Ie gas Wies aan de Langendijken Voortaan openbare vergaderingen Steun goedgekeurde poot- aardappelen oogst 1938 De Gemeenschappelijke Vergadering van de gemeenteraden van Oudkar spel, Noordscharwoude, Zuidschar- woude, Broek op Langendijk en St. Pancras. De Gemeenschappelijke Re geling voor de Gasfabriek, Delegatie van bevoegdheden der gemeentera den aan de Commissie van Beheer. Dus Begrooting en Rekening wor den door de Commsisie vastgesteld. Burgemeesters niet langer ambts halve lid van de Commissie. Krij gen ook als zoodanig geen zitting in het Bestuur. Donderdagmiddag kwamen de raadsleden van bovengenoemde 5 gemeenten op uitnoo- diging van de Commissie van Beheer der Ge meenschappelijke Gasfabriek ten lokale van den heer Kramer bijeen ter bespreking van het ontwerp-gemeenschappelijke Regeling, opgemaakt door die Commissie. Voorzitter was de heer Krooneiiburg, burgemeester van St. Pancras, die voorzitter is van de ge noemde Commissie. Na liet welkom aan de aanwezigen te hebben toegeroepen, werd on middellijk begonnen met artikelsgewijze be handeling van het Ontwerp. Men was, naar ons later werd medege deeld, overeengekomen, dat de besluiten, wel ke op deze vergadering werden genomen, door de raadsleden zouden worden erkend; zij nemen de moreele verplichting op zich, hij de behandeling van de gemeenschappe lijke regeling in de gemeenteraden, dezelfde besluiten te nemen, als in deze vergadering. Zonder eenige opmerking werd goed gekeurd art. 4, een van de essen- tiëele bepalingen bevattende n.L: Aan de Commissie worden met betrekking tot de stichting, waaronder begre pen uitbreiding, vernieuwing en ver andering, het beheer en de exploita tie van het bedrijf, alle bevoegdhe den toegekend, welke de wet ter za ke aan de gemeentebesturen toekent, met uitzondering evenwel van die, welke ingevolge de wet niet aan de Commissie kunnen worden overge dragen en van die, waarvan de uit oefening bij deze gemeenschappelijke regeling is voorbehouden. Niet alle stukken ontvangen! Nadat een paai' artikelen waren voorgele zen, merkte de heer P. de Geus op, dat hij minder stukken heeft ontvangen dan de raadsleden van andere gemeenten. Ook een aantal andere raadsleden blijkt niet alle stukken, welke betrekking hebben op dit onderwerp, Ie hebben ontvangen. De vodrzitter gaf een toelichting. Hij was door eenige hoeren opgebeld uit Zuidschar- woudc en Noordscharwoude, die mededeel den, minder stukken te hebben ontvangen dan de raadsleden dor overige gemeenten. Spreker heeft toen aan de raadsleden uit Zuid- en Noordscharwoude, voor zoover hem dit mogelijk was, de ontbrekende stukken toegezonden. Burgemeester Van Spengler zei de, zich te hebben gehouden aan het besluit van de commissie om het ontwerp van de gascom- missie in bespreking te brengen. Hij heeft dus dit ontwerp aan de raadsleden toegezon den: sur. is wel verbaasd, dat voorzitter alle raadsleden van Zuid- en Noordscharwoude de stukken heeft toegezonden. Voorzitter zeide, dat hij van mcening was, dat de raadsleden ook de andere stukken dienden te hebben, waarom hij ze als voor zitter van de gascommissie heeft toegezon den. De raadsleden dienen van alles omtrent dit onderwerp on de hoogte te zijn. .Tbr. Van Spengler: Het laat mij koud, maar dan had u het eerste ontwerp ook wel kun nen toezenden. Burgemeester Wijnveldt: Dat heb ik ook 1 gedaan. De heer De Geus begreep niet, dat er ver schil is gemaakt. De heer Du Burck meende, dat deze toe zending niet via de burgemeesters der on derscheidene gemeenten had moeten ge schieden, doch vanwege de gascommissie. Als burgemeester staan de burgemeesters er toch glad naast. Nadat de voorzitter nogmaals zijn verkla ring had herhaald, stapte men van dit on derwerp af. Openbaarheid bepleit! Bij de verdere artikelsgewijze behandeling wijst burgemeester Schelhaas (Broek op L.) er op, dat het gewenscht zou zijn eerst te beslissen over het openhaar zijn der verga deringen en over de meerdere bevoegdhe den. die de commissie zou krijgen, zooals in het ontwerp wordt voorgesteld. Zou de commissie alleen de advisecrcndo bevoegd heden krijgen, dan kunnen de vergaderin gen niet openbaar zijn. Krijgt echter de commissie zelfstandige bevoegdheden, dan kunnen de vergaderingen wel in het open baar worden gehouden. Dit is het geval, als begrooting en rekening zelfstandig dooi de commisie worden vastgesteld, en niet langer door de raden. Sinds de wetswijzi ging van 1031 is hel mogelijk geworden, die. bevoegdheden aan de commissie over te dra gen. Alle toen adviseerende collegos waren er voor die bevoegdheden te verlccnen. Hij gevoelt er voor, om dit ook hier in de ge meenschappelijke regeling op te nemen. Burgemeester Van Spengler was tegen het geven van bevoegdheden aan de commissie, daar de raden buiten alles zouden komen te staan. De raden hebben over het gemeen schappelijk gasbedrijf te beslissen en moe ten niet alleen worden gebruikt voor bet voteeren van kasgelden etc. en voor de rest maar laten afwachten. Men kan de comm. wel zooveel zelfstandigheid geven, maar met móet niet. De rechten van den gemeen teraad moeten wii verdedigen. Burgemeester Wijnveldt: Dat kunnen zij zelf wel. Burgemeester Van Spengler; De raad moet autonoom bliiven in het beheer van het be drijf, vaststelling van jaarwedden enz. IIcl lid van God. Staten, de heer Kooiman, is ook een tegenstander van het verleenen van deze bevoegdheden aan de commissies. Do raad behoort de touwtjes in handen te houden. Spr. is een warm voorstander van openbaarheid, doch alleen in die gevallen, waar dit. op zijn plaats is. Men is op den verkeerden weg, als de verg. openbaar wor den, zoodat de raadsleden reeds uit de kranten hebben vernomen over wat ze in dien raad te behandelen krijgen. Burgemeester Wijnveldt gaf toe, dat hier door inderdaad een heel ander cachet aan de comm. van beheer wordt gegeven. Men dringt in spr.'s raad steeds aan op openbaar heid. Als dat wordt aangenomen verandert het karakter van dc comm. Spr. is absoluut niet tegen openbaarheid, maar de consequen tie is, dat het karakter verandert. Verlee nen van bevoegdheden aan de comm. is niet van de openbaarheid te scheiden. De heer Borst, Oudkarspel, is voor open baarheid der Gascommissie vergaderingen. Maar hij vindt het noodig, aan deze bespre king te verbinden, het al of niet ambtshalve zitting hebben door de Burgemeesters in de Commissie. De raad behoort vrij te blijven in de keuze van de leden dier Commissie. Bij het desbetreffende artikel komt hij er op terug. De heer Du Burck kon bijna geheel met den heer Borst accoord gaan. Spr. kwam terug op hetgeen de heer Wijnveldt heeft gezegd. Die keert de Zaak om. Spr. wil het andersom heb- 'ben. Als de begrooting door de comm. vastgesteld moet worden, dan die nen de vergaderingen openbaar te zijn. Burgemeester Van Spengler: Zeer juist. De heer Du Burck: Als de com missie zelfstandig de besluiten krijgt, is spr. voor openbaarheid der com missie. De heer Wijnveldt: (tot den heer Du Burck). Al keert U het om en geeft U een wijze les, er verandert niets aan. Ik weet gerust nog wel, wat ik gezegd heb. Het een hangt aan het ander. Wij hebben allebei gelijk De heer Barten, Noordscharwoude, wil het budget-recht, aan de raden houden. Anders houdt de raad geen bevoegdheid meer over. De heer Kloosterboer (St. Pancras), is van oordcel, dal de raadsleden, geen 'Com missieleden zijnde, zich niet in de zaken van dc Gascommissie kunnen inwerken. Ze staan er te veel buiten. Daarom behoort, de Com missie de genoemde bevoegdheden' te krij gen. De heer Kramer, Zuidscharwoude, zou het beter vinden, als bij de behandeling van het desbetreffende artikel de zelfstandigheids- kwestie van de Commissie wordt behandeld. De vergadering gaat daarmee accoord. De plaatsvervangers! Bij de voortgaande behandeling wil de heer Kramer de plaatsvervangers afschaffen. De heer Barten is daartegen omdat door afwe zigheid van commissieleden een andere be slissing kan vallen dan wanneer er plaats vervangers zijn, die toch kunnen stemmen, zooals in den Raad besloten is. Men besloot het art. te handhaven. Burgemeesters niet meer ambts halve lid. Hierna kwam art. 7 aan de orde, waarin o.m. wordt geregeld, dat de burgemeesters ambtshalve zitting hebben in de commisie. De heer Barten: Nu gaat het er dus om, of men drie raadsleden in de commissie kiest of ook den burgemeester kan kiezen. De heer Borst: Laat de raden vrij, wie zij in dc commissie willen kiezen. De voorzit ter van de raad kan daar ook bij zijn. Er kan toch eens een raad ziin, die zijn voor zitter er liever niet in heeft. Voorzitter: In het oorspronkelijke ontwerp stond: De raad van elke gemeente benoemt drie leden en hun plaatsvervangers. Bij voorkeur worden de burgemeester en de wethouders benoemd. De heer Borst wilde dit: bij voorkeur de burgemeester en de wethouders schrappen. Voorzitter: De gascommissie is er van uit gegaan, dat de dagolijksche leiding van de gemeenten aan de burgemeesters is, dus ook van de gemeentebedrijven. De heer Borst: Ik wilde de raad er vrij in laten. Er kan toch een raad komen, die het niet met zijn voorz. eens is. Voorzitter: In normale gevallen zal de bur gemeester wel door den raad benoemd wor den. De heer Borst: Men kan toch ook een ab- normalen voorzitter hebben. De heer Du Burck constateerde dat hij het voor de tweede maal eens is met den heer Borst. Burg. Wijnveldt: Politieke vrienden (ge lach). De heer Du Burck: Ik vind het verkeerd, dat de burgemeesters verplicht worden, in de commissie zitting te nemen. Aan dc an- deze kant is 't ook zoo dat de raad dan over een derde deel van zijn vertegenwoordiging niets meer te zeggen heeft. Spr. zou prefe- reeren, dat men er vrij in was. De burge meesters moeten kunnen zeggen: Ik ga daar niet meer heen. Het staat mij niet aan. Men wil <le commissie zelfstandig doen zijn, dan moet ook de raad de bevoegdheid hebben zijn vertegenwoordigers aan te wijzen. Ambtshalve leden kunnen ook niet worden ontslagen. De burgemeesters moesten zeg gen: Dat moet dc raad zelf weten. Daarom had spr. ook liever eerder de moeilijkheden willen bespreken, voor men er toe overging een moreele verplichting op zich te nemen, al zal spr. zich er bij neerleggen. De heer Koolaard (Broek op L.) zou wen- schcn, dat de Commissie zal bestaan uit de B. en W.'s der 5 gemeenten. Burgemeester Schelhaas is van meening. dat, indien de Commissie een zelfstandige bevoegdheid krijgt, de raad de leden der Commissie zelf zal moeten aanwijzen. Burgemeester van Spengler is van een an der gevoelen. Het Gasbedrijf lAüft een zaak der gemeente. De Burgemeester kan men daarbij niet op zij zetten. Zij zijn verplicht voor de belangen van het, Gasbedrijf op te komen, doch zij kunnen dit niet, als ze geen lid der Commissie zijn. Zij behooren ambts halve lid van de Commissie te zijn. EEN HATELIJKHEID JE... De heer Lek kon zich aansluiten bij de heeren Borst, Du Burck en Schelhaas. Voorzitter: Wat de vertegenwoordiging in rechten betreft: als het een zelfstandige commissie wordt, is dat niet. meer noodig. Burg. Van Spengler: Dan bent U de ge meentewet lichtelijk bezijden. Voorz. Volgens mijn overtuiging kan dit niet in strijd zijn met de gemeentewet. Burg. Van Spengler: De commissie moet dan zeker maar voor het geld ook zorgen. De heer Barten wilde de burgemeesters niet gelijk stellen met de gewone raadsleden Zij moeten als burgemeester zitting hebben in de commissie. De heer Schrijver: Als de commissie zelf standig wordt, moet de raad zoo sterk mo gelijk in de commissie vertegenwoordigd zijn. Daarom moet de raad vrij staan, bij de benoeming. In groote gemeenten, waar de wethouders verschillende ondcrdeelen van de gemeentelijke bedrijven beheeren, treedt de burgemeester ook voor dc gemeente op in rechten. Er is niets op tegen. Burgemeester Van Spengler: Dc gasfa briek heeft geen rechtspersoonlijkheid. Men kan niets. Geen geld leenen. De burgemees ters kunnen niet uitgeschakeld worden. Er zou mischien een NV van kunnen worden gemaakt, met de wethouders en raadsleden als aandeelhouders... De heer Schrijver: De gemeente blijft voor 1/5 eigenaresse van de fabriek. De vertegen woordiging in rechten blijft aan de gemeen te. De benoeming van leden der commissie aan de raad. De heer Van Spengler: Dan zou er moeten worden opgenomen, dat de burgemeesters niet gekozen kunnen worden. De burgemees ter van Zuid- en Noordscharwoude zal zich niet beschikbaar stellen. Het wordt een on mogelijke positie. De heer Koedijk wilde de voorkeur voor B. en W. bandhaven. Na nog eenige besprekingen werd tot stemming overgegaan. Het voorstel om de bepaling te schrap pen, dat burgemeesters ambtshalve lid van de commissie zijn, werd aangenomen met 18 tegen 11 stemmen en een blanco. Het voorstel dat de raad van elke gemeente drie leden benoemt, uit burgemeester en raads leden werd met algemeene stemmen aan genomen. Bij de verdere behandeling van de rege ling stelde de heer Du Burck voor, te be palen, dat ten minste zesmaal per jaar ver gaderd moet worden. In het regl. staat 1 keer per maand. De heer Schelhaas: Misschien is het beter eens in de twee maanden. De heer Van Kampen wilde èens per maand vergaderen. Het moet nu maar afge maakt worden. Men heeft geen gelegenheid het bedrijf eens te bezichtigen. De lieer Wijnveldt: Als er minder gepraat wordt, is het wel spoediger klaar. De heer Van Kampen: Toen burgemeester Slot nog voorz. was werd alle maanden ver gaderd. De heer Wijnveldt: Dat was de oude tijd! De heer Van Kampen: Daar kunt U nog van leeren. U bent nog jong! De heer Timmer vond het beter, niet el ke maand te vergaderen. Het voorstel werd niet gesteund, dus was het verworpen. Presentiegelden overbodig. De heer Kooij (Noordscharwoude) zou de presentiegelden willen afschaffen. De voorzitter is daar tegen: verschillende Uit onze Omgeving BERGEN Secretaris-penningmeester pol derbesturen. In aansluiting op ons bericht van Woens dag j.1. kunnen wij nog mededeelen, dat de heer W. J. P. Russcher, ambtenaar bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier te Alkmaar, ter tijdelijke ver vanging wegens ziekte van den heer J. G. Leijcn, tevens tot secretaris-penningmeester van den Zuurvenspolder is benoemd. Onteigening. Met ingang van aanstaanden Zaterdag lig gen de plannen in verband met een voorge nomen onteigening, noodig voor den aan leg van een rijwielpad op een gedeelte van Rijksweg no. 9, tusschcn de Koedijkervlot brug en de Jacob Claassensluis (Helder- scheweg), ten gemeentehuize ter inzage. Op Zaterdag, 2 Februari a.s. zal een com missie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit dc heeren Mr. J. B. Bomans en A. W. Michels, bijgestaan door den Hoofdingenieur Directeur van den Rijkswaterstaat in de Di rectie Noordholland te Haarlem en den Bur gemeester, op het raadhuis bijeenkomen tot het aanhooren van de bezwaren van belang hebbenden. Indeeling van wegen. Bij beschikking van Gcd. Staten zijn de we gen AlkmaarBergen en BergenEgmond aan den HoefEgmond BinnenBakkum krachtens art. 3G van het Motor- en Rijwiel reglement, ingedeeld in klasse A. Deze in deeling bij de A-wegen houdt in, dat de we gen toegankelijk zijn voor auto's met een hoogeren wieldruk. Tevens is de toegestane maximum-snelheid voor motorrijtuigen met geringen wieldruk hooger. BERGER SPORTVEREENIGING. Alleen de adspiranten spelen, maar het gaat om de eerste plaats! Als het blijft doorvriezen bestaat er bitter weinig kans, dat er Zondag aan den Ker- kedijk gevoetbald zal worden. Mocht even wel de dooi invallen, dan spelen 's mor gens om tien uur de adspiranten op eigen, terrein hun zwaarsten wedstrijd tegen de a-adspiranten van de Alkmaarsche Boys. Het gaat hier namelijk om het kampioen schap in afd. K. Doet je best jongens en zwoegt ervoor. Dan alleen is het mogelijk straks de kam- pioensvlag te hijschen. Wij wenschen de ad spiranten gaarne veel succes toe! leden kunnen niet kosteloos hun tijd daar voor opofferen. Burgemeester Van Spengler wil voor de burgemeesters geen presentiegeld noteeren. Zijn doen het werk in den tijd, dat zij als burgemeester fungeeren. Na nog verschillen de besprekingen over het al of niet toeken nen van presentiegelden, wordt besloten, dat dit voor alle leden f 2.50 per bijgewoonde vergadering zal zijn. Vergoeding voorzitter. Vervolgens werd voorgesteld, den voorzit ter, wiens werkzaamheden zullen toenemen, een vergoeding van f 100 per jaar te geven. De heer Van Spengler nam hetzelfde stand punt in als bij het presentiegeld voor bur gemeesters. Als het geen burgemeester was, zou de vergoeding van f 100 nog te laag zijn De werkzaamheden zijn echter niet zoo heel groot. De heer Du Burck zeide, dat de burge meester van Zuid- en Noordscharvvuode de plank misslaat. Het is nog niet vast, dat een burgemeester voorzitter wordt. De heer Van Spengler: Als er een nict- burgemeester voorz. wordt, ben ik voor een vergoeding. Dc heer Ootjers vond bet juist, een ver goeding te verleenen, daar er veel werk aan is. De heer Borst merkte op, dat er een voorstel was geweest van f 400. Is f 100 wel voldoende? De heer Wijnveldt gaf een toelichting. De heer Kramer zou het dan beter vinden, dat deze post op de begrooting geregeld werd. Dan komt men niet in strijd met de gem. regeling. Men besloot, een vergoeding van tenminste f 100 vast te stellen, te rege len hij de begrooting. De commissie stelde voor, het salaris van den secretaris te stellen op f 200. De heer Kooij: Moeten wij verhoogen? Wij zijn het G.E.B. nu kwijt. Dus is er min der werk. Laat het zooals het was. Voorzitter zeide, dat het werk zeer is toe genomen. Er is veel administratief werk. De heer Du Burck dacht, dat dit adm. werk op de gasfabriek gebeurde. De voorzitter: Alles wat de commissie be treft gaat -via den secretaris, De heer Du Burck, die zeide, de men- schen niet onvoldoende te willen beloonen, stelde toch voor, f 150 vast te stellen. De heer Wijnveldt betreurde, dat de heer Du Burck niet op de vergadering van de wethouders was geweest. Dan had hij kun nen hooren, wat er te doen was Er zal meer werk komen, als de commissie zelf standig wordt. De heer Ootjers: Het is niets te veel. De heer Kooij: Er is minder werk. Wij heb ben niets te missen. De heer Ootjers: Maar dan mogen wij toch niet iemand voor niets laten werken. Het voorstel om f 200 te geven, werd aan genomen. Hierna kregen wij weer een uitgebreide dis cussie over het verleenen van de bevoegd heid aan de commissie, waarbij wederom in debat wordt gebracht, of de openbaarheid der commissie voort zou vloeren uit het door de commissie vaststellen van de be grooting en de rekening of andersom en of deze beide aangelegenheden wel geschei den zouden kunen zijn of niet. Men besloot tenslotte, dat het budgetrecht aan de commissie zal worden verleend. Voor stemden 23, tegen 6. Het voorstel om de commissie openhaar te laten vergaderen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eenige wijzigingen in het bestaande regle ment, hieruit voortvloeiende, werden nog aangebracht, waarna de voorzitter de ver gadering sloot met een woord ,van dank( voor de aangename besprekingen. SINT MAARTEN Tuinbouwvergadering te Eeni- genburg. Woensdag vergaderde de tuinbouwver. „De Noord-West" ten huize van Mej. de Wed. K. Visser, alhier. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deed hierna de me- dedeeling dat tot een bedrag van f2700.000 aan steun zal worden uitgekeerd, waarvan v. roo.de kool, geleverd van 13 Nov. t. 18 Dcc. 85 cent per 100 kg. en voor gele 80 ct. per 100 kg. vroege roode '25 ct. en eerstelingen 50 ct. per 100 kg. Volgde rekening van den penningmeester, welke, nagezien door de heeren A. en D. Visser, een saldo vertoont van f 48.34. Uit het nu volgende keurig gestelde jaar verslag bleek ons, dat de verecniging 48 lc- Icden telt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. heeren W. Meijles. P. Jonker* en P. Bood, herkozen. De zetkoolrcgeling had allen voldaan, zoodat deze geen verandering behoefde. Al leen zal een tuinder, welke spruitkoolzaad verbouwde, aangezocht worden om dit op een geheel vrije plaats te doen. De heeren J. Kos en C. Pronk werden we derom met dc zetkoolrcgeling belast, terwijl de heer Jb. Strooper, niet aanwezig, hier voor zai worden aangezocht. In tegenstelling met andere jaren waren er geen voorstellen voor de algemeene ver gadering. Bij de rondvraag werd besloten op voorstel van den heer I< Kalf wederom gelegenheid te bieden tot koolzaadontsmctting Door den voorzitter werd gewaarschuwd om nu de groenteprijzen vooruit gaan niet ie veel te speculecren daar de afname onzer groenten niet safe is en wij onverwachts voor teleurstellingen kunnen komen te staan, welke de prijzen in één slag weer op het oude niveau kunnen doen terugbrengen. Hierna sluiting. Politie. Verloren: Een rijwielplaatje met. gaatje. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter, ZIJPE Burgerl. Stand van 27 Jan.—2 Febr. Geboren: Theodora, dochter van Hendrikus Kooijman en Klasina Volkers. Jozina, doch ter van Hendrik Blok en Grietje Keesman. Ondertrouwd: Jan Glim, 2*2 jaar, landarbei der en Trijntje Oostwouder, 22 jaar. zonder beroep, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene, Nieuwe onderwijs kwesties in Alkmaar WAT IS ER MET HET L.O. AAN DE HAND? Nogmaals een vreemdsoortige be noeming. Het kwaad kan geluk kig nog worden hersteld. Andermaal heeft Alkmaar zich bezig te houden met een vreemdsoortige onderwijs kwestie. Vlak na het geval van Guïik! Op 21 Juli j.1. werd aan de Boshoom- Toussaintschool vast benoemd een onderwij zeres. De ingewijden vonden dit op zichzelf reeds vreemd, omdat de Bosboom-Toussaint- school bezig is weg te sterven. Er worden geen nieuwe leerlingen meer opgenomen, ieder jaar verdwijnt dus één klasse. Toen de betreffende onderwijzeres werd aange steld telde de school nog slechts twee klas sen en het stond dus vast, dat de taak der nieuwbenoemde na één jaar onherroepe lijk zou zijn beëindigd. In zulke gevallen is het gewoonte iemand tijdelijk aan te stelen, hetgeen voor de hand ligt. Hierbij komt nog iets anders. In de betref fende 'bijlage vinden .we achter den naam van de onderwijzeres eenvoudig ver-i meld „wachtgeldster" zonder meer. En waehtgeldster „zonder meer" was deze on derwijzeres toch eigenlijk niet. Ze was n.1. waehtgeldster van het Bijzonder Lager On derwijs. Do burgemeester deelde ons over dit ge val mede, dat een wachtgelder, die ergens wordt benoemd en binnen een periode van twee jaar weer wordt, ontslagen, wachtgel der blijft van de gemeente of van de school, waar hij vóór zijn laatste benoeming toe behoorde. De betreffende onderwijzeres vloeit dus, na afloop van haar dienstjaar weer af naar de Bijzondere School, vanwaar ze is geko men, mits ze wordt ontslagen wat blijkbaar in de bedoeling ligt! Alles is derhalve nog in orde, al hebben de onbegrijpelijke „vaste" benoeming en het verzwijgen van het feit, dat de betreffende onderwijzeres waehtgeldster was van het Bijzonder Onderwijs, op velen een zeer on- prettigen indruk gemaakt. RAADSVACATURE APPEL. Naar we vernemen heeft de heer v. d. Wal de zetel, vrij gekomen door het be danken van den heer Appel (R.S.A.P.) aan vaard, DE R.K. GEMEENTERAADSCANDIDATEN. Alle zeven zetelende raadsleden, de hee ren v. Slingerland, Klaver, Venneker, Keijs- per, Raat, Wildendorp en Leesberg komen, weer met goede plaatsen op de candidaten- lijst voor. LANGENDIJK Uitbreiding der steunregeling. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal de steunregeling voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1938 een dezer dagen wor den gewijzigd in dier voege, dat met ingang van Maandag 6 'Februari ook voor potersteun in aanmerking ko men de tot dusver van steun uitge sloten goedgekeurde pootaardappelen van de rassen, ingedeeld in de z.g. rubriek 1, welke zijn geteeld op kleigrond. Voor de pootaardappelen' van deze rubriek, goedgekeurd in de klassen a, b en c zal voor de vierkant smal en 2835 m.m. als poleri steun worden uitgekeerd resp. f 1.50, f 1.— en f 0.50 per 100 k.g. Voor de sorteeringen boven dc vierkants1 maat 35 m.m., goedgekeurd in de klassen a, b en c zal worden uitgekeerd resp. f 1.—, f 0.50 en nihil, indien dc aardappelen voldoen aan de eischen, gesteld voor dc rubriek a, bedoeld in de crisis-stcunbeschikking '38 II aardappelen (oogst 1938) de kleiconsump- tie aardappelrassen en resp. f 1.50, f 1.— en f 0.50 indien de aardappelen niet aan de eischen van rubriek a voldoen. In dit laat ste' geval zal uiteraard als „gewone" dena- turatievergocding f 0.S0 per 100 k.g. worden uitgekeerd f 0.90 van 1 Maart af), terwijl deze, indien de aardappelen wel aan de eischen van rubriek a voldoen f 1.20 per 100 k.g. bedraagt. Voor de goedgekeurde pootaardappelen in de vierkantsmaten 2835 m.m. bedraagt de gewone denaturatievergoeding, ongeacht de omstandigheid of zij al dan niet in rubriek a kunnen worden ingedeeld, f 0.80 per 100 k.g. bij denaturatie vóór 1 Maart 1939 en f 0.90 per 100 k.g. bij denaturatie van 1 Maart af. IIARENKARSPEL DIRKSHORN. Rekening Veefonds. Bij de op 1 Februari j.1. gehouden rekening van het Onderlinge Veefonds alhier, waren over de maanden November verzekerd 32S3 koeien en 199 kalveren; December 125-3 koeien en 185 kalveren en Januari 1217 koeien en 178 kalveren. Het fonds had een verlies van 39 stuks. De omslag werd bepaald over November op f 1.30, over December op fO.SO; over Jan. op fO.SO per stuk. Schaken. De uitslagen van de voor deh competitie gespeelde partijen luiden: Wit: Zwart: P. Burger—P. Hoeve 0—1 J. BurgerP. Veter 0—1 J. LevendigL. Meinema 1—0 1 A. van Dijk—P. Tijsen 0—1 J. LevendigC. Schuit Azn. 1—0 HOOGWOUD AARTSWOUD. Gegund; Het houwen van een schuur, grootte onge veer 10V? x 7 Meter, voor rekening van den1 heer 'J. Bakker, alhier is gegund aan den heer F. Kuiper, eveneens alhier.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6