Het bruidsgeschenk Postboot op IJselmeer in nood? Engeland begrijpt de Duitsche vlootplannen niet! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER aan ons Prinselijk Paar Fraaie, gerieflijke vertrekken, rijke stof te feering, modern comfort. Turn- en filmzaal Engeland versnelt de productie van wapentuig Japanschc kabinet afgetreden Groote boerderijbrand op Texel Laan, Schagen, Tei. 30. WOENSDAG i JANUARI 1939. 83e Jaargang. UHgove dar KV. img.-Mif „HoOoach Noord»r>rwort»«r" Verbouwing van Paleis Soestdijk gereed gekomen Een der kamers van het gerestaureerde paleis Soestdijk. Op den achtergrond rechts onderscheidt men een kostbare wandversiering De verbouwing van het Paleis Soest dijk tot woning van ons Prinselijk Gezin, het geschenk van het Neder landsche volk aan het Oranje-brnids- Paar, i« thans gereed gekomen. Wij zijn in staat onze lezers een uitvoe rige beschrijving van de nieuwe pa leisinrichting te geven. Op Zaterdag 7 Januari, den Prinselij ken Trouwdag, zullen Prinses en Prins het Nationaal Comité voor de aanbieding van het huwelijksge schenk ontvangen. De verbouwing van het Paleis Soestdijk omvat den zgn. Baamschen vleugel, dat is de rechtervleugel, die nog nooit als afzon derlijke woning in gebruik is geweest; zoo was er bijv. in dit gedeelte geen keuken, ter wijl de smalle gang geen tochtafsluiting had De architecten, de ir.'s J. de Bie Leuveling Tjeenk en A. J. van der Steur, hebben nu zeer doeltreffendeen fraaie veranderingen tot stand gebracht. Nienw trappenhuis. De nieuwe ingang van de Prinselijke wo ning is niet in het midden van het hoofdge bouw gelegen. Op de stoep van de zij-ingang ter rechterzijde bemerkt de binnentreden de een nieuw licht bronzen ingangsportaal, dat als tochtafsluiting voor den nieuwen hoofdingang dient. Door dit portaal komt men in een in de lengterichting van hét gebouw loopende gang, welke is ontstaan door verbreeding van de vroeger aanwezige gangruimte. Rechts wordt deze gang afgesloten door een nieuw aan gebouw# trapoenhuis, waardoor bet mogelijk was de nieuwe woning te K Voorzien van de rovale en gemakkelijk be gaanbare trap, welke* daarin noodig was. Ook is er een personenlift aanwezig, welke [\8ousterrain, hoofdverdieping en eerste ver- diening van het paleis verbindt Op de gang komt een aantal aan de tuin- ji zijde gHegen vertrekken uit, te weten, van bet midden van het paleis uit gerekend: de Werkkamers van Prins Bernhard em Prin- ïes Juliana, een dienkamer, de eetkamer en de ontvangkamer tevens bibliotheek. Aan de voor/.üde ligt aan het einde van die pang de kinderspeelkamer. In de werkkamer van Prins Bernhard. Dp kamer van Prins Bernhard heeft een toodtmige ligging, dat een prachtig uitzicht over den gr ooien vijver in het park kan worden genoten. Men heeft dit uitzicht door «en zeer groot raam met een onverdeelde spiegelruit, wolk raam door electrisohe be weegkracht in den vloer kan wegzakken, jpodat men dan door een wijde opening een lerras kan betreden, dat voor deze kamer én die van Prinses Juliana is aangebouwd. De kamer van Prins Bomhard is ingericht met gebruikmaking van verschillende meu belstukken, die Z.K.II. als persoonlijk ge waardeerde eigendommen meebracht De betimmering van de kamer, in zehrano-hout is een geschenk van de gezamenlijke bur gemeesters der Nederlandsche gemeenten. Lederen clubfauteuils worden aangeboden door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en handel. De kamer van Prinses Juliana, naast die van Prins Bomhard gelegen, heeft nage noeg hetzelfde uitzicht; ook hier is een groot, electrisch beweegbaar raam, dat toe gang geeft op het terras. De meubileering, hoofdzakelijk bestaande uit metalen meu belen, is een geschenk van de Leidsche vrouwelijke studenten. Rijke stoffeering van de eetkamer. De inrichting van de eetzaal, die in de rij volgt, is een geschenk van de bewoners van Curagao en de overige Nederlandsche Antil len. Deze zaal is in lichtkleurig berken hout betimmerd cn voorzien van een wand bespanning van champagnekleurige moiré zijde. Het plafond is flauw gewelfd en kan worden beschenen door oen indirecte ver lichting, die in een kooflijst langs de beide lange wanden van het vertrek is inge bouwd. Aan de korte wanden zijn twee kleine stuc-reliefs van den beeldhouwer F. J. van Hall aangebracht. Op den langen wand tegenover de drie op den tuin uit ziende ramen wordt de aandacht getrokken door een groot geborduurd wandkleed. De meubelen zijn uitgevoerd in notenhout met stoelbekleeding van zwijnsleer. Boven de tafel hangt een bronzen lamp, ontwor pen en vervaardigd door de edelsmeden Jan Elov en Leo Brom. De betimmering van de bibliotheek, in den vorm van groote, in den wand inge bouwde boekenkasten met schuivende spiegelruiten, is uitgevoerd in Ameri- kaansch notenhout. Een groote zandstee- nen schouw met open vuur geeft iets zeer voornaams aan het vertrek. Het vloerkleed is een effen groen, hand geknoopt Smyma tapijt. Wanneer men de ontvangkamer verlaat, staat men weer in de gang, die een effen blauw tapijt heeft, licht grijs, op Zwitsersch doek geschilderde wanden en een in hout getimmerd plafond in cassettenverdeeling met vergulde rozetten. De lichtkroon, die voor de hoofdtrap hangt, en de kleinere, daarbij aansluitende lichtomamenten in de gang zijn van Fransch glaswerk. De met de hand geknoopte traplooper is een werkstuk van de Baamsche vrouwen. Hais-apotheek en turnkamer. Wanneer men langs deze hoofdtrap of met de lift naar boven gaat, komt men in de slaapvertrekken van het Prinselijk Paar, die aan de tuinzijde zijn gelegen boven eetka mer en ontvangkamer De kinderslaapkamer met bijbehoorende badkamer en kamer van de verpleegster liggen boven de kinderspeel kamer aan de voorzijde. In de nabijheid vinden wij nog de huisapotheek, volgens de meest deskundige voorschriften ingericht: een geschenk van het Nederlandsche Roode Kruis. In de vleugel bevindt zich voorts een turn kamer met verschillende apparaten voor li chamelijke oefeningen en verschillende lo geervertrekken. He«t sousterrain is geheel door dienstruim ten in beslag genomen. De keukenafdeeling werd van alle moder ne installaties voorzien, terwijl hier nog af zonderlijk eet- en zitkamers voor het perso neel zijn ingericht. Tenslotte moge nog vermeid worden een afzonderlijke nieuwe aanbouw aan 't sous terrain, n.1. de filmzaal met volledige mo derne geluidsfilminstallatie, welke instal latie een schenking is van den Ned. Bios coopbond. De zaal is met een terras afge dekt, dat op het niveau van de bovenver dieping ligt. Tal van onderdeelen der rijke meubilee ring en stoffeering der Prinselijke woning zijn, zooals bekend, aangeboden door ver schillende Nederlandsche en Ned.-Indische vereenigingen, terwijl vele kunstenaars hun medewerking verleenden, om het bruidsge schenk van het Nederlandschevolk aan zijn Prinses en Prins tot iets waarlijks konink lijks te maken. Arbeid voor duizenden... Het Engelsche departement van oor log heoft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat een regeeringsgeschutfa- briek gevestigd zal worden te Dalmir nabij Glasgow. Hieraan wordt toegevoegd, dat de re gelingen gereed zijn gekomen voer het overnemen van de bestaande ia- brieken, die uitgerust zullen worden voor de vervaardiging van kanonnen. De werkplaatsen waren vroeger het eigen dom van de scheepsbouwers Beardmore Com- pany. Tijdens de slapte in het scheepsbouw bedrijf werden de fabrieken gedemonteerd. Verwacht wordt dat de nieuwe fabriek duizend werktuigkundigen in dienst zal ne men. Voorts worden stappen gedaan tot ves tiging van een vliegtuigenfabriek te Dum- barton, terwijl een munitiefabriek te Bis- hopston thans bijna gereed is. Wanneer al deze fabrieken in werking zullen zijn, zal werkgelegenheid zijn ontstaan voor verschei dene duizenden arbeiders in de technische vakken. Materiaalreserve voor eleetrlci- teitsfabrieken. Het ministerie van vervoer meldt, dat bin nenkort zal worden overgegaan tot het vor men van een buitengewone materiaalreserve welke in oorlogstijd ter beschikking van de groote electriciteitsfabrieken zal staan. De vorming van deze reserve zal 3 millioen pond sterling kosten, waarvan de helft door de re geering beschikbaar zal worden gesteld cn de andere helft uit de opbrengst van een lee ning zal worden verkregen. IJsloopers op dc wadden Postboot „Ameland." kon niet verder. De postboot .Ameland", die gistermorgen om zes uur van Ameland naar Holwerd vertrok, is op ongeveer 100 meter afstand van de pier van Holwerd, in het ijs blij ven steken. De vijf passagiers zijn te voet over het ijs naar Holwerd gegaan. Op defe wijze zullen ook de passagiers voor Ameland de boot trachten te bereiken. Als gevolg van den ongeregelden boot- dienst, zal een inwoonster van Nes per vliegtuig naar den vasten wal worden ver voerd, teneinde een spoedoperatie te on dergaan. De keuken ven het gerestaureerde paleis te Soestdijk Dc „Von Gensau" door het ijs opgewipt Directeur van Urker Stoomboot maatschappij sust de eerste ver ontrustende geruchten. Gisteravond omstreeks negen uur heeft men op Urk een radiobericht opgevangen waaruit bleek, dat de postboot „von Geusau", welke in het ijs bekneld was geraakt tusschen Urk en Den Ketel, in nood verkeert. Het sohip, dat pogingen deed om zich los te werken en het eiland te hereiken, zit boven op het ijs, dat on der de boot is opgestuwd en deze ge deeltelijk heeft opgelicht. De „von Geuau" kon voor- noch achteruit, want het ijs sluit haar geheel in, ter wijl ook de gemaakte geul weer potdicht is. Meters hoog kruien de schotsen tegen het achterschip op. Aan boord bevinden zich vier personen. Hoewel er geen onmiddellijk gevaar is, ver keert het vaartuig in een zeer benarde po sitie. Ben nader radio-bericht. Uit een nader radiobericht van de „von Geusau" blijkt dat het ijs rond het schip niet werkt en dat de boot nog op het ijs staat. De directeur van de N.V. Urker Stoomboot Maatschappij waartoe de postboot behoort, blijft contact houden met den kapitein. De „von Geusau" heeft den radiozender ingeschakeld ten einde de maatschappij op de hoogte te houden. Mocht er iets gebeuren, dan zal de post boot vuurpijlen afsteken. De vereeniging „Hulp en Steun" houdt de bemanning van de reddingboot gereed om zoo noodig hulp te verleenen. Slechts een gerucht? Naar de directeur der N.V. Eerste Urker Stoomboot Maatschappij ons mededeelt, is uit de radiogesprekken met den schipper van de postboot „von Geusau" ten onrechte afgeleid, dat het schip in nood zou verkeeren. Er is namelijk bericht, dat het vaartuig wegens het invallen van de duisternis zijn pogingen om het eiland te bereiken heeft moeten staken tot het aanbreken van den dag. Om elf uur werd van boord gemeld, dat alles wel was en dat men zich naar kooi be gaf. Het lot van de post. Gisteravond om half zes is de ijsvlet met 38 zakken post, welke waren afgehaald van de „von Geusau" op Urk teruggekeerd. Heden zal de vlet opnieuw naar het schip gaan om de post over te nemen. In totaal bevinden zich 56 postzakken aan boord, zoo dat de vlet twee tochten zal moeten ma ken. Dii nummer bevat 8 pagina's In oen semi-officieele mededeeling wordt vanuit Berlijn verklaard, dat met betrekking tot de Duitsch-Brit- sche vlootbesprekingen in enkele Engelsche en ook in Fransche bla den commentaren zijn verschenen, die van een verkeerd begrip getuigen. Er wordt op gewezen, dat in het vlootverdrag van 1905, waarin de totale tonnage van de Duitsche vloot werd vastgesteld op 35 pet. van die der Britsche vloot, de duikbootton nage voor Duitschland werd bepaald op 46 pet. van die van England, doch dat Duitschland het recht kreeg van een boven de 45 peta uitgaand per centage gebruik te maken, indien dit naar de meening der Duitsche re geering noodzakelijk zou zijn. Duitschland was echter verplicht omtrent deze aangelegenheid van tevoren met En geland vriendschappelijke besprekingen te voeren. Dc bedoelde noodzakelijkheid achtte de Duitsche regeering thans gekomen /.i daarom kwam het op verlangen van Berlijn tot de vlootbesprekingen van 30 December. Het aanvullend acoord van 1937 gaf Duitschland het recht, vijf zware kruisers der a-klasse (10.000 ton, maximum kaliber 20,3 c.M.) te bouwen, ofschoon los hiervan overeengekomen was, in den bouw van deze scheepsklasse tot 1942 voorloopig een pauze te laten intreden. Duitschland verklaarde zich echter destijds vrijwillig bereid, van den bouw van den vierden en vijfden kruiser van deze klasse, hoewel het hiertoe het recht had, voorloo pig af te zien, zoolang niet bijzondere om standigheden het wenschelijk zouden maken, ook den bouw van dezen vierden of vijfden kruiser ter hand te nemen. Ook deze omstandigheden achtte de Duit- DE BILT S EI NT t Verwachting voor de kuststrook: Matige tot krachtige, Wes telijke tot Zuidelijke wind aanvankelijk opklarend, la ter weer toenemende be wolking met later regen, koude morgen, overdag iets zachter. Algemeens vooruitzichten: Aan houden van het gure en bui ige weer. sche regeering thans ingetreden, zoodat de besprekingen met de vertegenwoordigers van de Britsche admiraliteit ook op dit punt van het aanvullend accoord van 1937 be trekking hadden In hoeverre de Duitsche regeering van haar rechten, haar duikboottonnage overeenkom stig het vlootverdrag van 1935 te vergrooten en het aantal a-kruisers overeenkomstig het aanvullend accoord van. 1935 te vermeerde ren, gebruik zal maken, zal bekend gemaakt worden na de slotmededeeling, die, zooals in het officieele communiqué over de vloot-, besprekingen van 30 December gezegd wordt, door de Duitsche regeering schriftelijk ter kennis van de Britsche regeering zal wor den gebracht. In deze semi-officieele verklaring wordt ten slotte nog betoogd., dat de voorgenomen uitbreiding van de duikboottonnage en de zware kruisers uitsluitend aanleiding vindt in het belang van de landsverdediging en de beveiliging der overzeesche verbindingen en dat er geen sprake van is, dat dit het be gin is van een bewapeningswedloop ter zee. Het is niet tegen de vele moei lijkheden opgewassen. De uitvoering van het program ma der nationale moreele mobilisatie is het Japansche kabinet te zwaar geweest. Zooals wij gisteren in een deel onzer oplage reeds vermeldden, was Konoje van plan af te treden. Hij heeft dit thans gedaan. Als nieuwe premier wordt Hira- noema, voorzitter van den geheimen raad genoemd De Japansche opperbevelhebber in Cen traal China generaal Hata, is benoemd tot lid van den oppersten oorlogsraad en heeft zich dientengevolge op weg naar Tokio be- geven. Hij wordt opgevolgd door generaal Yimada. Britsch-Japansche spanning neemt toe. De Britsch—Japansche spanning te Tient- sin is, naar het Chineesche persbureau uit Tientsin verneemt, toegenomen doordat de Japanneezen in de voormalige Duitsche con cessie tijdens de Kerstdagen drie Britsche soldaten hebl>en gearresteerd. De zaak is tot dusver echter nog niet gere geld en de soldaten worden door de Japan neezen nog steeds vastgehouden. Veestapel behoeden. Gisteravond te omstreeks half zes is ver moedelijk door kortsluiting brand ontstaan in de kapitale boerderij „De Volharding" van den heer B. Dros, en bewoond door diens zoon, den heer A. Dros. In een oogwenk stond de groote schuur in lichter laaie. Het vuur werd sterk aan gewakkerd door den straffen Noordwesten wind. Bovendien bevorderde een groote partij stroo in de schuur dezen brand. Een 18-tal koeien en drie paarden, in de schuur staand, konden nog net bijtijds op een nabijgelegen land in veiligheid gebracht worden. Spoedig arriveerde de motorbrand spuit uit Oosterend en Den Burg, die met kracht het vuur aantastten. Tegen de vlam menzee viel echter praktisch weinig uit te richten, zoodat de brandweer zich als spoe dig goeddeels moest beperken tot het nat houden van de belendende gebouwen. Toch gelukte het, een groote hangar, vol met pakken stroo, benevens de paarden- en varkensstal te behouden. De heer Dros deelde ons nog mede, dat hij aanvankelijk gepoogd had het vuur met een bluschapparaat te bestrijden. De vlam men grepen echter dermate snel om zich heen, dat aan blussching op deze wijze al spoedig niet meer te denken viel. De heer Dros is verzekerd. Uiteraard was veel publiek bij dezen brand aanwezig.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1