THEE Je goed! ze f ts i IUITENL ANDSCH VERZICHT Aspirin \l BP% Brandwonden :en Cenfr. Hengsfenkeuring fe Hoofddorp Arrondissements rechtbank fe Alkmaar I Woensdag 25 Januari 1939 Tweede "blad Snijwonden. Ontvellingen lUROL. geneest zonder litteekena Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 1 Febr. a& herdenkt de Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer haar 25-jarig bestaan. Men ziet hier het bestuur der jubileerende fabriek. Staande van rechts naar links voor het kantoorgebouw, de heeren S. Grootes, Aartswoud; C. Glas, Opmeer; C. Schilder, Hoogwoud; D. Koorn, vice-voorzitter, Aartswoud; K. Bos, voorzitter, Opmeer; J. Veldstra, directeur van Aurora, Opmeer; A. Helder, se cretaris, Wognum; D. Oly, Nieuwe Niedorp; P. Stam, Wognum en G. Stapel, Sijbe karspel. zen ?en, of rat uur, ecialia EN, duur, t dsen. L ra. 1L. 26. M. 31 n, 101 ;en, 50 0 L, 1 8 M.1 en, 1.70 GrooU en en ut Verslag van de Centrale Verplichte Hengst en-Keuring en Preoniile-Kefu- riivg van Trekpaarden in de Provin cie Noordholland, op Donderdag 19 Januari 1939 op het bekende Con- I coursterrein te Hoofddorp. Er waren 7 drie-jan ge hengst en aangege ven Een bleef daarvan afwezig. „Hautain van Wioringcrmeeiv' vader „Innno", eige- jaaar J. P. Dielenian, werd door het Stam- jloek goedgekeurd voor dekking. „Matador jvadcr „Mars vaai Hoek", eigenaar C. A. de JW'ith te Hoofddorp, werd door het Rijk goedgekeurd voor dokking. Voorts werden nog 7 vierjarige en oude re hengsten gepresenteerd die nog niet in 't Keiir-Stamboek waren ingeschreven. Van deze 7 weiden er 3 ingeschreven, n.1. „Her- cule van de Louisa", vad'er „Clairon de la Lys", eigenaars Gebi-s. Kerckhaert, te Mid- tk'Mucer; „Donald van Monnikenihof", vader „Mouton de Bruges'\ eigenaar A. B. die Graal te Midden meer; „Miarcfuis van Jan Gorardshof," vader .Glaiiran de l:a Lys", eigenaresse, vereeniging Hoofddorp te Haar- muMmêer. Het is wel een schrale ogist van deze li stuks; in deze gang vain zaken steekt voor verschillende eigenaars een zeer dure en onaangename les; dat het n.1. een buiiten- tevoon moeilijk en riskant werk is om longsten te fokken. Veilig kan gecons'ta- Icord worden, dat dit werk veel beten* aa.n de fokkers in het Zuiden van ons land kan worden overgelaten, waar beter doorge fokt materiaal aanwezig is; waar men door jarenlange ondervinding geroutineerd sin dat bedrijf en waar de omstandigheden i«l gunstiger'zijn. Bij rk Premie Keuring werd in die groote O kleine maat gekeurd. No, 1 in de grootc maat was „Elegant •tn Willy", van de Veroeniging „Hollands Noorderkwartier", die f 100.kreeg en een Tdaillc van het Stamboek. No, 2 „Hercule van de Louisa". hovenge- »rod, n>et f 30. No. 3 „Mon", van A. Kranenburg, met f 20 Q no. 4 „Danseur", van J. C. Witte, op ï««l ook f 20.— No. 1 in de kleine maat was „Herseur II I* Cognebeau", met f 100.en een nnedail- No. 2 „Donald van Monnikenihof," boven- Pooonul, met f 30. ïr was f 200.van de Provinciale Be- [ffngs-Commissie beschikbaar en f 100. t> kot Stamboek en 2 medaillies. Dc beide koppaarden. vader en zoon, wer- ™in schitterende conditie voorgebracht en ®|j» in kwaliteit ver hoven de rest uit. .Hot was mooi weer en er was veel be- Bslcljing. Door sommigen werd op loa.rt.e- •'W wijze afscheid genomen van dein Voor- Tr dor Jury, dien B. C. Puylaert, die met Wndag zijn werk in Noordholland afsloot BJJJiÜ een lange reeks van jaren als ■J™ was opgetreden op een wijze, waar waardoering voor bestond bij allen, !ur iG maken hadden. Hem werden l^jlke woorden van dankzegging toege- en Lij werd gefeliciteerd, dat hij r^vt-nstaande zijn zeer hoogen leeftijd zoo goede gezondlheid genoot Uit onze Omgeving SCHOORL agen E»I ,l!« 3B0* Sit WSPtUTIEVE BOERENLEENBANK. Bil11 "W en solide! Huldiging van het scheidende bestuurslid A. v. Lienen Sr. w^Pei'atieve Boerenleenbank hield gis- C v°nu;.on(ler voorzitterschap van den heer i f«,u- v'nder een druk bezochte ledenver- JJbng in het lok? ma k Camperdui WeM rloor llct ruischen der golven (ie agenda in vlot tempo afgewerkt. !«ïinn n0ff steeds niet beter wordenden ilonlr'v,1SfC'ien ,toestand *en plattenlande, ah w °PGnjnSs\voord niet zoo blijmoedig r,o.iCYor!*e 'aar: de toestand van de boe- leenbank was echter sterk en solide. liLn„°tulei? Worc'Gïl zonder op- of aanmer kt goedgekeurd, waarna de vergadering heer pr°ia!,ls V00r rlit iaar aanwees den Ui» a Schormcr- kassier. ae mededeelingen van den voorzitter bleek, dat de rentestandaard voor spaargel den 2% bedraagt, en voor uitgeleende gelden 4 boven 110.000 l procent. liet uitgebreide jaarverslag over 1938 met zijn vele cijfermateriaal wekte wel den indruk, dat de slecht ste economische toestanden voorbij zijn. De reserve zal na bijvoeging van de winst straks f 14813,47 be dragen. Gememoreerd werd nog, dat het aftredende bestuurlid, de lieer A. van Lienen Sr., ip de 22 jaren, dat hij zitting had in het bestuur, 250 vergaderingen had meegemaakt. De financieele commissie verklaarde bij monde van haar oudste lid, den heer A. Dongelmans, dat zij alle boeken en beschei den in de beste orde had bevonden. De winst- en verliesrekening over 1938, die in ontvangsten en uitga ven sloot met f 514.506,96, en de ba lans, die het totaal van f373.824.94 vertoonde, werden vervolgens goed gekeurd. Het saldo winst bedroeg f 1222.07. Op voorstel van bestuur en raad van toe zicht werd besloten de winst 1938 op de re serve te plaatsen. Tot lid van de financieele commissie werd benoemd de heer P. Duin, zoodat deze com missie thans bestaat uit de heeren R. Wog num, C. Geus en P. Duin. Verkiezingen. Het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid, de heer W. Sevenhuysen, werd bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het bedan ken van don heer A. v. Lienen Sr. werd voorzien door de verkiezing van den heer W. Kroon. De voorzitter wees er bij deze gelegenheid op, hoe hel scheidende lid, de heer v. Lienen, in de 22 jaren, dat hij zit ting had in het bestuur, steeds z'n volle persoonlijkheid had gegeven en bracht hem daarvoor hulde en dank. Het aan de beurt van aftreden zijnde lid van den Raad van toezicht, den heer C. Koel. werd bij acclamatie herkozen. Afscheid v. Lienen. De heer D. Duin Wz., voorzitter van het bestuur, kreeg nu gelegenheid om afscheid te nemen van den heer van Lienen, die om redenen van ouderdom had gemeend te moe ten bedanken. Spreker wees er op, hoe bestuur en raad van toezocht in de 22 iaren, die voorbij gin gen, steeds het onpartijdige en heldere oor deel van hun medewerker hadden gewaar deerd, en hoe zij hem hadden leeren kennen als een eerlijk en oprecht vriend, dien zij noode zullen missen. Namens het bestuur en raad van toezicht bood liij den scheidenden medewerker en ouden vriend een enveloppe met inhoud aan en sprak hij de hoop uit, dat er voor v. Lie nen en echtgcnoote nog jaren van welver diende rust mochten zijn weggelegd. De vergadering stemde met een hartelijk applaus in met deze afscheidswoorden. Nadat, ook de heer Schermer als kassier nog eenige hartelijke woorden tot den schei dende had gericht, en daarbij een kistje fijne rookertjes had aangeboden, dankte de heer v. Lienen bestuur en leden ontroerd voor het vertrouwen dat hij steeds had mo gen genieten. Rondvraag. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten van Noord- holland er bezwaar tegen hebben, dat pol derbesturen leeningen sluiten bij een boe renleenbank. Waarom het bestuur toch steeds aandringt op aflossing, meende de heer Groen. Het geld geeft toch rente? Als men schulden maakt, aldus de voor zitter. moet men ook zorgen er weer af te komen. De heer D. Duin Wz. voegde hier nog aan toe. dat het bestuur ook diende te zorgen voor de twee borgen, die steeds gesteld moesten worden. Overigens werd het regle ment in dezen soepel toegepast. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, de autobussen reden voor en alles trok weer uit 't hooge Noorden huistoe. De bank maakt het haar leden gemakkelijk! WINKEL KOEDIJK Werkloozen weer In het vrije bedrijf. Uit onze gemeente zijn 25 arbeiders te werk gesteld te Bergen voor werkzaamhe den aan het vliegkamp. Door deze ruime plaatsing in het vrije bedrijf, zijn de werk zaamheden aan de nieuwe begraafplaats alhier voorloopig stopgezet. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Mej. T. v. d. Veen, hoofd der Kleuter school te Zuidscharwoude, is in gelijke betrekking benoemd te 's-Gravenzande. Naar wij vernemen, heeft zij vobr deze benoeming bedankt. SCHAGEN Notaris Van Leersnm in den Voogdijraad. Bij K. B. van 21 Januari is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar, No taris G. J. van Leersum, alhier. HET ONGELUK OF DE MISDAAD TE KOEDIJK Wij heMran gegronde redenen aan te no nnen, dat, de zaak van den heer B. te Bergen die beschuldigd is zijn kinderen in Januari 1938 opzettelijk te Koedijk te hebben ver dronken, haar ontknooping nadert. Naar wij vernemen zijn weer eenige bijzonderhe den aan het licht gekomen, die de afwikke ling kunnen verhaasten. Het schijnt, dat voor de definitieve oplos sing van de zaak de weg naaa* Sclliagen Leidt. De Justitie werkt koortsachtig aan het ontraadselen van deze gehcim'zi,innige zaak. VERANDERING BIJ HET RJL SCHAGER DAGBLAD. Do Schager redacteur van het door de fa. Stumipel te Hoorn uitgegeven Schager Dagblad, de heer Kolkman, gaat, naar wij vernemen, wegens toegepaste bezuiniging Schagen verlaten. Zijn werkzaamheden zullen, naar wij vernemen, voor zooveel mogelijk, worden overgenomen door den heer Schneider, onderwijzer aan de B. K. school alhier. Feitelijk nam de heer Schneider reeds sinds geruirr.cn tijd de werkzaamheden van den heer K., die zich weinig meer met het openbare leven be moeide, waar. BRIDGE-SUCCESSEN. Op het Maandag j.1. gehouden bridge- fournooi van de AVRO, waarvan de voor ronde plaats had in het Casino te Den Helder, behaalden onze plaatsgenooten, de heeren C. Barneveld en H. J. van Hattum den eersten prijs met 15 punten uit 7 tafels. Tevens werden zij geplaatst in de kwart finale, welke te Amsterdam gehouden zal worden. LANDBOUWWINTERSCHOOL. Door Gedeputeerde Staten dezer provin cie is thans goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van grond aan de Dorpen voor de stichting van de Landbouwwint er scihoo 1 en het besluit tot verkoop vain die oude school met terrein. Met den bouw van de school wordt bin nen enkele diagen een aanvang gemaakt, tiet wenk zal worden uitgevoerd door den aannemer G. Koning, alhier. FRANKRIJK VAN ALLE ZIJDEN BE DREIGD. HET AFTREDEN VAN SCHACHT. S.A. EN REICHSWFHR. Onlangs stelde de bekende Duitsche uitgeweken schrijver, Thomas Mann, met leedwezen vast, hoe destijds de zwakke conservatieve leider in Duitschland, von Papen, het Rijk had uitgeleverd aan het nationiaal- socialisme en hoe het in September j.1. wederom een zwakke conserva tieve leider was geweest, Chamber- lain, die het Derde Rijk van een wissen ondergang had gered. We willen in het midden latien of deze opvatting juist is of niet. Zeker lijkt het echter, dat de zoo vurig gowcnschte vrede archterwege is gebleven en dat Europa zich sedert September voortdurend is blijven bewegen aan het uiterste randje van een afgrond. Iedere misstap bcteekent oorlog en het ziet er naar uit of die misstap op den duur onmogelijk kan worden verme den.. Bij dat alles wordt, de positie van Frank rijk met den dag hachelijker. Italië blijft uitvaren en schreeuwen om het bezit van Corsica, Tunis, Djibouti en niemand weet met welke eischen Hitier op 30 Januari zal komen. Franco is op het punt het repu'bli- kcimscbe bewind onder dien voet te loopon en hoe graag Frankrijk hier vermoedelijk zou willen helpen, het, doet het niet en het durft het vermoedelijk ook niet. Men zal zich echter niet vergissen, waa neer men aanneemt, dat de heeren te Pa rijs ernstig berouw hebben over de hou ding, welke in het afgeloopem najaar door ben is ingenomen. Het opofferen van Tsjecho-Slowakjje kwam neer op een prijs geven der Centraal-Europeesrhe bondge nootschappen en een uiting, als we de af- geloopen dagen konden vernemen en die afkomstig zou zijn van een Poolsch regee- ringsman: „Een verbond met Frankrijk blijft buiten kwestie, omdat Frankrijk voor bekend staat zijn bondgenooten steeds in den steek te laten", moet voor de heeren te Parijs wel heel zwaar verteerbaar zijn geweest. Omdater wel iets van waar is! Italië blijft, zooals reeds gezegd, tegen Frankrijk te keer gaan. De persuitingen blijven zoo scherp als men zich die slechts kan denken, Mussolini zelf laat zich niet onbetuigd en deze houding schijnt de opvat ting ingang te hebben doen vinden, dat de Duce zijn asgenoot Hitier achter zich weet. Men gaat zich te buiten aan veronderstel lingen omtrent de rede van Hitier, die op 30 Januari wordt verwacht en, een en an der in verband brengend, verwachten som migen. dat de Führer daar de koloniale kwestie naar den voorgrond zal brengen en b.v. een nieuwe verdeeling van Afrika ten gunste van Italië en Duitschland zal opeischen. Iets dergelijks zou de bedrei gingen voor Frankrijk ontegenzeggelijk verzwaren en, gezien den gang van zaken in Spanje, moet men te Parijs langzamer hand wel het benauwende gevoel krijgen, zich naar alle zijden te land omringd te weten van vijanden. Een ding kan Frankrijk daiarbij tot troost dienen. Er is niet die minste twijfel aan of die economische toestand in die bedde tota litaire staten begint meer en meer onhoud baar te worden. De overwin in gen, wellilce Duitschland tot dusverre vermocht te boe ken hebben ten aanzien van de voiles wel vaart het omgekeerde van verbetering ge bracht en vol verbazing nam de wereld en kele dagen geleden kennis van bet. aftre den van de financieeleai duivelskunstenaar Schaoht, Hier gelijk altijd, wanneer er in Duitsch land iets gebeurt, staan we voor een puzz- le. De wereld kan slechts raden naar de oorzaken, maar ze heeft een scherpe neus en zal de plank wel niet ver misslaan, wanneer ze aanneemt, dat Schaoht, die bij al zijn hekserijen steeds een zekeren zin voor realiteit behield, zich niet wenschtie te storten in een inflatie, een avontuur, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Hitier schijnt de keus te hebben gehad tussohen leeningen en belast ingverhooging of uitbreiding van de circulatie. Het eerste zou hij niet hebben aangedurfd, het tweede wenschte Schacht niet mee te maken. En zoo moest hij zijn plaats inruimen aan den meer volgzamen heer Funk. Wanneer we in de naaste toekomst de goedercmprij'zen en de aandeelen zien stij gen, dan zullen we weten, waar we aan toe zijn. Daarnaast zal men er goed aan dben scherp in het oog te houden de veihoudüng tusschen Duitsche regeering en Rijksweer, d.w.z. het leger. Hoewel in de S. A. de on tevredenheid heet toe te nemen, schijnt de regeering meestal de grootste vrees te heb ben gekoesterd voor een evenitaieelen on trouw van het leger. Hierin moet stellig de oorzaak worden gezocht van het feit, dat destijds veranderingen hebben pliaats ge- bad in de leiding, veranderingen, die er ten slotte toe voerden, dat de Fulhrer het opperbewind in handen nam. Geheel zeker schijnt men zich echter nog steeds niet te voelen. Het verbod aan offi cieren van de rijksweer om den SO-sten verjaardag van ex-keizer Wilhelm te vie ren was even eigenaardig door het feit zelf als doorde strenge straffen, waarmee werd gedreigd. Nog deze week kon mien lezen omtrent een nauw verband, dat men op allerlei wij zen zoekt te leggen tusschen S.A. en Rijks weer. Men vertrouwt de zaak blijkbaar nog steeds niet. Vermoedelijk niet geheel ten onrechte. Want zoowel buiten als binnen Duitsch land zonden zeer velen worden gevonden, die hun hoop gericht hebben op d'e rijks weer, het leger en die daarvan verwachten, diat. bet te eeniger tijd het Hitler-rogime terzijde zal stellen, de orde in het binnen land tijdelijk zal handhaven om zich ver volgens in verbinding te stellen met. het buitenland ten einde te konven tot nieuwe meer gezonde internationale en nationale toestanden. Er wordt veel gefantaseerd in onze da- gen. Of iets dergelijks op waarhefid berust? Dc tijd zal het leeren, Een raadgeving voor allen: Zorg Asplrln in huis te hebbent HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 21 Januari stondlen 111 per sonen als werkzoekende ingeschreven, waar van: 25 grondwerkers, 10 itimmerlieden, 2 metselaars, 2 opperlieden, 3 schilders, 1 af schrijver, 8 arbeidiers-dhauiffeiu.rs, 1 wals» machinist, 1 loodgieter, 1 machine-bankwer ker, 42 landarbeiders, 12 losse arbeiders, 1 stalknecht, 1 kantoorbediende eai 1 dienst bode. In de overeenkomstige week 5n 1938 ston den 149 arbeiders ingeschreven. Hiervan, werkten in werkverschaffing 5 bij de Schar ger Kogge en 38 in do baggerregeling. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 21 Januari stonden 86 werk loozen ingeschreven, waarvan 21 in de steunregeling, 29 in de centrale werkver schaffing en 7 in de gemeentelijke werkver schaffing (baggerregeling), terwijl 29 werk loozen uit hun bondskas trekken. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 24 Januari.) Uitspraak: Voordat de zitting een aanvang nam, deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen P. C. S., wonende te Den Helder, die terecht had gestaan wegens diefstal van een visch- fuik uit het Timorpark te Den Helder. Ver^ dachte werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf (eisch 6 maanden). Daarna werden twee zaken met gesloten deuren behandeld. Anna Paulowna. DIEFSTAL VAN f 110. Om ruim half een wordt de zitting weer openbaar verklaard en moet terecht staan J. de M., geboren te Den Helder, thans wo nende te Anna Paulowna. Verd. is gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op 7 Juli 1938 in de loods waarin een jas hing, een portefeuille, inhoudende f110.uit een binnenzak heeft weggenomen. Verd. erkent het feit. Mr. Ledeboer vraagt verd. of hij daarna de portefeuille heeft weggegooid? Verd.: Ja. President: En heeft u al dat geld opge maakt? Verd.: Ja. Als getuige wordt gehoord P. G., aannemer van beroep, van wien verd. het geld gesto len heeft. President: Was het niet wat gevaarlijk zooveel geld bij u te hebben? Get.: Ik moest m'n werkvolk het loon uit betalen en heb daarom zooveel geld bij me gestoken. President tot verd.: Dat is toch erg gemeen van je, om het loon van je kameraden te stelen. Bovendien liep je nog in een voor waardelijke veroordeeling. Waar had je die voor gekregen? Verd.: Voor valschheid in geschrifte. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, meent dat het ten laste gelegde door de bekentenis van verd. wettig en overtui gend is bewezen. Mr. v. d. Feen de Li'lle acht hier, gezien de antecedenten van verd., een gevoelige straf zeker op haar plaats en eischt derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De President bepaalt dan de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen, des mor gens om tien uur. De zitting wordt dan geschorst tot des middags kwart vóór twee. Anna Paulowna, AARDAPPELEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. De laatste zaak is die tegen M. B., wonen de te Noordwijk, destijds wonende te Anna Paulowna, die in hooger beroep was geko men van een vonnis van Juni 1938, waarbij verd. was veroordeeld tot een geldboete van f 1000.subs 3 maanden hechtenis wegens het telen van vroege aardappelen zonder vergunning. De Officier ziet af van bet verhoor der bei de opgeroepen getuigen, Mr. v. d. Feen de Li 11c kan zich vereenigen met het vonnis van den Kantonrechter en eischt bevesti ging van dit vonnis. De verdediger van verd. Mr. W. 'Aalders- berg uit Den Haag wijst er in zijn pleidooi op diat het voordeel van zim Cliënt niet f 700 doch f 300.— was. Spr. meent, dat de over treding in omvang niet zx>o groot is al oor spronkelijk lijkt., in verhouding tot verdacb- tes inkomen acht pleiter de boete veel te hoog. Pleiter verzoekt daarom voor zijn cliënt de uiterste clementie.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5