i DE LAMP Incident tijdens reis van de Koningin Mussolini's laatste vraag aan Chamberlain DE WERELD Honderden Nederlanders in Duitschland ontslagen Ijsveld in den N.0. polder Dc inval in dc N.S.B. drukkerij „Binnenlandsche wanorde beteekent buitenlandsche moeilijkheden'' Postvluchten op Indiè Vv\ in de Woestijn Prins Bernhard op de squashbanen Z.K.H. laat zich «en nieuw spel demonstreeren. Zaterdagmiddag om half drie zijn op het sportterein Klein Zwitserland te Den Haag squashbanen geopend. Dit spel is nieuw voor Den Haag en er bestond groote belangstelling voor. Onder de aanwezigen was ook jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in Zuid- Holland. Om vier uur kwam Prins Bernhard, die vergezeld was van zijn secretaris, jhr. mr. C. Dcdel en zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, op de banen aan. Na de officieele begroeting werd het spel door den trainer Goedraad en jhr. van Kar nebeek jr. voor den Prins gedemonstreerd. Z.K.H. toonde zeer veel belangstelling en uitte den wensch, het later zelf te willen beoefenen. Loonen mogen niet meer de grens over! Wat hangt de S00 Hollandsche arbeiders te Gronau boven het hoofd Aan 250 in Nederland wonende arbeiders van spinnerij Eilermark, welke even over de grens te Glanerbrug op Duitsch grondge bied is gelegen, is met ingang van 28 Janu ari a.s. ontslag aangezegd. De Nederland- sclie directie van deze fabriek heeft Zater dagmorgen hekend gemaakt, genoodzaakt te zijn alle in Nederland wonende arbei- dens te ontslaan, tenzij nog een oplossing kan worden verkregen. Tot nu toe gold namelijk een rege ling voor deze zoogenaamde grens- gangers, die hun loon, dat voor tweederde in Nederlandsch geld naar den deviezcnkoers werd uitbe taald, en de rest in Duitsche munt ontvingen, vrij naar Nederland mochten meenemen. De Duitsche rogeeriwg heeft deze op 1 Februari a.s. afgeloopen rege ling niet willen verlengen. Ook in de Duitsche textielfabrieken in Gronau, waar veel Nederlandsche arbeiders werken, zullen moeilijkheden ontstaan. In totaal zijn zeven tot achthonderd arbeiders uit de gemeenten Enschede en Losser hier bij betrokken. Men hoopt, dat de besprekingen, welke op liet oogenblik te Berlijn worden gevoerd, nog tot een oplossing zullen leiden. De regeling gold tot nu toe voor het geheele Nederlandsch-Duitsche grensgebied. Motorsleepboot breekt er door heen. Dat het ijs in het IJselmeer op di verse plaatsen andei's nog zeer dik is. bemerkte Zaterdagmorgen de ka pitein van 'n sleepboot, die opdracht had het ijs voor de haven van Lem mer te breken. Aanvankelijk werd in de nabijheid der haven open wa ter aangetroffen, daarna kwam de boot in een ijsveld, dat de cer- •ste twaalfhonderd meter weinig weerstand bood, doch het in het toekomstige poldergebied liggende ijsveld had een dikte van twintig centimeter. Doch ook deze dikte bleek voor de sterke motorsleepboot geen beletsel te zijn. Zij voer ongeveer drie kilometer in de richting van Urk. Op den terugweg werd een andere route gevolgd. Vergeefsche tocht. Wij vernemen, dat de „Friesland" van de Holland-Friesland-Groningen-lijn, kapitein J. Bolhuis en de „Meppel 2". gisterochtend om zes uur van Amsterdam vertrokken zijn om te trachten over het IJselmeer naar het Noorden te komen, eerstgenoemde boot met bestemming Lenuner, laatstgenoemde met Meppel als einddoel. Gistermiddag keerden beide schepen onver- richterzake terug. i De ..Friesland' was tot bij Urk gekomen kon toen echter niet verder tengevolge van de dikke ijsmassa's.* De Meppel 2 had het tot aan den Ketel gebracht doch moest toen ook terugkeeren, aangezien ook hier liet ijs zoo dik zat, dat het schip er niet door heen kon breken. Rotterdamsche familie breekt door politie-afzetting heen. Tijdens de reis van H. M. de Konin gin van Socstdijk naar Vlissingen, waar Zij j.1. Zaterdag de jongste aanwinst van de Mij. „Zeeland", de „Koningin Emma" te water heeft ge laten, deed zich een incident voor. Op het moment, dat de Koningin op het perron van station Delftsche Poort te Rotterdam dc auto, welke Haar van Soest dijk naar de Maas stad had gebracht, verliet, teneinde zich naar de wachtkamer te begeven, liep een klein jongetje uit de rijen toeschouwers, hard naar voren. De inspecteur in burger, die daar vlak bij stond, zette dadelijk het ventje na, maar te gelijk met hem, begon ook een man uit het publiek hard naar voren te loopen. Hij riep den inspecteur toe, dat hij de vader van het ventje was en dat hij het ondeugende zoontje wel grijpen zou. Inderdaad maakte hij ook liet gebaar, alsof hij het nog steeds hard loo- pende kereltje wilde pakken. De inspecteur bleef daarop staan. Toen schoot uit liet pu bliek ook de moeder van het jongetje toe en het geheel was, aldus de N. R. Ct., zóó goed geënsceneerd, dat ieder weid enken moest, dat men met een wat verontrust ouderpaar tc doen had, dat een voortvluchtigen spruit wilde grijpen. Met enkele passen hadden zij het ventje ingehaald, maar in plaats van het tegen te houden, bleven zij met hem doorloopen. Dit zag een der agenten, die met de afzetting was belast en hij schoot als oen haas naar vo ren: ook de inspecteur snelde toe.,maar in middels had het kind de Koningin bereikt en eerst toon viel op, dat het een groote gele enveloppe in de hand had, welk couvert niet een oranjekleurig kruislint was toege bonden. Het kind trachtte den brief aan de Koningin te geven, juist op het oogenblik,' dat de burgemeester, Mr. Oud, Haar begroette. De Konin gin lette niet op het kind, waarop de vader do ongelooflijke brutaliteit had, zijn hand op den arm van de Koningin te leggen, ten einde Tiaar op het kind opmerkzaam te maken. Op dat oogenblik had de agent den man bereikt, met een forschen greep in de kraag van zijn jas gepakt en achteruit getrokken. Commissaris Roszbach, die inmiddels ook was toegeschoten, trok eerst het kind achter uit en hield toen de nog toesnellende moe der tegen. De inspecteur nam dc vrouw van hem over, een rechercheur greep het kind en in een oogwenk tijd was de familie weer ach ter de afzetting teruggebracht, Wat er in den brief stond. De brief werd in beslag genomen en la ter zijn de man en de vrouw naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar hen een verhooi is afgenomen. De brief handelde over de volgende kwestie: Indertijd is een kind van den betrokkene in het ziekenhuis aan den Bergweg overle den, zonder dat de doodsoorzaak kon worden vastgesteld. Er is toen ingevolge de wet sec tie op het lijkje verricht. De betrokkene meende echter, dat geen sectie mocht wor den toegepast, zonder de toestemming van de ouders, welke toestemming niet was ver leend. Hierover heeft hij toen aan den raad geadresseerd, in welk adres op nog al feilen toon tegen den directeur van het ziekenhuis werd geageerd. Thans heeft hij dus met de zen brief willen probeeren de aandacht van de Koningin op deze aangelegenheid te ves tigen, wat door het snelle ingrijpen van de politie niet is gebeurd. Minister Goseling gaf geen op dracht. Het Nationale Dagblad een kopje kleiner maar „nu moet de oplaag grooter worden", zegt Mussert. Naar wij vernemen, is de justitioneele in val in de drukkerij van het Nationale Dag blad te Leiden niet geschied op last van don minister van Justitie. Als verdediger van mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationale Dagblad, tegen wien op grond van beleedigcnde artikelen een strafvervolging zal worden geopend, zal op treden mr. VV. J. C. A. Nijgh. Hoe Mussert reageert Het Nationale Dagblad is gisteren in mini atuurformaat verschenen. Mussert schreef het hoofdartikel voor het Zaterdagnummer van het krantje en merkt daarin o.m. op: „In Volk en Vaderland van de vorige week heb ik de Neerlandiapers (de groote provin ciale pers van de R.K. Staatspartij) geant woord op haar aantijgingen, welke de eer der Nationaal-Socialistische Beweging door het slijk sleurden en de politieke inquisitie der Staatspartij eischtcn. Daartegenover vroeg ik: er kome licht: laat de waarheid bewijzen voor den rechter! Welnu, in plaats daarvan is onze pers on bruikbaar gemaakt: dat is een prachtig antwoord op den roep om licht! Het Neder landsche volk zal dit oórdeelen", aldus de fascisten leider, die tenslotte op den nieu wen .vrijheidsstrijd," wijst welke de N. S. B. wacht. Dit is uw strijd, aldus Mussert: Zorgt met onweerstaanbaar élan, dat de oplaag ver groot wordt. Geen abonné eraf. maar velen er bij. Geen exemplaar minder verkocht, maar vele honderden, ja duizenden meer. En allen storten op het Bouwfonds van Het Nationale Dagblad! Onze onverbrekelijke saamhoorigheid, ons één voor allen en allen voor één moet nu blijken. In vertrouwen op u, heb ik het personeel der bedrijven doen aanzeggen, dat zij hun volle loon zoo lang mogelijk zullen blijven ontvangen: ik sta voor hen en gij staat ach ter mij. Overal waar het nationaal-socialis- me overwonnen heeft, moest het door een poel waden om de vasten bodem te berei ken: Zoo gaat het ook ons". Een voorspelling. Elders voorspelt de nooduitgave van het Nationale Dagblad, dat reeds nu gezegd kan worden, dat de dagvaardingen zoo zullen gesteld worden, dat het aan de geestelijken ten laste gelegde misbruiken van Nederland sche minderjarigen weer niet voor het ge recht kan worden bewezen". Verder ontkent het blad, dat belecdiging van de katholieke geestelijkheid ten laste is gelegd; het desbetreffend bericht van het A.N.P. zou in dit opzicht onjuist zijn. Daladier doet een beroep op de eenheid van het Fransche volk. Daladier heeft gisteren voor het executief comité der radicale partij een rede gehou den, aan het slot waarvan hij de gelijktij-. digheid deed opmerken tusschen de binnen landsche wanorde en de buitenlandsche moeilijkheden. Hij constateerde, dat de re geering sedert tien maanden gedwongen is geweest op twee fronten te strijden. Zij moest het onbegrip, den kwaden wil, soms zelfs verschrikkelijke ondernemingen in on derling overleg, zooals de politieke alge- meene staking, te boven kwam Telkens, wanneer zij verzwakt en be dreigd werd -in het binnenland, namen de buitenlandsche gevaren toe, telkens, wan neer het gelukt was de wanorde te doen af deinzen, was het mogelijk den wil van Frankrijk te doen hooren. Een dusdanige toestand kan niet onbepaald voortduren. De komende dagen zijn voldoende geladen met moeilijkheden en zorgen, dat de regee- ring het recht hoeft om te eischen. dat de onaantastbaarheid van Frankrijk en het rijk. dat de vitale bplangen der natie vol strekt voorgaan vóór alel zorgen van bin nenlandsche politiek De politiek der regeerinig is tegelijkertijd een politiek van vrede en van nationale de fensie. De regeering wil niets avontuurlijks ondernemen, maar wil ook niets overgeven. Zij is gierig met Fransch bloed, maar waakzaam ten opzichte van de belangen van Frankrijk. Zij zal er al haar energie aan wijden dat 'n conflict voorkomen wordt dat het einde zou beteekenen der Wester- sohe beschaving, maar zij zal niet aanvaar den, dat de positie der Fransche belan gen aangetast wordt, hetzij met geweld, het zij door list. Daladier richt dan ook een beroep op alle Franschen om in orde en eendracht te arbeiden. Dagelijks moet de Fransche een heid nauwer aangehaald worden. Alleen tot dezen prijs zullen wij zonder onzeker heid, aldus spreker, de buitenlandsche poli tiek kunnen voeren, die tegelijkertijd den vrede en de grootheid van Frankrijk wil redden. Motie van vertrouwen in Daladier. Het executieve comité der radicale partij heeft met slechts een stem tegen een motie van vertrouwen ten aanzien der buitenland sche politiek aangenomen. Ten aanzieai van de algemeens, binnen- en buitenlandsche politiek der regeerig werd een motie van vertrouwen aangenomen met algemeene stemmen. „Wordt vriend met mijn vriend Hitier" Volgens den diplomatieken corres pondent van de Daily Express was het laatste verzoek, dat de Duce aan Chamberlain deed, om zoo spoedig mogelijk vriendschappelijke bespre kingen met Duitschland te openen. Ik verneem, zegt de correspondent, dat de Britsche premier heeft ge antwoord, dat het niet Engelands schuld is, dat de onderhandelingen, welke te München zijn beraamd, niet zijn begonnen en dat zoodra Duitschland zich tegemoetkomend betoonde, Engeland zeker stappen zou doen om de relaties wederom aan te knoopen, Men hoopt, dat als resultaat, van de besprekingen te Rome. Mussold- ïvi zijn invloed bij Hitier zal aan wenden, teneinde de Duitsche poli tiek te matigen en hervatting van dc besprekingen met Engeland mo gelijk tc maken. Dit kan een van de „verborgen" resulta ten zijn van de conferenties in Rome. Mus sol ini schijnt de Britsche houding te be grijpen en te billijken dat verdere bespre kingen met Hit Ier onmogelijk zijn. zoolang dc publieke opinie in Engeland vijandig staat tegenover de Duitsche politiek. Hij drukte er echter zijn spijt over uit dat En geland zich bemoeide met de behandeling der Joden in Duitschland. Verkregen resultaten. Mussolini zei Mr. Chamberlain ook nog: 1. Dat hij van plan was, zich te houden aan het Engelsch-Italiaansoh verdrag in zake de Middel landsche Zee. 2. Dat hij het mogelijke zou doen om dc wereldvrede te handhaven. «n weinig woorden Amerikaan in Duitschland veroordeeld. De Amerikaansche zeeman van Duitsche afkomst. George Roth, die zes weken ge leden was gearresteerd >s te Hamburg ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens „voorbereiding tot hoogverraad". Johann Strauss overleden. Een neef van den grooten walskoning Johann Strauss, een zeer bekend musicus is te Weenen op 73-jarigen leeftijd overleden. Hij was des tijds leider der hofbals. Frankrijjks vliegtuigproductie. Frankrijks \liegtuigproductie gaat snel vooruit. Het tempo der vlicgtuigenfabricatie is op het oogenblik 60 toestellen per maand en de Fransche industrie zal in staat zijn om vanaf het voorjaar maandelijks 200 oor logsvliegtuigen te produceeren. Zware sneeuwval in Amerika. Een zware sneeuwval heeft het verkeer te New-York zoozeer gestagneerd, dat de politie alle radiostations heeft verzocht de automobi listen te waarschuwen, de stad op het oogenblik tc mijden. Een leger van 32.000 sneeuwruimers is in de straten bezig. Ook elders ligt. de sneeuw zeer hoog. Er zijn reeds dooden gevallen. Tien dooden bij vliegtuigongeluk. In Bra zilië is een groot verkeersvliegtuig veron gelukt. Er zijn tien dooden. De boschbranden in Australië. Aangezien het gisteren iets koeler was en gister avond zelfs eenige regen gevallen is, zal waarschijnlijk spoedig een einde komen aan de boschbranden, die reeds 66 men- schenlevens hebben geëisrht. De aange richte schade wordt op 2 millioen pond sterling geschat. Ribbentrop 26 Januari naar Warschau. Welingelichte diplomatieke kringen te Warschau verklaren, dat von Ribbentrop op 26 dezer te Warschau zal aankomen voor een officieel bezoek. A Tertrek van Aankom* k (heenreis) lJodhp' 14 Jan' lRan*' 14 Jan' Zilverreigerf ^jiene 15 jan. |,Vdam 15 Jan. Alex. 14 Jan. Basra 14 Jan. [Medan 13 Jan. |Rang. 13 Jan. (terugreis) Nandoe (heenreis) Wielewaal (terugreis) "ë^reis) lMedan U I<m-|-'anK- U ,a"' toe "reis) |A'dam 14 Ian' iN'apels 14 ,an' (tcmKffiis) jBand. li Jan. |Medan 14 Jan. De „Wielewaal", die in Medan door een motorstoring werd opgehouden, keert ni»| naar Bandoeng terug, doch zal' de extra, vlucht, die oorspronkelijk voor de „Valk was vastgesteld, op 17 Januari van Ban. doeng, op dien datum van Medan uit aan vangen. Lot van Schuschnigg. Omtrent het lot van oud-kanselier Schuschnigg is nog niets be slist. Volgens inlichtingen uit Weenen wordt hij nog steeds gevangen gehouden in hotel Metropole, het hoofdkwartier van de Gestapo. Het schijnt, dat geen voorbe reidingen zij getroffen om nog gedurende, den winter een proces tegen hem te be ginnen. De Palestina conferentie. Het hoog Ara- bisch comité heeft besloten deel te nemen aan de ronde tafel conferentie inzake Pa lestina. Millioenen stuivers gestolen. In het afgeloopen jaar hebben 17 employés van de New Yorksche tram meer dan vijf mil lioen stuivers gestolen uit de bussen van de trams, waarin de passagiers het ver schuldigde geld voor de rit deponeeren. De mannen zijn geschorst en zullen Donder dag a.s. door den rechter worden gehoord. Drie soorten Hongaarsche burgers. Er k een wetsontwerp in voorbereiding dat be oogt voor openbare functies slechts be paalde personen toe te laten. Indien dit ontwerp zou worden aangenomen, zou den in Hongarije drie soorten burgers be staan ten eerste de Toeraniers, die dc bestuursfuncties zouden bekleedcn, ten tweede de Hongaren, wier voorouders zich na 8D6 in Hontrarije hebben gevestigd en ten derde de Joden. Hongaarsche minister naar Berlijn. D< Hongaarsche minister van Buitenlandsche zaken Csaky, is naar Berlijn vertrokken. Hij wordt vergezeld van zijn kabinetchef, gezantschapsraad Bartholdy. Hij was geen hoogverrader. De Tsjecho-f slowaaksche regeering heeft besloten Bro- dy, oud-minister president van Roetheniê t die 26 October was gearresteerd onder be- j schuldiging van hoogverraad, in vrijheid te stellen. Alle tegen hem ingebrachte be schuldigingen zijn ingetrokken. Amerika moet sterk zijn. De onderstof secretaris van oorlog, Louis Johnson, heelt in een radiorede ter ondersteuning Roosevelts defensieprogramma gewezen de hoogst ernstige mogelijkheid van een nieuwen wereldbrand. Munchen, al dus Johnson, heeft de beteekenis van den toestand, waarvan het gevaar-in elk an der land wordt ingezien, slechts gedrama tiseerd en onderstreept. Geen Joden in Paraguay. Driehonderd Joodsche vluchtelingen, die in het bezit waren van visa voor Paraguay hebben bij hun aankomst te Montevideo moeten ver nemen, dat de Paraguaansche regeering plotseling de toelating van alle vluchtelin gen heeft stopgezet. Niemöller geestelijk kapot? Een predikant wiens naam niet genoemd wordt, heeft tij dens een biddienst, die twee uur duurde, ter gelegenheid van den 47-sten verjaardag van is. Niemoeller verklaard dat diens moed thans gebroken is door de eenzaam heid. Duitschers in Tsjechoslowakije hebben tl veel praats. Aldus oordeelt een Tsje chisch blad. Het groote minderhedenpro bleem is opgelost. Zij, die bij ons blijven, doen dat vrijwillig en met toestemming van Duitschland. Daarom moeten de ex tremistische eischen ophouden. Zij moeten zich er rekenschap van geven, dat hun rol is oprechte bemiddelaars te zijn tusschen ons en Duitschland. Hongarije en 't Anti-kominternpact. De fas cistische pers in Italië stelt de toetreding van Hongarije tot het Anti-Komintern pact voor als een gebeurtenis van het eerste be lang welk een diepen weerslag zou kun nen hebben op de politiek van Midden Eu ropa. Men ziet er een bewijs in, dat de po litiek van Hongarije steeds meer die van de spil Rome-Berlijn nadert. te- anl op I en I al- Feuilleton door Ethcl M. Dell 28. Hy vatte haar hand en keek haar vlak in het gelaat. „Dat is allervriendelykst van u, maar daarmee ben ik er nog niet mee klaar. Wilt ge mö nog een oogenblik aanhooren Ge hebt mij in uw groote goedheid myn schan delijk gedrag vergeten en ik zal er dus niet weer op terugkomen. Alleen om u te vertellen, dat ik de proef had genomen met een inland- sche draak, waarvan de uitwerking nog erger was dan de koorts op zichzelf. Maar één punt kunt gij alleen ophelderen. Hoe kwaamt ge er toe om dien nacht naar me toe te komen?" Hy drukte haar hand geruststellend, maar aan het trillen voelde zij hoe zwak hy nog was. Het was de handdruk van een vriend en al haar angst week van haar. „Ik kwam." zei ze, „omdat ik geschrokken was. Ik had niet het minste vermoeden, dat gij in de nabijheid waart. Ik onderzocht eigen- lyk de veranda, omdat ik iets had gezien en toen trok het licht uit uw raam myn aan dacht. Ik dacht dat er mogelijk iemand had ingebroken." „Wilt ge mij vertellen waarvan ge geschrok ken waart?" vroeg Monck. Ze keek hem aan. ,,'t Was een oude man, een inlandsche bedelaar. Ik zag hem slechts een oogenblik. Ik was in Tommy's kamer en toen kwam en keek hij naar mij. Gij, gij moet hem ook hebben gezien, want ge waart opge wonden over hem aan 't spreken. Ge dreigdet hem te zullen doodschieten." „Hebt ge me daarom myn revolver afge nomen?" Weer kleurde zij. „Neen. ik dacht dat ge van plan waart u zelf dood te schieten. Ik zal u haar nu teruggeven." „Als ge tenminste van meening zyt, dat gc mij die nu weer veilig kunt toevertrouwen," zei hij met een flauwen glimlach. „Maar ver tel me nog eens iets meer van dien geheim- zinnigen bedelaar? Waar leek hy op?" Ze aarzelde een oogenblik. „Ik heb hem maar met een glimp gezien en zou dat inder daad niet kunnen zeggen. „Maar hij herinner de my aan iemand, over wien ik liever niet spreek en aan wien ik liefst zoo min mogelyk terugdenk." „Wie dan?" vroeg Monck. Zijn stem klonk rustig maar beslist. Zij voelde dat hy haar doordringend aankeek, als wilde hij haar haar noodzaken om te ant woorden. „Een verschrikkelijken. ouden inlander, een nachtmerrie van een man, dien ik altijd zal blyven beschouwen als op eenigerlei wys de aanleiding te zijn geweest van den dood van myn echtgenoot." „Vermoedt ge dan dat hij vermoord is?" Ze rilde. „Daar ben ik vrywel van over tuigd," zei ze .„Maar zeker kom ik dat na- tuurlyk nooit te weten. „En ge veronderstelt, dat de moordenaar u hierheen is gevolgd ging hy voort. „Neen, o neen! antwoordde zy haastig. „Dat is natuurlijk dwaasheid. Zoo gek zal hij na tuurlijk niet zijn. Dat was natuurlijk alleen mijn verbeelding. Ik zag een gedaante voor het raam, die me aan hem deed denken." „En zyt ge er zeker van. dat die gedaante voor het raam niet ook alleen in uw verbeel ding heeft bestaan? Neem me niet kwalyk, dat ik u dit vraag, maar dat komt meer voor." „Dat weet ik." zei ze, „en dat heb ik me zelf sedert ook menigmaal afgevraagd. Maar weet u, ik had dien nacht geen koorts," liet ze er flauwtjes glimlachend op volgen. „Bui tendien zag u hem. naar ik meen, ook." Hij glimlachte eveneens. „Ik zag dien nacht veel wat niet waar was. En gij waart toen ook overspannen en dood moe. Misschien hadt ge ook een overvloedigen maaltyd gehad." Ze merkte, dat hy haar wenschte af te lei den van het onderwerp „den dood van haar man" en ze voelde zich daarvoor eenigszins dankbaar. Hy had gemerkt hoe ongaarne zy daarover sprak. Ze volgde zyn wenk en zei: Misschien, wie weet! We zullen het in ieder geval maar aannemen. En nu ls 't dunkt me beter, dat ik uw thee breng en ge wat gaat rusten. Ge hebt veel te veel gepraat en zoudt weer koortsig worden als het zoo door ging. Ik zal 't Peter laten brengen." Hij richtte zich, met een misnoegde uit drukking op 't gelaat, op zijn elleboog en vroeg: „Moet Peter dat doen?" Ze aarzelde even. „Ik zal 't zelf brengen, mits ge mij belooft niet te zullen praten." „Ja," zei hy, „dat wil ik beloven, mits u my ook wat belooft." Ze bleef staan. „En dat is?" Hij keek haar aan. strak maar raadselach tig. „Om niet van my weg te loopen." Het bloed vloog haar naar de wangen. Ze zweeg. Hij stak een hand uit. „Stella, wees in 's hemelsnaam niet bang van me!" Ze legde haar hand in de zijne, ze kon niet anders. Ze wilde hem vragen niets meer te zeggen en haar in vrede te laten gaan. Maar de woorden wilden haar niet over de lippen. Ze bleef zwijgend voor hem staan. En, misschien begreep hy wat er in haar omging. Ook Monck zweeg na dat eenvou dige en ernstige verzoek. Hij hield haar hand een oogenblik vast en trok die niet terug. Die daad van hem bewees haar, dat hij, al thans den eersten tijd, haar wensch zou eer biedigen en ze zeide niets meer HOOFDSTUK VHI De wapenstilstar Tommy was slecht gehumeurd, hy had aan iedereen het land, iets dat slechts hoogst zelden voorkwam. Het weer werd iederen ds| beter. De regentijd was bijna voorbij. Hy w* vrijwel weer hersteld en te wel om met ziek teverlof naar Bhulwana te worden gezonden zei Ralston hem botweg. Maar dat was niet de reden van zijn stemming. Hy had geen ziekteverlof noodif, zei hij. „Wat drommel dan wel?" vroeg Ralstor, eveneens eenigszins ontstemd over het fcit dat iemand die alles had en hebben kon w* zijn hart begeerde, zoo uit zijn humeur kon. Tommy mopperde een onverstaanbaar Mi- woord. Het lag niet in zijn bedoeling om R^' ston tot zijn vertrouwde te maken en mede te deelen wat hem hinderde. Maar Ral ston liet zich niet uit het veld slaan en 'spral er met Monck over, die alweer mooi op vrtf van beterschap was. „Wat scheelt dien slungel toch?" vroegE „Hij wordt met den dag magerder en W** ter." „Laat he mmaar aan my over," zei Mond1 „Verklaar hem maar beter. Ik zal 't wel ffd hem klaar spelen." „Maar dat is hij juist niet!" bromde R>' ston. „Hy moest beter zijn en voor zoover® kan nagaan scheelt hem niets meer, maarK ziet er ontzettend slecht uit en is uitei» prikkelbaar." „Laat hem maar aan my over," zei Mond weer. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 2