VOGELS sterven den hongerdood De lieer P. Visser Azn. te Wieringerwaard tot voorzitter benoemd Droevige gevolgen van de strenge vorst Maandag 9 Januari 1939 Tweede blad r"^TTZrr-T 7'~ 1 laagde hen en met veel wreeder wapens, dan de vogels. Een IJmuidenaar beroemde zich er on, dat hij tijdens de vorst tusschcn de pieren 143 knobeentjes, zooals de top pertjes, kuifeendjes en andere noordelijke eendensoorten hier genoemd worden, had geschoten. Waarvoor hij dan bij den poelier dertig cent per stuk ontving. Een aardig daggeld dus; maar hij vertelde er niet bij, dat tientallen eenden, die niet onmiddellijk door de hagelkorrels gedood waren, dagenlang met pijnlijke schotwonden voor de haven bleven ronddrijven, voor de dood een einde aan hun lijden maakte. Ook het toppereendenwijfje, dat thans in mijn tuin rondscharrelt, werd zieltoogend op het strand gevonden met een schotwond onder den rechtervleugel. En hoewel het dier thans vrij monter en opgewekt is, is de kans, dat het volkomen herstellen zal, zeer gering. Het is nu eenmaal vrijwel ondoenlijk, kunstma tig de levensvoorwaarden te scheppen, die zoo'n dier noodig heeft. Dat bewijzen de vele, vrijwel alle mislukte pogingen, om hul- pclooze stookolieslachtoffers weer zoover te doen herstellen, dat zij in vrijheid konden worrden gesteld. Ik wil niet bestrijden, dat de jacht, ook op waterwild door velen een bron van sportief genoegen kan zijn. Doch het bij tientallen neerschieten van hulpe- looze vogels moet toch, zelfs al geschiedt dit door een zg.n. broodjager, weerzin wekken. Natuurlijk hebben ook de overige vogels een moeilijken tijd doorgemaakt. Vele tien tallen spreeuwen zijn gestorven, ondanks het voer, dat door velen werd uitgestrooid. En ook de lijsterachtigen, roodborstjes en an dere grondvoeders hebben vaak honger gele den. Doch het lijdt geen twijfel, dat het aan tal slachtoffertjes veel grooter zou zijn ge weest, als niet het publiek de laatste jaren zoozeer met de natuurbeschermingsgedachte vertrouwd was geraakt, dat vrijwel iedereen zijn best deed, om de vogels te helpen. Voor de watervogels is het echter niet mo gelijk, hulp te bieden. En zij hebben dan ook de ernstige verliezen geleden. SCHAGEN SLACHTING ONDER DE MEERKOETEN. Hoewel de periode van vorst en sneeuw maar kort van duur was, heeft zij voor honderden vogels en vooral voor de water vogels, fatale gevolgen gehad. En wie kort daarna langs het strand wandelde, kon daar tientallen lijkjes vinden van vogels, die ten gevolge van het plotseling ingevallen en abnormaal strenge winteawoeir om 't le- xcri waren gekomen. IVanT vooral de watervogels krijgen het ]>ij zoo'n periode van strenge vorst hard te verduren. De meeste binnenwateren en zelfs hot IJselmeer, dat bij zacht winter weer duizende watervogels van voedsel voorziet, worden met oen dikke ijslaag af gesloten, waardoor hot den vogels onmoge lijk wordt, hun voedsel, dat uit allerlei plantaardige en dierlijke organismen be staat, die in het water zweven of zich op den bodem daarvan hebben vastgezet, te be machtigen. En als dan nog een dikke sneeuwlaag de velden bedekt, dan wordt het ook voor die soorten, die anders nog op (het land voedsel kunnen vinden, een bange tijd. Naar de kust. De eenïgo redding voor deze vogels Is, de kust op te zoeken, waar het water min der snel bevriest* En zoo zagen we dan ook reeds enkele dagen na liet begin van de Borst periode, dat duizenden watervogels laar de kust trokken, waar zij zich bij voor Mur ophielden bij de haven en riviermon den. Wie zich niet liet weerhouden door de Jelle koude, kon zich daar v«^'lustigen in den aanblik van groote troepen eenden van allerlei soort, waartusschen ook allerlei an- lero watervogels als futen, meerkoeten, dodaarsjes, waterhoentjes en zeeduikers tondzwommen. De eenden waren daarbij verreweg in de meerderheid. Vooral toppertjes, met hun ritte lichaamszijden en grijze rugveeren (de wijfjes zijn gemakkelijk te herkennen tan de witte vlek bij den snavelwortel), kuifeendjes, eveneens met witte zijden, doch overigens geheel fluweelzwart, nonnetjes, die een prachtig blank veerenpakje hebben, met wat zwarte vegen aan kop en vleugels, groote en zwarte zeeeenden, ciderecnden, taleleenden, en zelfs een enkele bergeend. Zelfs uit de Noordpool.... Maar ook rotganzen en enkele brandgan- ten ontbraken niet op het appèl en enkele dazen nadat Koning Thialf onttroond was door don dooi, werd zelfs een kleine alk, ten bewoner van de arctische wateren, die toor onze kust vrij zeldzaam is, waarge nomen. Een klein vogeltje, ter grootte van een •preeuw, met een donker boven- en witte onderzijde en een tijdens het zwemmen grappig omhoog gericht staartje. Het was too kwiek en monter, dat we het vermoe den, dat dit diertje oen slachtoffertje van de beruchte stookolie was, hebben laten va ten. Zoo snel, dat we het loopende nauwe- fe bij konden houden, zwom het tegen de gnlven op, behendig onder- de al te groote fiplven, die zijn krachten noodeloos zouden «ebben uitgeput, door duikend. Buitenbeentjes. Een andere wonderlijke verschijning in dit gezelschap was een aalscholver. Welis waar heeft het ringonderzoek reeds aan getoond, dat in de wintermaanden steeds jonge vogels in ons land aangetroffen wor den, doch bij dezen koude hadden we den vogel hier allerminst verwacht. Ook de 'bergeend was een buitenbeentje. Want de meeste bergeenden trekken in den herfst naar liet. Zuiden en vooral hij de pieren van IJmuiden zijn deze vogels allerminst algemeen* Meerkoet. Opvallend was verder het groote aantal zaagbekiken, niet alleen bij de pieren, doch ook op het gedeeltelijk ijsvrij gehouden Noordzeekannaal. Weliswaar is de groote zaagbek in de wintermaanden geen zeld zame verschijning in ons land, doch zelden zagen we hen in zoo groote aantallen bijeen als nu. Daarentegen was 'l aantal middelste zaagbekkcu (de soort, die enkele jaren ach tereen op Thijsse's Fienwieid op Texel broedde, docli daar in 1938 niet terugkeer de), betrekkelijk gering. In den winter '36- '37 was deze soort opvallend algemeen in ons land en ook in den winter 1937-'3S was hun aanlal volgens mijn waarnemingen grooter, dan dat der groote zaagbokken. Tij dens de laalstc vorstperiode waren do rol len echter omgekeerd, iets, waarvan de oor zaak mij, aldus de N. R. Crt., niet duide lijk is. Meeuwen smullen. De meeuwen ondervinden weinig hinder van de vorst. Voor deze alleseters is het meestal niet zoo moeilijk aan den kost te komen en vooral in de Visschershaven van IJmuiden profiteerden zij van het visch- afval van den Rijksvischafslag, dat vaak bij kisten vol voor hen werd neergezet. Een goedkoopc en eenvoudige wijze om het af val op te ruimen, zonder het water te ver ontreinigen. Bovendien profiteerden deze vogels van de moeilijkheden, waarmede andere vogelsoorten te kampen had den, want herhaaldelijk zag ik, hoe de uitgeputte meerkoeten in de Visschershaven werden -aangevallen door troepjes zilvermeeuwen, die deze stervende dieren met felle sna- velhouwen doodden en de ingewanden gulzig naar binnen slokten. Vooral de meerkoeten hebben dan ook ern stige verliezen geleden door de vorst. Wreede jacht. Doch niet alleen de meeuwen wisten hun profijt te trekken van den betrekkelijk weerloozen toestand, waarin de meeste wa tervogels verkceren. Ook de monsch be- VEREENIGING TOT HET HOU DEN VAN PAASCHTENTOON- STELLINGEN IN SCHAGEN. De Heer Wilken wordt eere-voorzitfer Een Schapenfokveedag in Schagen Zaterdagmiddag liield. de Vereeniging to-t het houden van Paaschfehtoonstellingen te Schagen haar jaarvergadering. De opkomst, hoewel niet zoo groot als anders, was on danks het zeer slechte weer toch bevredi gend. De voorzitter, de lieer Wilken, opent de vergadering met eenige welgekozen woor den en heet speciaal welkom den heer Hoo- gendoorn van Slootdorp, die zich een be noeming tot bestuurslid heeft laten welge vallen en thans voor de eerste maal de vergadering bijwoont. Spreker hoopt, dat de heer Hoogendoorn zijn erkende gaven zal geven aan deze mooie verceniging, wel ke voor geheel ons Noorderkwartier zulk een vruchtdragend werk doet. De notulen en het jaarverslag worden daarna gelezen door den secretaris, den heer Sehene. De eerste worden zonder wij ziging goedgekeurd, terwijl het jaarverslag, dut een zeer optimistische toon laat hoo- ren, een krachtig applaus aan de vergade ring ontlokt. Ook het verslag van den pen ningmeester klinkt optimistisch en met voldoening werd geconstateerd, dat de finan tien der verceniging volkomen gezond zijn. Bij monde van den lieer Schenk Sr., spre kende namens de commissie van controle, wordt de penningmeester gedechargeerd voor zijn gehouden ncheer. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten de aparte groepen voor mesters uit Westfriesland te handhaven en nog ietwat uit te breiden. De proef welk men in 1938 met deze inzendingen uit eigen gebier, bad genomen, bleek goed te hebben voldaan. Inplaats van den heer Wilken, die om gezondheidsredenen, moest be danken, werd tot voorzitter der ver ceniging gekozen de heer P. Visser Az. te Wieringerwaard. De datum der Paaschiontoonstelling wordt voor dit jaar gesteld op 29 Maart a.s. Inplaats van de periodiek aftredende be stuursleden de Heeren C. Francis en H. Re- zelman, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren H. D. Wilken Groetpolder en Volkcrt Bakker te Schagerbrug, terwijl in .de bestuiu*svacature ontstaan door het benoemen van den heer P. Visser Azn. tot voorzitter werd voorzien door het verkie zen van den heer H. G. Kooij te Haren- karspel. De penningmeester brengt daarna in be spreking het idee van den heer D. Timmer man te Schagen, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, tot het versterken van de positie der najaarsten toonstelling door hieraan te verbinden een scliapenfokclag. Schagen, aldus de mcenirog van den heer Timmerman wordt nneer en meer het cen trum van de schapenteelt in ons Noorder kwartier en het houden van een speciale dag, waarop fokschapen van erkend ras worden aangevoerd zal zeker in veehande laars en fokkers kringen groote waardee- ring ondervinden. Dit voorstel ondervond krachtige onder steuning uit de vergadering en besloten wordt deze schapenfokveedag. gecombineerd met de gewone na jaa,remark t van vet vee te houden op 28 September 1939. Op voorstel van den pennningmeester zal hiervoor een krachtige propaganda worden gemaakt. De lieer G. Boontjes, Schagen zou gaarne zien, dat op de najaarstcntoonstelling de koeien van de vrije markt en de tenjtoon- stellingskoeien goed apart worden gehou den. Het bestuur zal maatregelen treffen. Do lieer Rezelman Sohagcrbrug spreekt hartelijke woorden van afscheid tot den scheidenden voorzitter, wiens verdiensten hij in het licht stelt. Spreker stelt voor den lieer Wileken te benoemen tot eere-voorzit- tèr der vereen iging, welk voorstel met krachtig applaus wordt begroet en algemee- ne instemming blijkt te ondervinden. Tenslotte dankt de lieer Wilken voor de prettige samenwerking met bestuur en le den gedurende de 27 jaar, dat hij de voor zittershamer hanteerde. Deze dag, zeide spreker, moest voor mij er eigenlijk een zijn van weemoed over het afscheid, dat ik neem van een der meest nuttige vereeni- gingen in dit Noorderkwartier, maar dit is het niet, want ik weet, dat ik mijn taak leg in handen van jonge, nergiekc krachten, die de zaak, welke mijn volle sympathie heeft, met hun volle kunnen zullen dienen. Spreker hoopt nog vele jaren, thans als eere-voorzitter van de tentoonstelling „op zijn gemak" te kunnen genieten. Met deze woorden sluit de heer Wilken de vergadering. OMVERGEWAAID. Toen gisteravond de heer Scheltus zijn wagen naar de stalling wilde brengen, werd hij op den hoek Molenstraat-Willem van Beiercnplein, door een hevigen rukwind gegrepen. De wagen kantelde om, en de glazen opbouw bekwam nogal wat schade. RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Vrijdag den 13 Januari 1939, des namiddags te kwart over 7 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. Ged. Staten, goed keuring besluit kasgeldlcening en rekening- courant-overeenkomst. Ged. Staten, goedkeu ring bcgrootingswijziging. Proces-verbaal opname boeken en kas Gemeente-Ontvanger. Aannemig benoeming plaatsvervangende leden Stemburcaux. Dankbetuiging F. Bak ker. Rapport administratie Grondbedrijf. 4e kwartaal 1938. C. d. K., benoeming I. J. Bot man tot bezoldigd Gemeente-veldwachter Minister B. Z. aanvangsuur kermis op Zon dag. Inspecteur van den Landbouw en het Landbouwonderwijs inzake bouw Landbouw winterschool. 2. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 3. Voorstel tot wijziging van het Amb tenaren- en Werkliedenreglcment en de Ver ordening Veldwachters. 4. Voorstel tot wijziging van een geldlee- ningsbesluit. 5. Vaststelling kostenbedrag artikel 55bis der L. O. Wet 1920. 6. Vaststelling uitkeering artikel 104 L. O. Wet 1920. 7. Vaststelling Gemeente- en Bedrijfsbe- grootingen 1939. VESUVIUS ONDER EEN SNEEUWKLEED. Uit onze Omgeving LANGENDIJK Uiize export naar België bemoei lijkt. Een tweetal Koninklijke Besluiten in Bel gië Jlebben de rechten vastgesteld, welke vanaf 1 Jan. 1939 verschuldigd zijn voor liet verkrijgen van een invoervergunning; voor artikelen waarop zulk een recht reeds werd gelieven, is dit verhoogd en voor een aantal nieuwe artikelen is invoerheffing ingesteld. Daar deze heffingen zullen wor den geheven bij de aflevering der invoerver gunningen of bij het visa der inschrijving, van deze vergunningen, zal ook de groen- tcnexport onucr deze nieuwe heffingen val len. Waar tot nu toe geen heffingen op de invoervergunningen werden toegepast, vreest De Tuinderij, een ernstige belemme ring voor onzen uitvoer van versche tuin bouwproducten naar België. Het Centraal Bureau der Veilingen heeft reeds een protest tegen den nieuwen maatregel hij den Minis ter van Economische Zaken ingediend. Ver trouwd wordt, dat onze Regearing krachtig voor onze exportbelangen op de bres zal slaan en gehoopt, dat België, dat veel moer naar ons land exporteert dan uit Nederland importeert, van ons goed recht te overtuigen zal zijn. EEN TEGENVALLER! Geen terugwerkende kracht voor uitkeering extra-toeslag aan kleine tuinders in Oudkarspel en Zuidscharwoude. We kunnen thans meedeelen, dat de Mi nister geen termen heeft gevonden, om den toeslag op de vergoeding aan kleine tuin ders, die voor genoemde genieenten op 45 cent per week is bepaald, met terugwerken de kracht tot 1 Juni uit te keerem Dit is een geduchte tegenvaller, voor de betrokkenen, vooral in Oudkarspel, waar hun reeds in uitzicht was gesteld, dat die uitkeering met terugwerkende kracht zou ge schieden. OUDKARSPEL. De gemeentebogrooting 1838. Hoewel de gemeentebegrooting van Oud- karspel altijd een dei eerste is, welke aan Ged. .Staten ter goedkeuring wordt ingezon den. is de begrooting van don dienst 193J eerst dezer dagen goedkeuring terugontvan- Kollwedstrijden Lagendijker Kolfbond. De wedstrijd van de Langendijker Kolf bond werd Zondag in de baan van den heer C. Vis voortgezet. De uitslagen luidden als volgt: Korpswedstrijd: Eerste klasse: Gezellig Samenzijn, Zuid- schanvoude G. Mettes (352) 117 pnt.; Th. Rijper Sr. (424) 133 put., F. Muileboom (363) 114 pnt., Totaal (1139) 364 pnt. Vriendenkring, Noordscharwoude: T. Kos telijk (106) 69 pnt., G. Deutekom (436) 150 pnt., G. Hop (434) 122 pnt., Totaal (1225) 341 pnt. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar (464) 160 pnt., C. Berkhout (423)) 123 pnt., P. Goet (360) 100 pnt., Totaal (1247) 383 pnt. Volharding Oudkarspel: P. Langcdijk Cz. (409) 117 pnt., P. Gelder (443) 140 pnt., C. Vlug (398) 146 pnt. Totaal (1260) 403 pnt. Tweede klasse: Ons Genoegen, Noordscharwoude: A. Moe- ijes (300) 105 pnt., P. Jes (331) 110 pnt., K. Ruiter (227) 124 pnt., Totaal (859) 339 pnt. Vriendenkring, Noordscharwoude: G. Lan- gendijk (403) 137 pnt., K. Langedijk (391) 115 pnt., L. Mallekote (341) 103 pnt., Totaal (1119) 355 pnt. Op Maat, Zuidscharwoude: J. J. Reijne (411) 135 pnt., P. van der Welle (359) 106 pnt., J. Leeuwrik (360) 113 pnt., Totaal (1130) 354 pnt. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: W. Bergen (415) 131 pnt., J. Engeringh (351) 133 pnt., N. Rijper (387) 98 pnt. Totaal (1093) 362 pnt. Personeele kolvers: Eerste klasse: P. van Dam, Ons Genoegen Noordscharwoude (345) 145 pnt. Tweede klasse: J. du Burck, Zuidschar woude (312) 87 pnt.; M. Vlug idem (214- 91 pnt., L. Dekker, Vriendenkring, Noord scharwoude (341) 116 pnt. De cijfers tusschen haakjes geven den stand aan bij het beëindigen van de derde ronde. Z1JPE SCHAGERBRUG. ORATORIUMVEREENIGING APOLLO. (Directeur Jac. Jansen.) Erlkönigs Tochter Niels W. Gade Concerto Grosso - G. F. HandeL 't Is niet zoo gek als 't lijkt, Handel op één programma te zetten niet de ballade Erlkönigs Tochter van Niels W. Gade. De Deensche componist, hoewel natuurlijk in geheel anderen trant, heeft in zijn werk heel af en toe dezelfde blijmoedigheid neer gelegd, als de groote Duitsclie meester. Zijn opus bevat nergens muzikale buitennissig- heden, is melodieus en illustreert zeer fijn de overigens weinig fraaie tekst, welke zere vaak een aftreksel van Goethe's beroemden „Erlkönig" is. De inhoud gaven wij reeds eerder. Het orkest heeft een zeer omvangrijke taak in alle drie gedeelten plus voor- en naspel; de orkestratie is zeer nauw met het vocale verhonden en kan deze zeer gemakkelijk ten nadeele beinvloeden. Dit nu was bij deze uit voering niet het geval. Het voortreffelijk spe lend orkest, bleef ook waar het dreigend de vocalisten moet opzwepen, op den achter grond. Zeer goed waren de violen, in het bij zonder in liet ons inziens mooiste gedeelte van 't werk, de 12/8 inleiding van deel II. We hoorden hier fijne cello-trekjes van de heeren S. Overtoom én Rus. De pianobege leiding van mej. Bakker was keurig. Het koor was goed od dreef, de zwak bezette af- deeling tenoren weerde zich dapper. De zui vere uitspraak van het Duitsch viel op. So listische medewerking verleenden mevr. Annie Eriks—Buijs, mej. C. Rab en de heer A. P. van Mever. Mevr. Eriks zong haar kleine sopraan-par tij heel mooi, de geroutineerde zangeres had er weinig moeite miee, haar Erlkönigs Tochter was zeer overtuigend. Lang niet vlekkeloos daarentegen zong de alt mej. Rab. Het inzetten was slecht, de vocalen kHon ken hol en de zuiverheid was vaak hopeloos zoek. Het scheen ons toe, dat de soliste, die overigens een rijk vol orgaan bezit, haar partij niet machtig was. Jammer, want haar gedeelten de partij van de moeder be hoort tot de mooiste van het werk. De heer van Miever, zong de partij van heer 01 uf. Zij is nogal hoog geschreven, maar de bari ton klonk nergens scherp of geforceerd. Wij haddon het ons niet beter kunnen wcnschen Als steeds had de dirigent Jac. Jansen de touwtjes goed in handen. Als geheel een zeer gelukkige uitvoering! Vooraf speelde een strijkorkest en twee piano's het Concerto Grosso no. 10 van Han del. Solisten waren Mej. Sluis (le solo viool), de heer Jos. Overtoom (2e solo-viool), de heer S. Overtoom (le solo:cello) en aan de piano's de dames Annie Bakker en Mien Jansen. Het concert werd zeer zeker gestreken, niet altijd echter was de toon eren be schaafd, sj>eciaal in de allegro's, wanen de eerste violen 't soms niet eens. Een Lento was zeer mooi. Dirigent Jansen, joeg het tempo in de allegro's tot een furioso op, maar de geroutineerde musici konden dit best hebben. Behalve een even te vroege inzet van de eerste violen in het voorlaatste allegro, was er geen hapering. De pianobe geleiding was goed, maar wel iets te be scheiden. Aan het einde van den avond sprak de voorzitter de heer Wiering een ernstige op wekking het vereenigingsleven in de Zijpe in het algemeen en het werk van Apollo in het bijzonder te steunen. Dank bracht spr. speciaal degenen, die, ofschoon geen lid, de vereeniging hadden geholpen. Ook sprak hij woorden van waardeering aan het adres van de Schager Courant. Den dames-solisten werden bloemen aangeboden. Een verloting en een gezellig bal onder leiding van den heer Jn. van den Brink besloten wareneer na afloop van het concert»

Schager Courant | 1939 | | pagina 5