i Engelands belangen in het Verre Oosten DE WERELD Amerika contra Japan Onze beschaving wordt geoordeeld De Dingaaosvogel in het nest terug Dc koplampen van automobielen Duitsche vluchtelingen naar Hoorn Dienstmeisjesloon niet meer van steun afgetrokken! Nederlandsche successen te Brussel Postvluthten op Indië weinig woorden Vrees voor den handel met China KRACHTIGER OPTREDEN DER BRITSCHE REGEERING GE- EISCHT. (Van onzen Londenschen. correspondent) De situatie in het Verre Oosten bereidt de Engelsche regeering veel zorgen. De langs diplomatieken weg niet Japan ge voerde onderhandelingen schijnen tot geen resultaat geleid te hebben. Onlangs deelde het ministerie van Buitcnlandsche Zaken mede, dat wederom een onderhoud tusschen den Japanschcn minister van buitenland sche zaken en den Britschen ambassadeur te Tokio bad plaatsgevonden en dat daarbij handelsvraagstukken besproken zouden zijn. Uit deze laconieke mededeeling werd in belanghebbende kringen de conclusie ge trokken, dat bet doode punt in de Britsch- Janansche onderhandelingen tot nog toe niet overwogen kon worden. De Londensche regeering heeft daar tegenover haar betrekkingen met China ongetwijfeld geactiveerd. In de laatste weken hebben blijkbaar twee besprekingen tusschen den Britschen ambassadeur in China en den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai-sjek plaats gevonden. Het verloop van deze besprekingen wordt streng geheim gehouden. Men heeft echter den indruk, dat deze geenszins zonder resultaat ge bleven zijn. Dezer dagen verscheen in de pers een mededeeling. dat belangrijke onderhande lingen tusschen den Britschen ambassadeur in China en Chineesche handelskringen over een activeering van den Britsch-Chi- neeschen handel zouden hebben plaats ge vonden. Aan deze besprekingen zou ook de opperbevelhebber van de Britsche vloot in het Verre Oosten hebben deelgenomen. Men ziet de toekomst donker in. Met het opruimen van het intusschen nog sterk begrensde exportcrediet van 4301000 pond. zulks ten behoeve van de met China handeldrijvende firma's, heeft de regee ring klaarblijkelijk willen aanduiden, in welke richting de verdere ontwikkeling van de Britsche belangen in hef Verre Oosten gezien moet worden. In hoeverre daarnaast een groot ene bewapeningsleening aan China overwogen wordt en in hoeverre de zoovel besproken aanleg van een verkeersweg van Birma fArhfer-Tndiëï naar het binnenland van China niet slechts een pronagandis- tisch. maar ook een reëel doel is, moet voorloooie a fee vacht worden. Tn dinlomatieire kringen wordt de ont wikkeling van de situatie in het Verre Oosten on h°t oogenblik zeer pessimistisch bconrdeeirl. Onder de huidige omstandig- hedf»n ziet men weinie kansen voor een ove,,°-r-sff>mr,""'ng tusschen Groot-Brittannië en Janan. wiil eenerzüds .Tanan de voordec- Im van gewonnen veldslagen niet uit han den wil o-evcn pn andarzüds Engeland ziin positie in bet Verre Oosten zonder schade voer d°n B-iterbon handel pn zonder eeb p-ont aan prestige in geen geval zonder strijd kan opgeven. Een interessante open brief. Van weiv bAiapg de Britsche handa] met China is, h'ijkt uit ppn open brief, dien de voorrifiev van de Chineesche afdeelin«* der T nndAr,sc'ie van Koophandel. Nicol- son. aan de ..Times" gericht heeft. Deze brief v-Appsnicnrelt maar al te duideliik. niet vel' he'o-c-riiTpf] pn<?n np bet oogenblik in J <wd~v.cohe rif^-Vrino-ep d° ontwikkeling der dingen in het Verre Oosten gadeslaat. In dnn brief wordt gezegd, dat Eu cel and de grondslagen van den buifenlandschen han del van China re^s aan liet einde der 17de eeuw geleed heeft. De voortdurende eroei van den Chin^sebep handel in de laatste ecwen is boofrUnkeliik liet wnrk van Brit- scl ep ondernemingsgeest pp Britsch kani- faai eewoest. Bijna de bplft van den totalen C'dneescben handel voMrekt zich on F.nce1- s"'i? schenen. Engeland heeft in China ka pitalen ter hoogte van 300 .millioen pond ge Investoerd. De Britsehe belangen in China gaan in bun beteel enis ver uit boven de on het •oocpn'->'ik voor de ontwikke ling in lief Verre Oosten getoonde belangstelling. Het einddoel van Japan zou ziin. een einde te maken a°n allen Westerschen invloed in China. Tn den brief worden dan als bewiis voor de agressieve plannen van Janan de ce- lvmrteu'psen dor laatste twee jaren in bet Verre Oosten zoo samengesteld, dat daaruit het beeld van een doelbewuste Janansche actie ter vernietiging van den buitenland- schen handel en de buitenlandsche kapi- tanU->piqngen in Chia ontstaat. Nicolson besluit zijn onen brief aan de ..Times" met de verklaring, dat pretesten alleen tot nog toe geheel zonder uitwer king ziin gebleven. Een meer vastberaden en krachtiger poli tiek zou thans in het Verre Oosten onver mijdelijk geworden zijn. indien Groot-Brit tan !e ei de nndece mogendheden tenminste niet. willen, dat China in de toekomst een voor het buitenland gesloten niarkt van Jar pan zal zijn. Voorloopig geen ontspanning. Deze brief spreekt een duidelijke taal en toont aan. hoezeer de Londensche city de Britsche belangen en het Britsche kapitaal in het Verre Oosten op het oogenblik als bedreigd beschouwt Van deze zijde wordt de regeering thans mot alle middelen gedron gen, zich uit haar tot nog toe in acht genomen diplomatieke reserve terug te trekken en China nu actief en openlijk tegen Japan te onder steunen. De regeering heeft tot nog toe aan dezen druk weerstand geboden en houdt vast aan de hoop, dat tenslotte nog een overeen stemming mot Japan op de basis der zooveel genoemde „open-deur-politiek" bereikt zal kunnen worden. De diplomatieke besprekin gen tusschen den Japanschen minister van buiten la n-dsch en zaken en den Britschen ambasadeur te Tokio zullen, naar verluidt, binnen afzienbaren tijd weer voortgezet worden. Met welk resultaat., schijnt intus schen op het oogenblik nog moeilijk te be- oordeelen. De verscherping der Ameri- kaanscliJapansche betrekkingen maakt het de Londensche regeering niet gemak kelijk, dezen koers verder te blijven vol gen. In ieder geval wijst op het oogenblik niets er op, dat een ontspanning in het Ver re Oosten, waar de tegenstellingen in deze tijden grooter dan ooit zijn, binnen afzien baren tijd mogelijk zou worden. De „nieuwe orde" wordt door Washington niet erkend. Te Washington is de tekst gepubliceerd van de nota welke de Amerikaansche am bassadeur te Tokio, Grew Zaterdag heeft overhandigd aan Sawada, den Japanschen viccminister van buitenlandsche zaken. De nota zegt opnieuw, dat het opleggen van beperkingen in China door Japan, indruischt tegen de wettige rechten der Ver. Staten. Zaken als wissel-controle, gedwongen munt circulatie, tariefherziening en monopolis tisch streven in sontmige Chineesche gebie den, zijn niet slechts onbillijk en onverant woord, maar beteekenen tevens een schen ding van verscheidene internationale over eenkomsten, welke vrijwillig zijn aangegaan Het volk en de regeering der Ver. Staten, zoo vervolgt de nota, kunnen niet instemmen met de vestiging, voor de speciale doelein den van een derde land, van een beheer, dat hen berooft van hun sinds lang bestaande rechten van gelijkheid en eerlijke behande ling, welke zij wettig en eerlijk, tezamen met andere landen bezitten. Fundamente le beginselen als dat der gelijkheid van han- delsnelegenheid enz. kannen niet door een eenzijdige verklaring worden te niet gedaan. De Vei-. Staten verwerpen de. Japansche „nieuwe orde" in het verre Oosten en be houden zich alle rechten in China voor. De Vereenigde Staten zijn bereid onderhandelingen te openen om overeenkomsten in zake China aan te gaan, maar, zoo voegt de nota hier aan toe, zij zullen niet dulden, dat Japan poogt de beginselen van ge lijke handelsgelegenheid en „open deur" in China omver te werpen. Men wijst er te Washington op, dat dit de laatste Amerikaansche nota aan Japan zou zijn over het Chineesche vraagstuk. De pers over het antwoord aan Japan. De Amerikaansche pers wijst op de vastbe radenheid, waarmede de nota der Vereenig de Staten aan Japan is opgesteld. De „New York Times" merkt op dat de politiek van de Vereenigde Staten ten aan zien van Japan een toepassing is van de stelling, dat de regeering der Vereenigde Staten de verordeningen van Mandsjoerije en Ethiopië niet erkent. De ,New York Herald" schrijft: „Naar den duivel met deze lieden. Hen iets toegeven in de hoop op een redelijke tegenprestatie staat gelijk met hen uit te noodigen tot een beleediging". Radiorede van den Aartsbisschop van Canterbury. Bereidt u voor op he.t ergst en hoopt het beste, aldus luidt de raad, dien de Aarts bisschop van Canterbury in een radiiorede uit het Lambeth PaJace gisteravond gege ven heeft aan het Engelsche volk tegenover de wereldproblemen van het nieuwe jaar. „Wij moeten als één volk voorwaarts gaan in een geest van nationale eenheid, aldus de Aartsbisschop verder. Partijen zul len er zijn en moeten er zijn, maar zij wor den alle vereenigd door de waarde, die wij allen hechten aan de tradities en vrijheden, die belichaamd zijn in onze democratie. Ons ere,loof daarin wordt echter op de proef ge steld en de proef, die zij moet doorstaan, is de bereidheid van al haar burgers om hnar last te dragen zoowel als haar pri vileges te genieten." „In een wereld vol bedreigingen en geva ren. durven wij niet de verdediging te ver wan rlooz.cn van het leven .de woningen en vrijheden van ons volk en van alles, waar voor de menschen willen leven." De Primaat voegde hieraan toe: „,Tn den tegen woordigen toestand van de in wanorde gebrachte wereld, zien wij den weg des oordeels. Het is onze beschaving, waarop wij ons eens beroemden, die geoordeeld wordt* De „Reiger vloog langs een uit muntend verzorgde route. Ge zagvoerder Scholte tevreden. Het K.L.M.-vliegtuïg „Reiger" is Zaterdagmiddag te 16.49 uur van zijn extra vRicht' naar Zuid-Afrika ter gelegenheid van den lOOsten her denkingsdag van den Grooten Trek in ons land teruggekeerd en op Schiphol geland. Er was op het vliegveld groote belang stelling voor de aankomst van het. Din- gaanstoestel; bij de aanwezigen zagen wij den minister-president dr. H. Colijn, gene raal Snijders ental van autoriteiten uit luchtvaartkringen. Daar- in den loop van don middag het weer boven geheel West-Europa steeds slechter werd en de tegenwind soms een snelheid van 100 KM. per uur bereikt, achtte gezagvoerder Scholte het noodzake lijk, op het traject MarsellleAmsterdam een tusschenlanding te maken te Brussel en arriveerde daardoor in nlaats van half drie, zooals gemeld om 16.19. Dr. Colijn spreekt een hartelijk welkomst woord en huldigt de bemanning, resp. de K.L.M. Spr. wil ook een woord van dank richten tot de passagiers die „en ik ga nu iets zeggen, dat typisch Hollandsch is. maar ik ben een echte Hollander", voégde de minister-president hier onder applaus aan toe he.t mogelijk hebben ge maakt, dat deze reis niets gekost heeft (vroolijkheid). Dr. Colijn eindigt met de beste wen- schen voor de K.L.M. De piloot vertelt. Wij hadden nog gelegenheid tot een kort gesprek met gezagvoerder Scholte. Deze vertelde ons, dat de luchtroute uitmuntend geoutilleerd is en zich op het traject zeker 300 vliegvelden bevinden, terwijl er in 1929 circa 40 waren. De meeste vliegvelden, die toen dikwijls nog kleine afmetingen hadden, zijn aanzien lijk vergroot en goed gedraineerd, zoodat zij vaak in beteren toestand verkeeren dan des winters sommige Europeesche vliegvelden. Ook de .radiovoorziening langs de geheele route is prima in orde en men heeft voort durend alle gewenschte radioverbindingen en ireerbericlite.n gehad, hoewel deze laat ste door het standvastige en fraaie klimaat op groote doelen van de route niet een zoo belangrijke rol speelde als in Europa. Attracties. De korte golf installatie aan boord beeft uitmuntend voldaan. Tot Nairobi heeft men op den heenweg contact met Schiphol ge had. Een bijzondere attractie vormde het vele wild, dat nnen onderweg zag, de indrukwek kende oude bouwwerken in Griekenland en Egypte en bet aanschouwen van den Nijl. Het was de eerste maal, dat men in Z. Afrika een Douglas D.C. 3 machine zag. Vooral de luchtvaart deskundigen waren vol van bewondering voor het fraaie toestel. Vele vooraanstaande persoonlijkheden hadden zich uitgelaten, dat zij het ten zeerste zouden toejuichen, wanneer ook de Nederlandsche luchtvaartmaatschappij aan de luchtverbinding tusschen Z. Afrika en Europa zou gaan deelnemen. In elk opzicht was die reis vlot verloo- pen. Denkt aan de nooden, die de wereld troos teloos maken, nooden zoo groot, dat zij de verbeelding doen verstommen. Denkt aan de millioenen, die in China uit hun wonin gen zijn verdreven, hulpeloos, voor de mee- doogenlooze legers van een beschaaf die mo gendheid. Denkt aan de duizenden die los geslagen dc wereld ingedreven zijn door een onmeedoogende vervolging ,ten uitvoer gelegd door een hoogbeschaafden staat. Zijn dit niet, ondanks alle hoop op vooruitgang de teekencn van een terugkeer der duiste re tijden"? 1 Januari 1940 zullen alle gloei lampjes van een goedgekeurd type moeten zijn. Naar aanleiding van de verschillende haar daaromtrent gestelde vragen deelt de K. N. A. C. nog eens mede, dat de datum van 1 Januari 1939 ge*n wijziging brengt in de eischen voor koplantaarns van in gebruik zijnde motorrijtuigen, noch op andere wijze eenige verandering brengt in de wettelijke verkeersvoorschrïften. Er is slechts één uit zondering op dezen regel, en deze geldt uit sluitend voor motorrijtuigen die na 31 De cember 1938 worden ingevoerd of hier te lande worden vervaardigd. Indien deze zich bij nacht op een weg bevinden, moeten zij voorzien zijn van goedgekeurde koplampen (met rijkskeur), waarin goedgekeur de gloeilampen (eveneens met rijks- keur) zijn aangebracht. Tot nu toe zijn van 11 verschillende mer ken koplantaarns reeds 70 goedgekeurde ty pen op de markt gebracht, terwijl door 2 fa brikanten van gloeilampen reeds 62 typen goedgekeurde gloeipeertjes verkrijgbaar zijn. Deze cijfers zullen geleidelijk nog uitbrei ding ondergaan. Hoewel dus voor de thans reeds in gebruik zijnde lampen geen nieuwe eischen woorden gesteld, kan het toch aanbe veling verdienen bij vervanging van een de fect gloeipeerfje thans reeds over te gaan tot. aanschaffing van één van een goedge keurd soort. Immers zullen met ingang van 1 Januari 1910 alle goeilampjes van een goedgekeurd type moeten zijn, zoodat onge keurde lampjes hoogstens nog een jaar ge bruikt kunnen worden. Gebouw zal in gereedheid worden gebracht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal een gedeelte van de voormalige Rijks werkinrichting te Hoorn worden bestemd voor de onderbrenging van een. aantal vluchtelingen uit Engeland. In verband hiermede zal aan enkele vereenigingen die localiteiten van de inrichting in huur hebben, op korten termijn het contract worden opgezegd. Met den Rijksgebouwendienst zijn onder handelingen aangeknoopt nopens het tref fen van voorzieningen ten einde het verblijf aan redelijke eischen van huisvesting te doen beantwoorden. RUIM 45 MILLIOEN JUBILEUMZEGELS VERKOCHT. De postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het Regccringsjubileum van H. M. de Koningin," zijn voor het laatst gebruikt voor de frankeering van de speciale K. L. M.-enveloppen, welke met de Dingaans- vlucht naar Zuid-Afrika zijn medegegeven Zoo is het thans mogelijk de in totaal voor de zegels verkochte aantallen vast te stellen. Deze bedragen 45.703.132. Minister wil het „dienen" be vorderen. De minister van Sociale Zaken heeft per oirculaire aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat hij er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, dat alle verdiensten door gezins leden van ondersteunden en tewerk- gestelden, verkregen met het ver richten van gezinsarbeid van huis- houdelijken aard, hij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaffing geheel buiten be schouwing worden gelaten. Voor deze verdiensten behoeft derhalve in den vervolge geenerlei aftrek meer plaats t« hebben. Deze maatregel is genomen, ten einde het verrichten van gezinaar- beid van huishondelijken aard der Nederlandsche meisjes zooveel mo gelijk te bevorderen. GEEN BODEKOSTEN MEER VOOR TELEGRAMMEN. De afschaffing van bodekostcn voor tele grammen en tclcfoonoproepberichtcn, die voorloopig hij wijze van proef was inge voerd, wordt met ingang van heden defi nitief. Sportvliegtuig op Urk beschadigd Uit den koers geraakt en het landingsterrein niet meer kun nen vinden. De vrijwillige organisatie sportvliegers (V.O.S.) die de laatste dagen zioh zoo ver dienstelijk heeft gemaakt met het brengen van post en levensmiddelen door de lucht naar het geïsoleerde Urk, heeft Zaterdag pech gehad. Een der deelnemers, de heer Hymens is bij het landen door twee hekken getaxied en met het landingsgestel in een sloot te recht gekomen. Daarbij is het linkerwiel verbogen. De inzittenden zijn ongedeerd. Daar het vliegtuig met moer kon opstijgen, is het ondergebracht in de wagen remise van de Amerikaansche Petroleum Cy, waar liet gerepareerd zal worden. Het sportvliegtuig was in Friesland in een sneeuwbui geraakt en had den koers verlo ren. Schiermonnikoog weer bereikbaar. Zaterdag is de normale bootverbinding Schiermonnikoog— Oostmahom hersteld. Wielhentien Oudejaarsavond werden op de Brussel- sche winterbaan wedstrijden gehouden, waarbij de Hollanders weer van zioh heb ben doen spreken. Het hoofdnummer, een 2 uurs koppel- wedstrijd werd gewonnen door Slaats en Pellenaars vóór BoeyenGroenewegen. Zes de werden van Schijndel en v. d. Broek. Volgende koppels op één en meer ronden. Bij de Australische achtervolging behaal den van Schijndel-Van den Broek en BoeyenGroenewegen overwinningen ter wijl Slaats en Pellenaars werden ingehaald door Kaers en Debruycker en BuysseBil- liet. KLINK TE PARIJS. Aan de internationale wielerwedstrijden gisteren te Parijs gehouden werd ook deel genomen door den Wieringer Klink. Hij kwam uit in een eigen kraoht-race over 50 K.M. De uitslag was: 1 Ignat 1.15.27.8 Op één ronde: 2 Gérard 3 Boeyen (Ned.) 4 Battesdni, 5 Richard, 6 Billiet, 7 Le Nizehry, 8 Klink, heenreis) Nando9 (terugreis) 7»rtrek van Aankomst ta jRang. 1 Jan. jsingap. 1 Jan. /Alex. 1 Jan. (Napels 1 Jan. fh"cn™'Sr|BaSra 1 ,an' l,0dhP- 1 ,an- Torenvalk (terugreis) Buizerd (her.iïrcis) Oehoe (terugreis) Emoe (terugreis) De „Xandoe", die Zondagmiddag op zijn thuisreis uit Indiè, te Sein phol zou landen, is door de ongunstige weersomstandigheden gedwongen in Napels te blijven. .Torenvalk bevindt zich nog met motor storing te Penang. |Medan 30 Dec. J Penang 30 Dec. [Napels 1 Jan. |\Iedan 1 Jan. jltang. 1 Jan. Alex. 1 Jan. Bagd. 1 Jan. Russische zuivering gaat verder. Men neemt aan, dat Berman, de Russische volks-com- missaris der posterijen, als staatsvijandig zal worden afgezet. Hij zou reeds zijn gearresteerd. Britsch watervliegtuig in moeilijkheden. De Britsche vliegboot „Calypso", welke van Kaapstad op weg was naar Southampton, was Zaterdagavond genoodzaakt op 14 mijl buiten Aurigny op zee te dalen. Het Zweedsche petroleumtankschip „Rigel" en een sleepboot uit Cherbourg, hebben de vliegboot naar Cherbourg gesleept, waar de beide.passagiers aan land zijn gegaan. De bemanning is aan boord gebleven om te pogen het toestel te herstellen. BritschRussisch handelsverdrag opgezegd? De Sundav Dispatch bericht, dat de Brit sche'regeering voornemens is het handels verdrag tusschen Engeland en de Sovjet- Unie gesloten in 1934, op te zeggen. On middellijk zullen besprekingen worden ge opend om een nieuw verdrag te sluiten. Werkloozenbetooging in Engeland. Zaler» dagavond hebben werkloozen op Piccadilly Circus te Londen betoogd. Zij droegen een doodkist, waarachter een man met een lamp volgde. De politie verstrooide de be- toogers. Brand in Amerikaansche mijn, Nabij Clin* ton in den staat Indiana (V.S.)., is brand, uitgebroken in een steenkoolmijn, waar door 21 man van de buitenwereld zijn af gesloten. Twee mannen zijn om het leven gekonien, "de rest is gebed.' Amerikaansche minister van justitie afgetr»( den. De minister van justitie Cummings, heeft per 2 Januari zijn ontslag ingediend!* Het ware gelaat van Christus gevonden? Voor de zooveelste maal duikt het gerucht op, thans uit Jeruzalem, dat men in het klooster op den berg Karmel een docu ment heeft gevonden, dat een afbeelding van het ware gelaat van Christus zou be vatten.'De ontdekking zou gedaan zijn door een oudheidkundige, die nog onbekend wenscht te blijven. Karpatho-Oekraine thans officieel. Krach* teris een regeeringsverordening is de naam „Karpatho-Oekraine" thans ook officieel ingevoerd. Plechtigheden voor gevallen Slowaken. In alle Slowaaksche steden en dorpen hebben de Hlinkawachten gisteren op be vel van haar chef, minister Sidor, plech tigheden gehouden ter ecre van de Slo waken, die in de aan Hongarije overge dragen streken gedood of gewond zijn. Dergelijke betoogingen zijn ook in Sub- Karpatisch Rusland gehouden. Duizend Duitsche Joden naar Amerika. -* Het centrale vluchtelingencomité heeft we ten te bereiken, dat 1600 Joden, die on der dak waren gebracht in 'n kamp san de Poolscli-Duitsche grens, dit kamp leb ben mogen verlaten. De meeste begeven zich naar de Vereenigde Staten. Bond van werknemers in Slowakije verbo den. Officieel wordt medegedeeld dat de bond van werknemers in openbsar en particulier bedrijf in Tsjecho-Slowakije, dié zijn zetel te Praag heeft, in Slowakije geschorst is. De politie te Bratislava heeft beslag gelegd op de bezittingen van den bond en een onderzoek geopend wegens illegale actie. Door lawine gedood. Op Nieuwjaarsdag viel op den Feldberg in Zwitserland, ten gevolge van een lawine-ongeluk een doo de te betreuren. Een enorme lawine sleur de verscheidene skiloopers mee naar de diepte. De Freiburger Wagner werd daar bij gedood, een dame liep zware verwon dingen op. De overige deelnemers aan den skitocht kwamen met den schrik vrij. Nieuw licht op de zaak Kreuger. Het „Stockholms Extrahlad" meldt, dat de af- faire-Kreuger (het schandaal van den lu ciferskoning), weer aan de orde gekomen is op grond van Parijsche onderzoekingen die tot nieuwe resultaten geleid zouden hebben. Kreuger zou zich niet van het le ven beroofd hebben, doch door samen zweerders omgebracht zijn. Spoorweg ongeluk in Rechtsch Spanje. Uit Bilbao wordt gemeld, dat een spoor wegongeluk is ontstaan bij Castro Urdia- les. Zeven personen werden gedood, twin tig gewond. De Skodafabrieken zijn niet van Krupp? Officieus wordt tegengesproken dat de Skodawapenfabrieken practisch bij de Duit* sclie Krupp-fabrieken zouden zijn inge lijfd. Het geheelc Skodakapitaal is in Tsje- cho-Slowaaksche handen. Ex-Russisch gouverneur pleegt zelfmoord. Mirkowitz, een voormalig Tsaristisch gouverneur, heeft in Polen zelfmoord ge pleegd terstond na een onderhoud met een Rus, Chantage is vermoedelij-k de aan leiding-

Schager Courant | 1939 | | pagina 2