EN Dl Jfcife finqent en meii^u! Ditmaal zal ik de briefjes behandelen, die de vorige week zijn big ven liggen. Goeie- niorgen, wat waren er toen een massa. Ik was er'eerlijk gezegd, zelfs een beetje van geschrokken. In de meeste briefjes schrijven jullie over de Rallye, die Kruyt en van Kampen hebben meegemaakt. Ik vind het leuk, dat jullie allemaal zo meegeleefd hebben. Het was dan ook een zware tocht, dat verzeker ik je. En dat Kruyt toch maar helemaal in Monte Carlo is aangekomen, nu, daar neem ik m'n petje voor af. Echt sportief van hem, hè? Als ik dit schrijf vriest het al weer be hoorlijk en dus zou „2 menen dat er nog een kansje is, dat we weer op de schaats komen Stel je voor. De prijs, de fijne taart, (al wéér een taart!) is ditmaal gewonnen door: PIET EN SJAANTJE ZEEMAN, Schagerbrug E 145. die we natuurlijk hartelijk feliciteren. Geen pijn in je buik eten hoor! En nu de briefjes: Pietje en Trijntje Boorden, Koegras. Kijk, de eerste twee virienden die ik van deze week ontmoet zijn nieuwe vrienden. Dat is een goed begin. Juffrouw Pala en meneer lest ken ik beide heel goed. Een fjjne meester en een erg aardige juffrouw. Zjjn jullie dat niet met me eens Stjjnie Hemke, Koordscharwoude. En daar hebben we Stgnie ook, en dat met een brief, die klinkt al eens klok. Ik ben blij dat je yan plan bent om weer regelmatig te gaan schrijven Stijnie, want we zijn al zo lang goede vrienden, dat 'k eigenlijk je brieven heel erg gemist heb. Mlentje Bakker, Kolhorn. Natuurlijk Mientje, mag ook jy meedoen. Ik heb vroe ger wel eens geschreven: hoe meer zielen, hoe meer vreugd en daar houden we ons nog steeds aan. Wat jij! Dat je nog geen hoofdletters kunt schrijven vind ik niet erg. Dat zal je spoedig genoeg geleerd hebben. In welke klas zit je Rika en Corrie Keyzer, Schagen. Ko lossaal, wat ontvang ik daar van Rika en Corrie Keyzer een prachtig gedicht. Ik vind het zo aardig, dat ik het hieronder afdruk. M'n complimenten hoor! RALLYE MONTE CARLO. 0 Kindervriend, o Kindervriend, U hebt nooit kunnen weten, Waarom mijn zusje Co en ik In spanning hebben gezeten. U raadt gewis waarom het was, Het was om Kruitv. Kampen, Die daar ijlden langs de weg En sneeuw en ijs bekampten. Wat is die Kruit een kerel hè, Om zo maar door te jagen 't Ging alle nachten zoo maar door En even zoveel dagen. Wat waren wij ontzettend big, Toen 't einddoel was bereikt En Kees daar met z'n groene Vloo Kwam binnenstuiven in... Monte Carlo. Dat wij door onze Schager Courant Dit mee konden beleven, En door een ware meesterhand De Rallye werd beschreven. Rika en Corrie Keijzer. Edith Pannekeet, Oudesluis. Ook Edith keet welkom in ons midden. En maar weer spreek ik de hoop uit, dat ze een fcrówe vriendin in onze club wordt, die nog knge tijd haar briefje zal insturen. Wat verbazend leuk, Edith, dat jij gelijk jarig kent met onze Beatrix. Dat is dus op 31 Januari, een dubbele feestdag voor jou! V.V. V. (Die Vier Vrooiyke Vrienden), Stot Maartensbrug. Kijk, dat vindt ik nu een écht jongens-idee: een club met z'n vieren op te richten om 's zomers wandel en fietstochten te maken. Nu Cor Tolsma, Aat Appel, Dirk Boontjes en Rein Schuur, ik hoop dat de club lang zal bestaan en dat jullie samen reuze veel plezier zult heb ben. Is er geen kansje dat ik als lid word ingeschreven? ^Piet Aarsen. Ja Piet, Kruyt en Van i hebben wel zo het een en ander meegemaakt. Wat een flinke kerel, die Kruyt hè? Die zat toch meer achter het stuur en moest het zware werk doen. En dat Poolse paard?... wat een ellendige knol hè? Iefke Rademaker, Wierfngerwaard. Zo, zo, is Annie Rademaker jouw nichtje, nu, die ken ik hoor. Die schryft me een heel lange tijd brieven, een soms heel lange ook. By jjj ook van plan iedere week een epistel in te zenden? Jan Brommer, Barsingerhorn. Jan, je vraag me of ik het boek Paddeltje ken Nu, en öf! Ik heb het wel dremaal gelezen en het staat nog in de kast met de jongens boeken. Het was een kostelijk boek. Een kraan was die Paddeltje, hè? Robert Keyzer, Kreil, Barsingerhorn. Ik heb jou dikke brief met veel genoegen gelezen Robert. Dat was een beste, zeg. Daar heb je zeker wel een hele tijd over gedaan, is 't niet? Die Kruit is een gewel dige autorijder, hè? Wat een mannetjes putter! Henk Stammes, Anna Paulowna. Dat Jacob Das blij was met het mooie boek ge loof ik graag, Henk. Hg bofte wel. Naar ik hoor zgn de vingers van Van Kampen al weer helemaal ontdooid en ook Kruit is al weer geheel uitgerust. Jammer van dat paard, hè? Trynie van Loenen, Noord-Scharwoude. Jonge konijntjes zijn lieve diertjes. Dat ben ik met je eens. Maar als ze ouder worden, die rimpelneuzen, dan vind ik het ook wel weer prettig er af en toe eens een op m'n bord te zien. Houdt jij ook zo van konijnen bout? Lena de Boorder, Julianadorp. Ja, die Miek Leguit is dikwijls al gelukkig geweest, weest, maar... die doet ook al heel lang met'onze club mee. Ik lees, dat jy ook als lid toetreedt. Dus: welkom in ons midden. Die meester Schroevers was een fijne meester, hè? Arie Bakker, Kolhorn. Nu, het houdt vandaag maar niet op. Alweer een nieuwe vriendin. Ik kan wel blijven zeggen: wel kom in ons midden. Natuurlijk geld dat ook voor jou. Schrijf je iedere week nu een brief aan mij? Tini Aarsen, 't Zand. Het is maar een klein briefje, wat voor me ligt, maar dat is niet erg want Tini is pas een hele tijd ziek geweest en dan kun je maar niet direct grote brieven schrijven. Gaat het op school al weer een beetje, Tini? Doe je best maar! Dag. Nelly Kossen, Oudesluis. Daar heeft meester gelijk in Nelly, dat je van het schrijven van brieven de taal beter leert. Een goede brief schrijven is lang geen ge makkelijk werkje, en daarom vind in het juist zo leuk, dat zoveel jongens en meisjes uit onze omgeving met de club meedoen. Wat zullen dat later allemaal een beste briefschrijvers worden! Greetje Muntjewerf, Oudesluis. Zeg dat wel Greetje, wat komen er een massa vriendinnen van jou in de krant. Iedere keer meer. Wat heb je een gnote wandeling gemaakt; je was zeker wel erg moe he? Tot volgende week! Jacob de Goede, Oudesluis. Ik kan me voorstellen dat jg later graag lid van DOSKO wilt worden. Nu, met zoveel enthousiasme als jij bezit zal dat wel gaan denk ik. Ben je zo'n gymnast? Freddy Groot, Schagen. En daar heb ben we, als laatste deze keer, onze vriendin Freddy Groot. Nee, als ik dat allemaal zo van jou lees Freddy, dan ben je geen erge geluksvogels. Maar er is één troost: de Kin dervriend is het ook niet. Ik heb al wel met honderd loterijen meegedaan, ik heb met portemonnaies vol lootjes gelopen, maar een prijsje winnen... ho maar. Wy kunnen kunnen dus elkaar een hand geven. Dag Freddy, tot volgende week. Zo jongens en meisjes, ik ben door de stapel heen. Volgende week schrijven we elkaar weer een lange brief. Tot weder- schrijven! Oplossing raadsel vorige week 1. ijsvermaak; 2. silo; 3. vla; 4. eo; 5. moer; 6. arme; 7. Aden; 8. Kenau 9. arena; 10a. temen; 10b tam; 11. orde; 12 K.R.O.; 13 rede; 14. Oder; 15. erg. Goede oplossingen Ontvangen vant Geri D., Schagerbrug; Johanna v. d. V., Schagen; Nellie K., Oudesluis; Nellie K., Oudesluis; Piet en Sjaantje Zeeman; Rika en Corrie D., Schagen; Jack v. d. C., Scha gen; Cornelia Z., Schoorldam; Geri D., Moerbeek; Greetje B., Slikkerdyk; Bets S., Oudesluis; Greetje M., Oudesluis; Jacob de G., Oudesluis; Jan S., Schagerbrug; Stijnie H., Noord Scharwoude; Ennie Bos, Noord Scharwoude; Jeltje P., Noord Scharwoude; A. M., Barsingerhorn; Jaap S., Dirkshorn; Tea B., Sint Maarten; Trida de L., Anna Paulowna; Annie K„ Heerhugowaard; Bets T., Anna Paulowna; Miek L.. Schagen; Ger en Corrie K., Oudkarspel; Bram v. d. V., Kolhorn; Bram P., Breezand; Francientje de W., Kolhorn; Kees v. d. G., Jacob B., Anna Paulowna. Nieuwe Raadsels I. Wanneer gaan de ganzen altijd in het water II. Welke bekende weg heeft nog niemand betreden III. Het heeft geen beenen en het loopt toch. W etenswaardighrc'cn De meest merkwaardige van de geisers op IJsland is de Smidur. Wanneer je een stukje zeep in de opening van deze geiser gooit schiet er een dampstraal omhoog van tientallen meters hoog. Twee houthakkers in Oregon zagen plot seling rook uit een boomstam komen. Ze gingen onderzoeken, wat er te doen was en zagen toen, dat er een meteoor in de boom was geslagen! In Amerika heeft men op verschillende groote boerderijen stofzuigers ingevoerd om geregeld de huiden van de geiten te kun nen stofzuigeren en ze schoon te houden. Door onderzoekingen is vastgesteld, dat een kind van 10 jaar, gemiddeld 2200 liter melk heeft gedronken in zijn leven. Waar het nieuwe jaar op een andere tijd begint Wij vinden de eerste dag van het nieuwe jaar een bijzondere dag, maar eigenlijk is hij net als alle anderen. Hij moet net als de anderen, de grote reis om de wereld ma ken. Op elk schip dat van het Oosten naar het Westen vaart en de 180ste lengtegraad overschrijdt, wordt een dag in het scheeps journaal weggelaten Maar deze datum- grens is eigenlijk ook de kalendergrens. In zekere zin kunnen we zeggen, dat daar een nieuwe „dag" begint. Als wij op 31 December aan de koffieta fel zitten komt het Nieuwe Jaar tussen Azië en Amerika uit dr zee en begint zijn reis. De 180ste lengtegraad loopt door de Oceaan. Het enige land, waar hii overheen loopt is Vanua Leva, op één na het grootste eiland van de Fidzji eilanden, die in En gels bezit zijn Vanuit dit eenzame tropen- eiland vertrekt het Nieuwe Jaar als het bij ons ongeveer 1 uur in de middag is Twee uur later bereikt het het Oosten van het vasteland van Australië. In deze tijd van het jaar zijn er niet veel mensen op de grote boulevards van Sydney Maar er zijn veel badgasten op het strand en het is er heerlijk warm Buiten op het land staan de sinaasaonelnlantages vol sinaas appels en de vruchten en korenoogst is juist begonnen. Als wij 's middags tegen vier uur een kopje thee drinken en moeder oliebollen en appelflappen bakt, vieren de Japanners het Nieuwe Jaar. Onze tijdrekening, dat is de Gregoriaanse tijdrekening, werd in het jaar 1872 ook in Japan ingevoerd en sinds dien begint in Japan het nieuwe jaar ook op 1 Januari De laatste weken van het jaar hebben de Japanners het erg druk. Hun hele huis moet schoon gemaakt worden Alles moet helemaal in orde zijn als het nieuwe jaar begint. De rekeningen en schulden moeten betaald worden, want wie zijn schulden met nieuwjaar niet betaald heeft, mag nooit meer iets op een reke ning laten schriiven. Pas als dat allemaal in orde is begint de Japanner aan alle prettige dingen van Nieuwjaar te denken. Op zijn verre reis passeert het Nieuwe Jaar om ongeveer 6 uur in onze tijdreke ning, Java. Als wij klaar'ziin met eten. komt het in Bombay in Voor-Indië. Als we de oliebollen al op tafel zetten, langzamer hand is het 10 uur geworden, komt het in Teheran en omdat het Nieuwjaar een rei ziger „op de lange golf' is, want de tijd trekt over de halve aardbol op het zelfde ogenblik heen, komt het tegelijk op Mada gaskar. Dan is het, over Bagdad en Konstantino- OM NA TE TEKENEN Meneer Groenboom gaat met zijn honden wandelen. Hij heeft alle moeite om ze vast te houden aan de lijn, want vooral de klein ste van de twee trekt en rukt hard, zodat meneer Groenboom bijna omvalt Het beste is om hard met de honden mee te rennen De mensen op straat kijken hem lachend na, het is ook zo'n grappig gezicht. Hoe harder meneer Groenboom meeloopt, hoe harder de honden trekken. Dan komen ze bij een slagerswinkel en hij kan zijn hond jes er bijna niet meer van af krijgen. Ze janken net zo lang, tot de slager voor alle bei een beentje op straat gooit. Dat nemen ze in hun bek en nu lopen ze verder rustig met hun baas mee. Maar meneer Groen boom neemt zich voor om nooit meer met de twee honden tegelijk uit te gaan. Proberen jullie dit prentje nu eens na te tekenen zonder je potlood van het papier te lichten. Je moet beginnen bij de linker broekspijp van meneer Groenboom of bij het oog van het kleinste hondje. pel, nog maar een sprongetje tot Europa. In Roemenië rekent men met de Oost- Europese tijd. die de onze een uur en 40 min. voor is. In dit land is het heel erg koud in deze tijd van het jaar en er ligt veel sneeuw en ijs In Siebenbürgen zit ten de boeren allemaal te eten, want zij zeggen, dat op Oudejaarsavond vee! mais gekookt moet worden, omdat het zaad. dat in het voorjaar epzaaid wordt volgens hun mening in dezelfde mate opkomt, als de mais in de pan. Intussen gaat de tijd verder In het ge bied, dat volgens de MHd<*leuror>ese tiid rekent, o a. Duitsland n Italië, is het laat ste uur van het oude jaar een uur later dan in Roemenië voorbij en nog 40 minuten later beginnen hii ons de klokken te slaan en de kerkklokken te luiden. Muziek en wiskunde Meneer Kramer, de strenge wiskunde leraar had het hele bord al met ingewik kelde ciifers en tekeningen bedekt en de arme jongens begrenen er niets meer van: Ze keken elkaar wanhopig aan. alsof ze zeggen wilden: .Zou hii nooit oDhouden?" Toen midden in al dat ernstige eecij- fer hoorden ze tonen van een draaiorgel buiten. Een ogenblik keek de leraar ver wonderd op. maar toen draaide hii zich naar de kinderen toe en tot hun grote ver wondering, za^en ze. dat hii larhte. Dat was iets heel bijzonders. want hii larhte bii- na nooit: Tnon legde hii het kriitie zelfs neer bij het hord en wonder boven won der ging hij naar het raam en luisterde aandaehti» naar de muziek. „We zullen maar een kleine nauze hou den", zei hii, ..want het heeft niet veel zin om nu verder te gaan met de sommen!" Het leek we] alsof hii zich verontschul digde. dat hii naar de muziek luisterde. Dat was anders heus niet nodig geweest! Nadat ze een beetie van hun verbazing waren bekomen., keken ze allemaal vroliik om zich heen en genoten van dit buitenkans je Hugo neuriede zelfs het liedie al mee, dat buiten wprd gesnoeid. Fans keek voor de derde maal naar ziin horloge Over drie minuten was het uur om! Precies een week later gebeurde hetzelf de Weer kwam onder het wiskunde uur een draaiorgel en weer luisterde meneer Kramer aan het raam naar de liedjes, die gesDeeld werden Niemand begreep, wat er met hem was geheurd. maar hij vond od- eens alles goed. Misschien haalde hij jeugd herinneringen op of misschien had hij be sloten om de jeugd voortaan meer toe te geven In ieder geval was het biizonder orettig en ze hoopten maar, dat dat nog lange tijd zo door zou gaan Daarom had den ze ook een plan gesmeed. Ze waren be- nipuwd of het zou lukken. De derde week ging het weer zo. Weer kv am precies op dat uur de draaiorgelman en bleef vlak onder het raam staan spelen. Maar de volgende week kwam het draaior gel niet Nu bleef meneer Kramer op het nodium zitten. Hg keek de leerlingen eens aan en zijn ogen glansden, alsof hij een binnenm-etje had. De klas werd onrustig. Ze hadden allemaal al eens naar hun hor loge gekeken en fluisterden hier en daar zachtjes met elkaar. En nu zei meneer Kramer plotseling: Beste jongens ik moet jullie teleurstel len. Vandaag zal jullie draaiorgelman niet komen. Omdat het mijn pficht ii om jullie wiskundeles te geven en omdat ik niet ge loof, dat al die muziekuurtjes jullie erg ten goede komen, heb ik het salaris, dat jullie den man gaven met een dubbeltje verhoogd. Jullie zien, dat het geholpen heeft. De man is niet gekomen. Ik weet nu ook, dat jullie hier 30 cent voor over hadden en dat wil heel wat zeggen voor een schooljongen Maar ik ben maar een arme man en verzoek daarom vriendelijk, om het salaris niet nog eens te verhogen, wa»t dat zou voor mij en mijn vrouw en kinderen een grote slag zijn!" Het bleef een seconde heel stil in de klas en toen barstten allen in een hartelijk lachen uit Daarna ging meneer Kramer dcor met zijn les. door EDGAR RICE burroughs 92. Eindelijk waren Tarzan en Herkoef veilig in de luchtkamer boven de gevangenig van Helen aangeland. Ook deze kamer was vol water, maar Herkoef draaide de kraan dicht. Tarzan wistj dat desondanks het water in de wel van Helen toch zou rijzen. Misschien vvas zij ai verdronken. Eindelijk was de luchtkamer leeg Snel boog Tarzan zich voorover en greep de zware ijzeren ring vast, die aan bet luik zat, waarmede de gevangenis van Helen was af gesloten. Doch, hoewel hij geweldig sterk was weigerde het luik open te gaan. Op dat ogen blik ontwaakte in de tempel een der ptomen, en wreet zijn ogen uit. Onmiddellijk zag hij dat er drie waterpakken en drie drietanden verdwenen waren. Hij sloeg alarm. Zijn met gezellen sprongen op, allen renden dadelijk naar de troonzaal van Brulor, om de oplos sing van het mysterie te vinden En zjj vonden de oplossing spoedig genoeg. Tarzan en Her koef waren verdwenen. „Maar zij hebben drie waterpakken meegenomen", riep een ptoom „Dan zijn ze naar de kleine kamer gedaan om het meisje te bevrijden", verklaarde een ander. „Vlug hen achterna!" riep de leider uit „In naam van Koningin Atka, vlug!"

Schager Courant | 1939 | | pagina 15