Imerika fluistert Andere wijze van werkverschaffing Besnoeiing van personenvervoer Blijde verwachting I bij de Duitsche Spoorwegen Sterftekansen in Nederland gedaald in ons Prinselijk Gezin Groote razzia door Scotland Yard Tal van treinen vervallen Met bet oog op de toenemend ern stige situatie der spoorwegen in Duitschland zullen thans, naar ge meld wordt, op groote schaal perso nentreinen komen te vervallen. Speciale treinen, extra-treinen, pleziertreinen, en wintertreinen zul len uit de dienstregeling worden ge schrapt. Volgens de spoorweg autoriteiten zijn deze schrappingen niet alleen veroorzaakt door de toegenomen eischen voor het goederenverkeer. De electriciteitsvoorziening voor het spoorwegverkeer, in het bijzonder in Znld-Dnitschland, is onvoldoende voor de behoeften. Daarom zullen de motorwagens worden vervangen door eenige honderden locomotieven. Wij hebben reeds herhaaldelijk gewezen op de zeer gevaarlijke finantieele experimen ten in het Derde Rijk sinds het aan het be vind konien van het Nazi-regiem. Het is voor een land met oude cultuur heelemaal niet moeilijk om groote werken te doen uitvoeren, om de werkloosheid op te heffen, om een massale bewapening te orga- niseeren vooral als dat gebeurd onder een Totalitair bewind en met een gedwongen wis selkoers. Een dergelijke finantieele politiek betee- kent echter en daarvan zij men zich wel bewust een opteren van het dynamisch EIGENAARDIGE PRACTIJKEN IN HET AMERIKAANSCHE ZAKENLEVEN. CONCURRENTIE-MANOEUVRES ALS VOORBBEELD VOOR DEN POLITIE KEN STRIJD. (Van onzen correspondent te New York.) NEW YORK, Febr. 1939. Tot de meest eigenaardige zaken- methoden' in Amerika, die ook op politiek tegenwoordig veelal wordt toegepast, behoort de zoogenaamde ifluister-propaganda". foeds Don Basilio in Rossini's bekende opera „De Barbier van Sevilla" stelt het feit vast, dat het kwaadspreken het gevaar lijkste wapen tegen de onscliuldigen is. Nu, de Aïïierikaansche zakenmethoden hebben hetruct zich gebracht, dat dit weinig eerlijke wapen in de Vereenigde Staten thans regel matig wordt gebruikt. Intusschcn heet de laster in dergelijke gevallen „fluisteren". „Men fluistert" b.v. iets, wat den particulier, oen firma of een staatsman onmogelijk maakt Voor 15 dollar per dag kan men een wvaren „Huisleraar"' huren. Wanneer men 30 dollars uitgeeft, zijn het er twee en de uitwerking is des te sterker. Men vindt in alle Amerikaansche groote steden z.g. „fluis- terbureauxdie zelfs in de bladen adver teren en aanbieden, voor een bepaalde som ecn fluistercampagne te organiseeren. Weet u, dat De onbevangen lezer zal vragen: Hoe gaat men hierbij te werk? Zeer eenvoudig. Twee «uisteraars wandelen in een drukke straat °f mstalleeren zich in een tram. Zij begin nen een gesprek, dat intusschcn geenszins op fluisterende toon gevoerd wordt. In tegen- ij TJ"i begint de een, „dat Watsons vlekkenwater niet deugt? Mijn vriend, John omith, wilde zijn pak ontvlekken, met het het geheele costuum vernield £\n dergelijk gesprek, duizend malen gevoerd, is voldoende om Watson's vlekkcn- fi»; °j,mogelijk te maken. Of er wordt „ge luisterd dat John Smell bedorven tabak s'?.aren gebruikt Tegen deze geraffi- in pa Lwijze van las*en kan men niet eens röcft,e. optreden, want de „fluisteraars" be- Jcn 2,c'' op geruchten en het verspreiden ger"oliton is in de Vereenigclc Staten n»et strafbaar. Een doode rat in het brood. De fluisterbureaux werken volgens een klfet? Wetenschappelijke methode. Het rf' i.fpotesk, maar statistici in dienst van Jak bureaux hebben uitgerekend, dat IrJm 6er ^emand een geschiedenis in den oop van vijf minuten aan tien verschillende pereonen vertelt, die wederom in den loop Jr. ®e volgende vijf minuten dezelfde gc- fonieaenis aan tien verdere menschcn ver- Oan m loop van een half uur meer nn iCe v. oen menschcn van het geval i-on Google kunnen zijn. Op deze wijze i»at u160- natuui'li.ik ook een positief resul- oereiken. Men kan b.v. den menschcn ertollen. dat John Smells sigaren de beste ter wereld zijn. In de Vereenigde Staten worden dergelijke methoden meestal slechts toegepast om ecu oncurrent schade toe te brengen. Een tand pasta werd geheel „necrgefluisterd", wijl een kapitaal, d.w.z. van de middelen welke een volk in staat stellen te produceeren. Dat dit verwoestingsproces van het Duit sche productieapparaat reeds vrij groote af metingen heeft aangenomen, ondervindt ie dere importeur van Duitsche waren. De leve ringstijden worden steeds langer en er gaat aan bepaalde grondstoffen een nijpend ge brek heerschen. Reeds een half jaar terug publiceerden wij mededeelingcn omtrent desorganisatie bij de Duitsche spoorwegen wegens gebrek aan wagons. De inkrimping van het vervoer, die thans wordt voorgenomen, beteekent een be langrijke stap terug. Van de clectrische tractie naar de stoom- tractie beteekent eigenlijk van 1939 terug naar 1930 en het beteekent ook dat de lei ding van het Duitsche Rijk zijn kostbare machines, zijn vervoermiddelen en andere kapitaalgoederen welke noodig zijn voor de goede functioneering van een moderne maat schappij heeft omgezet in gigantische bouw werken en een monsterachtige bewapening. Laat ons hopen, dat de schijnbaar inge wikkelde doch in wezen zoo eenvoudige wet ten der economie, n.1. dat ook een volk op den duur niet meer kan uitgeven dan liet door zijn arbeidskracht kon winnen, tijdig dftor de leiding van het Derde Rijk zal wor den begrepen. De jongste rede van Hitier doet'verwach ten, dat ook de Führer de dreigende chaos, welke uit een economische onmacht onver mijdelijk zou voortvloeien, ziet naderen en te hopen is nu, dat zijn blijkbaar grootere vre- desgezindheid door de andere volkeren zal worden begrepen en dat Duitschland door credieten op korten termijn natuurlijk on der bepaalde waarborgen op de been kan worden gehouden. Eén ding staat n.1. wel vast. Een finantieel onmachtig Duitschland beteekent een nog grooter gevaar dan een tot de tanden gewa pend Nazi-rijk. Het laatste is door het smeden van een even sterke wapenrusting in toom te houden, het eerste zou de beschaving in een groot deel van ons werelddeel vernietigen en alle sociale verbeteringen van de laatste halve eeuw te niet doen. bureau het gerucht verspreidde, dat een ver pleegster zelfmoord had gepleegd door een kleine hóeveelheid van deze pasta in te slik ken. Een bakkerij werd geruïneerd, wijl men zoogenaamd een doode rat in een brood had gevonden en een groot restaurant moest zijn deuren sluiten, nadat men het gerucht ver spreid had, dat zich onder het personeel een lepralijder zou bevinden. De leege lucifersdoosjes. De fluisterbureaux hebben zich van de diensten der beste advocaten verzekerd en derhalve waagt niemand het, tegen derge lijke organisaties een proces te beginnen. Met welke middelen de concurrenten elkaar be strijden, bewijst het volgende geval: Onlangs ontving een fabriek van lucifers plotseling tienduizenden leege doosjes uit het geheele land. Bij de zen dingen was een briefje gevoegd: „Zendt U mij als 't U belieft de auto". Later bleek, dat iemand het gerucht verspreid had, dat de fabriek aan iederen inzender van eenige dui zenden leege doosjes een wagen ten geschen ke zou geven. Het kostte de firma enorm veel werk om het misverstand uit de wereld te helpen. Bewezen kon overigens worden, dat het de wraak van een concurrent was, die een fluisterbureaux voor zijn laaghartig plan had gebruikt. Wanneer men hoort, dat defgelijke metho den in het zakenleven schering en inslag zijn, kan het niemand meer verwonderen, dat ook in de politiek de fluisterpropaganda ecn steeds grooter rol gaat spelen. Men „fluistert" tegen Roosevelt en 2ijn New Deal, tegen de reactionairen en ondernemers. En daarbij schijnen do resultaten niet te mogen worden onderschat. Interessante waarnemingen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft, aldus het Hdbld., dezer dagen nieuwe „sterftetafels voor Nederland afgeleid uit de waarnemingen in de periode 19311935, het licht doen zien. Bij vergelijking met de uitkomsten van de sterftetafels 19211930 blijkt, dat de sterftekansen hier te lande thans wederom belangrijk lager zijn dan in het vorige decennium. Merkwaardig is, dat voor alle leeftijden de sterftekansen der vrouwen iets meer zijn afgenomen dan de sterftekansen der man nen, De verbetering der sterftekansen is tot in de hoogste leeftijden waarneembaar. Voor de leeftijden beneden 12 jaar zijn de sterftekansen voor de meisjes steeds gunsti ger dan "voor de jongens. Ook van 16 tot 25 jaar zijn de sterftekansen voor de man nen belangrijk hooger dan voor de vrouwen. Daarentegen is van 25 tot 45 jaar de sterfte kans voor de vrouwen hooger dan voor de Een „aardigheidje" Amsterdammer bedreigde zijn vrouw met broodmes. Gisterochtend moest zich voor de Amster- damsohe rechtbank een man verantwoor den wegens bedreiging met doodslag van zijn vrouw. Hij was echter niet ter zitting verschenen en een Rijksveldwachter moest hem van zijn werk naar het verdachtenbank je transporteeren. De president leest onder protest van den verdachte, die zich overigens zeer onver schillig gedraagt, de straffen voor, die hem in den loop der jaren waren toebedeeld voor mishandeling. „Nu ga je er aan!" Ditmaal is hem een ernstig misdrijf ten laste gelegd. Tijdens een ruzie met zijn vrouw zou hij in dronkenschap een brood mes gegrepen hebben, terwijl hij uitriep: „Nu ga je er aan". De vrouw en haar 15- jarige zoon vluchtten naar de buren en ble ven daar voorloopig. Verdachte blijkt de weekeinden in café's door te brengen, en zijn vrouw en haar zoon zoo vertelde de echtgenoote waren dan ook gewoon om Zaterdag en Zondag de wo ning te ontvluchten. De man ontkent, zijn vrouw te hebben bedreigd. „Ik heb nog nooit een mensch Tegen half Augustus HET PRINSELIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND. Men meldt ons van officieele zijde, dat het Prinselijk Gezin zich tegen het einde dezer maand voor eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoogheid zal aldaar de wintersport beoefenen, terwijl Prinses Ju- liana op medisch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandigheid, dat er gegronde hoop bestaat, dat in het Prinselijk Gezin dezen zomer tegen half Augustus wederom een blijde gebeurtenis mag wor den verwacht. mannen. Voor alle leeftijden boven 55 jaar zijn de sterftekansen voor de vrouwen we derom gunstiger dan voor de mannen. De sterfte is in Nederland sinds 1875 zeer belangrijk afgenolnén. De zuigelingensterfte. Zooals bekend, is sedert het midden van de vorige eeuw vooral de zuigelingensterfte zeer sterk verminderd. Tenvijl in de jaren 18701879 van de jongens 22 en van de meisjes 20 in het eerste levensjaar over leed, bedraagt de sterfte, beneden het jaar voor de jongens thans 5 en voor de meis jes bijna 4 In de eerste levensmaand is de sterfte het hoogst; binnen één maand na de geboorte overlijden 2.5 van de jon gens en 2*% van de meisjes. Tachtigjarigen. De verbetering van de sterftekansen blijkt ook uit de stijging van de percentages der overlevenden op verschillende leeftijden, ter wijl bijv. volgens de sterftetafel 18701879 slechts 7.6 der geborenen den 80-jarigen leeftijd zou bereiken, bedraagt dit percentage volgens de sterftetafel 19311935 ruim 25 Bij vergelijking van de nieuwe sterftetafels voor Nederland met die, welke in de laatste jaren voor de belangrijkste landen zijn gecon strueerd, blijkt, dat de sterftekansen in ons land tot de laagste ter wereld behooren. kwaad gedaan en met dat mes verd. wijst op het broodmes, dat als overtuigingsstuk op de tafel voor de rechters ligt kan je nog geen kind doodmaken!" Pr.es.: .En riep U niet tegen uw vrouw: „Als je de visch niet beter schoonmaakt, steek ik je hardstikke dood". „Nooit geroepen", zegt verdachte. Pres.: en die bedreiging met dat mes? Verd.: als het gebeurd is, was het maar een aardigheidje. „Berg me maar op!" De Officier van Justitie acht de bedreiging met doodslag bewezen en vordert een ge vangenisstraf van één jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Woedend springt de man in de verdach- tenbank op en hij roept tegen zijn vrouw: „Nu heb je je zin, daar is alles om begon nen, maar vooruit, berg me maar op. Na raadkamer wordt de gevangenneming van verd. gelast op grond van vrees voor herhaling. Vonnis 15 Februari. GEVOLG VAN MOREELE HERBEWAPENING. De minister van Financiën maakt bekend, dat van een onbekende onder het motto „mo- reele herbewapening" ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen een bedrag van f 200.—. De ontploffingen in de onder- grondsche te Londen. De beide ontploffingen, welke zich gister ochtend, zooals wij gisteren in een gedeelte van onzen oplaag nog konden melden, heb ben voorgedaan in de stations van den on- dergrondschen spoorweg Tottenham Court Road en Leicester Square te Londen, hebben den leider der oppositie Attlee aanleiding ge geven vragen te stellen, waarop minister van binnenlandsche zaken, Sir Samuel Hoa- re antwoordde. Hoaro noemde de ontplof fingen ernstig. Hij voegde hier aan toe: „Ik betreur te moeten zeggen, dat twee personen ernstig werden gewond en dat ern stige schade werd aangericht Naar het schijnt, zijn de ontploffnigen veroorzaakt door bommen met tijdlonten, welke des nachts in de bagagedepots werden bewaard. Het onderzoek is in vollen gang". Strenge bewaking. Alle „tube" stations worden nu onder strenge bewaking gesteld. Indien de ontplof fingen zich later zouden hebben voorgedaan, zouden zij vele dooden en gewonden hebben veroorzaakt. Scotland Yard is een groote razzia begon nen. Alle depots worden onderzocht en niets wordt in bewaring aangenomen, tenzij de brengers laten zien wat het is. Volgens Havas hebben autoriteiten van Scotland Yard tegenover Press Assocition verklaard er van overtuigd te zijn, dat deze ontploffingen opnieuw het werk zijn van lieden die sympathiseeren met leden van het Iersche republikeinsche leger. De politie zal opnieuw in de kringen der Ieren te Londen een onderzoek instellen. Zij zoekt reeds eenigen tijd naar twee ver dachte personen. Urker postboot aangevaren Duitsch schip gal geen mistsig- nalen. Gistermorgen is de postboot „Geusau" van de Urker Stoombootmaatschappij, welke om tien uur van Kampen vertrekt, tengevolge van den dikken mist, in aanvaring gekomen met het Duitsche motorvrachtschip „Adolf Hubert". Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide schepen liepen aanzienlijke schade op. De „Adolf Hubert", welke in den Ketel- mond voor anker lag, had geen mistsignalen gegeven. Het schip kon, hoewel het een lek had gekregen, op eigen kracht naar Kam pen opvaren. De „von Geusau" kon eveneens de reis naar Ürk voortzetten. Politieagent mishandelde N.S.B.-er Boete geëischt, doch „alleen als waarschuwing". De Amsterdamsche rechtbank zette giste ren de behandeling voort van de strafzaak tegen de Amsterdamschcn politie-agent, die er van wordt verdacht tijdens een colportage- relletje op Vrijdagavond 27 Juni op de Hee rengracht bij de Wolvenstraat een N.S.B.- colporteur met den sabel te hebben mishan deld. De officier van Justitie zeido, dat verdachte ten onrechte van den sabel gebruik heeft ge maakt. Spr. vorderde f10 boete subs. 4 da gen hecthenis, daarbij uitdrukkelijk mededee- lende, dat de straf alleen als waarschuwing is bedoeld. De verdediger merkte op. dat „de man die de klappen kreeg", die klappen volkomen aan zichzelf heeft te wijten, daar hij aan de sommatie van den agent geen gevolg gaf. PI. drong aan op vrijspraak. Uitspraak volgt later. Voortaan directe bestrijding der werkloosheid DUUR DER TEWERKSTELLING WORDT TELKENMALE VOOR EEN PERIODE VAN DRIE MAANDEN VASTGESTELD. BIJZONDERE ZORG VOOR GROOTE GEZINNEN. De minister van Sociale Zaken heeft d.d. 3 Februari 1939 aan de gemeentebesturen een schrijven gericht, dat o.m. het volgende behelst: „Zooals u ongetwijfeld bekend is, heeft de regeering besloten, het ka rakter van de werkverschaffing te wijzigen. Vooropstellende de betee- kenis van den arbeid, zal geleidelijk bestrijding van de werkloosheid zelf de plaats innemen van leniging der gevolgen ervan, gelijk thans het ge val is. De voorzieningen, welke terzake moeten worden genomen, zullen, al staat voortva rendheid ten deze voorop, zich met een '.ekere geleidelijkheid moeten voltrekken, teneinde den overgang zonder schokken mogelijk te maken. Hierbij zij opgemerkt, dat slechts tiic ar beiders geplaatst kunnen worden (in het algemeen slechts één uit een gezin), die volgens de geldende bepalingen eveneens in de rijkssteunregeling zouden kunnen worden opgenomen, benevens zij, die be hooren tot de groep van die kleine zelfstan digen, voor welke de werkverschaffing reeds geldt. De duur wordt verlengd. De eerste regelingen, die thans, te beginnen met 2 April a.s., zullen gelden, zijn de volgende De duur van tewerkstelling bij de werkverschaffing, welke thans van week tot week gewijzigd kan wor den, zal voortaan telkenmale voor een periode van drie maanden wor den vastgesteld, behoudens de mo gelijkheid, om in verband met ar beid in het vrije bedrijf de tewerk stelling tijdelijk te onderbreken. Volledige en gedeeltelijke tewerk stelling. De gemeentebesturen of namens hen de daarvoor aangewezen bureau (x) zullen, in plaats van de inspecteurs, de personen die eeplaatst kunnen worden, aanwijzen en den duur van de tewerkstelling vaststellen waarbij naar de volgende regelen moet worden gehandeld: In gemeenten, alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnorm voor de werkverschaffing op 24 cent of lager per uur is bepaald, die nen zij, die, werden zij in de steunregeling opgenomen, wekelijks een steun van ten hoogste f 4.zouden ontvangen, te worden aangewezen voor een tewerkstelling van acht weken in een driemaandelijksche pe riode. Zij, dié, werden zij ingevolge de steunregeling gesteund, in aanmerking zouden komen voor een steun van meer dan f 4.— per week, dienen voor een volle tewerksteling gedurende drie maanden aangewezen te worden. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnormen zijn bepaald op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 cent per uur, ligt de schei ding op de wijze, als is aangegeven onder a; hij f 5.en in gemeenten, voor welke de loonnorm 31 cent of hooger per uur be draagt, bij f 6. In gemeenten met meer dan één lorni- norm heeft aanwijzing plaats oo gelijKe wijze, als onder a. en b. is aangegeven. Uit hetgeen onder a. en b. sub 2 is vermeld, blijkt, dat volledige tewerkstelling plaats vindt, wanneer de eventueele wekelijksche steun zou bedragen meer dan resp. f 4, f 5, of f 6, De hierbedoelde steunbedragen van resp. f 4, f 5 en f 6, zijn die, welke even tueel zouden kunnen worden uitgekeerd over de week. waarin de belanghebbende zich voor plaatsing aanmeldt. Kostgangers worden eveneens eedeeltelijk tewerk gesteld (acht weken in drie maan den). De gemoentehesturen kunnen in overleg met de betrokken inspectie de achtweek- sche tewerkstelling geleidelijk over de drie maandelijksche periode verdeden. zoodat zoo noodig en wanneer mogelijk, doch alleen in overleg met de Rijksinspectie, de te werkstelling ook in „dagen per week" kan worden vastgesteld. Het aantal dagen, dat per week is gewerkt, dient echter dui- de'ii'k op de stamkaarten te worden ver meld. De tfwerkgestelden behoeven in de drie maandelijksche periode, waarin hun te werkstelling is geregeld, van eventueele verandering in gezins- c.q. eigen inkomsten geen opgave te verstrekken, noch behoeven zij voor zoover geplaatst, in de z.g. niet werkweken zich dagelijks te melden. Met groote gezinnen wordt reke ning gehouden. Bij de beoordeeling omtrent de voortzet ting der plaatsing, dus telkenmale na 'een driemaandelijksche periode, dient in het bijzonder met de belangen van de groote gezinnen rekening te worden gehouden. Voorts kan in het belang van deze gezin nen, ook worden toegestaan de tewerkstel ling (8 van de 13 weken") van een tweeden persoon, mits hiervoor door mij toestem ming is verleend. Intrekking rouleerregelingen. De tot nu toe geldende rouleerregelingen worden, tebeginnen met 2 April 1939, inge trokken. Wanneer het aantal voor plaat sing in aanmerking komende personen, het aantal, dat tot de werkverschaffing kan worden toegelaten, overtreft, dient de rou- leering om de drie maanden plaats te vin den. in overleg met de inspectie voor de werkverschaffing. Echter zal. tenzij de om standigheden hoeveelheid werk, gezins inkomsten, vrij werk e.d. zulks niet toe laten, de plaatsing van het hoofd van een groot gezin ononderbroken worden vastge steld. Alle bestaande reeelen. zooals aftrek 50 cent voor niet-verzekerden, toekenning B- steun. levensmiddelen, het niet aftrekken van inkomsten verkregen door huishoudelij- ken arbeid, etc., blijven, totdat eventueel daaromtrent t.z.t. anders zal zijn beslist., volledig gelden." Tot zoover het ministerieel® schrijven aan de gemeentebesturen. Hieraan kan nog worden toegevoegd de vele administratieve bezwaren aan voorbereiding van de n'eivwe regeling ver bonden, het n'et mogelijk maken de in voering vóór 2 April a.s. te doen plaats vinden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 11