Kalenders Vrijgezellen moesten meer belasting betalen! De Stier van Natzijl Een Japansch bouwplan voor onderaardsche steden Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Republikeinen sterk in den aanval Boetegebed - hoogverraad Prinselijk Paar dankt het volk Tom Mooney verkrijgt gratie OM AAN HET GEVAAR DER AARDBEVINGEN TE ONTKO MEN. EEN SENSATIONEEL IDEE. In den laatsten tijd is in verschil lende landen der aarde het vraag stuk, welke bouwwijze de beste be veiliging biedt tegen aardbevingen, weer ter sprake gebracht. Vooral in Japan, waar aardbevingen tot de geregeld weerkeerende natuurver schijnselen behooren, staat deze ikwestie in het brandpunt -der be langstelling. Men behoeft niet meer dan een halve eeuw terug te gaan in gedachten, om reeds een schrikbarend lange lijst van ernstige aardbevingen te verkrijgen, waardoor Ja pan werd geteisterd Memoreeren wij slechts de grootste rampen op dit gebied: In het jaar 1891 werd Japan door een aardbeving geteisterd, welke verscheidene bloeiende provincies letterlijk in puin legde. Onafgebroken, 28 seconden lang, volgde de eene aardschok op de andere, tot alles wat menschienhanden geschapen hadden, in puin lag. Nauwelijks vijf jaar later werd het Japan sch eilandenrijk opnieuw door een ramp getroffen. Ditmaal was het een zeebeving. Over een lengte van 150 KM. kwamen de vloedgolven opzetten en sloegen over het eiland Honda heen, waarbij meer dan 30.000 mensehen een vreeselijken dood vonden. De vloedgolf joeg met een snelheid van 200 nieter in de seconde over het on gelukkige eiland heen. De jongste groofe aardbeving, waardoor Japan werd bezocht, ligt. ons allen nog versch in het geheugen Zij trad nog slechts enkele jaren geleden op en ofschoon zij slechts enkele seconden duurde, werden heele steden waaronder ook de 'hoofdstad Tokio verwoest. Meer dan 100.000 personen kwamen bij deze ramp om het leven. Een omgekeerde slinger. Onder deze omstandigheden is het geen wonder, dat de Japanners alle middelen der moderne techniek te baat nemen in den strijd tegen het aardbevingsgevaar. Zoo konden ook de sensationeele bouw plannen van een Japansch ingenieur ont staan. Deze ging uit van het principe, dat elk boven den grond gebouwd huis rniet een omgekeerden slinger is te vergelijken, dwz. het onhangnunt bevindt zich beneden, het vrij slingerende deel daarentegen boven. De gevolgen van deze constructie kun nen hij een aardbeving niet uitblijven, want onder den invloed der aardschokken gera ken de huizen in slingerende beweging. Zijn deze slingeringen zeer hevig, dan moeten de huizen omvallen en alles wat er in is, ^vordt onder de puinhoopen bedolven. Om dergelijke rampen eens en voor al onmoge lijk te maken, raadt de .Tapansche ingenieur in het vervolg van het 'tegengestelde princi pe uit te gaan. De huizen moeten dus niet meer boven den grond, maar diep in de aarde gebouwd worden. Men zou op deze wijze huizen van 20 verdiepingen en meer kunnen bouwen. Dieselmotoren pompen lacht. Hoe hij zich zulk een ondergrondsch ge bouw voorstelt, blijkt uit zijn hieronder in groote trekken weergegeven schema. Het bouwwerk bestaat uit een reusach'tigen giet ijzeren cylinder, die tot 100 m. diepte in de aarde wordt neergelaten. Alleen de top van dezen cylinder steekt boren den grond uit. In deze cylinder kunnen nu. al naar believen, tien, vijftien, twintig of meer ver diepingen naar beneden worden gebouwd, geheel op dezelfde wijze als thans wolken krabbers worden opgetrokken. Al.le verdie pingen staan door middel van een wentel trap met elkaar in verbinding. Liften on derhouden het verkeer tusscben die verschil lende étages. Ook kunnen voor bijzonder diepe gebouwen expreslieften worden aan gelegd. Voor de toevoer en afvoer van lucht zorgen geweldige Dieselmotoren, ter wijl tevens gecombineerde installaties van ventilators, compressors en windvangers worden aangebracht, zooals deze thans reeds in gebruik zijn op groote oceaanstoomiers. Zonlicht door een trechter. Ook het vraagstuk van de lichtvoorzie ning van zulk een ondergrondschen wolken krabber is op waarlijk geniale wijze opge lost. Precies in het midden van den top van den cylinder, die boven den grond uit steekt, wordt een enorme holle spiegel opge steld, welke het daglicht, dat door een groot aantal kleinere spiegels en prisma's wordt geabsorbeerd, opvangt, om het ver volgens naar beneden, in de diepte van den cylinder, te re flecteer en.. Op deze wijze wordt het zonlicht als het ware door een trechter geschonken, tot diep in de onderste étage. Van kunstlicht behoeft dus in het ondergrondsche bouwwerk geen sprake te zijn. Door ook het wentel trappenhuis met spiegels en prisma's te bekleeden, moet zelfs bereikt kunnen worden, dat het licht nau welijks aan' intensiteit verliest. Het zou ons te ver voeren, alle technische details van deze ingenieuze constructie hier uiteen te zetten De plannen zijn echter reeds door de adviseurs der gemeentebesturen van ver schillende Japansche steden o.m. Tokio, Yokohama en Nagasaki in gunstigen zin beoordeeld En zoo is misschien de tiid niet ver meer, dat in de streken die telkens door aardbevingen worden bedreigd, heele steden onder den grond zullen ♦.ven-ijzen," zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede's avonds keel. borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot. 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardl! De rechfsche verbindingen Noord-Zuid bedreigd OVER EEN FRONT VAN 30 MIJL MAR- CHEEREN DE LINKSCHE TROEPEN OP. Opnieuw hebben de regeeringstroe- pen in Spanje bewezen, dat hun leuze „No passeran", zij komen er niet door, heilige ernst is. Hun of fensief aan het Estramadura-front kan van groote beteekenis worden. Als de opmarsoh voortduurt, wor den de verbindingen der rechtsohen tusschen Noord- en Zuid-Spanje ver broken. Volgens de berichten uit Barcelona heeft 't linksche offensief thans een lengte van 30 kilometer en heeft Franco de opmarsch on danks nieuwe versterkingen niet tot staan kunnen brengen. Rechtsche versterkingstroepen hebben een tegenaanval op de regeeringskrachten on dernomen tijdens den opmarsch in de rich ting van Monte-Rubio de la Serena. De rechtschen heroverden de Siërra de Te- joera, die door de regeeringstroepen opnieuw vervoverd werd waarbij zij krijgsgevangenen en oorlogstuig buit maakten. Gistermiddag 4 uur duurde de strijd nog voort.De Siërra de Tcjonera ligt in de provincie Badajoz op 25 K.M. ten Zuiden van Castuera. Zoowel van links als van rechts worden plaatselijke successen gemeld. Uit een en ander valt af te leiden, dat de opiwai-sch der regeeringstroepen krachtig wordt voort gezet in de richting van Montemibio. De troepen, die zuidelijker opereeren, hebben het belangrijke centrum Fuente Ovejuna bezet en het dorp Cuenca, Zaterdag stonden de linksche troepen nog slechts 90 mijl van de Portugeesche grenzen. De strijd in Catalonië. De strijdkrachten van Franco hebben be zit genomen van Villanova de Prades, dat ongeveer 30 k.m. van de Middel!awdsche Zee en ongeveer 38 km. van Tarragona ligt. In den noordelijken sector zijn de rechtschen sedert zij bij het bruggehoofd te Balaguier zijn doorgebroken ongeveer 20 km. opge rukt. Een rechtsche verklaring. De rechtschen verklaren sedert het begin van het Calalaansche offensief minstens 3.100 vierk. -kilometer terrein te hebben ver overd, en 30.000 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Het verste punt van den opmarsch in het zuiden is thans 8 k.m. van Mont- blanch op den weg van Leriida naar Tarra gona en, hemelsbreed gemeten, 88 km. van Barcelona. Het meerendeel van de 300.000 man rechtsche troepen is thans over de Sègre getrokken. De enkele overgebleven linksche bolwer ken vallen snel in handen van Franco's strijdmacht. De infanterie hoeft de steden Vellanueva en Alcolette bestormd. De re geeringstroepen trekken zcli terug langs den den weg van Lerida naar Tarragona. Een vliegende colonne, die langs den bergweg naar Montblanch oprukt, s, naar gemeld wordt., tot de buitenwijken van Villanova, Deprades en Albarca genaderd. Vijf Savoiavligtuigen hebben gistere)? Valencia gebombardeerd. Er zijn 34 doo- den en 48 gewondern De José Luis Diez. De officieren en de bemanning van de Jose Luis Diez zullen gerepatrieerd worden. Hun wordt de keus gelaten of zij naar het rechtsche deel of naar het regeerimgsdeel van Spanje willen gaan. Resolutie van den broer van Ds. Niemoeller. Volgens gisteren in de kerken der belij dende kerk verstrekte mededeelingen, is het aantal predikanten, dat hun beroep niet kan uitoefenen, nog gestegen. Er zouden 130 pre dikanten zijn afgezet, 40 hebben een preek verbod gekregen, aan 11 is het verblijf in een plaats ontzegd. Vier predikanten, on der wie Martin Niemoeller, zitten in de ge vangenis, acht anderen zitten in voorloopi- ge hechtenis. In de kerk van Dahlem heeft ds. Wilhelm Niemoeller, een broer van Martin Niemoel ler, een resolutie voorgelezen, die aangeno men is tijdens den „Duitschen Dag" in de belijdende kerk. De resolutie constateert, dat de belijdende kerk beschuldigd is van hoogverraad omdat zij, toen de oorlog dreigde, de geloovigen opriep tot een boetegebed. De resöluiie verklaart, dat een volk zal ver gaan, wanneer men hun, die 't woord Gods spreken belet de waarheid te zeggen. Het werkcomité voor het Natio naal Huwelijksgeschenk ten Pa- leize ontvangen. Zaterdag, den tweeden verjaardag van het Prinselijk Huwelijk, hebben Hunne Konin klijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bernhard, het uitvoerend comité en 't werk comité voor het Nationaal Huwelijksge schenk ontvangen in den Baarnschen vleu gel van het paleis Soéstdijk. Zooals men weet, is de verbouwing van de zen vleugel tot woning voor het Prinselijk Echtpaar, het voornaamste deel van het bruidsgeschenk van het Nederlandsche volk. Prinses en Prins verklaarden het comité, er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan Hunne waardoering voor en ingenomenheid met dit belangrijke deel van het Nationaal Huwelijksgeschenk en bij her haling verzochten hun dank te willen over brengen aan allen, die door hunne bijdragen en hun werk het bereiken van hot verkre gen resultaat, dat aan alle verwachtingen van Prinses en Prins voldoet, hebben moge lijk gemaakt. önd koM, v~eAhaal: De colporteur gaf het inteekenformulier op het „Algemeen Landbouwblad" aan den man tegenover hem. „Zet maar even uw handteekening", zcide hij, „dan is de zaak in orde. U kent onze bij zondere voordeelen: wie een jaar-abonne ment neemt, is gratis voor tienduizend gul den verzekerd tegen landbouwongevallen". Met een ernsligen trek om zijn oolijk, rond gelaat keek de ander naar het papier, dat voor hem lag. Dan grijnsde hij een beetje verlegen en krabde zich achter het oor. „Ja, hoor eens", antwoordde hij aarzelend, „ik ben maar. een eenvoudig man en kan die geleerdheid niet zoo dadelijk begrijpen. Je moet me niet kwalijk nemen, dat ik dit pampierke eerst op mijn gemak wil bestu- deeren. Jullie, stadsmenschen, zijn zoo ver duiveld slim en bij-de-hand. Je kan me wel mijn doodvonnis laten onderteekenen De colporteur voelde zich een beetje te leurgesteld. „Lees dan het formulier nog eens op uw ge mak door", zeidc hij vriendelijk. Met een smakkend geluid zoog Arie een groote rookwolk uit zijn pijp. „Dat zullen we doen", antwoordde hij na een oogenblik nadenkens. „Weet je wat, ter wijl mijn broer Krelis en ik dat paperas op ons gemak bestudeeren, loopt u intusschen bij Jorissen aan. Zoo'n abonnement met gra tis verzekering is nou juist iets voor hem. Je moet hem maar vertellen, dat je gehoord hebt van het ongeluk, dat zijn ijverigen, werkzamen broer getroffen heeft, waardoor nu zijn oppassende, propere vrouw en zijn lieve bloedjes van kinderen in moeilijke om standigheden achterblijven. Zie je, als jc hem dat zegt, clan raak je hem in zijn ge voelige punt. Hij roept telkens, dat zooiets hem ook wel eens zou kunnen treffen Arie snoot luidruchtig zijn neus. Hij was blijkbaar zelf ook diep onder den indruk vah het treurige geval. Krelis zuchtte eens. „Tja, het is toch wat te zeggen", beaamde hij. De colporteur was dadelijk vol belangstel ling» „Wanneer is dat ongeluk met dien broer van Jorissen gebeurd?", informeerde hij. Arie stond op en greep naar zijn pet. Men kon 't hem aanzien, dat het hem moeite kostte, er over te spreken. „De vorige week", lichtte hij kortaf in, „een klap van een hollend paard en foetsjie Zijn hand maakte een beweging in de ruimte. Terwijl de colporteur de aangeduide rich ting insloeg naar de boerderij van Jorissen, stonden Arie en Krelis achter een heg hem na te kijken. Arie's mond was wijd openge spalkt van het lachen en Krelis' lange lichaam schudde zoo lievig van vroolijkheid, dat hij zich aan de heg moest vasthouden. „Die statische meneer!", hikte Arie. Krelis veegde zich met zijn rooden zakdoek de tranen uit de oogen. „Ik zie hem al staan in de kamer bij Joris sen", hijgde hij, „als hij vraagt naar het ern stige ongeluk, dat den ijverigen, werkzamen bx*oer getroffen heeft „De ijverige, werkzame broer", snikte Arie, „de dagdief, de strooper, die nu in de gevan- -genis zit. Jorissen wordt al woest als hij don naam van zijn broer lioort noemen". „En zijn arme bloedjes van kinderen: de struikroovers, die alles wegkapen, wat onder hun bereik komt". „Jorissen denkt natuurlijk, dat de colpor- .boo'si-.SL. V ■Stonden Ar& en Krelis achter een he.q. Na een gevangenisstra! van 22 jaar in vrijheid gesteld. De arbeidersleider Tom Mooney, die ervan beschuldigd werd een bomaanslag te hebben gepleegd te San Francisco in 1916, waarbij 10 personen gedood en 40 gewond wer den is na 22 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, in vrijheid gesteld. Deze vrijlating van Mooney komt niet ge heel onverwacht, daar de nieuwe democrati sche gouverneur van Californië, Olson reeds hij de verkiezingen verklaard had, dat indien hij overwon, hij aan Mooney gra tie zou verlecnen. De vier republikeinsche voorgangers van Olson hadden dit gewei gerd. Het Openbaar Ministerie had geen be zwaar tegen de gratievcrleening en zoodoen de verscheen Mooney Zaterdag voor Olson waarbij een ieder, die bezwaren had tegen de invrijheidstelling, deze naar voren kon brengen. Het resultaat is bekend. Gouverneur Olson verklaarde nog dat McNutt, rechter in het hooggerechtshof, hem medegedeeld heeft, dat particuliere detectives en de politie van San Francisco verklaard hebben, dat zij Mooney onafgebroken den geheelen dag, waarop de bomaanslag gepleegd werd, geschaduwd heb ben en dat Mooney zich niet op of nabij de plaats heeft bevonden, waar de aanslag ge pleegd werd en niets heeft gedaan, dat zou aanduiden,, dat hij op ecnigerlei wijze met den aanslag in verband stond. Toen de gouverneur het bevel had gege ven Mooney in vrijheid te stellen, sprak de ze, onder donderend applaus, kalm, glim lachend, doch duidelijk verstaanbaar, eenige woorden van lof voor de regeering, die hem de vrijheid hergaf. Hij voegde hieraan toe, dat hij zijn leven zou wijden aan de bevrij ding van Billings, een mcde-arbeidersleidei', die onder gelijke omstandigheden veroor deeld was. Zijn veroordeeling tot den doodstraf, die later werd gewijzigd in levenslange gevan genisstraf, beschouwt men in Amerika al gemeen als een jusitieelc dwaling. Urk kan weer een maand eten Poslbooten op liet eiland aanqe- homen. Hulde aan den vuur torenwachter. /-.alerdiagmiiddag om 13.10 uur kwamen te Urk aan depostboot Jhr. von Geusau en de motorboot Idonea, beide van de N.V. Urker Stoomboot Maatschappij, die des morgens om zeven uur van den Vossen- waard vertrokken waren. De twintig passagiers hadden den nacht aan .boord doorgebracht. Ook de vracht van de heide booten bedroeg een aanzienlijke hoeveelheid; voor vier weken levensmidde len en zestien zakken post. Ofschoon de reis zes uur geduurd heeft, kan men, gezien de moeilijke omstandighe den, toch van een vlotten overtocht spre ken. Dit is voornamelijk te danke naan de waakzaamheid van den vuurtorenwachter, die de kapiteins Kroon van de von Geusau en van Dokkum van cle Idonea regelmatig radiografisch aanwijzingen heeft gegeven omtrent den te volgen koers. tour hem voor den gek houdt. Hij slaat hem minstens twee blauwe oogen," brulde Arie. „Als je de comedie wilt zien", waarschuw de Krelis, „dan moeten we ons haasten." „Je lvdbt gelijk, ouwe jongen," stemde Arie toe. Met z'n tweeën schoten ze het achterweg je in, renden dwars over het erf van Natzijl en morrelden dan aan de deur van Natzijl's stal. Langs dien stal kwamen ze in (le schuur van Jorissen's huis en ze wisten, dat ze door een spleet, vanuit de schuur in de woonkamer konden gluren. „Pas op, jó, vor den stier", waarschuwde Krelis, toen ze den stal passeerden. Want de stier van Natzijl was een kwaaie! Veilig bereikte-ze het lage schuurtje van Jorissen. Ze verdrongen zich voor de muur spleet en begonnen in hun verdekte schuil plaats weer te brullen van liet lachen. Daar in het aangrenzend vertrek, stond de colpor teur bij de tafel en ze zagen hoe Jorissen naar hem keek met een begin van kwaad heid in zijn norsche oogen. Lieve deugd, liet spectakel nam een aan vang! Jorissen sloeg dreunend niet zijn hand op de tafel en de schaterende toeschouwers zagen, hoe de colporteur verschrikt achter uit week in hun richting. Maar dan, plotseling hoorden Arie en Krelis een krakend geluid achter zich. De deur van het. schuurt je werd gerammeid en knarste op haar scharnieren; daarachter klonk een woedend gebricsch en gesnuif. In doodsangst keken Arie en Krelis el kander aan. Zij begrepen 't: de stier van Natzijl was losgebroken! Ze hadden nu geen aandacht meer voor hetgeen in de woonkamer van Jorissen plaats greep. In panischon schrik keken ze naar de (leur van het schuurtje en zocluten een middel om te vluchten. Maar er was geen uitweg! Krelis viel en begon luidkeels te gillen. Weer kraakte de deur onder een hevigein bons. „We zijn verloren," kreunde Arie schor. Voor zijn oogen rees het somlbere visioen op van puntige stie venhorens, die hem cloor boorden... Zijn vrouw tot weduwe en zijn kinderen tot weezen gemaakt. Dun dacht liij plotseling aan de gratis verzekering tegen landbouw-ongevallen, die aan het abonnement op het „Algemeen Landbouwblad" verbonden was. Als bij dan zelf tóch een. verloren1 man Protest tegen de 2 pet. winstbe- lasting. Ongerustheid over de practijk van het Egalisatie fonds. Eenige Eerste Kamerleden zijn, blijkens het Voorloopig Verslag over de begrooting vaii Financiën, met klem opgekomen tegen 's ministers voornemen, een heffing van 2 procent op te leggen op allerlei voorhanden, inkomsten, ongeacht of deze zullen blijken inderdaad een inkomen te hebben opgele verd. Dat de minister ook een heffing beoogt op (le winst van naamlooze vennootschappen, kunnen deze leden slechts toejuichen, daar zij steeds daarop hadden aangi^lrongen'. Met voldoening hebben de hier aan het woord zijnde leden geconstateerd, dat cle mi nister bereid schijnt, te zijn, een deel der op brengst, van cle verhoogde of nieuwe heffin gen te reserveeren voor tegemoetkoming aan de kinderrijke gezinnen. Zij duchten echter, dat in dit op zicht niet ver genoeg zou worden gegaan. Noode missen zij een aan wijzing. dat de minister van plan is, de vrijgezellen veel krachtiger ie doen bijdragen in de algemeene mid delen clan de gehuwden en de met kinderen gezegenclen. Bankgeheim en Werkfonds. Verscheidene leden dringen wederom aan op ontheffing van het bankgeheim ten be hoeve van den fiscus. Andere leden verkla ren, dit standpunt niet te kunnen deelen. Sommige leden oefenen critiek op het ge bruik. dat wordt gemaakt van het Werk fonds. Hoewel dit, dus spreken zij, voor oeconomische doeleinden in het leven Is ge roepen, pleegt men hét te bezigen, voor her stel en houw van belastingkantoren, monu-> meuten, enz. Egalisatiefonds. Verscheidene leden drukken hun ongerustheid uit over cle practijk van het Ëgaelisatiefonds, in zooverre cle gulden nu eens aan den dollar, dan weer a,a,n 't pond scheen gekop peld en dit fonds in 't afgefoopen jaar ge ruimen tijd was gebruikt omi den dollar tegenover 't pond te druk ken, terwijl daarna plotseling het pond werd losgelaten, waardoor de stabiliteit der wisselkoersen al lerminst werd gediend. Ook trekken deze leden in twijfel, of wel voldoende' werd gelet op de ruineuze ge volgen, welke de voortgezette daling van het pond voor Nederland en Neclerlandsch- Indië kon hebben. Zij zijn er van overtuigd, clat deze gevol gen van veel ernstiger aard konden ziin dan die, aan een niet sluitende Jiegrööuhg verr bonden. Boons, Jacobs en verschillende luxe kalenders, leveren wij uit voorraad. Alle mogelijke andere Kalenders, als Christelijke. R.K., Sportkalenders enz. spoedig leverbaar. ENKHUIZER ALMENAKKEN. BOEKHANDEL TRAPMAN -e ,beo«fc Be stier van Natzijl was losqebroken. was, zou hij voor zijn vrouw en kinderen doen wat hij kon! ITij rukte het inteekenformulier, clat de colporteur hem gegeven had, uit. zijn jas zak en schreef met een afgeknauwd stukje potlood in groote onbeholpen letters zijn handteekening. Dan wierp hij het biljet door de spleet in Jorissen's woonkamer, waar cle colporteur nog altijd verbluft den woedenden Jorissen aanstaarde. „Maar ik begrijp niet," stamelde hij, „ik kom u spreken over, een abonnement op het Algemeen Landbouwblad... Is uw broer?" Plots werd cle deur van de woonkamer opengeworpen. De stier van Natzijl is losgebroken!" Tegelijk viel er een papiertje voor de voeten van den colporteur. Terwijl Jorissen wegijlde om hulp te ver- Ieenen, raapte de stedeling het paperas op. Wat duivel, het leek wel een inteeken- biljet! Verbaasd vouwde hij het open en ontdek te toen, clat het in allen vorm, zij het iet wat onbeholpen, door Arie was ondertee- kencl. Nooit van zijn leven heeft de colporteur begrepen, hoe dat formulier in de kamer van Jorissen was gekomen, evenmin als hij ooit heeft geweten, hoe de stier van Natzijl. Jiem aan een abonnement]'e heeft geholpen!

Schager Courant | 1939 | | pagina 8