Eeuwfeest van de Fotografie Aspirxn^ Uk HtcuVL&nr^ Donderdag 5 Januari 1939 Tweede blad j UIT HET LEVEN VAN TWEE PIONIERS: NIEPCE EN DAGUERRE. Op 7 Januari 1939 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de Fransche ge leerde Arago in de Académie des Sciences te Parijs de eerste openbare f aededeelingen deed over de uitvin ding van Niepce en Dagucrre, waar- l mee de fotografie haar intrede deed. t Op dien dag zullen in bijna alle lan- I den, waar fotografische vereenigin- f gen bestaan, dus ook in Nederland, 1 herdenkingsbijeenkomsten gehouden K worden. In het jaar 1S29 kwamen twee mannen in de werkkamer van een Parijschen notaris bij elkaar, die' reeds drie jaar met elkaar ge correspondeerd hadden, doch nog nooit na- der kennis maakten, om nu, in verband met jiun verdere, toekomstige werkzaamheden, dieuaangaande een plechtig contract te slui- ten. Deze overeenkomst had als titel: „Over [de regeling van de samenwerking voor de voltooiing van de door den heer Niepce ont dekte en door den heer Daguerre vervol- maakte methode, om, zonder voorafgaande Ji teekening, de beelden op metaal vast te leg gen, welke de natuur ons toont". In para- graat vijf van dit contract stond verder, dat I de heer Niepce „deze nieuwe ontdekking" Inliet toekomstige verbond zou meebrengen, i1 terwijl de heer Daguerre daarentegen „een nieuw idéé voor de constructie van een ca mera obscura, verder zijn talent en zijn op- I voeding'' meebracht. Terwijl uit dit geschrift thans wel heel duidelijk blijkt, dat een van de beide partners in deze wetenschappelijke fusie NiepceDaguerre belangrijke bases j meebracht, terwijl de ander zich slechts op Iajn „opvoeding" en zijn „talent" beroemen kon, toch heeft het noodlot deze beide man pop waarlijk onbillijke wijze voor hun zoo geheel verschillende kundigheden en presta ties beloond: Daguerre, de. kleinste van de kwee, stierf in het jaar 1851, hooggeacht en rijk, vereerd met het kruis van het Legioen ■van Eer, terwijl Niepce, die feitelijk een groot uitvinder was, in 1833 overleed, arm en ver geten, eenzaam en verlaten. Waarom Daguerre's naam niet vergeten werd. Voor tal van menschen zal de naam Niepce onbekend zijn. Vraag hun, wie de fo tografie uitgevonden heeft en zij zullen u ■waarschijnlijk antwoorden: „Daguerre". Dit komt, doordat de naam Daguerre bekend is gebleven doordat de eerste fotografieën „daguerréotypes" genoemd werden. Niepce vond ze uit. Daguerre verbeterde de uit vinding én bracht haar in practijk. Toch is de naam Niepce drievoudig aan de fotografie verbonden: een eerste door het werk van de beide broeders Nicephore en Claude Niepce en voorts door dat van hun neef Claude Fiancois Marie Niepce de Saint Victor, die de eerste proeven van fotografieën op glas jleverde en den weg bereidde tot het aan- jwenden van collodium. Het begin. De geschiedenis der fotografie neemt een jaanvang met bet jaar 1S02, toen Wedgewood en Davy een handelwijze openhaar maak ten om door de zwartmakende werking van bet licht op met helschen steen doortrokken ipapier afbeeldingen te maken. De medicus J. II. Schultze te Halle aan Saaie maakte echter in 1727 reeds ge bruik van de gevoeligheid van de zilver- icuten voor licht om schabionen te reprodu- teeren. Ook hadden de pogingen van Wed gwood en Davy weinig succes, daar de uit- tvers geen middel kenden om de copie te Keren. Nicephore Niepce hield zich met- brgelijkc proeven bezig en was de eerste m pogingen deed om het beeld der camera tbscura vast te leggen. Belangstelling voor het licht. jpseph Nicéphore Niepce werd den 7den Vaart 1702 als zoon van een Franschen iatsraad en belastingontvanger van Lode- V geboren te Chalon-sur-Saöne. Hij aai in 1-788 dienst bij het Fransche leger, «tuurde van 1796 tot 1801 het district Niz- a. wijdde zich vervolgens met zijn broer thucle in zijn geboortestad aan de studie tor werktuig- en scheikunde en sedert 1811 ®k aan die der lithografie. Nadat aanvan- hlijk uitvinding van een hydrostatische &p Nicpce's naam al hekend gemaakt en ook zeer veel en met succes toege- werd, besteedde de uitvinder zijn aan- 4clit ook aan andere dingen en zoo hield jjzich in 1811 bezig met de vervaardiging kleurstoffen en met verbeteringen in f techniek, pastelkleuren te maken. Door onderzoekingen met kleurstoffen werd £ter ook Nicpce's belangstelling voor het t gewekt, waarvan de eigenschappen èor verschillende geleerden wel erkend, ir nog niet verder practisch toegepast *»ren. Toen hij zich in 1812 met de destijds eiw-ontdekte methode van de lithografie ghield en daar de steenen van zijn •beving niet geschikt waren voor de ver- l: JUrdiging van steenen platen tin in feais van steen gebruikte, vroeg hij zich hfder af, of men niet eveneens de toen gebrekkige lithografie-stift door iets kfcrs en nr.^vouii:gcrs zou kunnen vervan- m. bijv.ocn>Jtcjd door de kracht van het wit zelf.' De eerste donkere kamer. Niepce waakte er wel voor, deze gedachte '■wdop uit te spreken, daar zijn tijdgenoo- ton hem zeker om de gedachte, met licht ballen indrukken in een stevige metalen wassa te maken, uitgelachen zouden heb- %i. Als echte man van de wetenschap hield hit daarom de«e gedachte voor zich en werkte negen jaren lang, van 1813 tot 1822, 0In zijn theoretische beweringen met een overtuigend experiment te kunnen bewij zen. Hij ontdekte, dat een dunne asphalt- oplossing de licht-gevoeligheid van de tin nen platen vergrootte en dat. bepaalde oliën fte eigenschap hadden, verborgen teekens op de plaat duidelijk te doen uitkomen. Nadat tal van pogingen hem bewezen hadden, dat deze methode het best uii te voeren was bij een goede belichting en „ontwikkeling" van de plata in een donkere ruimte, ging hij tenslotte tot publicatie van zijn ontdekking ovdr. In het jaar 1822 maakte een dergelijk verkregen foto van paus Pius VII een diepén indruk en sinds 1824 kwamen zijn „helio- graphen" steeds meer in den handel, zonder echter voorloopig het ijs te breken, waar ie dere groote ontdekking en uitvinding in het begin op stuit. De rijke man komt. Intusschen had echter een ander zich met dergelijke onderzoekingen bezig gehouden, zij het dan ook met minder succes. Het was de schilder, theater-decorateur en succes rijke uitvinder van het „stadspanorama" 'Da guerre. De beide mannen onderhielden een uitvoerige correspondentie Niepce, on danks zijn succes terughoudend en beschei den, en Daguerre, de rijke eigenaar van een theater met 330 zitplaatsen, waarvan de toe schouwersruimte zoodanig draaien kon, dat de aanwezigen door allerlei verlichtings- en perspectieftrucs konden meenen in vreemde landen en andere tijden te vertoeven. Boven hebben we reeds gezien, hoe Daguerre zich, door het verdrag van 1829 verzekerde van de deelhebbersrechtcn op de uitvinding van Niepce maar tegelijkertijd moet er den na druk op gelegd worden, dat Daguerre's ver dienste aan de totstandkoming van de foto grafie van nul en geenerlei waarde geweest is. Eerst in het jaar 1839, zes jaar na Niep ce's dood, trad hij met zijn eigen methode op den voorgrond, n.1. zilverplaten met het ge fotografeerde beeld gedurende een half uur in een donkere kamer te belichten, om daarna het verborgen beeld door verhitting met kwikzilverdampen tot 50 graden op de plaat zichtbaar te maken een methode, die onder den naam „daguerotypie" wereld beroemd werd en zich gedurende dertig jaar in de algemeene gunst mocht vprheugen. Het staat echter te bezien, of Daguerre ooit zon der Nicpce's pionierswerk zoo ver gekomen zijn zou. In ieder geval blijft bet vaststaan, dat de Fransche Academie van Wetenschap pen door den mond van haar destijd be roemdste lid Arago (de ontdekker van het rotatie-magnetisme) in zooverre Niepce weer in eere herstelde, dat zij, naast alle eer, die Daguerre te beurt viel, toch ook den zoon van Niepce niet vergat en hem in het jaar 1840 een som van 4000 francs deed toeko men. De ontwikkeling van de NiepceDaguerre „heliografie" tot de moderne fotografie, vol trok zich met reuzenschreden. De laatste groote etappe in deze ontwikkeling zou mis schien de celluloid-film genoemd kunnen worden, die, door den Amerikaan Goodwin in Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! 18S7 uitgevonden, door de massa-fabricatie van de Eastman-fabneken in Chicago sinds 1888 zijn zegetocht door de wereld begon. Maar ook deze substantie, het celluloid heeft zijn gebreken, waarin tot nu toe echter nog niet veel verbetering gebracht is. En daarom kunnen we wel aannemen dat mèt Eastman (die eenige jaren geleden overleed en de we reld na ziin dood nog het geheim van de voor infra-rood licht gevoelige plaat naliet) de reeks van uitvinders op het gebied der fo tografie nog niet afgesloten is. Maar het gebied der fotografie erkend en opengesteld te hebben, dat is de groote ver dienste van .TosephXicophore Niepce ge weest, de werkelijke vader der fotografie. Uit onze omgeving Gegund Onderhoudswerken N. Holl. kanaal. De Rijkswaterstaat heeft na aanbesteding op 23 December bestek no. 37, eerste per ceel gegund aan den laagsten inschrijver H. Mertcns, Weert, die had ingeschreven voor een bedrag van f 25328.— per jaar. Dit be stek bevat liet onderhoud der werken van het Noordhollandsch Kanaal gedurende de jaren 1939 en 1940, in 3 perceelen. De raming voor perc. 1 bedroeg f 31500. per jaar. Zooals wij in ons blad van gisteren meldden, hebben in den nacht van Zondag op Maandag een tweetal honden een ware slachting aangericht onder de schapen van verschillende veehouders te Hoogwoud en Aartswoud. De politie is er met behnlp van verschillende veehouders in geslaagd één van de daders te arres teeren. Men ziet op de foto het betrekkelijk kleine hondje, dat door den veld wachter bij den burgemeester wordt voorgeleid. CALLANTSOOG Werkloosheid in December. Begin December stonden 33 werkloozen ingeschreven. In den loop der maand wer den 44 arbeiders ingeschreven, en stonden eind December dus 77 arbeiders als werk loos Ie boek. Hiervan waren 31 bouwvakar beiders en 46 landarbeiders. Goed afgeloopen. Gisteren tegen het middaguur reed de heer D. alhier met zijn auto langs den Noorde lijken dorpsweg. Voor hem uit reed een wielrijder, die tengevolge van den sneeuw laag, die toen de wegen al flink bedekte, niet geheel rechts van den weg reed. Hij stak nog meer naar links over. De heer B. gaf signaal en kon door de gladheid niet oldoende remmen. De auto gleed links van den weg af en ramde het hek voor de wo ning van den heer v. W. v. R. De voor wielen bleven in het hek hangen. De wiel rijder, de lieer J. ten B. kwam met den schrik vrij. Het hek en het linkervoorspat- bord van de auto waren beschadigd. Goedkeuring werkverschaffingsobject. Door den minister van Sociale Zaken is subsidie toegezegd voor 't in werkverschaf fing verbeteren en uitdiepen van de sloot langs den Nieuwen weg. SINT MAARTEN Klaas en Hans en Wim zien een auto in sloot glissen! Toen het Ford ie van den bekenden heer De Vries, den Tiktakthee-vertegenwoordiger uit Alkmaar gistermiddag den Westfrieschen dijk bij St. Maarten was genaderd, had het blijkbaar genoeg van den strijd tegen de sneeuw en den gladden weg. Met oen ele- ganten duiksnrong nam „blikken Lïesje" de richting van het wrakke ijs in de sloot langs den weg, maar een paaltje zei „ho" en daar hing ons Ford'e met meneer de Vries en eenige doozen thee er in, half op het droge, half op het langzaam bezwijkende ijs. Een reddingsploeg van de I-labo, plus een sectie vrijwilligers redden meneer de Vries, Liesje en de thee van ijselijkc gevolgen. Maar toen de motor werd gestart, was "t meteen raak, meneer de Vries kon verder zijn klan ten gaan bezoeken. Dat dacht hij tenminste, maar voor het zoover was, gebeurde er nog een ander drama, ons in geuren en kleuren verteld, door drie jeugdige Sint Maartenee- zen, de heeron Klaas Doets, Hans van Gee- bergen en Wim Roos. „Bai die boom bai Klaas Brouwer, deer remcle die kirrol, nou en toe zuldo die wagen vanzelf hillegaar weg. Om de boom heen, en toe sting ie weer aarsom En bai is al bai de daik ofglisd ok." Maar dat wisten we al Hoe meneer de Vries, zelfs óf meneer de Vries thuis is gekomen, weten we niet. Is hij langs wegen gegaan, welke de Schagcr sneeuwploeg met den driehoek achter de auto heeft schoon geveegd, dan hebben we hoop! Maar anders vreezen we want het was naar, gister middag, in en om Schagen, héél naar! Z1JPE De bevolking der o. 1. scholen. Het aantal leerlingen der o. 1. scholen de zer gemeente bedroeg op 1 Januari 1939: 44S, t.w. te Burgerbrug 80, te St. Maartensbrug 93, te Schagerbrug 85, te Oudcsluis S5, te 't Zand 41 en te Petten 64. SCHAGERBRUG. Tengevolge van mond- en klauw zeer gestorven. Naar ons wordt medegedeeld, is een aan mond- en klauwzeer lijdende koe van den veehouder P. G. de Wit Az. te Stolpervlot- brug gestorven. NIEUWE N1EDORP Bekend Westfries overleden. Naar wij vernemen is te Rotterdam in den ouderdom v. 68 j. overleden de heer Dirk Rcmpt, arts, aldaar. De hr. Rempt was een bekend Westfries, die zich speciaal voor de folklore zeer interesseerde. Onder den naam „Dr. Merkrid van Aaarswoude" schreef hij vele Westfriesche schetsen, waar in hij een speciale voorliefde voor onze ge meente toonde. WIER1NGERMEER MIDDENMEER. Gegund. Het bouwen van een dubbel woonhuis al hier voor rekening van het expeditiebedrijf N.V. v.h. Gebr. de Boo, Hoofddorp, is na aanbesteding per 14 December thans gegund aan den laagsten inschrijver den heer G. Rooslaat te Bergen, die had ingeschreven voor f 6930. LANGEND1JK Auto's van het rechte pad. Gisteren is hier zeer veel sneeuw gevallen. Dit heeft het verkeer veel last bezorgd. Hoe wel wij van ernstige ongelukken niets ver namen, zijn toch een paar auto's een luxe wagen op den nieuwen Provincialen weg, en een vrachtauto bij de meelmalerij „De Goede Verwachting" van het rechte pad af geraakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OUDKARSPEL. Gladde wegen en verkeersonge vallen gaan hand in hand! Op den Oosterdijk onder de gemeente Oud karspel is gistermorgen een auto-ongeluk ge beurd. Om ongeveer Half acht is de vracht auto van den heer J. van Duin, bestuurd door den heer N. Dekker uit Warmenhui- zen, door de gladheid van den weg tegen een paal van het bovengrondsche electrici- teitsnet aangereden. Dat deze botsing met kracht is geschied blijkt wel uit het feit, dat de nog nieuwe paal in drieën is gebro ken. De auto heeft er finaal een stuk van anderhal ven meter uit weggereden. Een tweede paal van het electrisch net is door den schok ook omgevallen. De chauffeur kwam er wonder boven wonder goed af. De auto, welke met kool geladen was, is met de kraanwagen van de fa. de Moor te Schager- brug op den weg gehaald en naar de garage vervoerd, waar de schade aan dc auto, wel ke vrij aanzienlijk was, zal wordep hersteld. EUROPA DANST! CONTRASTEN. Van 69 Januari a.s. wordt in. de Royal Albert Hall te Londen een Europcesch Volksdansfeest ge houden, waaraan behalve groepen uit Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Frankrijk, Joego-Slavië, Roe menië, Schotland, Ierland en Enge land ook dansers uit ons land lul len deelnemen. (Uit onze courant dd. 4 Jan.) Europa danst althans de Noren, De Schotten, Zweden en de Deen, Zij komen dansende naar voren Met Joegoslaviër, Roemeen, Met Engelschen en rappe leren. Zie Frankrijk. Holland in 't tournooi! Zie al die dansers lustig zwieren, In ouden, nationalen tooi! Europa danst doch slechts ten deele. Waar blijft de rest van 't continent? Steekt dat te diep in zijn krakeelen. Dan dat het zich naar Londen wendt. Om daar in uitgelaten vreugde Het nooit-meer-oorlog-ideaal Dat van September ons nog heugde, Te demonstreeren vredestaal? Europa danst doch wijl in Londen Een bonte schaar zich vroolijk rijt, Wordt elders kostb're tijd verslonden Door minder liefelijken strijd De legers meten zich, marine V erhoogt tonnage, dag aan dag, Geschutfabrieken véél verdienen De luichtmacht wekt steeds meer ontzag. Europa danst de mannen, vrouwen Uit 't volk gaan juichend zij aan zij, Doch and'ren op de wereld rouwen Onder de oorlogsheerschappij De wapens kletteren in 't Oosten, In Spanje vloeien bloed en traan. Wij laten ons door dansen troosten! Europa danst op een vulkaan! SCHAGEN HET MEISJE UIT HET VERRE WESTEN IN THEATER ROYAL. Mary Robbins is eigenares geworden van een groot café-chantant in het AmeriJkaan- sche gouddelversstadje Cloudy, waar do mannen haar vereeren en een strenge, op rechte, maar in zijn hardheid afstootende sheriff haar zou willen trouwen, als Mary maar wilde. Wanneer Mary in de postkoets haar jaarlijksche reis naar de stad Monte- rey maakt, is het de bandiet Ramerez, die de postkoets berooft, doch, onder beko ring van Mary's schoonheid, haar naar Monterey volgt. Na een amoureus avontuur met den ban diet keert Mary naar Cloudy terug, waar zij verneemt dat de sheriff 'n plan beraamd heeft om den gevreesden Ramerez, naar wien de politie reeds lang speurt, te van gen en daartoe het gerucht verspreid heeft, dat zich in Mary's café een groote hoeveel heid goud bevindt. De sheriff hoopt, dat Ramerez den schat zal komen stelen. Dit gebeurt ook. Mary echter verbergt den ban diet voor zijn achtervolgers in haar wo ning, doch de sheriff ontdekt het bedrog. De schoone herbergierster, in het nauw ge dreven, zoekt een ongewone oplossing voor het conflict, dat haar liefde op een zwaren proef stelt: speelkaarten aullen n.1. over haar lot beslissen! Verliest de sheriff, dan zal hij zoowel Mary ak> Ramerez vrijlaten] in het andere geval wordt het „Meisje uit het Verre Westen" de zijne. Meer willen wij van deze uiterst span nende film, die vanaf a.s. Vrijdag in Thea ter Royal draait, niet vertellen; men ga zelf de opwindende scènes zien en genieten van het fascineerende spel van Nelson Eddv en Jeaneffe Macdonald, die de hoofdrollen vervullen. Het spreek vanzelf, dat Jeanette in deze groote Amerikaansehe operettefilm volop gelegenheid krijgt, ons van haar prachtige zangstem te doen genieten. DE SNEEUW „PRET" Het was gisteren een slechte dag voor de automobilisten! Ni minder dan drie maal moest het personeel van garage Blaauboer en Kossen assisteeren een wagen uit een meer of minder benarde positie te verlossen. Bij den Molenwegbrug gleed een auto van de Prov. Waterstaat weg. Het linkers pat- scherm werd beschadigd. In den bocht bij Barsingerhorn kon de chauffeur van P. T. T. zijn wagen niet meer houden. Deze gleed in de sloot en werd vrij ernstig bescha digd. Onfortuinlijk was ook de vrachtrijder Rezelman uit Wieringerwaard. Zijn wagen gleed hij de Kreil van de dijk af en moest opgetakeld worden. Hier viel de schade nogal mee. ONZE HAVEN IN 1938. Hieronder laten -wij volgen een overzicht an het aantal schepen, dat gedurende het j. 1938 ligging had in onze haven en voorts \an het betrekkelijke aantal tonnen maten: Sohepen tonnen maat Januari 36 985 Februari 38 1239 Maart 44 2387 April 60 2453 Mei 47 2373 Juni 68 4074 Juli 64 2348 Augustus 49 2545 September 60 3139 October 48 2123 November 44 2302 December 42 1613 Totaal 600 27581 Aan haven- én ka degel den werd door de gemeente over 1938 ontvangen: Januari f 18.50; Februari f 8.95: Maart f 23.31; April f 27.78; Mei f 26.10; Juni f 41.89; Juli f 35.72; Augustus f 52.81; Sep tember f 114.67; October f 49.88; November f 72.00; December f 71.66; in totaal f 543.27,

Schager Courant | 1939 | | pagina 5