"raed-praetI TIHHEi doetje qoedl SCHAGEN Een lagere lanbouwschool Dampo bij Hoofd- Neus- Keel en Borstverkoudheid Maandag 16 Januari 1939 Tweede blad Wonderlijk zooals dè,t helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 et Bij Apothekers en Drogisten OPERATIE GELUKT, PATIËNT OVERLEDEN? Er heersclite een roerende eenstemmig heid tusschen den Hooggeleerden Professor Cornelius Plansoen Eenlijck. en zijn beroem den Raad van Elf, Vrijdagavond in generaal onsult. bijeen, om te trachten de douarière i' OudeBes van Scagen van haar vele kwa- 'n tc genezen. Een patiënte met chronische 'bns finantia, had Plansoen gezegd, voort- rende finantieele hooge koortsen. De be ulde verloskundige Buys van Hoepencool pet zijn onfeilbare gezondheidsprevlèmen- fn steeds geheel pro deo gegeven, was het daarmee eens geweest. Grotewallius de Vore neende daarenboven nog een onderwijsge- iwel tegen de zenuwstrengen ontdekt te heb- irn, 'n verraderlijke tumor, welke bij zelfs per geringe schok de ruggegraat van d' ou de juffrouw onherstelbaar zou beschadigen n vroeg een geheim consult aan. professor Erpius Hoetsjé achtte dit over bodig. De bewaarschool-arts Spoorbonglius beckers had de voor de Heeren doktoren zoo onontbeerlijke uririezuurvergiftiging ontdekt, enoiaJite negenhonderd florijnen, om dit euvel te, verhelpen. Dirckius Postus, ge- ïowfiheidsbidder des gemeenen Volks, zijn ssisienio Campïus Lampietje, Klaverius j&rf, Kermius van Vieren de Vries, Kerkius Öagewisse Sterck, Backer de Swijgsame en Cortins Stam van Pruymen, al deze geleer- jjen waren het er over eens, dat de hooge Blicnte zéér, zéér ziek was Edoch, zij repten niet over moderne hormonen, of klier- fterapie, het bleef bij een lavcmentje hier, Knaclerlatinkje daar Hoewel de patiën- onder de behandeling zieker en zieker ml, en langaanhouclende tonische krain- to optraden, had de wijze raad, meer aan- ttlitvoor den mopjesvertcllenden, schudde- likcndcn geleerden Plantsoen, dan voor 't erk, waarvoor men gkomen was Gro- iwallus de Vere, kreeg zijn zin, 't consult erd geheim verklaart, en naar 't schijnt itoen toch chirurgisch ingegrepen. Het achten is nu nog maar alleen op het com- uniqué der gcnecsheeren. 't Zal luiden: poratie gelukt, patiënt dood. w Waarmede we dus maar willen zeggen, at slechts de roemer zoete wijn ontbrak, an- lors was 't met Wein, Weib uncl Gesang ra zéér gezellige fuif geweest. Inderdaad, ic-heer van Erp, die overigens thans aan de luetufene feestvreugde ook niet deelnam, itiid'ook nu thuis beter genoeglijk zijn vova- Ijo tonen blijven lezen In voetbalter men ^sproken 't Was een zéér matige ver- tOOÉg. Maalles in 't openbaar zeggen, oordeelt <teJju|emcoster. Laten we dan hopen, dat de geheime zitting zich waardiger ge- «®üan in de openbare". En tusschen de liiklachjes, de pretkrampjes, de mopjes ook iderdaad nog eens om 't gemeentebe- mg wordt gedacht, 't Heeft er nu soms iet voel van. Tegen een dosis Attisch zout, «gekruide opmerking, en een geestigheid tusschen de discussies door, hebben we iets, maar 't moet niet zoo blijven. H En daar hadden we dus als primus nu- iro één onzer brave wethouder wethou- yj Dirk, die op een wijze zooals Dr. Göb- ls hem dat niet had kunnen verbeteren, nsiênetje in mekaar had gedraaid, om nu (stekker de Schager Courant op de ezels- ik te zetten. Cründlich, inderdaad. Och arme meent de thouder heüsch, dat wij om zoo een dwa- vertooning anders doen dan genoeglijlk grinniken? Natuurlijk, wij hebben niet >ils de secretaris het genoegen eiken dag Manna van de lippen des Edelachlba- l op te vangen, wij zullen zeker zijn be- ingen niet zoo goed begrijpen. Wij voe- l slechts onze bescheiden taak uit, an- ialve pagina raadswijs en onwijsheid skiaar af te leveren, wij hebben geen da- t den tijd om rustig, notulen te maken [6 overwegen of de geachte spreker nu precies heeft bedoeld wat hij heeft ge- l.. Of gezegd, wat hij heeft bedoeld... 'kwaardig alleen, dat 4 verslaggevers, on- Mnkelijk van elkaar precies dcnzelfden teg aan de woorden van den wethouder Wi. beer Bijlsma kan overigens gerust zijn. groote fakir en telepaath, die gister- ad in het Noordhollandsch Koffiehuis is streden heeft ons èen paar speciale les gegeven. Voortaan werken we met oc- 1 krachten en wanneer de wethouder ifwat koffiedik en een ei voor ons mee nt doen we wonderen. De kletskoekjes, 'bij ons thans offreert mag hij houden, 'lusten we niet. Is dc anderhalf uur lange diep-geheime tig zijn de belangen van het onderwijs H we hopen, niet bekeuveld maar be ften, 't Wordt tijd dat onze ULO-school, Ngeén monopolie heeft en moet concur- m tegen andere inrichtingen van onder- Iweer op peil komt. Geheime zitting, we D dus niets, maar een krant behoort «Ven te zijn in 't oud-Noordhollandsche pje: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet..." ff die niet een volkomen vreemdeling '«l Landbouwdwarsstraatsche Jeruzalem geconstateerd dat onze U.L.O.-school ^twakke stee heeft.. Waarom dit te ver- De opvoedkunde in den tijd, van -We stroomen, den tijd van den worden- työensch is opvoedkunst, zegt ergens on- ^JtOole paedagoog Prof. Casimir. Men kan goedgeschoold onderwijzer zijn, de noo- |e( vakkennis bezitten, maar niet de gave ®bcn deze over te brengen op de jeugd. et particuliere bedrijf kent hardvochtiger tnen. Wie voor een bepaald vak niet !1|gt, gaat er onherroepelijk uit. Ruw, maar «slotte rechtvaardig. Het overheidsbedrijf f rïe bescherming van het personeel zoo- doorgedreven, dat er zeer zware hef- ®°nien en groote torenkranen noodig zijn n onkel klein kiezelsteentje te verleggen... e kans om het ULO-kiezelsteoivtje thans vètfr zonc*er omslag te verleggen is er iJu* T0" "ians- evenals enkele jaren ge- cn> het gemeentebelang en dat van de opvoeding onzer jeugd opofferen aan het particuliere belang van den enkeling? Er is een misschien in jaren niet terug komende mogelijkheid om orde te stellen op de zaken van de U.L.O.-school en als deze gelegenheid niet wordt aangegrepen, dan verstaan onze vroede vaderen weinig van de vraag, ja den eisch welke steeds luider uit de burgerij opklinkt. Medelijden en deernis! Wij zuflen de laatsten zijn die dezen deugden hun waarde ontzeggen. Maar men beoefene die niet ten koste van de opvoeding der jeugd en de positie van onze gemeente. Dan wordt de deugd een ondeugd. De bij herhaling getoonde neiging om het wreede amputeeren van het gezwel, dat aan de U.L.O.-school knaagt, uit te stellen, gaat op halfheid gelijken. Laat ons intusschen hopen, dat in „ge heime" raadszitting de wijsheid en bezon kenheid het hebben gewonnen van de kof- fiehuistafelstemming, welke den laatsten tijd in de openbare vergadering hoogtij viert en dat daar besluiten zijn genomen, welke een einde maken aan een toestand op onderwijsgebied welke onhoudbaar is geworden. De rest was klein goecl, zellfs de miuur vain de kerk rekenen we daaronder. Het valt allemaal weg bij liet groote belang, dat we hierboven noemiden. Hoe onbedtui- dender de zaken, hoe likker de diossiens, zei die burgemeester immers reeds? Jammer anders dat er miiet wat „dun ne" dossiers met „dikke" zaken in behan deling kwamen. Wie de krachtige stuwkracht van de „op perhoofden" der ons omringende dorpen bewondert, vraagt zich verbaasd af hoe on ze Raad het nog langer slikt om bij een te worden geroepen, teneinde quasi geestige moppen te slikken en over alleried onbelangrijke dingen te discuseeren, zonder eens op krachtige wijze op initiatief voois tel len aan te dringen, welke de positie van deze gemeente kunnen bevestigen. Dat ware juister en manlijker dan het excuus van den heer de Vries, die zich we gens een volkomen gerechtvaardige vraag veronfschuildigde met de verzekering, dat heit nooit zijn bedoeling was geweest den burgemeester gebrek aan activiteit te ver wij ten. Wie brult daar van den lach in Söhagen, in Winkel, in Barsingerhorn, in geheel ons Noorderkwartier, ja tot in Haarlem en dien Haag tioe over zulk een zouteloos compli ment? Komaan behoort plumis tri jkerij ruu toit de ©enige taak van onzen Raad? DE GELUKKIGE FIGARO. Uit 800 sollicitanten gekozen! Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Koo- men, is uit 800 sollicitanten benoomd als chef-kapper aan het provinciaal ziekenhuis te Castricum. TENTOONSTELLING. Door de Chr. Vroujvenvereenigïng zal in het lokaal Bethel een tentoonstelling en ver koop worden gehouden van diverse gemaakte manufacturen, zooals kleedjes, handwerken enz. Verschillende attracties zullen verder aanwezig zijn. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. DAAR STAAT 'T VERSTAND BIJ STIL Miss Hamida in 'f Noordhol landsch Koffiehuis. 't Zal je gebeuren, als een daimje je beveelt een andere dame een zoen te geven,, miaar je vrouw zit er óók bij, zoodat je fatsoens halve moet weigeren, 't Zal je gebeuren, als diezelfde dame je even aankijkt en je gaat een orkest d'irigeeren, een Spaansohe dans doen, een gezellige film zien, op je hoofd krabben en aan je nieus jeuken, allemaal zonder dat je 't zelf weet... Dit gebeurde allemaal gisteravond iin het Noordhol landsch koffiehuis, waar de Haarlemsche impressario Theo Bouwmeester was met een varietéprogramimia dat ldonlk ails een 'klok! 't Was eerste klas 't werk van Miss Harnida telepatihe, helderziende en hypnoti seur! Er is op dit gebied veel tiruc, veel flauwekul om 't maar eens gewoon te zeg gen, maar dit was in het genre zeker wel buitengewoon, 't Lag niet. aan de teflepathe diat enkele opdrachten, bepaalde handelin gen te verrichten niet geheel vlot verlie pen, het begeleiden, d,e gediachfcenconcentra- tie is niet zoo eenvoudig. Waar goede begeleiders waren slaagden de lastige opdrachten volkomen. Zelfs onze rijks- en gemeentepolitie interesseerde zidh voor het geval, maai was, merkwaardig ge noeg, juist niet bijzonder telepathisch aan gelegd- De massa suggestie deecl de zaak gieren, 't was ook allerdwaast bekende Schagena- ren de zotte capriolen te zien maken, die miss Hamida ze beval te doen. Het gezelschap Alcx de Mieester gaf een paar sketches welke wel beter gespeeld had den urmen worden en nia de pauze was het weer miss Hamida, die met. den „tele- pathisöhien tenor" Jean Janin verbluffende opdrachten uitvoerde. De helden tenor van den zanger, was zooals dat wordt vereischt, steeds ongeveereen halve toon te hoog of te laag, en voegde zidh maar kwalijk naar de lyrische liedekens, welke de zaal hem opgaf te zingen... Miss Hamida deed op suggestieve wijze nog eenige voorspellingen over de komende wereldnarigheden. Erg best schijnt de heer Hit Ier er niet af te zullen komen! De waar de hiervan is natuurlijk nog niet te beoor deelden. Resumeerende, zeker over het. algemeen, een eersteklas programma van vakmen- schen, beschaafd amusant, van goed kali ber! Een gezellig bal inct 't huisorkest Jan Kos Cs. tot slot. Julianadorp HolL Maatschappij van Land bouw, afd. Den Helder. Lezing door ir. T. P. Huisman. Door bovengenoemde afdeeling werd Za terdag een vergadering gehouden in het café „Prins Iiéndrik" van den heer A. Doorn. Aanwezig waren in totaal 36 ner- sonen, onder welke Wethouder de Boer van Den Helder. De in een vorige verga dering tot voorzitter gekozen heer N. Hoornsman opent met een beroep tot me dewerking op dc leden en de hoop dat het Gemeentebestuur meerdere malen van zijn belangstelling zal willen doen blijken, deze vergadering. Aan ir. Huisman wordt in het bijzonder het welkom toegeroepen en krijgt daarna de gelegenheid om zijn onderwerp: „Overname der Landbouwcrisismaatregelen door de Landbouworganisaties" uiteen te zetten. Spr. zegt dat dit onderwerp veel belang rijker is dan men denkt, omdat hieraan vastzit wat er de eerstvolgende jaren voor den boerenstand zal worden gedaan. De overheid ziet dit niet meer als crisiSj maar helaas als dwingend en van langen duur. Is dat inzicht wel juist? De boerenstand ifl in vrijheid groot geworden. Overal kon ons product in vrije concurrentie geplaatst worden. Thans is er geen land zonder ge nomen maatregelen. Er is geen wereld markt meer en ieder land heeft zijn eigen prijsniveau. Alles kunstmatig. In de landbouw is overal'alles kunstma tig en er zullen tientallen jaren overheen gaan voordat er weer vrije concurrentie is. Op 't oogenblik leven wij in een tijd van overproductie, een te veel aan granen. Aan den kant van de industrie een beper king van den invoer. Elk land neemt eigen industrie te baat voor zijn producten. Duitschland, Frnakrijk; België hebben hun grenzen gesloten voor den steun aan eigen industrie. Zij hebben eigen landbouw in bescherming genomen. Wij hebben voor on ze boter noodig f 1.45 per K.G., Nieuw eZe- land slechts f Q.921/^. Een economisch gekkenhuis! Dit economisch gekkenhuis kan men zoo maar niet wegdenken, 't Is practisch blij vend. De ordeningsgedachte is overal inge drongen en daaraan gaf het buitenland een groote stoot. Door de belemmering van onze producten in het buitenland, zijn wij ook begonnen om voor ons zelf te zorgen. Dat moeten wij gaan doen. Naast 't practisch motief is er ook een ideëele zijde en daarin zit hef blijvende. Verschillende organen dringen op ordening aan. De regeering staat boven dit alles en ziet toe en gaat het goed dan krijgt men sancties en wetten hiervoor. Hierbij blijkt één ding. De groepen die dit alles toe willen passen, willen veel ver der gaan dan onze regeering wilde en dat is voor ons zeer gevaarlijk. Daarom wijkt de regecrimg wefl eens iets af. Ook de boerenstand geordend. De minister wil bij de boerenstaaid ook ordening. Men moet zelf zorgen voor de crisismaatregelen. Bij hem wordt dat amb tenarij. De regeering heeft hierin gelijk, zij schuift dain een deel van de verantwoor delijkheid op ons zelf. Er zijn dingen die zij zelf houdt, zooals Prijsniveau, Finan- ciëü. Voor de algemeene lijn blijft men afhan kelijk van de overheid. Dat is beslissend voor den hoer. De be langrijkste dingen kan de regeering niet overgeven, maar wat. kan hij dan wel over dragen? Voor de varkens wil men een prijs dlie hoonerid is. De Baconexport. en spek be hoeft subsidie. Maar het moeilijkste punt de zeggenschap bij de export, daar zegt de regeering, daar blijf je af, dat heb je nooit gedaan! Aan de exporteurs hebben wij, op knoei en na veel te danken, daar zij afzetgebied zochten \n het belang die marge zoo groot mogelijk te maken. Wij willen dat wel overnemen, maar dan ook meepraten. Dit iis die grootste moeilijk heid als wij uiteindelijk met de regeering gaan praten. Welke toekomst? Maar als wij er mee beginnen, welke toe komst zit er dan in? De regeering wil wel "enige kansen geven, maar niet meer dan thans uit het landbouw crisisfonds. Men wil zoo ver gaan als 't algemeen belang toestaat, maar hoever is dat? Als onze cen trale organisatie op 't standpunt gaat staan van tegemoet komen aan dé regeering om ounf voor punt probeeirtjn om "t over te nemen. Als er niet meer 'toegestaan wordt als thans dan doen wij 't niet Hoe zal die mieening zich vormen? Blijf trouw aan Uw organisatie en blijft vertrouwen stellen, want wij hebben meer dan ooit dit vertrouwen noodig, besloot spr. Door eendrachtig samen werken moeten we zien gaandeweg de zaak naai* onze richting te draaien. Gedachtenwisseling. De heer J. J. Kistemalcer vraagt waar de (10000 ingeblikte koeien vandaan kwamen, volgens zijn meening uit Duitschland. Daar heeft U gelijk in, zegt ir. Huisman, en tegen dit soort dingen moet de boerenstand ge kant zijn. Er worden nog meerdere vragen betreffen de het gesprokene gesteld en door ir. Huis man naar genoegen beantwoord. De voorzitter zegt den spr. dank voor het gesproken woord. De landbouwwintercursus. Hierna volgt heropening van de bijeen komst en volgt een zeer uitgebi'eid relaas, over den Landbouwwintercursus, die door allerlei beloften en het niet inlossen daarvan, niet is doorgegaan en nu wel tot volgend jaar kan worden verschoven. Over de Lagere Land- en Tuinbouwschool wordt door wet houder De Boer in den breede 'n uiteenzet ting geven. Spr. vindt het een genoegen met den heer Daalder hier aanwezig te kunnen zijn. Het gemeentebestuur heeft belangstel ling voor den landbouwwintercursus en al les wat daarmede annex is. Het vertrek van den heer Schroe- vers. Spr. licht uitvoerig de benoeming van den lieer Scliroevers te Schagen en diens snel vertrek toe. Men meende dat alles goed ver zorgd was maar achteraf bleek dat niet het geval te zijn. Men heeft het Gemeentebestuur van langdradig heid in de benoeming in de vacature van Hoofdonderwijzer met L. en T. acte beschuldigd, maar door den de Boer wordt zulks duidelijk toe gelicht, dat dat niet het geval ls. Ondanks alle moeite gedaan om hier spoedig een bekwaam persoon te kunnen benoemen, is men daar nog niet in geslaagd. De openbare lagere landbouwschool zou van groote beteekenis kunnen zijn voor dit deel van de gemeente. De jongelui zouden van de schoolbanken af een jaar of 4 eenige dagen in de week dit onderwijs kunnen krij gen. Uitvoerig wordt een en ander nog toe gelicht en spr. wekt de aanwezigen op, hun krachten in te spannen tot verwezenlijking van deze mooie plannen. De 40 weken worden zoo gunstig mogelijk voor de bedrijfswerkzaamheden ingedeeld Ook over de schooltijden valt te praten. Alles zal zoo gemakkelijk mogelijk worden gere geld. Bestuursverkiezing. Rondvraag. Bij do bestuursverkiezing wordt de aftre dende heer P. Pluister herkozen en nam de ze herbenoeming aan. Bij de rondvraag verzoekt de heer K. Hoog- schagen om een uitslag van de proef veldjes. Er zullen circulaires toegezonden worden. De heer Kistemaker zou gaarne zien dat er een adres aan het hoofdbestuur wordt gericht over het bedanken van de veehouders-leden en over de monopolieheffingen. De heer Glas vraagt of er een nieuwe cur sus moest beginnen, dat was zoo. Daarna volgde, nogmaals met dank voor de belangstelling, sluiting van deze vergade ring. LANGEND1JR Vertegenwoordiger Centrale Com missie Vasfe Lasten. Het Hoofdbestuur van de Ned. Tuinders- bond heeft alsv ertegenwoordiger in de Cen trale Commissie voor de regeling van de vaste Lasten aangewezen den heer N. Kaan te Oudkarspel. Arbeidscontract. Verschillende werkgevers-organisaties heb ben reeds vergaderd, of zullen binnenkort vergaderen over de voortzetting van het ten vorigen jare afgesloten arbeidscontract in den tuinbouw. Sommige hebben reeds be sloten het niet ongewijzigd te continueeren, van anderen is het te verwachten, dat ook op wijziging zal worden aangedrongen. Huish. Ziekenverpleging. Vanwege de afd. Langendijk van het Wit te Kruis zullen 2 cursussen voor huishoude lijke ziekenverpleging worden gehouden. Er hebben zich weer een flink aantal deelne mers aangêmeld. OUDKARSPEL. Lanqendijker Kolfbond. De wedstrijden van den Langendijker Kolfbond werden Zondag in de haan van den heer C. Vis alhier voortgezet. De uitsla gen luidden als volgt: Korpswedstrijd: Derde klasse: Op Maat, Zuidscharwoude: P. Glas (336) 121 pnt.; J. Kramer (233) 115 p.; P. Schoorl (316- 113 p.; Totaal (885) 319 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: D. Bak ker (243) 82 p.; C. Hopman (313) 116 p.; F. Blaauw (268) 127 p. Totaal (824) 325 p. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom (342) 113 p.; F. Moeijes (336) 139 p.; K. Dekker (238) 120 p. Totaal (918) 372 p. Tweede klasse* Volharding, Oudkarspel: K. Kat (352) 112 p.*, L. Stokman (330) 96 p.: C. Plakman (325) 133 p. Totaal (1007) 341 p. Personeele wedstrijd: Derde klasse: Vriendenkring. Noordscharwoude: S. Tim merman (354- 98 p.; H. Janssonius (228), 46 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: Sj. Maakal (345) 100 p. Op Maat, Zuidscharwoude: Jb. van Twuij- ver (298) 111 p.; A. Scholte (220) 77 p.; C. Bijpost 103 p. Volharding, Oudkarspcl: C. Blokker (286) 73 p.: S. Ton (261) 98 p. Vriendenkring. Noordscharwoude (Sajet- G. Langendijk 118 p.; II. Kuiper 111 p.; G. Ens 107 p. Totaal 336 p. Tweede klasse: Onder vrienden, Oudkarspel: A. Eecen (384) 146 p. NOORDSCHARWOUDE. K.J.C.-bazar. In de Burg alhier werd Zondag een bazar gehouden door de Iv.J.C. Het doel van deze bazar was, de K.J.C. aan de noodige finan ciën te helpen om de K.J.C. te kunnen uit breiden door de schooljongens op te. nemen als Sint Jansknapen, Deze bazar is uitstekend gesdaagd. Er is zeer veel publiek geweest, dat druk gebruik heeft gemaakt van de diverse vermakelijk heden. Vredesavond. Zaterdagavond hielden de beide vrouwen vredesgroepen van den Langendijk een vre desavond in „Concordia" alhier. Een nink aantal personen had aan den op roep gevolg gegeven. Er waren ongeveer 200 bezoekers, waarvan het meerendeel vrou wen. De presidente van de Intern. Vrouwenbond v. Vrede en Vrijheid afd. Noordscharwoude opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond ds. Westmeijse uit Rotterdam. Hierna trad een dameskoortje voor het voetlicht en zong een drietal liederen, wel ke met aandacht werden beluisterd. De da mes oogstten veel succes. Vervolgens was het woord aan ds. West meijse, die sprak over het onderwerp: „Vuur met vuur blusschen, of heeft de onbekende soldaat na 20 jaar de vredeswil versterkt?" Op zijn gewone bezielende wijze behandel de de begaafde spr. zijn onderwerp Meerma len reeds namen wij zijn redevoeringen uit voerig op. Wij volstaan voor heden met de pakkende slotwoorden: Waarom er geen geld is voor oud en arm en voor opheffing van de werkloosheid? Het is een gevaar voor de democratie. Men kan de democratische staatsvorm wel handhaven maar deze kan ook uitgehold worden door défaitisme, dat zich reeds van velen mees ter gemaakt heeft. Spr. citeerde het boekje „De droom van v. Moltke", waarin beschre ven wordt, hoe Von Moltke, een Duitsche ge neraal, droomde, dat het Fransche leger geen tegenstand bood en dat 't Duitsche le ger overal in Frankrijk vriendelijk werd ont vangen, omdat zooals cen pastoor tot hem zeide. Frankrijk's regeering besloten had, naar de geboden van Christus te leven. Het zaad moet gestrooid worden. Het, zal vruch ten dragen. Het Christendom is nog zeer jong en ook de menschheid is zeer jong, de menschheid is nog in prae-puberteitsjaren. Hij moet groeien en van onze gedachten moet een intens licht, uitstralen. Zij zullen overwinnen, want waarheid is meer dan leugen, vrede is meer dan oorlog en recht is„ meer dan'onrecht.. Hoe ver is Het geko men met de menschheid. Het kindéke Jezus was veilig bij de beesten, onze kinderen zijn het in 1939 niet onder de menschen Spr. wekte allen op, zich aan de goede zijde van de Orde te stellen en eindigde zijn met groote aandacht gevolgde rede met het uit spreken van een gedicht dat diepen indruk maakte. Nadat een zangkoortje uit Oudkarspel een aantal liederen gezongen had, sloot mevr. Van Dort-Nieman deze bijzonder goed ge slaagde avond met een hartelijk woord van dank tot den spreker en de opwekking, om de vredesbeweging te steunen. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Het districtsbestuur van den Ncderland- schen Tuindersbond vergaderde onder lei ding van den heer A. Schermer, die in zijn openingswoord een terugblik wierp over het jaar dat achter ons ligt. Het gaf weinig goeds De zorgen werden vergroot. De voorzitter heeft bedankt als lid van den Bedrijfsraad voor Noord Holland. De re den van dit bedanken is, dat de voorzitter zich niet kon vereenigen met de instelling van het Kinderbijslagfonds, dat bij den Be drijfsraad is ondergebracht. De voorzitter vond wel, dat er een verte genwoordiger in den Bedrijfsraad moest zijn van den Ned. Tuindersbond, doch hij wilde daar zelf geen deel meer van uitmaken. In zijn plaats werd de heer W. Vennik geko zen. Tot plaatsvervanger de heer A. v. d. Heide. Van de afd. Grootebroek was een brief ont vangen, waarin verzocht werd, nogmaals te ageeren vooi* terugbetaling van liet van de aardappelregeling 1938 overgebleven hef fingsbedrag. Voorts verzocht de afd. te wil len opkomen tegen de heffing voor 1939. Het districtsbestuur zag echter geen heil in het nogmaals voeren van een actie tegen de aardappelheffing 1938. Er is door alle 'belanghebbenden al het mogelijke gedaan, deze heffing terug te krijgen, doch steeds zonder succes. Wel besloot men, tegen de nieuwe heffing voor 1939 op te komen. De voorloopige agenda voor de tc houden alg, jaarvergadering werd vervolgens be sproken. Ook werd de propaganda-actie aan oen be spreking onderworpen. Men zal deze actie voortzetten. Er zijn weer eenige nieuwe af- deelingen opgericht, en wel in de Bcemster en te Hensbroek. Wegwijzer geplaatst. De wegwijzer, welke tot nu toe op den hoek van de Spoorstraat stond, is door de goede zorgen van den A.N.W.B. verplaatst en staat nu op den hoek van den nieuwen weg en de Dorpsstraat. Vanzelfsprekend is de wegwij zer van een ander opschrift voorzien. Onge twijfeld een behoefte! W1ERINGEN Aanrijding. In den Poelweg is de aldaar wonende heer Baving aangereden door een luxe auto van den heer S. Koorn, eveneens uit den Poelweg. Dr. Beeker constateerde o.a. een ribfractuur, zoodat de man wel eenigen tijd rust zal moeten houden. De chauffeur van de auto werd door tegenlicht verblind en had wel gemerkt tegen een karretje te zijn gebotst, doch niet, dat dit door B. werd voortgetrokken en deze zoodoende was ge wond geraakt. Eerst later kwam K. te hoo- ren, welk letsel zijn buurman B. had beko men.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5