Colbert= costumes firmaSchmalz Ook voor Reparatie Boerenleenbank Bedstel naar Maat Zitting is voorzien Bond van IJsclubs in Noord-Holland Hoornsche Credieft- Effectenbank N.V. lensje Hollander Keizer, Coöperatieve Boerenleenbank te ZITTING Serie I f 39.= Serie II f 55.= Serie III f 69.= Rekeningen Armbestuur Rekeningen „Het Groene Kruis" f24.24 Cor Lodder Onze zuiveluitvoer naar de Ver. Staten Veekoeken van gedroogd gras ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Den 7en Januari over leed, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, MeJ. Wed. van Klaas Hollander, in den ouderdom van 83 jaar en 11 maan den. Haar bedroefde Kin deren, Behuwd-, Klein- en Achter- Kleinkinderen. Groote Keeten. Vertrek van het sterfhuis Dinsdag 10 Jan., n.rn. 1 uur. Bij dezen vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van on zen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootva der, den heer D. Portegijs Pz., in den ouderdom van GO jaar. Namens Vrouw, Kin deren en Klein kinderen. Zeesluis, lvolhorn, 6 Jan. 1939. 'De begrafenis zal plaats hebben te lvol horn, op Dinsdag 10 Ja nuari 1939, des nam. 2 uur. Heden overleed, na oen langdurig doch ge duldig gedragen lijden in het Centr. Zieken huis, onze lieve Doch ter, Zuster, Behuwd zuster en Verloofde, JANNIE in den leeftijd van 24 jaar. Haar diepbedroefde Moeder, Wed. JAC. PIERS Gutter, Kinderen en Verloofde. De teraardebestelling zal plaats vinden op lö Januari a.s., des v.m. 11.15, vanaf het Centr. Ziekenhuis op de Alge- meene Begraafplaats. Alkmaar, 7 Jan. 1939. Lindegracht 23. Voor het bijschrijven der rente op Spaar- en Loopende- rekeningboekjes wordt gehouden: DINSDAG en WOENSDAG 10 en 11 JANUARI 1939, voorm. van 9— 1134 uur en nam. van 15 uur, ten kantore van den Kassier. Verzocht wordt zooveel moge lijk op deze uren te verschij nen. HET BESTUUR. Gedurende Januari goedkoope pryzen Wij garandeeren II prima pasvorm en afwerking. Profiteert hiervan, vraagt stal en-collectie Coupeur overal te ontbieden Schagen Comb. Bervoets N.V. De Heldersche Graan- en Kunst- mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijv. noteering af magazijnen op onze bekende condities: Laplatamais f 9.10 Maïsmeel f 9.30 Gerstemeel Inl. f 8.80 Voerroggemeel - 7.50 Voertarwe, zware blanke f 8.30 Inlandsche - 7.50 Haver geschoond f 7.10 Fijn Havermeel - 7.60 Chevaliergerst, zware geschoond - 8.60 Boonenmeel f 7.90 Maisglutenmeel - 7.80 Gemengd Kippenvoer - 9 OCHTENDVOER C.R.K. - 10.10 Varkensmeel A f 8.95 B f 9.- C - 9- Kalvermeel met mineralen A f 10.— B - 9.50 Koeienmestmeel A f 8.90 B - 9. Koeienmeel 30— 32°/0 eiwit en vet (brokken f8.75) - 8.85 Murwe Lijnkoek W.L., en Prins in kisten, netto - 10.— Wessanen's Melkveekoekjes blokjes A 32-34°/0 - 8.85 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek - 9— Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek f 9.— Vette - 9.40 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. - 9.10 Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.40 Schilfers 58% - 8.60 Gebr. Cocoskoek, blanke - 8.50 Soyaschroot Inlandsch - 840 Gebr. Palmoitkoek - 7.60 Protospulp f 6.50 Roosendaalpulp - 5.90 Tarwezemelen f 7.80 Tarwegrind - 7.70 Vischmeel „Hollandia" f 12.60 Haringmeel - 10,90 Diermeel SCHAGEN f9.30 Camarina N.S. -* 10.'0 TURFMOLM per pak - 1.30 per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G. 9 Januari 1939 Inlevering en uitbetaling ST. MAARTEN op DINSDAG 17 JAN. a.s. van 10—11 uur ten raadhuize. Inlevering voor Gemeente en Kerk SINT MAARTEN voor 15 Januari tarie. a.s. ter secre- AAN BRILLEN 't best en billijkst: J. H. V r i e 1 i n k HOOGZIJDE 115 - SCHAGEN. Winkel. Voor het terughalen van de boekjes wordt gehouden bij R. LAAN 12 Jan. van 2—5 uur en bij K. ZEEMAN 13 Jan. van 1—4 uur. PET BESTUUR. OOK VOOR BISKW1E NAAR DE CHOCOLATERIE. VERKADE's BISCUITS in meer dan 20 soorten. GEMENGDE BISCUITS, 30, 25 en 2234 cent per 34 pond. A. J. Willemse Chocolaterie, LOET. SCHAGEN. Met dank voor dé 850 sollici taties bericht de Coöp. Zuivel fabriek te Lutjewinkel (N.H.), hierbij, dat in de betrekkingen van chauffeurs Seizoen Opruiming 6 delig, van prima onver mengde Java-kapok, Verder nog koopjes! honderden Winkel Naar een betere regeling Hollands Noorderkwartier. Schagen treedt nog niet toe. Bovengenoemde bond hield Zaterdag j.1. Alkmaar een buitengewone vergadering. Het bestuur had het noodig geacht, zoowel in het belang der ijsclubs ais in dat der beroepsrijders een bijeenkomst te houden, waarin liet doel en het streven van den bond zou worden uiteengezet. De voorzit- tcrsplaats wordt ingenomen door don heer Hijs, die begint zijn leedwezen uit te drukken over het feit, dat van de 70 aan schreven vereenigingen slechts een vier hui vertogenwoord-igd was. Drie daarvan Waren reeds lid van den Bond. de vierde was de niet aangesloten ijsclub uit Schagen De heer W. van Ri essen uit I-Ieerenveen" wit dan mede, dat de oudste bond is de «N.S.B., die zich bezighoudt met amateu risme en wedstrijden op de lange baan. Daarnaast echter had men de wedstrijden de korte baan om geldprijzen. Ten ein- o® de daarbij voorkomende knoeierijen te- te gaan, werd in Friesland opgericht Friesche Bond van IJsclubs. Er volgden ™öden in Groningen, Drente en Overijsel. aantal aangesloten leden in Friesland, woningen. Drente en Overijsel. alle ijs- is thans respectievelijk 185, 86, 41 en In Noordholland heeft men er op het oosenhlik 12. Er zijn reglementen samengesteld, die be ogen de onderlinge samenwerking der bon «en en vereenigingen te vergrooten en de knoeierij legen te gaan. De resultaten daar van zijn uitstekend geweest. Het groote bezwaar van het Noord-I-Iolland- sche reglement schijnt echter te zijn, dat rij- ff ders en rijdsters die in de provincie Noord- Friesland zijn enkele dergelijke dispensaties Holland rijden op banen van ijsclubs, welke niet bij den bond zijn aangesloten, niet mo gen worden toegelaten tot wedstrijden, ge organiseerd door leden van den bond. Iets dergelijks is wel mogelijk in provin ciën, waar practisch alle vereenigingen zijn georganiseerd. In een provincie als Noord- Holland, waar dit niet het geval is en waar de bond van ijsclubs nog slechts weinig le den telt, brengt zulk een bepaling moeilijk heden met zich mee en spr. vraagt zich dan ook af of men deze niet beter kan laten val len. Hij adviseert voorts te adverteeren: „ijs en weder dienende en bij deelname van minstens zooveel rijders". De afd. Schagen, waar reeds lang wedstrijden worden gehouden, zonder dat met de rijders moeilijkheden wer den ondervonden, had. zich. ern stig beraden over aansluiting bij den bond. Niettegenstaande goede prij zen, had men er overigens weinig rij ders uit Friesland gehad. Gezien voorts het betrekkelijk klein aantal, rijders in Noord-Holland, =en het ge ringe aantal clubs van den bond, zag men op tegen aansluiting. Indien de bewuste bepaling vervalt, scheen men eerder bereid te zijn zich voor het lid maatschap aan te melden. Intusschen zijn nog enkele afgevaardigden verschenen. De afd. Enkhuizen meent dat de maximum prijzen te laag zijn om zich van voldoende goede rijders te voorzien. Hij zag dit gaarne verhoogd tot b.v. f150.Hot bezwaar daar tegen is, volgens den heer v. Riessen, dat ge makkelijk een strijd ontstaat, waarbij de clubs tegen elkaar worden opgeiaagd ten ge rieve van de rijders. Door het hondsbestuur kan daarvan dispensatie worden gegeven. In verleend dit jaar, zonder dat daarvan echter gebruik is gemaakt. Intusschen blijkt, dat in Schagen een mis verstand heeft beslaan in zooverre, dat men daar meende zich bij toetreding te verbin den voor den tijd van 29 jaar. Wanneer blijkt dat,ieder lid jaarlijks kan uittreden, wordt de situatie daardoor een heel an diere schijnt een eventueele aansluiting van de ijsclub Schagen bij den bond heel wat waar schijnlijker te zijn geworden, te meer, waai de bond voornemens blijkt de bepaling om trent het niet mogen rijden op niet-aangeslo- ten banen te laten vallen. Niettegenstaande de betrekkelijk geringe opkomst en het feit. dat Noord-Holland de bakermat is voor de langc-baan rijcïerij, acht Mr. Eecen voor den bond goede perspectie ven aanwezig. Dat niet meerdere leden zijn toegetreden, ligt z.i. ten deeie in het feit dat de Ijsbond Hollands Noorderkwartier zich voor de kortebaanwedstrijden heeft ge ïnteresseerd. Zoo men met Hollands Noor derkwartier tot. een bevredigende regeling zou kunnen komen, zou de situatie voor den bond van IJsclubs belangrijk beter worden. Hij meent, dat een dergelijke regeling zeer wel mogelijk is en hoopt, dat bet daartoe zal komen. Nadat nog eenige vragen zijn gesteld over diverse onderwerpen, sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan ver schillende aanwezigen voor hun tegenwoor digheid. LANGEND1JK Maximum- en minimumprijzen voor roode, gele en witte kool, uit te voeren naar Duitschland. De Stichting Ned. Groenten- en Fruit- centrale heeft de maximumprijs van boven genoemde naar Duitschland uit te voeren koolsoorten vastgesteld tot een totaal van onder A, B. en C vermelde bestanddeelen met deze omschrijving: A, de in-kooosprijs op de veiling; B. de verpakkings- en ver- ladingskosten tot ten hoogste: 1. bij ver pakking in zakken 50 cent per 100 Kg.; bij losse verlading 17 cent per 100 Kg., c. de algemeene kosten plus winst, ter grootte van hoogstens: 1. bij een inkoopsprijs op de veiling van f 4 of minder per 100 K" 20 van den inkoopsprijs. met dien verstande, cl-at steeds 50 ent. per 100 kg. mia-g woi-den genomen en bij een inkoopsprijs van meer dan f 4 per 100 Kg., 80 cent per 100 Kg. plus pot va-n het bedrag, d-at de inkoopsprijs meer dan f 4 per 100 Kg. bedraagt. De minimumprijs bedraagt de som van den inkoopsprijs op de veiling en 80 pet. van de genoemde verladingskosten, die ten hoogste zijn toegestaan. Ook de Streeker tuinbouw nog slecht. De omzet aan de bekpnde groenteveiling „De Tuinbouw" in De Streek heeft over bedragen f 1.908.467 tegen f 1.906.903 in het daaraanvoorafgaande jaar. Dit betee- kent dus een vermeerdering van slechts f 1564 waarmee de ongunstige toestand in den tuinbouw ook daar is gedemonstreerd. NOORDSCHARWOUDE SCHAKEN. De uitslag van de gehouden gongwedstrijd is als volgt: Groep I C. Witstneer 634 p.; P. de Ruiter 6 p.; Jb. Molenaar 434 p,; J. Smit 334 p.; J. Vis ser 334 p.; M. Rootjes 2 p.; P. Kuilman 1 p. Jb. Bakker 1 p. Groep II H. Bouwens 634 p.; J. Bouwens 534 p.; J. S. Wagenaar 5 p.; G. Keppfel 4 p.; G. v. Loenen 3 p.; J. Stoop 2 p.; J. Kamper 1 p.; J. Heidsma 1 p. Groep III Dr. J. de Wit 634 p.; K. Bierman 5 p.; J. Deutekom 3 p.; G. Goudsblom 3 p.; J. Kout 3 p.; S. Moraal 234 p.; A. die Vries 234 p.; M. Kuilman 234 p. Gx-oep IV H. Stins 6 p.; W. Kaan 534 p.; D. Koorn 5 p.; G. Zwier 5 p.; J. J. Kroon 334 p.; K. de Vries 134 p.; C. Bakker 134 p.; St. de Rijke 34 p. De groepen waren bij loting samengesteld Candidaten voor hooge functies! De afd. Noordscharwoude van de R.K. Staatspartij besloot in haar Vrijdagavond gehouden vei'gadering, de heeren Jac. Weel, Zuidscharwoude, L. Schrijver, Noordschar- woude, Jac. Groen Az. te Alkmaar en Dr. Barnhoox-n te Heiloo voor te dragen als can didaten voor de verkiezingen van Prov. Sta ten. HEERHUGOWAARD Na een koi-t welkomstwooi-d hield de heer v. d. Tak een- lezing over een opstel van den grooten opvoedkundige Ligthart. Daai-na werden door de dames van W.I.K. ververschingen aangeboden en tevens de handwerkstukken bezichtigd. Na de pauze was het de heer Kuis, waar nemend onderwijzer, die een voordracht hield, waarin vooral de verhouding tusschen ouders en kinderen werd bekeken. Hierna werd een verslag uitgebracht over mondverzorging, waarbij duidelijk uitkwam, hoe nuttig, ja, men kan wel zeggen hoe nood zakelijk dit is. Dr. Boekei naar Washinqton voor een bespreking over de extra-invoerrechten. Naar het Hb. verneemt, is dr. P. N. Boe kei, .chef van de afdieelin-g margarine, vet en olie der Zuivelcentrale. in opdracht, van minister Steenbei-ghe naar Amerika vertrok- ken, teneinde te Washington besprekingen te houden met de regeering der Ver. Staten over de z.g. countervailing duties (extra- invoerrechten) op onze zuivelproducten. De uitgestelde Lnvoerrichten: daarvan woi-dt door Amerika gemotiveerd met een verwijzing naar den Nederiandschén vee houderij-steun, welke een dumpings-element zou inhouden. Het is werking treden dezer countervailing duties is kort geleden opge schort in afwachting van een nader onder zoek naar den wai-en aard van onzen zui- velsteun. In het belang van onzen kaasexport is te hopen, dat dr. Boekei er in zal slagen, de Amerikaansche regeering ervan te overtui- gen, dat elk dumpings-element vreemd is aan ons stelsel vanbinnenlandsche heffin gen en producenten-steun. Dit geldt speci aal voor de kaas, waarop bij uitvoer de heffing zelfs niet wordt geïnstitueerd! Stop met malen Vrijdagavond werd een gedurende de laat ste malen niet meer gezien verschijnsel in onze gemeente waar géiioiïien,' ri.1. het''bij korte tusschenpoozen vorschijnönde licht bo ven op de z.g. admiraalsmolen van liet Geestnier Ambacht (nabij Broekhorn). Dit is- het teeken van ,peil", waarbij het verboden is meer water uit de polders in de -ringvaart te malen. Weer soldaat. De dienstplichtige P. H. Overtoom, uit de ze gemeente die voorloopige vrijstelling van den dienst, wegens studie voor een Geestelijk ambt had, is, nu deze studie onderbroken is, weder als gewoon dienstplichtige ingedeeld. Bleekneusjes zullen bolle wan gen krijgen. Door liet Centraal Genootschap tot uit zending van kinderen naar Vacantiekolonics werden zes kinderen uitgezonden, waarvan drie naar Zwartendijk en drie naar de Prinses Julianastichting, beiden te Egmond aan Zee. Studenten in de kolonie! De jongedames F. van Leijen en R. Kout uit onze gemeente zijn voor drie maanden geplaatst in het Instituut tot opleiding voor dienstbod-en te Hilversum. VEENHUIZEN. Verkiezing Hoofdingeland. Bij de dezer dagen gehouden stemming voor Hoofdingeland (vacature P. Borst, ont staan door benoeming tot lid van het Dag. Bestuur) van den Polder Veenhuizen, werd gekozen de heer R. v. I.angen, en herkozen tot lid van 't Dag. Bestuur de heer T. Ap pel. SINT PANCRAS Ouderavond. De ouderavond in de openbare school was tamelijk goed bezocht. Wegens ongesteldheid van den heer De Ruiter, berustte de leiding bij den heer v. d. Tak, waarnemend hoofd. Een proefbedrijf in Friesland. Te Langweer (Fr.) is opgericht de eerste grasdrogerij in ons land. Wel bestaan -er, óók in Friesland, reeds enkele grasdrogerijen, doch tot dus ver werd het gedroogde gras in pak ken geperst of gemalen. De nieuwe inrichting zal echter het gras niet alleen drogen, doch het daarna tot koeken verwerken. In combinatie met een ter plaatse bestaande olie slagerij zal het product in koekvorm worden afgeleverd. Voor de droog-installatie zal, aldus het Hdbld., -gébruikt" SvoFden" liet Zweedsche systeem Pehrson, de te Langweer te gebrui ken machine zal uit Zweden worden betrok ken, doch in de toekomst zullen deze machi nes hier te lande in licentie worden ge bouwd door Stork en Co. Gegarandeerd wordt voor de machine een waterverdamping van 1750 kg. per uur, het zal dus mogelijk zijn, om 2250 kg. gras met een vochtgehalte van 80 in één uur te verwerken tot 500 kg. droog product met een vochtgehalte van 10 De opzet der exploitatierekening gaat uit van een minimum-leverantie van 5.000.000 kg. gras, zoodat volgens normale berekening gerekend moet kunnen worden op het ge was van ongeveer 500 ha. land. Toezegging is reeds verkregen voor de opbrengst "van pl.m. 80 der bcnoodigde oppervlakte. De verwerking. Het aangevoerde gras, dat gemaaid is op een lengte van ongeveer 1215 cm., wordt door middel van een transporteur allereerst in een hakselmachine gevoerd, waar het wordt gesneden ip een lengte van 2 a 3 cm. Vervolgens wordt het op deze wijze behan delde gras naar een stijgbuis gevoerd, waar in het vochtgehalte wordt teruggebracht tot 30 met de bedoeling do cellen zoodanig te conserveeren, dat minstens 98 der aan wezige carotine behouden blijft. Uit de stijg buis wordt het zoover gedroogde gras naar een droogtrommcl gevoerd, waar de nadro- ging plaats vindt. Zoodra hier een bepaald voclit percentage is bereikt, wordt het door middel van een ventilator naar de olieslage rij geblazen. Daar aangekomen, wordt het droge product gemalen, vermengd met me lasse en een nader te bepalen hoeveelheid lijnmcel en ten slotte verwerkt tot. koeken. Leiders van het bedyijf zijn de heeren T. A. J. Eysinga en W. T. v. d. Ley. De te verwachten steunuitkeering. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft in een circulaire aan de veilingen op spoed aangedrongen met het inzenden van de maandstaten over 1938, in verband met het maken van een berekening, benoodigd voor een eventueel volgende steunuitkeering. Als alle veilingen nu dezen spoed betrachten, dan mag worden aangenomen, dat de uit te keeren steun in het laatst van Januari of in hel begin van Februari zal kunnen plaats hebbem St. Bernhardshonden bransporteeren de bagage van hotelgasten in de Beieraeba

Schager Courant | 1939 | | pagina 3