Simplex-Olympia Heimelijk is Rome bezorgd... Frankrijk is Italië's vijand Tabellarische registers Nederlander onder lawine bedolven Kogel door den pet TRAPMAN N.V. Engeland b'ijft onze beste klant voor boter Uit onze Omgeving WIERINGERWAARD STAATSPENSIOEN VERGADERT. De voorzitter gehuldigd Ondanks het slechte weer en de bijna on begaanbare wegen waren toch 17 leden op gekomen voor de vergadering van „Staats pensioen", welke als gewoonlijk door den heer Limpers werd geleid. Na opening der vergadering, notulen en Jaarverslag werd door den heer C. Ver Blauw, die met den secr. Cor Bakker de rekening van den penningmeester had nage zien rapport uitgebracht. De ontvangsten voor de reis van Ouden van dagen waren f 317.26, uitgaaf f 290.70, batig saldo f 26.47. Wat de afdeeling betreft waren de ontvang sten f 303.63, uitgaaf f 280.S7, batig saldo f 22.76. Voorzitter lichtte no" toe dat er aanvan kelijk een tekort was. De uitvoering van de afd. St. Maarten had meer gekost dan men gedacht had. Het was voorzitter evenwel gelukt van bet hoofdbestuur een subsidie te krijgen zoodat men nu toch nog met een klein saldo kan sluiten. Verkiezing 2 bestuursleden De heer R. Spaans is herkiesbaar en de heer P. Woudenberg niet herkiesbaar. Voor af werd door den beer C.hr. v d. Kolk Ir. 't, woord gevraagd. Hij wilde n.1. het aftre dende bestuurslid, herkiesbaar stellen. Men kan nu een zeer goed lid moeten missen die men graag zou willen behouden. Voorzitter lichtte toe, dat dit volgens het reglement niet mag. Bovendien kan men dan over een jaar dienzelfden persoon weer kiezen. De heer v. d. Kolk zou dan die desbetref fende clausule uit het reglement willen schrappen. Het voor en tegen werd zéér breedvoerig besproken. In een volgende vergadering zal het bestuur met een voorstel komen om re glementswijziging aan het H.B.S. aan te vragen De heer Spaans werd daarop herkozen end e heer C. Verblauw gekozen. Hierna werd door den heer Verblauw ver slag uitgebracht van de gehouden Bonds vergadering. Spreker begon te zeggen dat het geen mooie vergadering was geweest. Het was meer een politieke beweging dan wel een opbouwende vergadering voor de Str ".tspensionneering. De heer Woudenberg doelde het een en ander mede over het verhandelde op de Federatie vergaderingen. Als afgevaardigde en pl. vervangend naar de Bondsvergade ring werden gekozen de, heeren Korndörffer en Chr. van der Kolk Jr. Voor de te houden Federatievergaderingen werden resp. de heeren P. Woudenberg en Cor Bakker gekozen. Tot commissieleden voor het nazien der rekening 1939 werden aangewezen de heeren C. A. Korndörffer en A. Schrijver. Hiermee was de vergadering afgeloopen doch in verband met het feit dat de voorzitter 25 jaar als zoodanig heeft gefungeerd werden door de heeren Korndörf fer en v. d. Koll woorden van waardeering en dank tof den heer Limpers gesproken. De heer Limners was dankbaar en memo reerde dan nog in 't kort wat er in dat tijd perk gebeurd was. Wie z'n bril is dat? Na de godsdienstoefening op Oudejaars avond is in de kerk een bril achtergebleven, die terug is te bekomen bij den koster, den heer P. Zeeman. ANNA PAÜLOWNA in alle liniaturen. FORTUNA AGENDA'S. ZAKAGENDA'S, enz. BOEKHANDEL TRAPMAN N.V, SCHAGEN. DE EIGENAARS VAN LANDARBEIDERS- PLAATSJES VERGADEREN. 9 nieuwe leden. Bij de opening van de jaarvergadering der Ver. van Eigenaars van Landarbeidersplaat jes, gehouden ip de Vlas- en Korenbeurs, wees de voorzitter op het succes, dat de ver- eeniging in samenwerking met de Federatie heeft behaald. Er zal n.1. een hertaxatie plaats hebben van die plaatsjes, die vóór 1 Januari 1932 gebouwd zijn. Men moet, al dus vervolgde voorzitter, nu niet denken dat er geen werk meer voor de vereeniging is. Integendeel, het bestuur heeft nog meer plan nen, maar om die te kunnen uitvoeren, moe ten alle bezitters van een plaatsje zich aan eensluiten in de vereeniging L. A. Wet, want alleen samen is iets te bereiken. Notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en op voorstel van het bestuur aan den Fede ratie-secretaris, den heer C. de Boer te 's-Gra- venhage, een dankbetuiging gezonden voor het vele en moeilijke werk, door hem ver richt. liet resultaat der bestuursverkiezing was dat de heeren G. Logeman en G. Jongejan bij acclamtie werden herkozen en in de plaats van den heer Jb. Weijers, die bedank te, de heer R. Compagnc werd benoemd. Volgde een bespreking over de komende hertaxatie, waarbij het bestuur de gestelde vragen beantwoordde en den heer Davids, namens de vergadering, het bestuur dankte voor z'n bemoeiingen in deze. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld, sloot voorzitter met een op wekking om vol te houden en voor zoover men nog geen lid was, zich toch ook aan te sluiten. De vereeniging boekte 9 nieuwe leden. BARS1NGERHORN W ARMENHUIZEN „Ons Genoegen" gaat naar buiten. Naar wij vernemen heeft de toóneclver- eeniging „Ons Genoegen" alhier een uitnoo- diging ontvangen met haar non-stop-pro gramma een avond te houden te Kolhorn Dit is de eerste keer dat de vereeniging in een andere plaats optreedt. HEERHUGOWAARh Voor vervolgden om geloof en ras. Op initiatief van den Burgemeester ver klaarden enkele dames zich bereid zitting te nemen in het comité tot het houden van een collecte voor vervolgden om geloof en ras. Voorzitster van dit comité is mevrouw Zwarte veenStout jesdijk. Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen. In de zaal van den heer Slikker had voor de leden van bovengenoemde afd. en genoo- digden een bioscoopavond plaats, gegeven door de firma Droste, cacao- en chocolade fabrikanten. Er werden mooie films vertoond De opkomst was buiten verwachting, want ondanks den gladden weg, waren nog ruim 60 bezoeksters aanwezig. Een witte nevel rolde den berg top af Tot de slachtoffers van het vreese- lijk ongeluk in de bergen van Greno- ble, waarvan wij elders in dit blad melding maken, behoort, naar het Vk. verneemt, ook een Nederlander, n.1. de heer Paul Ehrenfest uit Lei den, student in de biologie te Parijs. De eenig overlevende van deze ramp, de luitenant van de genie, Rousselier, vertelde den Parijschen correspondent van het blad o.m. het volgende: Op vijftig meter boven het dal van Het Witte Meer zagen wij ineens, dat de top zich in een witte nevel hulde, die de berg helling afholt met sneltreinvaart. Dewulf waarschuwt nog: „Een lawine". Doch het was al te laat. Een kolkende massa van dui zenden kubieke meters sneeuw stort zich over ons uit. Na het geraas ineens een doodelij- ke stilte. Onwillekeurig heb ik als ervaren bergbe klimmer diep geademd en de armen hoog de lucht ingegooid in plaats van me op den grond te laten vallen, dat velen uit angst voor de aanstormende lawines vaak doen. Hoewel ik aan alle kanten door sneeuw omringd was. voelde ik instinctief dat de op pervlakte niet ver af was. Ik wachtte nog met mün .armen omhoog Ik voelde, dat mijn rechterhand ineens uit de sneeuw stak in de open lucht. Mijn ademhaling ging snel ler door het gebrek aan lucht. Met mijn arm groef ik een vrije baan, waarin de versche lucht kon doordringen. Een half uur later, na vele voorzichtige en hardnekkig voortgezette pogingen, stond ik boven op het lawineveld. De sneeuw was smetteloos wit. Geen kleedingstuk stak er uit. Geen ski doorboorde de sneeuw. Ik riep, niemand antwoordde mij. Als een waanzin nige heb ik twee uur lang gegraven, als een hond naar een in de aarde verstopt been, naar mijn metgezellen. Eindelijk gaf ik het op en ben ik naar het gehucht Verneys ge- loopen, waar ik drie en een half uur later aankwam. Vandaar kon ik uitgeput naar Valloire telefoneeren: „Kom gauw. De ge- heele ploeg is bedolven". Vier Rijksveldwachters over meesteren een gevaarlijk indi vidu. De brigadier-majoor der rijksveldwacht te Zutfen, heef Zaterdagmiddag met drie an dere veldwachters, in tegenwoordigheid van den substituut-officier van Justitie, te I-leer beek een moeilijke arrestatie verricht, 's Morgens was de kommies van de belastin gen, die vergezeld was van een rijksveld wachter, bij den aldaar wonende S. geweest een dwangbevel uit te reiken. S. had zich met een geweer gewapend, waarmede hij den rijksveldwachter na een mislukt schot, een kogel door den uniform pet schoot, 's Middags troffen de rijksveld wachters, die gewapend waren met karabij nen, den man, die al eerder gedreigd had, iedcren commies en veldwachter, die op zijn erf kwam te zullen doodschieten, ongewa pend bij zijn huis aan. Na een hevig verzet konden zij hem overmeesteren en gevankelijk naar Zutfen vervoeren, waar hij, wegens po ging tot doodslag, in het Huis van Bewa ring is ingesloten. Tempo van Amerika's bewapening wordt opgevoerd Men verwacht, dat Roosevelt, met het doel de landsverdediging te versterken, o.a. zal aanbevelen, de orders op vliegtuigen van leger en vloot in het komende belastingjaar te verviervoudigen, voorts de tegenwoordige sterkte van de luchtmacht van het leger, t. w. 20.000 man, te verhoogen tot 60.000 man en jaarlijks 20.000 vliegers op te leiden. KEERDE HIJ DAARVOOR UIT SPANJE TERUG? Op den onbewaakten overweg bij Purmer- land is vannacht te omstreeks twaalf uur de 21-jarige J. Schaap uit Den lip, die op de fiets uit de richting Purmerend huis waarts keerden, door den laatsten trein gegrepen en gedood. Schaap was onlangs uit Spanje terugge keerd, waar hij geruimen tijd met de re- geeringstroepen had meegevochten» De Italiaansche inmenging in Spanje is Engeland een doorn in 't oog. Hoewel de Italiaansche dagbladen de bevolking een bijna grenzeloos optimisme suggereeren ten aanzien van Chamberlain's bezoek aan Ro me, verbergt zich daarachter volgens ingewijden maar zeer slecht een ze kere bezorgdheid. Italiaansche waarnemers te Londen geven te verstaan, dat de FranschEngelsche be sprekingen te Parijs ter gelegenheid van de reis van Chamberlain naar Rome een geheel andere beteekenis zullen hebben dan die, welke de Italiaansche dagbladen vermelden. Deze waarnemers van de Engelsche politiek moeten de solidairiteit toegeven, die Enge land aan Frankrijk bindt. Zij wijzen voorts erop, dat de deelne ming der Italianen aan het offensief van Franco een slechten indruk heeft gemaakt op kringen in Enge land, die over het algemeen welge zind zijn jegens Italië. De Londensche man van de „Tribuna" schrijft: „Het optreden van onze moedige legionarissen heeft de imperialistische vrees gewekt der Engelschen, wier wil tot weerstand versterkt is door 't standpunt dat Roosevelt ingenomen heeft in zijn bood schap aan het congres". Volgens de Italiaan sche waarnemers vormen de recente En- gelsch-Amerikaansche solidariteitsverkla ring en het besluit van Chamberlain om in Parijs zijn reis te onderbreken manifestaties van dien Britschen geestesgesteldheid. Ten slotte moet opgemerkt worden, dat de be richten uit Italiaansche bron uit Londen niet de hoop op een Engelsche bemiddeling op geven en Chamberlain de bedoeling willen toeschrijven voorstellen te doen tot het ope nen van besprekingen tusschen Engeland. Frankrijk en Italië. Feitelijk zou het hier niet meer gaan om een conferentie, maar slechts om een vriendschappelijke tusschen- komst van den Britschen ambassadeur bij eventueele besprekingen tusschen Ciano en Francois Poncet. Oorlogszuchtige taal van een Ifca- liaansch blad. HET ITALIAANSCH VOLK IS GEESTELIJK TOT DEN OORLOG VOORBEREID. Op den vierden verjaardag van de onderteekening der overeenkomst tusschen Laval en Mussolini wijdt de Relazoni Internazionali een beschou wing aan de ItaliaanschFransche betrekkingen in de laatste vier jaar, waarbij het blad er den nadruk op legt, dat Frankrijk „de vijand van het Italiaansche volk is". Voortgaande bespreekt het blad het accoord en somt dertien punten op, waarop Frank rijk een politiek gevoerd heeft, die in strijd was met de overeenkomst. Verder schrijft het dan: Nadat thans ook de ItaliaanschEngel sche betrekkingen geregeld zijn, rust Euro pa op drie grondzuilen: Italië, Duitschland en Engeland. Uit dezen driehoek is Frankrijk uitgesloten en het zal zoo lang uitgesloten blijven tot de rekening met Italië vereffend is en tot het de rechten, die Italië tegen over Frankrijk in Europa, in de Middelland- sche zee en in Afrika heeft, geheel en al recht heeft doen wedervaren. Frankrijk moet er zich volkomen bewust van zijn, dat het de natuurlijke rechten van Italië moet be vredigen en wel op grond van de resultaten van onderhandelingen of door middel van een opheldering en oplossing tot stand bren genden strijd op de wapens. Italië vreest Frankrijk niet Frankrijks geringschatting der Italiaansche macht en van zijn militair apparaat is een gevarlijke specultie, die tot een zware ont goocheling zou kunnen worden. Jtalië vreest Frankrijk geenszins, want het Itali aansche volk is niet slechts militair tot den oorlog uitgerust, maar ook geestelijk ern wel zeer vergaand voorbereid. De meest populaire schrijfmachi ne, de is in prijs verlaagd. Volledige garantie. Vraagt een de monstratie van deze degelijke por table. SCHAGEN Daarover kan evenmin twijfel bestaan als over het feit, dat de spil onmiddellijk zou handelen. In geval van oorlog zou niet slechts een gewapend blok, maar ook een geestelijk blok aanwezig zijn, dat in staat is iederen tegenstand te breken Wanneer Europa in vrede wil leven, moet'een nieuw Frankrijk opstaan, dat in zijn conservatieve aanspra ken gematiger en in de bevrediging en erkenning van buitenlandsohe aanspraken rechtvaardiger is, een aan- het Europeesch klimaat aangepast Frankrijk. Met het oog op de Europeesche reorgani satie heeft Frankrijk alleen over zijn lot te beslissen. Wanner de moed over de angst triomfeert zal Europa den vrede hebben. Anders zal Europa een nieuwe crisis tege moet gaan. Nederland moet van zijn gunstige ligging gebruik maken. Aan het verslag van de Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Friesche Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer R. Buisman, voorkomende in de „Tel." van 7 Jan. ontleenen wij het volgende: De botermarkt gaf ook dti jaar weinig aanleiding tot optimisme. De gemiddelde Leeuwarder Cominissienoteering was 80,3 cent, tegen 78 cent in 1937. De Deensche no- toering. omgerekend in Hoilandsoh geld, 91.3 cent tegen 90.2 cent in 1937. Van den totalen export over de eerste elf maanden van 1938, zijnde 48.095 ton, tegen 50.344 ton over hetzelfde tijdvak van 1937, nam Duitschland vrijwel het gelijke kwan tum af, n.1. 11.603 ton fv.j. 11.576 ton); Ned. Oost- en West-Indië 837 (y.j. 920 ton) Amerika heeft als afnemer voor boter zijn beteekenis verloren: 8 ton tegen 682 ton in 1937 Engeland blijft hoofdmarkt. Engeland blijft de hoofdmarkt. Het nam 33.990 ton af (v.j. 34.16 6ton) Het valt te be treuren, dat Nederland niet voldoende ge bruik maakt van zijn geographisch gunstige ligging ten opzichte van zij besten klant, waardoor het steeds een voorsprong zou kunnen hebebn op al zijn concurrenten. Al leen door: lo. datumstempeling; 2o. wederom invoering van restitutie van de heffing van den dag van productie; 3o. uitvoerverbod voor boter, ouder dan drie weken, kan onze boter in Engeland haar goeden naam terug krijgen. Wanneer geen datumstempeling wordt in gevoerd, werkt een instelling als het Zuivel- kwaliteitscontrole-bureau niet doeltreffend en heeft dus reclame voor het Z.K.B.-merk in het buitenland geen zin. Wil men het nadeelig prijsverschil met de buitenladnsche boters belangrijk verkleinen dan is spoedige invoering van de drie boven genoemde verbeteringen dringend gewenscht De export van kaas bewoog zich kwanti tatief op hetzelfde peil als in 1937. Duitsch land en de Vereenigde Staten namen min der af, terwijl de afname door België en Engeland ongeveer gelijk bleef. Dë gemid delde prijzen bleven ook ongeveer dezelfde. Juli gaf de laagste noteering. Melkpoeder gaf reden tot tevredenheid Griekenland stond een extra contingent toe: Oostenrijk nam minder af. Spanje was een veel belangrijker afnemer. Amerika was van weinig beteekenis. De grootste afzetgebieden Engeland en België, namen dit jaar belang rijk minder af. Voor 24 poeder was de prijs per 100 kilogram f 34, tegen f 40 in 1937 Na nog op de niet rendabele productie van caseïne en de teluerstellende prijsbeweging voor consumptie- en pootaardappelen te heb ben gewezen, besloot de voorzitter zijn rede met de volgende verklaring: Totdat de bom barst Het perspectief lijkt door verschillende oor zaken weinig gunstig, tenzij men er in slaagt, de gelegenheid te vinden, om de bezwarende factoren in onderling overleg uit den weg te ruimen. Zooals de toestand zich momenteel ontwik kelt. gaat het, totdat de bom barst. En dat dan het bedrijfsleven ook in ons gewest, door de scherven zal worden getroffen, staat vast. SCHAGEN TOONEELZENUWEN NIET OP DE JUISTE MANIER BEDWONGEN. In het tooneelstuk: „Als je maar een ver leden hebt", wordt aangetoond, dat slechts die man door de vrouwen interessant wordt gevonden, die er zich op beroemen kan vele avonturen in den oorlog, in den wijn en in de liefde beleefd te hebben. Met dit voor beeld voor oogen, was een der leden van de R.K. tooneelvereeniging Constant,ia gisteren even te vroolijk gewèest. en had iets te diep in het glaasje gekeken, vóór hij de schoone tooneelspeelkunst ging dienen Een ver geeflijke zonde, maar de gevolgen wa ren dat het eerste bedrijf niet heelemaal meer „liep" en men het maar beter vond te stop pen. Dinsdagavond zal de voorstelling in de zaal van den heer Huijbers worden herhaald. Het ondeugende lid drinkt nu tot Dins dagavond slechts zwarte koffie en Ranja. ALKMAAR, 9 Jan. Veemarkt. 3 Paarden, 52 vette koeien 160—260, 16 graskalveren 3055, 55 nuchtere kalveren 6—18. 32 vette schapen 1622, 382 vete varkens 4347 ct. per Kg. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. Aanvoer: 4200 Kg. uien 6.20—6.40, drielin gen 3.40, grove 5.906, 1000 Ke. ""nean 6. 1S300 Kg. roode kool 3—4.70, 3700 Kg. gele knol 3.60—4.50, 63600 Kg. D. witte kool 2- 3.20. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Jan. Uien 6.106.30, drielingen 3.a0, grove 5.70 6.10, stek 2.903.20. neen 3.30. ronde konl 3.10—4.80, gele kool 3.90. D. witte kool 2.-40 2.70. De veiling duurt voort. WARMENHITIZEN. 7 Jan. Roode kool 2.806.10. gele kool 2.40—4.80, Deensche witte kool 2.203.60, uien 6.40— 6.60 grove uien 5 90 Aanvoer 138.900 kg. roo de kool, 22.600 Kg. gele kool, 53.000 Kg. Deensche witte kool, 4100 Kg. peen. Na een korte onge steldheid overleed in het Centraal Zieken huis te Alkmaar, tot ons aller droefheid, on ze geliefde Vrouw, Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mej. Marijtje Evers, in den ouderdom van bijna 53 jaar. Uit aller naam, J. HEGGELAAR en Kinderen. Veenhuizen, Heerhugowaard N., 8 Jan. 1939. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mej. de Wed. A. BRAAF geb. Wijngaard in den ouderdom van bijna 86 jaar. Uit aller naam, T. BOERMAN— Braaf. N. BOERMAN. „Rusthuis", Wieringerwaard, 8 Jan. 1939. De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 11 Januari, 's namiddags twee uur. Heden overleed onze lieve Vader en Groot vader, de heer PIETER BORST, Weduwnaar van Antje Frans, in den ouderdom van 68 jaar. Uit aller naam, P. F. BORST. Tuitjehorn, gein. Harenkarspel, 8 Jan. 1939. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, de heer CORNELIS KANT, betuigen wij hierm«>d<? orfzwn hartelijken dank. Uit aller naam, A. KANTHouter» Julianadorp, Koegras, Jan. 1939. HEEFT U KOOL TE RIJDEN? De ondergeteekende vervoert Uw kool tegen billijk tarief. Beleefd aanbevelend, P. DE LEEUW. Tel, 16.Burgerbrug. Gevraagd: F 700.—, voor aankoop van vee. Liefst van part. Soliede borg aanwe zig. Rente en aflossing naar overeenkomst. Br..no. 32X Bur. van /lit blad. Gevraagd, half Februari: FLINK MEISJE, voor dag en nacht, 's zomers veel verval. Jb. I. HOVENIER, Pension „Russenweg", Breelaan 26. Bergen. Te koop: best 2K-jarig PAARD. Adres: R. v. IPEREN, Juliana dorp. Wegens huwelijk der tegen woordige, met 1 Februari, een NET MEISJE gevraagd, door Mevrouw WER- NER, Barsingerhom. ARBEIDER gevraagd, liefst met zoon, bei den goed kunnende melken, bij J. VERFAILLF., Jan Verfaille- weg 1, Koegras. ALKMAAR, 7 Jan. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 170.000 kipeieren: 4.10 —5.20, kleine eiereen 4.254.45 per 100 stuift ALKMAAR, 6 Jan. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aaiv bod 4160 stuks, verkocht 3250 stuks, prijs 20.50—22, Ed. Kruid, aanvoer 300 stuks. To taal: aanbod 4760 stuks, verkocht 3250 Aanwezig l fabriek. ALKMAAR, 7 Jan. Op de heden gehouden botermarkt werd. per *4 Kg., betaald: groothandel 77M>.80 ct. en kleinhandel 82V?85 ct. Handel matig. Kipeieren: (groothandel) 4.20—4.95, per 400 stuks. Handel matig. IIOORN, 7 Jan. Graanbeurs. Rogge 7—8, tarwe 56-50, gerst 7—8.75, haver 6.50—7 per 100 Kg., tuin lxx>nen 68.50 karwijzaad 11, maanzaad 15 —16, per 50 Kg., grauwe erwten 2227, vale erwten (gr.) 12—16, wiiker vale 10—12, 1 ne boonen 2225, witte boonen 2023 H.L., mosterdzaad 21 per 70 Kg. Stamslaboo- nen: gew. dubb. m. dr. 30, id. goedgek. 3y 37. tuint^"""-1": 3 x wit 55, witkiem 10— uienzaad: N.H. strooeeel 1. Geen kooplust voor stok sla- en snijboonen. Handel i" stumslab. dubb. z. diraad goed.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6