Is Frankrijk innerlijk zwak? Wij lazen voor U Economische moeilijkheden in Duitschland Weer de onbewaakte overweg De galden in herstel Hitiers rede heeft op de beurzen een gunstigen invloed. De Nederland- sche Gulden in herstel. Economi sche moeilijkheden in Duitschland. De noodzaak van nieuwe credie- ten. Groote liquiditeit bij de Roba- ver. Emissie Prov. Utrecht niet geslaagd. Financieele resultaten Amerikaansche Staalmaatschappij- en voor het vierde kwartaal veel beter. Herwaardeering van den Engelschen goudvoorraad. Met de gematigde rede van Hitier en dg positieve uitlatingen van Roosevelt, is op de. beurzen de hoop herleefd, dat de finan cieele wereld zich meer uitsluitend met economische en financieele vraagstukken zal kunnen bezighouden inplaats van tel kens weer door de politieke strubbelingen te. worden beïnvloed. In zeer sterke mate was dit de vorige week het geval, zooals gebleken is uit de scherpe koersdalingen van nagenoeg alle fondsen tot beneden het niveau van September 1938 cn niet het minst ook uit de koersstijging van den Dol lar en het Pond. Hier manifesteerde zich een vlucht uit den gulden, die natuurlijk mét de financieele positie van ons land niets te maken had, maar het gevolg was van allerlei geruchten over nieuwe territo riale aspiraties van Duitsche zijde. Wat men ook uit de red voering van Hit- ler lezen wil, ten aanzien van de landen aan üuitschlands Westgrenzen is zij met die geruchten in volkomen tegenspraak. Pe beurzen hebben dit aanvankelijk ook zoo aangevoeld, want de Pondcnkocrs is te Amsterdam van f S.TSVz tot. f 8.65 terug- geioopcn, de Dollar van f 1.S7 tot f 1.84% cn op de Aandcclenmarkt is zoowel te Am sterdam als aan de buitenlandsche beurzen een krachtig herstel ingetreden, dat helaas niet behouden kon blijven. Ook zijn de buitenlandsche wisselkoersen te- Amster dam, terwijl we dit schrijven, weer wat opgeloopcn en is de beurs in haar lethar gische houding teruggevallen, alsof or op nieuw- politieke moeilijkheden dreigden. De wereld wordt trouwens niet met rust gelaten. Eerst was het Mussolini's redevoe ring, die de beurzen van streek bracht, toen veroorzaakte dé aankondiging van Ilitlers rede groote spanning en nu deze geweken is; staat er al weer een nieuwe rede van den Italiaanschen dictator op het wereld program. Op die wijze wordt de normale handel op de fondsenmarkt en trouwens heel hPt handelsverkeer tusschen de naties lamgeslagen en men vraagt zich af welke belangen bij deze groote onruststokers voor zitten. Want uit de redevoering van Hitier is wel zeer duidelijk gebleken, dat Duitschland behoefte hoeft aan een betere economische verhouding met het buitenland. Nimmer heeft Hitier openhartiger den grooten economi- schen nood van zijn land erkend. Maar zal die economische en finan cieele verhouding verbeteren, dan is een sfeer van grooter vertrouwen noodig. Mr. Koele heeft te Berlijn een redevoering gehouden, waarin hij het verlccnon van korte credie- tcn aan Duitschland bepleitte en ze ker is men daartoe in ons land in stant en bereid onder voorwaarde dat de rechten van den crediteur behoorlijk worden gewaarborgd. Meer dan eens hebben we de op merking gemaakt dat hier de sleutel ligt van vele problemen. De overvloed van geld moet een uitweg zoeken naar die landen, waar men dat geld productief kan employeeren, waardoor te gelijkertijd de overvloed van kapitaal en de overvloed van arbeidskrachten zou kun nen verdwijnen. Maar deze oolossing, die door velen gezïcn -wordt, is blijkbaar niet mogelijk. De croote peldruimte houdt aan, omdat de belegger zijn durf heeft verloren. Een sprekend symptoom daarvan vindt men in het jaarverslag van de Robaver over 1938, waaruit blijkt dat f 234 millioen gelden van derden voor f 226 millioen ge dekt zijn door zeer liquide activa, waar onder niet minder dan f 76 millioen kas middelen en f 93 millioen Nederlandsch schat kistnainer voorkomt. De Robaver met een kapitaal van f 93 millioen en f 17 mil lioen reserves heeft slechts voor f 68 mil lioen aan debiteuren uitstaan tegen f 172 millioen in 1931. En zoo is het hij alle ban ken. die dan ook hun inkomsten over het afgelonnen jaar belangrijk hebben zien da len. Bij de Robaver zijn ze met ca. f 2.2 mill'oen gedaald, zoodat alleen 5 divi dend kan worden betaald dpor f millioen inplaats van f 2 millioen, als in 1937, te re serveoren. Een bewijs dat het kapitaal nog steeds pronte reserves in acht neemt, kan men ook vindon in de volledige toewijzing van de in- srhrnyinpon op de 24% 10 iarige obligaties der Provincie Utrecht en 101% uitgegeven, welke koers ook wel wat hoog lag. nu de goudgerande waarden de laatste weken juist vrij scherp, waren gedaald. Tegen het mid den der week is er voor deze waarden ook weer een ie herstel ingetreden waarbij bijv. de integralen van 78 tot 80% konden men- teeren en do 3% Nederland 1037 van 95% tot 97%. Blijft het in de politieke wereld wit laneeren tiid nchtoroon rustig, dan be hoeft aan 'n verder koersherstel on de Be- leggingsmarkt niet te worden getwijfeld. Hetzelfde geldt trouwens, van heel de fondsenmarkt. Do economische vooruit- zichton ziin zeker niet van dien aard. da* een koersdaling op de aandoelenmarkt moet worden verwacht, als politieke storin gen uitblijven. In het aleemern hebben de goede Nederlandsehe cn Nederinndsch-Tndi- sehe aandeelen een flinke daling achter den rug, zoodat het rendement in vele ge vallen boven dat van Amerikaansche sha- res uitgaat. Maar deze worden als bekend niet enkel om het rendement gekocht, maar ook omdat men het kapitaal in Amerika veiliger belegd acht. Zoo is het buitenlandsch bezit van gewone aandeelen U.S. Steel van 200.000 in 1930 tot 863.000 in 193S gestegen, waarvan thans 328.000 zich in Nederlandsehe handen bevinden tegen slechts 44.000 in 1930. Toch heeft deze Mij., ondanks het veel gunstiger resultaat in het vierde kwartaal, zelfs het dividend op de preferente aandeelen niet verdiend en voor het gehecle jaar 1938 moest ten behoevo van dat dividend 33 millioen dollar aan de reserves worden onttrokken, terwijl er in 1937 28 millioen dollar aan kon worden toegevoegd. Ook de Bethlehem Steel heeft over het laatste kwartaal van 1938 een veel beter resultaat geboekt, meer dan het dubbele van de eerste drie kwartalen tezamen, maar voor het goheele jaar 1938 bedraagt de winst nog slechts 5.2 millioen dollar tegen 32 millioen dollar in 1937. Wat de economische toestand in de Ver- eenigde Staten, waarvan een der bekende Engelsche bankdirecteuren dezer dagen nog eens weer gezegd heeft dat hij beslis send is voor de conjunctuur in Europa, zoowel door de Minister van Arbeid, als door den president van de U. S. Steel, wor den de vooruitzichten tamelijk gunstig ge acht. Het is ephter teleurstellend, hoewel over het algemeen de voorraden in de V. S. niet groot worden geacht. Gehoopt mag worden dat langzamerhand de economische vraagstukken weer op den voorgrond kunnen treden en ook financieele problemen tot oplossing kunnen worden ge bracht Een daarvan is die van de nog steeds niet gestabiliseerde wisselkoersen, waarvan de groote nadeelen den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken zijn. De voor stellen der Engelsche regeering tot her waardeering van den goudvoorraad der circulatiebank schijnt er op te wijzen, dat men daar een poging wil doen om al te groote fluctuaties van den Pondcnkoers in de toekomst tegen te gaan. De waarde van den goudvoorraad bij de Bank of England stijgt door deze herwaardeering van 126 millioen Pond Sterling tot 220 millioen Pond Sterling, tegenover 526 millioen Pond Sterling bankbiljetten, waaruit wel blijkt, dat er voor den Pondenkoers nog een vrij stevige basis aanwezig is. Deze herwaar deering van het goud kan voorts als een aanwijzing worden beschouwd dat de En gelsche regecring terugkeer naar de oude valuta-verhoudingen uitgesloten acht. Bekend is dat de Nederlandsehe regeering nog altijd de goudvoorraden der Nederland sehe Bank naar den ouden prijs berekent. Zoolang de Gulden blijft zweven, zal hier vermoedelijk niet tot een herwaardeering worden overgegaan. DAAR MOET MEN EEN ABRAHAM' KUIJPER VOOR ZIJN! „Dupliek van een advocaat", noemt de Te legraaf minister Goselmg's nota over Oss, welke nota het blad tot op den grond toe afbreekt. Neemt men aan, zoo schrijft de Tel. o.m.: dat alles wat de minister nu zegt, juist is dan nog had men de marechaussee Koninklijk onderscheiden - als fatsoenlijke menschen moeten behandelen. Dan nog kan de minister de haast niet verklaren, waarmee de maatregelen genomen zijn. Maar alles wat de minister zegt, is niet juist Logt men zijn nota naast de pleidooien van mr. James, de verdediger der wachtmeesters voor den Centralen Raad van Beoep, dan ver dwijnen nagenoeg alle beschuldigingen van den minister als sneeuw voor de zon. Slechts enkele kleine fouten kan men de marechaus see aanwrijven en aan dien maatstaf geme ten had deze minister reeds lang van zijne bevoegdheden ontheven moeten zijn. De Ossche nota weerlegt de pleidooien van mr. James niet. Zij tracht het ook niet te doen, omdat zij het niet kan. De nota is een door en door par tijdig stuk werk en geenszins dat van een staatsman. Men moet trouwens, zoo besluit het blad, ook iemand van liet formaat van dr. Abraham Kuijper zijn om te durven bekennen, dat men ge faald heeft. EVEN STEUNEN OP DE TELEGRAAF Van het „Journalistiek slagveld" in het „Nationale Dagblad": De Telegraaf schrijft in haar commentaar op Hitler's rede o.a. Aan de blijkbaar door Duitsche emi granten in Engeland verspreide ge ruchten over agressieve bedoelingen van Duitschland jegens Nederland is thans, hopelijk afdoende, een ein de gemaakt. Hier wordt dus bevestigd, dat het de Jo den zijn, die ons in een oorlog met Duitsch land trachten te sleepen, aldus de Mussert- krant, die boven dit stukje schrijft: „De oor logsophitsers". Uit de Pers van heden „GIFTIGE INKT". Uit de Haagsche Post (lib.) Het gerucht om de befaamde „kogelgaat jes" is in de Duitsche pers even plotseling geluwd, als het was opgelaaid. Als wij op het onverkwikkelijke onderwerp nog even terug komen, doen wij dit alleen om te vertellen van een kijkje achter de schermen der Duit sche persmachinerie, dat een onzer lezers bij een bezoek aan de Duitsche „Ostmark" toevallig heeft gekregen. Kort nadat de „aan slagen" in Amsterdam en Den Haag waren geconstateerd, kreeg hij op het redactiebu reau van een nationaal-socialistisch partij blad, welks hoofdredacteur een oude kennis van hem was, een nog niet gezet artikel in handen, dat op de bekende, beschaafde wijze" de „kogelgaatjes"' tot uitgangspunt koos voor een beleedigende en dreigende polemiek te gen Nederland. De haren rezen onzen land genoot te berge, toen hij de grove verwijten tegen zijn vaderland, zonder een schijn van bewijs uitgesproken, te lezen kreeg. „Maar daar is werkelijk geen woord van waar!" riep hij verontwaardigd uit. „Dat kan ik mij best voorstellen", was het antwoord van den hoofdredacteur. „Maar wat kan ik er aan doen? Ik heb liet artikel kant en klaar van het ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda ontvangen, en ik moet hef opnemen. Een journalist heeft, het tegenwoor dig niet gemakkelijk!" De Hollander dacht er het zijne van. Maar wie beschrijft zijn verbazing, toen zijn vriend hem eenige dagen later een nieuw bevel aan alle Duitsche bla den toonde: „Over de aanslagen in Holland mag niets meer gepubliceerd worden". Blijk baar was de Wilhelmstrasse (Von Ribben- trop) bij den Wilhelmplatz (Göbbels) tus- schenbeide gekomen. Maar wel een droevig cn gevaarlijk perspectief: een man in Berlijn, die er behoefte aan heeft, drukt op een knop en slaafsche pennen in het geheele groote rijk trekken ten strijde tegen een klein volk, dat geen ander verwijt treft dan dat er kwa jongens (en niet eens in uniform!) met knik kers hebben gegooid. De stemming van een volk is op zoo'n manier gemakkelijk op het kookpunt te brengen. Giftige gassen zijn ver schrikkelijk, maar giftige inkt kan nóg ge vaarlijker zijn. Wie kan er, aldus de H. P., nog twijfelen aan de onmisbaarheid van een onafhankelijke pers? EN TOCH IS ER CRISIS Het Handelsblad (lib.) schrijft: Het is volkomen waar, wat dr. Fentener van Vlissingen (gisteren) zeide: de groote veranderingen, sedert den oorlog in de inter nationale economische betrekkingen ont staan, zijn meerendeels niet het gevolg van een verandering in de economische structuur der volkshuishoudingen, welke veranderin gen op natuurlijke factoren berusten, maar veeleer is het omgekeerde het geval. Die ver anderingen zijn het gevolg van allerlei kunst matige factoren en maatregelen, berustend op economischen angst of kortzichtigheid! Wanneer wij zien welk een ongeloofelijk groote vorderingen de techniek zelfs in de afgeloopen tien z.g. „crisisjaren" heeft ge maakt, dan is het onbegrijpelijk, dat de we reldwelvaart, in autarkische politiek ver strikt, daalt, dat onzekerheid cn vrees hecr- SENEGAL-NEGERS BEWAKEN DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. De kampen, die de Fransche regeering voor de Spaansche vluchtelingen heeft inge richt zijn thans dicht bevolkt. De bewaking geschiedt in hoofdzaak door Sene- gal-negers. Op ons plaatje een stukje kampleven in de buurt van Perpignan. EENHEID MOET BEVESTIGD, NATIONALE KRACHTEN SAMENGEVOEGD WORDEN. TEGEN GEVAREN VAN BUITEN GEEN INWENDIGE VERDEELDHEID. (Van onzen correspondent.) De huidige FranschItaliaansche meeningsverschillcn, die nog steeds aanleiding geven tot de vrees, dat zij wel eens tot een nieuwe Europee- sche crisis zouden kunnen leiden, doen de vraag opduiken, of Frankrijk sterk genoeg zal zijn om aan de ver strekkende Italiaansche eischen den noodigen weerstand te kunnen bie den. Dikwijls wijst men daarbij op een zekere verdeeldheid in het land en trekt daaruit dan de conclusie, dat deze Frankrijks kracht zou on dermijnen. Dat deze opvatting echter geenszins juist is, zet onze Parijsche correspondent in onderstaanden brief uiteen. De buitenlandsche waarnemers staan dik wijls versteld van do politieke wederwaardig heden en de sociale beroeringen in Frankrijk. In de stroomingen der onenbare meening herkennen zij niet de diente en de bestendig heid van het Fransche geweten. Te gauw kondigen zii radicale omwentelingen of zelfs revoluties aan. Het nationale evenwicht is zoo groot in Frankrijk, de rede zoo over- heerschencl en het instinct voor veiligheid zoo sterk, "dat de berekeningen der pessimis ten er altijd schipbreuk op lijden. Zoowel op militair als op economisch ge bied heeft men herhaaldelijk van Frankrijk gezegd, dat het 't land van wonderbaarlijK herstel was. In werkelijkheid waren dat ech ter geen wonderen. In moeilijke en zelfs benarde momenten beletten de staatsinstel lingen het land te verbrokkelen, zijn maat schappelijke opvoeding houdt hot van avon turen terug en zijn -democratisA traditiona lisme behoedt het tegen mez^pepende en verderfelijke stroomingen. De harmonie en de eenheid, verkregen gedurende een pathe tische geschiedenis, behalen tenslotte toch altijd de overwinning. De Volksfrontbeweging. De groote volksbeweging van 1936 was veel meer een uiting van hoop op herstel en be houd, dan een poging tot oproer. De Fransche democratie' wilde zich aanpassen aan de nieuwe wercldomstandigheden. Maatschap pelijk was zij bij vele landen achter. Zij had een vaag, maar diepgevoeld vermoeden, dat zij van de oude sleur zou moeten afwijken. Zij voelde zich gedrongen zich te ontwikke len en een aantal verbeteringen tot stand te brengen, die in overeenstemming met het rechtsgevoel zouden zijn. Zij werd door een verheven idealisme gedreven. In zijn redevoering van Juni 1937 heeft de toenmalige minister-nresidènt Chautcmps de redenen der uitspattingen, stakingen en ver schillende conflicten, die de onkomst van het Volksfront kenmerkten, duidelijk uiteengezet. De maatschappelijke wrijvingen en onwettige handelingen, zooals hef bezetten van fabrie ken. kwamen oorspronkelijk voort uit een vernieuwend enthousiasme, dat zich uitte in overhaaste maatregelen in de moeilijkste omstandigheden uitgevoerd. Er moesten hervormingen plaats vinden. Er moesten ook hervormingen plaats vin den; iedereen was het daarover eens op het moment, dat verscheidene milliarden al het land hadden verlaten, dat de staat een be roep deed op het openbare crcdiet, toen de industrieelen zelf extra kapitaal noodig had den om hun uitrusting te verbeteren en dat de behoeften der nationale verdediging zwa re eischen stelden aan de belastingschuldi gen. Was 't mogelijk in dergelijke omstan digheden een strijd om zelfzuchtige belan gen, politieke schokken en cvrwikkclingen te voorkomen? In andere landen zou het misschien tot bloedige hotsingen zijn gekomen. Niettegen staande den dramatisch ingewikkeldcn toe stand hebben er in Frank ruk geen ernstige ongevallen plaats gehad. Wel hebben de ge beurtenissen een snelle verwisseling van staatslieden meegebracht. Verschillende, soms tegenstrijdige proeven zijn genomen. Vurige debatten hebben zich ontwikkeld over plannen voo financieele hernieuwing en herstel. Maar ondanks alle sombere voorspel lingen, heeft de Fransche maatschappij voortgeduurd, zonder dat zich onherstelbare scheuringen hebben voorgedaan. Om de nationale eer. De verschillende groepen ministers hebben te lijden gehad, de politieke partijen moesten inwendige crises doorstaan en het groote nubliek werd in verwarring gebracht door de snelheid, waarmee binnen- en buitenland sche problemen zich voordeden. Toch bleek de Fransche samenleving zoo hecht te zijn, dat zelfs de belangrijkste gebeurtenissen geen vat op haar hadden. Een opmerkelijk feit is, dat do partijen elkaar de eer en het voorrecht betwisten de nationale eenheid te herstellen, waar de socialisten, radicalen en andere politieke organisaties on hebben aan gedrongen. Over de noodzakcliikheid de Fransche eenheid te bevestigen, zich aaneen te sluiten om weerstand aan de buitenland sche gevaren te bieden en de nationale krachten samen te voegen, bestaat geen meo- ningsverschil. Een zelfde gedachte bezielde 1 schen om te investecren ten einde van -dje nieuwe technische mogelijkheden te profitw ren. De wereld biedt reusachtig groote et®, nomische mogelijkheden, welke vooral d, laatste jaren door wetenschap en tecniekop. nieuw op groote schaal aan den dag zijn g* treden. En toch is er crisis! En is na jaS van economische schade en schande de tijd nu niet aan het rijpen om door een hervat, ting van verstandig internationaal overta te beproeven uit dezen noodlottigen cirkel t« geraken? VRACHTAUTO DOOR DIESELTREIN GEGREPEN. ERNSTIG ONGELUK TUSSCHM ASSEN EN VRIES. De twee inzittenden gedood - Een ernstig ongeluk, dat twee slachtoffers heeft geëischt, is gister morgen omstreeks 9 uur gebeurd ter hoogte van het station Oudemolen, gelegen tusschen Assen en Vries. Een vrachtauto va de bode Gan- zeveld uit Vries, komende uit de rich ting Oudemolen is op den onbewaak» ten overweg bij dit plaatsje door een dieseltrein gegrepen. De twee inzittenden zijn hierbij om het le ven gekomen. Het zijn de 16-jarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-ja- rige Meertens uit Grootegast. De vrachtauto had 50 meter vóór den at* wa'akten overweg van Oudemolen gestyt om den molenaar Evers uit Vries, welke tot hier was meegereden, te laten uitstappen De auto was daarna doorgereden en mos; bij den onbewaakten overweg stoppen cq een rangeerlocomotief, die de chauffeur de vrachtauto uit de richting Assen w aankomen, te laten passecren. Vlak achté deze- locomotief wilde de bestuurder van di vrachtauto den overweg passeeren. Echter kwam juist uit de tegenovergestelde rich ting met zeer groote snelheid een diesel- trein welke om negen uur uit Groningen was vertrokken. De auto werd door den trein ge grepen en met een ontzettenden knal werd de auto in stnkken gereten. Tengevolge van de hevige botsing vloog het voorste gedeelte van het eerste treinstel uit de rails. Eerst 800 meter verder kwam de trein tot stil stand. Omdat het eerste linkervoor wiel van den trein steun vond tegen den binnenkant van de rechterrallsj werd voorkomen dat de trein den spoordijk afvloog. De cabine van den wagenvoerder werd totaal vernield. De bestuurder die op zijn plaats was blijven zitten, liep echter geen letsel op. Stukken van de vrachtauto vlogen 500 tot 600 meter in 't rond. De inzittenden die er uit waren geslingerd, werden op .slag gedood. De lijken zijn door den Officier van Justi tie te Assen in beslag genomen en naar het ziekenhuis aldaar .vervoerd. Spoorwegautoriteiten uit Assen, die zlcï onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begaven, namen dadelijk de noodige maatregelen om het treinverkeer zoo weinig mogelijk stagnatie te doen ondervinden. He: achterste treinstel, dat in de rails was ge bleven en niet beschadigd was, werd van het voorstel afgekoppeld, cn werd naar Gro ningen teruggereden. Ook de passagiers in dezen trein die geen van allen letsel had den verkregen gingen naar Groningen terug. Het spoorwegverkeer op de lijn Assen- Groningen was echter geruimen tijd gestag neerd. Pas na een uur slaagde men erin?, spoor vrij te maken, waarover voorloopij het treinverkeer op deze lijn werd geleid. de leiders der meest uiteenloopende partijen. Maar het vraagstuk blijkt veel ingewikkelder te zijn, wanneer het er om gaat aan te wijzen, wie de beweging zal leiden en vooral, wit het programma voor de doeltreffende samen werking, binnen de grenzen der democrati sche instelling, zal opstellen. Bewijs van de Fransche vader landsliefde. De vaderlandsliefde van het Fransche volk is duidelijk gebleken in de uren, die aan dt overeenkomst van München voorafgingen. heele wereld beeft kunnen vaststellen, di er niet de minste troebelen zijn geweest, tc« de gedeeltelijke mobilisatie werd afgekon digd. Zoowel uit de voorsteden als van bet platteland hebben de mannen zonder aarze len aan den oproep gehoor gegeven. Kalm. vastberaden en met een trotsch gevoel van persoonlijke verantwoordelijkheid heeft een iedër zich naar de hem aangewezen plaats begeven. Alle Fransche staatsburgers weten nu, dat het ongepast :ou zijn tegen over de bedreigingen van zekere machten de discipline te verbreken of zich te laten meeslcepen door par ticuliere beweegredenen. De maat schappelijke vrede zal dus gehand haafd worden. Van de minsten tot de voornaamsten zullen alle Franschcn er een eer in stellen de onaantast baarheid van hun grenzen te verde digen. Zooals Georges Bonnet' minis ter van buitenlandsche zaken, heeft doen opmerken, vallen het Fransch* Afrikaansche imperium en alle kolo niale bezittingen binnen die grenzen. Frankrijks vijanden, die op inwendige ver- deeldhoid rekenen, vergissen zich deerlilK- Hoeveel meeningsverscbillen de Frayisrncn ook onder elkaar over deze of gene rirhtinS j in de regeeringsnolitiek mogen hehhen. genover iederen druk van buiten af wr- automatisch de eenheid en de sociale hervonden. Dit feit mag het buitenland noe» uit het oog verliezen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10