II II Kalenders UITENL ANDSCH VERZICHT Het rad van avontuur draait weer Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Tabellarische registers prijzen van f 25.-, f 5.- en 10 van f 1.- POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 2 Januari.) Bergen. IN ANDERMANS WONING BINNEN GEDRONGEN. Terecht moet staan een zekere Th. A. T., van beroep autoslooper, wonende te Bergen, die er van wordt beschuldigd in den nacht van 21 op 22 Octobcr te Hoorn een pakhuis te zijn binnengedrongen en daaruit een auto te hebben weggehaald. Verd. erkent het feit, doch zegt, dat er reden te over was, die auto weg te halen. Hij was verplicht dat te doen. De Politierechter, mr. Krabbe, vraagt verd. of deze de auto nog heeft? Verd.: Nee, die heb ik verkocht. Politierechter: Het is zéér onverstandig wat u gedaan heeft. Als getuige wordt gehoord S. K. uit Hoorn, die het gebeurde komt bevestigen. Politierechter: U bent vroeger compagnon geweest met verd., nietwaar? Get.: Dat is zoo. Politierechter: En u bent met ongenoegen van elkaar gegaan? Get.: Ja. Politierechter: Heeft u die auto terugge kregen? Get.: Neen, ik heb dien wagen niet meer teruggezien. De Officier van Justitie, Mr. v, d. Feen de Lille, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt een gevange nisstraf voor den tijd van zeven dagen. Verd.: Ik was compagnon van den getuige en ik had recht op dien auto. Politierechter: Dat is een civiele kwestie; maar u mocht zoo maar niet dien auto terug halen. Verd.: Ik heb een spaarduitje. Politierechter: Hoeveel is dat dan; speel nu eens onen kaart. Verd.: Vijftig gulden. Mr. Krabbe veroordeelt verd. dan tot f 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Den Helder. EENVOUDIGE BELEEDIGING Daarna moet terecht staan J. J. H. wonen de te Den Helder, die op 25 Augustus in het park aldaar z'n broer zou hebben uitge scholden voor „leelijke dief". Boons, Jacobs en verschillende luxe kalenders, leveren wij uit voorraad. Alle mogelijke andere Kalenders, als Christelijke. R.K., Sportkalenders enz. spoedig leverbaar. ENKHUIZER ALMENAKKEN. BOEKHANDEL TRAPMAN SCHAGEN. Uit onze omgeving BARSINGERHORN Vergadering Crisis-Comité. Het. Plaatselijk Crisis Comité (steuncom- missie 13) vergaderde een dezer dagen voor het laatst onder voorzitterschap van ds. R, van Veen. Aan het einde der vergadering bracht de scheidende voorzitter dank aan de commissieleden en den secretaris (den heer C. J. Nonnekes) voor de ondervonden medewerking. Spr. roemde den goeden geesh waardoor de bijeenkomsten zich steeds ken merkten en dankte voor do serieuze wijze waarop allen zich aan den arbeid van het Comité hebben gegeven. De heer D. Burger bracht, in het bijzonder w-el namens den I.andarbeidersbond, dank voor de uitnemende wijze, waarop de schei dende voorzitter de werkzaamheden steeds geleid heeft en sprak erkentelijkheid uit voor het medeleven met hen, die op steun van het comité zijn aangewezen. Spr. wenscht Ds. van der Veen nog vele goede jaren in zijn nieuwe woonplaats. De heer Loggers sloot zich namens het Gemeentebestuur bij deze woorden aan. Hij wees er op, dat Ds. van der Veen bij het openvallen van het voorzitterschap, nu vijf jaren geleden, zich onmiddellijk bereid verklaarde de leiding op zich te nemen. Het gemeentebestuur is daar zeer erkente lijk voor, doch meer nog voor de prettige wijze, waarop het Voorzitterschap deze vijf jaren werd vervuld. Als een bescheiden blijk van waardeering bood spr. een boek werkje aan. Burgerlijke Stand. Geboren. Jan, zoon van Jan Stammes en van Elizabeth Marijtje de Wit. Ondertrouwd: Gcenc. Getrouwd: Jan Janse en Madrtje Visser. Overleden: Klazine Mculcveld, oud 61 ja ren, echtgcnoote van Laurens Bas. Jan Ku,i- per, oud 79 jaren, echtgenoot van Lolkje Voskuil, eerder weduwnaar van Ariëntje Prins. Jacob Keuning, oud S3 jaren, weduw naar van Cornelia Kruijthoff. Jannetje de Boer, oud 87 jaren, weduwe van Klaas Kos- sen. Aaltje Visser, oud 83 jaren, weduwe van Comclis Dam. eerder weduwe van Jan Moenes. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: J. Ridderbos van Oudorp naar Kolhoni F 12. J. Leistra van 's-Gravenhage naar Haringhuizen D 36. J. Bood cn echtg. van Hoogwoud naar Haringhuizen D 37. Vertrokken: J. Schouten naar Wieringcr- waard. Mej. J. Niehoff naar Wicringcn, Elft. Mej. M. Pool naar Wieringen, Den Oever. D. Wardenaar en gezin naar Wieringerwaard, Walingsweg. Mej. N. Wardenaar naar Scha- gen, Heerenboscii. A. Klos naar Wieringer waard, Barsingehorn B 3; J. Bosker en ge zin naar Wieringen, Haukes, woonark. H. M. E. van der Welle—Tulp naar Amsterdam, Hoofdweg 184. R. Schaart naar Amsterdam, 3e Holmerstraat 53hs. W. Kooymnn naar Schagen, Thorbeckestr., K. de Wit n. Zij'po, 't' Zand 1 99. Mej. A. Staal naar Anna Pau- lowna. J. Janse naar Winkel, Kolhorn, Strook. S. van der Velde cn gezin naar Wie ringen, Haukes. Politierechter: Dat is een onverkwikkelij ke zaak tusschcn twee broers. Verd. Mag ik vertellen, waarom ik hem uitschold? Politierechter: Nee, wat er ook gebeurd is u mocht hem niet uitschelden. Als getuige wordt gehoord H. H. te Den Helder, die vertelt, dat z'n broer hem inder daad uitschold, hij had dat al meer gedaan. Politierechter: En blijven jullie elkaar nu uit den weg? Get. Ja zeker. De Officier van Jupstitie-requisitoir ne mend eischt f 10.— boete subs 5 dagen hech tenis en conform dezen eisch wordt verd. veroordeeld. Wieringermeer DRUIVEN ALS VERFRISSCHING Vervolgens komen voor den Politierech ter C. F. V. wonende te Wieringermeer en K. de G. woonachtig te Medemhlik die sa men in den nacht van 25 op 26 September te Sijbecarspel druiven hebben weggehaald uit de kas van een zekeren P. B. aldaar. Politierechter: Dat was. met de kermis nietwaar? U bent toen niet een troep jon gens en meisjes naar die druivenkassen gegaan. Get. V.: Dat is zoo. Politierechter: Is er een ruit stuk gesla gen? Verd. V.: De ruit was al stuk. Politierechter; En hoeveel druiven zijn weggehaald? Verd. V.: Ik denk ongeveer vijf pond. Politierechter: Maar dat is toch diefstal! Verd. de G. erkent eveneens het feit. Als Get. wordt gehoord J. B. fruitkweeker te Benningbroek, die zegt, dat er wel 5 kilo druiven weg was. Politierechter tot verd.: Hebben jullie nooit eraan gedacht de schade te vergoeden? Verd. V.: nog niet. Poiticrechter tot get.:k En heeft U er wel meer last van, dat er druiven worden weg gehaald? Get.: Ja zeker, vooral na cafébezoek. Politierechter: Dus als een verfrissching. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, noemt het geen baldadigheid in ker- misstemming, doch het is hier gewoonweg roof. Dit illustere gezelschap heeft meer rooftochten op z'n geweten. Mr. v. d. Feen de Lille eischt daarom een gevangenisstraf voor ieder voor den tijd van een maand. Verd. erkent, dat hij in een bioscoop heeft .ingebroken en daar bier en chocolade heeft weggehaald. Voorts heeft hij nog ecnige kee- ren druiven weggehaald. De Politierechter houdt de zaak voor on- bepaalden tijd aan. op dat ook eerst de an dere zaken zijn uitgezocht. Raadsvergadering. De gemeenteraad zal Vrijdag a.s. verga deren o.m. ter behandeling van de gemeente en bedrijfsbegrooting 1939, alsmede die van het Alg. Burg. Armbestuur en het Weezen- bestuur. LANGEN DIJK DE VERHOOGING VAN DEN PRIJS VAN ZUURKOOL. De verhooging van den zuurkoolprijs met f 2.per vat, waarvan wij eenige daeen geleden melding maakten, is in de kringen van de kleinhandelaren niet met enthousi asme ontvangen. In het bondsorgaan Van den Bond van Klernhandelare.n in Aardap pelen, Groenten en Fruit in Nedlerland wordt medegedeeld, flat dit bericht het be stuur van dien bond aanleiding heeft ge geven, een bespreking aan te vragen niet den regeeringscommissaris voor don tuin bouw. De bezwaren tegen de verbooging werden den Regcoringscorrumissaris kenbaar gemaakt en deze kon ze begrijpen. TT ij heeft den vertegenwoordigers van den bond toe gezegd. deze kwestie nader te willen bekii- ken en bespreken met de directie van de Nod. Qrocnton en Fruit Centrale. Het bestuur is van gevoelen, dat er geen aanleiding was voor de fabrikanten om deze verbooging toe te passen. Men acht het tijdstip althans zeer ongelukkig geko zen. Volgens het bestuur is het economisch moeilijk te verantwoorden. Naar de onvat ting van het bestuur zal de consument hier op geheel anders reagccren dan op de ver- hoogine van den prijs der versche groen ten. Zij konden zich indenken, dat. hot oogsten van wintergroenten bij zulk een vorst onmogelijk is of mot grooto kosten gepaard moet gaan, doch met die zuurkool is dit even anders, te meer waar de ver koopprijs, zoo gesteld is. dat de fabrikant een behoorlijke belooning voor zijn arbeid ontvangt, wat geen enkele handelaar hem misgunt, doch om thans den prijs met 15% te verhoogen lijkt ons niet wcnschelijk, al dus het bestuur. Ook de fabrikanten zijn schriftelijk met de bezwaren van den kleinhandel op de hoogte gebracht. VOORBURGGRACHT SLECHT BEVAARBAAR. IJet ijs in de Voorburggracht is nu losge maakt, doch dc zware, dikke ijsbrokken ma ken het nog allesbehalve aanlokkelijk er met tic schuit door te varen. Grootc motor vaartuigen hebben moeite door het ijs te komen. We zagen enkele tuinders met hun pramen, beladen met kool, naar de veiling varen. Dit eischte heel wat moeite en met overleg manoeuvreoren, om zonder ongeluk ken door de ijsmassa's heen te varen. Flink dooiweer zou hier zeer welkom zijn. Liever echter, hadden de tuinders nog wat vorst, doch dan niet zoo hevig, als we dit op "t laatst van December hadden. Diepspitten. Als men mocht meenen. dat al het land, dat een aantal tuinders willen doen diep spitten, nog vóór het planten en zaaien kant cn klaar zou worden opgeleverd, vergist men zich. Er is buitengewoon veel arbeid aan dit werk te verrichten. Men merkt nu ter dege, dat er een vaste plaat onder do boven ste laag teelaarde zit. Om die wat losser te krijgen, eischt veel werk. Met belangstelling wordt door de tuinders naar de resultaten uitgezien. Verwacht wordt, dat de waarde van het land door deze bewerking zal stij gen. OUDKARSPEL. 12Yz jaar Burgemeester. Naar wij vernemen was dc heer A. J. Wijnveldt 1 Januari V2Ü jaar Burge meester dezer gemeente. Daar de Burge- in alle linlaturen. FORTUNA AGENDA'S. ZAKAGENDA'S, enz. BOEKHANDEL TRAPMAN N.V. SCHAGEN. meester met vacantie is en ook van te vo ren te kennen gegeven had, dat hij aan dit jubileum geen ruchtbaarheid wenschte te geven, is er van eenige officieele huldiging geen sprake geweest. NOORDSCHARWOUDE. Het ijs gebroken. Het ijs in de Voorburg- cn Achterburg gracht is Maandag door de werkloozen opengeroeid, zoodat thans het vervoer dei- producten naar de veiling weer per schuit kan geschieden. Te Oudkarspel is het ijs opengebroken door de leden der tuinbouwvereeniging. ZUIDSCHARWOUDE Benoemd. Als teekenaar bij de Gemeente-Plantsoe nen te Den Haag is aangesteld de heer Ir. P. du Burck alhier. Burgerlijken Stand over Decem ber 1938. Geboren: Hendrikus Bernardus, zoon van Willem Nicolaas van der Vliet en van Ma ria F.lisabeth Weel. Theodorus, zoon van Arie Weel en van Marie Broersen. Overleden: Jacob Schoenmaker, oud 61 jaren, echtgenoot van Maria Stam. WIERINGEN Politie. Verloren: een portemonnaie met inhoud; tegen f 10.belooning terug te bezorgen en een dameswant. Gevonden: een rijwielplaatje. Inl. gem.-bode. Revue. De gvmn. verecniging Wieringen is bezig met het instudeeren van een nieuwe revue, welke is getiteld: „Hela, Hola, de Gym. is weer present". BERGEN AFPERSING. De bakkersknecht J., 10 Januari voor zijn rechters. De bakkersknecht J. alhier, thans gedeti neerd te Alkmaar, die ervan wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan po ging tot afpersing te Bergen, zal naar wij vernemen op 10 Januari a.s. voor de Alk- maarsche Rechtbank terecht staan. De vernielde straatlantaarn. Zooals wij gisteren reeds meldden, is in den Oudejaarsnacht de straatlantaarn Bree- laan, hoek Russenweg, door een auto omge reden en vernield. Nader vernemen we nog, dat het, G.E.B. de plaats intusschen heeft veilig gesteld en de lantaarn door een andere vervangen. WINKEL LUTJEWINKEL. Fryske Krite, Naar uit een in dit no. voorkomende ad vertentie blijkt, houdt do Fryske Krite te Lutjewinkel a.s. Zaterdagavond een „Büten- gewoane Gearkomste". Door het Selskip „Waling-om" wordt opgevoerd het tooneel- stuk in 4 bedrijven „De Adema's" van A. Meester—de Vries. De namen van de me despelenden waarborgen ons weer een ee- noegelijken avond, niet alleen voor de Frie zen, doch ook voor hen, die de Friesche taal niet machtig zijn, daar de leider, de beer Span, als steeds, wel voor een toe lichting vooraf in het Hollandsch zal zor gen. We rekenen dan ook op een volle zaal! ZIJPE Arbeidsbemiddeling. Op 31 December j.1. waren bij de Arbeids bemiddeling" in de gemeente Zijpe 278 werk zoekenden ingeschreven^ n.1.: 124 landarbeiders, 72 grondwerkers, 36 dijk werkers, 13 timmerlieden, 9 schilders, 9 met selaars, 5 losarbeiders. 3 opperlieden, 1 smid, 1 wagenmaker, 1 bakker, 1 uitvoerder, 1 chauffeur, 1 steenzetter, 1 rietdekker. Zijpe en Hazepolder. In 1939 zijn de volgende leden van het Bestuur \an het Waterschap Zijpe en Ha zepolder aan de beurt van aftreden: J. Rampen te Schagerhrug als Heemraad; W. Jimmink en V. Bakker, beiden te Schagerhrug, als Hoofdingeland. De aftredenden zijn herkiesbaar. TEXEL DE BERGING VAN DE „STELLA." De Deensche logeer „Stel'ia", die in den nacht van 26 op 27 December op de Eier- Iiandische gronden werd gesmeten, is nog steeds niet vlotgekomen. De firma Doeksen, die contract heeft gemaakt voor de berging, is hiermede boreids begonnen. Zoo zijn een aantal Cocksdoi-per visschers bezig met 30 ton ballast te lossen, en het water, dat zich in de machinekamer bevindt, uit te pom pen. Voorts is een anker uitgebracht. Wat de posit.ie van de „Stelle" aangaat, het schip is ongeveer 150 nieter verder de zandbanken opgeslagen. De sleepboot „Texel" van Doeksen ligt voortdurend in de nabijheid der „Stella". Men hoopt aan het einde van de week, met behulp van ankers en sleepboothulp, het schip vlot te krijgen. Komt het vlot, dan is het plan het schip eerst naar Harlingen of LTmuidcn te laten sleepen, teneinde het in reparatie te doen gaan. Dc vier opvarendén, die door de Cocksdorpcrs met de Joan Hodshon zijn gered, bevinden zich nog steeds in liotel „De Hoop". VLOOTMOEILIJKHEDEN IN EUROPA. NAAR EEN BEWAPENINGSWEDLOOP TER ZEE? JAPAN ZIET DE VREDESKANSEN VERBLEEKEN DE VEREENIGDE STATEN DOEN ZICH GELDEN. Het nieuwe jaar is weer begon nen. Ken heele reeks redevoeringen is afgestoken door ministers hier en presidenten jJaar, redevoeringen, waarin zonder uitzondering uitdruk king werd gegeven aan de hoop, dat 1939 een hij uitstek goed jaar zal zijn. Echter, in deze redevoeringen hoort men toch reeds klanken, die als het ware de moeilijkheden van morgen aankondigen. Want in heel vel gevallen gaat heit. uitsluitend en alleen om de voorspoed van ,ons" volk, ,ons land", „onze" natie. Het geen onherroepelijk met zich mee brengt wrijving met andere volke ren, andere naties. Zoo is het en zoo zal liet. wel blijven ook. Intusschen zitten we reeds te midden van de eerste moeilijke puzzle van 1939, de be wapening ter zee. Zooals we dat gewoon zijn wordt die moeilijkheid veroorzaakt door het derde Rijk. dat daarmee dit maal weliswaar niet bepaald een overeenkomst verbreekt, dat echter toch af wenscht te wijkon van ge dane beloften. Zooals men zich zal herinneren, was er ten aanzien van de oorlogsrusting ter zee oen soort van wapenstilstand ondSibaan. In de met Engeland gesloten verdragen was bepaald, dat de Duitsche vloot niet verder zou worden uitgebreid dan tot 35 pCt. van de Engelsche, zoowel wat betreft de totale vloot als de afzonderlijke categorien van schepen. Slechts ten aanzien van de on derzeebooten was een uitzondering gemaakt. In deze categorie maakte Duitschland aan spraak on pariteit met Engeland, al zei men toe, voorloopig geen onderzeebooten te zul len bouwen, grooter dan 45 pCt. van de En gelsche. Aan deze laatste belofte heeft Duitschland zich tot dusverre gehouden. Wel is het aan tal onderzeebooten, dat Duitschland hezit, ongeveer even groot als dat, waarover Enge land beschikt, de Duitsche zijn echter stuk voor stuk belangrijk kleiner, zoodat alles ge heel conform was. Plotseling is men te Berlijn tot de con clusie gekomen, dait de tijd is gekomen, waaron men de vroeger in uitzicht gestelde oaritf>it met Engeland moet opeischen. De aanleiding daartoe wordt gevonden in het feit, dat Rusland zijn vloot de laatste ia- ren op buitengewone wiize zou hebben ver sterkt en zelfs de grootste onderzee vloot ter wereld zou bezitten. Of dit alles iuis?t is. kunnen we in het midden laten. De moeilijkheid zit hem ver moedelijk ook niet zoozeer in de Duitsöh Engelsche vloot verhouding, dan wel in het feit, dat andere landen er door verontrust worden en zich genoodzaakt zullen voelen hun bewapening ter zee te moeten verster ken. In de eerste plaats Frankrijk, dat dc suprematie ten aanzien van de duikboot- vloot toch reeds aan Italië heeft moeten af staan en dat zich door de Duitsche plan nen stellig geroepen zaïl voelen uit te breiden. Neemt men daarnaast in aanmerking, dat zoowel Engeland als de Vereenigde Staten de laatste ia ren, voor wat betreft nieuw- aan.bouw van vlooteemhedon een enorme ac tiviteit aan den dag hebbn gelegd, dan ziet het er naar uit, dat we staan aan den voor avond van een bewapeningswedloop ter zee, waarvan de afmetingen voorloopig nog KANAAL STOLPEN—KOLHORN OPENGEBROKEN. Gisteren heeft de sleepboot „Anna" van de firma Schotvanger te Amsterdam het ka naal SchagenKolhorn opengebroken. De sleepboot is op weg naar Medemhlik om daar een collega op te halen. De fa. Schotvanger heeft het ijs voor eigen risico gebroken. OVERPLAATSING. Naar wij vernemen is de heer Jaspers, technisch ambtenaar bij het P.W.N., districts kantoor te Zaandam, per 1 Januari j.1., in ge lijke functie overgeplaatst naar Schagen. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot, de heer R. Rus, werk zaam als klerk bij het districtskantoor van het P.W.N., alhier, is thans bevorderd tot adjunct-commies. BRIDGEDRIVE. Belanghebbenden verwijzen we naar een adv. in dit. nr., volgens welke volgende week Dinsdag in café De Beurs een bridge-drive zal worden gehouden. BENOEMD. In de vacature, ontstaan door de ontslag name van den heer B. Brouwer, is als 'tij delijk onderwijzer aan de O. L. school be noemd de heer Dick de Veer te Winkel. CORRESPONDENTIE. P. de M. te Schagen. Hoe interessant uw beschouwingen over de toestanden in Spanje ook mogen zijn, wij kunnen niet afwijken van onzen regel, dat wij ingezonden stukken van dcrgelijken aard niet opnemen. Deze zouden n.1. aanlei ding zijn tot een tegengeschrijf zonder eind.... Wij achten een dergelijke polimiek nutte loos. niet te overzien zifn. waaraan eclvter nieu we reusachtige rijkdommen ten offer zullen worden gebracht. Men ka.n niet zeggen, dat in dit opzicht de perspectieven voor 1939 'buitengewoon1 rooskleurig zijn. In het Verre Oosten kom't er voor Japan; blijkbaar weinig schot in den berg van moeilijkheden, waarvoor het land zich ge steld ziet. Ter gelegenheid van de jaarwisse ling hebben we hier en daar kaartjes gepu bliceerd gezien, waaruit men kon conclu- deeren, dat Japan er wel in is geslaagd een groot deel van Chinu te bezetten voor zoover daarbij van bezetten althans sprake is dat echter nog verreweg hot grootste deel van den kolos, die China nu eenmaal is, geen Japansche soldaat zag. Een oogenblik was het, alsof de hemel' \oor Japan wat opklaarde, toen Wang Tsjing Wei, de ondervoorzitter' v. d. Kwomintang, scheen te capituleeren en toen deze vooraan staande Chinees het openlijk aanlegde op een vrede met Japan, waarvoor hij do onlangs door minister Konoje gepubliceerde voorstel- len als basis meende te kunnen beschouwen. Een tijdlang is de wereld in onwetendheid geweest omtrent de waarde, die aan dezq poging moest worden toegekend, thans ech ter weet men, dat Japan er vermoedelijk' weinig profijt uit zal kunnen trekken. Want Wang is als een verrader door de Chineezen! uit zijn functies gestootcn. Men kan er zeker van zijn, dat Tokio een! vrede met China ten zeerste zou toejuichen. De oorlog heeft enorme offers geëischt en er kan nauwelijks twijfel aan bestaan of Japan is toe aan een periode van rust, waarin het zich kan herstellen en weer op adem kan komen. Het heeft, om daartoe te geraken, gelei delijk aan zijn ejschen sterk beperkt. De moeilijkheid daarbij is echter, dat het er niet in is geslaagd Tsjang Kai Sjek be slissend te slaan cn ten onder te brengen. China is nog altijd een tegenstander van gewicht. Ja, men mag zich afvragen of het alsv ijand niet voortdurend aan kracht wint doordat het nationaliteitsbesef onder de Chineezen steeds sterker is geworden. Ep wanneer men kennis neemt van het opti misme, dat bij de jaarwisseling overal in 't nog vrije China aan den dag is gelegd, dan is van gedeprimcerdhcid niet de minsto sprake. De houding der andere mogendheden! schijnt te bevestigen, dat de Japanners in. een steeds grooter wordende inipasse ge raken. Tegenover een triomfator is men; toegevender dan tegenover iemand, dio zich slechts met moeite kan handhaven, en in wiens overwinningen men duidelijk Pyr- j rhus-overwinningen ziet. Of dit laatste metj Japan het sreval is, willen we ir» Kot laten, zeker is intusschen, dat van toege-\ vcn'dheid der buitenstaanders tégenover Ja- pan weinig sprake is. Wc kunnen daarbij, wijzen op de zeer vastberaden houding, welke de Vereenigde Staten jegens Japan aannemen, ten aanzien van verschillende handelsbeperkingen, welke de Japanners in sommige veroverde Chineesche gebieden wenschcn dooi* te voeren. Gezien de enorme uitbreiding, welke de Vereenigde Staten be zig zijn te geven aan hun bewapening, zoo wel te land als ter zee, zullen de hecren te Tokio de pas uit Washington ontvangen nota wel allerminst als een prettige Nieuw jaarssurprise beschouwen. En toch, welke voordoelen zou .Tapan zich" hebben verworven door zijn militair avon tuur, indien het zich straks geen voorkeurs positie zag ingeruimd in China voor de eigen export? Intusschen is Konoje bezig zijn kabinet te hervormen. Te „versterken", zooals het heet Het ziet er naar uit, dat Japan dit jaar inderdaad behoefte zal hebben aan groote kracht. Wie zal deze week Reclamekoning zijn? Wiens advertenties zullen daardoor kost bare troeven worden, welke kans geven op de Denkt er om; een nieuwe abonné geldt voor 100 punten! Inzendingen tot Woensdagavond. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 Dec. 1938 tot 3 Jan. 1939. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: J. Blom, Zandvaart 39, winkelier in huishoudelijke artikelen; over gegaan aan P. H. Blom. Callantsoog: Jan Brouwer, Dorpsstraat A 35, manufacfurenhandel ;overgegaan aan: do Wed. J. H. C. Brouwer-Meijer. Ilcerhugowaard: J. Zijp, Middenweg 107, café enz., overgegaan aan: de wed. C. Zijp- Koning. Winkel: KI. Bakker, Westeinde 106, schil dersbedrijf; overgegaan aan: J. Bijlstra, SCHAGEN

Schager Courant | 1939 | | pagina 6