Engelands levensader door de woestijn Door een sok verraden Veel geschreeuw en weinig wol Kapitein bestolen P conomische barometer MOSSOEL-OLIE VLOEIT NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. ZORGVULDIG WORDT DE KWETSBARE OLIELEIDING BEWAAKT. Sinds maanden verschijncfi in de bla den bij herhaling berichten over Ara bische aanslagen op de Engelsche olieleiding van Mossoel naar Haifa, het nieuwe Engelsche vlootsteunpunt in het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee. Onderstaand artikel geeft een overzicht van het ontstaan van do olieleiding en van den tegen woordig heerschenden gespannen toestand. Wie de woestijn bedwingen kan, zal eens een grootsche daad in de geschiedenis der menschheid volbracht hebben. Dit inzicht ligt ten grondslag aan alle plannen en pro jecten, die, op het oogenblik nog in theorie, morgen misschien met de middelen der mo derne techniek en ingenieurskunst de Sa hara willen bevloeien of aan een nieuw vruchtbaar maken van de Gobi denken. De mensch kijkt met een scheel oog naar de leege zandwoestijnen en wil niet, dat zij, die eens vrucht droegen, eenzaam en nutte loos blijven. Een resultaat is reeds bereikt. Over deze prestatie willen wij spreken. Bedoeïnen verbaasden zich Vele geheimen heeft de bodem reeds moe ten prijsgeven en met recht zijn wij daar trotsch op. Toen elf jaren geleden bij Kir- kock, in de nabijheid van het Iraksche Mos soel, de eerste boortorens werden gebouwd, zullen de Bedoeïnen, de tentenkampen der Europeanen aanschouwend, zich wel met angst en verbazing hebben afgevraagd, wat dit alles te beteekenen had. Op de velden van Irak ontstonden dan na 1926 vele con structies uit cement, ijzer en steen. Deze materialen werden tezamen met motoren en onderdeden van machines moeizaam naar hier getransporteerd. Inheemsche krachten onder Europeesche leiding werden aange worven, spoedig had men 10.000 arbeiders in dienst, en zelfs menige Bedoe'in nam het houweel in de hand, om zijde aan zijde met den door hem verachten Arabier uit de stad zijn brood te verdienen. Het werk, in 1927 begonnen, in Januari 1935 voltooid, was het dubbele buizensysteem; dat de Mossoel-olie naar de Middellandsche Zee moest dragen - een reusachtig plan. Werkkampen werden uitgeroofd. Terwij] boven de bronnen de boortorens en onmiddellijk daarnaast de pompstations verrezen, trokken gemotoriseerde colonnes arbeiders steeds dieper de wildernis in. Zandstormen trachtten de dapperen tegen te houden. Troepen Bedoeïnen, mannen van vijandelijke stammen, kwamen op onbesla gen paarden in den nacht aangereden en roofden de werkkampen uit, zonder onder scheid van vriend en vijand. Maar het stel naadlooze buizen drong steeds dieper de woestijn binnen. Mesopotamië wordt weer vrucht baar. De petroleum van het primitieve Azië zal naar de schepen in de Middellandsche zee havens vloeien. Engelands vloot, zijn in dustrie en landbouw, het Britsche wereldrijk wil zich in het Palestijnsche Haifa van de kostbare vloeistof voorzien, ook Frankrijk wil deelnemen en zelfs het aan petroleum zoo rijke Amerika, belegt hier zijn kapitaal. Van Kirkoek tot de Middellandsche Zee is het niet slechts een zuiver economische be geerte, maar daarnaast ook een politiek be lang, een militair misschien beslissende fac tor, die een overheerschende rol speelt. Tien duizend arbeiders leggen Engelands levens ader door de woestijn aan en de 10 millioen pond, die de aanleg verslinden zal, zijn voor het grootste deel een reusachtige investee- ring voor de Britsche mai*ine. Een eeuwig vuur voor de goden... Zeiden wij zoo juist: „het primitieve Azië?" Nu, in het Tweestroomenland tusschen Euphraat en Tigris lag vroeger een vrucht bare bodem. Groote rijken kwamen en ver gingen, het economische leven van deze an tieke wereld bloeide en verwelkte, ook aan politiek deed men reeds en de Assyriërs ge bruikten de olievelden, om daar voor hun godheden een eeuwig vuur te ontsteken en het pek te winnen, dat zij voor hun bouw werken gebruikten. Of op het oogenblik misschien een of ander staat uit de olie leiding de leer van het algemeen belang zal trekken, opdat de politiek niet weer de brandfakkel aan het vredeswerk ontsteekt? Inderdaad, Irak, het uit den wereldoorlog ontstane, sinds ecnige jaren van het man- daatsbestuur bevrijde Arabische staatswezen, heeft dit lofwaardige plan. Wanneer er maar eenmaal genoeg petroleum door de buizen gestuwd is en de regcering van Irak uit haar tantièmes aanzienlijke kanitaalrescrven gevormd heeft, kan do nieuwe droom van de bevloeiing van Mesonotamiö in vervulling gaan. Pan zullen in de Tigris enorme stuw dammen ontstaan en de barrières van ijzer en cement zullen het water naar zijkanalcn leiden. Twee en een half millioen hectaren land kunnen dan weer tot tuinen en akkers worden. Dat is de wcnsch van Irak. De „zee der beslissingen". Aziatische petroleum voör de motoren van Europa! Vier millioen tonnen per jaar vloei en uit den bodem van Mossoel, worden naar de ontgassingstanks en dan naar de pomp stations geleid, raderen en machines staan nooit stil, noch bij dag noch bij nacht, mooie Europeesche nederzettingen liggen aan den woestijnrand, de radio brengt dansmuziek en schlagers uit alle deelen van de wereld. Verder naar het westen moeten vijf reus achtige pompinstallaties de hoogteverschil len, die de Libanon veroorzaakt, overwinnen. Maar dat is reeds in de nabijheid van de Middellandsche Zee, die niet in de laatste plaats door de petroleum een „zee der be slissingen" werd. Vijftienhonderd kilometer werden onder alle moeilijkheden, die de aardbol te bieden heeft, onder alle plagen van den Oriëpt bedwongen. Tweehonderd vijftig kilometer van de velden van Kirkoek verwijderd, in Haditha aan de Euphraat, vindt een splitsing plaats. Olie-buizen naar Haifa, nog 900 kilometer verwijderd, de an dere naar Tripolis in Syrië, dat op een af stand van 850 kilometer van Haditha verwij derd ligt. Petroleum en -vijanden. Boven echter, aan den hemel van Azië, cirkelen vliegtuigen en waarnemers kijken uit naar eventuecle vijanden. Hetzelfde doen de militaire patrouilles in Irak en Transjor- danië, die met eigenaardige mutsen op en een bijzonder toeken op de mouw, Engelands levensader bewaken. Tanks, boosaardige machinegeweren, kruipen bedachtzaam voort Maar de woestijn is bedwongen, een droom is werkelijkheid geworden. Helaas begeleidt politiek de voltooiing van het werk. Wanneer de vloten van twee rijken aan de Middelland sche Zee de brandstoffen willen halen, die zij noodig hebben, moeten deze rijken hun macht en hun sterkte ontplooien. Druk ech ter wekt tegendruk op dat weten de tech nici der oliemaatschappijen uit eigen erva ring. En aldus levert de oude Assyrische bo dem den Engclschen en Franschen de petro leum en vijanden. Ralley Monte Carlo Hedenavond spreekt. Han Hol lander er over in het Sport- j halfuur. Hedenavond van i.SO tot 7.00 staat het AVRO-sporthalfuur in het teeken i van de Ra 11ey Monte Carlo, welke ster- rit, zooals reeds eerder geschreven werd, meegemaakt zal worden door een onzer eigen verslaggevers. Als spreker kan men beluisteren, be- halve Han Hollander, de heer G. J. van Wickevoort Crommelin, sportcommissa- ris van de K.N.A.C. Lompenkoopman wegens inbraak voor den rechter. In den- nacht van 7 op 8 Augustus 1938 werd door middel van inklimming ten hui ze van den heer A. Eikelenboom te Krim pen aan de Lek een inbraak gepleegd, waarbij voor ongeveer f4000 aan effecten en een paar honderd gulden aan geld werd ge stolen. Het ingestelde onderzoek leidde tot arres tatie van den 48-jarigen lompenkoopman G. M. S„ die op 17 November d.a.v. door de Rotterdamsclie rechtbank tot twee laar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Tegen dit vonnis teekci.de S. hooger be roep aan en gisteren behandelde het Ilaag- sche gerechtshof deze zaak. Drie veerlieden werden achtereenvolgens gehoord, die verklaarden, dat zij den man meermalen des avonds bij Krimpen in de veerpont hadden overgezet en dat hij zich, in tegenstelling tot andere avondpassagiers, nimmer in een gesprek met den veerman had begeven. Bovendien placht hij z"n pet voorover te dragen, met gepast geld te be talen, blijkbaar om zoo min mogelijk te worden herkend. Niettemin was de herken ning van de zijde der veerlieden positief en had een hunner op het politiebureau te Rotterdam uit 700 portretten van misdadige elementen onmiddellijk de foto van S. aan gewezen. Verraderlijke voorwerpen. Sterker nog was evenwel het stomme ge- tuigcnmateriaal. dat in deze zaak werd vcr zamöld. Op de plaats van de inbraak wer den een sok en een eindje koperdraad ge vonden en nu bleek de andere sok van bet zelfde paar kenbaar aan constructie, slij tage en reparatie in alle détails in de woonschuit van S. te zijn aangetroffen, ter wijl het stukje koperdraad precies paste bij een gebroken spiranlvcer. welke even eens in de woonschuit werd gevonden. In beslag genomen werden bovendien een stukje metaal en een halve nijptang resp. bekend als voorwerpen om een raam pin door te stooten en een raam van buiten af op te lichten. Een als deskundige gehoorde rcchercheui verklaarde, dat de sokken cp bijzonder keu rige wijze waren gestopt met volkomen iden tieko draden. De verdachte schreef dit aan een toeval ligheid toe en beweerde, dat hij meerma len sokken onder zijn lompen ophaalde zoowel enkelvoudige als paarsgewijze en dat het stoppen op normale wijze was geschied Aan de herkenning van het koperdraad hechtte hij geen waarde. Hoe het zij. de man ontkende en bleef ont kennen de inbraak te hebben gepleegd. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Hierbij herinnerde spr. er aan. dat S. tienmaal is veroordeeld, waar van zevenmaal wegens diefstal. Verdachte's raadsman p1eïtte vrijspraak op grond dat het ten laste gelegde niet ab soluut zou zijn bewezen. Arrest 18 Januari, Voor de tweede maal in één week is door den sluisknecht C. Wit te Den Oever een volwassen zeehond levend uit het IJsseimeer aangebracht. Beide dieren zijn afgestaan aan Artis te Amsterdam. Op de foto: Wit bezig met het verzenden van zijn vangst, hetgeen uit den aard der zaak heel wat moeilijkheden opleverde. H. M. de Koningin bezoekt de Fransche tentoonstelling in Den Haag H. M. de Koningin heeft gisterochtend een langdurig bezoek gebracht aan de tentoon stelling van Fransche schilders in Pulchri Studio te Den Haag. H. M. de Koningin werd bij aankomst ont vangen door den Franschen gezant, baron de Vitrolles, waarna H. M. die zeer veel be langstelling voor de geëxposeerde werken toonde, werd rondgeleid door den voorzitter van Pulchri, den heer Willy Sluiter en een der organisatoren der tentoonstelling, den heer George de.Feure. Nederland naar de Olympische Spelen te Helsinski Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité in be ginsel de uitnoodiging, van de zijde van het Finsch Olympisch Comité binnengekomen, tot deelneming aan de Spelen van de 12e Olympiade te Hensynki, aanvaard. In totaal hebben; thans 16 landen in prin cipe toegezegd-met een pleeg naar Helsinki te komen. Het besluit van het bestuur van het N.O.C. moet natuurlijk nog tz.t. worden goedge keurd door de ajgemeene vergadering. Zware ijsgang in de Overijsselsche Vecht De oude Berknmerbrug reeds 30 c.M. verzakt. De Overijsselsche Vecht vertoont zwaren ijsgang. Groote hoeveelheden schotsen vul len de rivier en de uiterwaarden, en drijven Zwarte Water. De ijsschotsen bedreigen de oude houten Berkumerbrug, een ophaalbrug, waarover het geheele verkeer van Zwolle met centraal Overijssel gaat, en ook de rails van de De- demsvaartsche stoomtram loopen. Met geweld stroomt het water, dat een stand van vijf meter heeft bereikt, met een verval van 20 c.M. onder de brug door, een ijsmuur van 1 a 2 meter dikte met zich voe rende. De brug is reeds dertig centimeter ver zakt, waardoor in het brugdek een diepe kuil is ontstaan. Alle verkeer over de brug is stopgezet. Het wordt thans geleid over de nieuwe be tonnen Berkumerbrug, die een honderdtal meters stroomafwaarts over de rivier ligt, doch op een veel hooger niveau gebouwd werd. Stijgt het water nog meer. waarvoor alle kans bestaat, dan zal de oude brug niet be houden kunnen worden. De man uit de Sing-Sing-gevangenis Een hond verraadde hem Wegens poging tot diefstal met inklim ming aan het P. C. Hooftplein te Rotterdam veroordeelde de Rotterdamsche Rechtbank den 35-jarigen B. H. B. tot een jaar gevange nisstraf. De man had een belangrijk deel van zijn leven in Amerika doorgebracht, waarvan bijna 12 jaren in de Sing-Sing-gevangenis. Toen de man op het P. C. Hooftplein over een srhnlting was geklommen met inbraak materialen hij zirh. hetron een hond zoodanig te blaffen, dat de politie argwaan kreeg en den hoosdocner in zijn schuilplaats ontdekte. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. 'sMans verdediger drong aan op clementie, zoodanig, dat B. binnenkort weer zou kun nen gaan varen. Arrest IS Januari. Onze Oost KOELIE VERMOORDT BOORMEESTER. De heer H. A. van Eek, boormeester bij de Nederlandsche Koloniale Potroleum-Mij., is irt de omgeving van Palembang door een koe lie vermoord. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer laat, aldus de N. B. Ct., een vrouw achter met een kind van drie jaar. SCHIP MET VLAS GELADEN, IN BRAND. Het te Wemeldinge thuis behoorende mo torschip „Resnova", schipper Van Houdt, ge laden met vlas en op weg van Colijnsplaat naar België, is op de Ooster-Schclde, door on bekende oorzaak in brand gevlogen. De drie opvarenden, t.w. de kapitein, diens vrouw en een knecht, konden, zij het met zeer veel moeite, door een passeerenden schipper met een roeiboot worden gered. Zij zijn te Wemeklinge aan wal gebracht Schip en lading moeten als verloren wor den beschouwd. Het bergingsvaartuig „Zee hond" van Van der Tak's Bergingsbedrijf zal trachten het schip op de gronden te zetten. Schip en lading zijn verzekerd. Italiaansche fabricage van lani- tal sterk teruggeloopen. De mogelijkheden der caseïne-pro- ductie sterk overschat? Het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond wijst op een artikel in de „Neue Zürcher Zeitung", dat onder den titel „En.de des Lanital?" den teruggang van de Italiaan sche, mei kwal productie .tot „onderwerp heeft. De totale Italiaansche productie van kunstvezels (kunstzijde, ocllulose-wol, lani tal en afval van kunstzijde) is, volgens de „Neue Zürcher Zeitung" in de laatste maan don sterk teruggeloopen. In het bijzonder is dit het geval bij cellulosevvol en lanital. De productie van rellulosowol bedroeg in Mei 1938 7.427 ton, in Juni 7.096 ton, Juli 6.34S ton. Augustus 5.475 ton en September 4.456 ton. Over de oorzaak van dezen sterken achteruitgang der productie van cellulose- wol wordt door de betrokken firma's het zwijgen toegedaan. Ongetwijfeld bestaat deze echter hierin, dat de afzet van de ge mengde weefsels den laatsten tijd sterk is teruggeloopen: de Italiaan sche regeering heeft daarom be sloten, het gebruik van zuiver ka toenen en wollen producten voor het binnenland te verbieden. Het decreet, waarin deze maatregel is neergelegd, is echter tot dusver nog niet van kracht geworden. Nog eigenaardiger is de achteruitgang van lamtal-productie; zooals blijkt uit het feit, dat deze productie in begin 193S 231 ton bpdroeg en in Dec. j.1. slechts 41 ton... De „Neue Zürcher Zeitung" veronderstelt, dat de oorzaak van deze productie-vermin dering n'et gelegen is in moeilijkheden met den afzet van het nroduct. daar de wolindu strie zich cornoratief heeft verbonden in het iaar 193S 2000 ton lanital te verwerken, een hoeveelheid, welke lang niet geproduceerd wordt. De moeilijkheden schijnen volgens het blad bij de fabricage te liggen. De mogelijkheden der caseïne-pro- ductie heeft men sterk overschat, terwijl de productiekosten bij de beschikbare kleine hoeveelheden veel te hoog zijn. Het orgaan van den F.N.Z. teekent hier nn" bij aan: Wij vermeldden reeds in het Off. Orgaan van 16 November j.1. dat de lanital-fabri- cage tijdelijk nagenoeg geheel was stopge zet. hetgeen door het bovenstaande wordt bevestigd. Onderfnsschen werpt dit wel een zeer bijzonder licht op het trompetgeschal, waarmedp destijds de introductie der nieu we textiel vezel pii der betreffende paten ten, welke in tusschen in Nederland nog steeds niet ziin onenhaar gemaakt ge paard ging. Het snreekwoord „veel ge- schreeuw, weinig wol", bliikt ook in letter lijken zin zijn waarde te behouden. Verdachte geeft als excuus op dronkenschap. Een uit Riga geboortige Duitsch spreken de staatlooze jongeman, zekere V. H., werd beschuldigd, in den avond van 27 Juni jl. een hoeveelheid Fransche bankbiljetten op een te Rotterdam liggende boot ten nadeele van den kapitein te hebben gestolen. Hij zou per taxi uit Schiedam zijn gekomen en dienzelfden avond naar Amsterdam zijn ge reden, waar hij den nacht mrt een hem tot dat oogenblik onbekende vrouw had doorge bracht, na met een Engeisch pond het lo gies te hebben betaald. Den volgenden och tend werd hij gesnapt en in verzekerde be waring gesteld. De Rotterdamsche recht bank veroordeelde den jongeman tot ander half jaar gevangenisstraf. Gister diende de zaak in hooger beroep. De vrouw in kwestie getuigde, dat de buitenlandsche gast ruim voorzien was van Fransche en andere bankbiljetten pn de chauffeur, die hem had gereden, gaf de noo- dige inlichtingen omtrent de gemaakte rit ten. Verdachte beriep zich op dronkenschap en bekende. De procureur-generaal eischte bevestiging van het Rotterdamsche vonnis. Verdachtes raadsman pleitte clementie, Arrest 18 Januari. HET PROCES „NIEKISCH" BEGONNEN. Tiet proces tegen den schrijver Ernst Nie- kisch en twee van diens medewerkers, die beschuldigd worden van „voorbereiding van hoogverraad" is Dinsdag te Berlijn voor een volk«!gerecht begonnen en zal waarschijnlijk tot R Januari duren. Ten stelligste wordt ontkend, dat de be schuldigden een aanslag tegen Hitier zou den hebben voorbereid. Taxi-staking te New York Het geheele politiecorps van New York op de been. Voor den eersten keer sedert 1927 is de geheele politiemacht van New York, welke 19.000 man sterk is, op de been om dienst te doen met het oog op de staking van 11.000 taxi-chauffeurs, daar gevreesd wordt voor een herhaling der hevige incidenten, welke zich hebben voorgedaan bij le taxi-staking in 1914. Tot nu toe zijn nog slechts weinig incidenten gemeld. De stakers hebben de on- ff afhankelijke rijders er voor gewaarschuwd I van de straat te blijven. DE AMERIKAANSCHDUITSCHE BETREKKINGEN. Hugh Wilson, de ambassadeur der Ver- eenigde Staten voor Duitschland, heeft ver klaard, dat hij naar Washington zal vertrek ken om een nieuwe bespreking te houden met president Roosevelt om wellicht uit te maken of de diplomatieke betrekkingen met Duitschland hervat zullen worden. BOKSER SLOEG KRANKZINNIGE NEER. „Wild West" in de straten van Barking. In de straten van Barking (Engeland) had dezer dagen een Wild West-drama plaats. Een man, die, oogenschijnlijk zonder eenig kwaad in den zin, op een siraniiw»k, vuurde plotseling een revolver af op een passeerende politic-agent en een kantoor klerk. De dader, die later bleek geestesziek te zijn, rende daarna weg, Joch werd tegenge houden door een zekeren mr. Philip Taylor De ongelukkige trof het niet, want Taylor was, volgens de Daily Express, vroeger bok ser geweest en sloeg zijn- slachtoffer met een vuistslag tegen den grond. Hij hield hem vast, totdat de politie den krankzinnige over nam. Op het politiebureau werd om een zie kenauto getelefoneerd, waarna de schutter naar een der psychopaten-inrichtingen werd overgebracht. Basis overeenkomstige week 1937 100 5 t m 12 t m 26 tm 10 Dec. 17 Dec. 31 Dec. Effect enjn ar kt Aandeelenkoersen 89.0 88.7 89.0 Betalingsverkeer Omzet postcheque- 110.7 109.5 102.7 en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen 68.0 68.8 69.5 Omzet termijnmarkt Amsterdam 119.0 139.2 73.9 Kleinhandel 127.5 102.- Omzet winkelbedrijf 107.6 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 86.1 126.7. sterdam 97.1 Bevrachtingen wilde 123.3 147.4 45.0 binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk 98.9 gevers 107.0 101.0 Aanbiedingen van werknemers 91.6 96.8 83.2 Plaatsingen 101.1 101.2 97.6 Week v. Maandag t/m Znterd. 479e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 4 Januari 1939 Hooge Pryzen 1500.— 2425 1000.— 6999 100.— 1932 21626 Prijzen van 65. 1144 1277 2075 2238 2300 2322 2494 2729 2887 3012 3249 3312 3376 3440 3581 3809 4323 4698 4770 5361 5438 5566 5745 5863 6000 6237 633L 64o4 6610 7248 7363 7389 7412 7463 7916 8204 8367 8763 8847 9113 9142 9150 9545 9560 9597 9849 9928 10466 11063 11085 11383 11458 11596 12293 12733 12736 13291 13766 13818 14663 14786 14853 15048 15050 15764 16015 16131 16274 16438 16476 17059 17094 17167 17224 17544 17589 17820 17923 18225 18251 18397 18964 19131 19189 19892 20311 20395 20685 20701 20975 21098 21162 21468 21512 21943 21951 Verbet, éde klasse, 2de lijst: 20576 m. z. 20575,

Schager Courant | 1939 | | pagina 8