een dubbel woonhuis Oranjefeest in het nieuwe land GREETJE 3 perceelen WEILAND Secretaris - Penningmeester TE KOOP; H. SCHRIEKEN, MELKZAAK Poo'sch schip bij Terschelling vasfgeloopen Lid van den Indischen Volksraad ontvoerd? Paling verdwijnt uit Noordhollands wateren Ze blijft in het IJselmeer Rechts houden! Marktberichten SCHAGEN Daar werd Flip niet vet van.. een zonderlinge oplichter neemt twee schager kasteleins te pakken. Burgemeester Cornellssen slaat alle records van geheugenltunste- naars. Volgens overlevering moet een kastelein zijn geduldig als een kat, listig als een slang, en glad als een aal. Onze Schager kastelein, en machtige visscherman, de heer Philip Roobol, heeft zich in zijn zaak en aan de oevers van de snelle vlieten deze eigenschappen ruimschoots eigen kunnen maken, maar toch... nu is hij erin geloopen. Niet alleen hij, maar ook zijn collega Geel van den Stationsweg, die echter nog niet op zooveel kasteleinlijke ervaring mag bo gen, maar thans zijn vertrouwen in alleen- Joopende als heer vermomde jongemannen geheel heeft, verloren Hij zag er netjes uit, de meneer die Zon dagmorgen bij Roohol een kopje van de ge renommeerde koffie kwam drinken en ter loops liet doorschemeren dat hij bij den houw van de landbouwschool kwam helnen Daarom moest hij zijn ouden vriend Jos. Overtoom, den architect en opzichter bij den bouw spreken... 's Middags zou meneer komen eten. Een borreltje volgde de koffie, en 's middags toen meneer Overtoom maar steeds bezet was en zijn ouden vriend nog niet kon ontvangen, werd er wat gekaart om den tijd te dooden. Het bestelde diner kon zijn hooge goedkeuring wegdragen. 's Avonds ging meneer nog eens kijken, hij zou straks dan wel even afrekenen. Sluitingstijd, nog geen meneer... Kastelein Roobol voelde detective-instincten ontwa ken, ging eens op 't Noord kijken. Bij den heer Overtoom brandde volop licht, om half twee 's nachts zelfs nog. Hospes Roo bol meende dus dat de meneer daar nu wel aan een borreltje zou zitten. Om half vier men moet wat voor zijn gasten over hebben ging de heer Roobol weer kijken, maar toen was alles donker bij Overtoom. Roobol ging toen een licht in de duister nis op. Bedrogen: Inderdaad, de meneer gunde een ander ook wat en was tegen sluitingstijd Hotel Geel binnengestapt.. Lo gies, ontbijt. Terloops werd den nieuwen hospes notahene meegedeeld, dat meneer bij Roobol had vertoefd en voorts werd weer hevig met 's Hoeren Overtooms naam ge zwaaid... Maandagmorgen zou meneer nog even de Hoogmis bijwonen, had nog een boodschap, bestelde reeds een goede lunch voor straks. 't Is een lange boodschap geworden, want meneer is nög niet terug. Majoor Holema is 't. al aan 't uitzoeken. Het is niet waar schijnlijk dat thans nog goede trouw zal blijken, de. flesschentrekkérij ligt. er. dik bovenop. Blijkens de nachtlijst was de roy ale gast zekere Butzelaar uit Groningen, ge boren te Soest 1991909... Bij alle voortreffelijke eigenschap pen toont onze burgemeester thans weer geheugenkunstenaar te zijn, immers hij verklaarde aan veldwaoh ter van Haren terstond deze man in 1909 in het bevolkingsregister te hebben ingeschreven, toen hij daar ambtenaar was. Is dat wat? De heer Overtoom heeft inderdaad bezoek van B. gehad, hij kende dezen zeer opper vlakkig uit den tijd toen hij zelf te Baarn vertoefde, maar heeft "verder geen enkele relatie met B. noch een zakengesprek ge voerd. Wat de man, die au fond vrij onbe nullig slecht is geweest, naar Schagen dreef is een raadsel. Roohol en Geel peinzen hier naarstig over, maar nog meer over de verloren dubbeltjes! Acht en vijf gulden waren de rekeningen. Flip Roobol zal er niet vet van worden en... Geel ook niet... het goederenvervoer der ned. spoorwegen opgeheven? Naar wij vernemen is de waarschijnlijk heid groot, dat Schagcn het lot zal moeten deelen van Hoorn, Krommenie, Koog Zaan dijk en Wormerveer, waar per 15 Mei het goederenvervoer der Ncd. Spoorwegen per trein zal worden opgeheven. De goederen zouden dan per ATO worden opgehaald en naar een centraal punt, waarschijnlijk Alk maar, worden overgebracht. Ook voor Anna Paulowna zou de nieuwe maatregel even tueel gelden. Het z.g. speciale vervoer als couranten, bederfelijke waren enz., zou op de oude wijze voortgang vinden. Van be voegde zijde is ons verder medegedeeld, dat de nieuwe maatregel waarschijnlijk geen in vloed zou hebben op de personeelsformatie aan het station te Schagcn, daar al het te genwoordige personeel voor den gewonen treindienst noodig is. veranderingen bij de belasting. Naar wij vernemen wordt met ingang van 1 Maart de assistent-dienstgeleider de heer G. Weggemans van Lutjewinkel naar Scha gen overgeplaatst. Zijn collega, die thans te Schagen vertoeft, de heer Tobsfoort gaat naar Nieuw Leusden. W1ERINGERMEER Gezelligheids- Het woord en „gebaar" werden toen ge geven aan den heer J. v. d. Rovaart, de conferencier van de avond, die als solo zang „het Prinseselied" zong van Spoel. Met dit aardige luchtige liedje dat op goe de wijze werd vertolkt, oogstte die lieer v. d. Rovaart een levendig applaus. Door al dc aanwezigen werd daarna staan de het Wilhelmus gezongen. Nadat nog op verdienstelijke wijze waren gezongen: „Lof zij den Heer" „Wij willen Holland houden" en ,,'t Is plicht dat iedere jongen", kwam dc declamator Bram Hof land aan 't woord. Hij begon met het be kende vaderlandsche gedicht ,J>e Bruid" verder volgden nog: „Barrabats" „Judas" „Saul en David" en „Simson." Dit waren dus een 5 tal gedichten van be kende inhoud en het zou ons te ver voeren er een inhoudsweergave van neer te schrij ven, doch een enkel woord willen wij nog zeggen over de declamatie zelf. Inderdaad bleek de heer Hofland zijn vak goed mees ter te zijn, want voor wisselingen in het geluid, sterkte van geluid, rhythmc en adem- techniek hebben wij niets dan lof wat ech ter betreft het beschrijvend gebaar, houdings verandering e.d., deze hadden wij gaarne iets sterker en levendiger gezien. Niettemin heeft de Chr. Oranje Vereeniging met deze artisten een zeer. goede keuze gedaan. De lieeren W. Valstar (piano) en M. Voorberg (xylophoon) gaven daarna een staaltje van hun kunnen, waarvoor ieder vol bewonde ring was en hetgeen dan ook hartelijk werd toegejuicht. Soli Deo Gloria treedt op. Na de pauze werden enkele nummers ten beste gegeven door „Soli Deo Gloria", waar voor we slechts waardeerende woorden heb ben. Daarna had onder leiding van den heer Jan v. d. Rovaart een wedstrijd plaats in zingen. Enkele aanwezigen zongen om de beurt een lied. Aan de beste dames- en hee renzangers werd toen een prijs uitgereikt. De uitslag was als volgt: Dames: le prijs mevr. Rietveld; 2e prijs mevr. Branderhorst. Heeren: le prijs de heer Haring; 2e prijs de heer J. Versluis. Natuurlijk had deze wedstrijd de alge- meene instemming van de aanwezigen en de prijswinnaars werden luide toegejuicht. De heer Bram Hofland trad daarna nog maals op en declameerde een fragment uit het bekende „Afscheid" van Bilderdijlc. Ook dit deed hij zeer verdienstelijk. Nadat door de aanwezigen nog eenige liederen ge zamenlijk waren gezongen, met begeleiding van S.D.G., verzocht de heer van Dis de aanwezigen tot slot te zingen: „Wilt heden nu treden". Met enkele woorden dankte de heer van Dis de aanwezigen voor de groote opkomst en sprak tevens zijn' hartelijken dank uit aan de medewerkers. De heer Hee- rink, oud-voorzitter van dc Chr. Oranjever- eeniging, sprak ook op verzoek nog een slot woord, waarin hij o.a. het bestuur geluk wenschte met den geslaagden avond. Ds. van Vliet uit Middenmeer sloot daar na den avond met gebed. WINKEL Lezing voor Plattelandsvrouwen Dezer dagen heeft de heer Span voor de dames van de afd. Winkel van den Ned. Bond van Boerinnen e-a. Plattelandsvrouwen een lezing gehouden over „Het Hofke" van Marie Koenen. De heer Span hield deze le zing op zijn bekende keurige wijze en werd onder groote stilte aangehoord. Ongeveer 30 dames hebben deze lezing bijgewoond. Voor af deelde de Presidente, mevr. Keetman— Schoorl mede, dat de tentoonstelling van de aan de leden uitgereikte bloembollen in ver eeniging zal worden gehouden met die van de schoolkinderen, waarschijnlijk begin Maart a.s. Vergunning. Door Burgemeester en Wethouders is een vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis voor den heer A. Kossen alh: ;r ZIJPE Bond van Boerinnen e.a. platte landsvrouwen. De afd. Zijpe van boVengenoemden hond hield een bijeenkomst in het café van den heer Homan te St. Maartensvlotbrug. De voorzitster opende met een hartelijk woord van welkom in 't hijzonder aan mej. Piet, die dezen avond de dames verschillende breipatroontjes zou loeren. In de pauze wer den de handwerken bezichtigd die in den afgeloopen zomer door enkele dames wer den gemaakt op een cursus onder leiding van mej. Piet. Alles zag er keurig uit, alle eer dus voor curistcn en leerares. Voorts lag er nog oen zending Silkofaan handwerken ter bezich tiging. Het was een gezellige en leerzame avond, welke door de voorzitster met een woord van dank aan de leerares en een tot weerziens werd besloten. middenmeer. Glorievolle herdenking van den verjaardag. Gisteravond half acht werd in Hotel Smit alhier een Nationale Prinses Beatrix-feest- avond gevierd door de Chr. Oranjevereeni- ging „Het Nieuwe Land". Daar men dooi den gehcelen Polder gratis bussen had la ten rijden, was het aantal aanwezigen zeer groot. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter J. A. van Dis. De aan wezigen werden verzocht te zingen Psalm 75 vers 1. Hierna ging de heer van Dis voor in gebed. De hoer van Dis kwam toen nog maals terug on het bijzondere karakter van den feestavond, daar het voor 't eerst was. dat het Nederlandsche Volk de geboortedag van het jonge Prinsesje kon vieren, IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: Dochter van C. D. JOON. D. JOON—Wilms. Kolhorn, 31 Jan. 1939. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte onzer Dochter, DIEUWERTJE Jh. BRUIN. A. BRUIN—Goed. Tolke, Schagen, 31 Jan. 1939. Barsingerhorn Notaris J. KOOMEN te Wie- ringenvaard, zal op Donderdag 16 Febr. a.s. des avonds 7 uur, in het café „De Fortuin" te Barsingerhorn, ten verzoeke van de erven van den heer Jb. Keuning, in het openbaar verkoopen: met erf en tuingrond, te Bar singerhorn, groot ongeveer 20 aren 98 centiaren, benevens een belendend perceel BOUW TERREIN, groot ongeveer 7 A Nadere inlichtingen bij ge noemden notaris. Ondergeteekende heeft 400 M. SLOOTWERK, 3 M M. breed. D. WIT, Watc- ringskant, Nieuwe Niedorp. Sint Maarten Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op Vrijdag 17 Februari '39 des morgens 11 uur, in het Ca fé van den heer PIJPER te Dirkshorn, publiek verkoopen: en een perceel KADE, in den Westerendspolder, on der de gemeente St. Maarten, nabij Dirkshorn, kad. Sectie A, nrs. 502, 503, 507 en 508, samen groot 4 hectaren 25 aren. Be- hoorende aan Mevrouw A. M. Roggeveen-Roggeveen. Na betaling terstond te aan vaarden. Het Bestuur van de banne Eerjigenburg roept s illicitanten op naar de betrekking van op een jaarwedde van f 100. behoudens nadere goedkeuring. Indiensttr. 1 Mei 1939. Schrifte lijke aanmelding vóór 15 Fe bruari a.s. bij den voorzitter. Het Bestuur voornoemd, G. SCHOORL, Voorzitter. J. DAM, Secretaris. Voor een goede en prima SIGAAR Steeds naar MOLENAAR. Sigarenfabriek, MOLENSTR. - SCHAGEN. 35 Balken, 4 tot 9 M. 400 Schot jes, 135 x 50 c.M. 100 Brugdek planken, 2.60 tot 5 M, 300 Spoor bielsen, beuken, en grenen, 20 zware Schuttingpalen, 2 tot 3 M. 100 M. Ribben, 10 x TX c.M., 5 M. lang; 1 Koeboet, 11 bij 4 M., 130 M2. Hout: 50 lichte Hekpa- len, 1.60 lang, 1 Dekzeil, 8 x 6 M2. Voorts Vaten, Kisten, Kuipen, en Brandkasten. SCHAGEN. TEL. 1. I Biedt zich aan: FLINKE JONGEN, 18 jaar, voor alle voorkomende werkzaamheden. Voorkeur voor expeditie-bedrijf. Brieven R. COEVERT, D 72, Hoogwoud. Aangeboden: ZIT- en SLAAPKAMER, met volledig pension. Stroo- mend water. Brieven onder let ter S17 Bur. van dit blad. Te koop: 2 Troggen, 1 Ketting- hort, Fornuis, Duiveltje, Da mesfiets, Gootsteenen, Dakra men, Balies, Evenaars, Spoor stokken, Tuigen, Ierpomp, enz. A. SCHOORL, Noord F 65, Schagen. Ter overname aangeboden: te Schagen. Broodwinning met te control. omzet. In verkoop en voll. inl.t VEUGER's ZAKEN- CENTRALE „Noord-Holland", Schagen, C. Bokstr. 115 i, Tel. 61. Aangeboden, voor de zaai: le nabouw van origineele ABED KENIA GERST, 4 x 9 en Adelaars Haver, beide gekeurd, bij D. J. v. d. HEU VEL. Kleiweg 2, Tel. 87, An na Paulowna. Aangeboden: poters, Noorderlingen. D. v. d KWAAK, Stoomweg 20, Bree- zand. Te koop gevraagd: 1 GR. VL. R. RAM, liefst bekroond. R. G. SCHIP PERS Jz., Molenvaart 393, An na Paulowna. Te koop of te huur, zoo g.a. n. HUIS met veestalling en hooiberging en 32 A. land, aan den Schinkcldijk, nabij 't Zand Adres: H. SLIKKER, Korte- vliet. 54, Julianadorp. Aangeboden le Nab. ABED KENIA GERST met 100 pet. kiemkracht, N.A.K. fll per 100 kg. J. J. K1STE- MAKER, Rijksweg 7, Den Hel der. Te koop: Zoo goed als nieuw BURGERWOONHUIS, met koeboet en hooiberging, bij D. STAM MIS, Veenhuizermid- denweg, Heerhugowaard (N.). Wegens ziekte der tegenwoor- digt gevraagd: Een FLINK MEISJE, liefst voor den dag. Banketbak kerij ROGGEVEEN, Schagen. Gevraagd: een knechtje, bij C. HAVIK, Schagerwaard. ADVERTEERT in dit blad Tsjang Kai Sjek spreekt zijn burgers moed in Het leven der Chineesche bevol king weinig veranderd, behalve aan het front. 700-000 JAPANSCHE MANSCHAPPEN GEDOOD EN GEWOND. In een toespraak tot de centrale commissie van de Kwo Min Tang heeft Maarschalk Tsjang Kai Sjok verklaard, dat 700.000 Japanscihc offi cieren en manschappen zijn gedood en gewond sedert het begin van den strijd. Hij voegde eraan toe, dat het een welbekend feit is, dat Japan bij het begin van de vijandelijkheden erop rekende slechts dertig procent van zijn gewapende macht te hoeven gebruiken tegen China en de overige zeventig procent 'i~> reserve te kun nen houden tegen de Sovjet Unie. Op het oogenblik heeft Japan het dubbele aantal troepen in China noo- dig als het verwachtte. Vervolgens verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat China economisch sterk is doordat het voornamelijk een landbouwstaat is. Na acht tien maanden s'.'rijd steunen de financiën nog hierop. In de meeste provincies is een overvloedige oogst geweest en behalve aan het front is het leven van de bevolking wei nig veranderd. Japansche luchtmacht actief. Tusschen 9 en 12 uur gisterochtend heb ben 21 Japansche vliegtuigen een aantal ste den in het westen van de provincie Kwan- toeng gebombardeerd, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Tsjengtsjau in de provincie Honan ten Zui den van de Gele Rivier is door zes vliegtui gen gebombardeerd, een twintigtal huizen werd vernield. Ook de verdrags-haven Kongmoen is gebombardeerd. Behalve een aantal gebouwen werden hier 20 schepen ver nield. De nieuwe orde in Oost-Azië. Bij de debatten in de Japansche Kamer, heeft Arita, de minister van buitenlandsche zaken, op een desbetreffende vraag geant woord, dat het nuttig zou zijn verscheidene vertegenwoordigers van Engeland, de V. S., Duitschland en Italië uit te noodigen om naar Tokio te komen, ten einde den toestand ter plaatse te bestudeeren. Het is niet de be doeling een internationale conferentie bijeen te roepen om een uiteenzetting te geven van den waren zin der vestiging van een nieu we orde in Oost-Azië. Brandstichter of pechvogel? Veehouder wegens ziekelijke stoornis van zijn geestvermo gens niet strafbaar geacht. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeel de den veehouder C. W. uit Nibbixwoud we gens opzettelijke brandstichting in zijn boer derij met de bedoeling zich wederrechtelijk te bevoordeelen ten nadeele van een verze keringsmaatschappij tot anderhalf iaar ge vangenisstraf, door te brengen in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen. Verdachte stond terecht wegens twee fei ten. Ten eerste zou hii op 26 December 1931 zijn boerderij in brand hebben gestoken en ten tweede zou hij in den nacht van 16 op 17 Oct. 1937 brand hebben gesticht in zijn herbouwde boerderij, die geheel afbrandde. De man ontkende beide feiten. De recht bank te Alkmaar sprak hem na een eisch van den Officier van Justitie tot veroor deeling tot twee jaar gevangenisstraf, vrij van het hem tenlaste gelegde. De procureur-generaal was van oordeel, dat verd. wegens ziekelijke stoornis van zijn geestvermogens niet strafbaar was, zoo- dat hij plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een proeftijd van een jaar en tor beschikking stelling van de regeering re quireerde. Het Hof achtte alleen de tweede brand i stichting bewezen. dat hij een juist signalement heeft kunnen opnemen. Gezien de politieke richting van den heer De Raad, die zooals men weet benoemd was tot leider van de Christelijk Staatkundige Partij in Indië, denkt men aan een ontvoering door tegenstanders. Na tuurlijk is dit slechts een gissing, met zeker heid staat nog niets vast. Zij die den heer De Raad kennen, achten een wanhoopsdaad uitgesloten. Zijn zaken waren, zoover men heeft kunnen nagaan, volkomen in orde. zoodat het geen wonder is dat aan een verdwijning, zooals bovenge noemd tenslotte wordt gedacht. Sleepbooten van Doeksen brengen redding. Gisteravond te ongeveer half acht is het 28C0 ton metende Poolsche stoomschip „Robur" ten Noorden van Terschelling aan den grond ge loopen. Onmiddellijk voeren de sleepboo ten van de firma Doeksen te Ter schelling ter assistentie nit en slaag den er in het Poolsche schip vlot te sloepen, dat daarna zijn reis heeft voortgezet. Utrecht in beroering. De Utrechtsche gemoederen wor den op het oogenblik bezig gehouden door de geheimzinnige verdwijning van een lid van den Indischen Volks raad, den heer De Raad, die tijdens zijn verlof in Nederland plotseling uit de Domstad vermist werd. Hoewel de politie op dit oogenblik nog niets met zekerheid kan zéggen, wint, naar het Hsb. meldt, het ver moeden veld, dat de heer De Raad ontvoerd zou zijn en in het buiten land verblijf zou houden. Het merkwaardige feit heeft zich name- 'ik voorgedaan, dat de familie een dag na ijn verdwijning, thans circa drie weken ge- 'eden, op een Zondag bezoek kreeg van een man die por fiets kwam aanrijden en de boodschap achter liet, dat de hoor De Raad terecht was. Nauwelijks had hij dit meegedeeld, of hij stapte op zijn rijwiel om spoorloos te ver dwijnen. Degenen van de huiseenooten, die deze boodschap aannam was te verbouwe reerd over de onverwachte mededeeling, dan daarin het water zout. De kleine aaltjes, ge volg gevend aan hun natuurlijken drang, zochten naar zoet water, hetweik gevonden werd zoowel in de in de Zuiderzee loozen- de rivier als in de Zuiderzee loozende wa teren, die overtollig water van de binnenwa teren afvoerden. Dit laatste vond plaats niet alleen in Noordholland, maar in alle pro vincies, welke de kusten van de voormalige Zuiderzee vormden. Na de verzoeting van het tegenwoordig IJselmeer heeft de jonge aal geen behoefte meer aan het zoete water der binnenwateren. Immers de jonge aal bevindt zich reeds in zoet water, zoodra deze den afsluitdijk is gepasseerd. Het afvloeiende zoete water, dat door de uitwateringssluizen van den af sluitdijk stroomt, trekt de jonge aal aan en eenmaal in het IJselmeer zijn de, verblijft zij daar totdat zij behoef te gevoeit naar zee terug te kee- ren, om aan de voortteling deel te ne men. Bewijs. Een en ander is geen theorie doch wordt door de practijk bewezen door: le. den achteruitgang van den aalstand in de binnenwateren aan het IJselmeer ge legen; 2e. het niet meer optrekken van jonge aal uit het IJselmeer naar de binnenwateren, zooals reeds is aangehaald; 3e. het niet meer vangen van jonge aal bij sluizen of stoomgemalen, loozende in het IJselmeer; 4e. het voorkomen van massa's kleine aal in het IJselmeer." Een niet verwacht gevolg van de afsluiting der Zuiderzee. Dat de visschers van de Zuiderzee het kind van de rekening zouden worden, had men natuurlijk ver wacht. Er werden dan ook bij 't op maken der eerste plannen reeds steunmaatregelen voorzien. Maar nu blijkt ook de zoctwatervisscherij in de Noordhollandsche rivieren, we teringen enz. er ernstig onder te lij den. De paling blijft daar weg en als er geen maatregelen genomen wor den, dan zullen alle Noordholland sche palingvisschers binnenkort naar den steun moeten gaan. In de binnenwateren rondom de Zuiderzee is de klacht, dat er te weinig visch in het water zit. Aal en paling blijven nu maar lie ver in het zoete IJselmeer. De palingvis schers van het meer maken groote vangsten, zij het dan ook voor lage prijzen, maar de visschers in het binnenland vangen zoo goed als niets meer. Zij hebben zich tot de regee ring gericht met verzoek om een specialen steun. Dit -verzoek is afgewezen. Een ooggetuige vertelt. Men had, aldus de N. R. Crt. niet voorzien dat de afsluiting der Zuiderzee zoo ver rei kende gevolgen zou hebben voor den visch- stand in ons land. De feiten zijn er nu ech ter eenmaal: In het weekblad Onze Zoet- watervisscherij schrijft een Noordholland sche palingvisscher daarover het volgende: „Iedere visscher, die biï de uitwateringen van binnenwateren naar het IJselmeer woont zal vóór de afsluiting der Zuiderzee meermalen gezien hebben, dat massa's jon ge aaltjes uit de toenmalige Zuiderzee die uitmondingen optrokken naar de binnenwa teren. Deze jonge aaltjes groeiden tot vang- bare aal en paling en men is er zeker van, dat deze binnentrekkende aaltjes een bron vormden voor de toekomst. Geen der visschers, aan die uitmon dingen wonend, zien na de afsluiting eenigen optrek van jonge aal meer. En de oorzaak van dit verschijnsel is de n Igoheele verzoeting van het IJselmeer, als gevolg van den afsluitdijk. Immers vóór de afsluiting der voormalige Zuiderzee was makkelijker gezegd dan gedaan Oostenrijk kan er nog niet aan wennen. Toen Oostenrijk bij het Duitsche rijk werd ingelijfd, moest men in Weenen rechts gaan houden in plaats van links Dat zulks vele moeilijkheden met zich bracht, werd bewe zen, doordat het aantal verkeersongelukken in een maand tijcis tot 1458 steeg, terwijl dit getal na November slechts zeer weinig ge daald is, ondanks de uitgebreide propagan da voor het reclitshouden in bioscopen, de radio, de pers en op aanplakbiljetten. Thans zijn de inwoners van Weenen gewaar schuwd, dat het politietoezicht verscherpt zal worden, teneinde paal en perk te stel len aan het toenemen van verkeersongeluk ken, In April 1938 bedroeg het aantal onge lukken 650, in Juni 733, in de vacantie maand Augustus 1200, en in October, toen de wijziging van links naar rechts voor het verkeer tot stand kwam, 1458, Nov. telde nog 1153, December 1040 verkeersongeluk ken en de overheid heeft thans het vaste voornemen het aantal nog meer te verlagen. WARMENHUIZEN. 31 Jan. Roode kool 4.60—6 90, gele kool 5.20-6.66 Deensche witte kool 5.20—6, drielinsen, uien 4.10, uien 6.707.10, grove uien 6.30—6.80. Aanvoer: 103.100 Kg. roode kool, 19.200 Ksr. gele kool, 27.500 Kg. D. witte kool, 8475 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 30 .Tan. Aanvoer: 29300 Ke. uien 6.10—7.50. driel. 3.60—3.80, grove 6.30—7.10. stek 2.10—3.70. 2200 kg. kroten 2.20—3.70; 105.000 4.60— 7.10; 100 duizend kg. gele kool 4.70—6.60: 115.000 kg. d. wite kool 4.80—5.50. BROEK OP LANGENDIJK. 1 Febr. Aanvoer: 9900 Kg. uien 7 10—7.S0. drielin gen 4—4.10, grove 6.10—6.90. stek 2.50—3.60, 3250 Kg. peen 3.104.30, kleine peen 2.20—3. 2400 kg. kroten 1.70—3.60", 13000 kg. roode kool 5.306.80; 16000 kg. gele kool 4.00 6.70: 30 duizend kg d. witte kool 4.50—5 30 NOORDBCHARWOUDE, 1 Febr. Uien 6.707.40, drielingen -4.204.50, grove peen 3.104.60. kleine peen 2.30 Kroten_ 116—3.90; roode -kool 4.40—7.20- gele kool5.80—7; rammenas 1.30—1.60; d wit te kool 4—5.50 De veiling duurt voort.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3