Per vlerkprauw Regeering en geld Pleziervaart tusschen twee wereldzeeën „Daar komt dat beest aan" „Pioda" weet er meer van' Sneeuw, slagveld SI OOSTERLING HEEFT DEN TIJD DENPASS AR (BALI). Er was iets geheimzinnigs in het Chineesche hotel te Banjoewangi, waar ik logeerde. Töen ik me tegen twaalf uur 's nachts -te slapen legde na eerst nog mijn aanteekeningen voor dien dag te hebben geschreven, was het in het hotel volkomen stil. i Er brandden slechts eenige zwakke lichtjes en op de voorgalerij bij den ingang lag een Javaansche bediende te slapen, de nachtportier. Een geheimzinnige twist. Om on ere veer één uur in den nacht ont waakte ik door luide stemmen, die sche nen te twisten. Waarover de twist ging, kon ik niet ontdekken, want dé opgewon den gesprekken werden gevoerd in een mij onbekende taal. vermoedelijk Chineesch. Na eenige oogeniblikken scheen de twist be slecht en werd het stil. Ik sliep we der in, maar na eenigen tijd naar het mij voorkwam, enkele minuten ontwaakte ik weder door dezelfde twistende stemmen. Ik luisterde en vroeg mij af wat toch die twist in het dienste van den nacht te be- teekenen kon hebben Toen na vele minu ten de twist nog voortduurde, snrong ik uit bed en ontstak het electrische licht on mijn kamer. Het licht, dat door miin kamerven ster naar buiten viel. scheen als een alarm sein te werken, want plotseling zwegen de Opgewonden stemmen. Tk luisterde enkele oogenblikken. maar alles bleef stil. Toen draaide ik bat licht weer uit en le-dp me vreder ta l»ed Toen ik na korten lüd wederom door twistende stemmen gewekt werd, be sloot ik te trachten achter het geheim van die herhaalde ruzies te komen. Ik kwam mijn bed uit, maar, geleerd door de erva ring, ontstak ik het licht in miin karper niet. Behoedzaam opende ik de deur van ïrmn kamer, die on een lange, voorgalerij uitkwam. Tn nachtkleeding en op bloote voeten sloop ik in de richting vanwaar het rianvfeleaiid kwam. Tk ontdekte 'n verlichte kamer, waarvan de deur half onen stond. fS o^r, t^fei zaten een aantal Chineezen. hiJd tegen elkander in spraken. Hevig ongewende*! schenen mïi de mannen, van wer taal ik geen woord verstond. Onbemerkt sloop ik weder naar mijn Kamer terug. Wat konden die ongewohden mannen en die heftige twist gesprekken beduiden? vroeg ik me af. Werd daar een nolitieke vergade ring gebonden, waarbij de meeningen fel tegen elkander-botsten? Die verklaring leek mij de meest waarschijnlijke. Later hoorde ik evenwel, dat het Chineesche hotel, waar ik toen logeerde, berucht was als een geheim speelhol, waar heel vaak Chineezen groote bedragen won nen of verloren. En het was een club spelers, die ik daar laat in den nacht bijeen had gezien. Te drie uur werd het eindelijk Stil en kon ik ongestoord slapen. Schelden onmogelijk! Te zeven uur In den morgen zou de mo torboot over de Straat van Bali naar Bali vertrekken. Door den kleinen Chinees Liem Eie Sing die me in dat hotel gebracht had, Md ik de opdracht laten geven me uiter lijk te zes uur in den morgen te wekken. Ik ontwaakte te tien minuten voor zeve nen. Men had vergeten me te wekken. Van 'het hotel naar de afvaartplaats van de 'tootorbont naar Bali was minstens tien mi- Juten. Ik moest me nog baden en klee- <ton, dus die motorboot zou zonder mij 'vertrekken. Hevig was ik u!f mijn Humeur en Het uefst had ik het heele hotel, den Chinee- schen waard en de Javaansche bedienden, wns lekker uitgescholden maar... dat was onmogelijk. Daarvoor kende ik niet genoeg Maleisch om van Chineesch nog niet eens te «preken. In ontbeet en ik kwam weder ïn een hetere stemming. Tk bedacht, dat ik me in den Oriënt bevond, waar ..tiid" niet bestaat, ook al Ioopen dan In Nederlandsch-Tndië de treinen on-Oostersch stipt naar de dienst regeling. Ik wilde vragen of er dien dag nog een andere gelegenheid was naar Bali te ko- ften, doch mijn gebrek aan talenkennis ver hinderde mij die vraag te stellen. Ik troostte mij: Ik bevond me in' den Oriënt, waar steeds alles terecht komt en: -Aan de andere zijde der sterren is het toch steeds gisteren," zooals de Arabieren ^gen. Daar zag ik" als «en redder uit den nood M Chineesje van den vorigen avond, Liem Sing. verschonen. Hu' kwam eens iufor- ^*ren hoe ik dien nacht geslapen had en tooncfe zich volstrekt niet verbaasd mij In het hotel te vindien. Tk Vroeg hem of er dien naig nog een ftr"tore boot naar Bali vertrok en hij ant woordde: „Ja, te twee Uur, maar het is waarschijnlijk nog niet te laat voor de tooiyen-boot. Deze vertrekt meestal niet zoe juist op tijd. Het wordt wel eens half en zelfs acht uur voor het vertrek Plaats heeft" Dit antwoord HracHt me eensklaps weder ïn de volkomen Orientaalsche rust. dat UQptersche „cpiiéMsmie", zooals de groote ken ïier van den Oriënt, Gobimeau, het noemt. Een vlerkprauw. Het kleine Chineesje wilde me naar de boot brengen en we vertrokken in een „kar", een klein rijtuigje op twee wielen met een klein paardje ervoor en een In- landschen koetsier. Teleurstelling. Toen we aan de afvaartplaats van de mo torboot kwamen, zagen we de motorboot reeds een kilometer uit de kust op weg naar Bali, waarvan we de bergen duide lijk konden onderscheiden. De Straat van Bali is daar niet meer dan ongeveer zes ki lometer breod. „Ik zal moeten wachten tot vanmiddag," buchtte ik gelaten. „Dat is niet noodig," zei de het Chineesje „U kunt ook een .prauw senuan' (een vlerk prauw) nemen." Dit was een heel nieuw gezichtspunt. Een „vlerkprauw" is een kleine „prauw" (scheepje) met een driehoekig zeil en twee „vlerken," dat zijn twee brlfken. die op ongeveer anderhalven meter ter weerszij den van het vaartuigje in liet water rus ten en niet liet bootje door omgebogen stan gen verbonden zijn. Deze „vlerken" doen dus dienst als „zwaarden." De kleine Chinees riep een Madoereesehen schipper aan en langdurige onderhandelin gen begonnen. Ten slotte werd de prijs vast gesteld op de helft van den prijs, die de overtocht per motorboot gekost zou heb ben. De Chinees, die mijn belangen verde digde of het de zijne waren, achtte dit veel te duur, maar ik was tevreden. Blij met een dubbeltje. Een stevige Madoerees (een inlander, af komstig van het eiland Madoera) bracht, wadend door het water, mijn kleine kof fer en miin schrijfmachine aan boord. Ik gaf hem daarvoor een dubbeltje, een beloo ning. die hij zoo vorstelijk vond. dat hij me ervoor nog zelf aan boord bracht. Hij nam me op of ik een kleinkmdje was en d-roeg me zoo naar de „prauw". Daar hadden de schipper en zijn knecht in tusschen met een groote mat een soort tentje gebouwd, waaronder ik, beschut te gen de stralen van de al brandende zon. op bet dek kon zitten. Het driehoekig zeil werd géheschen en we v of ren af. terviil het kl°ine Chineesje, dat zich zoo diestbereid had getoond, me nog lang nawuifde. Brave Liem Hie Sing. Met den schipper en ziïn knecht kon ik bij gebrek aan kennis van de taal niet spreken, maar toen ik een sigaret opstak en hun ook liet opsteken, waardeerden ze dat ten zeerste. Pleiziervaart. Er stond een frisschen bries en een sterke stroom, die dreigde ons af te drijven, doch de Madoereezen zijn uitstekende zeelieden, die de vaarwateren en* de stroomingen goed kennen. De Straat van Be li is liicr zes kilometer breed. Deze „straat" vormt een der verbin dingen tusschen twee wereldzeeën, tusschen den Grooten Oceaan en de Stille Zuidzee. De getijen in die wereldzeeën vallen on ver schillende tijden, zoodat er in de Straat van Bali eenige uren per dag een zeer sterke stroom staat, die van richting wis selt. Die stroom heeft langs de oevers vaak een snelheid van acht mijl (biina vijtien kilometer), iets waarmede zeelieden natuur lijk goed rekening moeten houden. Een friissche bries maakte dezen over tocht tot een pleziervaart. Echter, alle moeilijkheden waren nog niet voorbij. De groote vraag was of ik op Bali eenig ver voermiddel zou vinden voor de reis naar Denpassar. een afstand van ruim 125 kilo meter. Het eiland Bali is namelijk niet zoo klein als wij ons gewoonlijk vooretellen. Het heeft een onnervlakte van niet minder dan ongeveer 5800 vierkante kilometer. Ik rekende er echter op: ook dat zou wel terecht komen. J. K. BREDERODE. Niet de helft van de vuile wasch! In verband met de strubbelingen in de Amsterdamsche Vrijwillige Burgerwacht schrijft de Haagsche Post: Wat er nu precies aan de hand is, zijn wij uit die couranten-berichten niet te weten ge komen en vermoedelijk zal het iedereen zoo vergaan zijn als ons, want zij die deze be richten lanceerden doen nogal gewichtig en geheimzinnig. Zulke halve discretie nu, is misplaatst. Óf men spele open kaart öf men brenge zulk een kwestie, die betrekking heeft op zulk een belangrijke instelling als de Amsterdamsche Burgerwacht niet in de openbaarheid. Men moet zijn „linge sale" (vuile wasch) óf buitenshuis óf binnenshuis wasschen, maar niet de helft buiten de deur en de andere helft er binnen. Op die laat ste manier schaadt men groote belangen. Het is niet uit nieuwsgierigheid, doch in de overtuiging van de belangrijkheid van het Burgerwachtwezen, dat wij, nu de helft is gepubliceerd, thans ook op volledige uiteen zetting van deze zaken aandringen. „Leelijk Nederland" Uit het Handelsblad: Hoeveel en hoe vaak wordt er niet al re clame gemaakt voor „Mooi Nederland", in woord en schrift en beeld. Prachtige praat jes bij prachtige plaatjes; als men dat alles hoort en ziet, zou men zeggen, dat heel Ne derland een ideaal van schoonheid is, van stads- en dorps- en landschapschoon. Maar wat is dikwijls de werkelijkheid? Hier en daar iets moois en dan vaak iets héél moois tusschen vrij wat leelijks... en er is maar een klein brok leelijkheid noodig om de eenheidswerking van een heele schoonp omgeving te bederven. Eén enkel leelijk. maar groot betonnen gebouw kan een land schap van vele hectaren nesthetisrh totaal verstoren. In de groote steden gaat het nog het best omdat men daar aesthetisehe ad viseurs heeft (indivïdueele en collegiale), die althans de ergste schennissen van schoonheid tegenhouden en omdat de ge meentebesturen er allengs eenige waardee ring voor schoonheid hebben gekregen, maar zelfs daar staat men nog herhaalde lijk voor verbijsterende monstruositeiten. Maar het ergst is het op het platteland Reeds in de kleinere steden. Als men niet oppast, zou het weldra ironisch kunnen worden om nog van „Mooi Nederland" te spreken. Moet het werkelijk tot „leelijk Ne derland" komen? De werkverscbaffinq in Noord-Holland Noord Tijdelijke stopzetting verlengd. De Rijksinspectie voor de werkverschaf fing in Noordholland (Noord) deelt mede. dat in verband met de weersomstandighe den van de laatste dagen, de tijdelijke stop zetting van de werkverschaffing in haar ressort voorloopig met een week wordt ver lengd, Honderdjarige te Westbroek ver telt van de eerste treinreis Utrecht Amsterdam. Op 9 Januari a.s. hoopt de weduwe Johannes Erne, geboren Pieternel- la Ver rips, in haar woning aan den Gagel dijk te Westbroek, haar hon derdsten geboortedag te vieren. De 100-jarige is sinds dertien jaar weduwe In 1925 overleed haar echtgenoot op negen tigjarigen leeftijd. Behalve een 67-jarige dochter, die haar verzorgt, heeft zij nog drie kinderen. Juffrouw Erné heeft een scherp geheu gen. Zoo herinnert zij zich nog heel goed de periode van den hongersnood van 1845. Zij weet veel te vertellen van vroegere winters met sneeuwstormen en aanhoudende vorst, eens zóó, dat er met Paschen nog on de Lek schaatsen gereden werd. Ook heeft zij in den. tijd, dat zij te Breukelen diende, mee maakt, dat voor het eerst een trein reed tusschen Utercht en Amsterdam. Toen het puffende gevaarte door de Breukelensche landbouwer) reed. spotte men: „Daar komt dat beest aan". Ter animeering mocht de eerste dagen gratis worden gereden, „maar niemand durfde". Ofschoon ook mejuffrouw Erné moet on dervinden. dat de ouderdom met gebreken komt en haar gezondheid wel een en ander te wenschen overlaat, is zij no- heel opge wekt en vol goeden moed voor het komen de jaar. Deze bijzondere verjaarag zal een waren feestdag worden voor Westbroek. Verdere daliag van het Engeische Pond De Gulden volgt het Pond niet Roosevelts rede een stimulans voor Walstreet Gunstige conjunc tuurverschijnselen in de V. S. Ver rassend interimdividend Koninklij ke Waarom de emissie der 3l/z leening der Bataafsche niet door gaat Rendement en standing Rubberuitvoer door rubberverbruik overtroffen. Mr. H. A. van Nierop, de bekende directeur van de Amsterdamsche Bank heeft het vo rig jaar in een beschouwing over de geld markt de opemrking gemaakt: Wie over de toekomst van de geldmarkt wil ingelicht worden, vrage het de regeering. Dit geldt van de geldmarkt, maar het geldt ook van de wisselkoersen, die sinds den laatsten tijd in sterke mate door de opera ties der Egalisatiefondsen worden beheerscht Maar een vraag aan de regeering helpt niét. Want zij antwoordt niet. Die ervaring heeft men ook hier te lande in het parlement nog opgedaan, toen gevraagd werd naar de reden van de goudverzendingen naar het buitenland. Zeker is echter dat goudzéndingen, devie- zenverkoopen, etc. ondergeschikt worden gemaakt aan de financieol-economïscbe poli tiek der regeeringen en dat men over de toe komst van de geldmarkt en van do wissel koersen meer dan ooit in het onzekere ver keert. Ook omtrent de toekomst van het Engel- schc Pond, dat deze week door een verdere daling, weer de aandacht trok. Na een her stel tot .67 is thans weer nagenoeg het laag terecord van eind September 1938. toen de wereld on springen stond, bereikt. Terwiil we dit schrijven is de notecring c.a. 4.62 en men vreest een verdere daling, omdat de Engelsehe regeering naar men meent met krachtige steunmaatregelen zal wachten tot dat een koers van 4.50 of 4.40 bereikt is. Dergelijke geruchten werken natuurlijk ver koop van Ponden, ook on termijn en voor zuiver speculatieve doeleinden in de hand, die on hun beurt straks weer een herstel ver oorzaken. Maar wanneer de regeering van een verdere depreciatie van het Pond niet afkeerig is, zal dat herstal vermoedelijk niet xoot zijn en niet lang duren. Engeland be gint zich industrieel eenigszins te herstel len. echter leidt ook daar de financieele po litiek tot een zekere inflatie van het geld. Het station der evenwichtige hegrootingen is men ook daar gepasseerd Over 9 maan den van 1938 was er een deficit van 250 I""-"1' JW-pifflp tijdvak van 1938. Alleen voor defensie zijn de uitgaven in 1038—'39 370 millioen tegen 262 millioen in 1937—'38. Er zou nog veel over te zeggen zijn. Maar voor ditmaal willen we volstaan met de op merking dat deze nieuwe Pondendaling voor ons land geen voordeel bet eek ent. Want de Nederlandsche regeering die den Gulden heheerecht. laat den Gulden thans niet met het Pond dalen, maar sluit zich hij den Dollar aan. Dit beteekent dus een daling van het Pond ook in Guldens, zoodat notecring te Amsterdam tot ca f 8.50 is ingezakt. Verlies dus voor allen die ponden- vorderingen bezitten, of pon den vorderingen bezitten, of pondenobligaties en voor de be drijven. die hun prijzen in ponden noteeren Men denke hier vooral aan de reederijen en de Indische cultuurmaatschappijen (met name de rubbermaatschappijen.) Vandaar dat velen het regecringsbeleid op dit punt gispen en pleiten voor aansluiting bij het sterling blok. XXX Mogelijk is hierin een der redenen gele gen, waarom de Amsterdamsche Beurs eigenlijk niet met de Ncw-Yorksche Beu re mee wil, die nu reeds sinds don eersten winterdag muurvast is en die na een lichte reactie deze week een nieuwe spurt maak te onder den invloed van Roosevelts bood schap. Het is voor de eerste maal. zoo lezen we in een Amerikaanse!) blad. dat Wallstreet gunstig op een speech van Roosevelt rea geert. Het is in tusschen alleszins verklaar- Serie rijwieldiefstallen opgehel derd. Tn het laatste kwartaal van het afgeloo- pen jaar werden bij de Haagsche politie verscheidene aangiften van rijwieldiefstallen gedaan, alle uit de Wagenstraat en omge ving. Na onderzoek kon de politie dc hand leggen op den 18-jarigen lossen werkman F. H. G. A„ bijgenaamd „pinda" en zijn 18- iarigen vriend, den bloemenknopman C. B., heiden bekenden ongeveer 15 rijwielen te hebben gestolen. Hiervan zijn er tien ach terhaald. Tegen drie personen, waaronder twee bloemengrossiers te Rijnsburg, zal pro ces-verbaal wegens schuldheling worden op gemaakt. „Pinda" heeft nog bekend in den nacht van 23 op 24 December een vitrine in de Groote Marktstraat te hebben ingedrukt en daaruit een blauw sportcostuum te heb ben ontvreemd! De moord te Amsterdam De sinarenwinkelier in vrijheid gesteld. Gistermorgen is de sigarenwinkelier B. die door de politie was gearresteerd, omdat hij verdacht werd. betrokken te zijn hij den dubbelen moord, die Woensdag j.1. gepleegd is in het perceel Oude Doelenstraat te Am sterdam voor den Officier van Justitie geleid. De man is in vrijheid gesteld, daar zijn schuld niet gebleken is. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. baar. De Amerikaansehe president heeft zijn agressieve houding tegenover „big bu siness" laten varen, maar een program van nationale activiteit ontwikkeld, waarin ka pitaal en arbeid zich kunnen vinden. Sa menwerking tuschen die beide zal. zoo meent de president, het nationaal inkomen der V. S. tot 80 mi 11 lard opvoeren en de nationale defensie zal aan de bestrijding der werkloosheid worden dienstbaar ge- Ook voor lied buitenland is Roosevelts re devoering niet zonder beteekenis. Zijn ver dediging der democratische staatsinstellin gen en de daardoor gewaarborgde volks vrijheid is een moreele steun voor de demo cratische landen in Europa en -is daarom op de Parijsche en de Londensche beurs met groote instemming begroet. De psychologische beteekenis van Roose velts houding voor het Amerikaansche be drijfsleven mag niet worden onderschat. Werkt de regeering met de grootbedrijven mee tot oplossing van de bedrijfs- en finan cieele moeilijkheden, -dan komt er meer grond voor de verwachting dat de conjunc tuur in de V. S. zich verder in opwaartsche richting zal bewegen. Uit de staalnijverheid is reeds bericht dat de bij de jaarswisse ling ingezonken bedrijvigheid zich heeft hersteld. En de spoorwegen hebben in het vierde kwartaal van 1938 reeds 50 millioen van het verlies over de eerste nogen maan den ad 8 175 millioen ingehaald. De erva ring heeft wel geleerd dait het in de V. S. snel kan verkeeren: 't is daar doorgaans wat men noemt hollen of stilstaan. We zeiden het reeds: Aan de Amsterdam sche Beurs is men voorzichtiger. Men volgt hier wel de New-Yorksche merken, maar overigens kijkt men na de teleurstellende ervaringen van 1937, liever de kat uit den boom. Zelfs de verrassende divïdendaankondi- ging van de Koninklijke (6 pet. interim als vorig jaar) werd met een simpele koers stijging van 6 pet. ontvangen. Vroeger wa ren fluctuaties van 10 en 15 pet. in dit fonds niet zeldzaam. Toch heeft deze divi denddeclaratie op de beurs een goeden in druk gemaakt, omdat het conservatisme van de directie der Koninklijke bekend is. Minder goed was men té spreken over het niet doorgaan van de emissie der 3V? pet. obligatieleening Bataafsche van f 100 millioen, waarop bankiers, beleggers en heursmenerhen zich' reeds hadden verheugd Het werd in dezen schralen tijd ook wel eens tijd voor een vet kluif ie. Terwijl we dit schrijven, is nog niet officieel bekend waarom de emissie niet doorgaat. Maar de beurs hppft het vermoedelijk goed begre pen, dat de Rijksfondsen dit beentje weer voor haar hebben weggesnoept. Is het won der dat men aan dc beurs van die Rijksr fondsen niets moet hebben en in die krin gen af en toe het pleit hoort voeren voor een opslagsysteem inplaats van fondsvor ming. Beurs en particuliere belegger wor den steeds meer uitgeschakeld, komt er nog een restantje van een groote leening aan de markt, dan moet men er als hon gerige wolven om vechten en houdt het fonds een beperkte rnarkt. Umwertung al ler Werte ook op het gebied der geld belegging. Geen groot effect maakte het dividend van 8 pet. oo de aandeden van Wijers In dustrie en Handelsonderneming, hoewel dit een rendement van fi1/? net. heteekent bij een koers van 1°5 e\d. De winst is lager dan in 1937 ff 533.000 te-en f 845.000). maar toch zeer bevredigend. Daarin te-en noteert een aandeel als dat van „De Drie Hoef- iizers" /bierbrouwerij). waaron R pet. wordt uitgekeerd. 198 pet. Financieele standing wordt op de beurs zwaar betaald! Besluiten we ditmaal met de gunstige cij fers van uitvoer en verbruik van rubber. Tn November een verbruiksexcedent van 24.51 ton, voor elf maanden van 1938 van 18.700 ton. Het gaat hier dus weer in de goede richting. De ruhberprijs ligt vrij vast op S 1/8 d. te Londen, rubberaandeelen too- nen echter nog niet veel avans. .De lagere dooreneecijfers voor de in 1938 verkochte rubber en de te wachten lagere dividenden over dat jaar hebben hun invloed blijkbaar nog niet verloren.

Schager Courant | 1939 | | pagina 7