo'n idee, dat jij toch nog wel eens een prijsje wint. Dat is maar zo'n voorge voel, hoor, maar wie weet, komt het niet uit! Leuke wedstrijd, hè? Piet en Sjaantje Zeeman, Schagerbrug. Wat had ik dat graag eens gezien, Piet en Sjaantje, julile moeder in die wedstrijd op priksleetjes. Ja, ja, dat zal wel een mooi gezicht geweest zijn. al die dames. Dat kan ik me best .voorstellen.- En... wd gefelici teerd hoor met die eerste prijs van het houtjesrapen. Dat viel er in, zeg! Boffer! Pietje de Vet, Schagen. Hoe het komt, dat jouw briefje de vorige week niet be antwoord is begrijp ik niet, maar jammer vind ik het. Ik lees nu, dat jouw vader op de „Tarakan" vaart. r aar heb ik een jaar of vier geleden 10 dagen op gezeten op een reis naar Noorwegen. Een fijne schuit hoor. Als ik vanavond naar de schepen luister, zal ik speciaal aan de „Tarakan" denken en even aan jou vader. Is hij ver weg? Wim en Marietje Boontjes, Schagerbrug. Alweer een paar prgswinnaars van de wed strijden op de schaats. Nu, er zijn nogal wat prijzen gevallen daar bij .'ullie. Kunnen jullie hard rijden? Ik ben ditmaal maar twee keer op de schaats geweest. Dat was een hele samenloop van omstandigheden, en natuur lijk spijt het me dat ik er niet meer van heb kunnen profiteren. Robert Keyzer, Kreil. Sleetje prikken is een fijn werk. Ik heb het vroeger heel wat jaartjes gedaan en denk er altijd nog met genoegen aan terug. Ik had van die gewel dig lange en scherpe prijken en vloog dan als een hazewind, net als jij. dus, over het ijs. Geweldig was dat Robert! Hilda Besteva ar, Schagen. Ik lees dat de kip en de haan bij jullie weer in 't hok zijn. En de konijnen? Wat zgn er een massa van die beestjes opgepeuzeld, zèg! Ik zelf heb er ook een verorberd gedurende de Kerstdagen. Hij smaakte naar méér... Jacoba Kuiper, Schagen. Ja, de school tijd begint weer en ik lees dat jullie meteen al een paar repetities hebben. Ook een van koken. Kun je goed koken, Jacoba? Ik zou het maar best leren, want dat is een heel belangrijke taak die een aanstaande huis moeder zoals jg later te vervullen krijgt. Corrie Keyzer, Schagen. ITu, dat spijt me Corrie, dat ik je zuster Jannie voor een koudkleum heb uitgemaakt, omdat ze ach ter de kachel zat, terwijl ik nu lees, dat ze niet erg in orde was. Ik trek m'n woorden natuurlijk terug en hoop dat zus Jannie niet al te boos op me is. Maar dat zal toch wel niet...? Miek Leguit, Schagen. Ja, dat was maar een klein briefje, Miek, zo klein, dat ik me niet herinneren kan er ooit zo een van jou ontvangen te hebben. Was het zo'n fijn Kerstfeest Dat z*.l wel, want je schreef er enthousiast over. Dag Miek! Jack v. d. Cappele, Schagen. En hier hebben we de boffer die een prijs gewonnen heeft met de wedstrijd van de Schager Cou rant. Gefeliciteerd hoor, je kon hem best gebruiken, zeker? En nu maar weer met nieuwe moed aan het knippen en verzame len geslagen om nog eens zo'n prijs te be machtigen. Succes! Rika Keyzer, Schagen.' Ja, ik heb ge hoord, dat Freddie Groot als Prins Pauwe- veer zal optreden. Nu, die is dat toever trouwd, van de bekende „plankenkoorts" heeft die geen last meer. Daar kunnen heel wat oudere mensen een voorbeeld aan ne men. Zeg Rika, Pietje Puk is niet bevroren en staat nog in volle bloei voor het raam. Leuk hè? Freddy Groot, Schagen. Kijk hier... daar hebben we onze vriendin Freddy zelf, oftewel Maayke, oftewel Prins Pauweveer. Kolossaal, Freddy, wat heb jij een namen, daar zou iemand zowaar jaloers op worden. Ik moet het nog maar steeds met één stel len. Wat je schreef over dat paard ben ik volkomen met je eens. Dat was geen ma nier van dien boer! Tot volgende week. Greetje Muntjewerf, Oudesluis. Heer lijke dagen zijn het geweest hè, die Kerst dagen? Alles onder de sneeuw en met de kerstbomen en de verrassingen 's avonds thuis bij de warme kachel. Jammer, dat ze weer voorbij zijn. Geerie Kuiper, Moerbeek. Nu, dat was een fijne grote brief Geene, en ik heb hem met veel genoegen gelezen. Wat een nieuws stond er in. Maar die per van je ome Henk schrijft niet zo best. Die was zeker al heel oud, hè? FracientjeKolhorn. Ook al vre selijk veel plezier gehad op het ijs, net als de anderen. En hoe gaat het met de wed strijd van de Schager Courant? Je hebt zeker wel gelezen, dat een van onze puzzel vrienden een prijs gewonnen heeft? Die was in z'n sas, zeg! Jan Stove, Schagerbrug. Jan schrijft me dat hij zo verkouden is, dat het water hem uit z'n ogen loopt. Nu. dat is dan wel heel erg en dan kun je moeilijk een grote brief van iemand verlangen. Slik je nu èsperientjes, en eet je de hele dag drop? Arme stakker, beterschap hoor! Kees v. d. Gragt. Ja, nu lees ik dat vader niet naar Schagen komt, omdat daar te veel fietsenmakers wonen. Dat kan ik wel begrijpen hoor. Maar ik kun je moei lijk beloven, als het een i gebeurde, dat ik dan direct een fiets bij jou vader zou kopen. Ik heb een bgna spiksplinternieuw karretje en tja ...dan koop je maar nu zo een twee drie een nieuwe. Dag Kc^s. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Nu ze hebben jou niet vergeten met de verjaar dag, Hendricus, goeiemorgen, wat werd je verwend. Nu, ik weet v/el, dat ze mg vroe ger nooit zoveel gegeven hebben. Hoe staat het met de mazelen van Kees Everts? Ik heb geen briefje van hem gezien, zodat ik vermoed dat hij nog niet helemaal beter is. Zo, jongens en meisjes, dat was het laatste briefje. Nogmaals: een lijne Oude jaarsavond en... een goed begin van het jaar 1939. Tot volgende week. Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: 1. kelk; 4. kameel; 6. zo; 8 Erna; 9. Ede; 10 ets; 11. bode; 12 ee; 13. ridder 14. boek. Verticaal: 1. Ka; 2. Emma; 3. les; 4. kor ter, 5. ladder; 6. zeer; 7. zeep; 11. bede; 12. Edo. Goede oplossingen ontvangen vant Rika M., Schagen; Annie R., Petten; Bram B., Keins; Greetje M., Oudesluis; Jannie B., Keins; Hilda B., Schagen; Ja coba K., Schagen; Miek L., Schagen; Corrie K., Schagen; Jack v. d. C. Nieuw Raadsel Ik durf het met dit kruiswoordraadsel nog eens te wagen, het succes was zo groot. Doe je best. Van links naar rechts (horizontaal). 1. Hoofddeksel. 4. Boom. 8. Groente. 10. Groeit in de weide. 11. Nauw; vrees-aanjagend. 13. Jong dier. 15. Muizen-vanger. 16. Argekorte jongens-naam. 17. Roofvogel. 19. Heden, op dit ogenblik. 20. Toestemming. 21. Oost-Indië. 23. Komt uit vuurspuwende berg. 24. Zachte vogel-veertjes. 27. Deel van de mast. 29. Afgekorte jongensnaam. 31. Windstreek; punt v. h. compas. 34. Familie-lid. 35. Lokvoedsel (wordt bg het hengelen ge bruikt). 37. Rekenkundige opgave; hoeveelheid geld. 38. Speelgoed; sport-artikel. 39. Akelig. 41. Wordt uit melk bereid. 42. Voedsel. 43. Groote wandeltuin; mooi begroeid plekje in de stad. Van boven naar beneden; vertikaal. 1. Huisdier en trouwe vriend. 2. Dient om te zien. 3. Maat. 5. Werktuig v. d. boer. 6. Nederl. eiland. 7. Uitgebraden stukje vet of spek. 8. Jongens-naam. 9. Eiland in Ned. Oost Indië. Gebroken. Bergplaats. Muzieknoot. Ligplaats v. schepen. Gevlochten snoer of fgn soort touw. Jongensnaam. Meisjesnaam. Vogel. Vaartuig. Deel van het lichaam. Meester; hoofd v. h. bedrijf of de zaak. Herkauwend dier. Duits geld. Vele malen. Vruchten-vocht. Erg. Muzieknoot. Afgekorte meisjesnaam. Hoe ontstaan dromen Jaap had laatst een heel vreemde droom. Hij liep langs de kazerne en keek naar de soldaten, die daar aan het marcheren wa ren. Er stonden ook een paar kanonnen op gesteld en plotseling hoorde hij een vrese lijke knal. Eèn van de kanonnen was af gegaan! Maar het gekste van alles was, dat hij wakker werd van die knal. Hoe kon dat nu?_ Je wordt toch niet wakker van iets uit je droom. Dan droom je toch kalm ver der.' Maar toen Jaap rechtop in zijn bed was gaan zitten, hoorde hij moeder op de gang met den melkboer praten. De bel was kapot en de melkboer had tegen de deur gebonsd Nu zullen jullie wel zeggen: Wat heeft die melkboer nu met het kanon te maken en dat is het hem nu juist. Het gebeurt heel dikwijls, dat we onze dromen kriigen door dingen, die buiten gebeuren. Want al slapen we nog zo diep en al kunnen we dan niet bewust over ver schillende dingen nadenken, onze zintuigen worden toch nog wel geprikkeld Die kun nen maar niet zo ineens inslapen Natuur lijk kunnen we niet met onze ogen zien, omdat ze gesloten zijn, maar we kunnen wel met onze oren horen. Onze neus ruikt toch nog wel en als er iets over ons heen- strijkt, kunnen we dat soms ook nog wel voelen. Al deze gewaarwordingen worden naar de hersenen over gebracht. Wanneer nu dus die verschillende gebeurtenissen van buiten, bijvoorbeeld het luiden van een klok, tot ons oor doordringen, brengt het oor die waarnemingen weer over naar de hersenen en het zon daardoor natuur lijk heel goed mogelijk zijn dat we erg slecht sliepen. Maar nu zijn de dromen er en die vangen die indrukken van buiten op en veranderen ze in dromen. Helemaal waar is dit niet. Er zijn heel veel ver schillende meningen over dromen en men weet nog steeds niet zeker, welke uitleg gingen de goede zijn, want het gebeurt heel dikwijls, dat iemand van iets droomt, dat werkelijk nergens mee te maken heeft. Maar heel dikwijls is dat toch wel het ge val. Dan verbinden die waarnemingen van buiten zich met allerlei andere ge dachten en gebeurtenissen in onze herse nen tot een droom. Het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat het buiten regent. De druppels kletteren te gen het raam en glijden erlangs naar be neden. We dromen, dat we een tocht op een meer maken in een bootje. Misschien slaat het bootje wel om en vallen we in het water. Maar dan vervaagt het droom beeld weer en slapen we rustig verder. De geur van het stuk zeep op de wasta fel dringt in onze neus en we dromen, dat we in een bloementuin lopen. Maar soms is de kracht van de droom niet groot genoeg om de indrukken te verwerken en dan schrikken we ineens wakker, zoals Jaap bij zijn kanonsschot. Nieuwe bussen Nu de grote autowegen steeds mooier en veiliger worden, spreekt het vanzelf dat ook de auto's er steeds meer op ingericht worden om over die wegen te rijden en dus moderner worden. Soms hebben de auto's en vooral de autobussen wel vor men, die we in het begin een beetje vreemd vinden, maar daar wennen we gauw aan. Er zijn tegenwoordig al heel grote bussen, die als treinen gebruikt worden. Er kunnen heel veel menschen ir en over de grote we gen zijn ze snel bij hun doel. Ze zijn heel modern gebouwd en ingericht. Veel bussen hebben een radio, zodat alles gedaan wordt om het den passagiers aangenaam te ma ken. De mensen hebben ruime plaatsen en kunnen het ook op lange reizen heel goed uithouden. De kap kan meestal geopend worden en vooral in de zomer is dat na tuurlijk erg prettig. De stoelen zijn gemak kelijk en zacht, je kunt je verbeelden in een leren fauteuil te zitten en de ramen zijn heel groot, zodat je goed naar buiten kunt kijken. Het is geen wonder, dat er zo veel mensen en reisgezelschappen met bus sen reizen. Weer een heel andere soort bus is de trol leybus, die jullie hier ook zien afgebeeld. In ons land rijden ze bijvoorbeeld in Gro ningen, maar vooral in Duitsland worden ze in grote steden veel gebruikt. Deze bus sen zijn tegelijkertijd een bus en tram. Ze hebben een beugel, zodat ze door electri- sche stroom gedreven worden. Daarbij rij den ze heel vlug en zeker en maken bijna geen lawaai. Natuurlijk kunnen deze bus sen alleen langs vaste routes rijden, maar ze hoeven niet, zoals een tram op de rails te blijven. Ze kunnen uitwijken, als het nodig is en helemaal opzij gaan. Deze bus sen worden nog niet veel gebruikt, maar het zal wel niet lang tóeer duren, en dan zijn ook zij heel bekend en gewoon en vindt niemand er meer iets bijzonders aan! DOOR j EDGAR RICE IBURROUGHS «6. Aan boord van de galei was de strijd in volle gang. Doch toen de soldaat achter Tar- zan sloop, scheen het met Tarzan gedaan te zgn. Maar Magra. die elke beweging van Thrsan had gevoed, greep den aanvaller bij zijn enkel en liet hem struikelen. Hij viel overboord. De snelle daad van het meisje maakte plotseling een eind aan het gevecht en even later was de laatste Athairiaan over boord gegooid. Op bevel van Tarzan herna men de geleislaven hun plaatsen weer en volgden de galeien van de Athairianen door de tunnel, naar buiten op het heilige Horus Meer. Hier gaf Thetan hen bevel naar het land van Thobos te roeien, maar er was een klank van aarzeling in zgn stem. Hij zei tegen Tarzan: „Ik hoop. dat ik den koning kan bewegen Uw leven te sparen, doch ik ben er niet zeker van. Het is een oude wet bij ons. dat alle vreemdelingen moeten ster- ven. Dadelijk bij het aanbreken van den dag naderden zij de kade van Thobos, waar een troep krijgers was verzameld. Ofschoon The tan in het volle gezicht stond, scholden de soldaten de vreemdelingen uit. „Het lijkt wel, dat wij van de koekepan in het vuur terecht zijn gekomen, zooals het Arabische spreek woord zegt," sprak Magra.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9