Arrondissements rechtbank te Alkmaar Raad Bergen POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 30 Januari.) Texel. TWEE IJZEREN VATEN GESTOLEN. Terecht moet staan L. V., van beroep vrachtrijder, die ervan wordt beschuldigd in Februari 1937 te de Koog twee ijzeren va ten te hebben weggenomen, welke waren aangespoeld. Verdachte erkent het feit en zegt, dat hij ze voor 15 gulden per stuk verkocht heeft, maar toen hij ze wegnam, niet wist dat die vaten die waarde hadden Als getuige wordt gehoord D. J. L., ge meente-veldwachter op Texel, die verklaart, dat verd. de vaten welke waren aangespoeld, had moeten aangeven bij de Strandvonderij. Politierechter tot verd.: Heeft u dat geld n.1. f30.teruggegeven. Verd.: Neen; Edelachtbare. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille is van oordeel, dat die strandvonderij, welke hand over hand toeneemt, een einde dient te nemen. Het, is een soort sport en wie het spel verliest is verloren. De gele den schade ad f30.moet aan den Staat worden terugbetaald en daarenboven dient er nog een boete te worden opgelegd. De Of ficier eischt dan een geldboete van f60. subs. 30 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde den verd. tot een geldboete van f40.— subs. 20 dagen hechtenis. Ook de heler bekent. In verband met dezelfde zaak moet te recht staan P. E., die de heler van de vaten wa s. Verd. is timmerman van beroep en woont te de Kooe. Hij bekent de vaten van verd. te hebben gekocht. Politierechter: U wist heel goed, dat verd. V. die vaten had gevonden, nietwaar? Verd.: Ik vermoedde het wel, maar V. heeft het me nooit gezegd. Politierechter: Voor de politie heeft u an ders verklaard. Daar heeft u gezegd, dat u wist, dat de vaten waren aangespoeld. Get. L. V. komt verklaren, dat hij de vaten aan verd. E. heeft verkocht De gemeente veldwachter D. J. L. komt verklaren, dat hij bij de Geus de vaten in be slag heeft genomen. De Officier van Justitie vindt het gilde op- koopers zeer onsympathiek, omdat die men- schen met de winst gaan strijken. Mr. v. d. Feen de Lille eischt tegen dezen verdachte f75.— boete, subs. 40 dagen hechtenis en con form den eisch wordt verd. veroordeeld. Den Helder. EEN JONGETJE MISHANDELD. De volgende verd. is L. B., bankwerker van beroep, wonende te Den Helder, die ervan wordt beschuldigd den achtjarigen D. J. D., wonende aldaar, een klap in het gezicht te hebben gegeven. Verd. zegt, dat het jongetje een oorvijg 'heeft gekregen. Politierechter: Waarom deed u dat? Verd.: Omdat de jongen een luchtballontje van een meisje afnam en dat kind toen be gon te huilen. Politierechter: Daar had u zich niet mee te bemoeien. De eerste getuige is de 8-jarige D. J. D., die op Zondag 13 Maart 1938 met een meisje sneelde. Het meisje begon te huilen, omdat die meneer mij sloeg. Ik nam geen ballonne tje af, zegt get. Politierechter: Sloeg die meneer meer dan eens? Get.: Driemaal. D,c tweede getuige is de moeder van den jongen, mej. N. IC., uit den Helder, die ver klaart, dat zij verzocht heeft den verdachte te vervolgen. De Officier van Justitie requireert f 15. boete, subs. 10 dagen, waarna de Politierech ter verd. veroordeelt tot f 10.boete, subs. 5 dagen hechtenis. Den Helder. EEN SLAG MET EEN SCHOEN. Dan moet voor haar dechter komen mej. K. P„ die ervan wordt beschuldigd, op 24 November 1938 den sluiswachter J. T., een slag met een schoen op z'n linkerhand te hebben gegeven. Verdachte ontkent het tenlaste gelegde. De eerste getuige is de sluiswachter J. T., te Den Helder, die den slag met den schoen heeft gekregen. De tweede getuige is de zoon van den sluis wachter P. T„ die verklaart bij de woning van z'n vader te hebben gestaan en gezien heeft, dat verd. met een schoen naar z'n va der sloeg. Als get. a décharge wordt de echtgenoot van verd., de sluisknecht P. J. G. gehoord. Deze ontkent, dat zijn vrouw met een schoen geslagen heeft. De Officier van Justitie eischt f6.boete, subs. 3 dagen hechtenis en conform dezen eisch wordt verd. Veroordeeld. Den Helder. EEN DAMESFIETS BESCHADIGD. Vervolgens moeten terecht staan B. de W. en O. P., van beroep visschersknechten, woonachtig te Don Helder, die ervan worden beschuldigd in den nacht van 26 op 27 No vember 1938 op do Keizersgracht te Den Hel der een damesrijwiel te hebben beschadigd. Verdachten erkennen het feit. Politierechter tot verd. de W.: Hoeveel glazen bier had U op? Verd. de W.: Vijftien. Politie rechter: Dat is verschrikkelijk. En U verd. O. P.? Verd. P.: Ongeveer hetzelfde aantal. De eerste getuige is mej. M A. K.. kan- toonbediende te Den Helder., wier fiets ge stolen werd. De tweede getuige is mej. J. M. van L., die in den nacht op de Keizersgracht te Den Helder een twistgesprek heeft gehoord. De ruziemakers hadden een fiets bij zich. De derde getuige is de matroos Th. B„ die beide verdachten met de fiets in den bcwus- ten nacht heeft gezien op de Keizersgracht. Ze smeten er mede en een der verdachten sloeg de lantaarn er af. De Politierechter wijst er verd. op. dat ze beide al eens meer met den rechter in aanraking zijn geweest. Verd. de W. is we gens vernieling eenmaal veroordeeld: doch verd. P. heeft verschillende yeroordcelingen achter den rug en loopt zelfs in een voor waardelijke veroordccling. De Officier van Justitie, wil onderscheid maken tusschen de W. en P. De laatste heeft de fiets uit de steeg gehaald en heeft bovendien al reeds vele veroordeelingen achter den rug. Mr. v. d. Feen de Lille eischt tegen verd. de W. een geldboete van f 40, subs. 20 da gen hechtenis en tegen verd. P. een gevan genisstraf voor den tijd van drie maanden. De Politierechter, uitspraak doende, ver oordeelt verd. de W. conform den eisch van den Officier, terwijl verd. P. wordt veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. S c h o o r 1. EEN KLAP, WELKE NIETS KOSTTE. Vervolgens moet terechts taan een zekere G. D., los werkman, wonende te Schoorl, die ervan beschuldigd wordt een zekeren J. W. KI., van beroep chauffeur, eveneens woonachtig te Schoorl, een klap te hebben gegeven. Verd. erkent het feit, doch voegt erbij, dat get. KI. hem had getart. Als getuige wordt gehoord J. W. KI., die verklaart, dat verd. en hij ruzie hadden. De Officier van Justitie acht het tenlaste gelegde niet wettig en overtuigend bewe zen en vraagt vrijspraak. De politierechter wijst dan vonnis, con form den eisch van het O. M. Uit onze omgeving ALKMAAR MILITAIRE BARAKKEN OP DE KROCHT? Heden vernemen we, dat op de Krocht, het bekende speelterein achter de gevange nis, opmetingen waren gedaan onder lei ding van militairen en men wist ons te ver tellen, dat deze in verband stonden met een voornemen van defensie om thans reeds een deel van het 2de regiment Luchtdoel- artillerie naar Alkmaar te doen verhuizen. Men sprak over twee compagnieën, die voorloopig in barakken zouden moeten wor den ondergebracht en die tegen eind Maart te verwachten zouden zijn. De burgemeester deelde ons in dit ver hand mede, dat hem omtrent een eventueel in gebruik nemen van de Krocht niets be paalds bekend was. Wel \Varen voor eeni- gen tijd enkele heeren bij hem geweest, die hem over de aansrelesenheid betreffen de het leggen van militairen in Alkmaar hadden gesproken. Ze waren vertrokken, voorzien van de noodige kaarten en gege vens. Omtrent de resultaten van dit onder zoek was den burgemeester nog niets ter oore gekomen. Aangezien een terrein aan de Krocht voor twee heele compagnieën wel te klein zal zijn, mag men verwachten, dat óf een groo- ter terrein of meerdere terreinen in ge bruik zullen worden genomen. In elk geval schijnt Alkmaar straks zijn barakkenkamp te zullen hebben. DE VACATURE-BAKKER. Zooals gemeld, is thans de heer Zeegers aangeschreven, de raadsvacature Bakker te bezetten. Uit betrouwbare bron verne men we. dat ook hij zal bedanken. Aan de beurt komt dus wegens ver trek van de heeren Koopmans en Waarden burg uit Alkmaar de heer Torenvlledt, die geen lid meer is van de S.D.A.P. Be dankt op grond daarvan ook hij, dan is aan de orde de heer Couwenhoven. Deze staat no. 2 op de nieuwe groslijst en hij zal de zetel zonder eenigen twijfel wel aan vaarden. Waarmee dan de zaak haar einde vindt. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. Over de 5de lijn van het Alkmaarsche radiodistributienet hield gisterenavond de burgemeester een rede als voorzitter van het Comité van Aanbeveling voor de op 1 Febr. te houden inzameling voor het jubile umfonds voor den Armenraad. Deze Ar menraad herdenkt op 20 Maart a.s. zijn 25- jarig jubileum. IDEALE FORNUIZEN BIJ HEUSEVELDT. De fa. Heuseveldt heeft voor de huis vrouwen goed nieuws. De A.G.A,-fornuizen toch, die zij verkoopt zijn wonderen der techniek en kunnen als ideaal worden be schouwd. De mogelijkheden ervan zijn bij zonder groot. Waarlijk een ingenieuze vin ding. Men leze voor bijzonderheden de in dit nr. voorkomende advertentie. LANGEND1JK STAATSPENSIOEN. Men deelt ons mee, dat pogingen worden aangewend om te komen tot een afdeeling van den Christelijken Bond van Staatspen- sionneering. EEN AFDEELING VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND? Verschillende Vrijz. Democraten uit de langendijker gemeenten worden uitgenoo- rligd om te komen tot één afd. van de Vrijz. Dem. Bond. Mr. van Dam, algemeen secre taris van den V.D.B., zal in de vergadering, die hoogstwaarschijnlijk de volgende week zal worden gehouden, de besprekingen daar toe inleiden. DUURDERE ZUURKOOL. De zuurkoolfabrikanten besloten den prijs der zuurkool met f 3 per vat te verhoogen in verband met de stijgende prijzen van de witte kool, die tot grondstof voor de berei ding der zuurkool dient. LANGENDIJK ééN! De pogingen om tot vereeniging van de Langendijker gemeenten te ko men, beginnen al meer vasten vorm aan te nemen. Eerlang kan een ver gadering worden venvacht van wet houders, om op die wijze tot een initiatief-voorstel bij de gemeentera den te komen. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Onderling Hulp betoon. De gisteravond in de zaal van den heer J. de Bakker gehouden jaarvergadering van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" was goed bezocht De heer J. Kuiper, voorzitter, besprak in zijn openingsrede de slechte tijdsomstandig heden. Vergrooting van het ledental zou spr. zeer op prijs stellen, doch de slechte finan- cioele positie van velen houdt de toetreding tegen. Voorz. heette de afgevaardigden van de zusterverecniging uit Oudkarspcl harte lijk welkom. Na voorlezing en vaststelling der notulen bracht de heer K. van Dijk verslag uit van zijn gehouden beheer als penningmeester. De rekening staat op een totaal bedrag van f 2181,63. Aan ziekengeld is f 1108.uitge keerd. De vereeniging is vooruitgegaan met f 466.79, waardoor de reserve is toegenomen van f 3548,64 tot f 4015.43. Er zijn 174 heele uitkeeringen gedaan aan 32 personen, met 896 ziekendagen, 50 halve uitkeeringen met 259 ziektedagen aan 10 le den. De heer F. Hink adviseerde de rekening al dus vast te stellen, waartoe men besloot. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het aantal volle leden is verminderd met 2 tot-145, 't aantal halve le den is verminderd Van 61 tot 58. Het is jam mer dat drie personen geroyeerd moesten worden. Daartoe is echter eerst na ampele overweging besloten. Men kan geen lid zijn zonder contributie te betalen. De secretaris vestigde er de aandacht op, dat het volgend iaar het 40-jarig bestaan zal kunnen worden herdacht. Dit verslag werd met hartelijke woorden van dank aan den heer Kansen vastgesteld. Voorz. zeide dat de heer Kansen over 2 jaar 25 jaar secretaris zal zijn. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren J. Kuiper, D. Kansen en C. Kuiper herko zen met algemeene stemmen. Daar de heer Kuiper zijn 20-jarig jubileum als voorzitter herdenkt werd aan alle leden een rookertje geoffreerd. Voorzitter deelde mede, dat de bode weer voor een jaar is benoemd. Op voorstel van het bestuur werd zijn vergoeding, welke eenige jaren geleden tot 10 van de con tributie is verlaagd, verhoogd, met dien ver stande dat hem voor elke ziekengeldkwitan tie welke bij uitbetaald -.05 wordt vergooit, Het volgende bestuursvoorstel was, de uit- kec-ring te verhoogen: voor heele leden van f 7.50 tot f 9.00 per week en voor halve le den van f 3.90 tot f 4.80 per week De uitkeeringsduur wilde het bestuur hand haven op 13 weken heel en 13 weken half. Deze verhoogingen zullen voorloopig voor een jaar, ingaande 1 Maart a.s. worden toe gepast. RONDVRAAG. De heer G. IJff, voorz. van „Hulp in Nood" dankte voor de ontvangen uitnoodiging. Spr. feliciteerde de vereen, met de gunstige uit komst- De heer K. van Dijk wekte de leden op het ledental uit te breiden. Als er meer jonge le den komen, komt dit de vereen, ten goede. Hierna sluiting. OUDKARSPEL STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 28 Januari j.1. stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven 32 werkloozen. Over de week van 23—28 Januari j.1. wa ren bij de gemeentelijke werkverschaffingen baggeren en slooten tewerkgesteld 16 werk- looze arbeiders; 3 werkloozen stempelden, terwijl de overigen uit de bondskassen trok ken. POLITIE. Gevonden, een kindertrekwagen en een zilveren vulpotlood. Verloren: een belastingplaatje. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. ZUIDSCHARWOUDE. TEGEN ONTEIGENING VAN LANDERIJEN VOOR DEN O.-PROEFPOLDER. Wat Mr. Dr. Buiskool er van zegt. Gistermiddag kwamen ten lokale van den heer P. Kramer oen 50-tal eigenaars van lan derijen bijeen, die in den toekomstigen Oostelijken Pioefpoldcr zullen worden on dergebracht. De bijeenkomst stond onder lei ding van den heer S. de Boer, die mededee- ling deed van de bemoeiingen, welke door de z.g.n. Commissie van Tien waren verricht, om met de Provincie tot 'n vergelijk te ko men. Daaruit bleek, dat de bemiddelingspo gingen geen succes hadden gehad en wel ,in dezen zin. dat er geen aanleiding was om op de voorstellen, het land tegen f 4000.per H.A. af te staan, in te gaan, en dat tot ont eigening zou worden overgegaan. Toen de be treffende voorstellen tot onteigening ter vi sie waren neergelegd, is deze commissie in overleg getreden met Mr. Dr. Buiskool, uit Schagen, teneinde de vraag onder het oog te zien, wat kon worden gedaan, om voor de eigenaars de best mogelijke oplossing te be reiken. Hierna gaf Mr. Dr. Buiskool een uit eenzetting van den loop der onteigeningspro cedure vanaf het oogenblik, dat de stukken ter visie waren neergelegd. Aan de hand van de betreffende ar tikelen Van de Onteigeningswet toon de hij aan, dat er zeer veel bezwaren zijn in te brengen tegen de stichting van dezen Proefpolder, waarhij het voor hem nog geenszins vaststond, dat de Minister een Koninklijk Be sluit zou uitvaardigen, dat tot ont eigening zou moeten leiden. In verband met de omstandigheid, dat op 17 Febr. a.s. een Commissie uit Ged. Staten ter gemeente-secretarie zitting zal houden om eventueele bezwaren te vernemen, ver zocht hij de aanwezige eigenaren hem vol macht te verleenen, die bezwaren namens hen toe te lichten. Nadat eenige vragen, betrekking hebbende op deze zaak, door hem waren beantwoord, ging men in comité. WIERiNGEN DEN OEVER ROODVONK. In het gezin van den heer v. K. alhier is een geval van rookvonk geconstateerd. HARENKARSPEL PUBLIEKE VEILING TE WAARLAND. Gisteren werd ten overstaan van Notaris Hilhrand te Obdam, in het café Corn. v. Ophem te Waarland publiek verkocht een huis met schuren en erf en tuin met diverse perceelen bouwland te Waarland, groot 2.58.50 Hectaren, eigendom van C. Noord- strand Pzn. te Waarland. Perceel 1: Het huis met schuur, erf en tuin, samen 12 snees, in bod gebracht op f 2200 afgemijnd door P. Zutt te Waarland op f 2280.— Perceel 2. Bouwland groot 19 M snees op f 43.p. sn. door J. Keet te Waarland. Perceel 3: Bouwland groot 34 XA sn. op f 41.p. sn. door Bern. Ruiter te Oude Nie- dorp. Perceel 4: Bouwland groot 26/4 sn. op f 36.p. sn. door Jac. Ruiter e.a. Perceel 5: Koolschuur en bouwland groot 16J4 sn., samen op f 2440.door Adr. Kla ver te Harenkarspel. Comb. perc. 1 en 5 op f 4721.gemijnd op f 10.door Bern. Ruiter. Cornb. 1, 2 en 5 niet gemijnd. Gomlb. 3 en 4 niet gemijnd. Perc. 1, 4 en 5 in comb. op f 5686.door Jac. Ruiter e.a. Comb. 1 t./m. 5 op f 7939.— op f 100.— gemijnd door Fr. van Schagen te Waarland. De koolschuur met bouwland perc. 5 is gekocht voor Jac. Bakker Wzn. en het huis mets chuur en tuin, perc. 1, voor P. Dancn- berg, beiden te Waarland. KOEDIJK ONDERLING ONDERSTEUNINGSFONDS BIJ ZIEKTE. Algemeene ledenvergadering van het „On derling Ondersteuningsfonds bij Ziekte"., bij den heer D. C. Butter. De voorzitter Jb. Boon. deelde mede, dat er een heele verandering in het bestuur is ge komen door 't bedanken van den sec.-penn. G. Meijer. De heer P. Hart (de oud-voorzit ter) werd benoemd tot sec.-penn; de heer Boon tot voorzitt. en de heer D. de Waal tot 2cn voorzitter. Het bestuur had de vrijheid genomen om f 400 te leenen aan de afd. Ziekenhuisverple- ging om deze door den moeilijken tijd heen te helpen. De vergadering keurde dit goed. De penningmeester gaf een overzicht van de financiën. Ontvangst f 1622.66 uitgaaf f 1202.31, saldo f420.35 zoodat het bezit op 1 Jan. 1939 was f6217.44. De voorzitter sprak hartelijke woroden van afscheid tot den scheidenden oud secr.-penn. G. Meijer, die 38 jaar de vereeniging heeft gediend, bood namens de vereeniging den hr. Meijer een p'rach wandelstok en enve loppe met inhoud aan en benoemde hem te vens tot eerc-bestuurslid. Ook de heer P. Hart als oud-voorzitter, dankte den heer Meijer in gevoelige be woordingen. Ook de heer P. Mulder sprak waardeerende woorden tot den heer Meijer Maar deze laatste vond tevens, dat de heer C. Beets, straks in het „Westerlicht' zijnde, niet veel nut meer van zijn indertijd verkre gen premievrije polis zal hebben, en zag daar om ook voor Beets deze polis gaarne omgezet in een wandelstok. Zoo kunnen deze beide oud-bestuursleden met dezelfde verdienste, met een zelfden stok in dezelfde plaats rond wandelen. (Applaus). Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Hart en gekozen de heer H. Visser. Verder werd besloten, als voorgaande jaar f25 uit te trekken voor uitzending v.h. zwakke kind. Het presentiegeld te stellen op 50 cent en de wachtdagen uit te betalen voor een jaar aan te nemen. Art. 27 van het reglement te veranderen en te lezen als volgt: Zij die na 1 Jan* 1939 lid worden en den leef tijd van 25 jaar hebben bereikt, betalen hoo- ger contributie, waarbij de tarieven werden vastgesteld. Na rondvraag volgde sluiting. UITVOERING „VOORWAARTS." Onze gymnastiekvereniging Voorwaarts hield Zondag j.1. een uitvoering in de zaal van den heer Jb. Groot. Het openingswoord werd gesproken door den heer Jn. Molenaar voorzitter. Met den groet aan het Vaandel werden de oefeningen ingeleid. Voor de pauzen had den vooral het Tirolerdansje der meisjes en de rhythmische oefeningen der dames groot succes. Hulde aan de leiding, die bij open doek tot de pauze steeds zorgde, de aandacht der aanwezigen bezig te houden. Na de pauze de Voorwaartsrevue: „Hoort, zegt het Voort", het geestelijke gedeelte van den avond, bestaande uit 14 nummers, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. In het komische muntte Jo Geus uit. Aan het einde van den avond feliciteerde de heer Stuffers Hoofd der School den Di recteur met zijn goed geslaagde avond en vond het een gelukkige greep, dat „Voor waarts" en de vereeniging „Floralia" samen gingen om een avond te organiseeren ten bate van het zwakke kind. Gisteravond om acht uur kwam de Raad dezer gemeente in openba re zitting bijeen. Voorzitter Mr. H. D. A. van Reenen; burgemeester. Aanwezig zijn alle leden. Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken noe men wij het navolgende: Het instellen van een ouderraad. Een adres van den Nederlandschen Ouder raad bij het Openhaar Lager Onderwijs te 's Gravenhage, houdende verzoek tot het in stellen van een ouderraad. Aangezien alhier niet meer dan twee oudercommissies zijn, adviseeren B. en W. den Raad het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Burgerlijk Armbestuur. A. Voorstel van B. en W. om aan P. Besse overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als lid van het Burgerlijk Arm bestuur met ingang van den datum, waarop zijn. opvolger in functie treedt en onder dankzegging voor de aan de gemeente b»wo zen diensten. Als voren. b. Benoeming van drie leden van het B. en W. ter voorziening in de vacature ont^ staan wegens bedanken van P. Besse en wegens periodieke aftreding van J. H. J; Schmidt en A. Kollmer. Benoemd wordt de heer J. Rampen en her. benoemd de heeren H. W. Schmidt en A. B. M. Kollmer. Benoeming leden Stembureau, Vervolgens wordt vastgesteld de samen- steling der steniburcaux voor de verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten Ge neraal; de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad en van de leden van het Hoofdstembureau, tevens Centraal Stembu. reau voor de verkiezing van den Gemeente raad. 4. Aanstelling in vasten dienst. Voorste] van B. en W. om mot ingang van 4 Februari in vasten dienst aan te stellen; a. Jan Jacobus Akerboom, als gemeente werkman. b. Johannes Roozendaal als schoonmaker van het Raadhuis en der Open bare Lagere school. In verband met het feit, dat het proef jaar geldt tot 1 Februari 1939 en betrokke nen in alle opzichten hebben voldaan, wordt dit voorstel gedaan. Comform wordt besloten. 5. Reductie huur Gymnastieklokaal Voorstel van B. en W. om aan de Ver- eenigingen die in 1938 van het gymnastiek- lokaal hebben gebruik gemaakt en die in 1939 van dit lokaal gebruik maken, of zul len maken, op de door haar verschuldigde vergoeding 15 procent reductie te verlee nen. 4 De heer Voute wil 25 procent per vereeni ging reductie geven. Bc-Quick heeft toch 't leeuwenaandeel in de op te brengen huur. De heer den Das (SDAP) steunt gaarne het voorstel van den heer Voute. De heer Vrije (B. Bel.) vindt het prettig dat er een lans gebroken wordt voor dea vereenigingen, Spr. wijst erop, dat er hier ook een kleuterschool bestaat welke ook aa» een vereeniging behoort en deze vereetf ging moet dan ook eenice reductie hebbea I J)e heer Hemelrijk (SDAP). Kleuters zijn I zeer nuttig. De heer de Koning (RK) zegt, dat de R.K. I Voetbalvereeniging „Berdor' een ander lo- kaal moet huren en dus achterop komt. bij de vereenigingen van het gymnastieklokaai I Het is dus hier een verkapte subsidie tegen over deze drie vereenigingen. Het voorstel van den hoor Voute, om de ze drie vereenigingen oen subsidie te ver leenen van 15 procent wordt dan in stem ming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen. Hetzelfde geldt voor nieuwe vereenigin gen die in 1939 de lichaamssport in het gymnastieklokaal gaan beoefenen. De heer Hemelrijk (SDAP): Er zijn ook jeugdige grijsaards. 6. Suppletoire Gemeentebegroo- ting 1939. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der le suppletoire Gemeenlebegrooting voor den dienst 1939. a. Een verzoek van de Volkshoogeschoof i „Allardsoog" bij Bakkeveen (Fr.) om Jt uitzen-dingskosten ad f 24.per deelnera I voor een vijftal jongere werkloozen, die den landarbeiderscursus van 14 November 1938 tot 11 Februari 1939 volgen, geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente te nemen, terwijl voor een zevental werkloo zen voor de deelneming aan een van 20 Februari tot 6 April 1939 te houden ontwik kelingskamp eveneens een gemeentelijke bijdrage wordt gevraagd van f 15 per deel nemer. Goedgevonden wordt voor ten hoogste 12 deelnemers een bijdrage toe te kennen van f 12.per deelnemer. Brandvrije waarde, of archiefkast, b. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot aanschaffing van een brand vrije waarde- of archiefkast. B. en W. vra gen den Raad daarvoor een crcdiet van f 625.Als voren. Legesgelden. c. Voor een goede controle op de ontvang sten van legeskosten, wordt het gcwénscfit geacht over te gaan tot invoering van leges- zegels, De kosten voor het aanschaffen van zegels voor de meest gangbare bedragen worden begroot op f50. Als voren. 7. Mededeelingen. De Voorzitter deelde mede: lo. dat Mr. Boerrigter de benoeming heeft aangenomen als hoofd van den Luchtbe schermingsdienst; 2o. dat de brandspuit in de nieuwe ka zerne aan de Karei de Grootelaan bevroren was, vond z'n oorzaak in het feit, dat bij de plotselinge hevige koude dit nog natte ge- houw niet behoorlijk kon worden verwarmd. Als er een kleine wijziging wordt aange bracht. garandeeren de leveranciers vijf jaar garantie voor een afdoende verwarming. De heer Swaag (B. Bel.) meent, dat er in elk geval voor-verwarming dient te zijn. De Voorzitter: Die zal er ook zijn. Besloten werd deze zaak aan B. en IV. over te laten. 8. Rondvraag- De heer Voüte zeide, dat er aanmerkingen waren op de kindervoeding. Wethouder Macdonald (B. Bel.) antwoordt, dat er klachten waren over te weinig vet. De heer Voüte vraagt, of door B. en W. slechts 13 procent vet wordt gegeven: of dat er te weinig vet in de voeding zit? Wethouder Macdonald: Dat moet worden nageeraan. B. en W. verstrekken, al wat wordt aangevraagd. De heer Den Das meent, dat juist de kinde ren, die van dc school voeding profiteeren, van vleesrh en vet moeten worden voorzien. Spr. zou daarom B. en W. willen verzoeken, daarop een nauwlettende controle uit te oefe nen. Dc Voorzitter antwoordt, dat het Colle# zijn volle aandacht wijdt aan hetgeen hief gezegd is. De heer Den Das wil on korten termijn een m-ead prins- hebben van de Commissie voor "beidsbemiddelinc. omdat de zaken volgens •w. niet zoo eaan. als ze behooren te gaan- Wethouder Macdonald zegt, dat er gcenl# 'waar bestaat dat dezo commissie spoed'f hijeen komt. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6